Skip to main content
Spotify for Podcasters
Bi Nevi Deli, the Podcast

Bi Nevi Deli, the Podcast

By Bi Nevi Deli

Bi Nevi Deli mutfağı, ilk podcast sezonuyla yayında! Kurucu ortaklar Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen'in konuklarıyla yaptıkları bu "hafif ama doyurucu" konuşmalar, seçim ve eylemlerimizin arkasındaki niyetimizi belirleyip güçlendiriyor. Bölümlerimiz ağırlıklı olarak Türkçe, birkaç bölümü ise İngilizce kaydetmek istedik. Umuyoruz birlikte birçok soruya yanıt bulacağız ve keyifli sohbetler edeceğiz.
Available on
Apple Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Bölüm 15: Özge ve Belkıs ile #EtsizPazartesi

Bi Nevi Deli, the PodcastJun 15, 2022

00:00
17:25
Bölüm 15: Özge ve Belkıs ile #EtsizPazartesi

Bölüm 15: Özge ve Belkıs ile #EtsizPazartesi

Bu haftaki bölümümüzde Etsiz Pazartesinin tarihinden ve arkasındaki fikirden bahsediyor, tüm günü bitkisel beslenme ile geçirebilmeniz için kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği önerilerimizi sunuyoruz. BND olarak @verticalistanbul ‘da Etsiz Pazartesilerde size destek olabilmek için 17.00-23.30 saatleri arasında @electroluxprofessionalturkey Pop-up mutfağındayız.

This week’s short and sweet episode is all about Meatless Monday- its history and the ideas behind it. We also share our meal suggestions so you can spend the whole day on a plant-based diet. You can also find us at @verticalistanbul every Monday from 5 to 11.30 pm, delivering vegan goodness for your plant-based needs!

Jun 15, 202217:25
Bölüm 14: Ref Kortun, Onur Ayı Kutlu Olsun! #Pride

Bölüm 14: Ref Kortun, Onur Ayı Kutlu Olsun! #Pride

Onur Ayı kutlu olsun! Bu haftaki bölümümüzde, kreatif ekibimizden yayın koordinatörümüz ve editörümüz Ref Kortun ile Onur Ayı’nı kutluyor, kendisinden LGBTI+ hakkında detaylı bilgi alıyoruz. Lambda Istanbul derneği gönüllüsü ve birçok dernekle de ilişkisi olan Ref, Onur Ayı’nın tarihinden, nasıl iyi bir ally (LGBTI+ bireyleri destekleyen heteroseksüel ve cisgender bireyler) olabileceğimizden, işyerlerinde güvenli alanın öneminden, farkındalığımızı artırmak için neler yapabileceğimizden bahsediyor. Beraberce, çok önemsediğimiz Kimlik, Yönelim, İfade ve Cinsiyet konularını, yumuşak bir açıklıkla ve açık yüreklilikle tartışıyoruz.

1969 yılında, cinsiyet ifadeleri, cinsel kimlik ve yönelimleri dolayısıyla hastalıklı olarak kabul edilen, her türlü yaşam alanından dışlanmaya çalışılan, tutuklanan, şiddete maruz kalan bireylerin hakları için toplanması ile başlayan eylemlerden doğan Onur Yürüyüşü, kısa bir zaman dilimi içerisinde büyük adımlar atılmasına yardımcı oluyor.

Ref soru sormanın önemine değinirken, şiddetin dilde başladığını görerek, kendimizi eğitmenin ve devamlı güncel tutmanın öneminden bahsediyor. Ref’in de deyimiyle, sadece Onur Ayı’nda değil, 12 ay boyunca ally olmayı önemsiyoruz. Bu nedenle yalnızca Onur Ayı’nda bayrak asmakla kalmıyor, Bi Nevi’de istihdam yaratıyor, nefret ve korkuya karşı geliyoruz. Aktivizmin tek taraflı olmaması gerektiğine dikkat çeken Ref, bir tarafı savunurken bir tarafı sömürmenin dengesizliğinden bahsediyor, bu nedenle, “Hayvan, doğa ve insan için bitki temelli”, diyor.

Keyifli dinlemeler! 

Aşağıdaki sayfalarını takip etmeyi unutmayın:

@lambdaistanbul

@istanbulpride

@kaosgl

@spodlgbti

@sugarmekanlar

Happy Pride Month! In this week's episode, we celebrate Pride Month with our podcast coordinator and editor Ref Kortun from our creative team, and we get the chance to talk with the Lambda Istanbul volunteer Ref about the history of Pride Month, how we can be good allies, the importance of a safe space in the workplace, and what we can do to raise our awareness towards LGBTI+.

Knowing that there should be no one-sided activism, and the importance of being kind to every kind, Ref answers our question by saying, “Plant-based for animals, nature, and humanity”. 

We hope you enjoy! 

Jun 09, 202250:45
Episode 13: Liliana & Emre Aslanoba, Melez Tea

Episode 13: Liliana & Emre Aslanoba, Melez Tea

Brew a cup of tea and enjoy our latest episode featuring @meleztea founders Liliana Lopez Aslanoba and Emre Aslanoba on our first live podcast!

We had a delightful conversation talking about the story behind the brand, their approach on the business side of things, and of course, all things tea— from its history, shelf life, how it is sourced, and regulations around it.

Liliana talks about how tea surprised and inspired her when she moved to Turkey and visited the spice market for the first time. Her interest in taste and scents combined as she followed her passion for supporting not only physical wellness but also mental wellness through tea. Her inspirations came also from unusual sources, such as Turkish bath culture, sherbet, and music.

Emre adds beautifully, “Patience comes from passion”, and it seems like the perfect anecdote to summarize the journey they are on. Conscious, patient, resilient.

As a woman delving into the ancient wisdom of traditional chinese medicine and ayurveda, Liliana says, “Plants are so powerful. They facilitate mind and body connection.” We found their humble yet dedicated approach is the secret behind why everyone loves them this much, and we are sure you will learn something new from this episode! Hope you enjoy.

Çayınızı kapın ve @meleztea kurucuları Liliana Lopez Aslanoba ve Emre Aslanoba'nın yer aldığı son bölümümüzün tadını çıkarın!

Konuklarımızla markalarının arkasındaki hikayeyi, ilham kaynaklarını, ve tabii ki çayla ilgili hemen her şeyi konuştuğumuz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Liliana, Türkiye'ye taşındığında ve Mısır Çarşısını ilk kez ziyaret ettiğinde çaydan aldığı ilhamla, sadece fiziksel sağlığı değil, zihinsel sağlığı da çay yoluyla destekleme tutkusunun peşinden gidiyor. Hamam kültürü, şerbet ve müzik gibi sıra dışı kaynakların da verdiği ilhamla, Melez Tea’yi kuruyor. Emre, “Sabır tutkudan gelir” diyerek çıktıkları bilinçli, sabırlı ve metanetli yolculuğu özetliyor.

Bitki tıbbının peşinden giden biri olarak Liliana, sorumuza “Zihin ve bedenin bağlantısını sağlamakta yardımcı olan bitkiler çok güçlü”, diye cevap veriyor. Bu keyifli bölümden yeni bir şeyler öğreneceğinizden eminiz! İyi dinlemeler.

Jun 01, 202201:03:34
Bölüm 12: Özge ve Belkıs ile vegan peynirler

Bölüm 12: Özge ve Belkıs ile vegan peynirler

Bilmediklerimizi öğrendiğimiz, merak ettiklerimizi sorduğumuz, farklı isimlerle sohbetler ettiğimiz podcast’imizde, bu hafta mutfağımızın kurucu ortakları ve podcast’imizin sunucuları Özge ile Belkıs, bitki temelli peynirleri odağa aldıkları bir sohbet ediyor!

Son yıllarda zincir market raflarında dahi rastlayabileceğimiz bitki temelli peynirlerden yararlı bakteri zengini artisan peynirlere, Özge ve Belkıs Türkiye'de ve farklı ülkelerde denedikleri bitki temelli peynirlerden bahsediyor. Nasıl yalnızca un, su ve mayadan oluşan ekmekler arasında büyük farklar olabiliyorsa, aynı şekilde aynı malzemelerle yapılan peynirler arasında da o kadar çok fark olabiliyor. Bizim mutfağımızda da bulabileceğiniz peynir çeşitleri ise wholefoods temelli bitki bazlı, ve en sevdiğimiz ürünlerimizden.

Evde bitki temelli peynir yapmakla ilgili püf noktalarını aldıktan sonra, Belkıs bizimle bir tarifini paylaşıyor,

2 Kutu Silken Tofu

1 Cup Çiğ Kaju

2 Diş Sarımsak

1 Tsp Tuz

1 Kavanoz Domates Sosu (600-700gr)

1 Paket Vegan Lazanya

Tofu, suda beklemiş kaju, sarımsak ve tuzu bir blenderda çekip tofu ricottayı hazırlayın.

Fırını 180C'ye ısıtın.

Boracama, domates sosunu yayın, üzerine 3 yaprak lazanya koyun.

Üzerine tofu ricottayı yayıp, tekrar 3 yaprak lazanya ile kapatın.

Malzemeleriniz bitene kadar tekrar edip, üstüne besinsel maya ve tercihiniz vegan peynir(leri) rendeleyip, boracam'ı kapatıp 50 dakika kapalı, 10 dakika açık bir şekilde pişirin.

Afiyet olsun.

İyi dinlemeler!

--

In our previous episodes, we’ve had the chance to talk with amazing people who are leaders in their professions, have the answers we seek, and ask what we were curious about. In this episode, Ozge and Belkis, the founding partners of our restaurant and the podcast hosts, talk all things related to plant-based cheese!

From dairy-free vegan cheeses that we come across even on supermarket shelves to artisanal hand-crafted cheeses, Ozge and Belkis talk about the plant-based cheese queendom, from the brands they have tried in Turkey and in different countries, to the differences between them, and even share a recipe to keep up your sleeve!

Lastly, here is Belkis' recipe for an easy plant-based cheese dish recipe, you can add in roasted veggies, pea protein/lentil bolognese, sautéed spinach/kale/chard, the sky’s the limit, this is just a super basic starter recipe!

2 Boxes of Silken Tofu

1 Cup Raw Cashews

2 Cloves Garlic

1 Tsp Salt

1 Jar Tomato Sauce (600-700gr)

1 Box of Vegan Lasagna

Blend tofu, cashews, garlic and salt to prepare the tofu ricotta.

Preheat the oven at 180C.

Spead sauce on the bottom and put 3 lasagna sheets.

Top with tofu ricotta. Layer 3 sheets and put tomato sauce and ricotta.

Do one more time so you have 3 layers.

Top with olives, nutritional yeast and your choice of cheese(s).

Bake at 180C degrees for 50 min covered & 10 mins uncovered.

We hope you enjoy it!

May 25, 202236:50
Bölüm 11: Sinan Tekinel, Noi Bahçe

Bölüm 11: Sinan Tekinel, Noi Bahçe

Bu hafta podcastimizin konuğu Noi Bahçe’den Sinan Tekinel.

Badem hasadının temel kurallarından püf noktalarına, tarım ilaçlarından gübreye, son zamanlarda gündem olan salmonella bakterisinden dünyaca boğuştuğumuz kuraklığa, birçok konuyu sevgili konuğumuzun engin bilgisinden faydalanarak tartışma fırsatı bulduk. Bunun yanında @noibahce ‘nin hem insan hem ağaçlarının sağlığı için edindiği sağlıklı tarım süreci hakkında bilgi edindik, ve bu bölümde gördük ki, hepimizin badem hakkında öğrenecek çok şeyi var!

Her ürününe gözümüz kapalı güvendiğimiz, hem sağlıktan hem lezzetten ödün vermeyen Instagram hesapları @noibahce ve websiteleri noibahce.com‘dan ulaşabilirsiniz. Hem öğrendiğimiz hem de sohbet ettiğimiz bu bölümümüzü keyifle dinlemeniz dileğiyle.

“Dünyanın ömrünün daha uzun olması için, şimdi, bitki temelli”.

-

The guest of our podcast this week is Sinan Tekinel from Noi Bahçe.

We had the opportunity to discuss many issues from the basic and key rules of the almond harvest to pesticides and fertilizers with our guest. In addition, we learned about the healthy farming process that @noibahce takes for the health of both people and trees, and we realized that we all have a lot to learn about almonds!

We are very proud to have a business partner and supplier who do not compromise on health and taste, and whom we trust with our eyes closed. We hope you enjoy listening to this episode where we both learn and chat. You can reach Noi Bahçe through their Instagram account @noibahce and their website noibahce.com

May 18, 202253:35
Bölüm 10: Berrak Yurdakul, 7 Çeşit Evet

Bölüm 10: Berrak Yurdakul, 7 Çeşit Evet

7 Çeşit Evet podcast’i, mindfulness kitapları ve eğitimleri ile birçoğumuzun yoluna ışık tutan, rehberlik eden Berrak ile budist pratikler, ego, mitoloji, yüksek farkındalık çalışmaları ve meditasyonu içine alan çok kapsamlı bir çerçevede çok besleyici bir sohbet ettik. Meditasyonun ne olduğuna ve ne olmadığına değinirken, sakin bir zihin ve doğru yönlendirilmiş içgörü ile tecrübe edebileceğimiz olumlu değişimlerden, kolayca uygulayabileceğimiz mindfulness pratiklerinden bahsettik.

Berrak, kitaplarının arkasındaki hikayeleri anlatır ve kendi yaratım sürecinden bahsederken, gerçek üretimin insanın egosunun olmadığı zaman ortaya çıktığından bahsediyor; “Zihin çok güçlü ve büyük işlere muktedir, onu serbest bıraktığımızda”.

“Neden bitki bazlı, neden şimdi” sorumuza, konuğumuz “Şiddetsizlik yolunda, barışçıl, şefkatli seçimler yapmayı tercih ederiz. Bu çok kolay bir tercihtir. Gerçeğe gözünü açtığında ne tarafa gideceğin çok açık” cevabını veriyor.

Sizin de çok faydalanacağınızı düşündüğümüz bu bölümü keyifle dinlemeniz dileğiyle.

Berrak'a sosyal medya hesabı @berrakyurdakul , "7 Çeşit Evet" podcast'ine ise tüm platformlardan ulaşabilirsiniz.

-

In this week's episode we host the writer, podcaster, and mindfulness instructor Berrak Yurdakul.

With her podcast, 7 Çeşit Evet (7 Kinds of Yes), Berrak sheds light on the path to equanimity in this comprehensive episode where we talk about buddhist practices and philosophy, ego, mythology, and meditation. Our guest removes the doubts, unnecessary questions and confusions clouding our minds through her unique perspective.

While Berrak tells the stories behind her books and opens up about her own creative process, she mentions that creativity occurs where ego is absent, saying, “The mind is very powerful and capable of great things, when we let it go”.

To our question “Why plant-based, why now”, our guest answers, “We prefer to make peaceful and compassionate choices on the path of nonviolence. This choice is easily made. When you open your eyes to the truth, it is very clear where you will go.”

You can find Berrak on Instagram @berrakyurdakul and via her "7 Çeşit Evet" podcast on all platforms.

May 11, 202201:36:56
Bölüm 9: Ceyda Artun, Sanki Atölye

Bölüm 9: Ceyda Artun, Sanki Atölye

Sanki Atölye’nin şef ortağı ve yemek tasarımcısı Ceyda Artun bu haftaki konuğumuz. Kendisinin enerjik, pozitif, üretken ve yaratıcı kişiliği, umarız dinlerken size de iyi gelecek!

Tasarım eğitimi sonrası araştırma görevlisi olarak çalışırken gastronomiyle tanışan Ceyda için yemek, aileden gelen içgüdüsel bir yönelim. Bu yönelimi profesyonel eğitimler alarak pekiştirirken bitki temelli gıdaya yönelen konuğumuz, yeni malzeme ve teknikler araştırdı ve yolu şimdi beraber çalıştığı isimlerle kesişti. Yemekle ilgili birçok farklı alanda işler yapan, gelecekle ilgili planlarını da bunlar üzerine kuran Ceyda, “Kendim için, vicdanım için, dünya için; şimdi, bitki temelli” diyor.

Ceyda’ya Instagram hesabı @ceyda.artun , atölyesine ise @sanki.atolye ‘den ulaşabilirsiniz.

-

Ceyda Artun, the chef partner and food designer behind Sanki Atolye, is our guest this week. We hope her energetic, positive, eager and creative personality will lift your souls up too!

While working as a research assistant after her design education, Ceyda got acquainted with gastronomy, as food is an instinctive orientation that comes from her family. While reinforcing this orientation by receiving professional training, our guest, who turned to plant-based food, researched new ingredients and techniques, and after crossing paths with the names she is working with now, Ceyda started working in many different fields related to food. This episode is essentially a storyteller sharing her story with us.

You can reach Ceyda vis her Instagram account @ceyda.artun and her atelier at @sanki.atolye.

Apr 27, 202201:02:32
Sarı'nın Bölümü
Apr 20, 202218:27
Bölüm 8: Pelin Uğur, Pelin'in Ekmeği

Bölüm 8: Pelin Uğur, Pelin'in Ekmeği

Bu haftaki konuğumuz Türkiye’nin önemli ekmekçilerinden @pelininekmegi kurucusu Pelin Uğur Akün. 


Ekmek yapmaya olan tutkusunu okuduğu bir kitap aracılığıyla keşfedip sektör değiştiren Pelin, ilk senelerde yiyemeyeceği kadar çok ekmek üretip denemeler yaptıktan ve bunları eş, dost, arkadaşa hediye ettikten sonra, onların da desteğiyle @pelininekmegi ‘ni kurmaya karar veriyor. Evinin mutfağında, kendisi çevresi için yaptığı ekmeklerle başlayan ekmekçilik tutkusu, kariyere dönüşüyor ve sürekli kendini geliştirmek isteyen karakteri ve yoğun çalışma düzeni sayesinde günümüzdeki konumuna ulaşıyor. Konuğumuz ekmeğin kalitesinin mayanın kalitesinden geldiğinden bahsediyor ve kendi süreç ve tekniğiyle ilgili bizi bilgilendiriyor. Bölüm boyunca ekşi mayayla ilgili teknik ve kimyasal bilgiler ediniyor; endüsriyel maya ile arasındaki farklara değiniyoruz ve fermentasyondan bahsediyoruz.


Şimdilik menümüzde yer almasından dolayı çok mutlu olduğumuz @pelininekmegi ‘ni birçok tabağımızda deneyebilirsiniz, biz aynı zamanda Pelin’in ortağı olduğu, yeni açılan @nindabebek ‘in menüsünde bitki temelli lezzetlerde bizim de bir parçamızın olabilmesi için denemelere başladık! Bu bölümden sonra siz de bizim gibi ekmeği zeytinyağına banmak isteyebilirsiniz, iyi dinlemeler!


Our guest this week is Pelin Uğur Akün, one of Turkey's most important bakers, the founder of @pelininekmegi. 


Pelin discovered her passion for baking through a book she read years back, and decided to change her career path accordingly. After trying different recipes, different temperatures, different flours and techniques, feeding her friends and family with all the bread she baked, Pelin established @pelininekmegi and became an important bakery in Turkey. In this episode, our guest talks about the quality of sourdough, and informs us about her own process and technique. During the episode, we get to learn the technical and chemical process behind sourdough, the differences between industrial yeast and sourdough, and talk about fermentation along other steps. 

You can try @pelininekmegi on many of our plates for now— we have also started recipe testing, as we will have a share on the plant-based flavors of the newly opened @nindabebek, where Pelin is a partner! After this episode, you may want to dip the bread in olive oil like us. We hope you enjoy!

Apr 13, 202246:32
Episode 7: Esen Boyacıgiller, Registered Dietician

Episode 7: Esen Boyacıgiller, Registered Dietician

This week we welcome Esen Boyacigiller, a registered dietitian and nutritionist from NYC, to the podcast, thus this episode is in English for all of our international listeners and English speaking customers.

As a practicing RDN for several years, Esen has so much to share with us regarding nutrition. We talked about the differences between a nutritionist and a health coach or a dietitian, her thoughts on intermittent fasting and keto diets, the importance of protein and fiber, learning healthy and sustainable approaches towards our eating habits and picked up some great tips on kids’ nutrition.

We you enjoy this conversation and let us know if we should continue with some English episodes.

-

Beslenme uzmanı ve diyetisyen @eatwithesen’i ağırladığımız bu bölümümüz, tüm uluslararası dinleyicilerimiz ve İngilizce konuşanlar için İngilizce kaydedildi.

10 yıldır beslenme uzmanı ve diyetisyen olarak birçok eğitim alan ve farklı kuruluş ve alanlarda görev yapan Esen'in beslenme konusunda bizimle paylaşacağı çok şey var. Bir beslenme uzmanı ile bir sağlık koçu veya bir diyetisyen arasındaki farkları, aralıklı oruç ve keto diyetleri hakkındaki düşüncelerini, beslenmemizde protein ve lifin önemini, beslenme alışkanlıklarımıza yönelik edinebileceğimiz sürdürülebilir yaklaşımları konuştuk ve çocuk beslenmesi üzerine harika ipuçları aldık.

Umarız bu doyurucu konuşmadan keyif alırsınız.Apr 06, 202252:57
Bölüm 6: Cem Telvi, Fomilk

Bölüm 6: Cem Telvi, Fomilk

Farklı bakış açıları edinmek, farklı sektörler hakkında bilgi sahibi olabilmek podcast’imizin ana hedeflerinden. Fomilk’in kurucusu Cem Telvi’yi ağırladığımız bu bölümümüzde, Cem bizlerle bitkisel gıda hakkında kapsamlı bilgiler ve araştırmacı ruhunun getirisi öngörülerini paylaşıyor; markasının kuruluşundan farklı kültürlerde bitkisel sütlere ve bunların 1000 yıllık tarihine, gdo’dan üretimdeki karbon ayak izine kapsamlı bir sohbet ediyoruz.

Farklı kültürleri birbiriyle harmanlamayı seven Cem için, ailesinin yemiş üretimi, işlenmesi ve ihracatı ile uğraşması bir başlangıç noktası oluyor. Kendini eğitimler alarak, araştırmalar yaparak, yeni tatlar ve tarifler deneyerek devamlı geliştirmeyi seven konuğumuza, bu başlangıç noktasından ilerlerken süt konusunda tecrübe sahibi ortağı eşlik ediyor, ve 2018 yılında Fomilk’i kuruyorlar. Rafta çeşitlilik sunabilmek adına 3 ürünle çıkış yapan markanın en önem verdiği prensiplerden biri üretimde atık ürün veya posa kalmaması, bunun için girdi ile çıktı arasında bir fark olmamasına önem gösteriyorlar; bademin tamamı badem sütünün bir parçası oluyor. Herhangi bir yapay aroma kullanmadan, saf yemişlerle bitkisel süt ürünleri üretiyorlar.

Fomilk’in gelecek hedefleri arasında ürünün ayak izini azaltmak ve lokal girdilerle üretim yapmak olduğundan bahseden konuğumuz; coğrafi şartların, devlet desteğinin, çiftçinin eğitim durumunun oldukça etkili olduğu gıda endüstrisinde, yerli üretimin ekonomik olarak belli bir dengeye oturabilmesi için gereken adımlardan bahsediyor ve yabancı kaynaklara neden başvurulduğu hakkında bizleri detaylıca bilgilendiriyor.Diving into different sectors and obtaining different perspectives are among the main goals of our podcast. In this episode we host the founder of Fomilk, Cem Telvi, Turkey’s first domestic mass-market non-dairy beverage & cheese producer.

-

In this episode we covered:

Telvi’s entry into the Plant-Based food space via non-dairy milks.

Cem’s family history in the nut processing industry & how that impacted his perspective as a producer

the future of plant-based foods over the next decade

Telvi’s plans for Beyond Meat in Turkey

How Fomilk sees itself playing a role in helping to help Save the Planet

We had a very enjoyable talk with a guest who loves what he does and has elaborate knowledge of every aspect of the process. We hope that you will both enjoy this talk and find it informative.

Mar 30, 202201:06:51
Bölüm 5: İnci Özcebeci, Veggy

Bölüm 5: İnci Özcebeci, Veggy

Bu haftanın konuğu Türkiyenin ilk yaygın etsiz et markası @veggy_tr ‘nin kurucusu İnci Özcebeci.

20 yılı aşkın süredir vegan olan İnci, Veggy’yi kurmadan önce Türkiye’de bulamadığı vegan gıdaları ithal etmek için kolları sıvadı, fakat farklı problemlerden ötürü bu niyetini gerçekleştiremeyince, başladığı yıllarda marketlerde bulmakta zorlandığımız vegan et ikamelerini piyasaya sunmaya karar verdi. İlk günden itibaren hızla büyüyen markanın schnitzelden köfteye, dönerden bezelye proteinine çok çeşitli ürünlerine hem marketlerde hem restoranlarda kolayca ulaşabilmek lezzeti ve pratikliğiyle bitkisel beslenmeyi de teşvik ediyor. 

Hem İnci’nin iş hayatı deneyimlerinden hem gdo'dan, hayvancılıkta ve gıda sektöründe kullanılan soyadan, etin geleceği olarak gördüğümüz antibiyotik ve hormonsuz “temiz protein”den bahsettiğimiz sohbetimiz, eminiz sizler için de hafta ortasında keyifli ve öğretici bir dinleme olacak. 

-

This week's guest is İnci Özcebeci, the founder of Turkey's first widespread meatless meat brand @veggy_tr.

İnci, who has been a vegan for more than 20 years, rolled up her sleeves to import vegan foods that she could not find in Turkey prior to founding Veggy. Eventually she decided to produce vegan meat alternatives herself & so @veggy_tr was born. Over the years, the brand has grown rapidly, offering a wide variety of products from schnitzel to meatballs, doner kebab to pea protein to markets and restaurants.

This episode, in which we talked about everything from İnci's business experiences, to soybeans used in livestock and the food industry, GMOs, the future of meat, and cultivated meat that is antibiotic and hormone-free "clean protein", will hopefully be enjoyable and informative for you too.

Mar 23, 202243:50
Bölüm 4: Tülin Bözüyük, toulineceramics

Bölüm 4: Tülin Bözüyük, toulineceramics

Dükkanımızda en sık sorulan sorulardan biri, “Tabaklarınız nereden?”. En az yemeklerimiz kadar dikkat çeken tabak, kase ve bardaklarımızın tasarımcısı @tulinbo, podcast’imizin bu haftaki konuğu. Tasarım sürecinden, rutinlerinden, ilhamlarından bahsettiğimiz sohbetimizde, biz ilk günlerimizden komşumuz, halen dostumuz olan Tülin’i keyifle dinledik. 

Tülin için tasarımı tetikleyen şey, güzel yemeğin kendisi. Tülin bize tasarımlarını yemekleri ön plana çıkaracak şekilde yaptığını söylüyor, @toulineceramics ile bizlere “o an nasıl hissediyorsa öyle” tasarımlar sunuyor. Formda da renkte de yemeğin önüne geçmeyecek sakinlikte bir dil oluşturmaya çalışıyor; tabak, yemeği güzel gösteren bir aracı olsun istiyor. 

Tasarımlardaki bu sakinlik, narin görüntünün altında yatan güçlü form, aslında Tülin’in kendisinden geliyor. Tüm konuşma boyunca sakinlik, narinlik, yavaşlık ile güçlülük, süreklilik ve disiplinin beraber sağlanabileceğini, yalnızca çalışma pratiğinde değil, tasarımcının karakterinde de hissediyoruz. 

-

“Where are your plates from?”, this question is being answered almost daily in our shop. @tulinbo is the designer of our plates, bowls, and glasses that draw attention as much as our meals. As this week's guest, she talked about her design process, routines, and inspirations and we listened with pleasure to our neighbor and friend from our early days. 

If you ask about the process of these designs, Tülin tells us that she made her designs in a way that would bring the dishes to the fore. @toulinceramics offers us “whatever that now moment feels like” designs, but Tülin tries to create a settled design language that will not outshine the food it presents.

This calmness and settled feeling in the designs actually comes from the designer herself. Throughout the entire conversation, we feel that calmness, delicacy, slowness and strength, continuity and discipline can be achieved together, not only in the workplace, but also in the character of the designer.

Mar 16, 202247:30
Bölüm 3: Kıvanç Gökmen, AllGreen Tarım

Bölüm 3: Kıvanç Gökmen, AllGreen Tarım

Taptaze sebze meyvelerimizi tedarik ettiğimiz @Allgreentarim'dan Kıvanç Gökmen bu hafta bizimle beraber. “Doğal, temiz, besleyici” tarımla bizlere birçok farklı çeşitte ürünü sunan Kıvanç, her zamanki “neden bitki temelli, neden şimdi” sorumuza “vicdan, sağlık, gelecek” cevabını veriyor. Tüm bölüm boyunca bizi iyi tarımla ilgili aydınlatan konuğumuzla, birçok derinlikli soruya giriş niteliğinde bir sohbet gerçekleştirdiğimiz bölümümüzde tohumdan, hasattan, depolamadan, ilaçsız ve pestisitsiz tarımdan bahsettik. 

Tarımda en temel kalemlerde dahi tedarik sıkıntıları çekilmesinde birçok etken var; hava değişimi ise en büyük etkilere yol açan sebeplerden. Toprakla, çevredeki canlılarla, rüzgarla işbirliği içinde bir tarımın öneminden bahsediyoruz, çünkü doğru gıda birçok farklı değişkene bağlı. Ürünün nereden geldiği, nasıl yetiştirildiği, nasıl depolandığı ve ulaşımının sağlandığı, hangi tescillere sahip olduğu bir yana; konuğumuz bize gözüne baktığımızda yalan söylemeyecek birinden alışveriş yapmanın, iyi ürüne ulaşmada en iyi çözüm olduğunu söylüyor. 

“Her şey tohumla başlıyor”, belki de konuşmamızın en basit gözüken fakat en vurucu cümlelerinden. Kıvanç bizleri gelecekte tarımcılıkta ve yeme alışkanlıklarımızda olabilecek büyük değişimler hakkında uyarıyor, şeffaf tarımcılığın önemini vurguluyor, ve soruyor; tüket tüket nereye kadar?

Bu bölüm geçtiğimiz Aralık ayında kayıta alınmıştır.

-

Kıvanç Gökmen from @Allgreentarim; one of our main suppliers of fresh produce, is our podcast guest this week. Offering us many different products with his "natural, clean, nutritious" motto, Kıvanç answers our standard question "why plant-based, why now", with these 3 words: for our conscience, health & future.

In this episode, we talk about all things agriculture; an introductory conversation with our guest, who enlightens us about good agricultural practices throughout the episode. There are many problems in product supply, and many factors play a role in these supply chain issues; such as climate change. We talk about the importance of agriculture in cooperation with the soil, the living creatures in & around the land, & even with the wind, because the end-product depends on so many different variables. Aside from where the product comes from, how it is grown, how it is stored and transported; our guest tells us that shopping from someone who won't lie to you is the best solution to reach a good product, emphasizing the need for transparency in agriculture.

“Everything starts with the seed” is perhaps one of the most striking sentences of our dialogue. Kıvanç warns us about the great changes that may occur in the way we grow what we eat and in our eating habits in the future, and asks; when will our consumption focused approach end?

This episode was recorded in December of last year.

Mar 09, 202201:14:15
Bölüm 2: Yeliz Utku, VeganYemekler.com

Bölüm 2: Yeliz Utku, VeganYemekler.com

(English below) Bu haftaki bölümümüzde, bilim kadını, yoga hocası ve Türkiye’nin ilk vegan blogger’larından Yeliz Utku Konca davetlimizdi. Birçok kapsamlı konuyu ustalıkla özetleyip hepimiz için anlaşılabilir halde bize sunan Yeliz sayesinde hem önemli konularda bilgiler edindik hem de veganlığa ilk kez adım atmak isteyenler için pratik öneriler aldık. 

Tüketim için oluşturulan hayvansal ürün sanayileri ve farklı pazarlama teknikleriyle satışa sunulan hayvansal yan ürün sanayilerinin dünyaya etkisinden bahsederken, sohbetimiz iklim krizine ve global weirding’e uzandı. Sera gazı üretiminde ilk sıradaki enerji faaliyetlerini takiben ikinci sırada yer alan hayvancılık faaliyetleri, bize kullandığımız enerji kaynaklarını değiştirmenin yanında yediklerimizi de değiştirmenin vaktinin çoktan geldiğini gösteriyor. “Neden bitki temelli” sorumuzun bu ilk cevabının yanında, Yeliz bize ikinci bir sebep daha sunuyor; kendi sağlığımız için. Proteinlerin kimyası üzerine doktora yapan konuğumuz, insanın dünyadaki sürdürülebilirliği açısından sahip olduğu önem yanında bitkisel proteinlerin hayvansal olanlardan daha sağlıklı olduğunun önemini vurguluyor ve soya ürünleri ile östrojen hormonunun ilişkisinden bahsediyor. 

Çoğumuzun içinde kıvılcımlanmaya başlayan vicdani sorular, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Önümüzdeki engeller birer birer kalktıkça, bize yalnızca içimizdeki sesi dinlemek kalıyor. Yeliz’in sözleriyle, bitkisele geçiş yapmak için çok güzel ve gerekli bir zaman. 

@yelizutku veganyemekler.com

-

Today’s episode features Yeliz Utku Konca, a scientist, Jivamukti yoga teacher and one of Turkey's first vegan bloggers (veganyemekler.com) Thanks to Yeliz, who expertly summarized many comprehensive topics and presented them in an understandable way for all of us, we both gained information on important issues and got practical advice for those who want to dip their toes into veganism for the first time.

We discussed everything from the effects of industrial animal agriculture and the resulting by-products pervasive in packaged foods to the climate crisis and global weirding. Livestock factories, which rank second after energy factories in generating greenhouse gas, remind us that we are long overdue for a change tothe energy sources we use as well as what we eat. Besides this first answer to our question “Why plant-based?, Why Now?” Yeliz offers us a second reason; for our own health. Our guest, who has a PhD on the chemistry of proteins, emphasizes the importance of plant proteins in terms of sustainability, and highlights that plant protein is healthier than protein that is sourced from animals.

The inner stirrings that we experience as we wake up to the issues discussed with Yeliz, show us that we are indeed on the right path. As the obstacles in our way are lifted one by one, all that is left for us to do is to listen to our inner voice. In Yeliz’s words,  it is a very good (and necessary) time to switch to Veganism.

@yelizutku veganyemekler.com

Mar 02, 202201:05:51
Bölüm 1: Tarkan Apari, Vegan Dükkan

Bölüm 1: Tarkan Apari, Vegan Dükkan

Enerjisinin içinizi ısıtacağından emin olduğumuz, Türkiye’nin ilk %100 vegan ürünler satan dükkanı Vegan Dükkan’ın kurucusu ve Binevi’nin de kurulduğu ilk günlerden beri dostu Tarkan, podcast’imizin ilk konuğu!

Vegan Dükkan’ı kurmak için kendisine ilham olan sırt çantalı yolculuklarından başlayan sohbetimiz, Tarkan’ın gücünü şiddetsizlik ilkesinden alan veganlık felsefesi ile ilerliyor; farklı beslenme çeşitlerinden bahsettiğimiz konuşmamız, toprağın bizi beslemek için yeterli olduğu farkındalığıyla bütünselliğe ulaşıyor.

Vegan Dükkan’ı ziyaret ettiğinizde, yıllardır tek çalışanı olduğu işletmesinde sohbetten keyif alacağınız Tarkan, bu bölümde bizi de hem bilgilendiriyor, hem de pozitif enerjisiyle yine ruhumuza iyi geliyor. Gıdadan kozmetiğe, giyimden ev ürünlerine ulaşan hayvan istismarının günümüzde ulaştığı boyuta dur demek için alabileceğimiz önlemlerden bahsederken, Tarkan dikkat etmemiz gereken yöntemleri bizimle paylaşıyor.

“Neden bitki bazlı? Neden şimdi?” sorumuza, tüm bölüm boyunca cevaplar alabileceğimiz bu konuşma, umarız size de iyi gelecek.

@vegandukkan - vegandukkan.ccom

-

Tarkan Apari, the founder of Turkey's first 100% vegan shop, was the first guest of our restaurant and now he's the first guest of our podcast!

Our conversation starts with the backpacking trips he took that ultimately inspired him to set up a vegan shop upon his return to Turkey, and gets into Tarkan's personal vegan philosophy, which draws its strength from respecting all living beings. In discussing different types of diets we ultimately settle on the understanding that Mother Earth provides us with all the nutrition we need.

If you've never visited Vegan Dükkan in Cihangir, just know it is a tiny shop with everything you could possibly need to stock a vegan pantry or beauty counter. If you visit the store in person you may find yourself chatting about Veganism with Tarkan, who has also been the sole employee of the shop since its inception. During our chat he informs us about the measures we can take towards making sure our food or cosmetic purchases do no harm to animals and shares with us the daily attitude we can embrace to combat harmful practices.

You can find a myriad of answers to our routine question “Why plant-based? Why now?" throughout this episode, and we hope Tarkan’s positive attitude will warm your soul too!

@vegandukkan - vegandukkan.ccom

Feb 23, 202201:06:37
Nasıl Başladık?

Nasıl Başladık?

(English below.)


Bi Nevi Deli the Podcast’in bu ilk bölümünde, Belkıs ve Özge hem geçmişlerini hem de BND mutfağıyla beraber arkasındaki felsefesini kurarkenki yolculuklarını bizimle paylaşıyorlar. Şansın cesurların yanında olduğu deyimini vurgularcasına, ikili, daha iyi sorulara daha iyi cevaplar aramaya başladıktan sonra birbirleriyle tanışıp arkadaş oluyorlar. Sorular sormakla başlayan bu yolculuk, kendini-keşif aracı ve hayata dair bir amaç duygusu olarak şekillenip kendilerini “yaşam boyu öğrenci” olarak nitelendiren kurucuları bir araya getiriyor.


Bu bölüm, BND’nin mevcut lokasyonun arkasındaki hikayeyi ve ilk mutfağın yol göstericiliğine nostaljik bir bakışı içerirken; müşterileri ve tedarikçileriyle büyüyen bakış açısı ve her şeyin arkasında duran felsefesiyi de barındırıyor. Ozge ile Belkis, işletmenin içyüzü hakkında fikir veriyor ve bitki temelli mutfak dünyasında ilerlemek isteyenlere de tavsiyelerde bulunuyor. 


“Neden bitki bazlı? Neden şimdi?” sorusuyla, şeffaflık ve sürdürülebilirliğin altını çizerek; Özge ve Belkıs'ın mottosu her gün iyiye doğru bir adım atmak. Podcast’in ilk bölümü de bu mottonun bir yansıması olarak, her bölümde bize bir adım daha da ileriye götürme niyetiyle hazırlanan bir başlangıç ​​noktası. 


--


On this episode of Bi Nevi Deli the podcast, Belkıs and Ozge share their past and their journey together as they established the BND kitchen and its philosophy around plant-based eating. Coincidence proved itself to be synchronicity; as the duo started searching for better answers for better questions, they met one another and became friends. What started with asking questions, as a means of self-discovery and a sense of purpose led the founders, self proclaimed “life long students”, to come together and start this journey. 


This episode is built around the story behind the current location and how the first kitchen lead the way towards it, the founder’s growth with their customers and suppliers, the thought that was put into the philosophy of the kitchen. The hosts also give insights about the business and advice to the ones who wish to follow a path towards plant-based culinary world. 


Answering “Why plant-based? Why now?”, highlighting transparency and sustainability; Ozge and Belkıs’ approach to it all is taking one step at a time, everyday. This first episode is also an example of this view, it’s a starting point that will take us further with every interaction.

Feb 09, 202256:34