
Balfül podcast - üzlet és technológia csak lazán
By Balfül podcast
Bármit mondunk, az csak a magánvéleményünk, és nem minősül befektetési tanácsnak. Sőt, semmilyen tanácsnak nem minősül. Csak szólunk, nehogy baj legyen.

Balfül podcast - üzlet és technológia csak lazánSep 04, 2018

#98 Szupravezető, osztalék, zöldülés és román IPO
Rögtönöztünk egy gyors beszélgetést arról, hogy mi a helyzet, kit mi foglalkoztat mostanában, aztán ez lett belőle: Először is Misi elmeséli az American Superconductorrel kapcsolatos élményeit, aztán beszélgetünk kicsit az örökzöld zöldülés témáról, hogy miért vannak beütve az osztalékrészvények, tartunk-e kötvényeket és végül, de nem utolsó sorban, hogy Levinek, hogy nem lett tulajdonrésze (vagy mégis?) a román Hidroeletricában.

#97 Treasury-t mindenkinek! Devizakockázat-kezelés KKV szinten
A mai adásunk vendége Henrik Gergely az iBanFirst munkatársa, aki kiváló holland kisüzemi sörökkel örvendeztetett meg bennünket (ezúton is köszönjük - Gergő, gyere máskor is!). Gergőék profilja a KKV méretű cégeknek nyújtott treasury szolgáltatások, amivel a sima devizaváltáson és nemzetközi utalásokon túl szofisztikált kockázatkezelési megoldásokat nyújtanak. A fő célcsoport azon vállalkozások köre, ahol különböző devizákban keletkeznek kötelezettségek és kintlevőségek, ezáltal fontos az árfolyamkockázat valamilyen szintű kezelése. Ha nem tudod, mi az a double barrier devizaopció, akkor hallgasd meg az adást!

#96 Határidős ügyletből villanyfény az otthonunkban – Hogyan működik az áramtőzsde?
A mai adásukban Péterrel beszélgetünk, aki saját számlás elektromos áram kereskedéssel foglalkozik. A beszélgetés során beavat minket ennek az átlagemberektől elzárt piacnak a rejtelmeibe: megtudhatjuk egyáltalán milyen termékek léteznek, mi ezek között a különbség, és hogy lesz egy tőzsdei kontraktusból lámpafény az otthonunkban. A beszélgetés során szóba kerül még az európai energiapolitika, villanyautózás, és sok-sok technikai részlet.

#95 A Wall Street Hollywoodban
Kipróbáltunk valami újat: Filmekről beszélgetünk, méghozzá olyan filmekről, amelyekben valahogyan megjelenik a Wall Street, vagy a tőzsde világa. Mivel egyikünk sem túl nagy esztéta, nézzétek el nekünk, hogy nem megyünk bele komoly műfaji elemzésekbe! Ja, és az adás felvétele közben elkészül egy keksztekercs is.

#94 Lesz-e valaha teljesen önvezető autó?
A mai adásban egy korábban már megismert vendéget hívtunk vissza. Tamás egy nagy autóipari beszállítónál dolgozik az autókba épített szenzorok által gyűjtött adatok neurális hálóval történő feldolgozásán. Elsőkézből tud nekünk értékes információkat adni arról, hogy egyáltalán hogy működik ez a technológia és milyen kihívásokkal kell szembenéznie az egyes autógyártóknak, ha önvezetés fejlesztésére adnák a fejüket. Egyáltalán életképes a technológia akkor is, ha túllépünk a vezetéstámogató rendszerek limitáltságán és a teljes, valódi (level 5) önvezetésről beszélünk? Meglátjuk...

#93 Évbúcsúztatás és jövendőmondás
Ebben az adásban elbúcsúztatjuk 2022-t. Kinek mi jut eszébe az évről és kinek milyen gondolatai vannak az előttünk álló évre vonatkozólag. Volt itt idén minden: háború, kamatemelés, ársapkák, infláció, de szó lesz az adásban a korábban már előkerült földgáz tradingről (az emlegetett cikk: https://tinyurl.com/2rj72nzd), és ami ennél is sokkal érdekesebb mindenféle osztalék formájában bevételt teremtő kötvényalapról is. A végére még befért az OpenAI, ami mint kiderült nem más, mint Elon Musk egyik biznisze. Gondoltátok volna? Sőt, természetesen nem maradhatnak ki a jövő évre vonatkozó várakozások sem.

#92 Black Friday, digitális nomádság és a szokásos tőzsdés vekengés
Itt a Balfül novemberi adása, ahol jó hangulatban, de csapongunk a témák között. Az adás Kanadásnak indult, de hamar kiderül, hogy nem az lesz. Beszélünk a csütörtöki tőzsdei rallyról, aztán arról, hogy ki mit miért nem vásárol Black Friday-en, majd átkanyarodunk Leviék külföldi terveire. Természetesen lesz még tőzsdei kontent, földgáz trading és a végén belefért egy kis Elon Musk / Mark Zuckerberg alázás is. Tartsatok velünk!

#91 Rezsidémon adás – Napelemek, gázár és cserépkályha

#90 A nemlétező Facebook (Meta) support és végtelen energia
Kellemetlen dolog arra ébredni, hogy álmodban Facebook (bocsánat, Meta) hirdetéseket vásároltak a bankkártyádról. De ha ezt még meg is fejelik azzal, hogy ezt gyakorlatilag sehol sem tudod jelezni, na az az igazi ébresztő a kávé helyett is. Márpedig Misivel éppen ez történt. Ráadásul még az oldalunkat is "ellopták". De ez csak az adás felütése, mert beszélgetünk még természetesen tőzsdéről, gazdaságról is, sőt a végén mindenről ami sárga.

#89 Szia uram! JIRA érdekel? – Repülünk, BABA-zunk, Seeking Alpházunk
A mai adást repjegyekkel indítjuk és megkarcoljuk a légitársaságok könyveinek felszínét: Miért terjeszkedik ilyen agresszíven a WizzAir a nehéz időszakban és miért lízingeli vissza az újonnan vásárolt gépeit? Mi történt a Lufthansával? Mi van a konténeres hajós piacon? Aztán kinézünk a kínai cégekre, elsősorban az Alibabára fókuszálva az utóbbi hónapok eseményeinek fényében. Lesz egy kis Atalassian, IBM, végül pedig az amatőr befektetők egyik legfontosabb tudásforrásáról, a Seeking Alpháról is váltunk pár szót.

#88 Falusi jóga, metaverzum, digitális rezsi és infláció
Hát igen... Levi visszatért, úgyhogy ezt az adást most kihasználtuk arra, hogy csak úgy beszélgessünk bármiféle téma nélkül. Kicsit mint a régi szép időkben. De nyugi, lesz azért szó értelmes dolgokról is. Szerintetek miért vesznek meg minden hülyeséget a Vaterán, meg a Jófogáson? Ti eladjátok a felesleges cuccaitokat, vagy raktároztok? Próbáltatok mostanában autót venni? Az infláció mindenhol ott van, de mit tehetnénk? Ilyesmikről lesz szó, meg még egy csomó hülyeségről.

#87 Blokkláncok, Ethereum killerek és NFT-k minden mennyiségben
Ismét vendégül hívtuk Norbi barátunkat, aki blokklánc témakörben írta az MBA dolgozatát és segít nekünk kicsit tisztába tenni, hogy mi történik most ebben a világban. Lesz szó az Ethereum platform gázárairól, az alternatív blokklánc platformokról és az NFT őrületről is.
Borítókép: Banksy festményének elégetése NFT-ként: https://www.youtube.com/watch?v=C4wm-p_VFh0

#86 Űriparosokkal beszélgettünk
A mai adásba két korábbi vendéget hívtunk meg, akik mindketten az űriparban dolgoznak, de más-más területen. Félig-meddig laikusoknak szóló, de szakmaiságot sem nélkülöző beszélgetésnek lehettek fültanui a műholdtervezés, kilövések managelése, és mindenféle egyéb témában, ami az űriparhoz kapcsolódik.

#85 Dollár hedge, tengeri konténerek ...és ha átutalom?
Ti foglalkoztok vele, hogy milyen devizában jegyzik a céget, amikor megvesztek egy papírt? Vajon kell-e ezzel foglalkozni és milyen esetekben lehet ennek jelentőssége?
Aztán beszélgetünk még a COVID tengeri hajózást megbolygató hatásairól, hogy hogyan lett vashulladék a jól működő hajókból és mi van az üres konténerekkel, amiket senki sem visz sehova.
Miért nem tőzsdézik a magyar? Misi írt egy cikket erről a CapitalBlogra, amit végülis nem beszélünk meg, mert valahogy a készpénzhasználatra terelődött a szó. Így megy ez :) Végezetül néhány tőzsde sztori a világ másik feléről: fókuszban ezúttal Ausztrália és a kínai ADR-ek.

#84 Mi lesz velünk, ha jön a datageddon?
Tudtátok, hogy ha az emberiség a mai gyorsuló ütemben generálja tovább az adatot, akkor néhány száz év múlva már a világ összes atomja sem lenne elég adatot tárolni? Ma még bőszen használjuk a nagy szolgáltatók felhős tárhelyeit, de mi lesz, ha mindennek vége, mert már egyszerűen nincs hová letenni a sok petabyte-nyi 4K-s cicás videót? Beszélgetünk az alternatívákról és egy érdekes decentralizált tárolási megoldásról, a fejlesztőknek szánt Storj projektről.

#83 Tokenizáljunk mindent is! – NFT-forradalom mémeken innen és túl

#82 A világgazdaság patkánymérge és hétköznapi traderproblémák
A mai adást azzal kezdjük, hogy az öreg Warren Buffet és hű harcostársa Charlie vajon értik-e az új idők szeleit. A bitcoinról alkotott markáns véleményük alapján nem igazán. Vagy talán a végén még nekik lesz igazuk? Ki tudja!
Beszélgetünk még a tech cégek gyorsjelentéseiről, piaci hangulatról, jól és rosszul időzített trade-ekről, valamint azokról a problémákról, amikkel előbb utóbb minden kereskedő szembetalálja magát.

#81 Egy karrierváltás története: Orvosból programozó – Koreny Dóra interjú
Egy nem mindennapi karrierváltás történetét ismerhetitek meg a mai adásban. Koreny Dóri volt a vendégünk, aki először elvégezte az orvosi egyetemet, majd úgy döntött a magyar egészségügy viszonyait hátrahagyva egy merész fordulattal programozónak áll. A Codecool képzése után egy olyan munkahelyen találta magát, ahol az orvosi pályán szerzett ismereteit is kamatoztathatja. Mindemellett festőművész, és nem utolsó sorban anyuka is. Ismerjétek meg!

#80 A GameStonk short squeeze és utóélete (már ha lesz neki)

#79 Hogy kerül a specialty kávé Alejandro brazil farmjáról a Rumbach Sebestyén utcába?
Egy korábbi epizódban már boncolgattuk a kávé ökonómiáját, de mivel akkor mi nem értettünk hozzá, most szereztünk nektek valakit, aki ért. Vendégünk Peics Kitti, aki többször járt már kávéültetvényen, ismeri a szakma csínját-bínját. Elmeséli az utat a kávébabtól a norvég elosztón keresztül egészen a csészéig.

#78 Tesla: Világmegváltás, vagy buborék
Vajon mit tud a Tesla, amit más nem? Egyáltalán van ilyen? A Tesla fanok nyomják fel a részvényárfolyamot, vagy valóban van valami a sztoriban? Autóipari szakértőnk segít megválaszolni azokat a kérdéseket, hogy tulajdonképpen mi mindent csinál a Tesla, hol lehet előnye a versenytársakhoz képest, és egyltalán logikus dolog-e csak autóipari cégként gondolni rá, vagy annál azért sokkal több?
Beszélgetünk gyártástechnológiákról, akksikról, a kínai gyárépítésről, energetikai fejlesztésekről, és természetesen végül a részvényárfolyamról is? Olcsó? Drága? Hallgasd meg az adást, aztán döntsd el!

#77 Mi van a WC túloldalán? Vízközmű-technológiák szennyvíztől az ivóvízig
Gondolkoztatok már azon, mi történik, amikor lehúzzátok a WC-t? Mi sem... De szerencsére itt van velünk Lőrinc, aki elmondja miért nem szabad lehúzni a nedves törlőkendőt, hogy mégis mi történik a hálózaton, mire a víz eljut a szennyvíztelepig, valamint nagy vonalakban hogyan tisztul meg, hogy aztán a Dunán kersztül újra a csapba kerüljön. Aztán lesz szó egy kicsit a technológiákról és az üzleti oldalról is: Milyen cégek vannak jelen ebben az iparágban, mik az aktuális legmenőbb fejleszések és milyen irányba tart a víz-ipar úgy egyáltalán?

#76 BalFund évértékelés második felvonás – A drága Tesla, a darabolandó Amazon és az örök chipgyártók
Íme az előző heti epizód folytatása, a TOP10 (vagy 9), ahol nem a Tesla nyert, de amúgy mégis. Olyan cégekről lesz itt szó, mint a közönségkedvenc Amazon, Tesla, Nvidia, satöbbi. Kifejtjük miért nincsenek veszélyen az olyan óriások, mint az Amazon, Google, vagy Facebook, akiknek a darabolásával oly szívesen riogatják a befeketőket már évek óta. De lesznek itt lítiumos ETF-ek, mindenféle más alapok, mikrohitelezés, szuperszónikus utazás és egyéb agymenések. Majd végül Bandi bölcsességével zárjuk az adást, amiből kiderül, hogy nem az út a hosszú, hanem az időnk a kevés. Tartsatok velünk!

#75 BalFund évértékelés
A mai epizódban végigmegyünk, virtuális alapunk, a BalFund első éves teljesítményén. Lesznek itt kisebb bukók, és nagyobb nyerők, valamint ezt-azt el is adunk. BP, Deutsche Bank, SAP, PayPal, US Steel, Disney, Cloudera, MasterCard, Teva és még sokan mások. Ki miben hisz, és miért? A jövő heti adásban pedig jövünk vissza a TOP 10-zel!

#74 Tényleg a robinhooderek rángatják a tőzsdét? Mi vár ránk a választások után?
Első és legfontosabb: Levi visszatért! (De csak egy kicsit.) Szóval sok idő után az eredeti felállásban hallgathattok minket, amikor is arról beszélünk, amiről csak akarunk, mert még a témát sem beszéltük meg előre. (Mi másról lehetne tehát szó, mint a piacokról?!)
Beszélgetünk a robinhoodos srácok inváziójáról, akik fogalmatlan ügyleteikkel teleszemetelik a világ order bookjait, valamint arról, hogy ez tényleg akkora probléma-e. Aztán lesz szó az olajcégek lejtmenetéről, és az elektromos autók térnyeréséről (egy kis Teslázás mindig belefér). A piacon mostanában divatos SPAC-ek megjelenéséről, és végül, de nem utolsósorban, hogy miért nem várunk (nagy) esést az elnökválasztás közeledtével.

#73 Marketingesből startupper a világ körül – Tornai Bence interjú

#72 Zsinórbohócok, hőlégballonok és repülőgépek motor nélkül
A mai epizódban ismét itt van velünk Márton, akit anno a Nokia 5G-s és AI-os problémáiról faggattunk. Mint kiderült Márton és Misi közös hobbin osztoznak, ami pedig nem más, mint a repülés, így úgy gondoltuk felveszünk Nektek erről is egy beszélgetést - a csapongó Balfül-stílusba simán belefér. Ha szeretnétek kipróbálni a repülésnek ezt a formáját, dobjatok egy üzit, és a COVID elvonultával Misi leszervez nektek egy sétarepülést Farkashegyen ;)

#71 Űrsztorik második felvonás: Amikor a Starlink műholdjai eltakarják az eget, a SpaceX meg nem áll arrébb
Egyszer már készítettünk adást az űripar érdekességeiről, de a visszajelzésekből ítélve a téma egyrészt megmozgatott Titeket, másrészt pedig bőven van még benne tartalék, úgyhogy úgy döntöttünk, visszatérünk rá. Szóval itt van velünk Gábor, aki műholdakkal foglalkozik és rengeteg érdekes sztorit mesél nekünk az ESA (Európai Űrügynökség) háza tájáról, és mindenféléről, ami még a háttérben történik mostanában. Lesz szó Elon Musk műholdas agymenéséről, és még sokminden másról is.

#70 Mindenféle menő programozási nyelv, és számtalan IT-s betűszó

#69 A Nokia esete az 5G-vel, avagy gépi tanulás felügyeletlenül
De lesznek itt még dolgok, például kiömlik a Guiness, amiben nem tudjuk miért van golyó. Beszélgetünk Star Wars filmekről, Interstellarról, és mindenféle csillagász dologról, amihez természetesen egyikünk sem ért, de pont ettől szép ez a műfaj. Tartsatok velünk!

#68 Utazós cégek a COVID-válságban – Kik lehetnek a nagy túlélők?
Portfolió válságállósítás közben jött az ötlet, hogy bár a légiközlekedést padlóra küldte a COVID, így is lehetnek olyan részvények a szektorban, amiket talán már most is érdemes lehet vásárolni. Átbeszéljük a repüléshez kapcsolódó piacot Dél-Amerikától a sarkkörig. Fapadossal ingázó dolgozók és a harmadik világ leendő utasai is szóba kerülnek.
Szokás szerint nem ajánlunk senkinek semmit kereskedési céllal.

#67 Nem félünk a fogorvostól – Gyökértömés, villanyroller, macskaszitter és jó whisky

#66 Válságban gondoskodjon, bőségben zsugorodjon, mi az?

#65 Afrika kínai gyarmatosítása
A mai adásban vendégünkkel, Buda Lorinával feltárjuk miként kebelezi be Kína a világot, és elsősorban Afirikát. Lorinával megbeszéljük, hogy Kína az akkor most diktatúra-e, vagy kapitalista ország. Egyáltalán a kettő csak a mi fejünkben zárja ki egymást? Aztán lesz szó Afrika aktuális problémáiról, és a kínai térnyerésről a régióban.

#64 Alexa, mihez kezdjek veled? - Okos otthon tanácsok kezdőknek

#63 Hogy a csudába lehet a félelemmel kereskedni?! – Volatilitás, VIX-index és gyermekei (XIV, VXX, VXZ, UVXY, SVXY, stb.)
Közkívánatra megpróbáljuk közérthetően felvázolni, hogy hogyan lehet egy matematikai konstrukcióból kereskedhető pénzügyi terméket kreálni, és mire jó ez az egész. A híres-hírhedt VIX indexről (a.k.a. félelem index, fear&greed gauge) talán már mindenki hallott, de azt kevesen tudják, hogy mit és hogyan mér pontosan. A volatilitás kereskedése egy eléggé egzotikus területnek számít a befektetések világában, és ha valaki nem kvantitatív pénzügyekkel foglalkozik, valószínűleg sosem lesz hozzá köze. Ettől még a mélységek iránt érdeklődőknek igazi inyenc fogás lehet a mai adás, reméljük sikerült érthetően bemutatni miről van szó.

#62 Űrutazás félpanzióval – Csökkenő árak és üzleti lehetőségek az űriparban

#61 Miért nem hagyjuk tönkremenni a felelőtlen cégeket?

#60 Néha megéri veszíteni - Mi különbség az orosz, arab és texasi olajcégek üzleti modelljei közt?

#59 Alapkezelőt kérdeztünk: mitől zöld egy bank, mik az ESG-alapok, és hogyan legyünk etikus befektetők

#58 Ha már mindenünk okos, aktuális még az okos város koncepció?
Üdv mindenkinek a Balfül podcast első remote adásában! Folytatjuk azon adások sorát, amik témáját Ti dobtátok be javaslatként: az okos város koncepcióról, vagy ún. smart city-kről lesz szó. Mik ezek, mi tartozik az okos város definíciója alá és milyen kihasznált vagy kihasználatlan lehetőségek vannak még a technológiában. Vannak-e városok, ahol sikerrel valósultak meg okos város programok, ami megkönnyítik a városlakók életét. A hang olyan amilyen, de a karanténból erre futja (a következő adásra megígérjük javítunk rajta).

#57 Nyélgázon a pénznyomda – gazdasági vakcina vagy ballépés?

#56 Az SAP-sztori, ahogy még sosem hallottad: lyukkártyától a felhőig közel 50 év alatt
Közkívánatra visszahívtuk Norbit, akit már hallhattatok az AWS-adásban, amikor is az Amazon felhőszolgáltatásáról mesélt nekünk. Mivel pályájának nagy részét az SAP-nál töltötte, indokoltnak éreztük, hogy ismét elhívjuk körünkbe. Norbi elmeséli nekünk, hogyan alapította meg az SAP-t 1972-ben néhány német úriember, majd hogyan fejlődött a cég, napjaink egyik legnagyobb vállalati szofverekre specializálódott vállalatává. Megtudhatjuk milyen kihívásokkal találta szemben magát a cég az évek során, és hogyan tud megfelelni a legújabb idők kihívásainak.

#55 Befektetés válság idején – Shortosoknak áll a világ, vagy vegyük meg az esést?
Úgy tűnik a COVID-19, vagy közismertebb nevén a koronavírus pandémia elhozta, amit mindenki évek óta várt már: vége a történelem eddigi leghosszabb bikapiacának. Oké, de mi lesz most? Egyáltalán beszélhetünk válságról, vagy ez csak egy nagyobbacska korrekció? Mitől lesz egy piaci pánikból válság? Felvázolunk egy worst-case scenáriót, amire reméljük nem kerül sor. Mik azok a veszélyek, amik még előttünk állnak, és hogyan lehetünk legalább részben felkészülve egy elhúzódó eső időszakra? Melyek azok a vállalatok, amik profitálhatnak ebből a nehéz időszakból, és milyen mutatókat érdemes figyelni, ha meg akarjuk őket találni?
Tanuljatok a mi hibáinkból, mert néhányat megosztunk veletek! Aztán ütköztetjük a véleményeket a spekuláns kontra buy&hold témakörben: shortoljunk-e, vagy inkább majd csak vegyük meg az olcsó papírokat, amikor elült a vihar? Milyen eszközök állnak rendelkezésedre, ha védeni szeretnéd a portfóliódat? Hedging for dummies.
Érdekes időket élünk, ez egészen biztos. Ja, és mossatok kezet!

#54 Válságálló az elektromos autózás, vagy törékeny a lendület? Vendégünk a Renault munkatársa

#53 A Spotify az audió jövője, de a bakelit nem hal ki – Zene és film a streaming korában

#52 Konténerkórház, koronavírus, kamu cégek és villanyautózás a kommunista Kínában

#51 Így keresnek a nagyok a gyenge forinton és más sztorik: Revolutos szivatás, zöld alapok, BP és Deutsche Bank
Az adásban a hét legfontosabb eseményeiből szemezgetünk: Szegény forint a leggyengébb gyerek a régiós játszótéren, szóval ütik is rendesen. Ennek kapcsán megbeszéljük, hogy mégis miféle biznisz ez a híres-hírhedt carry trade, amikor devizapárok kamatkülönbségein keresnek nagybefektetők. Aztán volt a héten egy meglepően magas inflációs adat (az adásban helytelenül 5,7% hangzik el a 4,7% helyett).
Az utóbbi időben elő-előkerül a Revolut ügyfelek legújabb "szívatása", amikor is készpénz felvételként könyvelték el bizonyos bankok bizonyos esetekben a Revolut számla feltöltését. Ennek kapcsán felhívjuk a figyelmet a felügyeleti szervek és szabályozók fontosságára, valamint az Országos Betétbiztosítása Alapra. Aztán megbeszéljük, hogy mi az az ESG és valójában mennyire zöldek az ilyen alapon környezetbarátnak titulált befektetések. Ez is csak egy újabb példája a greenwashingnak, vagy tényleg van értelme? Dióhéjban megbeszéljük, hogy mi is az a közeledő Bitcoin halvening, de erről valószínűleg lesz egy egész adás majd valamikor a jövőben.
Végül pedig két cég pár mondatban: Új CEO-ja van a BP-nek, aki első beszédében máris karbonsemlegessé akarná tenni a cégét, ami azért lássuk be, egy olajtársaság esetén, nem kis vállalás. A másik alany pedig Misi egyik kedvence, a Deutsche Bank, ami talán kifelé mászik a gödörből. Vagy mégsem?

#50 Kiadáskövető appok, hogy tudd mire megy el a pénzed
A jubileumi 50-edik adásban közkívánatra mondunk pár szót a Tesla részvényről (a keddi állapotok szerint), majd átkanyarodunk az eredeti témánkra, ami nem más, mint a személyes pénzügyek, méghozzá tudatosan. Megnézünk pár kiadáskövető alkalmazást, úgy mint a Koin, vagy a Wyze. Beszélgetünk banki integrációkról, PSD2-ről, de főleg hogy egyáltalán miért fontos ez az egész kiadáskövetősdi. Nem csak pénzt keresni érdemes okosan, de költeni is.

#49 Adatalapú címlapsztori – Magyarázó újságírás az Átlátszó.hu-nál
A mai rendhagyó epizódból megtudhatjátok, hogyan leplezik le mindenféle adatgyűjtő eszközökkel és Exceltáblákkal felvértezett újságírók politikusaink és gazdasági elitünk ÁTLÁTSZÓ trükkjeit (bocs, nem bírtam ki).
Galambosi Eszter és Bátorfy Attila a vendégeink, akik kis hazánk egyik legismertebb oknyomzó műhelye, az atlatszo.hu munkatársai. Elmesélik nekünk, hogy működik a munka az Átlátszónál, milyen eszközökkel és módszerekkel göngyölítenek fel egy-egy sztorit, és időnként milyen ádáz harcot vívnak közintézményekkel az elvileg közérdekű adatok kiadásáért. Attiláék elmesélik az ominózus, Mészáros Lőrinc jachtozásáról írt kémfilmbe illő leleplező cikk születését.
A műsor második felében hallhattok az adatfeldolgozásra, valamint vizualizációra használt szoftverekről és technikákról, valamint az Atlo nevű vizualizációs spin-offról is.