Skip to main content
Spotify for Podcasters
AKANA - TERAZ

AKANA - TERAZ

By Art Society

išpiratívny magazín ( nielen ) pre rómsku mládež, ktorý je plný pozitívnych vzorov a motivácií a v ktorom sa mladí, mediálne činní Rómovia a Rómky rozhodli cez silné príbehy svojich rómskych rovesníkov meniť negatívny mediálny obraz Rómov na Slovensku
Currently playing episode

Maroš Balog a Ján Červík

AKANA - TERAZOct 08, 2022

00:00
24:24
Viktória Bundová

Viktória Bundová

-

Mar 06, 202316:39
Marián Smatana ( zo série rozhovorov o Mentálnom zdraví - téma TETÁNIA )

Marián Smatana ( zo série rozhovorov o Mentálnom zdraví - téma TETÁNIA )

-

Mar 05, 202323:04
Daniel Bunda ( zo série rozhovorov o Mentálnom zdraví - téma ADHD )

Daniel Bunda ( zo série rozhovorov o Mentálnom zdraví - téma ADHD )

-

Mar 05, 202340:10
Matúš Mirga a Sofia Khomutová Mirgová

Matúš Mirga a Sofia Khomutová Mirgová

-

Mar 05, 202332:01
Patrik Šarközi

Patrik Šarközi

-

Mar 04, 202327:36
Alexander Šani Sási

Alexander Šani Sási

-

Mar 04, 202319:30
Adrián Biháry

Adrián Biháry

-

Mar 04, 202318:28
Vanessa Šarköziová

Vanessa Šarköziová

-

Mar 03, 202338:08
Michal Konček

Michal Konček

-

Mar 03, 202327:18
Daniel Radič

Daniel Radič

-

Mar 03, 202327:56
Nikola Horvathová

Nikola Horvathová

-

Mar 02, 202319:42
Dávid Jakub

Dávid Jakub

-

Mar 02, 202324:20
Anabela Patkoló

Anabela Patkoló

Anabela Patkoló sa zúčastnila a bola ocenená na mnohých husľových súťažiach. V roku 2008 bola finalistka súťaže Slovensko má talent . Absolvovala dvojtýždňové turné v USA a Švajčiarsku. Slovensko reprezentovala aj v Miláne, v rámci krajín V4, v Berlíne a vo Viedni. Na základe úspešného konkurzu hrala ako sólistka v Slovenskej filharmónii v roku 2017 (Max Bruch) aj v roku 2019 (Felix Mendelssohn Bartholdy). Niekoľkokrát vystúpila ako sólistka s orchestrom ŠKO Žilina, kde spolupracovala s dirigentmi ako napríklad Leoš Svárovský, Adam Sedlický, Petr Vronský. V rokoch 2015–2018 spolupracovala na projekte Einklang (európsky mládežnícky orchester v Eisentadte), kde v roku 2016 vystúpila ako sólistka so skladbou Bélu Bartóka. Po úspešnom konkurze sa stala členkou Slovenského mládežníckeho orchestra , s ktorým v roku 2019 absolvovala koncerty v Prahe a na festivale mládežníckych orchestrov v Berlíne. Zúčastnila sa projektu Royal Philharmonic Orchestra pod vedením dirigenta Semyony Bychkovej. V roku 2019 bola prijatá na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Momentálne študuje na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, je študentkou magisterského štúdia u Jozefa Horvátha. Spevu sa venuje pod vedením Lenky Paulíkovej. 

Mar 02, 202329:01
Branislav Branči Piskor

Branislav Branči Piskor

Branislav Piskor mám 18 rokov a vyrastal v obci Sečovská Polianka. Už od úplného detstva žil vo veľmi skromných podmienkach, ako sa hovorí rodina so štyrmi malými deťmi žila z ruky do úst. Dokonca sa museli s mamou odsťahovať od otca, lebo sa k nim nesprával pekne, dennodenne zažívali psychické a fyzické násilie a bolo to čoraz horšie. Mama sa s otcom nakoniec rozviedla a začali bývať v Michalovciach. Mama robila, čo mohla, uživiť sama štyri deti nie je jednoduché. Preto len čo to bolo možné, všetci začali brigádovať a sestra sa zatiaľ starala o najmladšieho brata.  Branči má totiž dvoch bratov - staršieho Maja, ktorého už poznáte z rozhovoru z AKANA - TERAZ a mladšieho, 13-ročného. A potom tu je staršia sestra Miška, ktorá predovšetkým potom, čo mama odišla pracovať do Bratislavy pevne držala  v rukách michalovskú domácnosť. Samozrejme, bratia jej vždy veľmi pomáhali.  

Keďže mama už dlhšie pracuje v okolí Bratislavy, nedávno sa súrodenci za ňou z Michaloviec presťahovali a bývajú spolu v Zohore, neďaleko Bratislavy.

Brančiho vždy škola bavila, hlavne matematika a biológia. Navyše rád pomáha iným. Preto si vybral strednú zdravotnícku školu, odbor zdravotná sestra. V Divých makoch však objavili jeho nepopierateľný výtvarnícky talent a jeho nesmiernu lásku k umeleckej tvorbe a dali mu chrobáka do hlavy - čo tak skúsiť umeleckú školu? Toto smerovanie potvrdili aj prvé výtvarnícke úspechy - Brančiho prvá výstava a fakt, že Brančiho výtvarné návrhy sa ocitli  na krásnych tričkách, taškách a ešte aj printe Divých makov. A tak sa mu neraz stane, že ide v električke a úplne neznámy človek má tričko s jeho obrázkom...

Najviac  však Brančiho teší kreslenie, je to jediná vec, pri ktorej vôbec nemyslí, pri ktorej ho nedoháňajú smutné spomienky a len kreslí a kreslí... Kreslí všade, doma alebo cez prestávky v škole. Najradšej kreslí portréty obyčajnou ceruzkou. Hoci nikdy nechodil na výtvarný krúžok alebo do  výtvarnej školy, úspechy a podpora výtvarníčky Slaninkovej ho primäli skúsiť rozvíjať svoj talent na strednej umeleckej škole. A tak od septembra 2023 nastupuje na štúdium fotografie do Súkromnej školy umeleckého priemyslu animovanej tvorby v Bratislave.  

A má aj novinku. Po absolvovaní letného Mediálneho inkubátora mu učaroval aj film... 

S Braňom sa zhováral Daniel Bunda.

Mar 01, 202320:55
Kamila Kamala Galjuš

Kamila Kamala Galjuš

Kami pochádza z Prešova, zo známej rodiny rómskych etno-emancipačných aktivistov a intelektuálov, veď mená ako František Godla, či Erika Godlová nemusíme nikomu zvlášť dlho predstavovať. 

Kami je lingvistka, prekladateľka a tlmočníčka, študuje na Prešovskej univerzite slovenský a anglický jazyk, spolupracuje s rozhlasovým národnostným vysielaním RTVS, miluje literatúru a písanie. Niet teda divu, že Daniel Bunda, ktorý sa s Kami zhováral, sa pýtal práve na literatúru. Kami začala čítať veľmi skoro, ešte ako malé, osemročné dieťa a vždy ju zaujímalo, aký proces stojí za literárnou tvorbou. Odtiaľ bol už iba krôčik k rozhodnutiu ísť literatúru skúmať nielen ako nadšený konzument literatúry, ale aj na vedeckej úrovni. 

Kami a Daniel sa v rozhovore zamýšľajú nad rozdielmi medzi rómskou a slovenskou kultúrou a literatúrou, nad predsudkami a streotypmi, rozoberú spolu rómske literárne postavy v našej a svetovej literatúre, či odkazy na Rómov v literatúre, pozrú sa na krízu identity mladých Rómov  na Slovensku,  čo to povedia aj o rozdieloch medzi Rómami a Slovákmi, o hodnotových rebríčkoch oboch národov,  o rozdieloch svetov literatúry a reálnych svetov, o šikane, o stratégiach, ako  posilniť svoju sebadôveru v svete majority   a hlavne o tom, že Kami nie je ojedinelý druh a existuje mnoho Rómov, ktorí už dnes tvoria hodnotnú rómsku inteligenciu...

Je toho ešte oveľa viac, ale nebudeme prezrádzať. Pozrite si rozhovor Daniela Bundu s Kamilou Kamalou Galjuš.  

Mar 01, 202332:54
Rebeca Becky Hodulíková

Rebeca Becky Hodulíková

Becky sa narodila v Trenčíne, žila v rómskej vylúčenej komunite v Novom Meste nad Váhom a potom sa jej rodičia rozhodli, že zmenia svoj život a dajú svojim deťom viac šancí a životných príležitostí, ako by sa im dostalo tam, kde žili. A vtedy to začalo. Becky sa odvtedy sťahovala mnohokrát. Mnohokrát vymenila základnú školu. Okrem školy, kde bola prevaha rómskych žiakov, všade inde zažila šikanu pre svoj etnický pôvod, preto, že bola iná a navyše vynikajúca žiačka.

A nezostalo iba pri bežných posmeškoch. Spolužiaci ju často hádzali do blata, postrkovali, vysmievali sa, trápili ju podceňovaním a dehonestovaním. Učitelia však tieto veci prehliadali. A to aj napriek tomu, že bola vždy vynikajúca žiačka, lepšia ako agresori, ktorí ju šikanovali, vždy chodila čisto oblečená a vždy sa správala slušne. 

Becky často uvažuje, či prehliadanie násilia na školách učiteľmi nie je väčší problém, ako samotné šikanovanie. Dlhodobé psychické a fyzické šikanovanie totiž dieťa dokáže ľahko zlomiť. Aj Becky sa to stalo. Prestala si veriť. Prezliekala a umývala sa viackrát denne, len aby naozaj nikomu nesmrdela. Postupne začala veriť tomu, čo jej spolužiaci často hovorili, že špinavá, smradľavá cigánka ako ona nemá právo na názor, že nemá miesto na tomto svete, že nemá právo žiť. Začala trpieť atakmi úzkosti, hlavne na miestach, kde je veľa ľudí. A zaspávanie je hotové peklo. Bojí sa, že zomrie... Aj takéto stavy totiž prináša život v neustálom ohrození.  Becky s tým však statočne bojuje.

Keď sa jej rodičia presťahovali za prácou do Senca, šikana bola ešte horšia. Na konci základnej školy sa rodičia presťahovali do malej obce blízko mesta Šaľa a keďže Becky prijali na Strednú odbornú školu pedagogickú v Bratislave, odbor pedagogický asistent a dennodenné cestovanie by bolo pre Becky časovo aj finančne náročné, opäť začala bývať u svojej krstnej mamy. Na strednej škole je to so šikanou už oveľa lepšie. Má síce pár spolužiakov, ktorí ju nemusia, ale ostatní spolužiaci sú priateľskí a navzájom sa podporujú a pomáhajú si.

Becky plánuje vyštudovať v budúcnosti psychológiu a pomáhať deťom, ktoré majú podobné problémy, aké mala v detstve ona. Vie, aké dôležité je, aby deti a mladí ľudia mali vedľa seba človeka, ktorý im dokáže načúvať, je im oporou a podporou, ponúkne im stratégie na riešenie problémov, ktoré sa nie  ich vinou na nich valia.

Dnes spolu so sesternicou Dominikou Maziniovou zakladá občianske združenie, ktoré bude pracovať s mladými mamičkami v núdzi, s mamičkami, ktoré sú osamelé a celý svet je proti nim. Pracuje pre neziskovú organizáciu EDUMA a vo voľnom čase brigáduje, aby bola finančne nezávislá a pomohla tak rodičom, aj krstnej mame, u ktorej stále býva.

Jej odkaz je jasný: nikdy sa nesmieme vzdať a uveriť zlým ľuďom, že náš život nemá zmysel. Má. A práve rozmanitosť ho obohacuje. Becky verí, že čím viac bude mladých ľudí, ktorí takto zmýšľajú, tým skôr bude na svete zase o niečo lepšie a krajšie.

Pozrite si celý rozhovor s Becky. S Becky sa zhovárala Michelle Kubištová. 

Mar 01, 202320:13
Mikuláš Lakatoš - Kongres mladých Rómov a Rómok

Mikuláš Lakatoš - Kongres mladých Rómov a Rómok

Mikuláš Lakatoš nám prezradí viac o Kongrese mladých Rómov a Rómok. Občiansky angažovaní mladí Rómovia vyjadrili svoj názor na vývoj verejných politík týkajúcich sa marginalizovaných rómskych komunít v kontexte života rómskej mládeže a navrhli riešenia na ich zlepšenie v piatich kľúčových oblastiach. Kongres sa konal 8. - 10. apríla 2022 v Bratislave. Na Kongrese vznikla Spoločná deklarácia Kongresu mladých Rómok a Rómov, ktorú nájdete na https://romovia.vlada.gov.sk/archiv-tlacovych-sprav/spolocna-deklaracia-kongresu-mladych-romok-a-romov-v-roku-2022-v-bratislave/

Oct 09, 202220:57
Lenka Moravčíková

Lenka Moravčíková

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame  rozhovor s opernou speváčkou zo Sliaču Lenkou Moravčíkovou. Lenka síce nie je Rómka, ale vo zvolenskom komunitnom zrástla s tanečníkmi a muzikantami zo súboru Romano Jílo tak, že nikto neverím že Rómka nie je...

Oct 09, 202218:23
Ester Hromadová

Ester Hromadová

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s podtatranskou Rómkou zo Šuňavy, ktorá je študentkou pedagogiky na trnavskej univerzite, ale aj dobrovoľnou hasičkou, ktorá Slovensko reprezentovala aj na Majstrovstvách sveta, s usmievavou Ester Hromadovou.

Oct 09, 202223:48
Štefan Stevie Čikoš

Štefan Stevie Čikoš

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s nádejou  R&B hudobnej scény na Slovensku Štefanom Stevie Čikoš.

Skladbu Freelajf Stevie nahral ešte ako 14-ročný a okamžite si ho všimol Rytmus, ktorý mu dal príležitosť vydať skladbu na jeho kanáli s viac ako 800-tisíc odberateľmi. Člen Kontrafaktu zároveň otvoril novú platformu s názvom Drsný Rytmus Support, v rámci ktorej chce podporovať talentovaných mladých muzikantov ako je napríklad aj bratislavský Róm zo známej hudobníckej rodiny Stevie...

Oct 09, 202222:51
Marcel Karvay

Marcel Karvay

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s rómskym aktivistom LGBTI, bojovníkom proti generačnej chudobe, študentom angličtiny a knihovníkom vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie Marcelom Karvayom.

Oct 09, 202230:02
Jozef Facuna

Jozef Facuna

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s jazykovedcom, romistom Jozefom Facunom, ktorý momentálne stojí pri príprave učebníc v rómskom jazyku.

Oct 09, 202225:05
Daniel Richter

Daniel Richter

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor so študentom práva a rómskym aktivistom  Danielom Richterom z Holíča.

Daniel pochádza z Holíča. Holíč miluje a hoci má iba dvadsať rokov, je služobne najstarším sprievodcom na holíčskom zámku. Študuje právo na Právnickej fakulete Univerzity Komnského v Bratislave. Najviac sa našiel v ústavnom práve. Ešte ako gymnazista založil Občianske združenie Gympel pomáha, ktoré sa venuje najrôznejším aktivitám, okrem iného práci so seniormi, ale aktivizovalo sa aj počas corona krízy, kedy v teréne rozdalo okolo 16 000 rúšok a pokračujú v práci ´dalej, veď podľa slov Daniela: " Solidarita je najväčšou cnosťou.". Daniel veľmi rád rozpráva a riadi sa tým, že z každého problému sa dá komplexným spôsobom "vykecať". Pre štúdium práva sa rozhodol, lebo je to o spravodlivosti. "Aj keď tak právo nie vždy vyzerá. Vždy som mal také cítenie, že chcem ochraňovať slabšie strany. Posilňovať ich práva." Zaujímavý rozhovor o demokracii, historickej pamäti a vízii lepšej spoločnosti...

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Oct 09, 202219:38
Ria Schneider Holtman

Ria Schneider Holtman

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s odborníčkou na kryptomeny Riou Schneider Holtman.

Oct 08, 202219:42
Tomáš Matta

Tomáš Matta

Pozvanie do štúdia na rozhovor prijal aj známy rómsky aktivista z Košíc, študent politológie a diplomacie, kickboxer Tomáš Matta.

Tomáš pochádza z rómskej osady v Nižnej Myšli a vie, čo je to neľahký život v generačnej chudobe. Vďaka babke ale ako školák začal žiť v Košiciach a bola to práve babka, ktorá ho naučila cieľavedomosti a pracovitosti. Dnes sa Tomáš môže sa pýšiť oceneniami z rôznych oblastí. Je to bronzový medailista majstrovstiev Európy juniorov v kickboxe, získal striebornú medailu Vojvodu z Edinburghu, zabehol košický polmaratón a pripravuje sa na maratón, pracuje ako študentský senátor v Akademickom senáte, je známy rómsky aktivista a v budúcnosti plánuje politickú kariéru. Z vlastných skúsenosti vie, že deti zo sociálne vylúčeného prostredia majú veľký potenciál, ale potrebujú pomoc, oporu a vyrovnanie šancí, Tomáš si myslí, že zmena prostredia z podnetného na motivačné by mnohým deťom z osád dala šancu byť podobne úspešným, ako je on sám. A politika môže byť prostriedok, ako to urobiť.... aj preto nie je prekvapením, že Tomáš študuje politológiu so študijným modulom zameraným na medzinárodné vzťahy na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ako to všetko zvláda? "Viera v seba mi pomáha zvládnuť aj najťažšie chvíle.", hovorí tento mladý rómsky aktivista.

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202223:22
Viliam Tanko

Viliam Tanko

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s reprezentantom Slovenskej republiky v boxe, šampiónom Viliamom Tankom.

Viliam je reprezentant Slovenskej republiky v boxe. Reprezentant - medailista. Je niekoľkonásobný majster Slovenska, ale úspešne skóruje aj na európskej, či svetovej boxerskej scéne. Pästiara jeho rozmerov stretnete málokedy. Žiadna "vybitá hlava", je skvelých študentom vysokej školy, známym rómskym aktivistom, milujúcim synom, bratom, patrnerom. A že toho zažil neúrekom. Život bez otca, v chudobe, s trápením a nedostatkom..., ale nebol by to Viliam, aby rezignoval na nešťastie. Aj s ním sa pobil a zatia+ váťazí. Rozhovor o jeho živote vám ale napovie oveľa viac. Ozaj, a všimnite si tie jeho krásne oči a úsmev, ktoré rozžiaria jeho okolie, nech je akokoľvek zle...

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202233:05
Agáta Berková a Milan Berko

Agáta Berková a Milan Berko

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s Agátou Berkovou a s jej otcom Milanom Berkom.

Agátka má iba dvanásť rokov, ale už je známa šachová šampiónka a v tak mladom veku s vynikajúcimi výsledkami reprezentuje Slovensko na prestížnych medzinárodných šachových podujatiach. Média o nej píšu ako o unikátnom šachovom fenoméne, veď nie každý sa môže pochváliť remízou so šachovým veľmajstrom a majstrom sveta v šachu Anatolijom Karpovom. Agátka Berková prežila prvé roky svojho detstva v rómskej osade. Neskôr ju našťastie dostal do starostlivosti otec Milan, vynikajúci rósky básnik, externý redaktor národnostného vysielania RTVS a šachový tréner, známy založením a vedeným rómskeho šachového klubu Hrochoťskí jazci. Práve on má veľký podiel na tom, že z jeho dcéry sa stala vášnivá šachistka, ktorá poráža oveľa starších súperov...

Viac sa dozviete v rozhovore s týmito vzácnymi hosťami... Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202228:43
Nina Petrová a Peter Jarábek

Nina Petrová a Peter Jarábek

V rámci projektu vám ponúkame aj rozhovor s Ninou Petrovou a Petrom Jarábkom z folklórneho súboru Jagalo Jílo z Detvy.

Nina a Peter sú tanečníci sú tanečnici tohto súboru a bez súboristov a tanca by si už svoj život nevedeli ani predstaviť. Jagalo Jilo v preklade z rómskeho jazyka znamená Horúce srdce. Tento súbor vedie Mirka Gašparová so svojou sestrou Stankou a obe sú pre všetkých členov súboru ako mamy. "V tanečnom súbore Jagalo Jilo sme totiž ako rodina. Veľká rodina...", tvrdí Nina. Keďže súbor čaká desiate výročie, plánujú urobiť na jeseň veľké vystúpenie, kam prídu aj členovia, ktorí už v súbore nepôsobia. Aby si zaspomínali. Aby sa potešili. Aby znovu okúsili ten pocit horúcich, súznejúcich a zdieľajúcich sŕdc... Lebo v súbore naozaj tancujú horúce srdcia. A nie len horúce, ale aj čisté. Nerobia rozdiely. "Či si Róm, či nie, ak máš cit pre tanec, príď," hovorí Peter.

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202219:05
Michaela Billá

Michaela Billá

V rámci projektu vám ponúkame aj rozhovor s Michaelou Billou.

Miška pochádza zo Snakova. Je úspešnou inžienierkou ekonómie a vyštudovala štatistické metódy v ekonómii na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V súčasnosti pracuje na Ministerstve investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, sekcia Operačný program Slovensko. Cesta k tomuto úspechu však nebola ľahká. Miška si zažila pri svojom vzdelávaní na základnej a strednej škole mnoho etnického podceňovania, aj nedostatočný, diskriminačný prístup učiteľov.

Napriek tomu sa nedala a aj vďaka Zuzane Havírovej a vzdelávacím projektom CVEK-u ( Centrum pre výskum etnicity a kultúry ) sa jej život ubral úplne iným smerom, ako jej a jej rómskym spolužiakom predpovedali ich učitelia...

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202217:20
Dominika Badžová - divadlo

Dominika Badžová - divadlo

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s Dominikou Badžovou.

Dominika pochádza z Košíc, z chudobnej rodiny, ktorú tvorila iba mama samoživiteľka a jej sestra. Otec svoju rodinu totiž opustil v útlom veku. Je to už niekoľko rokov, čo vyštudovala herectvo na košickom Konzervatóriu Jozefa Adamoviča a vyzeralo to, že z nej bude predavačka, lebo po škole v svojom obore nemohla ako Rómka nájsť pracovné uplatnenie, našťastie jej talent si všimol známy rómsky herec kočickej činohry František Balog a vďaka nemu v Divadle Actor naštudovala niekoľko kvalitných divadelných postáv. Poznáte domino efekt? Toto presne sa Dominike udialo.... na jednom z predstavení si ju všimli v rozhlasovom národnostnom vysielaní RTVS, slovo dalo slovo a už onedlho sa vďaka šéfredaktorke národnostného vysielania RTVS Kristíne Mojžišovej stala Dominika na dva roky riadnou rozhlasovou redaktorkou a neskôr aj televíznou moderátorkou rómskeho národnostného vysielania. Ale keďže Dominika miluje výzvy, v roku 2019 nastúpila na vysokoškolské štúdium divadelnej vedy na Vysokej škole múzických umení. Kým získala bakalársky titul, stihla napísať jednu divalelnú a rozhlasovú hru, stála s Ferkom Balogom pri inscenovaní divadelného predstavenia s deťmi z Luniku 9 a neustále spolupracovala s národnostným vysielaním RTVS, či písala do rómskych novín Romano Nevo Ľil. Jej cesta však týmito aktivitami vonkoncom nekončí! Jej kroky od septembra viedli na Central European University do Viedne, kde sa chystá získať magisterský titul...

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202225:26
Boris Kočko

Boris Kočko

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s Borisom Kočkom.

Boris pochádza z Levoče. Hovorí, že spolunažívanie Rómov a majority v meste sa mení a zlepšuje. Dokonca už na kežmarskom gymnáziu bol študentami školy zvolený za predsedu žiackeho parlamentu ako jediný Róm na škole. Na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku, kam šiel po maturite študovať pedagogiku, ho v tajných voľbách študenti zvolili do Akademického senátu školy, kde zastupuje ich záujmy. V súčasnosti Boris pracuje ako v rámci odboru strategického rozvoja na oddelení regionálneho rozvoja Prešovského samosprávneho kraja a jeho témou je strategické plánovanie v oblasti stredných škôl v kraji. Verí, že takto bude vedieť Rómov a ľuďom všeobecne pomôcť, lebo vie, že dobré vzdelanie otvára brány k dobrej práci a dôstojnému životu.

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202220:04
Patrik Mirga

Patrik Mirga

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor Patrikom Mirgom.

Patrik má devätnásť rokov a žije v Jakubanoch pri Starej Ľubovni. Pochádza z chudobných pomerov a za svoje právo na vzdelanie bojoval už od útleho detstva. Prvý stupeň základnej školy absolvoval na bežnej základnej škole, ale v piatom ročníku ho preradili do špeciálnej triede. Patrik nechápal, prečo sa dostal do špeciálnej školy, v piatom ročníku špeciálnej školy sa učili to, čo už dávno poznal a ovládal z tretieho ročníka bežnej základnej školy. Napriek tomu strávil v špeciálnej škole celé dva roky. V škole síce bolo fajn a všetci učitelia boli milí, ale Patrik vedel, že ak sa z tejto školy nedostane, nebude môcť ísť študovať na strednú školu s maturitou a neskôr ísť študovať na vysokú šlolu, jeho dávnym snom je stať sa kňazom...

Ako skončil Patrikov príbeh? Ako sa píše ikonografia? Dostal sa Patrik na strednú školu? Stále chce byť kňazom? A ako to má s vierou v Boha? Odpovede na všetky tieto otázky nájdete v rozhovore...

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202218:52
Stanislava Dotková

Stanislava Dotková

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor so Stanislavou Dotkovou.

Stanka pochádza z Helcmanoviec, z Košického kraja. Študuje primárnu a špeciálnu pedagogiku a po doštudovaní z nej bude učiteľka na prvom stupni základej školy. Stanka má veľmi inkluzívne zmýšľanie o fungovaní školstva. V dobe covid-obmedzení aktívne pomáhala s doučovaním rómskych detí zo sociálne vylúčeného prostredia. Má za sebou návštevu Európskeho parlamentu, stáž v censtre pre autistov Prahe, či deň strávený s pani prezidentkou na tohoročný Deň Rómov. Najviac sa jej na pedagogike páči to, že môže pomáhať deťom... - o tomto všetkom a o mnohých ďalších veciach sme sa zhovárali...

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na webe projektu Príbehy bez hraníc alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202226:47
Mikuláš Lakatoš - zdravotníctvo

Mikuláš Lakatoš - zdravotníctvo

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s Mikulášom Lakatošom.

Mikuláš pochádza z Pribety neďaleko Nových Zámkov a je zdravotná sestra. Nie je však bežná zdravotná sestra, má dve vysoké školy - vyštudoval odbor ošetrovateľstvo na Slovenskej zdravotníckej univerzite a interdisciplinárne medzinárodne rómske štúdie na Stredoeuróskej univerzite v Budapešti a dnes študuje v poradí už tretiu vysokú školu - verejnú politiku na UK v Bratislave. Jeho cieľom je slúžiť ľuďom, verejnosti. Robí tak v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, kde sa stará o najmenšie detičky, robil to ako koordinátor aktivít mládeže na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske menšiny aj pri príprave a nastavovaní stratégie zdravotníctva pre národnostné menšiny.

Erudovaný rozhovor o zdravotníctve a zdraví, o zdravotných právach, o zdravotníctve z pohľadu národnostných menšín, o službe ľudom, o živote mladých z vylúčených komunít, aj o dôležitosti uznania sexuálnych menšín a o tom, ako to mal Mikuláš s coming out....

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202228:27
Janka Plešková

Janka Plešková

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s Jankou Pleškovou.

Janka Plešková pochádza z Banskej Bystrice. Janka študuje bilingválne gymnázium so špecializáciou na španielčinu, je skvelá študentka, ktorá nedávno rok študovala v USA, dokonca si tam spravila americkú maturitu. Navyše je talentovaná poetka a jej verše boli zverejnené už v niekoľkých zbierkach rómskeho literárneho klubu ROLIK. Navyše je rómska aktivistka, je mladou líderoku OZ Divé maky, pracuje ako dobrovoľná rómska poradkyňa pre rómske deti žijúce nerómskom prostredí náhradných rodín a túži založiť na Slovensku vydavateľstvo, ktoré by vydávalo výlučne rómsku literatúru.

V rozhovore sme podrobne rozobrali, ako sa študuje v Amerike, hovorili sme aj o rasizme, o nebezpečenstvách sveta, o covide, ktorý jej takmer zobral maminu práve v čase, keď študovala za "veľkou mlákou", o tom ako v Amerike oslávila osemnástku a mnohých ďalších zaujímavých veciach....

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na webe projektu Príbehy bez hraníc alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202229:06
Viliam Rigo

Viliam Rigo

V rámci projektu vám ponúkame ďalší rozhovor, tentoraz s Viliamom Rigom.

Willi má iba trinásť rokov, ale zažil toho vo svojom živote už viac ako ktorýkoľvek z jeho rovesníkov. Našťastie sa nakoniec dostal do nerómskej adoptívnej rodiny Magulovcov zo Serede, ktorá mu poskytla bezpodmienečnú lásku, pochopenie a možnosti na jeho všestranný rozvoj. Je jedným z adresátov projektu EDUMA, n.o. - Dobrovoľní rómski poradcovia pre rómske deti žijúce v nerómskom prostredí, jeho mentorom je Daniel Bunda, ktorý mu pomáha objavovať svoje rómske korene.

Willi má zaujímavé názory, ktoré prezentoval už v MEGAZÍNE v rubrike Porady - https://www.pribehybezhranic.sk/porada/ a Juniori -https://www.pribehybezhranic.sk/juniori-a-anketa/ , ale je aj hudobný multitalent. Už dnes má zbierku mega zaujímavých raperských textov, ktoré sa pokúša aj hudobne produkovať. Viac v rozhovore.

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202212:51
Maroš Balog a Ján Červík

Maroš Balog a Ján Červík

V rámci projektu AKANA - TERAZ  vám ponúkame aj rozhovor s Marošom Balogom z Banskej Bystrice a Jánom Červíkom zo Žarnovice.

Pýtate sa, čo týchto dvoch mladých mužov spája? Hneď niekoľko vecí: obaja sú členovia známeho rómskeho folklórneho súboru Roma Sam z Banskej Bystrice, obaja sú členovia rómskeho literárneho klubu ROLIK a obaja sú mladí rómski aktivisti.

S folklórnym súborom Roma Sam pretancovali už azda všetky známejšie rómske festivalové bašavelovania a ich literárna tvorba sa napriek ich mladému veku nachádza v niekoľkých knižných zbierkach z tvorby ROLIK-a. Maroš študuje gymnázium v Banskej Bystrici, Janko Strednú priemyselnú školu dopravnú vo Zvolene.

Rozhovor o rómskych koreňoch, o rómskej identite, o tancovaní, o festivaloch, o vzdelávaní, aktivizme, literárnej tvorbe .... a príde aj na skvelý beatbox...

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202224:24
Miloš Biháry

Miloš Biháry

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor s Milošom Bihárym.

Miloš Biháry je sympatický mladý muž z Trnavy, ktorý sa venuje vážnej hudbe. A venuje sa jej na najvyššiej úrovni. Je to virtuózny klavirista. Má za sebou množstvo ocenení, koncertov, skúseností... Okrem toho si v roku 2012 založil kapelu Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers a spolupracuje aj s Vanessou Šarköziovou.

Napriek týmto úspechom tvrdí, že reprezentovať sa v hocičom je ťažšie, keď si Róm. Musíš byť stokrát lepší než Neróm, aby si ťa všimli...

Miloš sa o umení hudobnej interpretácie zamýšľa takto: "Vo svete vôbec nešpekulujú nad interpretáciou v tom zmysle, že tieto dva takty zahrám piano, toto forte a teraz veľmi "špekulantsky" nad tým budem premýšľať. Nie. Oni hrajú všetko úplne prosto. Začínajú od toho "špekulantského" a pretavujú to do čo najjednoduchšej cesty, aby bola tá hudba prostá. Úplne prostá. U nás sa hrá presne opačne. Ale to je ten ideál je pre mňa ten zahraničný princíp: Aby bola hudba jednoduchá na počúvanie, aby sa lahodne strávila. Interpret síce vie o všetkých interpretačných záležitostiach, ale svoju hudbu podáva laickému publiku tak, aby povedalo, že sa mu to páči, ale nevie prečo. Vtedy je to ono. Vtedy ide o čistú emóciu z hudby."

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202235:43
Natália Kubičková

Natália Kubičková

V rámci projektu  AKANA - TERAZ vám ponúkame  rozhovor s Natáliou Kubičkovou.

Naty tvrdí, že viera v to, že keď je zle, musí byť aj dobre, ju drží pri živote. Vie o čom hovorí, úvod jej života bol poznačený tragédiou, tesne po narodení jej zomrela mamička a ona sa ešte ako malé bábätko ocitla v detskom domove. Našťastie, po čase ju adoptovala nerómska rodina, ktorá jej dala veľa lásky, domov a všetko, čím dnes je.

Naty študuje už štvrtý rok psychológiu na vysokej škole a v budúcnosti chce pomáhať najmä deťom v detských domovoch a adoptívnym rodinám, pretože veľmi dobre vie, akými traumami tieto deti prechádzajú. Naty dokonca moderovala v projekte Megazín Psychologickú poradňu.

Navyše famózne tancuje spoločenské tance, jej obľúbeným je latino. Vďaka tancu v jednej televíznej šou dokonca spoznala svoju rodinu. Ako sa to stalo a ako to vnímala? Dozviete sa v rozhovore.

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202219:32
Sasha Točík Berkyová

Sasha Točík Berkyová

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame aj rozhovor so Sashou Točík Berkyovou.

Sasha pochádza zo známej hudobníckej rodiny. Jej dedko bol známy primáš Ján Berky Mrenica, jej otec je Ján Berky ml, bratranec známy muzikant Eugen Botoš a sesternica primáška Barbora Botošová. Mohlo by sa zdať, že svoju cestu mala predurčenú a aj ona sa venuje hudbe. Ale chyba lávky. Sasha sa venuje arteterapii, predovšetkým so zameraním na výtvarné techniky, geniálne fotí a miluje svet z konského chrbáta. Viac o tejto inšpiratívnej mladej žene sa dozviete v rozhovore.

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202227:59
Janka Zacharová

Janka Zacharová

Prichádzame k vás s ďalším rozhovorm z projektu AKANA - TERAZ. Dnes  vám predstavíme Janku Zacharovú.

Janka je také milučké, maličké éterické žieňa, z ktorého vyžaruje niečo veľmi pekné a veľmi krehké... niekorí to niečo nazývajú aj ľudskosť a neuveriteľná empatia. A v nich je Jankina sila.

Janka pochádza z rómskej osady Poníky, neďaleko Banskej Bystrice. Už na základnej škole Divé maky objavili jej tanečný a herecký talent a bolo viac ako logické, že jej kroky sa uberali počas stredoškolských štúdii umeleckým smerom a študovala na konzervatóriu v Košiciach. Po maturite jej kroky viedli na prestížnu medzinárodnú školu United World College v Mostare v Bosne a Hercegovine a odtiaľ mala otvorenú cestu na štúdia dramatických umení v USA, ibaže... ibaže okolnosti, peniaze a .... , ale nebudeme prezrádzať, pozrite si sami tento zaujímavý rozhovor o umení, vzdelaní, hodnote peňazí a o rodinných vzťahoch, o dcérach a otcoch a o nádeji, ktorá svieti na horizonte našich životov, stačí za ňou vnímavo kráčať...

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny... Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202235:02
Koloman Lovas

Koloman Lovas

V rámci projektu vám ponúkame  aj rozhovor s Kolomanom Lovasom.

Kami, ako mu všetci naokolo hovoria, študuje špeciálnu pedagogiku a zároveň pracuje ako vychovávateľ v detskom domove v Tornali. A aby toho ešte nebolo dosť, s Divými makmi a so štipendijným Rómskym vzdelávacím fondom - REF spolupracuje ako mentor štipendistov, no nájde si čas aj na prácu v apolitickom Opra Roma, kde zastáva funkciu vedúceho komunikačného tímu. Ak si pamätáte na mohutnú kampaň Opre Roma k Sčítaniu obyvateľov 2021, tak je to Kami, ktorý jej šéfoval...

V reedukačnom centre v Čerečanoch založil s deťmi hudobnú skupinu, pretože verí, že hudba je pre rómske deti radosť a motivácia a prostriedok k výchove:

"Pred rokom a pol som začal robiť v reedukačnom centre v Čerečanoch, kde môj bývalý kolega Atilla Sajko už začal podobné veci vymýšľať. Tak sme sa dali dokopy a napísali sme vlastnú pesničku, vlastný text, vlastný podmaz a natočili to našimi zverencami. Dokonca k piesni vznikol aj videoklip. V tomto koncepte pokračujem aj Centre pre deti a rodiny ( detský domov ) v Tornali. Kto chce budovať svoju budúcnosť, vždy nájde vhodné prostriedky alebo pomoc na sebarealizáciu."

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Oct 08, 202225:46
Daniel Kováč

Daniel Kováč

V rámci projektu AKANA - TERAZ vám ponúkame zaujímavý rozhovor s Danielom Kováčom.

Daniel pochádza z Tvrdošoviec a venuje sa atletike. Konkrétne chôdzi. Je to reprezentant Slovenskej republiky v chôdzi na 20km, 35km a  50km. K chôdzi sa dostal v roku 2016, keď sa Matej Tóth stal v Pekingu majstrom sveta v chôdzi. Matej ho inšpiroval.

Daniel mal komplikované detstvo. "Je nás 12 súrodencov. Môj ocino zomrel, keď som mal tri roky. Mamina to nezvládla, tak nás siedmich musela dať do detského domova. Po troch mesiacoch sa moja mamina postavila na nohy a vzala nás z detského domova. To som mal deväť rokov. Na detský domov spomínam veľmi zle. Snažím sa vymazať si všetky spomienky, lebo to bolo naozaj najťažšie obdobie môjho detstva."

Danko však, aj napriek ťažkým podmienkam, neostal pri sebaľútosti a začal so športom. "Boh mi dal talent na vytrvalosť a v tom sa zdokonaľujem. Po ôsmych mesiacoch trénovania som sa dostal až na majstrovstvá sveta v chôdzi..."

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Aug 03, 202225:60
Beáta Danišová

Beáta Danišová

Ponúkame vám ďalší rozhovor z projektu AKANA-TERAZ, tentoraz s Beátou Danišovou.

Beáta Danišová je sociálna pedagogička z Trnavy. Pochádza z Kútov, ale v Trnave študovala a odvtedy dodnes tam žije. V Trnave sa venuje rómskym deťom z marginalizovaných rómskych komunít, dokonca je spoluzakladateľkou rómskeho speváckeho súboru, ktorý priniesol do Trnavy rómsku kultúru. Viac o jej živote, o jej rómskych koreňoch, identite, o jej práci s rómskymi deťmi v kultúre - o tom všetkom je rozhovor s touto inšpiratívnou mladou ženou.

Tento rozhovor moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov Svet podľa Michelle. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda momentálne knihu rozhovorov prekladá do angličtiny...

Viac o projekte na https://www.pribehybezhranic.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín...

Aug 03, 202223:32
Barbora Rácová

Barbora Rácová

Ponúkame vám ďalší inšpiratívny  rozhovor, tentoraz  s Barborou Rácovou.

Barborka pochádza z Dulova, čo je malá dedinka medzi Trenčínom a Púchovom. Je Rómka. Výtvarníčka, maliarka, sklárka, ktorá sa venuje vitrážiam a hlavne kováčka. Zo železa tvorí dizajnové kúsky a dokonca ho spája so sklom. A hlavne! Je to žena! Žena kováčka.

"Kováč rovná sa chlap. Tak to vníma spoločnosť, nie ja." Áno, máme tu jasný dôkaz, že Barborku nezaujímajú stereotypy spoločnosti. "Už môj dedko bol kováč. Otec založil kováčsku dielnu a ako malé dievča ma tam brával. Takže so bola v dielni odmalička. Videla som, ako sa to železo nahrieva, tvaruje, spoznávala som všetky stroje... Tak mi to ostalo doteraz."

Aug 03, 202218:53
Kristián Kroščen
Aug 03, 202217:16
Tomáš Csicsó

Tomáš Csicsó

V rámci projektu AKANA - TERAZ sme sa zhovárali aj so známym tik-tokerom Tomášom Csicsóm.

Tomáš má na tik-toku k dnešnému dňu bezmála 108 tisíc followerov a počty jeho sledovateľov každý deň rastú. Ak čakáš, že je to nejaký nafúkaný influencer, ktorý ti hneď po zoznámení, ponúkne kolagén, čakáš márne...

Narodil sa v Komárne. Slovenčinu sa naučil až v škole, ale ovláda ju perfektne. Je Róm, má 32 rokov a pracuje ako strojný inžinier. Ohromí vás jeho výška, je to fakt vysoký chlap, z ktorého srší obrovský entuziazmus, dobrá nálada, humor a na nič sa nehrá, aj keď má na tiktoku tisíce followerov.

Jeho kontent na tik-toku sa skladá z vtipných videí, ale aj videí na zamyslenie. Volá sa Rovnaký meter. "Snažím sa ukázať, že veci nie sú len čierno-biele. V každej situácii je niečo dobré aj zlé. Z nevýhody treba spraviť výhodu. V dnešnom svete sa vieš zviditeľniť veľmi rýchlo, ale je len na tebe, v akom svetle..."

Magazín moderujú Daniel Bunda, Teri Čikoš a Michelle Kubištová, ktorá pripravila o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach z AKANA - TERAZ aj knihu rozhovorov. Knihu plánujeme vydať v roku 2023 a pokrstiť ju v Bruseli za účasti mladých inšpiratívnych Rómov z AKANA - TERAZ. Chceme týchto mladých a inšpiratívnych Rómov a Rómky predstaviť verejnosti aj na európskej pôde... Aj preto Daniel Bunda práve knihu rozhovorov prekladá do angličtiny... Viac o projekte na https://www.xn--prbehybezhranic-5ob.sk/ alebo na FB AKANA-TERAZ. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Aug 03, 202226:35
Michaela Mihoková

Michaela Mihoková

V bakalárskom ročníku masmediálnej komunikácie napísala svoj prvý román. Dnes je na jej konte už románov päť. A usilovne pracuje na šiestom. A to aj napriek tomu, že sa v živote stretla s dvojitou diskrimináciou. Je Rómka a je aj nevidiaca. Michaela Mihoková.

Miška miluje písanie: "Slovami sa ani nedá opísať, ako veľmi milujem písanie. Prvé, čo vzišlo z môjho písania boli knihy. Okrem toho sa aktívne venujem aj písaniu článkov. Píšem pre netky.sk aj pre jeden časopis. Mám to s písaním veľmi pestré a mám s ním vášnivý vzťah. Vlastne všetko čo robím, sa týka písania..." 

Po rozhovore s Miškou sme všetci dlho a zadumane mlčali. Okúzlili nás jej slová, myšlienky, pozitivita, viera, nádej.... nakoniec, vypočujte si rozhovor s Miškou Mihokovou a uvidíte tiež...

Jul 25, 202228:44
Michelle Kubištová

Michelle Kubištová

V tejto časti  AKANA - TERAZ vám predstavíme invenčnú a rozhľadenú novinárku, aktivistku a skvelú moderátorku Michelle Kubištovú.

Moderátor Daniel Bunda sa s ňou zhováral o jej rómskych koreňoch, o tom, ako sa dostala k novinárčine, k aktivizmu a o tom, čomu sa chce venovať v budúcnosti.

Rozhovor dopĺňajú ukážky z dokumentárneho filmu o Michelle Kubištovej z cyklu Vnímaví pre zraniteľných, kde dostali slovo predovšetkým jej milí a ústretoví rodičia, ktorí nám o Michelle prezradili rôzne pikošky a človečiny...


Michelle Kubištová nedávno dokončila rukopis knihy o mladých, inšpiratívnych Rómoch a Rómkach nielen z nášho magazínu pod názvom Svet podľa Michelle.

Knihu plánuje vydať Zdieľanie o.z. a so všetkými mladými Rómkami a Rómami z knihy ju chceme v budúcom roku pokrstiť v Bruseli a predstaviť tak mladých inšpiratívnych Rómov zo Slovenska, ich silné príbehy, radosti aj strasti ich života aj na európskej pôde. Aj preto moderátor Daniel Bunda knihu prekladá do angličtiny...

Jul 25, 202225:05
Daniel Bunda

Daniel Bunda

V tejto časti podcastov AKANA - TERAZ vám predstavíme mladého aktivistu,  skvelého moderátora a budúceho filmára Daniela Bundu.

Moderátorka Michelle Kubištová sa s ním zhovárala o jeho rómskych koreňoch, o tom, ako sa dostal do OSN, Japonska či na štúdium prestížnej strednej školy a to napriek tomu, že pochádza z prostredia, kde nebol vždy dostatok materiálnych vecí... Aj napriek tomu, že to Danko nemal v živote trikrát jednoduché, dokázal neuveriteľné veci. V súčasnosti sa Daniel chystá študovať na prestížnej univerzite v Amsterdame kultúru a média a bude z neho filmár.  A to všetko len vďaka svojej šikovnosti, cieľavedomosti a pevnej vôli. A azda aj vďaka tomu, akým štýlom pozerá na svet a život okolo seba. 

Jul 25, 202228:44