Skip to main content
Spotify for Podcasters
Sağlığın Üniversitesinden Sesler

Sağlığın Üniversitesinden Sesler

By AFSÜ Sosyal Medya

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) kurumsal hesabıdır.

AFSÜ Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü
Tel: 0 272 246 33 35 (40755 / 40760 / 40570 / 40550)

haber.afsu.edu.tr/
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Sağlık Olsun / Böbrek Taşları / Dr. Öğr. Üyesi Veli Mert Yazar, AFSÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı (07 Aralık 2023)

Sağlığın Üniversitesinden SeslerDec 07, 2023

00:00
20:02
Sağlık Olsun / Böbrek Taşları / Dr. Öğr. Üyesi Veli Mert Yazar, AFSÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı (07 Aralık 2023)

Sağlık Olsun / Böbrek Taşları / Dr. Öğr. Üyesi Veli Mert Yazar, AFSÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı (07 Aralık 2023)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı'ndan Dr. Öğr. Üyesi Veli Mert Yazar konuk oldu. Yazar programda böbrek taşları ile ilgili bilgiler verdi.

“Böbrek taşı oluşumunda birden fazla faktör etken rol oynayabilir. Böbrek taşı oluşmasında birkaç faktörün bir araya gelmesi riski artırabilmektedir” diyen Yazar, “Yetersiz sıvı alımı ilk etkendir. Vücutta yeterli su olmaması böbrek taşı oluşmasında önemli bir etkendir. Gün içinde yeteri oranda su içilmemesi idrarla atılan taş öncüsü maddelerin yoğunluğunu artırır . Bu durumda böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Sıcak iklimlerde yaşayanlar ve çok fazla fiziksel yoğunluğu olan işlerde çalışan kişilerde risk altındadır. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla böbrek taşı oluştuğu bilinmektedir. Beslenme de böbrek taşı oluşumunda etkili olabilir. Protein, sodyum veya şeker açısından yüksek bir beslenme düzeni böbrek taşına zemin hazırlayabilir. Yüksek protein düşük lif oranı içeren şekilde beslenmekten kaçınmak gerekmektedir. Özellikle yiyeceklerin çok fazla tuzlu tüketilmesi böbreklerden atılan kalsiyum miktarını artırır ve böbrek taşı riskini önemli ölçüde artırır” diye konuştu.

“Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketimi böbrek taşları oluşumunun engellenmesi bakımından ilk sırada yer almaktadır” diyen Yazar, “Sıcak ve kuru iklimlerde yaşayanlar ve sık egzersiz yapan kişilerin daha fazla su içmesi gerekir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Dec 07, 202320:02
Sağlığın Sesi 03 Akıllı Telefon Bağımlılığı (28 Kasım 2023)

Sağlığın Sesi 03 Akıllı Telefon Bağımlılığı (28 Kasım 2023)

AFSÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi, Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Cahide Çevik, AFSÜ ve AKÜ iş birliğiyle Radyo Kocatepe'de yayımlanan “Sağlığın Sesi” programında "Akıllı Telefon Bağımlılığı" konusunda açıklamalarda bulundu.  


Nov 28, 202308:05
Sağlık Olsun / Tiroid Hastalıkları / Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım/ Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı (23 Kasım 2023)

Sağlık Olsun / Tiroid Hastalıkları / Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım/ Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı (23 Kasım 2023)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk oldu.

Yıldırım hastanelerinde yaptıkları ameliyatlarla ilgili bilgiler aktardı. Sık yaptıkları Jinekomasti ameliyatları ile ilgili bilgiler veren Yıldırım, “Jinekomasti, erkeklerde iyi huylu, aşırı meme gelişimi olarak tanımlanmaktadır. Jinekomasti östrojen ve testosteron hormonlarının düzensizliğinden ya da dengesizliğinden oluşur. Diğer bir deyişle eğer vücuttaki testosteron miktarı azalır ya da östrojen miktarı artarsa Jinekomasti oluşabilir. Bu hormonal değişikliğin birçok nedeni olabilir. Cerrahi müdahale, Jinekomasti tedavisinde en etkili ve kesin yöntemdir” diye konuştu.

Programda hastanede alanlarına giren tüm ameliyatları yaptıklarını söyleyen AFSÜ Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldırım dinleyici sorularını da yanıtladı.

Nov 23, 202326:21
Sağlık Olsun / Tiroid Hastalıkları / Doç. Dr. Mahmut Apaydın, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı (09 Kasım 2023)

Sağlık Olsun / Tiroid Hastalıkları / Doç. Dr. Mahmut Apaydın, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı (09 Kasım 2023)

Sağlık Olsun programına AFSÜ İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrin Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Apaydın konuk oldu. Programda tiroid hastalıkları konuşuldu.

“Guatr, tıp dilinde tiroid bezinin aşırı büyümesi veya aşırı aktif hale gelmesi durumunu ifade eden bir terimdir” diyen Apaydın, “Tiroid ise, boynumuzun ön bölgesinde yer alan kelebek motifine benzetilen kabaca iki lob sağ-sol ve ortasında iki bölümü birleştiren istmus adı verilen bir yapının olduğu tiroid hormunu salgılayan bir bezdir ve vücudun metabolizmasını düzenlemekle görevlidir. Metabolizma hızını, enerji tüketimini ve birçok vücut fonksiyonunu kontrol eder. Hayati bir hormondur. Tamamen yokluğu ile bağdaşmamaktadır” diye konuştu.

“Hashimato ülkemizde sık görülüyor”
Tiroid hastalıklarının tiroid bezinin işlevinin bozulduğu durumları ifade ettiğini söyleyen Apaydın, “Hipotiroidizm (Az çalışan tiroid) ve hipertiroidizm (Aşırı çalışan tiroid) en yaygın olanlardır. Az çalışan tiroid hastalığının en sık nedeni tiroidin kronik iltihabı olarak tanımlayabileceğimiz Hashimato hastalığıdır. Kendisi Japon bir bilim adamıdır ve ilk olarak kendisi bu hastalığı tanımladığı için adını vermiştir. Ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Belirtiler tiroid hastalığının türüne bağlı olarak değişebilir. Hipotiroidizmde yorgunluk, kilo artışı ve soğuğa aşırı duyarlılık adı verilen normal sıcaklıkta bile aşırı üşüme görülebilirken, hipertiroidizimde hızlı kapl atışı, kilo kaybı, sıcağa tahammülün azalması ve sinirlilik olabilir. Ayrıca tiroid bezi içerisinde yer alan ve nodül olarak isimlendirilen yer kaplayıcı küçük lezyonların iyi huylu veya kötü huylu tümörleri de tiroid bezi hastalıkları arasında sayılmaktadır” dedi.

Nov 09, 202313:42
Sağlık Olsun / MS Hastalığı / Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Zeytin Demiral, AFSÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı (26 Ekim 2023)

Sağlık Olsun / MS Hastalığı / Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Zeytin Demiral, AFSÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı (26 Ekim 2023)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi(AFSÜ) ve Gün Fm işbirliğinde düzenlenen Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Zeytin Demiral konuk oldu.

Demiral programda Multipl Skleroz (MS) hastalığıyla ilgili bilgiler verdi.

“Nörolojik hastalıklar toplumda sıklıkla görülen ve bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen sağlık sorunları arasında yer alır” diyen Demiral, “MS hastalığı genelde genç erişkinlerde merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, beyin sapı ve omurilik boyunca yer alan sinir dokularının, vücudun bağışıklık sistemi tarafından tehdit olarak algılanması sonucu, ortaya çıkan otoimmün nörolojik bir hastalıktır. Bu hastalıkta tıpkı diyabet gibi yaşam boyu süren bir hastalıktır. Özellikle gençlerde travma olmaksızın özürlülüğe yol açan en sık nedenlerden biridir” diye konuştu.

“Kadınlarda 2-3 kat daha sıktır”
Günümüzde dünyada 2,5 milyon MS hastası olduğunu söyleyen Demiral, “Ülkemizde ise MS yüz binde 50-100 arasında değişmektedir. 20-40 yaş arası genç kadın cinsiyette daha fazla görülmektedir. Kadın-erkek dağılımı açısından kadınlarda 2-3 kat daha sıktır. Bunun dışında özellikle soğuk iklime sahip İskandinavya, İskoçya gibi ülkelerde yaşayan etnik gruplarda MS görülme riski daha yüksektir. Benzer şekilde günlük alınan gün ışığının azaldığı bölgelerde yaşayan kişilerin daha fazla MS geliştirdiği gösterilmiştir” dedi.

Oct 26, 202311:27
Sağlığın Sesi 02 Çocukluk Döneminde Teknoloji Kullanımı (17 Ekim 2023)

Sağlığın Sesi 02 Çocukluk Döneminde Teknoloji Kullanımı (17 Ekim 2023)

AFSÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Komisyonu Üyesi Öğr. Gör. Ömer Faruk Akbulut, Üniversitemiz ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) iş birliğiyle hazırlanan “Sağlığın Sesi” programında Çocukluk Döneminde Teknoloji Kullanımı konusunda açıklamalarda bulundu.  

Oct 17, 202316:55
Sağlık Olsun / Erken Ergenlik / Doç. Dr. Aysun Ata, AFSÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı (12 Ekim 2023)

Sağlık Olsun / Erken Ergenlik / Doç. Dr. Aysun Ata, AFSÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı (12 Ekim 2023)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Aysun Ata konuk oldu. Programda erken ergenlik konuşuldu.

Programa ergenliğin tanımıyla başlayan Ata, “Ergenlik, çocukluktan erişkinliğe geçiş süresinde olan değişimler, hem bedensel hem psikolojik olarak olgunlaşma, üreme yeteneğinin kazanılması olarak tanımlanır. Fiziksel olarak kızlar ergenliği daha erken tamamlamakla birlikte psikolojik olgunlaşma daha geç olmaktadır. Normal beklenen ergenlik yaşı kızlarda 10, erkeklerde ise 11’dir. Adet yaşı ise 12,3’dür. Ergenlik başlamasından bitimine kızlarda 2-3 yıl, erkeklerde 4-5 yıl sürebilir” diye konuştu.

Ergenliği tetikleyen faktörler nelerdir?
Ergenliği tetikleyen faktörlerle ilgili de konuşan Doç. Dr. Aysun Ata, “genetik, beslenme, egzersiz, etnik köken, iklim ve bilmediğimiz başka faktörler ve anne-babanın ergenlik yaşı ergenliği tetikleyen faktörler olarak sayılabilir. Ergenlik beyinde hipofizde başlar. Yüzyılın eğilimi olarak kızlarda meme gelişimi erkene kaymıştır. Erken ergenlikle ilgili kızlarda artış var. Bu durum erkeklerde söz konusu değil. Aileler boy uzaması, sivilcelenme, meme gelişimi, kıllanma, ses kalınlaşması gibi belirtilerle erken ergenliği fark edebilirler. Bu arada ayva tüyü kıllanma erken ergenlik belirtisi değildir. Erken ergenlik olursa erişkin boylarından kayıp, içe kapanma-depresyon ve akran ilişkilerinde bozulma yaşanabilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını iyi gözlemlemeleri ve mutlaka bir uzmana başvurmaları önemlidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Oct 12, 202316:11
Sağlığın Sesi 01: Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele (03 Ekim 2023)

Sağlığın Sesi 01: Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele (03 Ekim 2023)

AFSÜ

Oct 06, 202315:15
Sağlık Olsun / Kornea Nakli / Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Ethem Ay, AFSÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı (28 Eylül 2023)

Sağlık Olsun / Kornea Nakli / Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Ethem Ay, AFSÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı (28 Eylül 2023)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Ethem Ay konuk oldu. Programda AFSÜ’de gerçekleştirilen kornea nakli konuşuldu.
Kornea nakli nedir?
“Kornea nakli, hasar görmüş veya hastalıklı kornea dokusunun alınması ve yerine sağlıklı bir kornea dokusunun yerleştirilmesidir” diyen Ay, “Kornea, gözün ön kısmında yer alan, saydam bir dokudur ve görme fonksiyonu için önemlidir. Kornea hastalıkları, korneanın iltihaplanması, dejenerasyonu veya travma sonrası hasar görmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Kornea nakli, görme kaybına veya körlüğe yol açabilecek ciddi kornea hasarları tedavi etmek için kullanılır. Kornea nakli, genellikle genel anestezi altında yapılır ve nakledilen kornea dokusu genellikle bir bağışçıdan alınır. Kornea nakli, başarılı bir operasyon ve uygun bir iyileşme süreci ile hastaların görme fonksiyonunu geri kazanmalarına yardımcı olabilir” dedi.
“Önce Göz Bankası kurduk”
“Kornea nakline geçmeden önce göz bankası kurduk” diyen Ay, “Sn. Rektörümüzün öncülüğünde kalıcı, uzun yıllar şehrimize hizmet edecek bir sistem oluşturduk. Göz bankasının prosedürü oldukça zor. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş olmak üzere Tıp Fakültesi Dekanımız ve Ana Bilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Necip Becit ve Başhekimimiz Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer ve tüm yetkililerimiz ne gerekiyorsa yaptılar ve Eylül başında göz bankamızı kurduk. Geçen hafta iki kornea nakli gerçekleştirdik. Dün bir tane daha nakil yaptık ve önümüzdeki hafta bir nakil daha yapacağız” diye konuştu.
“İlk 24 saat içinde bağışta bulunulabilir”
Kornea bağışının vefat geçekleştikten sonra 24 saat içerisinde yapılabileceğini söyleyen Ay, “Vefat eden kişinin yakınları 24 saat içerisinde AFSÜ Göz Bankasına gelerek kornea bağışında bulunabilirler. İşlem çok kısa süre içerisinde gerçekleşiyor ve vücut bütünlüğü bozulmuyor. Bağışçının 70 yaşın altında olması gerekiyor” diye konuştu.
Ülkemizde 46 üniversitede göz bankası bulunduğunu belirten Ay bu üniversitelerin çoğunun büyük şehirlerde olduğunu belirterek ilimizde göz bankası kurulmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Sep 28, 202319:18
AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş: "Organ ve doku nakline başlıyoruz” (05 Eylül 2023)
Sep 06, 202337:38
Sağlık Olsun / Sağlıklı Beslenme / Öğr. Gör. Merve İnce Palamutoğlu, AFSÜ SBF Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı (08 Haziran 2023)

Sağlık Olsun / Sağlıklı Beslenme / Öğr. Gör. Merve İnce Palamutoğlu, AFSÜ SBF Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı (08 Haziran 2023)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ SBF Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı’ndan Öğr. Gör. Merve İnce Palamutoğlu konuk oldu. Palamutoğlu programda sağlıklı beslenme konuşuldu.

Tüm öğünlerde dört yapraklı yonca kuralının yer alması gerektiğini söyleyen Palamutoğlu, “Dört yapraklı yonca deyince süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, tahılları içeren ekmek grubu ile sebze ve meyveleri kastediyoruz. Yağlar ve şekerler ekstradır. Saydığımız bu besin grupları içinde yağ ve şeker bulunduğu için ayrıca tüketilmese de olur. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Mutlaka kahvaltı etmeliyiz. Ekmek olarak çavdar, kepek veya tam tahıllı dediğimiz ekmek çeşitlerini tüketmeliyiz. Günlük kalori ihtiyacımızı dört yapraklı yonca dediğimiz besin gruplarından eşit miktarda tüketerek almalıyız. Günlük kalori miktarını az alırsak belki kilo veririz ama bu durum kas kaybına yol açabilir. Dikkatli olmalıyız” diye konuştu.

Vücudumuzun yarısının su olduğunu söyleyen Palamutoğlu su tüketiminin çok önemli olduğunu belirtti.

Jun 08, 202315:11
Sağlık Olsun / Dünya MS Günü	 / Prof. Dr. Ülkü Türk Börü, AFSÜ Tıp Fakültesi - Nöroloji Ana Bilim Dalı (25 Mayıs 2023)

Sağlık Olsun / Dünya MS Günü / Prof. Dr. Ülkü Türk Börü, AFSÜ Tıp Fakültesi - Nöroloji Ana Bilim Dalı (25 Mayıs 2023)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ülkü Türk Börü konuk oldu. Börü programda MS hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

Programda yeni yaptıkları bir çalışmayla ilgili değerlendirmede bulunan Börü, “MS hastalığının Afyonkarahisar’da görülme oranı yüz binde yüz on. Bununla ilgili çalışmamızı yakında açıklayacağız” diye konuştu.

MS hastalarına uyarılarda bulunan Börü, “Sık sık hekim değiştirmesinler. İnternette okudukları yanlış haberlerden etkilenmesinler. Hareket etmeye dikkat etsinler. Günlük işlerini kendileri yapsınlar. Sosyal bir hayatları olsun. Doğal ürünleri tüketmeye özen göstersinler. Günlük yürüyüşlerini ihmal etmesinler” dedi.

Programda MS’in gebeliğe etkisiyle ilgili de konuşan Börü, “Çalışmalar gebeliğin MS’in uzun vadeli seyrini değişikliğe uğratmadığını göstermektedir” diye konuştu.

May 25, 202323:38
Sağlık Olsun / Trafik Kazalarında İlk Yardım / Öğr. Gör. Kamuran Çalış İbiş, Atatürk SHMYO - İlk ve Acil Yardım Programı (04 Mayıs 2023)

Sağlık Olsun / Trafik Kazalarında İlk Yardım / Öğr. Gör. Kamuran Çalış İbiş, Atatürk SHMYO - İlk ve Acil Yardım Programı (04 Mayıs 2023)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’ndan Öğretim Görevlisi Kamuran Çalış İbiş konuk oldu.  Programda ilk yardımla ilgili önemli bilgiler aktaran İbiş, “Birdenbire hastalanan veya yaralanan kişiye tıbbi tedavi yapılıncaya kadar anında ve olay yerinde çevre olanaklarıyla yapılan geçici müdahaleye ilk yardım denir. İlkyardımcı şunu asla unutmamalıdır ki; yapacağı işlem bir tedavi değildir; çünkü amacımız tedavi değildir ilk yardımdır. Unutmayalım ki ilk yardım hayat kurtarır. Bu nedenle ilk yardımcı olmak için verilen eğitimlere katılmak oldukça önemlidir” dedi.

May 05, 202313:10
Sağlık Olsun / Kalp Sağlığı Haftası / Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Ethem Dural, AFSÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı (13 Nisan 2023)

Sağlık Olsun / Kalp Sağlığı Haftası / Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Ethem Dural, AFSÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı (13 Nisan 2023)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına Kardiyoloji Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Ethem Dural konuk oldu. Dural, Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle kalp sağlığının öneminden bahsetti.

“Dünyadaki başlıca ölüm sebebi kalp ve damar hastalıklarıdır” diyen Dural, “Kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümler tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik gibi kontrol edilebilen ve önlenebilen risk faktörlerine bağlıdır. Yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, yüksek kan kolesterolü ve obezite de kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörleridir” dedi.

Kalp sağlığının korunması için öneriler sıralayan Dural, “Mutlaka fiziksel aktivite yapılmalıdır. Tütün ve ürünlerinin kullanılmasına son verilmelidir. Tuz tüketimine dikkat edilmelidir. Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmelidir. Düzenli olarak kan basıncı, kan şekeri ve kan kolesterolü kontrol edilmelidir. Kilo kontrolüne dikkat edilmelidir. Ailede kalp hastalığı hikayesi olsun ya da olmasın düzenli olarak kalp kontrolleri yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Apr 13, 202323:17
Sağlık Olsun / Uluslararası Sıfır Atık Günü / AFSÜ İklim Elçisi Mehmet Ali AYMAZ, Tıp Fakültesi Dönem 5 Öğrencisi, (30 Mart 2023)

Sağlık Olsun / Uluslararası Sıfır Atık Günü / AFSÜ İklim Elçisi Mehmet Ali AYMAZ, Tıp Fakültesi Dönem 5 Öğrencisi, (30 Mart 2023)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ İklim Elçisi Mehmet Ali AYMAZ konuk oldu.

Sıfır atık projesine destek vermek isteyenlere seslenen Aymaz şöyle konuştu: “Atık piller, tarihi geçmiş ilaçlar gibi zehirleyici ve kirletici maddeler gereken kurumlara teslim edilebilir. Olabildiğince az yapay atık oluşturmalıyız. Alışveriş yaparken evden getirilen bez torbalar kullanıldığında poşet tüketimi azalır. Atıkları renkli kartonlara uygun şekilde atıp geri dönüşüme katkı sağlamış oluruz. Küçük plastik şişelerdeki suları almak yerine cam şişeler tercih edilebilir. Plastik-karton karışımı bardaklarda kahve almak yerine kişisel termoslar kullanılabilir. Gereksiz elektrik ve su kullanımından kaçınmalıyız. Ulaşımda toplu taşıma tercih edebiliriz. Bu tür önemli konular ile ilgili araştırma yapıp en yakınımızdaki kişilerden başlayarak çevremizi bilinçlendirebiliriz.”


Mar 30, 202316:05
Sağlık Olsun / Tıp Bayramı / AFSÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Çiğdem Özer Gökaslan, Radyoloji ABD (16 Mart 2023)

Sağlık Olsun / Tıp Bayramı / AFSÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Çiğdem Özer Gökaslan, Radyoloji ABD (16 Mart 2023)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Çiğdem Özer Gökaslan konuk oldu.

Mar 17, 202310:56
Sağlık Olsun / Deprem Sonrası Çocuklarda Ruh Sağlığı / Dr. Öğr. Üyesi Hacer Gizem Gerçek / Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı (02 Mart 2023)

Sağlık Olsun / Deprem Sonrası Çocuklarda Ruh Sağlığı / Dr. Öğr. Üyesi Hacer Gizem Gerçek / Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı (02 Mart 2023)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hacer Gizem Gerçek konuk oldu.

Mar 02, 202320:14
Sağlık Olsun / Covid-19 Sonrası Fiziksel Aktivite ve Egzersiz / Dr. Öğr. Üyesi Harun Taşkın, Kardiyopulmoner Fizyoterapi ABD (29 Aralık 2022)

Sağlık Olsun / Covid-19 Sonrası Fiziksel Aktivite ve Egzersiz / Dr. Öğr. Üyesi Harun Taşkın, Kardiyopulmoner Fizyoterapi ABD (29 Aralık 2022)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Kardiyopulmoner Fizyoterapi ABD Dr. Öğr. Üyesi Harun Taşkın konuk oldu. 

Dec 29, 202216:21
Sağlık Olsun / Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Sağlıklı Beslenme / Prof. Dr. Ayşe Bükülmez/ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD (15 Aralık 2022)

Sağlık Olsun / Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Sağlıklı Beslenme / Prof. Dr. Ayşe Bükülmez/ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD (15 Aralık 2022)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Bükülmez konuk oldu.

Dec 15, 202222:57
Sağlık Olsun / Dünya AIDS Günü / Dr. Öğr. Üyesi Petek Şarlak Konya / Enfeksiyon Hastalıkları ABD (01 Aralık 2022)

Sağlık Olsun / Dünya AIDS Günü / Dr. Öğr. Üyesi Petek Şarlak Konya / Enfeksiyon Hastalıkları ABD (01 Aralık 2022)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ABD Dr. Öğr. Üyesi Petek Şarlak Konya konuk oldu. Konya programda 1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle AIDS hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.  “HIV doğrudan bağışıklık sistemine zarar veren bir virüs olup bu virüsü taşıyan insanlar, HIV pozitif olarak adlandırılır” diyen Konya, “HIV, vücut direncini azaltarak insanların kolayca hasta olmasına neden olur. AIDS ise HIV virüsünün bağışıklık sistemini zayıflatmasından sonra ortaya çıkan hastalık hâlidir” diye konuştu.

Dec 01, 202213:27
Sağlık Olsun / Karpal Tünel Sendromu Tedavisi / Dr. Öğr. Üyesi Nuran Eyvaz/Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ABD (03 Kasım 2022)

Sağlık Olsun / Karpal Tünel Sendromu Tedavisi / Dr. Öğr. Üyesi Nuran Eyvaz/Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ABD (03 Kasım 2022)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ABD Dr. Öğr. Üyesi Nuran Eyvaz konuk oldu. 

Nov 03, 202215:15
Sağlık Olsun / İşitme Sağlığı / Dr. Öğr. Üyesi Erkan Yıldız, KBB ABD (22 Eylül 2022)

Sağlık Olsun / İşitme Sağlığı / Dr. Öğr. Üyesi Erkan Yıldız, KBB ABD (22 Eylül 2022)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Erkan Yıldız konuk oldu. Programda işitme sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler ve bu konudaki tıbbi uygulamalar hakkında bilgi verildi.

Sep 22, 202209:15
Sağlık Olsun / AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi ve AFLORA Ürünleri / Öğr. Gör. Emre Semiz - Gıda Müh. Kübra Azel Bayar (18 Ağustos 2022)

Sağlık Olsun / AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi ve AFLORA Ürünleri / Öğr. Gör. Emre Semiz - Gıda Müh. Kübra Azel Bayar (18 Ağustos 2022)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Emre Semiz ve AFLORA Marka yetkilisi Gıda Mühendisi Kübra Azel Bayar konuk oldu. Programda hem ofisin faaliyetleri hem de AFLORA ürünleri hakkında bilgi verildi. 


Aug 18, 202218:22
Sağlık Olsun / Hasta-Hekim İletişimi / Öğr. Gör. Mine Toksal, AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çalışan Hakları Birimi Sorumlusu (28 Nisan 2022)

Sağlık Olsun / Hasta-Hekim İletişimi / Öğr. Gör. Mine Toksal, AFSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çalışan Hakları Birimi Sorumlusu (28 Nisan 2022)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çalışan Hakları Birimi Sorumlusu Öğr. Gör. Mine Toksal konuk oldu. Programda içinde bulunduğumuz Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü nedeniyle hasta- hekim ilişkisinde en önemli etken doğru iletişim, konusunda bilgi verildi.

Apr 28, 202215:15
Sağlık Olsun /12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası / Doç. Dr. Uğur Aksu, Kardiyoloji ABD (14 Nisan 2022)

Sağlık Olsun /12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası / Doç. Dr. Uğur Aksu, Kardiyoloji ABD (14 Nisan 2022)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Aksu konuk oldu. Programda içinde bulunduğumuz Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle kalp sağlığıyla ilgili bilgiler verildi.

Apr 15, 202219:56
Sağlık Olsun / Yaşlılara Saygı Haftası / Dr. Öğr. Üyesi Ayten Küçük
Mar 24, 202223:08
Sağlık Olsun /Tuz Tüketimini Neden Azaltmalıyız? / Dr. Öğretim Üyesi Sinan Kazan, İç Hastalıkları ABD (10 Mart 2022)

Sağlık Olsun /Tuz Tüketimini Neden Azaltmalıyız? / Dr. Öğretim Üyesi Sinan Kazan, İç Hastalıkları ABD (10 Mart 2022)

AFSÜ ve Gün FM iş birliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Sinan Kazan konuk oldu. Programda içinde bulunduğumuz Dünya Tuza Dikkat Haftası nedeniyle sağlıklı tuz tüketimi konusunda bilgi verildi.

Mar 10, 202220:51
Sağlık Olsun / Verem Hastalığı / Dr. Öğr. Üyesi Şule Çilekar
Jan 17, 202216:39
Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş: “AFSÜ büyümeye ve hizmete devam ediyor.” (11 Ocak 2022)
Jan 12, 202258:17
Gün Fm Aile Saati Programı, 2021 Afyonkarahisar Aile Yılı (26 Ekim 2021)
Oct 26, 202114:60
Hepatit ve Koronavirüs (COVID-19) Prof. Dr. Neşe Demirtürk TRT Radyo 1 (01 Ekim 2021)

Hepatit ve Koronavirüs (COVID-19) Prof. Dr. Neşe Demirtürk TRT Radyo 1 (01 Ekim 2021)

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Neşe Demirtürk TRT Radyo 1'de yayımlanan #GünÖtesi'ne konuk oldu.  Hepatit nasıl bir hastalık? Tedavi yöntemleri neler? Pandemi sürecinde dezenformasyondan korunmak için nelere dikkat edilmelidir?  

© TRT Radyo 1  

AFSÜ Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi 

Zafer Sağlık Külliyesi A Blok, Dörtyol Mahallesi, Afyonkarahisar 

Tel: 444 03 04  (41610/42080) 

http://afsu.edu.tr/​​​ - basinyayin@afsu.edu.tr

Oct 01, 202114:16
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Ev İçi Kazalarında Çocuklara İlk Yardım Eğitimi (29.09.21)
Sep 29, 202145:32
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Aile İçi İletişim Stratejileri (31 Ağustos 2021)
Aug 31, 202129:12
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Ailede Şükür ve Kanaat (26 Mayıs 2021)
May 31, 202131:12
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Ailede Şefkat ve Merhamet (21 Nisan 2021)
Apr 21, 202134:36
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Gebelikte Sağlıklı Beslenme (29 Mart 2021)
Mar 30, 202131:60
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Özel Yetenekli Çocukların Genel Özellikleri (30 Mart 2021)
Mar 30, 202132:50
Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Pandemi ve Üniversite Gündemine İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu
Mar 16, 202153:18
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Ailede Sağlıklı Beslenme (17 Şubat 2021)
Mar 03, 202129:24
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Ailede Bilinçli Medya Kullanımı (17 Şubat 2021)

2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Ailede Bilinçli Medya Kullanımı (17 Şubat 2021)

2021 Afyonkarahisar Aile Yılı kapsamında AFSÜ tarafından düzenlenen etkinlikte, AFSÜ Öğr. Gör. İbrahim Şamil Köroğlu, aile fertlerinin geleneksel ve dijital medya kullanımında özen göstermesi gereken temel konular hakkında bir sunum gerçekleştirdi.  


Feb 18, 202131:22
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Akraba Evlilikleri ve Etkileri (20 Ocak 2021)
Jan 20, 202128:23
2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Evlilik ve Yuvanın Kurulması (18 Ocak 2021)

2021 Afyonkarahisar Aile Yılı Semineri: Evlilik ve Yuvanın Kurulması (18 Ocak 2021)

2021 Afyonkarahisar Aile Yılı kapsamında AFSÜ’de düzenlenen ilk etkinlikte, Aile Danışmanı, Profesyonel Eğitim Uzmanı ve Yaşam Koçu Müjgân Gölçük Yağcı evliliğin temelleri hakkında seminer verdi. AFSÜ Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Biriminden Öğr. Gör. Ceyda Hancıoğlu Karaman’ın moderatörlüğünde çevrim içi yapılan etkinlikte, evlilik kurumunun sağlam bir zeminde kurulmasının ve sürdürülmesinin önemi üzerinde duruldu.   


AFSÜ Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi 

Zafer Sağlık Külliyesi A Blok, Dörtyol Mahallesi, Afyonkarahisar 

Tel: 444 03 04  (41610/42080) 

http://afsu.edu.tr/ - basinyayin@afsu.edu.tr

Jan 18, 202125:29
Sağlık Bilimleri Fakültesi Tanıtımı (2020)
Aug 11, 202021:39
Afyonkarahisar Universitat Für Gesundheitswissenschaften (Einführung der akademischen Einheiten - 2020)
Aug 11, 202046:52
Afyonkarahisar Health Sciences University Presentation (2020)
Aug 11, 202015:54
Eczcalık Fakültesi Tanıtımı (2020)
Aug 11, 202015:56
AFSÜ Bolvadin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tanıtımı (2020)
Aug 11, 202014:27
AFSÜ Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tanıtımı (2020)
Aug 11, 202035:59
Şuhut Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tanıtımı (2020)
Aug 10, 202009:45
Sağlık Olsun / Orta Kulak İltihabı / Doç. Dr. Şahin Ulu
Jan 02, 202026:31