Skip to main content
Spotify for Podcasters
Kendi Hayatının Lideri Olmak

Kendi Hayatının Lideri Olmak

By Barış Ege

Kendine liderlik eden insanlar neyi farklı yapar?
Onları diğer insanlardan ayıran özellikleri nelerdir?
Kendi ile barışık insanlar ve nitelikleri...
Available on
Amazon Music Logo
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Kitap Özeti: Babilin En Zengin Adamı

Kendi Hayatının Lideri OlmakSep 17, 2023

00:00
27:57
Kitap Özeti: Babilin En Zengin Adamı

Kitap Özeti: Babilin En Zengin Adamı

Sevgili dost, kitap özetleri serimizin bugünkü bölümünde Babil'in En Zengin Adamı üzerine konuşuyoruz. Neredeyse yüz yıl önce yazılan Babil'in En Zengin Adamı, 26 dile çevrildi ve 3 milyondan fazla sattı. Babil'in En Zengin Adamı kitabı, nasıl tasarruf yapılacağı, zenginliğe nasıl ulaşılacağı ve başarılı bir hayatı inşa etme konusunda çok basit ancak bir o kadar etkili formüller paylaşıyor. Faydalı olması dileğiyle. Bu arada podcast kayıtlarımı artık Youtube kanalımda da yayımlıyorum. İstersen oradan da izleyebilirsin. Yeni bir kitap özetinde buluşana kadar kendine çok iyi bak. Selamlar, sevgiler :)

Sep 17, 202327:57
Kitap Özeti: Atomik Alışkanlıklar

Kitap Özeti: Atomik Alışkanlıklar

Sevgili dost, kitap özetleri serimizin bugünkü bölümünde yine çok başarılı bir eser var. Dünya çapında 5 milyondan fazla satmış, birçok dile çevrilmiş, uluslararası çok satanlar listesinin zirvesinde bulunan Atomik Alışkanlıklar. Yazar James Clear'ın, hedeflerin değil sistemlerin önemini vurgulayarak basit ve uyugulanabilir taktiklerle nasıl bir kazanana dönüşeceğini anlattığı bu muhteşem kitabı özetlerken ben çok keyif aldım. Umarım senin için de keyifli olur. Bu arada podcast kayıtlarımı artık Youtube kanalımda da yayımlıyorum. İstersen oradan da izleyebilirsin. Yeni bir kitap özetinde buluşana kadar kendine çok iyi bak. Selamlar, sevgiler :)

Sep 10, 202331:15
Kitap Özeti: İknanın Psikolojisi

Kitap Özeti: İknanın Psikolojisi

Daha önce hiç, bir pazarlamacıdan ihtiyacın olmadığı halde bir şeyi satın aldığın oldu mu? Bir devre mülk yahut spor salonu üyeliğini imzalarken buldun mu kendini? Evinin ya da iş yerinin kapısını çalan ve falan dernekten geliyorum diyen birine bağış yaptığın oldu mu? Yahut işe gidiyorsun ve kalabalık bir caddeden geçiyorsun, yanına biri geliyor ve hayır işinde olduğunu iddia ederek senden bağış istiyor… Hiç canın istemese dahi kendini para verirken bulduğun oldu mu? Eğer biri ya da birkaçına “Evet” cevabı verdiysen, sen de manipüle edilmiş olabilirsin. Bugün üzerine konuşacağımız kitabın yazarı Psikolog Robert Cialdini, bunları çokça yaşayanlardan. Bu şekilde kandırıldığı için kendini manipüle edilmesi çok kolay bir kurban gibi hisseden yazar adeta kariyerini insanların neden ve nasıl ikna olduğu sorusunun cevabını bulmaya adamış. Yaptığı çeşitli deneyler ve başkalarının benzer konularda yaptığı araştırmalardan topladığı verilerin ardından İknanın Psikolojisi kitabını yazmış. Sevgili dost, kitabı okuduğunda ya da bu özet sayesinde birçok ikna uzmanının kullandığı taktiklere vakıf olacaksın. Sadece kendini korumakla kalmayacak, belki de iş ya da özel hayatında birçok sorununu daha kolay çözeceksin. Bu arada podcast kayıtlarımı artık Youtube kanalımda da yayımlıyorum. İstersen oradan da izleyebilirsin. Yeni bir kitap özetinde buluşana kadar kendine çok iyi bak. Selamlar, sevgiler :)

Aug 25, 202329:37
Kitap Özeti: Duygusal Zeka Neden IQ'dan Daha Önemlidir?

Kitap Özeti: Duygusal Zeka Neden IQ'dan Daha Önemlidir?

"Sezgisel akıl kutsal bir armağandır, rasyonel akılsa sadık bir hizmetkâr… Bizler hizmetkarı onurlandırıp armağanı unutan bir toplum yarattık."

Sevgili dost, kitap özetleri serisine devam ediyoruz ve bugün yine en çok sevdiğim ve faydalı bulduğum bir kitap üzerine konuşuyor olacağız. Daniel Goleman’ın yazdığı muhteşem kitaplardan biri olan Duygusal Zeka Neden IQ’den daha önemlidir?

Aug 20, 202331:47
Kitap Özeti: İnsanın Anlam Arayışı

Kitap Özeti: İnsanın Anlam Arayışı

Anlam hayatın neresindedir? Anlamı içimizde mi aramalıyız? Anlam bizim dışımızda bir yerde ya da kendimizden başka bir insanda bulunabilir mi? Hayatının gidişatını değiştiremeyeceğinin farkında olan insan için de hayatın bir anlamı olabilir mi?

Hayal edebileceğimiz en zor şartlar altında bile insan hayatta anlam bulabilme gücüne sahip midir?

Sevgili dost, kitap özetleri serisine devam ediyoruz ve bugün seninle çok çok özel bir kitabı paylaşıyor olacağım. Viktar Emil Frankl'ın 30'un üzerinde dile çevrilmiş, dünya çapında yaklaşık 20 milyon insana ulaşmış efsanevi eseri, İnsanın Anlam Arayışı...

Bu arada podcast kayıtlarımı artık Youtube kanalımda da yayımlıyorum. İstersen oradan da izleyebilirsin. Yeni bir kitap özetinde buluşana kadar kendine çok iyi bak. Selamlar, sevgiler :)


Aug 19, 202329:59
Kitap Özeti: Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak

Kitap Özeti: Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak

"Umut, hayatın bir ucunda her zaman nefes alıyor"

Sevgili dost, kitap özetleri serisine devam ediyoruz ve bugün seninle enfes bir eser paylaşıyor olacağım. Bir başucu kitabı, bir kendi kendine yardım kitabı. Olumlu düşünmek denilince aklıma ilk gelen kitap. İçinde çok sayıda gerçek öykü ve uygulanabilir yöntemler barındıran, hayatı sevdiren çok ama çok özel bir kitap. Dale Carnegie'nin yazdığım Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak Bildiğim kadarıyla güncel baskısında 9 bölümden oluşuyor kitap. Bende bir hayli eski 1995 yılına ait bir baskısı var ve 8 bölümden oluşuyor. Ben ise senin için bugün 7 bölümde özetleyeceğim. Bu arada podcast kayıtlarımı artık Youtube kanalımda da yayımlıyorum. İstersen oradan da izleyebilirsin.Ben Barış Ege

Aydınlık bir gelecekte buluşmak dileğiyle :) 


Jul 25, 202359:42
Kitap Özeti: Zengin Baba Yoksul Baba

Kitap Özeti: Zengin Baba Yoksul Baba


“Herkese bahşedilmiş olan iki eşsiz değer vardır: biri akıl, öteki zaman. Zamanını iyi kullananlar ve aklına yatırım yapanlar önünde sonunda kazanacaklardır."

Sevgili dost, bugünkü kitap özetimiz: Zengin Baba Yoksul Baba

Bu arada podcast kayıtlarımı artık Youtube kanalımda da yayımlıyorum. İstersen oradan da izleyebilirsin.

Zengin Baba Yoksul Baba kitabı, yayımlandığı günden bu yana hep iş ve finans konusunda en çok satan kitaplar listesinin zirvesinde yer aldı. Çünkü finansal okur yazarlık konusunda olabildiğince basit ama uygulayanın hayatını kökten değiştirecek devrim niteliğinde yaklaşımlar sunuyor. Zenginliğin doğuştan gelmesi gerektiği düşüncesini yok eden kitap, parayı servet edinmek adına bir araç olarak nasıl kullanacağımızla ilgili muhteşem bir eser. Ben de ilk kez 2015 yılında okumuştum. Ve benim de paraya bakış açımı değiştirmişti.Ben Barış Ege

Aydınlık bir gelecekte buluşmak dileğiyle :) Jul 22, 202301:09:29
Kitap Özeti: 4 Anlaşma

Kitap Özeti: 4 Anlaşma

"Gerçek adalet, her hatanın bedelini bir kez ödetir. Gerçek adaletsizlik, her hatanın bedelini tekrar tekrar ödetir."

Sevgili dost, bugünkü özet kitabımız: 4 Anlaşma

Bu arada podcast kayıtlarımı artık Youtube kanalımda da yayımlıyorum. İstersen oradan da izleyebilirsin.

İşte, hayatı daha mutlu ve görkemli yaşamak için 4 muhteşem anlaşma:

Söz Büyüdür

Kişisel Alma

Varsayımda Bulunma

En İyisini Yap


Ben Barış Ege

Aydınlık bir gelecekte buluşmak dileğiyle :) 


Jul 20, 202324:36
Kitap Özeti: Ye O Kurbağayı

Kitap Özeti: Ye O Kurbağayı

"Kazanmak için kişinin sahip olması gereken bir nitelik var; o da amacın kesinliği, ne istediğinin bilgisi ve ona sahip olma konusundaki dayanılmaz bir arzu." Napoleon Hill

Sevgili dost, bugün yeni bir seriye başlıyoruz: Kitap Özetleri

Bu arada podcast kayıtlarımı artık Youtube kanalımda da yayımlıyorum. İstersen oradan da izleyebilirsin.

Ve ilk kitap özeti, Brian Tracy'nin en önemli eserlerinden biri: Ye O Kurbağayı...

İşte; "İşleri Savsaklamaktan Vazgeçmenin, Ataletten Kurtulmanın ve Her Koşulda Başarılı Olmanın 21 Olağanüstü Yolu"

Ben Barış Ege

Aydınlık bir gelecekte buluşmak dileğiyle :) 


Jul 17, 202329:10
Bölüm 42: Zirvedeki İnsanların En Önemli Sırrı

Bölüm 42: Zirvedeki İnsanların En Önemli Sırrı

Başarıyı düşündüğümüzde, aklımıza hep; para, araba, ev, yahut satın alabileceğimiz şeyler gelir. Ve birçok başarılı insanın bunlara sahip olduğu da gerçektir. Ancak başarılı insanlara buradan yani sahip oldukları maddi varlıklar üzerinden bakarken kaçırdığımız şeyler oluyor. Hepimizin sahip olduğu ama onların sıklıkla kullandığı bir güç var...

Sevgili dost, Kişisel Başarının İpuçları serimizin 42'nci bölümünde konumuz, Zirvedeki İnsanların En Önemli Sırrı...

Ben Barış Ege

Aydınlık bir gelecekte buluşmak dileğiyle :) 

Aug 04, 202221:37
Bölüm 41: Verimliliğin Yüz Yıllık Formülü

Bölüm 41: Verimliliğin Yüz Yıllık Formülü

Başarılı ve üretken insanları diğer insanlardan ayıran nedir sence? Evet, haklısın birçok şey söylenebilir ancak en önemli özelliklerinden biri, odaklanma becerileridir. Bu arada ne iş yaptıkları da hiç fark etmez… Milyar dolarlık ciroları yöneten bir CEO, yahut sanatçı, sporcu, bilim adamı, girişimci, yazar. Hepsinin ortak özelliklerinden biri...

Kişisel Başarının İp Uçları serimizin 41'nci bölümünde konumuz Verimliliğin Yüz Yıllık Formülü ya da Ivy Lee Metodu...

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere 😊

Jul 29, 202207:38
Bölüm 40: Görkemli Bir Hayat İçin 11 Muhteşem Alışkanlık

Bölüm 40: Görkemli Bir Hayat İçin 11 Muhteşem Alışkanlık

Sevgili dost, bazı insanları diğerlerinden ayıran şeyin ne olduğunu hiç düşündün mü? Sıradan insanları sıra dışı insanlara, sıra dışı insanları ise başkalarına ilham veren insanlara dönüştüren şey nedir sence? Ben çok düşündüm ve cevap kesinlikle şöyle: Onlar, kendilerine özgü alışkanlıklara sahip, onların hayatında alışılmamış yaklaşım ve uygulamalar vardır. Ortalama insanlara fark attıkları nokta işte tam da burasıdır. Çünkü hepimizin hayatını yöneten şey, aslında bilinçsizce sergilediğimiz davranışlar, yani alışkanlıklar. 

Kişisel Başarının İp Uçları serimizin 40.Bölümünde konumu;  Görkemli Bir Hayat İçin 11 Muhteşem Alışkanlık...

Ben Barış Ege

Aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere

Sevgiyle kal 😊

Jul 23, 202231:43
Bölüm 39: Araştırma Destekli 10 Motivasyon İpucu

Bölüm 39: Araştırma Destekli 10 Motivasyon İpucu

Sevgili dost, Kişisel Başarının İpuçları serisinin 39'uncu bölümünde birlikteyiz. Bugün seninle her biri bilimsel araştırma destekli 10 Motivasyon İpucu paylaştım. Hedeflerine ulaşmak için çıktığın yolda faydalı olması dileğiyle. Sevgiyle kal 😊

Jul 18, 202227:04
Bölüm 38: Umutsuz Hissettiğinde Bunları Hatırla!

Bölüm 38: Umutsuz Hissettiğinde Bunları Hatırla!

Sevgili dost,  görüşmeyeli uzun zaman oldu biliyorum ama seninle tekrar buluştuğumuza sevindim :) Bu arada birlikte çıktığımız yolda Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 38'incı bölümüne gelmişiz :) Bugün seninle umutsuzluk ve umutsuz hissettiğin zamanlarda yapman gerekenler üzerine konuşacağız. Faydalı olması dileğiyle. 

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Jun 22, 202226:04
Bölüm 37: Bunları Duyman Gerek!

Bölüm 37: Bunları Duyman Gerek!

Sevgili dost,  birlikte ne çok yol kat etmişiz... Baksana, Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 37'incı bölümüne gelmişiz :) Bugüne kadar seninle başarı üzerine çok şey konuştuk ve umarım benim için olduğu gibi senin için de keyifli geçmiştir. Bugün seninle "Farkındalık" üzerine konuşmak istedim. Çünkü bunları duyman gerekiyordu...

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Jun 07, 202218:41
Bölüm 36: Tanıdığım En Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Bölüm 36: Tanıdığım En Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Sevgili dost,  birlikte ne çok yol kat etmişiz... Baksana, Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 36'ıncı bölümüne gelmişiz :) Bugüne kadar seninle başarı üzerine çok şey konuştuk ve umarım benim için olduğu gibi senin için de keyifli geçmiştir. Bugün sana tanıdığım en başarılı insanların hemen hepsinin sahip olduğu ortak özelliklerden bahsettim, faydalı olması dileğiyle.

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

May 31, 202228:13
Bölüm 35: Sürekli İyileşmenin Formulü

Bölüm 35: Sürekli İyileşmenin Formulü

Japonya’dan dünyaya yayılan bu felsefenin ismi Kaizen’dir… Azar azar ama sürekli bir gelişme ve iyileşme. Kendini, sunduğun hizmet ya da ürünü sürekli olarak geliştirme konusuna odaklanırsan, bir süre sonra kat ettiğin ilerlemeye şaşıracak hale gelebilirsin :) 

Sevgili dost, Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 35'inci bölümünde, Sürekli İyileşmenin Formülü konusu ile beraberiz.

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

May 25, 202219:51
Bölüm 34: Finansal Özgürlük #4

Bölüm 34: Finansal Özgürlük #4

Sevgili dost, Finansal Özgürlük konusunu dördüncü kez konuşurken, dünyanın en başarılı yatırımcılarından Warren Buffet'ın stratejisini anlattım sana. Faydalı olması dileğiyle. 

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

May 11, 202217:41
Bölüm 33: Finansal Özgürlük #3- Eylem Adımları

Bölüm 33: Finansal Özgürlük #3- Eylem Adımları

“Özgür olmak hiçbir şeydir ama özgürleşmek çok yüce bir şeydir.” Fichte

Üçüncü bölüm itibariyle artık teknik olarak finansal özgürlük nasıl kazanılır onu anlatacağım ve muhtemelen 4 ya da 5 bölümde bu konuyu bitireceğiz. Eğer henüz ilk iki bölümü dinlemediysen, önce onları dinlemen çok faydalı olacaktır. Çünkü işin düşünce ve inanç kısmını aktardım. Yani finansal özrgürlüğünü elde etmiş biri olarak, bu konuda bir eyleme geçmeden önce nasıl bir zihniyete sahip olman, nasıl yaklaşman gerektiğini anlattım. Temeli olmayan bir binanın üzerine çıktığın katlarda yaptıkların nasıl ki önemli değildir, burası da biraz böyle.

Pekiştirmek için bir kez daha Jim Rohn’un o muhteşem sözüne atıfta bulanmak istiyorum:

“Dünyadaki tüm serveti toplayıp, nüfusa eşit bir şekilde dağıtacak olsanız bile çok değil, birkaç yıl içinde bugünkü zenginlerin yine zengin, fakirlerin yine fakir olduğunu görürsünüz. Çünkü zenginlik zihniyetinizle ilgilidir, finansal durumunuzla değil.”

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Apr 25, 202218:52
Bölüm 32: Finansal Özgürlük #2

Bölüm 32: Finansal Özgürlük #2

“Paranın bana hiçbir faydası yok, zamanın bana faydası var.” Warren Buffet

Bu bölümde, finansal özgürlüğün ne demek olduğunu ve bunu elde etmek için nasıl bir zihniyete sahip olmak gerektiğini anlattığım ikinci bölüm, birinci bölümde anlattıklarımı destekleyici oldu. Zengin zihniyet ve fakir zihniyet nasıl düşünür, neler yapar, paralarını nasıl değerlendirir? Gibi konular içeren bu bölümü dinleyip, içindeki aktiviteyi yaptıktan sonra üçüncü bölümde artık "Nasıl?" kısmını konuşuyor olacağız. 

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Apr 19, 202219:28
Bölüm 31: Finansal Özgürlük #1

Bölüm 31: Finansal Özgürlük #1

Hayatın boyunca kaç kez “Bugün çalışmak istemiyorum” dedin? Dur, bunu muhtemelen yüzlerce kez söylemişsindir. Peki kaç kez bunu söyledikten sonra o gün tamamen kendi kararınla çalışmadın? Biliyorum bu çok kolay bir şey değil ancak yapılabilecek bir şey...

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 31'nci bölümünde, Finansal Özgürlük konusunun ilk kaydı ile birlikteyiz. 

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Apr 12, 202212:04
Bölüm 30: Hatalarımdan Çıkardığım Dersler

Bölüm 30: Hatalarımdan Çıkardığım Dersler

Başarıyı doğru kararlar, doğru kararları deneyimler, deneyimleri de yanlış kararlar neticesinde elde ediyoruz. Bu süreci tersten düşünecek olursak; önce yanlış kararlar alıyoruz, yani hata/hatalar yapıyoruz, sonra bunlar bizim için birer deneyime dönüşüyor. Ve o deneyimler sayesinde doğru kararlar alarak başarıyı inşa ediyoruz. 

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 30'ncu bölümünde, Hatalarımdan Öğrendiğim Dersler konusu ile beraberiz.

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Apr 06, 202217:51
Bölüm 29: Kendini Sevmenin 3 Adımı

Bölüm 29: Kendini Sevmenin 3 Adımı

Buda diyordu ki; “Kendini fetheden bir adam, savaşta bin kişiyi fetheden birinden daha büyüktür”

Kendini fethetmenin yolu sevmekten, sevmenin yolu da önce kendini onaylamaktan geçiyor. 

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 29'ncu bölümünde, Kendini Sevmenin 3 Adımı konusu ile beraberiz.

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Mar 21, 202218:14
Bölüm 28: Hemen Motive Olmak İçin 3 Pratik Yöntem

Bölüm 28: Hemen Motive Olmak İçin 3 Pratik Yöntem

Kendini uzayıp giden bir yapılacaklar listesine bakarken bulduğun oluyor mu hiç? Peki o işleri yapman gerektiği halde sürekli kaçmak ve ertelemek amacıyla bir şeylerle oyalanırken buluyor musun kendini? Eğer bu tarz sorunlar yaşıyorsan motive olup o işlerin üstesinden gelmen için bu podcast faydalı olabilir. 

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 28'nci bölümünde, Hemen Motive Olmak İçin 3 Pratik Yöntem konusu ile beraberiz. 

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Mar 14, 202214:22
Bölüm 27: Hazır Olmak!

Bölüm 27: Hazır Olmak!

Mutlaka şu tarz haberlere rast gelmişsindir, “3 yıl öncenin milli piyango büyük ikramiye sahibi şimdi eskisinden kötü halde, 2 yıl öncenin loto milyoneri sokaklarda yaşıyor” Peki milyonlarca lira bu kadar kısa zamanda nasıl biter? Nedir bunun sebebi?

Çünkü kişi o parayı yönetecek donanıma sahip değildir. Başka bir deyişle buna hazır değildir. Hiç kimsenin geliri, kişisel gelişimini geçemez… Geçse bile...

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 27'nci bölümünde, Hazır Olmak konusu ile beraberiz…

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Mar 07, 202211:01
Bölüm 26: Zenginliği Hayatına Çekmek

Bölüm 26: Zenginliği Hayatına Çekmek

“Bizi zengin kılan sahip olduklarımız değil, sahip olduklarımız olmadan ne yaptığımızdır.” Immanuel Kant

"Herkes istiyorum diyor ama ilginç bir şekilde yılda 40 bin lira ücret için talip olanların sayısı, yılda 250 bin lira için talip olanların sayısından 20 kat fazla!!!

Yani istiyorum diyenlerin %90’ından fazlası bunun için bir şey yapmıyor. Çok daha azına razı oluyor.

Sence neden?

Çünkü sahip olamayacağını düşünüyor. Ya da sahip..."

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 26'ncı bölümünde, Zenginliği Hayatına Çekmek konusu ile beraberiz…

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere.

Sevgiyle kal :)

Mar 04, 202219:06
Bölüm 25: Kendi Büyüklüğünden Çalmayı Bırak!

Bölüm 25: Kendi Büyüklüğünden Çalmayı Bırak!

Bir konuşmacıya sormuşlardı; “İnsanların mental gücünü geliştirmesi için 30 saniye içinde yapılacak bir tavsiyen var mı?”

Cevap muhteşemdi: Eğer bir durumdan tedirginsen, korktuğun her şeyi yaz. Kontrol edemeyeceğin şeyleri listeden sil ve kontrolünde olanları çözmeye başla.

Ne yazık ki çoğunlukla buraya odaklanıyorsun değil mi? Kontrolünde olmayan şeylere… İnsanları kontrol etmeye çalışıyorsun ama olmuyor, hava durumunu, trafiği ya da her neyse. Bir iş kurmak istiyorsun ama ekonomik kriz var diyerek onun düzelmesini bekliyorsun. Bir iş kurmak için en uygun zamanın ekonomik kriz olmasını geçtim, hadi bunu bilmiyorsun, krizin bitmesi için yapabileceğin hiçbir şey olmadığını da mı bilmiyorsun? Kendine bunu yapma...

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 25'nci bölümünde, Kendi büyüklüğünden çalmak konusu ile beraberiz…

Ben Barış Ege, aydınlık bir gelecekte buluşmak üzere. 

Sevgiyle kal :)

Feb 07, 202220:44
Bölüm 24: Zengin İle Fakir Arasındaki 7 Fark

Bölüm 24: Zengin İle Fakir Arasındaki 7 Fark

"Dünyadaki tüm nakit parayı alıp herkese eşit şekilde dağıtsanız bile, çok değil 3-5 yıl içinde bugünkü zenginlerin yine zengin, fakirlerin yine fakir olduğunu görürsünüz. Çünkü zenginlik, zihniyetinizle ilgilidir, finansal durumunuzla değil." Jim Rohn

Kişisel Başarının İp Uçlarının 24'ncü bölümünde konumuz zengin zihniyeti ile fakir zihniyet arasındaki fark... 

Feb 04, 202226:28
Bölüm 23: Harekete Geç

Bölüm 23: Harekete Geç

"Yapabileceğiniz şeyi, elinizde olanlarla ve bulunduğunuz yerde yapın." Theodre Roosevelt

En önemli konu, en az bir alanda derhal harekete geçmendir. Hayatını, işini ya da kişisel etkinlik düzeyini geliştirebileceğini düşünüyorsan, derhal işe koyul! 

Yaptıklarının yüzde doksan beşini, senin iyi ya da kötü alışkanlıkların belirler. Alışkanlıklar; "Kişisel ya da mesleki hayatındaki otomatik ve koşullu refleksler veya ritüeller olarak tanımlanabilir. Senin en büyük amacın, kendiliğinden işleyen iyi alışkanlıklar edinmek, böylelikle de hayat kaliteni yükseltmek ve kazanımlarını artırmak olmalıdır. 

Kişisel Başarının İp Uçları serimizin 23'ncü bölümündeyiz ve konumuz Harekete Geçmek... 

Kendi yorumlarımla birlikte, kitapları defalarca uluslararası çok satanlar listesine giren, birçok ülkede milyonlarca insana üretkenlik konulu seminerler veren Brian Tracy'den faydalandığım bu bölüm umarım harekete geçmen için sana da faydalı olur. 

Sevgiyle kal :) 

Feb 02, 202215:27
Bölüm 22: Başarı İle Arandaki 10 Engel

Bölüm 22: Başarı İle Arandaki 10 Engel

İşim gereği çok fazla insan ile iletişim halindeyim. Konuştuğum hemen herkes, “Evet, başarılı olmak istiyorum” şeklinde kendini ifade ediyor olsa da bunu çok az insan gerçeğe dönüştürüyor. Peki neden? Çünkü hepimizin inatla devam ettiği bazı alışkanlık ve inançlar var. Onlar varken başarıya ulaşmak, ya da başarılı birine dönüşmek mümkün olmuyor. Güzel haber ise herkes başarılı olmak için aynı şansa sahiptir ve başarıyı bir kapı olarak düşünürsek, anahtar cebinde zaten…

Ne var ki, cebinde kalabalık eden başka şeyler de var ve bu yüzden anahtara bir türlü ulaşamıyorsun. Tam elini uzatıyorsun, hatta dokunuyorsun ama cebinde taşımaya devam ettiğin başka şeyler onun yerini alıyor. Önce onlardan vazgeçmen gerekiyor. Onlardan kurtulunca, anahtara ulaşmak çok kolaylaşacak. Peki nedir onlar? 

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 22'nci bölümünde konumuz; "Başarı İle Arandaki 10 Engel" 

Jan 31, 202224:28
Bölüm 21: Görselleştirmenin Gücü!

Bölüm 21: Görselleştirmenin Gücü!

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin bugün 21’nci bölümündeyiz ve biraz görselleştirmenin gücü üzerine konuşacağız. Eğer hayalini kuramıyorsan, gerçekleştiremezsin. En büyük hedeflerine ve hayallerine ulaşmanın yolu kendini zafer kazanmış olarak düşlemendir. Şu anki durumunun ve geçmiş başarısızlıklarının ötesine bakmalısın. Biliyorum, sana böyle öğretmediler. Ben de farklı değilim. Bize hep, "Oku, şu sınavları geç, ders çalış. Aman haaaa! Yoksa işsiz kalır sürünürsün dediler. Yani iyiyi değil, hep kötüyü örnek verdiler. Tahmin ediyorum, bu yüzden "Hayal kurmayı bilmiyorum” Diyeceksin ama bu güç bilsen de bilmesen de senin içinde var...

Görselleştirme çok ama çok güçlüdür. Geçmişin tutsağı olmak yerine, geleceğinin mimarı olmanı sağlar. John Bernard Shaw'ın dediği gibi: "Nasıl? Diyorsun, olanları görmene rağmen "Nasıl?" diyorsun. Ben ise hiç olmamış şeyleri düşünüyor ve neden olmasın? Diyorum, neden olmasın?" 

Senin hayallerine, senin görselleştirmene, senin başarına. 

Sevgiyle kal 😊


Jan 26, 202220:40
Bölüm 20: Pasif Gelir Oluşturmak

Bölüm 20: Pasif Gelir Oluşturmak

"Servet, fiziksel olarak çalışmadan yaşam standardını koruyarak geçinebildiği gün sayısıdır. Diyelim ki aylık harcamanız 1000 dolar, tasarruf hesabınızda 3000 dolar varsa, servetiniz 3 ay ya da 90 gün demektir. Servet zamanla ölçülür, parayla değil." Robert Kiyosaki

Pasif gelir aslında zenginlik demektir. Tabi zenginlik dediğimizde herkesin aklında farklı bir resim oluşabilir. Kimi bunu bir para miktarı ile kimi sahip olduğu ev, araba vs ile kimi aylık geliri ile ifade edebilir. Lakin gerçek zenginlik, Robert Kiyosaki’nin dediği şeydir aslında. Yani çalışmasan bile mevcut yaşam standartlarını koruyarak yaşayabilmek. İşte pasif gelir dediğimiz şey budur.

Kişisel Başarının İp Uçları serimizin yirminci bölümünde konumuz pasif gelir... 

Jan 24, 202229:28
Bölüm 19: Başarı İle O Sözcüğü Yer Değiştir

Bölüm 19: Başarı İle O Sözcüğü Yer Değiştir

"Eğer insanlara bir fayda sunarsanız para otomatik olarak gelir." Jack Ma

Bu sözü ve yaklaşımı çok seviyorum, benim de işimde elde ettiğim her şeyin açıklaması burada. Çünkü başarı ile katkı sözcüğünü yer değiştirdiğinde her şey çok hızlı değişiyor. Daha önce hayalini kurup ulaşamadığın bir çok şeye ulaşabiliyorsun, nasıl bir katkı sunacağına, nasıl bir değer yaratacağına odaklandığında sonucu bırakıp, süreci ihya ediyorsun. Bu da başarıyı kendiliğinden getiriyor. 

Senin başarına, senin yolculuğuna. 

Sevgiyle kal :) 

Jan 21, 202214:26
Bölüm 18: Eylem Planı

Bölüm 18: Eylem Planı

Hedeflerin var elbette, peki ya eylem planın? Hangi adımlarla ulaşmayı düşünüyorsun hedefine? Seni zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak güçlü kılacak bir planın var mı? Eğer yoksa, bu bölüm senin için... Çünkü bir hedefe ulaşabilmek için hazırlaman ve uygulaman gereken eylem planının nasıl olması gerektiğini anlattım. 

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 18: Adım Adım Eylem Planı

Yeni bir podcast bölümünde buluşana kadar kendine iyi bak, sevgiyle kal :) 

Jan 17, 202230:32
Bölüm 17: Bunları Düşün!

Bölüm 17: Bunları Düşün!

"Kendinizi kendiniz ile vakit geçirmeyi yalnızlık saymayacağınız şekilde yetiştirin." (Tarkovski) 

Kendin ile vakit geçirmeli ve bunu yaparken, hayatını hangi inanç ve doğrular ile yaşadığını düşünmelisin. Sonra geç olmadan mutluluğun ve başarının peşinden koşulacak değil, üzerine çekilecek şeyler olduğunu anlamalısın. Eksik olduğunu düşündüğün her şey seni üzer, sahip olduğunu düşündüğün şeyler ise sana huzur ve mutluluk verir. O yüzden dışarıda aramayı bırakmalı ve sahip olduklarının farkına varmalısın. Varmalısın ki, daha fazlasına sahip olabilesin. Daha görkemli bir hayatı inşa edebilesin. 

Sevgiyle kal 😊

Barış Ege


Jan 10, 202225:55
Bölüm 16: Kendi Servetini Yaratanların 9 Özelliği

Bölüm 16: Kendi Servetini Yaratanların 9 Özelliği

"Pratik, iyi bir noktaya geldikten sonra yaptığınız bir şey değildir. Sizi iyi bir noktaya getirmesi için yaptığınız bir şeydir."

(Çizginin Dışındakiler - Malcolm Gladwell) 

Onların bazı pratikleri yani rutinleri var. Olmak istedikleri kişiye dönüşmek için varmak istedikleri yere varmak için uyguladıkları rutinler. Onlar, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen, kim olmaları gerekiyorsa o olurlar ya da Elizabeth Kubrler Ross'un dediği gibi oluşurlar: 

“Tanıdığım en güzel insanlar, yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi ve kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu bulmuş insanlardır. Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar, onlar oluşurlar”

Kişisel Başarının İp Uçları serisinin 16'ncı bölümünde konumuz; Kendi Servetini Yaratanların 9 Özelliği üzerineydi. 

Faydalı olması dileğiyle. 

Sevgiyle kal :) 

Jan 03, 202236:31
Bölüm 15: 2022'ye Girmeden Önce Bunu Dinle!

Bölüm 15: 2022'ye Girmeden Önce Bunu Dinle!

İnsanların %25’inin yeni yılda koydukları hedefleri 1 hafta içinde unuttuğunu

%60’ının ise en çok 6 ay içinde unuttuğunu ya da hedeften tamamen koptuğunu biliyor musun?

Ortalama bir insan hayatı boyunca yeni yıl hedefini en az 10 defa tekrarlıyor ancak bir türlü başarıya ulaşamıyor.

Mesela diyete başlayanların %95’i diyet programından sonra verdiği kiloları tekrar alıyor

Hatta bazıları eski kilosunu bile geçiyor… Peki ama neden böyle oluyor?

İşte bunların cevabını ve 2022'nin gerçekten yeni bir yıl olmasının yolunu anlattığım Kişisel Başarının İp Uçları serinin 15'nci bölümünün senin için faydalı olması dileğiyle. 

Sevgiyle Kal :) 

Dec 30, 202131:42
Bölüm 14: Potansiyelini Otaya Çıkaracak 19 İp Ucu

Bölüm 14: Potansiyelini Otaya Çıkaracak 19 İp Ucu

Kişisel Başarının İp Uçları serimizin 14'ncü bölümünde; başarı, motivasyon ve hedeflere ulaşmak denilince akla ilk gelen isimlerden Zig Zaglar'dan 19 İp Ucu var...

Buradaki stratejiler, herkesin rahatlıkla hayatına entegre edebileceği kadar basit ve anlaşılır. Ayrıca bu ip uçlarının; hayata ortalama bir seviyeden başlayıp zirvede bitiren Zig Zaglar tarafından verildiği düşünülünce, işe yaradığı da çok açık. 

O halde; senin değerlendirmene, senin başarına. 

Sevgiyle kal :) 

Dec 27, 202124:29
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 13: Adanmışlık

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 13: Adanmışlık

“Biri kendini adama aşamasına gelene kadar o kişi için her zaman tereddüt, vazgeçme ihtimali ve verimsizlik vardır.”  (William Hutchison Murray)

Bu bölüm, kazananlar ile diğerleri arasındaki en önemli farklardan biri, yani adanmışlık üzerine... Kararsızlığın, tereddütlerin ve verimsizliğin bittiği yerin adıdır adanmışlık...

Dec 24, 202128:02
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 12: Onların Alışkanlıkları

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 12: Onların Alışkanlıkları

"Geleceğini seçemezsin ama alışkanlıklarını seçebilirsin, bu alışkanlıklar da geleceğini oluşturur" 

Hepimiz alışkanlıklarımızın toplamı olduğumuza göre, bugün sahip olduğumuz hayat, bu alışkanlıkların sonucundan ibarettir. Eğer daha iyisini istiyor, başarılı ve mutlu olmayı arzu ediyorsan, alışkanlıklarını değiştirmelisin... Peki nasıl ve hangi alışkanlıklar ile? 

İşte bu bölümde bunlar üzerine konuştum. Başarılı ve Mutlu İnsanların 25 Ortak Özelliği, onu arzu edenlerin hayatında neleri değiştirmesi gerektiği konusunda da şifreler içeriyor. Yeni bölümlerde görüşmek üzere. 

Senin seçimlerine, senin mutluluğuna, senin başarına.

Dec 19, 202125:33
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 11: İdeal Gün

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 11: İdeal Gün

Bugün yaptıklarına bir bak!

Gelecek yıla kadar her gününü böyle yaşarsan nereye varacaksın?

Hiç düşündün mü; 

İdeal günün nasıl olmalı?

İdeal gününü ne sıklıkla yaşıyorsun?

İdeal gününüzü sürekli yaşayacak olsan, bundan bir yıl sonra nereye varmış olursun?


Dec 12, 202130:16
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 10: Azim ve Kararlılık

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 10: Azim ve Kararlılık

Hiç uçurtma uçurmaya çalıştın mı? Eğer cevabın "Evet" ise bilirsin ki, bunu rüzgar olmadan yapamazsın. Rüzgar yoksa, uçurtma da uçamaz… Ve tabi ki, zorluklar olmadan, onları aşmadan hayal ettiğin o hayatı da yaşayamaz, hedeflerine ulaşamazsın. Çünkü sana meydan okuyan bir şey yoksa, potansiyelini göremez, yani büyüyüp gelişemezsin...

İsteklerine ulaşman için ihtiyacın olan şey; azimle tutkularının peşinden gitmendir. Senin azmine, senin kararlılığına ve senin başarına. 

Sevgiyle kal :) 

Dec 04, 202128:00
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 9: Zaman Yönetimi

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 9: Zaman Yönetimi

Bugüne dek yaptığın en pahalı harcama nedir? Elbette, boşa geçirdiğin, öldürdüğün zamanlardır...

Bu bölümde, zaman yönetimine yaklaşımın nasıl olması gerektiği üzerine konuşurken, Parkinson Yasası, Eisonhower Matrisi ve Pareto İlkesi üzerinden hayatını nasıl daha verimli geçirebileceğini anlattım. Bu sayede gurur duyacağın başarılara imza atman dileğiyle. 

Sevgiyle kal :) 


Nov 27, 202124:53
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 8: Başarılı Olmak Bir Tercihtir

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 8: Başarılı Olmak Bir Tercihtir

"Bugün uyguladığın rutinler, hedefinle uyumlu mu? Rutinlerim amacıma hizmet ediyor mu?" Bu sorular hayatını değiştirebilir çünkü cevap evet ise kaygılanmana lüzum yok. Cevap hayır ise o halde ya hedeflerini ya da rutinlerini değiştirmelisin. Yani bana önce hedefinin ne olduğundan, sonra da baskın düşüncelerinden ve rutinlerinden bahsedecek olursan, altı ay yahut bir yıl sonra hayatının nasıl olacağını kesin olarak söyleyebilirim.

Yani bugünkü tercihlerin, geleceğini belirler... 

Nov 18, 202120:36
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm: 7 Oyunun Kuralları/2

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm: 7 Oyunun Kuralları/2

"Pratik, iyi bir noktaya geldikten sonra yaptığınız bir şey değildir. Sizi iyi bir noktaya getirmesi için yaptığınız bir şeydir."

Oyunun kurallarını konuşmaya devam ediyoruz. Nasıl ki çocukken oynadığın tüm oyunların bazı kuralları vardı ve bunlara uymayacak olursan elenir yahut yeniden başlamak zorunda kalırdın... Başarı yolculuğu da biraz böyledir. Eğer bunu bir oyun olarak kabul eder, kuralları öğrenir ve senden önce o aşamaları geçenlerin yaptıklarına önem verirsen, geçilmez zannettiğin yerleri geçebilirsin. Hatta oyunun sonuna kadar gidebilir, yani hedefin her ne ise ona ulaşa bilirsin. 

Önce bir karar vermeli, kuralları öğrenmeli, teknik ayrıntıları uygulamalı ve sonra da sezgisel aklına güvenmelisin. Senin yolculuğuna, senin başarına. Yeni bir bölümde görüşmek üzere... 


Oct 22, 202129:45
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 6: Oyunun Kuralları

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 6: Oyunun Kuralları

"Önce oyunun kurallarını öğrenmelisiniz, sonra herkesten iyi oynamayı"  Albert Einstein

Einstein kural derken ne kast ediyordu? Peki başarılı olmak için bugün öğrenmemiz gereken kural nedir? 

Bu kuralı öğrenen kişi başarılı olur mu? Bunun için neler yapmak lazım? 

Altıncı bölümde bunlar üzerine konuşmak istedim. 

Yeni bölümde buluşmak üzere, sevgiyle kal :) 

Oct 18, 202120:56
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 5: Öz Sevgi (Disiplin)

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 5: Öz Sevgi (Disiplin)

Kendine saygı disiplinin meyvesidir, haysiyet birine hayır diyebildikçe büyür. Abraham J. Heschel

Mutluluk ve başarının ilk şartı, kendini seviyorsan, davranışlarını disiplin içine sokmalısın. Sanılanın aksine öz disiplin, kendine karşı sert yahut kısıtlayıcı ve sınırlı bir yaşam sürmek değildir. Aksine öz disiplin, hak ettiğin hayatı inşa etmektir.

Oct 12, 202120:15
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 4: Onlar Ne Yapıyorlar?

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 4: Onlar Ne Yapıyorlar?

"Kazananlar ile diğerleri arasındaki fark, sıradan insanlar bir şeyler yapmak için iyi hissetmeyi beklerler. Kazananlar ise iyi hissetmek için kalkar ve yaparlar!" John Maxvell

İp uçlarını başlıklar halinde konuşmaya devam edeceğiz. Zaman yönetimi, odaklanma becerisi, tutum, liderlik, kendinle barışık olmak gibi çok sayıda başlığımız olacak. Ama birkaç bölümde bir, araya başarılı insanların ne yaptığı, alışkanlıklarının neler olduğu üzerine, "Onlar Ne Yapıyorlar?" Bölümleri koymaya karar verdim. Şimdi biraz bunun üzerine konuşalım. Çayını, kahveni aldıysan başlıyoruz 😊


Oct 05, 202150:39
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 3:Planlama

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 3:Planlama

Kişisel Başarının İp Uçları serimizin üçüncü bölümünde, elbette sıra planlamadaydı. İnsanların hedef koyup vazgeçmesinin en büyük sebeplerinden biri de ilk andaki motivasyonlarını kaybedince, zihinlerinin bu hedefi büyütüp korkulacak bir şey haline getiriyor olmasıdır. Zihnin çalışma prensibi de zaten budur...

İşte bunun üstesinden gelmenin en güzel yolunu Napoleon Hill söylemiş: 

“Acıların ve düş kırıklıklarının üstesinden gelmenin vazgeçilmez bir tek kuralı vardır; o da, bu duygusal bozgunların kesinlikle planlı bir çalışmayla değişikliğe uğratılmasıdır. Bu eşsiz bir kuraldır”  

Planlama yapar ve hedefini mümkün olduğunca küçük parçalar haline getirirsen, bugün ne yapman gerektiği ortaya çıkar. Peki bu ne işe yarar? Bil ki; bugünü başarılı bitirmekle, hayatını başarılı geçirmek arasında bir fark yoktur ve yine hatırla ki geleceğin şu anda üzerinde çalıştığından başka bir şey değildir. O halde senin hedefini günlük rutinler haline getirmene ve onları yaparak geleceğini yaratmana 😊


Oct 01, 202130:07
Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 2: Engellere Karşı Tavrın

Kişisel Başarının İp Uçları Bölüm 2: Engellere Karşı Tavrın

"Pek çok insan, gerçekleştirmek üzereyken vazgeçer. Ancak karşılaştığın bir engelin, sonuncusu olmadığını asla bilemezsin" Chuck Norris

Hipnoterapist Lindsay A. Brady, yirmi binden fazla danışanı ile yaptığı çalışmalarının ardından, insan davranışları ile ilgili şu bulgusunu paylaştı: “Davranışlarımızın temelinde, etrafımızdaki olayları algılama şeklimiz var. O olayların gerçekten ne oldukları değil.”

Peki, engelleri nasıl algılamalısın? Onlar sana karşı mı, yoksa senin için mi oradalar? Çayın-kahven hazırsa, hadi başlayalım :) 

Sep 29, 202122:01