Skip to main content
Spotify for Podcasters
rádio AKADEMIE

rádio AKADEMIE

By AKADEMIE Libchavy je vám blíž

Chceme s vámi sdílet novinky z AKADEMIE online. Být podporou v současné nejistotě a přinést vám inspiraci. Naši lektoři se na rozhovory schází v online prostředí, omluvte prosím případné chvilkové zhoršení kvality záznamu :-).
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Kdo může být kouč? #koucinkakademie

rádio AKADEMIEMay 06, 2021

00:00
10:53
Může být člověk kůň? #spokojeneavykonne

Může být člověk kůň? #spokojeneavykonne

Může být člověk kůň? „Poslední dobou mě tak trochu nadzvedává ze židle téma ztráty identity“ - říká Zdeněk Štěpánek. Odstartoval to rozhovor o odchodu profesora Jiřího Černinského z UMPRUM a diskuze okolo toho vedené. A dodává: „Jsem přesvědčen, že pokud chceme rozvíjet empatii, citlivost, zranitelnost je pro nás opěrným bodem identita. Toto téma je opomíjeno, dokonce se o něm moc neučí. Osobně si myslím, že jako lidé potřebujeme být především lidmi - mít svoji identitu, vnímat svoje kořeny, lidství a být v síle. A vnímám, že je to úkolem současných učitelů ve školách, HR manažerů ve firmách a rodičů“. „Nedokážu respektovat, že nějaký člověk řekne, že je kůň, protože už i to se děje“.

*Čím to je, že ztrácíme identitu? *Co s tím můžeme dělat? *Jak pracovat s mladou generací? *Jak to mohou podpořit lidé v HR?

To jsou některé z otázek, na které odpovídají Zdeněk Štěpánek (zakladatel Akademie, podnikatel, kouč, firemní průvodce) a Petr Skondrojanis (zakladatel platformy Cocuma, konzultant, stratég a podnikatel) v dalším dílu podcastu z cyklu „Současná role HR manažera“.

Sep 26, 202316:14
Budoucnost práce očima transformačních průvodců - Jan Čillík #akada

Budoucnost práce očima transformačních průvodců - Jan Čillík #akada

V rozhovoru s Ivanou Sládkovou se Jan Čillík z firmy Tierra Verde zamýšlí nad možností zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Rád by tenhle model vyzkoušel tak, aby firmě umožnil fungovat jako přirozený organismus, aby všem pomohl lépe integrovat pracovní život se soukromým, aby přinesl vyšší flexibilitu v různých etapách a cyklech života.

*Jak může taková změna přispět ke zdravějšímu životu?

*Jak vypadá instantní život a co všechno ovlivňuje duševní zdraví?

*A čím nás může inspirovat kolibřík?

Sep 21, 202324:06
Delegování - 100x ošoupané téma. #spokojeneavykonne

Delegování - 100x ošoupané téma. #spokojeneavykonne

Téma delegování je jedno ze „zaklínadel“ manažerů a také 100x ošoupané téma. Většina manažerů má za sebou různá školení a zná spoustu pouček a tak jejich rozum ví, jak se to dělá.

U delegování je ale rozhodující srdce a břicho, které neslyší na poučky, ale na stereotypy, jak to máme s důvěrou, jaké máme touhy a strachy. A s tím se pracuje jinak než vysvětlováním. A tak spousta to chce a ne každý dosáhne. Nicméně pokud se delegování daří, je to vítězství pro všechny. A je přeci skvělé sledovat úspěch svých podřízených a že se věci posouvají „samy“.

A o tom je nový podcast Evy Mohauptové zde: *S čím jako vedoucí začít když chci delegovat? *Co vůbec delegování přináší? *Jak poznám, že mi břicho a srdce „říkají“, že je čas delegovat? *Kde je hranice mezi delegováním a převlečeným přikazováním?

Sep 19, 202317:01
Když to vezmeš za správný konec. #koucinkakademie

Když to vezmeš za správný konec. #koucinkakademie

Miroslava Frydrychová působí jako HR manažerka ve společnosti Klepierre a před dvěma lety se rozhodla rozšířit svoje kompetence o koučování. A protože jí zajímalo, jak pracovat s rozvojem lidí ve skupině, absolvovala v Akademii Libchavy kurz Skupinového koučování. Jak sama říká, bez výcviku by nevěděla za jaký konec to vzít a netroufla by si koučovat více lidí najednou.

*Co ji na kurz přivedlo? *Jak ve své roli Mirka pracuje se skupinou? *V čem vnímá kouzlo skupinového koučování? *Co se konkrétně na kurzu naučila? *Co ji překvapilo? *A komu by kurz doporučila?

Sep 14, 202310:17
7inteligentní HR manažer? #spokojeneavykonne

7inteligentní HR manažer? #spokojeneavykonne

Jedna z definic inteligence člověka je schopnost řešit složité problémy a činit rozhodnutí z nichž mají aktéři prospěch, s cílem přizpůsobit se různým prostředím za účelem přežití a reprodukce.

V Akademii se zabýváme hned 7 inteligencemi a věříme nejenom v jejich reprodukční a přeživší potenciál, ale také široké využití ve firmách. 😊 Z našeho pohledu je to také koncept, se kterým by měl umět vědomě pracovat každý HR manažer.

*O jakých inteligencích mluvíme? *Jak se projevují v životě? *Jak s nimi konkrétně pracovat jako HR manažer?

Tak o tom si povídají, v dalším dílu podcastu z cyklu „Současná role HR manažera“, Zdeněk Štěpánek (zakladatel Akademie, podnikatel, kouč, firemní průvodce) a Petr Skondrojanis (zakladatel platformy Cocuma, konzultant, stratég a podnikatel).

Sep 12, 202321:60
Jak se připravit ve škole na nový rok. #spokojeneatvoriveskoly

Jak se připravit ve škole na nový rok. #spokojeneatvoriveskoly

Povídání Pavla Škramlíka a Pavla Fialy o novém školním roce.

Jeden se na nadcházející školní rok dívá z role ředitele, druhý z role učitele.

*Jak se ladí na nový školní rok ředitel?

*Jak se naloďuje učitel?

A jak VYLADĚNÍ a NALODĚNÍ může pomoci koučovací přístup a pozitivní rámec se dozvíte v novém podcastu Radia Akademie.

Sep 07, 202312:14
Radek Buben - zranitelný, spirituální a výkonný lídr. #spokojeneavykonne

Radek Buben - zranitelný, spirituální a výkonný lídr. #spokojeneavykonne

„Zajímá mě jenom to, co můžu změřit a zvážit, vše ostatní jsou babské řeči.“ Tak to byla častá slova Radka Bubna v jednom ze svých manažerských období. Důležitý byl pro něj v byznysu tehdy především výkon, plnění cílů a vítězná obchodní jednání. Nyní pracuje už přes 30 let jako manažer a lídr a na spoustu věcí se dívá jinak.

*Co pro něj znamená byznys dnes? *Jak nahlíží na téma zranitelnosti a spirituality v byznysu? *Jaké tři kompetence má podle Radka umět člověk, který vede lidi? *Co vzkazuje mladé generaci?

Sep 05, 202328:05
Budoucnost práce očima transformačních průvodců. #akada

Budoucnost práce očima transformačních průvodců. #akada

Rozhovor s Láďou Němečkem, účastníkem výcviku transformačních průvodců, konstruktérem a designerem o tom, jak se mění práce v Automotive průmyslu.

*Co dnes můžeme automatizovat a co spíše ne?

*Jak jako manažer a vedoucí týmu přistupuje k chybám?

*Stačí novým uchazečům o práci ve strojírenství otevřená mysl, schopnost se učit a dobrý vztah k řemeslu?

*A kde je v tom procesu prostor na klukovské hraní?

Aug 31, 202323:50
Rozvoj v Akademii Libchavy očima Pavla Pospíšila – generálního ředitele firmy Advantech Czech 2.díl #spokojeneavykonne

Rozvoj v Akademii Libchavy očima Pavla Pospíšila – generálního ředitele firmy Advantech Czech 2.díl #spokojeneavykonne

Pavel Pospíšil a Lubomír Fehér jsou absolventi kurzů pro firmy v Akademii Libchavy. A protože se na jednom z nich potkali a začala tak i jejich společná cesta rozvoje v Akademii, rozhodli se natočit sérii podcastů na téma individuální a firemní provázení v Akademii.

*Co Pavel zažil na Spirálové dynamice? *Co přinesla Spirálová dynamika do fungování firmy? *Jaká byla pro Pavla spolupráce s Evou Mohauptovou? *Co museli společně „prodýchávat“, aby překonali odpor týmu na cestě k něčemu novému?

Aug 29, 202323:01
Hlas učitele a bezpečí ve třídě. #spokojeneatvoriveskoly

Hlas učitele a bezpečí ve třídě. #spokojeneatvoriveskoly

*Jak využíváte svůj hlas ve třídě?

*A jak hlas souvisí s vaší osobností?

V našem novém podcastu s hlasovou trenérkou Monikou Kubasovou se zaměřujeme na důležitost hlasu pro učitele. Mluvili jsme o tom, jak hlas používat nejen jako nástroj do výuky, ale i jak o něj pečovat a rozvíjet ho.

Poslechněte si tento díl radia Akademie a dozvíte se, jak může správná práce s hlasem otevřít nové možnosti ve vašem učitelském životě a pomoci vám lépe komunikovat. Zároveň se dozvíte o zcela novém kurzu Hlas učitele a bezpečí ve třídě.

Aug 24, 202323:15
"Ideální" HR manažer? #spokojeneavykonne

"Ideální" HR manažer? #spokojeneavykonne

Když se bavíme o tom, jak vypadá ideální HR manažer, zpravidla nás napadne, že by měl mít rád lidi, měl by umět navazovat vztahy, měl by mít emoční a sociální inteligenci, být parťákem vedení, znát dobře organizaci apod.

Co když ale ta základní otázka není jak vypadá ideální HR manažer, ale:

- CO JE SMYSLEM resp. PROČ TO CHCE DĚLAT? - A jak být UŽITEČNÝM ve firmě pro kterou pracuje?

Nejenom o tom je 3.díl podcastu Zdeňka Štěpánka (zakladatel Akademie, podnikatel, kouč, firemní průvodce) a Petra Skondrojanise (zakladatel platformy Cocuma, konzultant, stratég a podnikatel) z cyklu „Současná role HR manažera“.

*Jak začít objevovat sám sebe? *Jak se stát sebe-vědomým HR manažerem v síle? *Jak poznat, že jsem jako HR pro tu práci ten "pravý"?

Aug 22, 202320:40
Když si chceš pokecat s Bohem. #koucinkakademie

Když si chceš pokecat s Bohem. #koucinkakademie

V Akademii už druhým rokem běží Výcvik facilitátorů konstelací, který pomalu vstupuje do poslední třetiny. A tak nás čeká už 7.modul, tentokrát se Zdeňkem Štěpánkem a Ivanou Wurstovou na téma podpůrné procesy v konstelacích.

Jedním z nich je i LIP. Z pohledu Zdeňka patří spíše do terapie systému, současně je to jeden z pohledů na systemickou práci. Co je jistý, že si skrze podpůrné procesy v konstelacích pokecáme s Bohem. 😊 *O čem je 7.modul? *Co to je LIP? *Co vedlo Zdeňka k Ivaně?

Aug 17, 202309:52
Jak zaručeně pohřbít psychologické bezpečí v týmu? #spokojeneavykonne

Jak zaručeně pohřbít psychologické bezpečí v týmu? #spokojeneavykonne

Psychologické bezpečí je v dnešní době docela velké týmové téma. Někdy se nemusíme cítit v týmu příliš bezpečně. Nesouvisí to ale s BOZP a ochrannými pomůckami, ale například s tím, zda můžeme v týmu svobodně vyjádřit svůj názor, aniž by to mělo negativní důsledky v podobě ironických poznámek, výsměchu či trestu.

A o psychologickém bezpečí v týmech jsme pro vás natočili podcast, ve kterém si povídají týmoví koučové Eva Mohauptová a Petr Kraus.

*Co je psychologické bezpečí? *Jak souvisí s důvěrou? *Jak ho zaručeně v týmech pohřbít? *Jak ho naopak podporovat? *A jakou roli v tom hraje šéf?

Aug 15, 202315:48
Jóga před vyučováním? #spokojeneatvoriveskoly

Jóga před vyučováním? #spokojeneatvoriveskoly

Vítáme vás u nového dílu podcastu Radia Akademie.

V tomto dílu se setkáváme s Lindou Donáthovou, lektorkou jógy. Hovoříme o její cestě k józe, o tom, jak ji jóga obohatila a proč by se právě učitelé měli zajímat o tuto starobylou praxi.

Linda se s námi podělí o svou osobní cestu, která ji přivedla k józe a jak tato duchovní disciplína změnila její život. Povídáme si o tom, jak jóga pomáhá nacházet střed v hektickém a někdy chaotickém životě moderního člověka. Ukázala nám, jak jí jóga pomohla naučit se zvládat vztek, a jak tato schopnost posílila její vnitřní klid a rovnováhu.

Zároveň přináší pár tipů, jak nějaké techniky z jógy můžeme použít třeba před hodinou přímo ve škole. :-)

Aug 10, 202316:50
Rozvojoví bufetáři a provázení firem. #spokojeneavykonne

Rozvojoví bufetáři a provázení firem. #spokojeneavykonne

Důležitou rolí koučů a průvodců, kteří pracují pro firmy, je zjistit, co jejich klienti opravdu potřebují. Jinak se z toho stává „rozvojový bufet“, vznikají otrávené zakázky a ve finále to přináší více škody než užitku.

Velkým tématem je, v tomto kontextu, používání konstelací ve firmách.

A nejenom o tom je 3.díl podcastu Zdeňka Štěpánka (zakladatele Akademie, manažera, kouče a průvodce firemním rozvojem) a Marka Marušince (lídra, kouče a trenéra) ze série podcastů Koučování a byznys.

*Jak se dívají Zdeněk a Marek na konstelace v byznysu? *Jak by pracovali s objednávkou konstelace ve firmě? *Jak pracovat s urputným klientem, který chce postavit konstelaci ve firmě? *Jak postupovat když klient neví, co potřebuje?

Aug 08, 202321:55
Výcvik týmového koučování očima absolventů - Pepa Šindelka. #koucinkakademie

Výcvik týmového koučování očima absolventů - Pepa Šindelka. #koucinkakademie

V Akademii Libchavy již brzy začne další běh Výcviku týmového koučování s Evou Mohauptovou, PCC, ACTC.

A tak jsme pro vás vyzpovídali dalšího absolventa výcviku, Pepu Šindelku – experta na HR problematiku na lokální i mezinárodní úrovni, byznys konzultanta, mentora a kouče.

*Co ho přivedlo do oblasti týmového koučování? *Proč si vybral Akademii Libchavy? *Co ho na výcviku překvapilo? *Co se u Pepy změnilo po výcviku? *Komu by výcvik doporučil a z jakých důvodů?

Poslechněte si 2.díl podcastu ze série „Výcvik týmového koučování očima absolventů“ .

Aug 03, 202318:07
Rozvoj v Akademii Libchavy očima Pavla Pospíšila – generálního ředitele firmy Advantech Czech 1.díl #spokojeneavykonne

Rozvoj v Akademii Libchavy očima Pavla Pospíšila – generálního ředitele firmy Advantech Czech 1.díl #spokojeneavykonne

Pavel Pospíšil a Lubomír Fehér jsou absolventi kurzů pro firmy v Akademii Libchavy. A protože se na jednom z nich potkali a začala tak i jejich společná cesta rozvoje v Akademii, rozhodli se natočit sérii podcastů na téma individuální a firemní provázení v Akademii.

*Jaká byla Pavlova cesta do Akademie? *Co zde zažil? *Kdy si říkal „co to tam je za blázny“?

Aug 01, 202319:59
Budoucnost práce očima transformačních průvodců. #akada

Budoucnost práce očima transformačních průvodců. #akada

Podnikatel a budoucí transformační průvodce Lukáš Bárta se v rozhovoru zamýšlí nad svou osobní transformací. Dozvíme se, co mu přináší běhání, jak vypadá jeho ideální den a jak by chtěl vést svoji novou firmu.

Jul 27, 202309:60
Když HR manažer zraje jako víno. #spokojeneavykonne

Když HR manažer zraje jako víno. #spokojeneavykonne

HR manažeři jsou klíčovými nositeli firemní kultury založené na lidskosti, vyzrálosti a profesionalitě.

A o tom, jak je podpořit v jejich vyzrávání si povídají ve 2.dílu podcastu z cyklu „Současná role HR manažera“ Zdeněk Štěpánek (zakladatel Akademie, podnikatel, kouč, firemní průvodce) a Petra Skondrojanis (zakladatel platformy Cocuma, konzultant, stratég a podnikatel).

*Jaký je rozdíl mezi mužem a ženou v HR? *Jak podpořit muže v HR, aby objevil svoji zranitelnost a nalezl tak svoji sílu? *Jak podpořit ženu v HR, aby byla ženou? *Jak vůbec souvisí téma zranitelnosti se světem HR a byznysu? *Na kolik jsou dnešní lídři opravdu autentičtí?

Jul 25, 202323:11
Jsem jako citrón ... #koucinkakademie

Jsem jako citrón ... #koucinkakademie

Jsem jako citrón ... když budete ždímat poteče šťáva.

To je citace Miro Hajduka, která se objevila na jednom z modulů Výcviku facilitátorů konstelací, kde účastníci pracovali na téma Trauma a Konstelace.

A protože Miro souhlasil, že bude pokračovat v našem výcviku i v dalším běhu, natočili pro vás asistenti výcviku Jan Piskoř a Tereza Mocová o modulu s Mirem podcast.

Jul 20, 202319:33
Kurzy v Akademii změnily mé nastavení v roli učitelky. #spokojeneatvoriveskoly

Kurzy v Akademii změnily mé nastavení v roli učitelky. #spokojeneatvoriveskoly

*Jaké nejdůležitější role má ve svém životě učitelka programu Začít spolu Jarmila Klaudysová ?

*Co jí přivedlo do AKADEMIE a jak ve svém životě využívá dovednosti získané na kurzu Učitel koučem ?

*Jakou zásadní změnu ji kurz přinesl, kam se ve své profesi posunula a jak provází své studenty ?

To vše Jarmila prozradila Pavlovi Fialovi při natáčení nového podcastu a přidala i recept na to, jak se těšit na nový školní rok :-).

Jul 18, 202324:27
Koučování v byznysu není všelék. #spokojeneavykonne

Koučování v byznysu není všelék. #spokojeneavykonne

Koučování v byznysu není všelék.

Občas panuje povědomí, že se v byznysu všechno dá okoučovat jako všelék na všechny firemní neduhy. Pokud se ale firma snaží implementovat koučování do své firemní kultury jako kobercový nálet, aniž by by k tomu měla vhodné podmínky, je to odsouzené k neúspěchu.

A to je jedno z témat, o kterých si povídají Zdeněk Štěpánek (zakladatel Akademie, manažer, kouč a průvodce firemním rozvojem) a Marek Marušinec (lídr, kouč a trenér), ve 2.dílu podcastu z cyklu Koučování a byznys.

*Jak dobře implementovat koučování do byznysu, aby to nebylo rozcvičování neviňátek nebo manipulace s lidmi? *Co když na to není firemní kultura nastavená? *Jak s implementací začít? *Jak zavést koučink do byznysu, aby to nebyla technikálie a nevytratila se lidskost? *Jaké další nástroje používá Zdeněk a Marek na podporu rozvoje firemní kultury?

Jul 13, 202319:11
Rozvoj kreativity týmu formou teambuildingu. #spokojeneavykonne

Rozvoj kreativity týmu formou teambuildingu. #spokojeneavykonne

Kreativita není nic tajemného ani kouzelného, co by bylo určeno jen šílencům a umělcům. Je to všudypřítomný princip, který týmům přináší schopnost vytěžit potenciál, který mají k dispozici.

Na teambuildingu kreativitu týmy zažijí prostřednictvím aktivit a herních situací, v reálném prostředí jim slouží při hledání nových zajímavých řešení mimo kolečka postupů, které mají vychozené.

Jul 11, 202314:26
Budoucnost práce očima transformačních průvodců. #akada

Budoucnost práce očima transformačních průvodců. #akada

Jak bude vypadat práce v budoucnu?

Transformační průvodci ve výcviku v rozhovorech prozkoumávají možné podoby práce v budoucnu.

Jakou placenou práci může a bude rád vykonávat Martin, který žije s rodinou v jurtě? Lze skloubit přírodní bydlení s koučováním?

V rozhovoru s Martinem se dozvíme i to, jaká úskalí přináší prostředí umělé inteligence, co mu pomáhá vyhýbat se závislosti na internetu a jak může být manuální práce důležitá pro udržení zdraví.

Jul 07, 202319:21
Výcvik facilitátorů konstelací očima účastníka Lubomíra Fehéra. #koucinkakademie

Výcvik facilitátorů konstelací očima účastníka Lubomíra Fehéra. #koucinkakademie

Výcvik facilitátorů konstelací očima účastníka Lubomíra Fehéra.

V AKADEMII již nějakou dobu běží 1.běh Výcviku facilitátorů konstelací. Výcvik, který je unikátní tím, že se na něm podílí několik zkušených konstelářů a lektorů, kteří účastníkům předávají svoje dovednosti, zkušenosti a jedinečné přístupy ke konstelacím.

A protože se výcvik těší velké oblibě účastníků, tak jsme některé z nich vyzpovídali, aby s vámi - posluchači, sdíleli svoje dojmy, zážitky a zkušenosti.

Ve 2.dílu, ze série podcastů „Výcvik očima účastníků“, vyzpovídala Tereza Mocová korporátního manažera a podnikatele Lubomíra Fehéra.

*Jak se tvrdý, korporátní manažer dostal ke konstelacím? *Jaká byla jeho primární motivace jít do výcviku v Akademii Libchavy? *Co konkrétně mu výcvik přinesl do života? *Jak využívá to, co se na výcviku naučil, v pracovním a soukromém životě?

Jul 04, 202328:29
Výcvik týmového koučování očima absolventů - Kateřina Klosová. #koucinkakademie

Výcvik týmového koučování očima absolventů - Kateřina Klosová. #koucinkakademie

Výcvik týmového koučování očima absolventů – Kateřina Klosová V Akademii Libchavy nedávno skončil další běh Výcviku týmového koučování s Evou Mohauptovou a tak jsme pro vás vyzpovídali některé účastníky.

V 1.dílu si můžete poslechnout sdílení Kateřiny Klosové – korporátní manažerky a koučky, například o tom:

*Co ji přivedlo k týmovému koučování, *Co ji přivedlo právě do Akademie Libchavy, *Jak vnímá nyní po výcviku svoji roli manažerky a koučky, *Co ji na výcviku překvapilo, *Co z výcviku používá v praxi.

Jun 29, 202313:33
HR manažer jako šaman firmy. #spokojeneavykonne

HR manažer jako šaman firmy. #spokojeneavykonne

HR manažery vnímáme ve firmách jako druhé nejdůležitější osoby po šéfovi firmy pro implementaci změn, spolutvorbu firemního ekosystému a klíčové nositele firemních hodnot, principů a osobní zralosti. Jsou tak trochu šamany firmy - dotýkají se a pečují o ducha firmy, zatímco ředitel je náčelník a nositel ducha.

A o tom jsme pro vás natočili sérii podcastů z cyklu „Současná role HR manažera" – očima Zdeňka Štěpánka (zakladatel Akademie, podnikatel, kouč, firemní průvodce) a Petra Skondrojanise (zakladatel platformy Cocuma, konzultant, stratég a podnikatel), který moderuje Mirka Frydrychová. *Má v dnešním světe role HR manažera stále smysl nebo ztrácí svůj obsah a je to „mrtvá“ role? *Jaká je tedy současná role HR? *Proč se byznys v korporátu stává dětinským? *Na kolik jsou současní HR manažeři v síle a zralosti? *Jak se dívají oba pánové na současnou agilitu nebo práci s hodnotami ve firmách?

Jun 27, 202329:41
Když se sejdou dva matadoři. #spokojeneavykonne

Když se sejdou dva matadoři. #spokojeneavykonne

Když se sejdou dva MATADOŘI. Když se na LinkedInu náhodou potkají dva matadoři jako Zdeněk Štěpánek (zakladatel Akademie, manažer, kouč a průvodce firemním rozvojem) a Marek Marušinec (lídr, kouč a trenér), kteří se oba zabývají koučováním a osobním rozvojem v byznysu, mohou z toho vzniknout velmi inspirativní rozhovory.

A tak pro vás natočili cyklus podcastů „Koučování a byznys“.

O čem si pánové povídají v úvodním dílu? *z jakých kontextů pochází, *jaká byla jejich cesta ke koučování v byznysu, co mají společného, *jak se z tvrdých byznysmenů dostali k osobnímu rozvoji lidí, *jaké zkušenosti potřebuje člověk, který chce druhé podporovat v rozvoji.

Jun 22, 202316:34
Jak využívá koučovací přístup a zkušenosti z výcviku v AKADEMII Libchavy ve své roli učitele a lektora Tomáš Chrobák. #spokojeneatvoriveskoly

Jak využívá koučovací přístup a zkušenosti z výcviku v AKADEMII Libchavy ve své roli učitele a lektora Tomáš Chrobák. #spokojeneatvoriveskoly

Rozhovor Pavla Škrámlíka a učitele, lektora, vítěze GTP 2019 Tomáše Chrobáka. Tomáš je také absolvent výcviku Ředitel koučem a Systemické vedení týmu. V podcastu se dozvíte, jak výcvik ovlivnil jeho pracovní a osobní život, jak využívá koučovací přístup ve výuce a mezi svými kolegy a jaké jsou jeho plány do budoucna.

Jun 20, 202309:47
Mýty vs. realita týmového koučování. #koucinkakademie

Mýty vs. realita týmového koučování. #koucinkakademie

V týmovém koučování se potkáváme někdy s představou, že týmový koučink je pro týmy, které mají konflikty, bouří se a nefungují.

Častou námitkou také je, že nemají na týmový koučink čas. Ve skutečnosti je to ale úplně jinak. A o tom jsme pro vás natočili podcast.

*Komu je určen týmový koučink? *Kdy využít týmového kouče a kdy to není správná cesta? *Co když týmy nemají čas na týmový koučink? *Patří týmový koučink do škol? *Jak poznat dobrého týmového kouče?

Jun 15, 202314:05
Budoucnost práce očima transformačních průvodců. #akada

Budoucnost práce očima transformačních průvodců. #akada

Sociální geografka, regionalistika a také metodická podpora transformačních průvodců ve výcviku Saša Nosková v rozhovoru přemýšlí o tom, jak po rodičovské navázat na svou předchozí práci, jak být lokálně užitečná, jak přitom neztratit nezávislost a spojení s trendy a jak vybalancovat čas na práci a rodinu. Představuje konkrétní příklad sociální inovace ve městech a přichází s inspirací, jak prostřednictvím tance zvládat proměnlivost dnešního světa.

Jun 13, 202313:58
Konstelační výcvik není pro mě!? #koucinkakademie

Konstelační výcvik není pro mě!? #koucinkakademie

Konstelační výcvik není pro mě!? … slyším občas od koučů. Jako kouč a současně konstelář na to mám ale jiný názor. Pro profesionální transformační kouče je výcvik nesmírně užitečný a to jak pro rozvoj jejich osobnosti, tak role.

Ve chvíli, kdy projdu konstelačním výcvikem, tak i když se nestanu konstelářem i tak mi to přinese nový úhel pohledu na koučování, spoustu dovedností důležitých pro koučování a změní mi to pohled na svět.

*Co přinese koučům účast na výcviku? *Jak ovlivňuje znalost systemických zákonů koučování? *Je lepší být nejprve koučem nebo konstelářem?

Jun 08, 202315:11
Jak využívá koučovací přístup a zkušenosti z výcviku v AKADEMII Libchavy ve své roli učitelky a lektorky Petra Antlová. #spokojeneatvoriveskoly

Jak využívá koučovací přístup a zkušenosti z výcviku v AKADEMII Libchavy ve své roli učitelky a lektorky Petra Antlová. #spokojeneatvoriveskoly

Povídání Pavla Škramlíka s Petrou Antlovou, finalistkou GTP a absolventkou několika programů v AKADEMII Libchavy. Povídají si o tom, co jí přinesl koučovací výcvik a jak ona sama využívá koučovací přístup a získané dovednosti ve své profesi učitelky matematiky a chemie. V podcastu se také dozvíte, jak podporuje své kolegy, co dělá pro to, aby ve své profesi „nevyhořela“ a proč i ona má svého kouče.

Jun 06, 202310:37
Týmový koučink - dobrodružná cesta pro kouče. #koucinkakademie

Týmový koučink - dobrodružná cesta pro kouče. #koucinkakademie

Chcete se stát týmovým koučem? Pak se vydejte na dobrodružnou cestu TÝMOVÉHO KOUČOVÁNÍ!

Nejdříve si ale poslechněte nový podcast Evy Mohauptové a Terezy Mocové, ve kterém diskutují tak trochu ve sportovním žargonu o tom, z jakých sportů může kouč ve své praxi vybírat, jak Eva vidí budoucnost týmového koučování a kam se ona sama posunula od chvíle, kdy v roce 2013 napsala svoji první knihu Týmové koučování.

Jun 01, 202311:01
Spirituální dělník. #spokojeneavykonne

Spirituální dělník. #spokojeneavykonne

Pokud chcete zažít spiritualitu ve firmě, zajeďte se podívat třeba do skláren nebo na práci truhláře či kováře. Když kovář kove, tak je napojený na celý vesmír. Stejně tak chlapi u vysokých pecí, kteří pracují s ohněm. A to potřebují i dnešní fabriky, aby tam nechodili lidi jenou bouchat na linku, ale aby byli napojení "na dráty".

A o tom je náš nový podcast na téma Spirituální dělník.

*Kdo je spirituální dělník? *Jak moc jsou otevřené nůžky ve firmách mezi lidmi z výroby a v kancelářích? *Jakou roli v tom hrají šéfové? *Jak dostat spiritualitu do fabrik i kanceláří?

May 30, 202314:38
Supervize jako dohled a kontrola nebo nástroj pro reflexi, rozvoj a podporu kouče? #koucinkakademie

Supervize jako dohled a kontrola nebo nástroj pro reflexi, rozvoj a podporu kouče? #koucinkakademie

Co myslíte, je supervize:

a) dohled a kontrola nad prací kouče nebo b) nástroj pro reflexi, rozvoj a podporu kouče?

Ano, B je správně!

A o tom: *jak supervize probíhá, *jak vypadá bezpečná a posilující supervize, *kdy chodit na supervizi,

si povídají ve 3.dílu podcastu, z cyklu disciplíny pro pomáhající profese, Eva Mohauptová a Vlado Hambálek – supervizor, kouč, individuální a párový terapeut a sociální pracovník.

May 25, 202315:30
V čem jsou užitečné teambuildingy pro školy? #spokojeneatvoriveskoly

V čem jsou užitečné teambuildingy pro školy? #spokojeneatvoriveskoly

Školní rok jako dlouhá plavba zaoceánské lodi a sborovna jako její posádka. Jak dobře se členové posádky znají? Jak mohou spolupracovat? Jak efektivně komunikovat? Teambuilding v Akademii pomáhá školám zvládnout klidnou plavbu i náročné situace.

May 23, 202317:28
Výcvik facilitátorů konstelací očima účastnice Petry Demelové. #koucinkakademie

Výcvik facilitátorů konstelací očima účastnice Petry Demelové. #koucinkakademie

V AKADEMII již nějakou dobu běží 1.běh Výcviku facilitátorů konstelací. Výcvik, který je unikátní tím, že se na něm podílí několik zkušených konstelářů a lektorů, kteří účastníkům předávají svoje dovednosti, zkušenosti a jedinečné přístupy ke konstelacím.

A protože se výcvik těší velké oblibě účastníků, tak jsme některé z nich vyzpovídali, aby s vámi - posluchači, sdíleli svoje dojmy, zážitky a zkušenosti. V 1.dílu, ze série podcastů „Výcvik očima účastníků“, vyzpovídal Jan Piskoř učitelku ZŠ Petru Demelovou.

*Jak se Petra ocitla na výcviku? *Jak výcvik vnímá? *Jaký je její příběh? *Proč by výcvik doporučila? *Co ji přinesl do života?

May 18, 202312:37
Spiritualita v byznysu. #spokojeneavykonne

Spiritualita v byznysu. #spokojeneavykonne

Spirititualita a byznys mohou být pro někoho zdánlivě dvě neslučitelné věci. Ale když se na to podíváme hlouběji, zjistíme, že spiritualita je všude okolo nás. Jen ji potřebujeme začít vnímat a zacházet s ní vědomě – a to i v byznysu.

*Jak je to se spiritualitou v byznysu? *Jak poznat, co nás ve firmě přesahuje? *Jak jde dohromady spiritualita a peníze? *Existuje konkurence když je přítomná spiritualita?

May 16, 202319:12
Kdy použít týmový koučink a kdy týmovou supervizi? #koucinkakademie

Kdy použít týmový koučink a kdy týmovou supervizi? #koucinkakademie

Při práci s týmy pracujeme s různými nástroji jako je například týmový koučink a týmová supervize. A je otázka, který je v daný moment a pro danou zakázku vhodný a kdy je nutná a kdy naopak kontraproduktivní přítomnost šéfa.

A nejenom o tom si povídají ve 2.dílu podcastu, z cyklu disciplíny pro pomáhající profese, Eva Mohauptová a Vlado Hambálek – supervizor, kouč, individuální a párový terapeut a sociální pracovník.

*V čem je týmový koučink odlišný od týmové supervize? *Kde se tyto disciplíny využívají? *Jakou roli hraje šéf týmu a hierarchické uspořádání ve firmě v týmovém koučování a týmové supervizi?

May 11, 202313:19
Jak využívá koučovací přístup a zkušenosti z výcviku v AKADEMII Libchavy ve své roli ředitelky Marie Gottfriedová. #spokojeneatvoriveskoly

Jak využívá koučovací přístup a zkušenosti z výcviku v AKADEMII Libchavy ve své roli ředitelky Marie Gottfriedová. #spokojeneatvoriveskoly

Jak školu vést, co znamená být pedagogickým leadrem a jak může být koučování a mentoring prospěšný učitelům i vedení školy? Rozhovor s Marii Gottfriedovou, ředitelkou základní školy v Trmicích a také absolventkou kurzů v AKADEMII Libchavy.

May 09, 202317:32
Výcvik facilitátorů konstelací – dlouho připravované "dítě" Zdeňka Štěpánka. #koucinkakademie

Výcvik facilitátorů konstelací – dlouho připravované "dítě" Zdeňka Štěpánka. #koucinkakademie

Už je to více než rok, co jsme v AKADEMII otevřeli úplně první běh Výcviku facilitátorů konstelací. Výcvik je dlouho připravovaným „dítětem“ Zdeňka Štěpánka, nicméně podílí se na něm další lektoři a konsteláři. A protože je výcvik v plném proudu a současně už chystáme druhý běh, vrátili jsme se tak trochu v čase k základním otázkám.

*V čem je výcvik originální? *Co přináší nového oproti Výcviku koučů systémů? *Co znamenají pro Zdeňka konstelace? *Jak se vlastně učí?

May 04, 202308:58
Kdo je manažer a kdo lídr? Očima Zdeňka Štěpánka. #spokojeneavykonne

Kdo je manažer a kdo lídr? Očima Zdeňka Štěpánka. #spokojeneavykonne

Často slyšíme z odborného mainstreamu, že manažeři věci řídí a lídři jsou ti, kteří ukazují směr, mají vizi, podporují, rozvíjí a motivují druhé apod. Z našeho pohledu, to je ale vše role manažera v organizaci.

Leadership vnímáme jako podporu zrání osobnosti. Lídr je tedy člověk, který pracuje na svém zrání, na tématu své vnitřní síly, vědomí, otevřenosti a v podstatě lásky. A podporuje tak svoje dospívání a dospívání svých podřízených.

Je to jako zalévání stromu, aby začal plodit. A o tom je nový podcast Zdeňka Štěpánka.

*Kdo je manažer a kdo lídr očima Zdeňka? *Jak může lídr poznat, že je dospělý? *Jaké jsou klíčové rozdíly v dovednostech manažera a lídra? *Jak je to dnes ve firmách s autenticitou? *Co přinese do firemní kultury když budou lidé autentičtí a v procesu zrání a dospívání?

May 02, 202319:02
Kde je hranice koučinku, mentoringu a supervize? #koucinkakademie

Kde je hranice koučinku, mentoringu a supervize? #koucinkakademie

V rámci pomáhajících profesí existuje spoustu disciplín a je otázka, na kolik je potřeba je rozlišovat když je to klientovi jedno, co s ním budeme dělat. Hlavně, aby mu to pomohlo. 😊

Nám to ale jedno není a tak se potkala Eva Mohauptová s Vladem Hambálkem – supervizorem, koučem, individuálním a párovým terapeutem a sociálním pracovníkem. A aby z toho nebyl úplný guláš, vzali to hezky jedno po druhém a jednotlivé disciplíny rozebrali.

Poslechněte si 1.díl podcastu, z cyklu disciplíny pro pomáhající profese, kde vám představíme hranice koučinku, mentoringu a supervize.

Apr 27, 202318:45
Dopřejte učitelům kouče, rozdíl ve škole uvidíte - 2. část #spokojeneatvoriveskoly

Dopřejte učitelům kouče, rozdíl ve škole uvidíte - 2. část #spokojeneatvoriveskoly

2. dílem podcastu "Dopřejte učitelům kouče" pokračujeme v rozhovoru s Danielou Jezdinskou, zástupkyní ředitele ZŠ Černilov a zároveň zkušenou koučkou a mentorkou na téma, jak koučink může pomoci učitrelům zlepšit svůj profesní i osobní život, a také ve chvílích, když pochybují o sobě a svoji profesi.

Koučové do škol, je nový projekt AKADEMIE Libchavy, nabízí individuální koučink a mentorink.

Apr 25, 202318:32
Jiří Vaverka - inspirativní, liberální a podporující lídr. #spokojeneavykonne

Jiří Vaverka - inspirativní, liberální a podporující lídr. #spokojeneavykonne

Jirka Vaverka je profesionální manažer na špičkové úrovni, kterého si nesmírně vážíme. A protože rádi natáčíme rozhovory s inspirativními lidmi, potěšilo nás, že Jirka přijal naše pozvání a povyprávěl nám svůj manažerský příběh. Právem patří mezi stříbro naší české národní pokladnice.

Nechte se inspirovat a poslechněte si další z cyklu podcastů o matadorech českého průmyslu.

Apr 19, 202327:51
Když zraješ jako víno ... #mojespokojenost

Když zraješ jako víno ... #mojespokojenost

Každý z nás v průběhu života osobnostně zraje. A takový proces zrání rádi podporujeme i v AKADEMII našimi programy jako je například Future Leader a Cesta vnitřní proměny.

A protože toto zrání významně ovlivňuje naše pracovní role - například tím, jak se nám v nich daří nebo nedaří. A protože téma rolí je v AKADEMII jeden z dalších evergreenů, natočili jsme pro vás o tom podcast.

Jak je zrání osobnosti důležité pro roli? Jsou naše programy na podporu zrání osobnosti ezo byznys? V čem se liší programy Future Leader a Cesta vnitřní proměny? Proč je malý zájem o tyto programy ze strany politiků? Jak se pozná manažer, který je vyzrálý a v síle?

To jsou některé otázky, na které se ptá Zdeňka Štěpánka, Tereza Mocová.

Apr 18, 202318:13
Ego a řád - když větší/menší nesouvisí s egem, ale s řádem. #spokojeneavykonne

Ego a řád - když větší/menší nesouvisí s egem, ale s řádem. #spokojeneavykonne

Možná jste někdy v AKADEMII slyšeli hlášky jako „děláš se menším/větším než jsi“, „uznej svoji velikost“ atd.. A možná si říkáte jestli jsme se tak trochu nezbláznili a možná si kladete otázku o čem to vlastně mluvíme? 😊

Co je jisté, že nemluvíme o velikosti kalhot, ale o jednom z důležitých systemických zákonů, který je fajn když jako manažer či vedoucí týmu znám.

A o tom jsme pro vás natočily trochu odlehčený podcast, ze série podcastů o vedení týmů, ve kterém si povídáte o tom: * Co to znamená být větší/menší? * Jak být ve správné velikosti? *Jak se to projevuje ve firemním prostředí? *Proč se tím v Akademii zabýváme?

Apr 13, 202311:51
Proč je užitečné mít ve škole mentora. #spokojeneatvoriveskoly

Proč je užitečné mít ve škole mentora. #spokojeneatvoriveskoly

Rozhovor s ředitelem základní školy v Litvínově Pavlem Škramlíkem o tom, jak přispívá mentoring k rozvoji učící se komunity ve škole. Zodpoví dotazy: Kde vidí přínosy mentoringu pro učitele, žáky, školu? Co potřebuje mentor proto, aby mohl svou roli ve škole dělat a jaký prostor dává mentorům on sám? Co by doporučil ostatním školám a nakonec, kde a jak můžete mentorské dovednosti získat?

Apr 11, 202310:05
Od vedení jednotlivce k systemickému vedení týmu. #spokojeneavykonne

Od vedení jednotlivce k systemickému vedení týmu. #spokojeneavykonne

Chcete vytvořit skutečně fungující tým, ale nevíte kde začít nebo jak pokračovat? Pak si poslechněte podcast Evy Mohauptové, ve kterém sdílí svoje zkušenosti s budováním týmu. A poté se můžete rozhodnout, zda chcete začít třeba v AKADEMII kurzem Specialista manažerem, Manažer koučem nebo chcete pokračovat dál do Systemického vedení týmu.

*S čím začít ve vedení týmu? *A o čem je kurz systemické vedení týmu? *Co to znamená „systemický“? *Pro koho je kurz určen? *A co na něm zažijete?

Apr 06, 202313:10