Skip to main content
Spotify for Podcasters
PODCAST21

PODCAST21

By ČAObH

PODCAST21 otevírá témata spojená s životním prostředím, s recyklací, zákazem skládkování, cirkulární ekonomikou a ekologickými výzvami obecně. V podcastech bude ČAObH přinášet další pohled, často odlišný od toho tzv. mainstreamového nebo mediálně převažujícího.
Currently playing episode

Má chemická recyklace zelenou?

PODCAST21Dec 20, 2022

00:00
16:26
Má chemická recyklace zelenou?

Má chemická recyklace zelenou?

V posledních dílech PODCASTU21 se zaměřujeme na obaly, hlavně ty plastové, a mapujeme, kde jsou mezery nebo naopak příležitosti v nakládání s nimi. Jde o udržitelnost a o to, abychom plnili ambiciózní cíle, které si v souvislosti s plasty dáváme, protože to ovlivňuje všechny v celém řetězci: od výrobců obalů, přes výrobce, kteří do obalů balí své výrobky, až po prodejce a spotřebitele. Nutně se tak musíme bavit o recyklaci, v tomto díle konkrétně o recyklaci chemické. Jaký je vlastně rozdíl mezi chemickou a mechanickou recyklací? Konkurují si? Je některá z nich lepší? Změní to revize obalové směrnice? Pohled ministerstva životního prostředí vysvětlil David Surý, náměstek ministra životního prostředí pro řízení sekce ochrany životního prostředí. 
Dec 20, 202216:26
EPR aneb kde NEkončí odpovědnost výrobce za obal

EPR aneb kde NEkončí odpovědnost výrobce za obal

Další díl PODCASTU21 odpovídá na otázku, kam až sahá odpovědnost výrobce za produkt. Co jsou systémy EPR neboli rozšířená odpovědnost výrobců? Pokud jste poslouchali předchozí díly PODCASTU21, víte, že se věnujeme hlavně obalům, a v tom pokračujeme i tentokrát. Rozebíráme ze všech stran a z pohledu všech aktérů v celém procesu od výroby až po vyhození čehokoli, co si jako spotřebitelé pořizujeme, jak zajistit, aby výsledkem bylo co nejméně odpadu. Ať už si kupujeme jogurt, anebo televizi. Vysvětlit, co obnáší systém EPR a jak funguje v Česku a jak funguje jinde, nám přišel Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz, zkráceně CETA. 
May 24, 202227:48
Obce a jejich role v třídění

Obce a jejich role v třídění

Už jsme se v PODCASTU21 věnovali  plastům a plastovým obalům z nejrůznějších pohledů. Povídali jsme si s těmi, kdo do obalů balí své výrobky, s těmi, kdo výrobky v obalech prodávají, s generálním ředitelem EKO-KOMu, který zajišťuje třídění a sběr obalového odpadu, a teď je načase přinést pohled obcí a měst, kde máme my občané možnost odpady třídit do barevných kontejnerů. Proto byl dalším hostem PODCASTU21 Pavel Drahovzal, starosta obce Velký Osek a místopředseda Svazu měst a obcí ČR. Zatím jsme se ve všech rozhovorech snažili odlišit tzv. zelené zkratky. Tedy zdánlivě ekologická řešení, která se ale po bližším prozkoumání ukazují jako problematická. Asi nejvíc jsme se zatím opřeli do diskutovaného povinného zálohování PET lahví, takže i ten jsme - tentokrát z pohledu měst a obcí - probrali. Obce a města mohou být velmi aktivním hráčem v systému třídění a následného zpracování obalových odpadů. Jak moc a na čem to závisí? A jaké jsou v současnosti v této oblasti podle Pavla Drahovzala největší a hrozby, a naopak největší příležitosti obcí a měst? A ještě poznámka: Podcast jsme natáčeli v době, kdy do měst a obcí České republiky začaly proudit tisíce a tisíce uprchlíků z Ukrajiny, a samozřejmě o tom nešlo nemluvit. Jenomže právě proto, že všichni v posledních dnech pomáháme, jak se dá, zpracování podcastu jsme odložili a on nám mezitím v tomto směru trochu zestárnul a my jsme tuto část vystřihli. Tedy aspoň krátce a symbolicky: Díky všem obcím a městům a jejich zastupitelům a obyvatelům, kteří pomáhají!
Mar 27, 202225:24
Jednorázové plasty a zelené regulace

Jednorázové plasty a zelené regulace

Je směrnice o jednorázových plastech (tzv. SUP) dobrým koncepčním řešením? Začali jsme v rozhovoru se Zbyňkem Kozlem trochu zeširoka otázkou, co je dneska vlastně v ochraně planety prioritou: Je to uhlíková neutralita, nebo recyklovatelnost? A nezapomněli jsme na udržitelnost? Jdou nástroje jako Green Deal, Taxonomie, Fit for 55 nebo CEP proti sobě? Jak se v tom orientovat a dělat správná rozhodnutí? Je řešením metodika LCA (Life-Cycle-Analysis), tedy komplexní hodnocení dopadu čehokoliv na životní prostředí v celém životním cyklu? A jak v tomto hodnocení obstojí právě směrnice o jednorázových plastech, tzv. SUP (Single-Use Plastics)? Sleduje pořád původní záměr uchránit životní prostředí od plastů ve vodě? Kateřina Kodadová a Zbyněk Kozel v další dvacetiminutovce České asociace oběhového hospodářství (ČAObH).
Feb 06, 202226:31
Ekomodulace, obaly a recyklace

Ekomodulace, obaly a recyklace

V této epizodě se dokonce dostaneme i k udržitelnosti golfu, ale především je to povídání o ekomodulaci. Ekomodulace je princip, který vytváří tlak na výrobce obalů a všechny ty, kdo uvádí obaly na trh, aby byly obaly recyklovatelné a ekologicky šetrnější. V opačném případě za ně výrobci zaplatí více do systému EPR. Máme k tomu odpovídající recyklační infrastrukturu? Jak dalece to ovlivní podobu obalů, které musí i nadále plnit svou zejména ochrannou funkci? „Asi 10 % obalů potřebujeme zásadně změnit, ale většina našich obalů je recyklovatelná. A do roku 2025 budou recyklovatelné, anebo znovu použitelné všechny,“ říká v rozhovoru Vratislav Janda, ředitel pro korporátní záležitosti Nestlé Česko s.r.o.
Jan 17, 202222:01
Foodwaste a plýtvání potravinami

Foodwaste a plýtvání potravinami

Nenáročné povídání na rozjezd nového roku a představení Jakuba coby moderátora. Minulý PODCAST21 patřil tématu zálohování PET lahví. Tentokrát jsme zvolili trochu odlehčenější formu povídání, i když na téma neméně důležité, a to plýtvání potravinami. Okrajově jsme probrali také „začínání u sebe“, když máme ten přelom roku spojený s předsevzetími. A pokud jste ještě neslyšeli o  ECO cateringu, tak o tom jsme se bavili asi nejvíc, protože tím si teď Jakub a jeho NAVZDORY získávají stále větší pozornost. ...a není to náhodou greenwashing?? :)
Dec 31, 202123:28
Skrytý detail zálohování PET lahví

Skrytý detail zálohování PET lahví

Jiný pohled na zálohování. Systém zálohování se asi všichni dokážeme představit. Spočívá v tom, že za nápoje zálohovaném obalu zaplatíte trochu víc, a když prázdný obal láhev vrátíte, dostanete peníze v nějaké podobě zpět. Takto může systém na základě současné legislativy bez problémů fungovat už teď, ovšem na dobrovolné bázi. Tzn. že jakýkoliv řetězec může zavést svůj vlastní systém zálohování. Problémem systému zálohování PET lahví, tak jak jej prosazují velcí hráči jako je Mattoni nebo Kofola je ten, že by měl být povinný, a tedy plošný. O tom, co by zavedení povinného systému znamenalo pro spotřebitele, pro obce a pro všechny ostatní zúčastněné strany hovoří v podcastu Kateřina Kodadová s Pavlem Březinou, předsedou Asociace českého tradičního obchodu a zároveň předsedou představenstva Svazu českých a moravských spotřebních družstev, známého pod zkratkou COOP.
Dec 07, 202123:60