
AEGA ON
By AEGEE-Tartu
Projekti esimest hooaega toetas SA Archimedese noorteagentuur Euroopa Solidaarsuskorpuse programmist.
instagram.com/aega_on

AEGA ONAug 05, 2023

AIGU OM ERI: Kadri Treial - Kuidas võtta aega noorte vaimse tervise toetamiseks?
Aigu OM festivalil toimunud avalikule salvestusele kutsusime koolipsühholoogi Kadri Treiali, kellega arutasime mil moel saame toetada noorte vaimset tervist. Lisaks jagasime häid näpunäiteid, kust veel tuge saada nii väiksemate kui ka suuremate murede puhul.

#30 Maret Kesküla - Mida on meil õppida aeglase elustiili liikumisest?
Sel korral on meil saatekülaliseks AEGA ON taskuhäälingu saatejuht Maret Kesküla, keda intervjueerivad tiimiliikmed Aljona Karpuhhin ja Mari Kass.
Jutustame Mareti reisidest, mille käigus ta on avastanud aeglase elustiili näiteid välisriikides, ning tema enda kogemusest aeglustamise teemadel.

#29 Kadri Haljas - Milline on üks tervist toetav aeglane mäng?
Uudistame auhinnatud Triumpfland Saga telefonimängu näitel, millised on sellised telefoni- ja arvutimängud, mis arendavad meid inimestena ja toetavad meie tervist. Triumf Healthi asutaja Kadri Haljas jagab mänguloomise telgitaguseid ning milline positiivne mõju võib mängudel olla.

#28 Inga Lunge - Kuidas nautida hetki iseendaga?
Inga Lunge võtab imetlusväärsel viisil aega iseendale, ilma kellegi teise infoväljas olemata. Kuidas see välja näeb, kuidas end maandada igapäeva toimetustest, millistel hetkedel endale pause võtta ning kuidas päriselt elu iseendaga nautida - just sellest Inga oma kogemusi jagabki.

#27 Inga Lunge - Kuidas vabaneda kohustuste koormast?
Inga on rääkinud sellest, kuidas tema teeb ainult neid asju, mida ta tahab teha!🤩 Kuna see tundus meile väga põnev mõte, siis tahtsimegi täpsemalt uurida, kuidas ikkagi on võimalik niimoodi elada. Saade ongi inspireeriv sissevaade Inga mõttemaailma ja elamise viisi. 🌞
Saates kuuled täpsemalt näiteks:
👉Kuidas lasta lahti „pean“ mõtteviisist ja kuidas on Inga selle ümber mõtestanud?
👉Positiivsete asjade märkamisest elus
👉Hetkes kohaolemisest ning huvitavatest seikadest, mida elu Ingani sel moel elades on toonud
Podcasti saab kuulata Spotifys, Apple podcastis, podcast.ee lehel ja AEGEE-Tartu kodukal. Lingi podcasti kuulamiseks leiate meie instagrami biost. 💛

#26 Liisa Aavik - Kuidas toetab rohemüksamine jätkusuutlikumaid valikuid meie ümber?
Märtsikuu episoodis on meil külas Liisa Aavik! Liisale on südamelähedane psühholoogia ning keskkonnateemad ning nende ühendamisel jõudis ta rohemüksamiseni. Praegu on Liisa muude põnevate tegemiste hulgas rohemüksamise ning jäätmeteta eluviisi koolitaja ning just seepärast temaga rohemüksamisest juttu tegimegi!
Lihtsalt öeldes seisneb rohemüksamine selles, et meie igapäevaste valikute tegemise keskkond (näiteks kohvikus, poes, mõnes avalikus ruumis jne) on disainitud selliselt, et meil oleks lihtne käituda keskkonnasõbralikult.
Kuidas selliseid keskkondi disainida?
Milline on hea müks?
Miks on Schipoli lennujaama pissuaarides kärbsekleepsud ?
Nendele ning ka paljudele teistele küsimustele rohemüksamise kohta saad vastused meie värskes episoodis.

#25 Katrin Bats - Kuidas teha vastutustundlikke valikuid toidupoes?
Veebruarikuu episoodis võtame luubi alla tarbimise ja selle vastutustundlikkuse. Sestap vestleme Katrin Batsiga, Rimi Eesti vastutustundliku ettevõtluse juhiga.
Katrin Bats on psühholoogia ja kommunikatsiooni taustaga ning tema südameasjaks on jätkusuutlikkus. Just seetõttu seisiski ta Rimis sellise positsiooni loomise eest, kus tal on võimalik poeketi jätkusuutlikkusse panustada.
Saates kuuled näiteks:
🥦millised on suurimad väljakutsed poeketi jaoks vastutustundlike valikute tegemisel
🍓milline võiks olla ideaalne pood 5 aasta pärast
🍍millised nutikad lahendused on Rimis kasutusele võetud keskkonnaprobleemide ennetamiseks
Kuula ja avasta tarbimisteemasid toidupoe vaatest!

#24 Nelli Jung - Kuidas teadveloleku harjutuste abil luua oma ellu rohkem meelerahu?

#23 Tiina Saar Veelmaa - Kuidas töökollektiivis aeglustada?
Külas on tööpsühholoog ja töö õnne uurija Tiina Saar-Veelmaa. Arutame, miks on töökohal aeglustamine keeruline, kuid väga vajalik. Samuti saame vestlusest teada, millised võimalused meil tööl aeglustamiseks on. Kuula ja nopi välja sinu töökohale sobituvad nipid.
Saate salvestasime hubases Iglupargis.

#22 Birgit Jürgenson - Kuidas ületada takistusi oma elutempo aeglustamisel?
Tunned, et teoorias tahaks oma elutempot aeglustada, aga praktikas ei tule välja? Küsime coach Birgit Jürgensonilt, kuidas oma sisemisi takistusi ületada ja mõttemustreid murda. Saate salvestasime mõnusas Iglupargi kontoris.

#21 Merili Ginter ja Erkki Kubber - Kuidas luua jätkusuutlikku mõju?
Vestleme Impact Day ellukutsujate Merili Ginteri ja Erkki Kubberiga mõju loomisest. Kuidas oma ettevõtmistes tagada jätkusuutlik positiivne mõju ning millest alustada? Kuula järgi ja saad teada!

Miniepisood - Mida toob AEGA ON 3. hooaeg ning kuidas saate panustada taskuhäälingu arengusse?
Tutvustame kolmanda hooaja tausta ning jagame 4 mõtet, kuidas saate panustada, et taskuhääling teile ka tulevikus parimat väärtust looks.

#20 Amazonas Reisid - Kuidas rahulikult reisi sihtkohta nautida?

#19 Mari Kalkun - Miks on pärandkultuuri säilitamine oluline?

#18 Grete Arro - Milline elukeskkond teeb meid päriselt õnnelikuks?
Kuidas mõjutab linnastumine meie heaolu ning millised lahendused elukeskkonnas teeksid meid päriselt õnnelikuks? Sel korral räägime keskkonna- ja hariduspsühholoogi Grete Arroga aeglustavast elukeskkonnast ja kuidas haridussüsteem võiks toetada õnnelikumate inimeste ja see läbi ka jätkusuutlikuma keskkonna arengut... Seda kõike teadlase silmade läbi. Põnevat kuulamist!

#17 Jaan Tootsen - Mida on meil õppida meistermolutajate filmidest?
Sel korral vestleme filmi "Fred Jüssi: olemise ilu" režissööri Jaan Tootseniga. Arutame, mida on ta õppinud aja maha võtmise kohta portreteerides mitmeid rahulikke mehi, kas aeglast filmi tehes saab ka ise rahulikult võtta ja kuidas aitab filmide vaatamine oma vaimu virgutada. Kuula järgi!

#16 Epp Kärsin - Kuidas võtta aega maha erinevates suhte etappides?
Sel korral arutame Epp Kärsiniga kuidas võtta aega iseendale, kaaslasele või lastele erinevates suhte etappides. Lisaks räägime aeglasest seksist ja miks on see oluline.

#15 Madis Vasser - Kas on võimalik saavutada nii enda kui ka keskkonna heaolu?
Tänases saates arutame psühholoogia haridusega keskkonnaaktivisti Madis Vasseriga, kas on võimalik saavutada nii enda kui ka keskkonna heaolu või kuidas vähemalt leida tasakaal? Vestleme kliimaärevusest, võimalikest tulevikustsenaariumitest, tasaarengust ja loomulikult keskkonnast ning psühholoogiast.

#14 Katarina Papp - Kuidas muuta oma elustiili keskkonnasõbralikumaks?
Sel korral vestleme Ökopere blogi autori ja RingKarbi asutaja Katarina Pappiga. Räägime tema keskkonnateadliku elustiili teekonnast, ohtlike ainete vältimisest ning prügisorteerimisest ja vähendamisest. Head kuulamist!

#13 Liisi Kirch - Kuidas minimalistlikult elades finantsvabaduseni jõuda?
Liisi Kirch on rahatarkuse koordinaator Rahandusministeeriumis ning on koos abikaasaga saavutanud juba finantsvabaduse. Sellel teekonnal on olulisel kohal olnud minimalistlik elustiil, millest Liisi on kirjutanud ka raamatu "Minimalism". Saates arutasime Liisiga, mida toredat on minimalistlik elustiil pakkunud ning kuidas alustada finantsvabaduseni pürgimist.

#12 Kristjan Otsmann - Kuidas hallata oma aega efektiivselt ja tasakaalukalt?
Kristjan Otsmann on ajajuhtimise koolitusi läbi viinud juba 2007. aastast alates ning on üks Eesti ajaaeglustajate ühingu loojatest. Selles muhedas saates räägimegi kuidas oma aega juhtida ja aeglustada, ülemaailmsest aeglasest liikumisest ning muust seonduvast. Kuula järgi!

#11 Andrus Kivirähk - Kuidas nautida lugemist ja kirjutamist?
Mida on meil õppida lugemislembelise kirjaniku elustiilist? Uurime Andrus Kivirähkilt, millised on tema lugemisharjumused ning kuidas sünnivad nõnda fantaasiarikkad ja tabavad teosed?

Miniepisood - Kas ja kuidas AEGA ON podcastiga jätkata?
Sel korral räägivad AEGA ON tiimiliikmed Maret ja Mari aeglasest elustiilist ning podcasti teisest hooajast. Kui ka Sina soovid, et AEGA ON taskuhääling jätkuks, siis külasta meie kampaaniat hooandjas: https://www.hooandja.ee/projekt/aega-taskuhaalingu-2hooaeg

#10 Kariina Laas - Mida arvab aeglasest elustiilist psühholoog?
Hooaja viimases saates on meil külas psühholoog Kariina Laas, kes jagab oma mõtteid aja maha võtmisest, läbipõlemisest ja kuidas iseenda sisekõnet suunata. Podcasti tagasiside: bit.do/aegaon ja Aega on ajakirja tellimine: bit.do/ajakiri

#9 Kene Vernik - Kuidas saavutada kvaliteetne uni?
Kas Sinu unekvaliteet on piisav? Uurime unetehnoloog Kene Vernikult, mida silmas pidada, et saaksime öösel piisavalt kvaliteetset und ning millal otsida välist abi.

#8 Marek Sadam - Kuidas elutervelt mõtiskleda?
Iseendaga aega veetes kerkivad sageli esile just negatiivsed mõtted - meie ajud on arenenud nii, et pööraksime rohkem tähelepanu võimalikele ohtudele. Tänases saates arutamegi kogenud mõtiskleja, muusiku ja kirjaniku Marek Sadamaga, kuidas aega maha võtta ja see juures toime tulla negatiivsete mõtetega ning lasta enda ellu ka rõõmu.

#7 Mayri Tiido - Kuidas ringmajandus aitab meil jäätmete hulka vähendada?
See kord on meil külas koolitaja Mayri Tiido, kes aitab meil mõista, kuidas saaksime oma tarbimisharjumuste muutmisega vähendada üleliigse prügi tekkimist.

#6 Jaan Aru - Kuidas vähendada nutimaailma negatiivset mõju?
Kas sinul on nutisõltuvus? Selleks, et mõista, kust läheb sõltuvuse piir ja kuhu omalt poolt piirid seada, oleme külas ajuteadlasel Jaan Arul.

#5 Reet Aus - Kuidas ära tunda vastutustundlikult toodetuid riideid?
Tahaks riiete soetamisel teha vastutustundlikke otsuseid, kuid keeruline on aru saada, mida on siis kõige olulisem jälgida? Me mõistame muret ja läksime külla moedisainer Reet Ausile, et uurida miks on aeglase moe põhimõtted olulised ja mida silmas pidada riiete valimisel.

#4 Sandra Vabarna - Miks ja kuidas väärtustada kvaliteeti?

#3 Reelika Alunurm - Kuidas juhtida organisatsiooni edukalt ja rahulikult?
Kas organisatsiooni on võimalik juhtida edukalt, aga samas rahulikult iseenda vaimset tervist hoides? Arutame DD Stratlab tegevjuhiga mil moel edukas strateegia loomine võiks selles aidata.

#2 Merit Raju - Kuidas kujundada teadlikult oma elustiili?
Sooviksid rahulikumat ja kvaliteetsemat elustiili, kuid senised katsed pole viinud järjepidevate harjumusteni? Räägime elustiilidisaineri Merit Rajuga, kuidas oma elustiili teadlikult kujundada ning vähendada sõltuvust nii hetkelistest instinktidest kui ka rahalistest vahenditest.

#1 Harald Lepisk - Kuidas leida oma elu kutset?
Kuidas leida küll seda suunda elus, mis teeb õnnelikuks ja võimaldab end teostada? Sellest rääkisime meie esimeses saates raamatu "Minu elu kutse" kaasautori Harald Lepiskiga. Lisaks kõnelesime kuidas hoida oma akud laetuna, elada hetkes ja aeg-ajalt mõelda tulevikule.

Aega on! trailer
Mis on Aega on! podcast ja kuidas see alguse sai?