Skip to main content
Spotify for Podcasters
Agile po przejściach

Agile po przejściach

By Agile po przejsciach

Dwóch doświadczonych agile'owców opowiada o tym, czego nauczyli się i ciągle uczą w obszarze zwinności.
Dużo przykładów - zarówno problemów, jak i rozwiązań.

Zapraszamy!
Paweł Słowikowski i Tomek Feliksik
Currently playing episode

Odc. 3: Kult zajętości cz. 1/3

Agile po przejściachMay 15, 2023

00:00
41:47
Odc. 22: Duże i małe organizacje a praca SM i AC

Odc. 22: Duże i małe organizacje a praca SM i AC

W tym odcinku rozmawiamy o różnicach w pracy AC i SM w dużych i małych organizacjach. Opowiadamy między innymi o relacjach, łatwości we wprowadzaniu zmian oraz pracy z kluczowymi interesariuszami - czym różni się praca z właścicielami od pracy z zarządem.

Nov 27, 202353:15
Odc. 21: AI w pracy AC i SM

Odc. 21: AI w pracy AC i SM

Rozmawiamy o naszych doświadczeniach z narzędziami opartymi o generative AI (chatGPT, midjourney, etc.). Podajemy konkretne przykłady, gdzie używaliśmy tych wspomagaczy przy tworzeniu szkoleń, tekstów, programów, obrazów, transkrypcji czy po prostu, aby odblokować kreatywność. Opowiadamy też o tym, do czego NIE warto (według nas) używać tych narzędzi (na ten moment) i na jakie zagrożenia warto zwrócić uwagę.

Nov 13, 202356:54
Odc. 20: Co daje certyfikacja?

Odc. 20: Co daje certyfikacja?

Certyfikacja sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła. Działa tylko wtedy, kiedy uda się przekonać wystarczającą grupę ludzi (pracowników, pracodawców i certyfikujących), że certyfikat o czymś świadczy. W naszej rozmowie zastanawiamy się, czy warto starać się o certyfikaty ze świata Agile i nie tylko. Odpowiemy na takie pytania, jak: - Jakie są pozytywne i negatywne strony certyfikacji? - Kiedy i jakie certyfikaty się przydają? - Jakie są mechanizmy psychologiczne, o których warto pomyśleć przy decydowaniu się na certyfikację?

Oct 30, 202351:38
Odc. 19: Problemy z rolami w organizacjach
Oct 16, 202354:18
Odc. 18: Czego organizacje oczekują od Agile?

Odc. 18: Czego organizacje oczekują od Agile?

Rozmawiamy o oczekiwaniach i jak się różnią od faktycznych potrzeb jeśli chodzi o zwinne transformacje. Jak organizacje sprawdzają, że dostały to, czego się spodziewały? Posiłkujemy się przy tym przykładami z naszej pracy, raportami State of Agile (https://digital.ai/resource-center/analyst-reports/state-of-agile-report/) oraz... planem ćwiczeń na siłownię :)

Oct 02, 202346:32
Odc. 17: O stawianiu granic w pracy zawodowej (ft. Agnieszka Komorowska)

Odc. 17: O stawianiu granic w pracy zawodowej (ft. Agnieszka Komorowska)

Jak komunikować, uaktualniać swoje granice? W jaki sposób balansować pomaganie z nauką samodzielności we współpracy z zespołami? O granicach, potrzebach i sprawdzaniu "jak jest u mnie?" rozmawiamy z Agnieszką Komorowską - mediatorką, trenerką komunikacji empatycznej opartej o NVC oraz terapeutką.

Sep 18, 202357:10
Odc. 16: O Holakracji w Korporacji, cz. 2 (ft. Filip Czapeczka)

Odc. 16: O Holakracji w Korporacji, cz. 2 (ft. Filip Czapeczka)

W drugiej części wywiadu, Filip opowiada o wyzwaniach związanych ze stykiem zespołu i organizacji oraz jakie wnioski wyciąga dla siebie z tego doświadczenia. Z Filipem możecie się skontaktować na linkedIn: https://www.linkedin.com/in/filipczapeczka/

Sep 04, 202331:09
Odc. 15: O Holakracji w Korporacji, cz. 1 (ft. Filip Czapeczka)

Odc. 15: O Holakracji w Korporacji, cz. 1 (ft. Filip Czapeczka)

W tym odcinku rozmawiamy z Filipem Czapeczką o jego doświadczeniach z budowaniem samozarządzającego się zespołu przy pomocy praktyk zaczerpniętych z Holakracji. W pierwszej części Filip opowiada o kontekście, o zastosowanych praktykach, efektach i trudnościach. Tutaj poczytacie więcej o terminach użytych w trakcie wywiadu: Czym jest Governance: https://blog.holacracy.org/holacracy-basics-metaphors-for-understanding-governance-22078c1763b5 Struktura spotkania taktycznego (Tactical): https://blog.holacracy.org/facilitating-a-holacracy-tactical-meeting-5d51baa2441c Czym jest zintegrowany proces decyzyjny: https://orghacking.com/holacracys-integrative-decision-making-process-f750d4b82abc Różnice pomiędzy zintegrowanym procesem, a konsensusem: https://medium.com/inside-holaspirit/decision-making-process-integrative-decision-making-versus-consent-decision-making-b431ac7c915

Aug 28, 202347:03
Odc. 14: Czemu ludzie obawiają się metryk?

Odc. 14: Czemu ludzie obawiają się metryk?

Jak reagują zespoły i organizacje, kiedy pokazujecie im metryki? I czemu często wyczuwamy wtedy obawę, a nawet strach przed tym, aby dane nie zostały 'źle zinterpretowane' przez 'niewłaściwe osoby'? W kolejnym odcinku Agile po przejściach porozmawiamy o obawach związanych z mierzeniem, ale też o tym, jak sobie z nimi radzić i co pomagało nam zaszczepiać sprzężenia zwrotne w pracy zespołów i organizacji. Link do artykułu o GQM: http://pawelslowikowski.pl/2020/06/mierzenie-zaczynaj-od-konca/

Aug 01, 202335:36
Odc. 13: Jak Agile Coach zbiera i priorytetyzuje sobie pracę?

Odc. 13: Jak Agile Coach zbiera i priorytetyzuje sobie pracę?

Jak zachować równowagę między znajdywaniem problemów (i proponowaniem rozwiązań) a podążaniem za celami i strategią naszych sponsorów? Z kim rozmawiać, jakie narzędzia stosować, aby zbierać i szeregować sobie pracę jako AC lub SM? O tym między innymi w dzisiejszym odcinku. Jak zwykle dużo naszych doświadczeń i przykładów. Poniżej znajdziecie też skrócony opis naszej pętli zbierania wymagań i weryfikowania rezultatów: 1. Sprawdź kto jest Twoim klientem - Poznaj struktury, przepływ pracy, rozkład odpowiedzialności - Zobacz, kto jest sponsorem, a kto interesariuszem - Porozmawiaj na starcie z głównymi interesariuszami - Przykład: rozmowy z C-level, exec team, head of people 2. Określ jaki problem rozwiązujemy i kogo on jest - Obserwacja organizacji - Metryki - Rozmowy - Szkolenia otwarte, demonstracyjne (aby zobaczyć co i kogo boli oraz pokazać zajawkę sposobów rozwiazywania tych problemów) - Przygotowanie (spisanie, wizualizacja) obszarów, które wymagają pracy 3. Weryfikacja priorytetów z interesariuszami i sponsorami - Ćwiczenie z ‘dolarami’ z kluczowymi interesariuszami (C-level, exec team, sponsorzy, etc.) - Agile Coach też ma głos 4. Impact mapa do procesów - Cel procesowy - Impact (zmiany zachowań) u aktorów (konkretne role w organizacji) - Funkcjonalności - eksperymenty, akcje, projekty, które Agile Coach będzie robił 5. Prezentowanie rezultatów - Metryki związane z usprawnieniami - ‘Success story’ - Ogłaszanie się w organizacji - Prezentowanie zakresu usług - Referencje od zespołów, którym się pomogło - Zbieranie ‘klientów’ (po weryfikacji ze sponsorami)

Jul 17, 202333:03
Odc. 12 - Jak sobie radzić z oporem? ft. Agile Hunters

Odc. 12 - Jak sobie radzić z oporem? ft. Agile Hunters

Odcinek specjalny, w którym rozmawiamy wspólnie z Agile Hunters (Basia Rogala i Patrycja Górka) o tym z czego wynika opór w naszej pracy oraz jak lepiej planować i przeprowadzać zmiany tak, aby tego oporu było mniej.

Jul 05, 202349:17
Odc. 11 - Jak sobie radzić z propagandą sukcesu w firmie?

Odc. 11 - Jak sobie radzić z propagandą sukcesu w firmie?

Co zrobić, kiedy w firmie panuje kultura slajdów i opowiadania o tym, jakie sukcesy będziemy osiągać w przyszłości? Jak może się w tym odnaleźć Agile Team? Dołączyć się, czy zmieniać?

Zapraszamy do trochę luźniejszego odcinka, gdzie dyskutujemy o czymś, co nas kiedyś spotkało i co byśmy zrobili inaczej.

Jun 26, 202320:54
Odc. 10 - Zwiększ transparencję ról i odpowiedzialności

Odc. 10 - Zwiększ transparencję ról i odpowiedzialności

Z Holakracji wyciągamy jeden z najważniejszych punktów: struktura podąża za pracą, nie odwrotnie. Zamiast próbować dostosować pracę do istniejących struktur (działów, hierarchii, ról, zespołów), struktura w Holakracji zmienia się dynamicznie aby jak najlepiej zwizualizować faktycznie wykonywaną pracę i decyzje, które są z nią związane. Czy można to wykorzystać poza tym frameworkiem?

Jun 11, 202315:25
Odc. 9 - Najważniejsze pytanie Holakracji

Odc. 9 - Najważniejsze pytanie Holakracji

"Czego potrzebujesz?" - to pytanie często pozwalało nam zarówno zrozumieć się z innymi osobami, jak i znaleźć lepsze rozwiązania. Gdzie jeszcze się to pytanie przydaje poza Holakracją? Zapraszamy do tego bardzo krótkiego odcinka :)

Jun 05, 202311:33
Odc. 8 - Ulepsz spotkania dzięki Holakracji
May 28, 202315:41
Odc. 7: Jak budować kulturę feedbacku w organizacji

Odc. 7: Jak budować kulturę feedbacku w organizacji

Rozmawiamy o tym czym jest, a czym nie jest feedback, jak wzmacniać kulturę feedbacku w organizacji i jak ważna jest w tym wszystkim rola liderów.

May 17, 202348:44
Odc. 6: Nasze błędy w rolach AC i SM

Odc. 6: Nasze błędy w rolach AC i SM

Dzisiejszy odcinek jest bardziej osobisty. Opowiadamy o naszych błędach w rolach Scrum Mastera i Agile Coacha oraz czego się z tych błędów nauczyliśmy. A właściwie - co inaczej byśmy zrobili dzisiaj, będąc w tych sytuacjach.

May 15, 202339:11
Odc. 5: Kult zajętości cz. 3/3

Odc. 5: Kult zajętości cz. 3/3

Ostatnia część naszej opowieści o kulcie zajętości, który panoszy się w naszych organizacjach! Tym razem skupiamy się na tym jak sobie radzić z sytuacją - od transparencji, poprzez mierzenie, a w końcu do tworzenia nowych nawyków i ustawiania lejków w systemie. Jeśli jesteście ciekawi co to ActionableAgile, to wtyczkę można znaleźć tutaj: https://actionableagile.com/ A o MOVEach i o TameFlow przeczytacie w tej książce: https://tameflow.com/book/the-book-of-tameflow/ Część pierwsza kultu zajętości: https://youtu.be/VYsVN_LJ7AE Część druga kultu zajętości: https://youtu.be/diI1UbP7BPs

May 15, 202348:58
Odc. 4: Kult zajętości cz. 2/3

Odc. 4: Kult zajętości cz. 2/3

W drugim odcinku dotyczącym kultu zajętości w organizacjach skupiamy się na tym jakie symptomy wywołuje zbyt wiele pracy w toku. Słowem - jak diagnozować problem.

May 15, 202340:45
Odc. 3: Kult zajętości cz. 1/3

Odc. 3: Kult zajętości cz. 1/3

Jaki wpływ na organizację ma zbyt mało lub zbyt dużo pracy w toku? Z czego biorą się te problemy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym odcinku Agile po przejściach. Temat jest szeroki, więc podzieliliśmy go na trzy części. Linki wspomniane przez nas: Actionable Agile: https://www.amazon.com/Actionable-Agile-Metrics-Predictability-Introduction/dp/098643633X Henrik Kniberg o pułapce utylizacji zasobów i co widzą managerowie: https://www.youtube.com/watch?v=CostXs2p6r0 Przykładowy artykuł o teorii kolejek i zależności czasu realizacji od utylizacji systemu: https://less.works/less/principles/queueing_theory

May 15, 202341:47
Odc. 2: Delegowanie odpowiedzialności

Odc. 2: Delegowanie odpowiedzialności

W tym odcinku porozmawiamy o tym czym się różni delegowanie odpowiedzialności od delegowania zadania, jakie są problemy związane z tym drugim wariantem oraz jak pomóc obu stronom (delegującej i odbierającej) lepiej poradzić sobie w takich sytuacjach.

May 15, 202338:11
Odc. 1: Hierarchia

Odc. 1: Hierarchia

Pierwszy odcinek cyklu poświęcony jest nadmiernej hierarchii - z czego się ona bierze, jak się objawia i jak można ją zmniejszać w swoim środowisku. Link do artykułu o hierarchii, o którym wspominamy w rozmowie: https://pawelslowikowski.pl/2023/01/choroby-organizacji-3-7-hierarchia/

May 15, 202301:05:56