Skip to main content
Spotify for Podcasters
2 Kekeme 1 Sohbet

2 Kekeme 1 Sohbet

By Burak ve Hatice

Biz, kekemeliğin birleştirdiği iki dost. Birbirimize destek olmak için birçok şey yaptık. Şimdiki durağımız bu podcast serisini kaydetmek. Bu yolculuğa siz de eşlik etmek isterseniz, cam kenarındaki yerinizi alabilirsiniz!

Instagram: @2kekeme1sohbet
İletişim: 2kekeme1sohbet@gmail.com
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Kekemelik ve Engelli Bir Birey Olmak

2 Kekeme 1 SohbetJan 16, 2023

00:00
36:33
Kekeme Bir Akademisyen: Can Orhan

Kekeme Bir Akademisyen: Can Orhan

Yeni serimiz "Kekeme Bireylerin Meslekleri"nde kariyerinin başında olan akademisyen Can Orhan'ı ağırladık. Can, bize kekemeliğinin mesleğine olan etkisinden, mesleğinin en zevkli ve en zor yanlarından bahsetti. Biz, kekemeliğimizin mesleğimizin önünde engel olmadığını düşünüyor, engelleri aşan arkadaşlarımızı sizlerle buluşturuyoruz. Umarız bu serimiz size ilham olur. Keyifli dinlemeler.
Jun 01, 202343:27
Kekemelik Sohbetleri - Konuk: Emre Kavaloğlu

Kekemelik Sohbetleri - Konuk: Emre Kavaloğlu

Kekemelik Sohbetleri'nin bu bölümünde Emre Kavaloğlu'nu ağırladık. Kendisi bizlere kekemelik bakış açısını ve kekemelikle nasıl başa çıktığını anlattı. Ayrıca Kekemeler Derneği'nde uzun yıllardır özyardım buluşmaları düzenleyen Emre Bey, özyardım buluşmalarının faydalarından ve bu buluşmaların hayatına etkisinden bahsetti. Sohbetimize keyifle ortak olmanız dileğiyle!
May 10, 202340:38
Kekeme Olmasaydım …

Kekeme Olmasaydım …

Kekeme bir birey olmasaydın nasıl olurdu? Belki daha sosyal biri olur, istediğin mesleği yapabilirdin. Özgüvenle alakalı sorunların olmaz, kalabalığa rahatlıkla seslenebilirdin. Ya da senaryoda hiçbir değişiklik olmazdı, çünkü kekemelik bizim zihinlerimizdeki korkutucu canavardı. 2 Kekeme 1 Sohbet'in yeni bölümünde kendimize ve sizlere "Ya kekeme olmasaydın?" sorusunu yönelttik. Farklı yanıtlar aldık, onları değerlendirdik. İhtimaller ne olursa olsun, kekemeyiz ve özgürce kekelerken çok özgüvenliyiz!
Apr 21, 202351:57
Kekemelik Sohbetleri - Konuk: Diyar Zorlu

Kekemelik Sohbetleri - Konuk: Diyar Zorlu

Kekemelik Sohbetleri serimizin 3. bölümünde çok sevgili Diyar Zorlu'yu ağırladık. Kekeme bir dil ve konuşma terapisti olan Diyar, ilham verici sohbetiyle bize çok şey kattı. Umarız siz de bu sohbete ortak olur, en az bizim kadar ilham alırsınız. Keyifli dinlemeler!
Apr 09, 202301:02:44
Kekemeliğin Yabancı Dil Öğrenmeye Etkisi

Kekemeliğin Yabancı Dil Öğrenmeye Etkisi

2 Kekeme 1 Sohbet'in 19. bölümünde kekemeliğin yabancı dil öğrenmeye etkisini konuştuk. Çocukluktan başlayan yabancı dil serüvenimizde kendimizi pek yeterli hissetmeyiz. Kekeme bir bireyseniz yabancı dil öğrenme yolculuğu bir tık daha çetrefilli geçebilir. Özellikle de konuşma pratiği yaparken hem telaffuz açısından bir kaygı hisseder hem de "Kekeleyecek miyim?" endişesi yaşarız. Bu konuları ve daha fazlasını konuştuğumuz yeni bölümümüzü keyifle dinlemeniz dileğiyle!
Mar 22, 202323:46
Sizden Gelen Soruları Cevapladık

Sizden Gelen Soruları Cevapladık

2 Kekeme 1 Sohbet'in 18. bölümünde mikrofonu size uzattık ve siz dinleyecilerimizden gelen soruları yanıtladık. Nasıl tanıştık, podcast yolculuğumuz nasıl başladı, terapist seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Merak ettiğiniz soruların hepsi ve daha fazlası yeni bölümümüzde. Keyifle dinlemeniz dileğiyle!
Feb 01, 202326:30
Kekemelik ve Engelli Bir Birey Olmak

Kekemelik ve Engelli Bir Birey Olmak

Kekemeliğin önündeki en büyük engelin onu düşman olarak görüp, konuşmaktan geri durmak olduğunu biliyoruz. Kendi kendimize koyduğumuz engelleri aşsak da yaşadığımız düzenin oluşturduğu engellere takılıp tökezleyebiliyoruz. 2 Kekeme 1 Sohbet'in 17. bölümünde "Kekeme bir birey olmamız bizi engelli sınıfına dahil eder mi?" sorusunun üzerinde durduk. Keyifli dinlemeler!
Jan 16, 202336:33
Kekemelikle İlgili Aldığımız Tepkiler

Kekemelikle İlgili Aldığımız Tepkiler

Kekeme bir bireyseniz bazı cümleler ve tepkiler sizin için hiç de yabancı değildir. "Rahat ol, yavaş konuş, tedavi ol, doktora git..." gibi birçok cümle kulağınıza küpe olmuş; göz kaçırma, tavsiye verme, ah vah çekme gibi tepkilerse normaliniz haline dönüşmüştür. 2 Kekeme 1 Sohbet'in yeni bölümünde kekemelikle ilgili aldığımız tepkileri ve bu tepkiler hakkında ne düşündüğümüzü paylaştık. "Kekelediğim zamanlar insanlar hakkımda ne düşünüyor?" sorusuyla da bölümümüzü taçlandırdık. Keyif dinlemeniz dileğiyle!
Dec 27, 202252:55
Kekemelikle Yaşamak

Kekemelikle Yaşamak

Yepyeni bir sezon, bildiğiniz biz! Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba, kekemelikle ilgili konuşmayı; içimizi dökmeyi çok özlemişiz. Bu bölümün konusu epey geniş, kekemelikle yaşamak ya da kekemeliğe rağmen yaşamak... Bir şekilde kekemeliği kendi içimizde çözmeye çalışıyor ve onunla yaşamayı öğreniyoruz. Hayatımızın odağında yer alan karmaşık kekemelik yumağını bu bölümde de masaya yatıyoruz. Yine bol gülüşmeli, hoş sohbetli bir bölüm olduğuna inanıyoruz. Umarız siz de aynı hisleri paylaşırsınız, keyifli dinlemeler!
Nov 11, 202241:27
Kekemelik Sohbetleri - Konuk: Seda Fırın

Kekemelik Sohbetleri - Konuk: Seda Fırın

Kekemelik Sohbetleri serimizin 2. bölümünden merhaba! Bu bölümdeki konuğumuz Seda Fırın. Çoğunuzun bildiği şekilde Kekele TV'den Seda. Keyifle geçen yayınımızda Seda'ya merak ettiğimiz soruları yönelttik. Seda bize Kekele TV'den ve Sabancı Vakfı tarafından Fark Yaratan olarak seçilmesinden bahsetti. İyi ki podcast'imize geldi ve konuğumuz oldu. Umarız siz de keyifle dinlersiniz.
Jun 21, 202254:55
Kekemeler İçin İş Hayatı

Kekemeler İçin İş Hayatı

Bir önceki bölümümüzde mülakatlar hakkında konuşmuş ve deneyimlerimizi sizinle paylaşmıştık. Bu bölümde de mülakattan sonraki adımı, yani iş hayatını konuştuk. Yeni bir ortama girmek kekemeler için kolay bir şey değil. Bu ortam, iş ortamıysa daha kaygı verici olabiliyor. Biz de bu kaygımızı nasıl yönettiğimizi, iş hayatında aktif rol alan kekemeler olarak anlattık. Bu bölümü kaydederken yine çok keyif aldık, umarız siz de aynı keyifle dinlersiniz. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere!
Jun 05, 202237:17
Küçük Bi' Mülakat Meselesi

Küçük Bi' Mülakat Meselesi

Bu bölümde konumuz: mülakatlar! Kabul görme kaygımızın en şiddetli olduğu alan diyebiliriz. Çoğu kekeme için "Bu iş için yeterli miyim, kekemeliğim bir "sorun" olarak görülecek mi?" gibi düşüncelerle mülakat anı çok stresli geçiyor. Kuşkusuz bizim için de mülakat süreci kolay olmadı. Peki mülakatlarda ne yaptık, nasıl davrandık ve nasıl tepki aldık? Hepsinin cevabı 12. bölümde! Yeni bölüm şimdi sizlerle.
May 14, 202232:26
Kekemelik Sohbetleri - Konuk: Özüm Kipel

Kekemelik Sohbetleri - Konuk: Özüm Kipel

Yeni serimiz, +1'imizle karşınızdayız! İlk konuğumuz; Kekemeler Derneği kurucu başkanı Özüm Kipel. Kendisi yeni bölümümüzde sorularımızı cevapladı, kendi bakış açısını bizimle paylaştı. Keyifle gerçekleştirdiğimiz sohbetlerimize konuğumuzu da dahil ettik. Sizi de sohbetimize dahil etmeyi çok isteriz, bir sonraki +1'imiz için takipte kalın. Keyifli dinlemeler!

Apr 18, 202244:25
Kekemeliğe Son!

Kekemeliğe Son!

15 günde kekemeliğin mucizevi bir şekilde geçmesi mümkün mü? Bu sorunun cevabını maalesef deneyimleyerek öğrendik. Çoğu kekemenin yolu, bu umut tacirleriyle kesişti. "Son"u ise hüsran oldu. 2 Kekeme 1 Sohbet'in 10. bölümünde "15 günde kekemeliğe son" diyen merkezlerden, insanların bizlere verdiği yersiz tavsiyelerden konuştuk. Bu bölümü dinledikten sonra kekemeliğiniz mucizevi bir şekilde geçmeyecek. Belki de kekemeliğinize bakış açınız değişecek. Keyifle dinlemeniz dileğiyle!
Mar 26, 202235:21
Kekemeliği Açıkça Konuşmak ve Öz Güven

Kekemeliği Açıkça Konuşmak ve Öz Güven

Kekemeliği açıkça konuşmak her kekeme için kolay bir şey değil. Bu durumu konuşmadıkça da öz güvenimiz yer yer zedeleniyor. Aslında her şey görünmez bir iple birbirine bağlı. 2 Kekeme 1 Sohbet'in yeni bölümde kekemeliği açıkça konuşmaktan ve öz güvenden konuştuk. Bize neyin iyi geldiğini sizlerle paylaştık. Keyifle dinlemeniz dileğiyle!
Mar 04, 202229:39
Kekemeliğin Romantik İlişkilere Etkisi

Kekemeliğin Romantik İlişkilere Etkisi

Kekemelik, hayatımızın her anında. İşte, okulda, evde ve bir ilişkide. Hepsinde iletişim kurarken yer yer zorlanıyoruz. Fakat romantik ilişkiler söz konusu olunca daha çok geriliyoruz. Kafamızın içinde durmadan dönen bir plak: "Beni olduğum gibi sever mi? Kekeme olmamı bir eksiklik olarak görür mü? Ailesi ya da arkadaşları ne düşünür?" 2 Kekeme 1 Sohbet'in bu bölümünde kekemeliğin romantik ilişkilere etkisini konuştuk. Bir sürü şey söyledik ve en sonunda "başkası olma kendin ol." dedik. Biz yine kaydederken çok eğlendik. Sizin de bu eğlenceye ortak olmanızı istiyoruz. Diğer bölüme kadar sevgiyle kalın.
Feb 13, 202232:26
Kekemelik ve Meslek Seçimi

Kekemelik ve Meslek Seçimi

Kekemelik, hayatımızı büyük oranda etkiliyor. Hatta bazı seçimlerimizi de kekemelik yönetiyor. Bunlardan bir tanesi de meslek seçimi. 2 Kekeme 1 Sohbet'in 7. Bölümünde kekemelik ve meslek seçimi ilişkisini konuştuk. Mesleğimizi seçerken kekemelik ne ölçüde etkili oldu? Kekeme olmasaydık da mevcut mesleğimizi seçer miydik? gibi sorulara yanıtlar aradık. Biz kaydederken yine çok keyif aldık, umarız siz de keyifle dinlersiniz!
Jan 29, 202233:53
Kekemeliği Kabul Etmenin Aşamaları

Kekemeliği Kabul Etmenin Aşamaları

Hepimiz kekemeliğimizi kontrol altına almak için uğraşıyoruz. Ama bunun için ilk önce onu kabul etmemiz gerekiyor. Kabul etme süreci birçok aşaması olan uzun bir yol. 2 Kekeme 1 Sohbet'in bu bölümde kekemeliği kabul etmenin aşamalarını konuştuk. Bu aşamaların bizdeki yansımasını sizlerle paylaştık. 6. Bölüm şimdi sizlerle, keyifle dinlemeniz dileğiyle!
Jan 16, 202238:16
Çocuğu Kekeleyen Ebeveynlere Öneriler

Çocuğu Kekeleyen Ebeveynlere Öneriler

Kekemelik, çoğunlukla çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Bu durumla baş etme konusunda ebeveynlere çok iş düşüyor. 2 Kekeme 1 Sohbet'in 5. bölümünde kendi çocukluğumuzdan yola çıkarak, kekeleyen bir çocuğa sahip olan ebeveynlere öneriler verdik. Umarım bu bölüm aileler için bir ışık olur. Keyifli dinlemeler!
Jan 03, 202232:12
Kekemeliğin Olumlu Yanları Nelerdir?

Kekemeliğin Olumlu Yanları Nelerdir?

Sizi zorlayan, yoran bir şeyin olumlu yanlarına bakmak pek kolay olmasa gerek. Fakat aslında olumsuz olarak gördüğümüz bir şeyde bile olumlu bir yön var. Yeter ki görmesini bilelim. 2 Kekeme 1 Sohbet'in bu bölümünde kekemeliğin bize kattığı olumlu yönlerini konuştuk. "Ama yok ki?" diyenleri özellikle bu bölüme bekliyoruz. Keyifli dinlemeler!
Dec 27, 202131:33
Biz Kimiz ve Ne İstiyoruz?

Biz Kimiz ve Ne İstiyoruz?

Konuşurken sözümüzün tamamlanması, telkinler verilmesi ve göz teması kurulmaması.... Bunları kesinlikle istemiyoruz. Peki ama ne istiyoruz? 2 Kekeme 1 Sohbet'in 3. Bölümünde "Kekemeler ne istiyor?" sorusunu irdeledik ve başımıza gelen olayları sizlerle paylaştık. Bol kahkahalı ve anılı bölümümüzü dinlerken umarım siz de eğlenirsiniz.
Dec 20, 202130:10
Rota Oluşturuldu, Hedef: Duyarsızlaşmak.
Dec 12, 202131:27
Asıl Mesele Korkuya Rağmen Yapabilmek!

Asıl Mesele Korkuya Rağmen Yapabilmek!

Her insanın kaygıları ve korkuları var, biz kekemelerin belki biraz daha çok. Korkmak normal, biz de öyle. Asıl mesele korkusuz olmak değil, korkuya rağmen yapabilmek. 2 Kekeme 1 Sohbet'in ilk bölümünde kabul etme sürecimizden, kekemelik korkularımızdan ve özyardımdan konuşuyoruz. Keyifle dinlemeniz dileğiyle.
Dec 12, 202132:51
December 11, 2021

December 11, 2021

Dec 11, 202100:11