
archSPACE
By Archspace.cz

archSPACEOct 05, 2022

#42 Barbora Dohnalová⎮station manažerka Radia R
Největší organizace svého druhu ve střední Evropě komunitní a studentské Radio R oslaví v listopadu 15 let existence. Jak funguje rádiová stanice v 21. století a proč jsou v ní lidé ochotní pracovat zadarmo.

#41 Petr Tej⎮architekt a mostní inženýr
New York Times ji označil za jednu z desíti staveb, které musíte v Praze vidět, dostalo se jí přirovnání k novodobému Karlově mostu. Lávka původně označovaná jako HolKa nejenže vzbudila ohlas, mění i každodenní život Pražanů.

#40 Jakub Mareš⎮architekt
Zakladatel spolku K světu a hlava stejnojmenného architektonického ateliéru vypráví, jak proměňují veřejný prostor v Plzni. Jejich realizace je aktuálně jako jediná z Plzeňského kraje nominovaná na Českou cenu za architekturu.

#39 Tomáš Daníček ⎮EO Technology
EO Technology se zabývá systémy předávání energií v budovách – vytápění, chlazení, ohřev vody a větrání. Ceny energií způsobily v segmentu revoluci, díky níž se zavádí nové technologie a postupy, které energetickou náročnost budov umí snížit.

#38 Alica Sigmund Heráková ⎮dramaturgyně a producentka
Zakladatelka nezávislé audiovizuální platformy Tuke.tv, dramaturgyně Centra Romů a Sintů v Praze a producentka ve vývoji nám prozradila, proč se chystá rezignovat na svou pozici v Radě vlády pro záležitosti romské menšiny.

#37 Jitka Smolíková a Anežka Řepík ⎮Zlin Design Week
Organizátorka nejprogresivnějšího design weeku u nás spolu s designérkou služeb přiblížily systematické budování mezinárodního přesahu a pozvaly na 9. ročník s podtitulem univerzální design.

#36 Viktor Piorecký ⎮CEO Bastl Instruments
Výrobce světově vyhlášených syntezátorů sídlí v budově po fakultě výtvarných umění, kde vzniklo postupně a organicky neoficiální kreativní epicentrum. Jak fungují městské strategie podpory kreativní scény a proč by méně mohlo být více?

#35 Martina Zachrlová ⎮ produktová designérka
Vedoucí Material Labu firmy Nova Vita, která upcykluje odpadní materiály pro výrobu designérských prvků. Po loňské ceně za udržitelnost z Designbloku jsou letos nominovaní na Czech Grand Design a Elle Decoration.

#34 Davida Severa | fashion designér
Organizátor kultovní přehlídky nejmladší návrhářské generace a principál kreativního hubu Kumst David Severa vypráví o módě, jak se prodat a nezaprodat, o work-life balance a dalším. Nevynechali jsme ani jeho angažmá v kampani na kandidaturu Brna na Evropské hlavní město kultury.
Sledujte nás i s obrazem na Youtube.

#33 Petr Štefek ⎮ architekt
CAMP vydalo sbírku Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí Expati a jeden z nich, Petr Štefek, přijal naše pozvání do studia. Bavili jsme se o práci u FOSTER + PARTNERS a příhodách, které se už na stránky knihy nevešly.

#32 Josef Prokeš aka Plukovník ⎮ legenda
Učitel, písničkář, spisovatel, výtvarník, dramatik a režisér, napravený opilec, vzteklý dědek a legenda vzpomíná na události, které se mohou z dnešního pohledu zdát už neuvěřitelné.

#31 Kateřina Šedá ⎮ umělnice
Autorka Národní sbírky zlozvyků se svěřila s nechutí zabývat se sama sebou, jak ji pád ze 30 schodů donutil naučit se zastavit, o práci s bohatými a jak jí profese „umělnice” komplikuje výchovu dětí.
Podcast můžete sledovat i s obrazem na Youtube.

#30 Roman Franc | fotograf
Třicet fotografií brněnského fotografa nedávno do své sbírky odkoupila knihovna amerického kongresu. Jak přesvědčuje lidi ke spolupráci, proč potřebuje v životě mantinely a jak učil studentky aerobik, nám povyprávěl v prvním podcastu, který můžete poslouchat na streamovacích platformách i sledovat na videu.

#29 Karolína Plášková | ředitelka Galerie Jaroslava Fragnera
Po několika výstavách v Prostoru pro angažovanou architekturu byla architektka vybrána za novou ředitelku Galerie Jaroslava Fragnera. Ta začíná nově fungovat pod ČVUT a čekají ji zásadní změny.

#28 Ivana Kolcunová | akrobatka
Vážná nehoda nasměrovala Ivanu Kolcunovou k nové životní vášni, kterou se dál snaží předávat ostatním ať už během akrobatických vystoupení na šálách, lekcí tantra jógy nebo autorské inscenace Obnažena, která zpracovává téma menstruace.

#27 Jana Mastíková | architektka
Partnerka kanceláře Loxia popisuje praktickou stránku vedení většího architektonického studia. Probrali jsme krizi bydlení, aktuálně přehřátá města i radnici Prahy 12, již navrhla.

#26 Vojtěch Rudorfer | absolvent Kaplicky Internship
Mladý architekt uspěl s diplomovým projektem hangáru pro vzducholoď na Špicberky a byl vybrán na stáž u David Chipperfield Architects. Následně s kolegy založili vlastní studio LBNK architekti a vrací se s projekty do rodných měst.

#25 Marie Tomanová | fotografka
Světově proslavená fotografka se vrátila do místa, kde její umělecká kariéra začala, s výstavou Nothing Compares to You - Brno. Vyprávěla, jak se vyrovnala s traumaty ze školy a kudy se její práce ubírá nyní. Na pár otázek nám odpověděl i kurátor výstavy Thomas Beachdel.

#24 Petr Porubský | HELUZ
Když se podíváte na stavbu pár desítek let zpátky, našel jste tam asi čtyři zedníky. Dva drželi lopatu, jeden zapínal míchačku a čtvrtý to hlídal. Nechyběla basa piv a všechno to bylo v pořádku. To se zásadně změnilo. Dnes se používají broušené cihly a je to jak LEGO pro dospělé.

#23 Eva Truncová | architektka, Diplomka roku 2021
Diplomka Dva tisíce osmdesát čtyři se zabývá kontrolou v architektuře a veřejném prostoru. Rozpracovává alternativu obytné čtvrti k připravovaném developerskému projektu v brownfieldu po textilní továrně. Řeší od urbanismu, přes typologii budov, až po stavební technologii. Z poslední Přehlídky diplomových prací pořádané Českou komorou architektů si odnesla hlavní cenu.

#22 Jan Čech | architekt
Po stáži na Aalto University v Helsinkách navrhl v diplomce re-use centrum pro sídliště Ďáblice. Jeho práce získala zvláštní cenu společnosti HELUZ na Přehlídce diplomových prací 2021. Jaká je podle mladého absolventa budoucnost architektury?

#21 Erika Voith | malířka, Baugruppe DADA Distrikt
Mívali jsme schůzky na Svitavském nábřeží v noci, v únoru, venku na chodníku v -5° a říkali jsme, že toto je ta továrna, kterou opravdu koupíme a zrekonstruujeme a že nám musí dát všechny ty peníze, abychom to mohli udělat.

#20 Miroslav Pospíšil | architekt
Hlavním úkolem naší profese je přesvědčovat všechny kolem. Nejen zadavatele a uživatele, ale i všechny úřady, které k tomu mají co říct. Vymyslet něco v rámci té mašinérie je marginální. Nejvíc času a energie zabere přesvědčování všech kolem o tom, že je to řešení správné.

#19 Jan Dostál | sochař
Vrátil se z Dubaje, kde jeho práci na českém pavilonu obdivuje celý svět. Doma v Olomouci se přesto stále občas střetává s nepochopením. Rozhovor o tom, co znamená úspěch, ale především o tvrdé práci a jisté formě obsese.

#18 Žil Vostalová | 3D designérka a návrhářka
Před pěti lety předběhla dobu, když na Amsterdam Fashion Institute představila kolekci digitálních oděvů. Dnes spolu s Helenou Todd tvoří značku TransformerJacket, kde kombinují nejpokrokovější technologie s upcyclingem.

#17 Pavel Kvintus a Petr Jakšík | Ateliér 8000
Postaví se plánovaná brněnská chytrá čtvrť Špitálka? Jak probíhala spolupráce s Bjarke Ingels Group v soutěži na hlavní nádraží tamtéž? A co si dvojice architektů myslí o přípravách soutěže na Vltavskou filharmonii?

#16 Ondřej Zatloukal | Restaurátor a konzervátor
Specialista na práci s papírem z davu vlastní profese trochu vyčnívá i tím, že se nejvíce zabývá komiksy a LP deskami. Prohledejte dětské knihovničky, jestli neskrývají poklad.

#15 Milada Hejdová | Zvláštní cena HELUZ Diplomky 2018
Od ocenění na Diplomkách roku 2018 uspěla mladá architektka ve dvou veřejných soutěžích a s kolegou teď zakládají vlastní studio.

#14 Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková | Identity Design Studio
Česko-slovenské duo architektek se seznámilo na studiích v Brně. Když se pak znovu potkaly v Londýně, rozhodly se založit si tam společně kancelář. Poté, co se prosadily na londýnském trhu, se vrací zpět, aby rozjely i českou a slovenskou pobočku.

#13 David Karásek | mmcité
David Karásek se vypořádal s bývalým společníkem a stal se jediným majitelem značky mmcité. Představil novinky pro letošní rok a pojmenoval potenciál českého designu v globálním kontextu.

#12 Jan Urbášek | Zvláštní cena HELUZ Diplomky 2020
Laureát Zvláštní ceny společnosti HELUZ o dopadu úspěchu v soutěži Diplomky 2020 na profesní život a o projektu Brno Kohoutovice, Sacrum.

#11 Veronika Rút Fullerová | brand specialistka
Mám hrozně radikální názory, já bych žádný podcasty dělat neměla - brand specialistka a grafická designérka na volné noze o boji s vizuálním smogem, stylizaci Boha jako dědečka, kultivaci veřejného prostoru a manuálech.

#10 Barbora Šimonová a Markéta Mráčková | kulturní družstvo Cosa
Kulturní družstvo Cosa loni vyneslo Barboře Šimonové a Markétě Mráčkové nominaci na architekta roku. Založily je, aby zastřešily škálu aktivit, kterým se spolu s projektováním věnují.

#9 Pavel Kapler a Martin Kaftan | nová antarktická stanice na Nelsonově ostrově
Manažer Českého antarktického výzkumného programu Pavel Kapler a vedoucí ústavu experimentální tvorby na FA VUT Martin Kaftan přibližují okolnosti výstavby nové antarktické stanice na Nelsonově ostrově.

#8 Marek Lahoda | Cyklopolitik
Marek Lahoda si dávno uvědomil, že jako "nikým nevolený aktivista" s brněnskou cyklodopravou nepohne. Vstoupil proto do politiky a dnes prosazuje cyklistická opatření jako místopředseda Komise dopravní Rady města Brna.

#7 Filip Vaculík | Ředitel módního SALONč4
Filip Vaculík z brněnského SALONč4 nám představil nejmodernější návrhářské, střihové a výrobní technologie, které mohou z módního průmyslu sejmout cejch znečišťovatele životního prostředí. Uvedl chystanou korona-kolekci a pozval na lunapark požitků. Doporučujeme se pohodlně usadit a přejeme příjemný poslech.

#6 Adam Vodička | Hoteliér a principál
Principál Superpanda Cirkusu a hoteliér Anybody Adam Vodička se s námi podělil o sérii fuck-upů při stavbě a otevírání hotelu, zmínil, co ho překvapilo na reakcích hostů a vysvětlil okolnosti zřízení platanové aleje na brněnském náměstí Svobody. Původně jsme mu sice slíbili, že rozhovor sestříháme, ale nakonec vám ho pouštíme celý.

#5 Vendula Chalánková | Výtvarnice a kreslířka komiksových stripů
Usvědčili jsme umělkyni Vendulu Chalánkovou z tvorby ve veřejném prostoru. Představila dvě z knih, které aktuálně ilustrovala – Mářinu kuchařku a Bulbem záchranáře – Jak zachránit život a stát se superhrdinou. Dále nám prozradila, která její tvůrčí poloha jí dělá největší radost, jak ji málem zavřeli do Káznice na Cejlu a o vyvíjení dortů tradičními malířskými technikami a materiály.

#4 Vítek Škop | Zakladatel Vividbooks a grafický designér
Děti ztrácí zájem o vědní obory, protože jim nejsou sdělovány atraktivně, jazykem dnešní doby. Designér Vítek Škop pracuje na „edukačním Netflixu“ – designu vzdělávání prostřednictvím AR. Jeho projekt Vividbooks je rozšířená učebnice fyziky, jež není jen o hezkých animacích pohybujících se na papíře, ale hlavně o aktivním přístupu k učení. Cíl je diskuse.

#3 Linda Procházka Vránová | Produktová designérka Lasvitu
Produktová designérka Linda Procházka se vrací do Česka po čtyřletém pracovním angažmá v londýnské pobočce společnosti Lasvit. Další zkušenosti nasbírala při spolupracích se značkami Hermés, Nike, Rolls Royce nebo Zaha Hadid Architects. Poslouchejte podcast, který se točí nejen kolem práce v Londýně.

#2 Marek Vlček | Zakladatel firmy Hliněný dům a fanoušek přírodního stavitelství
Místo polystyrenu hlína, len i konopí. Tradiční hliněné stavitelství je zdravější i ekologičtější varianta k běžným novostavbám. Povídali jsme si s Markem Vlčkem o výhodách přírodních materiálů i o tom, jak dokáže stavba domu zamávat se vztahem dvou lidí.

#1 Tereza Vaňurová | Projektová manažerka CPI Property Group
Teprve 27letá Tereza Vaňurová pracuje již pro druhou investorskou splečnost. Podílela se na výstavbě brněnské Nové Vlněny, nyní pracuje na přestavbě Nové Zbrojovky. Jak se mladá žena dostane k tak rozsáhlým projektům, jak se vyrovnává s kritikou developerů a jak vypadá den na stavbě?