
AnestezjoPodcast
By anestezjopodcast

AnestezjoPodcastSep 25, 2018

Odcinek 92 - Podstawy znieczulenia w kardiochirurgii
Notatka do tego odcinka na stronie Laryngoskop.eu: https://laryngoskop.eu/podstawy-znieczulenia-w-kardiochirurgii

Odcinek 91 - Zwężenie zastawki aortalnej (cz. 2)
Zwężenie zastawki aortalnej to obecnie najczęstsza wada zastawkowa serca. Co zrobić, gdy się na nią natkniemy? Zrzucać, nie zrzucać, co zaproponować? Notatkę z najważniejszymi faktami znajdziecie na http://laryngoskop.eu

Odcinek 90 - Zwężenie zastawki aortalnej (cz. 1)
Zwężenie zastawki aortalnej to obecnie najczęstsza wada zastawkowa serca. Co zrobić, gdy się na nią natkniemy? Zrzucać, nie zrzucać, co zaproponować? Notatkę z najważniejszymi faktami znajdziecie na http://laryngoskop.eu

Odcinek 89 - Egzamin europejski
Nie zgadniecie, kto wrócił :)

Odcinek 88 - Wytyczne PROSPECT analgezji w planowym cięciu cesarskim
W tym odcinku omawiam artykuł Roofthooft E, Joshi GP, Rawal N, Van de Velde M; PROSPECT Working Group* of the European Society of Regional Anaesthesia and Pain Therapy and supported by the Obstetric Anaesthetists’ Association. PROSPECT guideline for elective caesarean section: updated systematic review and procedure-specific postoperative pain management recommendations. Anaesthesia. 2021;76(5):665-680. doi:10.1111/anae.1533
Tekstową wersję przygotowałem dla Was na portalu Intensywna.pl

Odcinek 87 - Anestezjologiczna Prasówka - grudzień 2021 & styczeń 2022
W pierwszym w 2022 roku odcinku Anestezjologicznej Prasówki, czyli subiektywnego wyboru najciekawszych artykułów z ostatniego dwóch miesięcy, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii, opowiem o podawaniu ketaminy poprzez nebulizację, o uzależnieniu od smartfonów oraz rzucę kilka słów o nowych wytycznych PTAiIT.
Zapraszam!
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 86 - Odrębności znieczulenia pacjenta we wstrząsie septycznym
Sepsa jest najczęstszą przyczyną wstrząsu dystrybucyjnego u pacjentów chirurgicznych. Natychmiastowy zabieg jest zwykle najbardziej skuteczną metodą kontroli ogniska zakażenia. Posłuchaj najnowszego podcastu, by dowiedzieć się więcej!
W ilustracji do odcinka wykorzystano grafikę autorstwa Gwydion M. Williams na licencji Creative Commons.

Odcinek 85 - Anestezjologiczna Prasówka - październik & listopad 2021
W 31. odcinku Anestezjologicznej Prasówki, czyli subiektywnego wyboru najciekawszych artykułów z ostatniego dwóch miesięcy, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii, przyjrzę się kilku nowym artykułom. W odcinku opowiem m.in. o kolejnych badaniach związanych z hipotermią terapeutyczną (temat w sam raz na połowę listopada), w jaki sposób tryb Pressure Support może pomagać na sali wybudzeń a także jakie jest miejsce skali qSOFA i skal wczesnego ostrzegania na etapie przyjęcia do szpitala. Zapraszam!
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 84 - Nieinwazyjny neuromonitoring
Mózg jest - ze względu na swoją zależność od nieprzerwanego dopływu świeżych nośników energii oraz tlenu - najbardziej wrażliwym organem naszego ciała. Mimo to on - oraz reszta układu nerwowego - należą również do organów najrzadziej monitorowanych w naszym postępowaniu anestezjologicznym. Dziś krótki przegląd metod, wskazań do ich stosowania oraz przykładowych reakcji anestezjologa na kiepskie wartości wskazywane przez systemy monitorowania.
Więcej na http://laryngoskop.eu/neuromonitoring

Odcinek 83 - Anestezjologiczna Prasówka - październik 2021
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego dwóch miesięcy, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! W październikowej Prasówce usłyszycie (i poczytacie) o nowym podejściu do premedykacji u dzieci, kontrowersjach związanych z płynoterapią w kwasicy ketonowej, a także o tym czy warto stosować profilaktykę zakażeń w postaci probiotykoterapii. Zapraszam!
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 82 - Znieczulenie w laparoskopii i chirurgii robotycznej
Chirurgia laparoskopowa ma swoje odrębności, które jako personel anestezjologiczny brać musimy pod uwagę :) Posłuchaj naszego odcinka w tej tematyce! Notatki przeczytasz na naszej stronie: Znieczulenie w laparoskopii

Odcinek 81 - Anestezjologiczna Prasówka - sierpień & wrzesień 2021
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego dwóch miesięcy, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! W tym odcinku m.in. o sposobach na irytujące alarmy, intekracji sugammadeksu z popularną grupą leków oraz o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w poprawie komfortu pracy. Zapraszam! :)
Pomóżcie nam stworzyć dantrolenową mapę Polski:
Prosimy o wypełnianie dwóch ankiet dostępnych na naszej stronie:
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 80 - Czy znieczulenia niszczą planetę?
Każdy z nas dorzuca swoje trzy grosze do ochrony planety. Kupujemy mniej, może redukujemy plastikowe opakowania, niektórzy z nas jeżdżą do pracy (i nie tylko) na rowerze. Mimo to, jeśli jesteśmy dostatecznie nieostrożni (i/lub niezorientowani), w ciągu trwającego 7 godzin znieczulenia możemy wyrzucić do atmosfery tyle ekwiwalentów CO2, ile wyprodukowalibyśmy podczas podróży samochodem z Warszawy do Madrytu i z powrotem!
W dzisiejszym odcinku goszczę Kacpra, który opowiada mi o tym, w jaki sposób prowadzone przez nas znieczulenie wpływa na nasz ślad węglowy i co możemy zrobić, aby go zredukować.
Dalszych informacji szukaj na laryngoskop.eu: Znieczulenie a ekologia

Odcinek 79 - Czy każdy pacjent w poradni anestezjologicznej powinien być oceniony wg kwestionariusza STOP-BANG?
W dzisiejszym odcinku dotykamy tematyki obturacyjnego bezdechu sennego.
Kliniczne perełki znajdziecie na naszej stronie: Kwestionariusz STOP-BANG.

Odcinek 78 - Anestezjologiczna Prasówka - lipiec & sierpień 2021
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego dwóch miesięcy, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! W tym odcinku m.in. rozważania ekologiczne o stosowaniu anestetyków wziewnych (cd.), alternatywy dla ucisku na chrząstkę pierścieniowatą oraz do czego można wykorzystać pomiar oksygenacji moczu. Zapraszam! :)
Pomóżcie nam stworzyć dantrolenową mapę Polski:
Prosimy o wypełnianie dwóch ankiet dostępnych na naszej stronie:
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 77 - Hipertermia złośliwa
Hipertermia złośliwa to niezwykle rzadka, a zarazem unikalna dla anestezjologii jatrogenna komplikacja. Każdy anestezjolog powinien być szczególnie czujny, by szybko zauważyć jej objawy prodromalne. Zobacz, jak rozpoznać, leczyć i z jakimi wyzwaniami logistycznymi się mierzymy!
Więcej szczegółów i notatki na stronie Laryngoskopu.
Wpisz swój szpital lub znajdź najbliższy: Mapa dostępności dantrolenu.

Odcinek 76 - Anestezjologiczna Prasówka - czerwiec & lipiec 2021
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego dwóch miesięcy, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! W tym odcinku m.in. badania o skuteczności wentylacji na maskę, badaniu ultrasonograficznym grubości mięśnia prostego brzucha i jego korelacji ze stanem pacjentów na OIT oraz o łagodzeniu pointubacyjnego bólu gardła. Zapraszam! :)
Pomóżcie nam stworzyć dantrolenową mapę Polski:
Prosimy o wypełnianie dwóch ankiet dostępnych na naszej stronie:
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 75 - Patient Blood Management
Ostatnie polskie wytyczne transfuzji KKCz, mimo że ukazały się w 2014 roku, nadal pozostają ciekawą lekturą. Chociaż ich autorzy już wtedy byli adwokatami restrykcyjnych progów transfuzji, mam wrażenie, że do dziś nie do wszystkich koncepcja ta dotarła. Od tego czasu trochę ruszyło się też w świecie EBM. Patient Blood Management również jest koncepcją, która zyskuje popularność na całym świecie. Zdecydowałem się więc na analizę (a później syntezę) wytycznych najważniejszych organizacji międzynarodowych oraz piśmiennictwa, by stworzyć krótkie podsumowanie najważniejszych aspektów krwiolecznictwa w warunkach okołooperacyjnych i intensywnej terapii.
Więcej informacji i notatki do tego podcastu znajdziesz na stronie Laryngoskop.eu - Patient Blood Management.

Odcinek 74 - Protokół Masywnej Transfuzji
Protokół masywnej transfuzji (MTP - Massive Transfusion Protocol) to zestaw działań dla szczególnej sytuacji, gdy silne krwawienie nie do końca pozwala nam na kierowanie się w terapii parametrami laboratoryjnymi, w zamian odwołując się do konkretnych schematów. Ten wpis jest kontynuacją poprzedniego (Praktyczne podejście do krwawiącego Pacjenta) - jeśli jeszcze go nie czytałaś/eś i słuchałaś/eś - zacznij od tego :)
Notatki i obrazki do tego odcinka Podcastu znajdziesz jak zwykle na Laryngoskop.eu: Protokół Masywnej Transfuzji

Odcinek 73 - Praktyczne podejście do krwawiącego Pacjenta
Ciężko krwawiący pacjent może zdarzyć się nam w szpitalu niemal wszędzie - na bloku, na SORze, OIT czy na porodówce... Jak nie stracić głowy w trudnej sytuacji? Spróbujmy podejść do tematu praktycznie.

Odcinek 72 - Anestezjologiczna Prasówka - marzec & kwiecień 2021
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego dwóch miesięcy, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! Marnowanie leków, aparaty do znieczulenia w wentylacji mechanicznej jako tymczasowe OITy oraz wpływ haloperidolu na śmiertelność chorych z delirium. Zapraszam! :)
Prosimy o wypełnianie dwóch ankiet dostępnych na naszej stronie:
laryngoskop.eu/znieczulenie
laryngoskop.eu/ankieta
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 71 - Karetkoskop #1: Jedziemy do ciężarnej!
Pierwszy odcinek z cyklu Karetkoskop! Dziś wyjazd do ciężarnej!
Szczegółowe notatki znajdziesz na: Laryngoskop.eu - Wyjazd do ciężarnej
Polecam Wam dziś założenie konta na Revolucie (szczegóły również w linku powyżej): http://laryngoskop.eu/revolut
W podcaście użyłem dźwięku mystic chamber loop.wav autorstwa zagi2, udostępnionego na licencji CC BY-NC 3.0.

Odcinek 70 - Premedykacja farmakologiczna
W dzisiejszym odcinku: jakie leki i dlaczego można (i czy trzeba) podawać w premedykacji farmakologicznej?
Więcej informacji, notatka i linki do źródeł: Premedykacja w anestezjologii na Laryngoskop.eu

Odcinek 69 - Anestezjologiczna Prasówka - luty 2021
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! Wirtualna rzeczywistość w anestezji dziecięcej, trajektorie bólu u pacjentów oraz metoksyfluran. Zapraszam! :)
Prosimy o wypełnianie dwóch ankiet dostępnych na naszej stronie:
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 68 - Kwasica ketonowa
Odcinek 68 to zarazem pierwszy, który dotyczy stricte intensywnej terapii! Dzisiaj poruszam temat intensywnej terapii kwasicy ketonowej!
Towarzyszący temu odcinkowi wpis na blogu już niedługo - przepraszam za opóźnienie, spalił mi się zasilacz do komputera i trzeba było się naczekać :)

Odcinek 67 - Anestezjologiczna Prasówka - styczeń 2021
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! Wracamy po przerwie - związki sugammadeksu z anafilaksją, popunkcyjne bóle głowy a depresja poporodowa i jeszcze kilka innych tematów. Zapraszam! :)
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 66 - Ultrasonograficzna ocena ryzyka aspiracji
W dzisiejszym odcinku AnestezjoPodcastu o tym, jak wygrać dyskusję z ortopedami - przynajmniej w pewnym konkretnym temacie :) (i może w drugą stronę - dla ortopedów - jak przekonać anestezjologa, że pacjenta jednak można znieczulić...)
Więcej szczegółów oraz należące do odcinka obrazki: USG żołądka na Laryngoskop.eu
Wspaniałe kompendium w języku angielskim: http://gastricultrasound.org

Odcinek 65 - Analgezja i znieczulenie w położnictwie - aktualizacja 2020
Zobacz też towarzyszący podcastowi artykuł: Analgezja i znieczulenie w położnictwie

Odcinek 64 - Anestezjologiczna Prasówka - listopad 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! Dzisiaj w podcaście o strategii wczesnej tracheotomii, wyzwaniach, które COVID-19 tworzy w komunikacji z rodzinami pacjentów oraz o tym czy dawki opioidów w kardioanestezji muszą być wysokie.
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 63 - Rapid Sequence Induction & Intubation
Rapid Sequence Induction and Intubation (RSII, czasami RSI) to technika, której zadaniem jest zmniejszenie szans na aspirację u pacjenta o wysokim ryzyku.
Przeczytaj towarzyszący artykuł na moim blogu: Intubacja w szybkiej sekwencji, czyli RSI lub RSII.

Odcinek 62 - Anestezjologiczna Prasówka - październik 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! Dzisiaj w podcaście o tym, czy zabiegi planowe mają związek z ilością pacjentów na intensywnej terapii, jaka jest skuteczność RKO u pacjentów z COVID-19 oraz o ciekawym ABC dla USG.
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 61 - Jak praca, którą kocham, zaprowadziła mnie do granic zdrowia psychicznego
W dzisiejszym odcinku - trochę bardziej "felietonowym" niż bazowanym na dowodach (choć od czasu swojego kryzysu czytałem na ten temat bardzo dużo) - opowiadam o tym, co odbiera nam radość z życia, spycha nas w depresje, powoduje myśli samobójcze, a jednocześnie często jest tym, co tak bardzo kochamy. Zapraszam.
Odnośniki, o których mówię, znajdziesz na Laryngoskop.eu

Odcinek 60 - Anestezjologiczna Prasówka - wrzesień 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii!
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 59 - Ułożenie pacjenta na stole operacyjnym - niby proste, ale...
Ułożenie pacjenta na stole operacyjnym - pełna wersja na stronie Laryngoskop.eu
"Uszkodzenia skóry i nerwów związane z pozycją na stole operacyjnym" - powiedziałem niemal mechanicznie Pacjentowi, recytując wyuczoną na pamięć listę możliwych powikłań znieczulenia w czasie rozmowy o planowanej technice. To był pierwszy rok mojego szkolenia, a za moimi plecami siedział doświadczony specjalista, który zakończył już program na ten dzień i zszedł na dół, by ocenić rozwój nowego narybku.
- Nie pamiętam już, kiedy ostatnio świadomie myślałem o uszkodzeniach związanych z ułożeniem - przyznał mi się wtedy, gdy tylko Pacjent opuścił progi naszego gabinetu. Zdziwiłem się, dla mnie wciąż było to jedno z głównych zadań na sali operacyjnej, wykonywane na dużym poziomie wysiłku intelektualnego. Kilka lat później sam łapię się na tym, że czasami wykonuję te czynności "na autopilocie". Postanowiłem więc w sposób w pełni świadomy zajrzeć więc do tej (podstawowej przecież dla anestezjologa) wiedzy i przeanalizować możliwe pozycje pacjenta na stole operacyjnym, a także ich konsekwencje fizjologiczne i ewentualne powikłania.

Odcinek 58 - Anestezjologiczna Prasówka - lipiec & sierpień 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! W powakacyjnym odcinku prasówki powiemy sobie o poszczeniu przez znieczuleniem, rozmiarach rurek intubacyjnych oraz o problemie uzależnień w środowisku.
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 57 - Anestezjologiczna Prasówka - czerwiec 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! W tym odcinku m.in. dużo o konikotomii, a także o bezpłatnym dostępie do fachowej prasy medycznej.
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 56 - Anestetyki wziewne
W dzisiejszym odcinku AnestezjoPodcastu wracamy do podstaw, omawiając trochę fizyki, trochę farmakologii i, oczywiście, trochę anestezjologii. Na warsztat bierzemy anestetyki wziewne. Zapraszam!
Zapis tekstowy oraz więcej informacji na http://laryngoskop.eu
Wesprzyj nas! Zostań Patronem! Więcej info: http://laryngoskop.eu/patron/

Odcinek 55 - Anestezjologiczna Prasówka - maj 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii! W tym odcinku m.in. o USG przepony w ocenie dyssynchronii, zespole kruchości i boksach intubacyjnych.
Zobacz dodatkowe materiały i źródła na stronie Laryngoskop.eu!

Odcinek 54 - Jak zacząć z USG? Wywiad z zespołem CriticalUSG
Jak zacząć swoją przygodę z USG? Czym różni się system szkolenia w Polsce od tego w innych krajach? Które badanie opanować na początek, a które zostawić sobie na później? Być samoukiem, czy jeździć na kursy? Te tematy poruszałem w rozmowie z dr. hab. Pawłem Andruszkiewiczem oraz Mateuszem Zawadką - twórcami portalu ultrasonograficznego CriticalUSG.org.
Wspomniane w odcinku linki znajdziesz na naszej stronie: http://laryngoskop.eu

Odcinek 53 - Anestezjologiczna Prasówka - kwiecień 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii!
Zobacz najnowszą Prasówkę na stronie Laryngoskopu!

Odcinek 52 - Opieka pooperacyjna
Zobacz więcej na laryngoskop.eu/opieka-pooperacyjna

Odcinek 51 - Delirium, majaczenie, ostre splątanie

Odcinek 50 - Anestezjologiczna Prasówka - marzec 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii!
Zobacz najnowszą Prasówkę na stronie Laryngoskopu!

Odcinek 49 - ARDS: Zespół Ostrej Niewydolności Oddechowej
W 49 odcinku AnestezjoPodcastu poruszam temat ARDS - Zespołu Ostrej Niewydolności Oddechowej. Zobacz notatki i "ściągę" na laryngoskop.eu/ards
Po publikacji tego odcinka, zwrócono mi uwagę na duże, wieloośrodkowe badanie ROSE z 2019 roku. Jego wyniki są sprzeczne z opisywanym przeze mnie badaniem ACURASYS, które wykazywało zmniejszenie śmiertelności 28-dniowej po zastosowaniu wlewu cis-atrakurium w pierwszych dwóch dobach leczenia ARDS. Do momentu, w którym korzyści z takiego postępowania zostaną jednoznacznie udowodnione, nie zaleca się rutynowego podawania cis-atrakurium.

Odcinek 48 - Anestezjologiczna Prasówka - luty 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii!
Zobacz najnowszą Prasówkę na stronie Laryngoskopu!

Bonus - Zjazd PTAiIT z prof. Januszem Andresem
Czy zdążymy zostać jeszcze dumnymi członkami PTAiIT, zanim skończy się niższy próg opłat? A może możemy dostać się tam jeszcze taniej? :)
Czy rezydenci mają szanse na obniżkę składki członkowskiej, wzorem innych europejskich organizacji?
Czy jest szansa na bardziej praktyczne podejście do “medycyny okołooperacyjnej”?
Dlaczego warto przyjechać do Krakowa na Zjazd PTAiIT?
Jacy goście zaszczycą nas w Krakowie swoją obecnością?
Jak będzie nazywać się ESA od czerwca 2021?
Jak wygląda Patient Blood Management po różnych stronach Atlantyku?
Dla kogo przygotowane są kursy przedzjazdowe i czego dotyczą?
Czy warto udać się na kolację z Zarządem PTAiIT?
Czy w anestezjologii jest miejsce na więcej microlearningu? I jak ma się to do nowych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji?
Rozmowa, którą odbyliśmy, przebiegała w niesłychanie pozytywnej atmosferze i, pozwolę sobie mieć nadzieję, będzie wstępem do naszej bogatej współpracy z Towarzystwem – obyśmy wszyscy na tym skorzystali!
Naszą rozmowę odbyliśmy w ramach partnerstwa medialnego z komitetem organizacyjnym Zjazdu PTAiIT, który odbędzie się w Krakowie na początku września tego roku. Do końca marca obowiązują niższe opłaty rejestracyjne, wtedy mija również termin przesyłania abstraktów.
Według informacji, które przekazał mi prof. Andres, Konsultant Krajowy zobowiązał się do uznawania w ramach prac poglądowych obowiązkowych dla specjalizujących się lekarzy zgłoszonych i zaakceptowanych prac zjazdowych (więcej szczegółów w rozmowie). Tym bardziej zachęcam do tworzenia :)
Więcej na laryngoskop.eu oraz anest.eu

Odcinek 47 - Znieczulenie pacjenta z POChP
Kompletne notatki do tego odcinka znajdziesz na stronie Laryngoskop.eu.
W dzisiejszym odcinku AnestezjoPodcastu poruszamy następujące tematy:
- patofizjologia POChP; auto-PEEP i breath stacking;
- czy POChP zależy również od genów?;
- kiedy wstępnie podejrzewać POChP?;
- kryteria rozpoznania POChP wg GOLD;
- leczenie POChP;
- nieformalne testy wysiłkowe przy wizycie anestezjologicznej;
- czy rzucić palenie przed operacją?;
- POChP a znieczulenie ogólne i regionalne;
- powikłania znieczulenia u pacjenta z POChP;
- opieka pooperacyjna nad pacjentem z POChP.

Odcinek 46 - Anestezjologiczna Prasówka - styczeń 2020
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii!
Zapraszamy na stronę laryngoskop.eu oraz do wypełnienia ankiety dot. preferencji w samokształceniu lekarzy rezydentów: link do ankiety.

Odcinek 45 - Popunkcyjne bóle głowy

Odcinek 44 - Anestezjologiczna Prasówka - grudzień 2019
Anestezjologiczna Prasówka, czyli subiektywny wybór najciekawszych artykułów z ostatniego miesiąca, zawartych oczywiście w kilku najważniejszych pismach z dziedziny anestezjologii!
Zapraszamy na stronę anestezjopodcast.pl oraz do wypełnienia ankiety dot. preferencji w samokształceniu lekarzy rezydentów: link do ankiety.