Skip to main content
Spotify for Podcasters
Nuance | نوآنس

Nuance | نوآنس

By Nuance-co

نوآنس یک هفته درمیان در روزهای دوشنبه از یک کتاب پرطرفدار می‌گه
Available on
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

78- ایجاد یک زندگی پرشور و هیجان‌انگیز

Nuance | نوآنسSep 19, 2023

00:00
27:43
78- ایجاد یک زندگی پرشور و هیجان‌انگیز
Sep 19, 202327:43
77- آرامش (آلن دوباتن)
Sep 04, 202328:10
هدف‌گذاری و مسیر رسیدن به هدف (گفتگو با مریم اصغرپور)

هدف‌گذاری و مسیر رسیدن به هدف (گفتگو با مریم اصغرپور)

نقطه شروع برای انجام دادن هر کاری تصمیم گیری درباره هدف است. هدفی که ارزش پیگیری داشته باشد، ویژگی‌هایی دارد.

در تعیین این هدف مراحلی مانند نوشتن پیش نویس اولیه، بررسی و اصلاح آن براساس بلندپروازی و آرزوی فرد و سپس نوشتن پیش نویس نهایی و ادعای هدف وجود دارند. اجرای این هدف باعث می شود وقتمان را با دنبال کردن هدفی نامناسب هدر ندهیم.

کتاب «گام‌های موثر در شروع و توسعه کسب و کار» نوشته‌ی مایکل بانگی استانیر و ترجمه‌ی مریم اصغرپور، ما را در این مسیر راهنمایی می‌کند.

در این اپیزود ویژه پادکست نوآنس، میزبان خانم اصغرپور هستیم و راجع به کتاب گام‌های موثر در شروع و توسعه کسب و کار و همچنین دیگر کتاب‌های ترجمه ایشان گفت و گویی داشتیم.

نسخه چاپی این کتاب را از وب‌سایت جیحون و همچنین نسخه صوتی و الکترونیک کتاب را می‌توانید از پلتفرم‌های کتابراه، فیدیبو، طاقچه و نوار تهیه کنید.

کتاب گام‌های موثر در شروع و توسعه کسب و کار

نویسنده: ماکل بانگی استانیر

مترجم: مریم اصغرپور

انتشارات: اژدهای طلایی

خرید کتاب صوتی و الکترونیک از پلتفرم‌های فروش محتوا مثل: فیدیبو، طاقچه و کتابراه

⁠نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید⁠

اسپانسر این اپیزود از نوآنس: انتشارات کتاب‌سرای نیک و کتابفروشی جیحون


Aug 29, 202317:44
76- روان درمانی چیست (آلن دوباتن)

76- روان درمانی چیست (آلن دوباتن)

Aug 26, 202320:50
75- در باب سلامت روان (آلن دوباتن)
Aug 07, 202328:05
74-در باب شکست (آلن دوباتن)
Jul 24, 202322:37
73- در باب اعتماد به نفس (آلن دوباتن)
Jul 03, 202323:39
72- چگونه ساده‌تر زندگی کنیم (آلن دوباتن)

72- چگونه ساده‌تر زندگی کنیم (آلن دوباتن)

سادگی یکی از ویژگی‌های مطلوب زندگی در دوران ما محسوب می‌شود. دوست داریم بارهای اضافی را از روی دوشمان برداریم، روابط ساده‌ای داشته باشیم، خرت‌وپرت‌ها را دور بیندازیم و از سروصدا و شلوغی دوری کنیم. تصور ما از شادی با سادگی درآمیخته است.

برخلاف دوران گذشته که در آن مردم تجملات و پیچیدگی را می‌پسندیدند، سادگی حالا به فلسفه‌ی زندگی تبدیل شده است. علت این موضوع را می‌توان در تغییر سلیقه جستجو کرد. تغییر سلیقه نیز ریشه در سبک زندگی مردم دارد. مردم در گذشته زندگی ساده‌ای داشتند و بنابراین نیاز به سادگی را احساس نمی‌کردند. برعکس، زندگی‌شان به‌قدری ساده بود که پیچیدگی و آراستگی را غنیمت می‌شمردند. اما امروز سادگی دست‌نیافتنی شده است. دنیای مدرن آزاردهنده و شلوغ شده و سادگی مطلوب به نظر می‌رسد. فرهنگ مصرف‌گرایی نیز باعث شده خودمان را با محصولات متنوع خفه کنیم.

 کتاب چگونه ساده‌تر زندگی کنیم ایده‌هایی برای ساده‌تر کردن زندگی‌تان به شما ارائه می‌دهد؛ این‌که چگونه محیط ساده، کارهای روزمره‌ی ساده و روابط دوستانه‌ی ساده داشته باشید. همچنین چگونه می‌توانید به سادگی درونی برسید و احساسات ساده را تجربه کنید.


عنوان کتاب: چگونه ساده‌تر زندگی کنیم

نویسنده: آلن دوباتن

مترجم: مهشید گودرزی


فروشگاه اینترنتی جیحون


خرید کتاب صوتی و الکترونیک از پلتفرم‌های فروش محتوا مثل فیدیبو، طاقچه و کتابراه


نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذاریداسپانسر این اپیزود از نوآنس: انتشارات کتاب‌سرای نیک 

Jun 19, 202324:08
71- چگونه کلمات مناسب را پیدا کنیم (آلن دوباتن)
Jun 05, 202315:27
70- چگونه کارآمد فکر کنیم (آلن دوباتن)

70- چگونه کارآمد فکر کنیم (آلن دوباتن)

May 23, 202327:36
بمناسبت بزرگداشت فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی

بمناسبت بزرگداشت فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی

داستان‌های جذاب و آموزنده ابوالقاسم فردوسی آنقدر دلنشین و زیبا است که از گوش دادن و یا خواندن آن‌ها لذت خواهید برد.

درباره محسن دامادی (گردآورنده کتاب):

محسن دامادی با هنر بی‌نظیر خود در عرصه کارگردانی و نویسندگی آثار برجسته‌ای را از خود برجای گذاشته است. او که بیشتر به دلیل فعالیت‌های سینمایی خود مشهور است، نویسندگی را با فیلم شروع کرد. هم‌چنین دامادی در نگارش و تدوین مجموعه داستان‌های شاهنامه فوق‌العاد عمل کرده است و آثار جذابی را با اقتباس از شاهنماه فردوسی نوشته است.

در این اپیزود از پادکست نوآنس که به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است، میزبان آقای محسن دامادی و آقای فرهاد اتقیایی (گوینده فایل صوتی) در نوآنس هستیم.

این مجموعه کتاب‌ها با هدف ساده خوانی شاهنامه توسط آقای محسن دامادی گردآوری شده است.

عناوین منتشر شده از مجموع داستان‌های شاهنامه که توسط انتشارات کتاب‌سرای نیک منتشر شده است به شرح زیر است:


۱- رستم و سهراب

۲- هفت خان رستم

۳- قیام کی‌قباد تا کی‌کاوس

۴- قیام کاوه سرنگونی ضحاک

۵- زال و رودابه

۶- پسران فریدون

۷- ایران بدون شاه

۸- روزگار رنج کین ایرج

۹- بامداد افراسیاب

۱۰- شاهنامه از آغاز تا جمشید


نسخه کتاب الکترونیک و و کتاب صوتی در پلتفرم‌های طاقچه، فیدیبو و کتابراه و نوار در دسترس هستند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

May 15, 202346:00
69- افکار مالیخولیایی (آلن دوباتن)

69- افکار مالیخولیایی (آلن دوباتن)

کتاب افکار مالیخولیایی در ما نوشته آلن دوباتن با دقت طیف وسیعی از انواع مختلف سودازدگی را تشریح می‌کند و به ما کمک می‌کند تا احساسات ارزشمند و پیچیده‌مان را بهتر درک کنیم. درحالت‌کلی، این اثر ۳۵ نوع مختلف سودازدگی را تشریح می‌کند. از سودازدگی عصر یکشنبه تا سودازدگی دوران نوجوانی و سودازدگی مهمانی در این کتاب مورد توجه قرار می‌گیرند. این اثر با ارائه‌ی تصویری غنی و متنوع از سودازدگی و طیفی از احساس‌های وابسته به آن، خواننده و شنونده را به بینشی عمیق درباره‌ی خویشتن واقعی می‌رساند تا خوددوستی صادقانه‌تر شود. علاوه‌براین، مخاطب از چشم‌انداز هنر، معماری، ادبیات و فلسفه با مفهوم سودازدگی آشنا می‌شود. پذیرش حالات سودازدگی و افزایش خودآگاهی دو مورد دیگر از دستاوردهای این کتاب تلقی می‌شوند. 

شما می‌توانید در پلتفرم‌های فیدیبو؛ کتابراه؛ طاقچه و نوار نیز کتاب صوتی افکار مالیخولیایی را که به گویندگی هما ساریان  توسط نوآنس منتشر شده است را نیز بشنوید.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

فروشگاه اینترنتی جیحون

نام کتاب: افکار مالیخولیایی در ما (راهنمایی برای ذهن مالیخولیایی در زندگی) مجموعه مدرسه زندگی

انتشارات: کتاب‌سرای نیک

نویسنده: آلن دوباتن

ترجمه: مارال فرخی

اپیزود شماره ۶۹ پادکست نوآنس با حمایت مالی انتشارات کتابسرای نیک منتشر شده است.May 08, 202318:38
68- خودشناسی کاربردی (آلن دوباتن)
Apr 24, 202321:47
67- خودشناسی - آلن دوباتن
Apr 03, 202323:42
66- خلاصه‌ای از کتاب اثر مرکب

66- خلاصه‌ای از کتاب اثر مرکب

شنيدن حرف‌هاي مفت در مورد راز موفقيت بس است! موفقيت هيچ معجون جادويي، فرمول سري، يا راه‌ حل خلق‌الساعه‌اي ندارد. هرگز با گذراندن دو ساعت در روز روي اينترنت پولدار نمي‌شوي، در عرض يك هفته پانزده كيلو كم نمي‌كني، با ماليدن كرمي روي صورتت بيست سال جوان‌تر نمي‌شوي، يا زندگي زناشويي خود را با خوردن يك قرص درست نمي‌كني برخلاف تصور، اصول اساسي موفقيت، اصولي بسيار ساده هستند كه همه ما آن را مي‌دانيم. احتياجي به يادگيري چيز بيشتري نيست. مشكل فقط اينجاست كه نمي‌دانيم چطور آن‌ها را عملي كنيم! آنچه من و تو نياز داريم اطلاعات جديد يا اطلاعات بيشتر نيست؛ ما نياز به برنامه‌اي كاربردي و قابل اجرا داريم تا بتوانيم رفتارها و عادت‌هاي جديدي را كه زمينه‌ساز موفقيت هستند در خود ايجاد كنيم. كتاب «اثر مركب» همان برنامه است.اين كتاب در بخش بوي كاغذ در سايت متمم معرفي شده است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از طریق آدرس اینترنتی زیر با ما به اشتراک بگذارید:

ttps://podcast.nuance-co.com/contact/

Sep 12, 202214:53
65- خلاصه‌ای از کتاب خودت رو به فنا نده

65- خلاصه‌ای از کتاب خودت رو به فنا نده

چه عاملي مانع تو شده تا آنچنان كه دوست داري زندگي نكني؟ بسياري از مردم در پاسخ به اين پرسش به موارد گوناگون اشاره مي‌كنند از جمله روابط با ديگران، پول، شغل يا شرايط ناگوار! اما هيچ يك از اين موارد عامل اصلي ايجاد تفاوت نيستند. گري جان بيشاپ، سال‌هاست كه به عنوان مشاور رشد فردي با مراجعان متعدد كار كرده و معتقد است فقط يك مانع در اين مسير وجود دارد: خودتان! اگر همه اكنون مخالفت كرده و در لاك دفاعي فرو رفتيد، پس لطفا اين كتاب را نخوانيد چون مناسب شما نيست. اما اگر تا به حال به دنبال يك كتاب براي توانمند شدن خود بوده‌ايد تا به شما كمك كند استعدادهاي نهان در درون خود را بشناسيد و با كمك آن‌ها به خودتان كمك كنيد؛ تبريك مي‌گويم چون بالاخره انتظار به پايان رسيد؛ خودت رو به فنا نده همان كتابي است كه منتظرش بوديد؛ از آن به عنوان بيانيه تغيير استفاده كنيد تا زندگي خود را متحول كرده و شان واقعي خود را نشان دهيد. گري جان بيشاپ يكي از متخصصان برجسته رشد فردي در صنايع است. رويكرد فلسفه شهري او نشانگر يك موج جديد از توانمندسازي فردي و تسلط بر زندگي است كه تاكنون نتايج معجزه‌آساي متعدد براي گروه كثيري از خوانندگان در راستاي بهبود كيفيت و عملكرد در زندگي ايجاد كرده است.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از طریق آدرس اینترنتی زیر با ما به اشتراک بگذارید:

https://podcast.nuance-co.com/contact

Aug 30, 202246:28
64- خلاصه‌ای از کتاب پدر ثروتمند پدر فقیر
Aug 17, 202232:50
63 - خلاصه‌ای از کتاب نیروی عادت

63 - خلاصه‌ای از کتاب نیروی عادت

چارلز ديوهيگ در كتاب نيروي عادت ما را به دنياي هيجان‌انگيز يافته‌هاي علمي مي‌برد و به ما توضيح مي‌دهد چرا عادت‌ها پديد مي‌آيند و چگونه مي‌توان آن‌ها را تغيير داد. ديوهيگ اطلاعات علمي را در قالب روايت به گونه‌اي بيان مي‌كند كه ما را از دنياي كار و تجارت و شركت‌هاي بزرگ اقتصادي مانند استارباكس به جنبش‌هاي مدني و مبارزه براي كسب حقوق شهروندي مي‌برد و خصلت‌هاي طبيعي و نيروهاي بالقوه انسان را به زيبايي شرح مي‌دهد. در كتاب نيروي عادت با مباحث بسيار جالب و هيجان‌انگيزي آشنا مي‌شويم. مباحثي مانند: روش‌هايي براي ورزش‌كردن منظم، كم‌كردن وزن، مثمرثمر بودن، رسيدن به موفقيت و پي‌بردن به شيوه‌هاي عادت. با بهره‌مند شدن از اين دانش مي‌توانيم كار و تجارت و جامعه و زندگي خود را دگرگون كنيم.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از طریق آدرس اینترنتی زیر با ما به اشتراک بگذارید:

https://podcast.nuance-co.com/contact/

Aug 03, 202225:28
62- خلاصه‌ای از کتاب هوش چندگانه گاردنر

62- خلاصه‌ای از کتاب هوش چندگانه گاردنر

کتاب «هوش چندگانه گاردنر» نوشته «حمیدرضا بلوچ» است. در کتابی که پیش رو دارید، مطالبی را با این عناوین می‌خوانید: «هوش کلامی/زبانی»؛ «هوش ریاضی/منطقی»؛ «هوش بدنی/جنبشی»؛ «هوش موسیقیایی»؛ «هوش بصری/فضایی»؛ «هوش بین فردی»؛ «هوش درون فردی»؛ «هوش طبیعت‌گرا» و... در بخشی از متن پشت جلد این کتاب می‌خوانید: «نظریه هوارد گاردنر نخستین بار سال 1983 و در کتاب وید به بنام چارچوب ذهن مطرح شد و به‌زودی به‌عنوان یک مدل کلاسیک برای درک توانایی‌های هوشی انسان مورداستفاده قرار گرفت. امروزه این نظریه در نهادهای آموزشی، تحصیلی و تربیتی به نحو گسترده به کار می‌رود. عصاره‌ی این اندیشه بیان می‌دارد که هوش آدمی فقط مهارتی در زمینه‌ی حل مسائل ریاضی و معماهای تصویری نیست بلکه دامنه‌ای بس وسیع‌تر دارد و قابلیت‌هایی در زمینه‌ی موسیقی، حرکات بدنی، درک عواطف و احساسات خود و دیگران، شناخت عوامل طبیعت و غیره را نیز شامل می‌شود.» این کتاب توسط انتشارات «آسمان نیلگون» منتشر شده است.

برای نمایش عناوین منتشر شده از انتشارات آسمان نیلگون اینجا را کلیک کنید

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از طریق آدرس اینترنتی زیر با ما به اشتراک بگذارید:

https://podcast.nuance-co.com/contact/

Jul 18, 202242:51
61- خلاصه‌ای از کتاب ایگو و اید
Jul 04, 202251:20
60- عادت‌های اتمی

60- عادت‌های اتمی

اين كتاب، به سبكي جالب و روان، به ما ياد مي‌دهد كه چگونه با شناخت عادت‌هاي كوچك و مديريت اين عادت‌ها، هر روز يك درصد بهتر شويم. هر روز يك درصد بهتر شدن، معادل سالي 37 برابر بهتر شدن است! به قول جيمز كلير (نويسنده كتاب)، همين رفتارها و عادت‌هاي كوچك است كه تعيين مي‌كند 5 سال بعد كجا هستيم و چقدر موفق شده‌ايم يا شكست خورده‌ايم! ياد مي‌گيريم چگونه: ـ سيستمي طراحي كنيم كه هر روز 1 درصد بهتر شويم. ـ عادت‌هاي بد را بشكنيم و به عادت‌هاي خوب بچسبيم! ـ از اشتباهاتي اجتناب كنيم كه اغلب افراد، موقع تغيير عادات مرتكب مي‌شوند. ـ بر نبود انگيزه و اراده غلبه كنيم. ـ هويت قوي‌تري بسازيم و به خودمان اعتقاد داشته باشيم. ـ براي عادت‌هاي جديد وقت بگذاريم (حتي وقتي زندگي با ما سر ناسازگاري دارد). ـ محيط‌مان را طوري طراحي كنيم كه در آن، موفقيت آسان‌تر باشد. ـ تغييرات كوچك و ساده‌اي ايجاد كنيم كه نتايج بزرگي به همراه دارند. ـ چطور وقتي در مسير اشتباهي قرار مي‌گيريم، مجددا به مسير درست برگرديم. ـ و مهم‌تر از همه، چگونه اين ايده‌ها را در زندگي‌مان به اجرا درآوريم. و بسياري موارد بيش‌تر...

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را از طریق آدرس اینترنتی زیر با ما به اشتراک بگذارید:
https://podcast.nuance-co.com/contact/


Jun 20, 202253:54
60- کتاب چیرگی- راهنمای دست‌یابی به عالی‌ترین فرم قدرت

60- کتاب چیرگی- راهنمای دست‌یابی به عالی‌ترین فرم قدرت

مطالعه‌ي اين كتاب به شما كمك مي‌كند مسير شخصي زندگي‌تان را، آن‌طور كه خودتان مي‌خواهيد -نه آن‌گونه كه ديگران به شما مي‌گويند- آجربه‌آجر بسازيد. اگر شما هم دغدغه اين را داريد كه عميق‌ترين گوهر دروني‌تان را بيابيد و آن را با ظرافت پرورش دهيد و سپس عرضه كنيد و چيزي ماندگار از خودتان به اين عالم اضافه كنيد، خواندن اين كتاب براي شما بي‌نهايت الهام‌بخش و كاربردي خواهد بود. يكي از خوبي‌هاي اين كتاب اين است كه ذهن ما را درباره مفاهيمي مثل موفقيت، توسعه‌ي فردي، هدف‌گذاري و… از نو سازمان‌دهي مي‌كند و خواننده را متوجه اين مي‌كند كه كاخ‌هاي باشكوه طي سال‌ها تلاش مداوم و تحمل فشار و سختي بنا شده‌اند. از اين رو محتواي كتاب با نوشتار رايج كتاب‌هاي حوزه موفقيت متفاوت است و اصولاً با يك كتاب انگيزشي مواجه نيستيم.

لطفا نظرات و پيشنهادات خود را از طريق آدرس اينترنتي زير با ما به اشتراك بگذاريد.

https://podcast.nuance-co.com/contact/

Jun 06, 202226:25
59- عقل در برابر جنون

59- عقل در برابر جنون

از قديم عاقل بودن را با آن  حالت بي رنگ و بوي «بدون بيماري رواني بودن» توصيف كرده‌اند. اگرچه آن‌قدر  درباره ديوانگي نوشته‌اند كه كتابخانه‌ها را پر مي‌كند، اما تا امروز كسي  به فكر اين نيفتاده كه مشخصا به ايده عاقل بودن فكر كند.  در جامعه‌اي تحت سيطره افراط و زياده‌روي، خودمان را بيش از هر حالتي به  ديوانگي نزديك مي بينيم. اگرچه ديوانگي را در نهايت مخرب مي‌دانند، اما  اغلب آن را به عنوان چشمه جوشان نبوغ، فرديت و بيانگري شخصي ديده‌اند. از  سوي ديگر، عاقل بودن ما را سر در گم كرده.

لطفا نظرات و پيشنهادات خود را از طريق آدرس اينترنتي زير با ما به اشتراك بگذاريد.

https://podcast.nuance-co.com/contact/ 

Mar 15, 202219:36
58- فراتر از نظم

58- فراتر از نظم

جردن پيترسون روان‌شناس باليني‌، نويسنده و منتقد فرهنگي و استاد روان‌شناسي در دانشگاه تورنتو است و پيرامون موضوعات با رويكرد روان‌شناسي دين و باور ايدئولوژيك پژوهش مي‌كند و مي‌نويسد. او در فراتر از نظم، 12 قانون براي پيمودن مسير پرخطر زندگي مدرن ارائه مي‌دهد. دكتر پيترسون در اثر قبلي خود، 12 قانون زندگي، به هزاران نفر كمك كرد تا نظم را بر زندگي آشفته خود چيره كنند و اكنون در اين اثر، كه دنباله جسورانه اثر قبلي اوست، دوازده اصل نجات‌دهنده ديگر را ارائه مي‌دهد كه ما با به كار بردن آن‌ها مي‌توانيم به زندگي طاقت‌فرسا و آشفته امروزي خود نظم بخشيم. همچنين نويسنده به خواننده هشدار مي‌دهد كه داشتن امنيت بيش از حد نيز خطرناك است و بر خلاف كتاب قبلي، موضوع اصلي فراتر از نظم نحوه جلوگيري موثر از خطرات امنيت و كنترل بيش‌از‌حد را بررسي مي‌كند. جردن پيترسون در اين اثر خود استراتژي‌هايي را ارائه مي‌دهد كه خواننده به كمك آن‌ها مي‌تواند بر نيرو‌هاي فرهنگي، علمي و رواني اي غلبه كند كه باعث تمايل ما به استبداد مي‌شوند. او به ما مي‌آموزد كه چگونه، و به‌خصوص وقتي خود را ناتوان مي‌بينيم، براي يافتن معني و هدف به غريزه خود تكيه كنيم.

خوشحال میشیم نظرات و پیشنهادات‌تون رو با آدرس ایمیل زیر به اشتراک بگذارید:

podcast@nuance-co.com


Feb 21, 202219:47
57- آسوده‌گرایی

57- آسوده‌گرایی

آسود‌ه‌‌‌گرايي ديدگاهي متفاوت به شيوه انجام كارهاست. هدف عقب‌نشيني از ايدئال‌ها و انجام كار كمتر نيستء انجام دادن تمام كارهاي ضروري به بي‌دردسرترين شكل ممكن است. با مطالعه اين كتاب ياد مي‌گيريد چگونه آسوده‌ترين مسير ممكن را براي رسيدن به اهداف خود انتخاب كنيد. «چيزي كه ياد گرفتم اين بود: ما همه مي‌خواهيم كارهايي را انجام دهيم كه مهم هستند. همه مي‌خواهيم تناسب اندام داشته باشيمء براي خريد خانه يا بازنشستگي پول ذخيره كنيمء در مسير شغلي خود به شكوفايي برسيم و با همكاران يا افرادي كه با هم زندگي مي‌كنيم روابط نزديك‌تري داشته باشيم. انگيزه كافي نيستء چون جزو منابع محدود است. براي رسيدن به پيشرفت واقعي در مسائل مهمء به راه و روشي كاملا جديد براي كار و زندگي خود نياز داريم.»‌

podcast@nuance-co.com

Jan 24, 202217:01
56- خوشا اتلاف وقت

56- خوشا اتلاف وقت

«زندان» لزوما اتاقي محصور با ميله و ديوار نيست. شايد شباهتي ميان ما و آن فيلي كه شرطي شده است وجود دارد. فيلي كه طنابي به پايش نبسته‌اند، اما از محوطه‌اي كه به آن عادت كرده، دور نمي‌شود و به گمانش زندگي در همان محوطه چند متري خلاصه شده و هرجايي دور از آنجا يعني گم‌شدن. به نظر مي‌رسد ما نيز براي خود مرزي فرضي داريم كه پا فراتر از آن نمي‌گذاريم. برخي از ما هنوز آن طناب را مي‌بينيم كه به پايمان بسته شده و برخي ديگر گمان مي‌كنيم بازش كرده‌ايم و اكنون ديگر آزاديم، اما شايد اشتباه مي‌كنيم! هركدام از ما زنداني داريم و در آن محصور هستيم. حال ابعاد اين زندان براي همه يكسان نيست. طول آن طناب نيز براي هر فرد متفاوت است. آلن لايتمن در «خوشا اتلاف وقت» شما را در شناختن ابعاد زندان‌ها و طول طناب‌ها ياري مي‌كند. اين كتاب مي‌تواند جوابي قاطع براي شايدهاي بسياري باشد كه در ذهن‌مان مي‌چرخند. اين كتاب با محوريت زمان، كورسوي اميدي است به شناختن و نجات‌يافتن از باتلاقي كه ما خواسته يا ناخواسته در حال غرق‌كردن خود و فرزندان‌مان در آن هستيم.

podcast@nuance-co.com


Jan 10, 202215:35
55- پچ‌پچ های درون ذهن

55- پچ‌پچ های درون ذهن

ما يك سوم تا نيمي از زمان بيداري مان را در زمان حال سپري نمي كنيم. همان طور كه نفس مي كشيم، از مكان و زمان حال «جدا» مي شويم. مغز ما اين قابليت را دارد كه ما را به اتفاقات گذشته، موقعيت هايي كه تصور مي كرديم و ساير تفكرات دروني مان منتقل كند. بدون شك تا به حال متوجه منحرف شدن ذهن خود شده ايد. زماني كه نياز داريد تا بر روي مسئله ديگري تمركز كنيد اما ناگهان ذهن شما با اراده و اختيار خودش شما را وسط موضوع ديگري پرت مي كند. ما دائما از زمان حال به سمت دنياي موازي و غيرخطي ذهن در حال حركت هستيم و ناخواسته و دقيقه به دقيقه به «درون» كشيده مي شويم. ميل ذاتي ذهن ما انسان ها به جداشدن از محيط بيرون و اتفاقات پيرامونمان، باعث ايجاد گفتگويي در ذهنمان مي شود، همان چيزي كه ما زمان زيادي از پياده روي هايمان را درگير آن هستيم. حال، سؤال اصلي كه پيش مي آيد اين است: چرا؟ تكامل موجب شده تا تنها، ويژگي هايي ماندگار شوند كه به بقا كمك مي كنند؛ بنابراين اگر اين مشخصه در مقوله بقا نمي گنجيد، انتظار نمي رفت كه انسان به چنين خودگوي نيرومندي بدل شود. اما تأثير صداي درون آن قدر پيچيده و مهم است كه ما به ندرت متوجه آن مي شويم، تازه اگر متوجه شويم! اگرچه صداي ذهن در اكثر مواقع به خوبي كار مي كند اما گاهي هم تبديل به پچ پچ هاي ذهني مي شود و زماني كه صداي درون كنار برود و پچ پچ هاي درون سر، ميكروفون درون ذهن را در دست بگيرند، افكار ما نه تنها ما را عذاب مي دهند بلكه ما را فلج مي كنند!

podcast@nuance-co.com

Dec 27, 202115:52
54- چرا از انتخاب‌هایمان ناخشنود هستیم

54- چرا از انتخاب‌هایمان ناخشنود هستیم

نويسنده اين كتاب با تسلطي تحسن‌برانگيز، نشان مي‌دهد كه چرا هر چه دامنه انتخاب‌هاي انسان گسترده‌تر، خشنودي و رضايت او كمتر مي‌شود. شوارتز با تشريح لايه‌هايي از دنياي سرمايه‌داري و مصرف‌گرايي كنوني، پي‌‌آمدهاي مقدر اين سبك از زندگي را اضطراب، پشيماني از آ‌نچه برگزيده‌ايم و آنچه را كه انتخاب نكرده‌ايم، و در نتيجه ناشادي و افسردگي مي‌داند. در فصولي از كتاب روش‌هاي كاستن از نارضايتي در دنياي پرآشوب كنوني را مي‌نمايد. كتاب حاضر در زمره 50 اثر كلاسيك روانشناسي در 100 سال اخير در قلمرو سلامت روان و بهزيستي است. مطالعه اين كتاب نه تنها براي روانشناسان، روان‌پزشكان و جامعه شناسان و ... مفيد بلكه براي عموم سودمند خواهد بود.

نظرات و پیشنهادات خود را با نوآنس به اشتراک بگذارید

podcast@nuance-co.com


Dec 07, 202113:50
53- بشر ساده‌لوح نیست

53- بشر ساده‌لوح نیست

بيشتر روانشناسان و دانشمندان علوم سياسي بر اين باورند كه افراد معمولي خام و زودباور بوده، به سادگي تحت تاثير عوام‌فريبان و شارلاتان‌ها قرار مي‌گيرند و شيفته‌ي اخبار جعلي و تئوري‌هاي توطئه مي‌شوند. هوگو مرسيه دانشمند علوم شناختي در اين كتاب جذاب تصويري كاملا متفاوت از طبيعت انسان ارائه مي‌كند. او با تكيه بر نظريه‌ي تكامل و براساس تحقيقات روانشناختي و مطالعات تاريخي، از تعقل و ديرباوري بشر دفاع كرده و نشان مي‌دهد كه ادعاي زودباوري بشر، فاقد شواهد تجربي است. (بشر ساده‌لوح نيست) كتابي بديع، بحث‌انگيز و حقيقتاٌ جذاب است.


Nov 22, 202117:25
52- هم‌نوایی

52- هم‌نوایی

ما در عرصه قبيله‌گراييء قطب‌بندي و جدايي شديد افراد و تفرقه اجتماعي به سبب دينء عقايد سياسيء نژادء قوميت و گاه جنسيت زندگي مي‌كنيم. چرا اين طور شد؟ در كتاب هم‌نوايي پروفسور سانستين استدلال مي‌كند كه كليد ايجاد معنا در اين جهان از هم گسيخته درك ايده همنوايي است . اين كه همنوايي چيست و چگونه كار مي‌كند. درك هم‌نوايي پرده از راز بسياري از مسائل و موضوعاتي كه امروز با آن روبرو هستيم برمي‌دارد نقش رسانه‌هاي اجتماعيء ظهور اخبار جعلي ء رشد اقتدارگراييء عملكرد آزادي بيانء بحث در مورد مهاجرت و مسائلي از اين دست.

Nov 08, 202123:22
51- خرد شکست
Oct 25, 202116:46
50- نردبان شکسته
Oct 11, 202120:24
49- سکون کلید است

49- سکون کلید است

رايان هاليدي، نويسنده، بازارياب و كارآفرين آمريكايي و نويسنده آثار پرفروش و موفقي مثل مانع همان مسير است و ايگو دشمن من استء در آخرين اثر خودء سكون كليد استء از روشي كارآمد براي رسيدن به آرامشء شفافيت ذهن و خرسندي در جهان پرهياهوء گيج‌كننده و توقف‌ناپذير امروز مي‌گويد: سكون. شايد در نگاه اول «سكون» يك مفهوم انتزاعي و مبهم به نظر برسدء اما اين‌طور نيست و نويسنده با دقت تمام، قدم به قدم سكون را برايمان تعريف مي‌كند و با كمك حكمت باستاني فيلسوفان رواقي يوناني، اهميت درنگ و توقف را برايمان شرح مي‌دهد و كمكمان مي‌كند سكوني كه موهيت آن تفكر شفافء دوري از هيجانات لحظه‌اي و تمركز و شادكامي است را درك كنيم و در زندگي‌مان به كار بگيريم و در نهايت، زندگي در آرامش را تجربه كنيم. در اين كتاب مثل‌هاي بسياري هست از زندگي ساست‌مداران، ورزشكاران، موسيقي‌دانان و نويسنده‌ها و فيلسوفاني كه سكون را يافتند، اين سلاح مخفي قدرتمند را به كار گرفتند و در زندگي به آرامش و خرسندي و كاميابي رسيدند.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید

Sep 27, 202121:21
48- پنجاه چیزی که اصلا تقصیر من نیست
Aug 02, 202117:04
47- روانشناسی پول
Jul 19, 202117:08
46- دوباره فکر کن
Jul 05, 202118:16
45- مثل گربه فکر کنید مثل گربه رفتار کنید
Jun 21, 202119:48
44- مدل‌های ذهنی بی‌نظیر

44- مدل‌های ذهنی بی‌نظیر

Jun 07, 202124:25
جمع‌بندی فصل چهارم

جمع‌بندی فصل چهارم

«خودت را بشناس» بی‌شک یکی از مهم‌ترین پیام‌هایی‌ست که در تاریخ بشریت مخابره شده است. از روزی که سقراط برای این شعار جان داد تا به امروز، هرکس در هر عصری تفسیری از این پیام داشته است. روزگار ما نیز خالی از این تفاسیر نیست. شاید جان و دل پیام «خودت را بشناس» از گذشته تاکنون چندان تفاوتی نکرده باشد، اما شیوه‌ی تفکر در باب آن دستخوش تحولات بسیاری گشته است. این موضوع بهانه‌ای شد تا در این فصل از پادکست نوآنس به سراغ کتاب‌هایی رفتیم که نویسندگان‌شان هریک به شیوه‌ای متفاوت درباره‌ی «خودت را بشناس» اظهار نظر کرده‌اند.

May 24, 202118:13
42. راهبی که فراری‌اش را فروخت

42. راهبی که فراری‌اش را فروخت

رابین شارما در کتاب راهبی که فراری‌اش را فروخت، سعی دارد دریچه‌ای از بعد برتر وجودمان را برایمان بشکافد، دریچه‌ای که در 24 ساعت شبانه روز یا حتی شاید در همه‌ی عمر، لحظه‌ای هم به آن توجه نداشته باشیم، غافل از اینکه فقط اوست که می‌ماند.

بیش از ده سال پیش، کتابی چاپ شد که از آن زمان تاکنون، زندگی میلیون‌ها نفر را دگرگون کرده است. داستان جولیان منتل، وکیل مشهوری که موفقیت مادی حیرت‌انگیزش نقابی بود بر خلا عمیق درونی‌اش. کتاب راهبی که فراری‌اش را فروخت (The Monk Who Sold His Ferrari)، ابتدا به تعدادی اندک چاپ شد اما به سرعت، هیاهویی بر پا کرد و دهان به دهان گشت. این کتاب اکنون به هفتاد زبان منتشر شده و از پرفروش‌ترین کتاب‌های بین‌المللی است. پیام این کتاب در سراسر جهان پخش شد، پیامی ساده و در عین حال قدرتمند که حاوی امید، الهام و موفقیتی اصیل است. این داستان الهام‌بخش آرام آرام پاسخ بزرگ‌ترین سوالات زندگی را در اختیارتان قرار می‌دهد، درست مانند فرآیندی عملی که در ایجاد خوشبختی، سرزندگی، شادی و آرامش درونی به شما کمک می‌کند تا در انتهای عمر، به زندگی‌تان افتخار کنید.

فروشگاه اینترنتی جیحون

The monk who sold his ferrari

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید


Apr 26, 202120:58
41. پنج زبان عشق
Apr 12, 202123:20
40- چه کسی مغز مرا خاموش کرد

40- چه کسی مغز مرا خاموش کرد

آيا تا بحال حس كرده‌ايد مغزتان «خاموش شده است»؟ آيا تا بحال احساس نااميدی، سردرگمی يا از پا درآمدن كرده‌ايد؟ آيا در زندگی خود يا خانواده‌تان الگوهای ناسالمی وجود دارند كه نتوانيد آنها را به سادگی كنار بگذاريد؟ يك فكر ممكن است بی‌‌ضرر به نظر بيايد، اما وقتی سمی شد حتی اگر در حد همان فكر هم باقی‌بماند، می‌تواند برای جسم، عواطف و احساسات، يا حتی روحتان خطرناك باشد. خوشبختانه دوره‌ای كه ما در آن زندگی می‌كنيم، دوره دگرگونی‌های بزرگ است. در اين كتاب می‌توانيم به وضوح ببينيم كه علوم مغزی تا چه اندازه در موارد ذيل با تعاليم الهی همسوست. بازسازی ذهن، زدودن افكار و عواطف و احساسات سمی و حتی اينكه مغز به واقع می‌تواند با تعاليم الهی دوباره «روشن شود». در اين كتاب می‌‌آموزيم: افكار سمی، مانند زهر كشنده هستند. چگونه «پليدهای دوازده‌گانه» يعنی دوازده‌ حوزه افكار سمی زندگيمان را شناسایی كنيم. می‌توانيم چرخه تفكر سمی را در هم بشكنيم و «پليدهای دوازده‌گانه» را بزداييم. می‌توانيم با افكارمان، عملا همه حوزه‌های زندگی‌مان را اصلاح كنيم: روابطمان، سلامتی‌مان و حتی موفقيت‌مان.

فروشگاه اینترنتی جیحون

Who Switched Off My Brain?

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید

Mar 15, 202117:40
39. راز سایه
Mar 01, 202124:05
38. سازگاری با تغییرات ناخواسته
Feb 15, 202120:51
37. مهرطلبی

37. مهرطلبی

مهرطلبی چیست؟‌ آیا یک بیماری روانی‌ست؟ آیا نوعی اختلال در شخصیت است؟ مهرطلبی مسئله‌‌ی پیچیده‌ای است که مسبب رنج افراد بیشماری گشته است ، با این حال در کتب آکادمیک روانشناسی نامی از آن نخواهیم یافت. مهرطلبی یعنی ترجیح خواست دیگران بر خواسته‌های خود. بدین صورت که مهرطلب تلاش دارد همه‌کس را از خود راضی نگاه دارد. او می‌پندارد با نرنجاندن دیگران، هم می تواند حاشیه‌ی امنی برای خود بیافریند و هم می‌تواند به شیوه‌ای غیرمستقیم به خواسته‌های خود برسد. غافل از اینکه در هر دو سر ضرر خواهد کرد و تنها خود را در چرخه‌ای معیوب گرفتار می‌کند. از جمله تبعات چنین نگرشی می‌توان به کاهش عزت نفس، افسردگی و احساس پوچی اشاره کرد. 

خانم هریت بریکر در کتاب معروف خود به نام مهرطلبی از سه جهت، یعنی مولفه‌های ذهنی، احساسی و عادت‌ها به این مسائل پرداخته و تلاش دارد نه‌تنها خواننده را با معضلی به نام مهرطلبی آشنا کند، که راه‌حل‌هایی کاربردی را نیز برای حل آن در اختیار او قرار دهد.

The Disease to please

فروشگاه اینترنتی جیحون

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید

Feb 01, 202121:56
36. سال کمترها
Jan 18, 202118:50
35. باج‌گیری عاطفی
Jan 04, 202121:16
34. جوهر وجود تو
Dec 21, 202017:03
33. زندگی با تمام وجود

33. زندگی با تمام وجود

دكتر برنه براون اين كتاب را در زمينه‌ي پذيرش آسيب‌پذيري و كاستي‌هاي وجود انساني نوشته است. او معتقد است با پذيرش كاستي‌ها مي‌توان بهتر زندگي كرد و به موفقيت‌هاي بيشتري دست يافت. موضوع ديگري كه در كتاب مورد تاكيد قرار گرفته اين است كه همه بايد خود را همان‌طور كه هستند بپذيرند، تا بتوانند اعتماد به نفس بيشتري كسب كنند. به اعتقاد او كمال گرايي باعث ايجاد مشكلات بسياري در زندگي و در نهايت باعث ايجاد درماندگي و بي‌تفاوتي مي‌شود. موضوع ديگري كه اين نويسنده به آن اشاره كرده اين است كه، بايد به شهود خود اعتماد داشته باشيم و همچنين اينكه نبايد با وارد ساختن فشارهاي كاري و اجتماعي بيش از حد، خود را دچار اضطراب و نگراني دائمي سازيم. همچنين به اهميت بازي و تفريح و اوقات فراغت اشاره كرده است و در نهايت هم موضوع معنا در كار و زندگي را مورد بررسي قرار داده است.
كلمات كليدي: خودياري، تحول شخصي، برنه براون، مريم تقديسي.

The gifts of imperfection

فروشگاه اینترنتی جیحون

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید

Dec 07, 202020:24
جمع‌بندی فصل سوم
Nov 16, 202017:55