Skip to main content
Spotify for Podcasters
Z petržalskej obývačky

Z petržalskej obývačky

By Petržalka

© Podcast Z petržalskej obývačky a relácia Petržalský kompas vznikajú pod oficiálnou záštitou mestskej časti Bratislava-Petržalka s cieľom vytvárať priestor pre komunity jej zeleného sídliska a zároveň informovať o aktuálnych témach zo života jednej z najväčších slovenských samospráv. #zpetrzalskejobyvacky
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Začiatok SEPTEMBRA prináša nový diel Petržalského kompasu

Z petržalskej obývačkySep 07, 2023

00:00
08:15
Začiatok SEPTEMBRA prináša nový diel Petržalského kompasu

Začiatok SEPTEMBRA prináša nový diel Petržalského kompasu

Počasie sa nám už trochu unormálnilo, no relácia z dielne Miestneho úradu Petržalka stále prináša len tie najhorúcejšie novinky zo zelenej samosprávy za uplynulý mesiac. Mená víťazov tohto ročníka Petržalských predzáhradiek poznáme. Vypočujte si, čo pre samotnú víťazku najviac motivuje pri jej tvorení a aké ďalšie prínosy okrem skrášlenia svojho okolia také záhradkárčenie má. V Sade Janka Kráľa sa v závere augusta uskutočnil už 12. ročník obľúbeného rodinného podujatia Na palube jednorožca. Aj tentokrát bolo pre deti a dospelých pripravené množstvo atraktívnych a edukačných stanovíšť či aktivít. Vráťte sa späť v čase na toto čarovné miesto spolu s nami a navoďte si nachvíľu čarovný pocit prázdnin. Možno ste si už všimli, že pribudla ďalšia novinka z dielne MADE IN PETRŽALKA pre Petržalčanov a Petržalčanky. Naša samospráva inštaluje vo viacerých lokalitách mestskej časti špeciálne petržalské pitné fontánky. Viac vám o nich v reportáži prezradí zanietený Peter Slovák z Oddelenia správy verejných priestranstiev. Záver Petržalského kompasu už tradične patrí krátkym, takzvaným servisným správam, ktoré skrátka nesmiete prehliadnuť. Prajeme vám príjemné sledovanie či počúvanie a ak máte nejaké návrhy na zlepšenie, dajte nám o nich vedieť cez web alebo na e-mail podnety@petrzalka.sk.

Sep 07, 202308:15
JÚLOVÝ kompas prichádza s najdôležitejšími novinkami zo zeleného sídliska

JÚLOVÝ kompas prichádza s najdôležitejšími novinkami zo zeleného sídliska

Relácia z dielne Miestneho úradu Petržalka si nedáva pauzu ani v lete a opäť prináša najdôležitejšie informácie z najväčšej samosprávy na Slovensku, ktoré si nesmiete nechať ujsť. Tých, ktorí ešte stále nestihli navštíviť vynovenú Petržalskú plaváreň čaká malá ochutnávka z jej priestorov a informácie z prvej ruky o tom, čo ju ešte len čaká. Nechali sme si vysvetliť aj základné pravidlá správania vodičov v zazónovaných lokalitách a vďaka odborníkovi z referátu statickej dopravy sa dozviete i to, prečo sme dočasne stopli čistenie niektorých parkovísk. Ako to vyzerá s rekonštrukciou plaveckých športovísk na základných školách Pankúchova či Dudova prezradila Viola Holzhauserová z referátu investičných činností. A pozreli sme sa aj na to, čo všetko počas rekonštrukcie čaká halu Prokofievova. Záver Petržalského kompasu už tradične patrí krátkym, takzvaným servisným správam, ktoré skrátka nesmiete prehliadnuť.

Aug 10, 202309:27
Niektoré deti vedia o ekológii často viac ako dospelí. Ekovýchova vedie aj cez aktivity Ekotopfilmu

Niektoré deti vedia o ekológii často viac ako dospelí. Ekovýchova vedie aj cez aktivity Ekotopfilmu

Prívlastku betónová džungľa sa Petržalka v posledných rokoch úspešne zbavila. Svedčia o tom nielen stovky nasadených stromov, ktoré spríjemňujú prechádzky po petržalských uličkách.

Možno aj preto si organizátori festivalu EKOTOPFILM | ENVIROFILM, najznámejšieho filmového festivalu o trvalo udržateľnom rozvoji, vybrali za jednu zo zastávok práve našu mestskú časť. Spoločne s ňou symbolicky oslávili okrúhlych 50 rokov.

Viac o prestížnom festivale nám v 35. diele podcastu Z PETRŽALSKEJ OBÝVAČKY prezradil jeho generálny riaditeľ Peter Lím. Zelené aktivity nášho zeleného sídliska zas priblížila druhá petržalská vicestarostka Michala Kozáková.

Jul 11, 202330:44
Zorientujte sa v novinkách zeleného sídliska. Petržalský kompas JÚN 2023

Zorientujte sa v novinkách zeleného sídliska. Petržalský kompas JÚN 2023

Petržalský kompas je nová relácia z dielne Miestneho úradu Petržalka, v ktorej vám raz mesačne pravidelne prinášame sumár najnovších udalostí z najväčšej samosprávy na Slovensku. Ani sme sa nenazdali a už sme späť s jeho ďalším dielom opäť nabitým zaujímavosťami, ktoré nesmiete premeškať. V najnovšej časti sa bližšie pozrieme na práve skončené Dni Petržalky 2023, počas ktorých si v areáli Závodisko, š.p. obyvatelia i návštevníci vychutnali bohatý hudobný i sprievodný program. Že neklameme, ukážu aj spokojné zdokumentované reakcie zúčastnených.Že máme byť v Petržalke naozaj na koho hrdí, sa ukázalo aj na podujatí Junior osobnosť Petržalky, ktoré sa po trojročnej odmlke vrátilo späť na zelené sídlisko. Veríme, že jeho poslanie inšpiruje ďalších mladých ľudí konať dobré skutky a meniť nielen naše okolie na lepšie miesto na život.Okrem toho nezabúdame ani na novinky v súvislosti s výstavbou športovej haly na Pankúchovej , o ktorých vám viac povie vedúca referátu investičných činností Viola Holzhauserová.Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa blížia. Poctivo sa na ne pripravuje aj naša mestská časť pod patronátom referátu organizačných vecí a neváha sa s vami o novinky podeliť.Záver Petržalského kompasu bude opäť patriť krátkym, takzvaným servisným správam, ktoré skrátka nesmiete prehliadnuť. Prajeme vám príjemné sledovanie a ak máte nejaké návrhy na zlepšenie, dajte nám o nich vedieť cez web https://PODNETY.PETRZALKA.sk, na e-mail podnety@petrzalka.sk alebo priamo do komentára pod týmto príspevkom. ĎAKUJEME.

Jul 07, 202311:37
Predošlé komunitné plány boli priveľmi formálne, najnovší zapojí aj verejnosť

Predošlé komunitné plány boli priveľmi formálne, najnovší zapojí aj verejnosť

Ako veľmi jednoduché bude v Petržalke nájsť opatrovateľku, ktorá sa postará o našich najstarších? Budete vedieť kde na našom zelenom sídlisku hľadať pomoc pre drogovo závislého člena rodiny? Alebo kam sa obrátiť, ak sa ocitnete v náhlej finančnej tiesni? Na to, aby Petržalka bola dobrým miestom pre život nás všetkých, potrebujeme byť citliví voči potrebám niektorých skupín obyvateľov a plánovať ich naplnenie. A práve stratégia napĺňania potrieb obyvateľov mestských častí a hlavného mesta sa nazýva Komunitný plán sociálnych služieb. Ako sme vás nedávno informovali, kolegyne a kolegovia z oddelenia sociálnych vecí v týchto mesiacoch pracujú na jeho aktualizácii na nasledujúcich päť rokov (2024-2028) a participovať na jeho tvorbe môžete po prvýkrát spolu s nami. Stačí, ak do 30. júna (vrátane) vyplníte krátky online dotazník alebo ho v tlačenej forme doručíte do niektorých z našich organizácií. Aký význam má komunitné plánovanie nám bližšie vysvetlili Mária Sláviková a Ján Korec z oddelenia sociálnych vecí v 34. diele nášho podcastu Z petržalskej obývačky.

Jun 20, 202322:03
Makety vtákov holuby neodplašia. Ako predísť stretu so zvieracími škodcami na sídlisku?
Jun 13, 202324:39
Zorientujte sa v novinkách zeleného sídliska. Petržalský kompas MÁJ 2023

Zorientujte sa v novinkách zeleného sídliska. Petržalský kompas MÁJ 2023

V druhej časti Petržalského kompasu sa okrem iného dozviete aj to, ako sme na Deň detí v areáli našej Základnej školy Gessayova slávnostne otvorili nový bežecký ovál v hodnote vyše 256 000 EUR. Jeho dĺžka 200 metrov a štyri dráhy potešia nejedného žiaka či fanúšika bežeckých športov. Popularite sa teší aj ďalšie z 55 verejných detských ihrísk. Konkrétne na Haanovej ulici, ktorého revitalizácia sa vyšplhala na 120-tisíc EUR. Okrem novučičkých herných prvkov, pieskoviska či lavičiek i košov MADE IN PETRŽALKA sa malí i veľkí môžu tešiť aj na jeho slávnostné otvorenie. VIAC INFO o tejto veľkolepej udalosti prinesieme už čoskoro. A v novinkách pokračujeme. Okrem športovcov a detí sme popri našich prácach v relácii mysleli aj na milovníkov slnenia a kúpania v petržalskom mori. Pre zlepšenie komfortu na Veľkom Draždiaku preto chlapi z údržby alias petržalskí makači vynovili prezliekacie kabínky i nasadili nový trávnik. Pripomenieme tiež, že v utorok 6. júna sa uskutoční už 19. ročník Petržalskej kvapka krvi. V neposlednom rade si posvietime aj na blížiacu sa Petržalskú letnú univerzitu seniorov. Jej piaty ročník tradične organizuje mestská časť Bratislava-Petržalka v spolupráci s Ekonomická univerzita Bratislava. Začíname už v júli a jej súčasťou môžete byť aj vy, milí skôr narodení Petržalčania a Petržalčanky. Záver Petržalského kompasu bude opäť patriť krátkym, takzvaným servisným správam, ktoré skrátka nesmiete prehliadnuť. V nich sa napríklad dozviete, akú sú ďalšie mená účinkujúcich na najväčšom petržalskom festivale DNI PETRŽALKY 2023.

Jun 05, 202310:21
"Najväčším potešením je odovzdať ďalším generáciám niečo zmysluplné.” Aj taký je folklór v Petržalke

"Najväčším potešením je odovzdať ďalším generáciám niečo zmysluplné.” Aj taký je folklór v Petržalke

Folklór a Petržalka možno nejdú na prvé počutie veľmi dohromady. Predsa len je známa skôr ako rodisko rapovej hudby, nie ľudovej, a keďže ide o mladé, len 50-ročné sídlisko, mnohí by povedali, že na zavádzanie folklóru, ktorý zväčša vychádza z dávnych tradícií, bolo už neskoro. Tri hosťky, srdcom folkloristky, nás však v 32. diele nášho podcastu Z petržalskej obývačky presvedčili o opaku. Soňa Vanková, ktorá pôsobila dlhé roky v mládežníckom FS Ekonóm ako tanečníčka či krojárka, má na začiatky vôbec najstaršieho folklórneho zoskupenia na území Petržalky fungujúceho dodnes len krásne spomienky. Oľgu Filákovú, ktorá zase stála pri zrode Detského folklórneho súboru Lúčka teší, že k folklóru sa čím ďalej, tým viac vracajú aj mladí ľudia v mestách. O tom, že tento žáner má v Petržalke svoje čestné miesto, je presvedčená aj naša prvá vicestarostka Iveta Jančoková, ktorá je aktuálne umeleckou vedúcou seniorského súboru Petržalčanka a v našej obývačke nám porozprávala aj o tom, aký význam má organizovanie pravidelných podujatí s názvom Večery autentického folklóru.

May 23, 202328:28
Zorientujte sa v novinkách zeleného sídliska. Petržalský kompas APRÍL 2023

Zorientujte sa v novinkách zeleného sídliska. Petržalský kompas APRÍL 2023

Petržalský kompas je nová relácia z dielne Miestneho úradu ⁠Petržalka, ⁠v ktorej vám raz mesačne budeme pravidelne prinášať sumár najnovších udalostí z najväčšej samosprávy na Slovensku. Ako sme nedávno sľúbili, dnes prichádzame s oficiálne prvým dielom, kde sa v niekoľkých minútach budeme podrobnejšie venovať hneď viacerým dôležitým témam. Najskôr sa zameriame na jarnú údržbu nášho zeleného sídliska. Povieme si viac o kosbe a jej realizácii v našom katastri, pričom Peter Slovák, poverený vedením oddelenia správy verejných priestranstiev alias petržalských makačov prezradí i zaujímavé detaily. Druhý príspevok sa bude týkať opäť zelene. Tentokrát kolega Adrián Ševeček, ktorý je poverený riadením referátu zelene, poskytne pútavé odpovede na výruby niektorých drevín. Na druhej strane zároveň divákom priblíži, ako je na tom mestská časť s výsadbou nových stromov, prečo je taká dôležitá, ale aj to, koľko drevín sa za posledné obdobie na zelenom sídlisku vysadilo a koľko sa ich ešte vysadiť plánuje. V neposlednom rade sa našej prvej vicestarostky ⁠Iveta Jančoková⁠ opýtame na obľúbený festival všetkých obyvateľov i návštevníkov ⁠DNI PETRŽALKY 2023⁠, ktorý sa tentokrát uskutoční až počas troch dní 23. – 25. JÚNA na ⁠Závodisko, š.p.⁠ Ste zvedaví, na mená TOP interpretov? Záver Petržalského kompasu bude patriť krátkym, takzvaným servisným správam, ktoré skrátka nesmiete prehliadnuť.

May 11, 202308:45
Prácu údržby neustále maria vandali. Petržalka však vo svojich snahách nepoľavuje

Prácu údržby neustále maria vandali. Petržalka však vo svojich snahách nepoľavuje

V petržalských uliciach, ale aj na sociálnych sieťach mestskej časti sa stretávate s prácou našich “makačov” z údržby, ktorí si od vás pravidelne vysluhujú množstvo pozitívnej spätnej väzby. V ďalšom diele Z petržalskej obývačky máte možnosť dozvedieť sa, ako ich práca prebieha, a to od toho najpovolanejšieho. Nielen o tom, ako zorganizovať prácu rôznorodých skupiniek pracovníkov, nám čo-to prišiel porozprávať vedúci oddelenia správy verejných priestranstiev Peter Slovák. Spoločnosť mu robil Jakub Kuruc, náruživý aktivista a dobrovoľník, rovnako tak miestny a mestský poslanec. Spoločne prediskutovali aj témy vandalizmu v našich uliciach, zhrnuli novinky, ktoré v poslednej sezóne skrášľujú Veľký Draždiak, ale zodpovedali aj pálčivé otázky ohľadom kosenia. Dozviete sa tak napríklad, prečo sa kosiť môže len v skorých ranných hodinách, ale aj to, ako môže každý z nás priložiť ruku k dielu a dopomôcť ku krajšiemu životnému prostrediu v Petržalke.

Celý videorozhovor si môžete pozrieť na našom oficiálnom YouTube 👉 http://bit.ly/zpetrzalskejobyvackyYT . Vopred ĎAKUJEME aj za odber.

May 09, 202340:34
Výchova dieťaťa s autizmom je náročná, ale robí z nás lepších ľudí

Výchova dieťaťa s autizmom je náročná, ale robí z nás lepších ľudí

Každé dieťa je iné, ale u tých s poruchami autistického spektra to platí omnoho viac. Ako vraví Michaela Rumanková z tridsiateho dielu podcastu Z petržalskej obývačky: “Koľko autistických detí, toľko autizmov”. Práve Michaela ako špeciálna pedagogička z petržalskej MŠ Iľjušinova nám priblížila pedagogickú prácu s deťmi vyžadujúcimi si trochu viac pozornosti než ostatné.
O svoje skúsenosti, ale aj rady pre iných rodičov, ktorí si podobnou situáciou prechádzajú, sa prišli podeliť Zuzana Šmilňáková a Jozef Bednár, ktorí sa výchove autistických potomkov venujú každý deň v domácom prostredí.


Celý videorozhovor si môžete pozrieť na našom oficiálnom YouTube 👉 http://bit.ly/zpetrzalskejobyvackyYT. Vopred ĎAKUJEME aj za odber. Jeho audio verziu zase nájdete na všetkých dostupných podcastových platformách.

Apr 18, 202340:41
Výstavbu Petržalky ovplyvnil vtedajší režim. Bez neho by dnes vyzerala úplne inak

Výstavbu Petržalky ovplyvnil vtedajší režim. Bez neho by dnes vyzerala úplne inak

Málokto si vie v súčasnosti predstaviť Petržalku ako pár tisícovú obec s rodinnými domami, rozľahlými poliami a marhuľovými sadmi. Tie sa v 70. rokoch stali miestom zahájenia rozsiahlej panelovej výstavby, ktorú tu máme dodnes. Výstavba teraz už moderného sídliska si však u miestnych obyvateľov vybrala i svoju krutú daň. Mnohí doslova zo dňa na deň prišli o svoje tvrdo vydreté domovy a zelené záhrady. Kompenzáciou im mali byť novo postavené byty. Jedným z nich bol aj Petržalčan Pavel Kara, ktorý vyrastal v rodinnom dome na dnešnom Vlasteneckom námestí. Ako sa k celej veci postavil a na čo si z tohto obdobia najviac spomína nám prezradil v ďalšom diele podcastu Z petržalskej obývačky, kde sme hostili aj odborníkov na sídliskovú históriu Petržalky – Petra Szalaya z Historického ústavu SAV a fotografa Martina Kleibla z KZP.

Apr 05, 202351:15
Rodičia často deti pred príchodom do školy strašia. Mali by ich radšej chváliť

Rodičia často deti pred príchodom do školy strašia. Mali by ich radšej chváliť

Na úskalia, ale aj radosti učiteľského povolania sme sa v najnovšom diele Z petržalskej obývačky pozreli spolu s Danielou Banásovou, učiteľkou z jednej z našich petržalských základných škôl - Holíčskej 50. Práve táto pedagogička bola minulý mesiac nominovaná do TOP 30 na ocenenie Učiteľ Slovenska. V našom podcaste máte jedinečnú možnosť spoznať príbeh učiteľky, ktorá svoju prácu miluje už 46 rokov, a čo-to sa dozviete aj o zaujímavej metóde čítania sfumato, ktorú využíva.

Všetky diely podcastnu nájdete aj na našom youtube.

Mar 21, 202318:06
Takto sa vychovávajú lídri - mladí sa môžu v Petržalke angažovať viacerými spôsobmi

Takto sa vychovávajú lídri - mladí sa môžu v Petržalke angažovať viacerými spôsobmi

Naša pomyselná podcastová obývačka tentoraz omladla - o tom, čo aktuálne hýbe práve dospievajúcou a čerstvo dospelou skupinou obyvateľstva, sme sa rozprávali s poslancom petržalského zastupiteľstva Milanom Polešenským, členom Petržalského mládežníckeho parlamentu Štefanom Čikovským a s Monikou Lezovou z Bratislavskej skautskej oblasti. Tieto organizácie aktívne prispievajú k tomu, aby bolo hlas mladých počuť aj vo svete serióznych dospelých. 

Hostia v podcaste priblížia spôsoby, akými sa mladí môžu do diania v mestskej časti zapojiť, zdokonaliť si svoje zručnosti a socializovať sa v kolektíve podobných aktívnych ľudí.  Všetkým mladým záujemcom o participáciu ešte pripomíname, že čas na to stať sa súčasťou Petržalského mládežníckeho parlamentu majú už len do 12. marca. VIAC INFO TU.

Podcast nájdete aj vo videoverzii na youtube TU.

Mar 07, 202324:14
Vicestarostka Kozáková: "Do vnútroblokov chcem vniesť život"

Vicestarostka Kozáková: "Do vnútroblokov chcem vniesť život"

Oblasti územného plánovania, stavebníctva a architektúry sú jej srdcu veľmi blízke. A blízka je jej aj Petržalka, kde žije od narodenia a rada v nej trávi voľný čas. Svoje dve vášne pretavila do užitočnej práce pre samosprávu, kde už niekoľko rokov pôsobí ako komunálna poslankyňa a od februára aj ako druhá zástupkyňa starostu Jána Hrčku. Reč je o Michale Kozákovej, ktorej sme sa v rozhovore okrem iného pýtali na jej pracovné plány a priority na najbližšie volebné obdobie. Jej cieľ je jasný – zjednotiť a zefektívniť procesné prípravy projektových dokumentácií, ako aj využívať všetky možnosti financovania, nielen z interných zdrojov.  “Pri tvorbe projektov sa budem zameriavať aj na vytvorenie harmonogramového poriadku, aby sa úrad aj poslanci vedeli v predstihu pripraviť na rozdelenie personálnych kapacít, financovanie a samotnú realizáciu,” povedala o svojich víziach na aktuálne funkčné obdobie, ku ktorým patrí aj komplexná pasportizácia komunikácií či cyklotrás na území mestskej časti.  Ako ďalej prezradila, jej snahou bude aj revitalizácia zanedbaných vnútroblokov sídliska. “Chcem do nich vniesť život,” uviedla.

Feb 21, 202314:47
Vojenské bunkre, komunistická výstavba, ale aj Orient express. Cudzinci sú z Petržalky unesení

Vojenské bunkre, komunistická výstavba, ale aj Orient express. Cudzinci sú z Petržalky unesení

Často sa stretávame s názorom, že Petržalka je len preplnené sídlisko, betónová džungľa nehodná návštevy. O tom, že je v Petržalke však množstvo zaujímavostí pre nadšencov prírody; vojnovej a aj povojnovej histórie či napríklad športu, sme sa v novom dieli podcastu Z petržalskej obývačky presvedčili s profesionálnou turistickou sprievodkyňou Evou Čubríkovou a fascinujúcu históriu, ale aj súčasnosť unikátneho vojnového opevnenia nám priblížil predseda Múzea petržalského opevnenia Martin Kubala.

A zaujímal nás aj názor našich obyvateľov, ktorí, ako uvidíte v ankete, najviac obľubujú okolie Draždiaka, Chorvátskeho ramena, Tyršovho nábrežia či spomínaný pohraničný systém opevnenia.

Celý videorozhovor si môžete pozrieť na našom oficiálnom YouTube 👉 zpetrzalskejobyvackyYT.

Feb 09, 202335:03
My sme tu na štyri roky, ale Petržalčania ostávajú. Vyspovedali sme nových petržalských poslancov

My sme tu na štyri roky, ale Petržalčania ostávajú. Vyspovedali sme nových petržalských poslancov

Zástupcov a zástupkyňu troch klubov, ktorých koalícia prevalcovala nedávne komunálne voľby, sme sa v poslednom diele podcastu Z petržalskej obývačky opýtali na motiváciu patriť do komunálnej politiky, ale tiež na aktuálne otázky hýbajúce Petržalkou, akými sú doposiaľ neschválený rozpočet či vytvorenie športovej haly na Pankúchovej ulici. Nezabudli sme ani na ich všeobecné plány a zámery na nasledujúce volebné obdobie. Stranu Team Bratislava prišla predstaviť Tatiana Kratochvílová, Progresívne Slovensko Adam Sarlós a Richard Vilkus zas priblížil kolektív strany Sloboda a Solidarita.

Jan 24, 202334:24
Vicestarostka Jančoková: "Každému poslancovi by len prospelo vyskúšať si prácu na úrade"

Vicestarostka Jančoková: "Každému poslancovi by len prospelo vyskúšať si prácu na úrade"

Do ďalšieho volebného obdobia sme vstúpili spolu s novými tvárami, ale aj stálicami. K jedným z tých, ktorí s nadšením ostávajú vykonávať svoju funkciu, patrí aj 1. vicestarostka našej mestskej časti Iveta Jančoková. Práve s ňou sme sa v najnovšom dieli nášho podcastu porozprávali o tom, čo všetko jej práca obnáša, spýtali sme sa na úspešné rozhodnutia, ktoré si za posledné obdobie váži, ale dozviete sa v ňom aj o kurióznom dôvode, prečo ju od práce v samospráve blízki odhovárali. V blížiacom sa sviatočnom duchu sme sa jej opýtali na spôsoby, ako od práce trochu vypnúť a užiť si domácu pohodu. Nahliadnite aj vy s nami do súkromia a práce vicestarostky v poslednom diele podcastu Z Petržalskej obývačky v tomto roku.

Dec 20, 202219:29
"Chceme, aby všetci odchádzali s úsmevom, aj tí, čo sa prídu pohádať." Zo zákulisia matriky

"Chceme, aby všetci odchádzali s úsmevom, aj tí, čo sa prídu pohádať." Zo zákulisia matriky

Oddelenie matriky a ohlasovne pobytov, kde pracujú aj hostky najnovšieho podcastu Z petržalskej obývačky je jediná časť úradu, bez ktorej sa človek nezaobíde od narodenia až po koniec života. Praktické rady napríklad o tom, ako si vybaviť sobáš, ako si mestská časť Petržalka váži novorodené deti, koľko sa ich za posledné štyri roky narodilo, ale napríklad aj o tom, čo je náplňou práce osobitnej matriky, sme sa porozprávali s našimi kolegyňami Ilonou Kraic a Karinou Lengyelovou.

Celý videorozhovor si môžete pozrieť na našom oficiálnom YouTube zpetrzalskejobyvackyYT. Vopred ĎAKUJEME aj za odber.

Dec 13, 202215:24
Petržalčania sú trpezliví, lebo vedia, že dokončenie električkovej trate bude stáť za to

Petržalčania sú trpezliví, lebo vedia, že dokončenie električkovej trate bude stáť za to

Projekt Petržalská električka je síce technicky náročnou stavbou, no po jej dokončení prinesie obyvateľom i návštevníkom množstvo výhod, medzi nimi 3,9 km novej trate, ktorá posilní kapacitnú verejnú hromadnú dopravu naprieč našou samosprávou; 33 zastávkových prístreškov alebo až 6 kilometrov segregovanej cyklotrasy, ktorá prepojí najväčšie sídlisko s centrom mesta.  O zákulisí vznikajúcej predĺženej električkovej trate v Petržalke, ale aj o tom, na čo sa v súvislosti s jej výstavbou musia Petržalčania pripraviť, sa porozprávala Mária Halašková z referátu komunikácie s viceprimátorkou Bratislavy Tatianou Kratochvílovou, expertom na dopravné stavby z magistrátu hlavného mesta Františkom Brliťom a vedúcim referátu dopravy mestskej časti Bratislava-Petržalka Petrom Mihálom v najnovšom diele podcastu Z petržalskej obývačky. Aj túto epizódu podcastu si môžete pozrieť na našom Youtube.

Nov 29, 202235:08
Prípravy na Vianoce sú v plnom prúde. Petržalské sídlisko opäť ožije so všetkým, čo k nim patrí

Prípravy na Vianoce sú v plnom prúde. Petržalské sídlisko opäť ožije so všetkým, čo k nim patrí

Všetci sme tak trochu dúfali, že tento rok budú Vianoce konečne také, ako zvykli bývať pred pandémiou. Po všetkých obmedzeniach a dvojročnej prestávke preto s radosťou oznamujeme, že sa aj k nám, do Petržalky, vracajú tieto sviatky v dôverne známom šate. Vianoce na našom sídlisku budú dokonca ešte žiarivejšie, krajšie a na program bohatšie ako kedykoľvek predtým.  A aby vám nič neuniklo, v najnovšej epizóde podcastu Z petržalskej obývačky sme sa pozhovárali o adventnom a vianočnom programe, aktivitách či podujatiach, na ktoré sa môžu začať tešiť malí aj veľkí.  Od vicestarostky Jany Hrehrovej, riaditeľky petržalskej knižnice Kataríny Bergerovej a vedúceho tvorby programu Kultúrnych zariadení Petržalky Ladislava Jančiara sme sa dozvedeli viac aj o novej výzdobe, ktorá rozžiari tmavé zimné večery; o tom, ako bude vyzerať tohtoročný petržalský vianočný stromček, ale aj o vianočných trhoch, ktoré zaujmú svoje tradičné miesto v srdci Petržalky na Námestí Republiky.


Celý videorozhovor si môžete pozrieť na našom oficiálnom YouTube 👉 bit.ly/zpetrzalskejobyvackyYT.

Nov 08, 202228:33
Hrdza a nefunkčnosť na Petržalskej plavárni sú minulosťou, výsledky online ankety nesklamali

Hrdza a nefunkčnosť na Petržalskej plavárni sú minulosťou, výsledky online ankety nesklamali

Petržalská plaváreň je tu s nami viac ako šesť rokov. Dlhodobým zanedbaním údržby jej priestorov spôsobeným bývalým vedením bolo zistených viacero nedostatkov – od personálnych až po technické.
Zhrdzavené vybavenie kuchyne či nefunkčné vybavenie, údajné neprofesionálne správanie zamestnancov – to všetko sa v súčasnosti ešte stále snaží napraviť nové vedenie plavárne.

S konateľom Matúšom Súlovcom a prevádzkovým manažérom Mariánom Ščepánkom sa v novej epizóde podcastu Z petržalskej obývačky ponoríme do tém noviniek, opatrení, opráv, ktorými si Petržalská plaváreň už prešla a ktoré ju ešte len čakajú. Zhrnieme si aj výsledky našej online ankety, ktorá ukázala napríklad to, že najviac z návštevníkov využíva plavecký a relaxačný bazén, ale aj to, že veľa z vás by uvítalo zvýhodnený vstup pre Petržalčanov. Vyhovie mestská časť tejto požiadavke?

Celý video rozhovor si môžete pozrieť aj na našom oficiálnom YouTube.

Oct 25, 202227:51
Voľby v Petržalke: bola by škoda, keby váš hlas prepadol kvôli nepozornosti

Voľby v Petržalke: bola by škoda, keby váš hlas prepadol kvôli nepozornosti

Už v sobotu 29. októbra sa konajú komunálne voľby, ktoré sú tentokrát naozaj výnimočné. V rovnakom čase totiž budú občania prvýkrát voliť svojich zástupcov nielen do orgánov samosprávy obcí, ale aj do orgánov samosprávnych krajov.

O tom, aké výhody, ale aj nevýhody prinášajú takéto zdvojené voľby s prívlastkom regionálne a čo všetko si ich príprava vyžaduje, sa dozviete v najnovšom diele nášho podcastu Z petržalskej obývačky. Na tému volieb v ňom diskutujú organizátorky tých petržalských, ktoré budú prebiehať v 95-tich okrskoch – Alžbeta Neuschlová a Veronika Buchová z Miestneho úradu Petržalka. Nazrite spoločne s nami za oponu tejto veľkej udalosti a spoznajte, aké je to byť súčasťou volebného dňa.

Celý videorozhovor si môžete pozrieť aj na našom oficiálnom YouTube kanáli ➡ https://youtu.be/rQCO_tjGlBI

Oct 11, 202221:03
Petržalskému školstvu udeľujeme vydarené vysvedčenie

Petržalskému školstvu udeľujeme vydarené vysvedčenie

11 základných a čoskoro už 27 materských škôl. Také sú počty školských zariadení v správe našej mestskej časti. Ich sieť už čoskoro rozšíria nové materské školy na Fedinovej a Fialovej ulici, kde aktuálne prebiehajú rekonštrukčné práce. Nezabúdame ani na naše základné školy. Výsledkom sú zrekonštruované sociálne zariadenia či kuchyne, ale tiež nové bezbariérové vstupy do priestorov viacerých z nich. Tešiť sa môžu aj priaznivci plávania, keďže opravy by sa postupne mali dočkať všetky štyri bazény v budovách základných škôl. Ruku k dielu pridávajú aj skvelí pedagógovia, rodičia i šikovné detičky, ktorí rozličnými brigádami a aktivitami skrášľujú okolie našich škôl.   

V sedemnástom dieli podcastu z Petržalskej obývačky si pomyselné vysvedčenie za vydarený školský rok v našej obývačke prostredníctvom príjemného rozhovoru prevzali Andrea Garanová z nášho oddelenia školstva, riaditeľka našej 25. materskej školy Turnianska 10 Lucia Lindáková a tiež Miloš Holán z referátu investičných činností Miestneho úradu. Vopred ĎAKUJEME za odber. S druhou sériou našich rozhovorov sa z petržalskej obývačky prihlásime opäť v septembri.

Jul 15, 202236:56
Do kuchynského bioodpadu nepatria obaly, škrabky ani riad - ale stále ich tam nachádzame

Do kuchynského bioodpadu nepatria obaly, škrabky ani riad - ale stále ich tam nachádzame

Vedeli ste, že do hnedých zberných nádob určených na zber kuchynského bioodpadu nepatria ľudské vlasy ani zvieracie chlpy? Že zvyšky kávy do nich hádzať môžete, ale kávové kapsule určite nie? A že treba rozlišovať medzi nádobami na triedenie kuchynského bioodpadu a záhradného odpadu? Naši priatelia OLO - Odvoz a likvidácia odpadu pri zbere kuchynského bioodpadu narazili v praxi už na rôzne bizarnosti, ktoré medzi zvyškami z kuchyne nemajú čo hľadať. Zozbieraný kuchynský bioodpad totiž neputuje do spaľovne, ale v bioplynovej stanici sa premieňa na energiu a v budúcnosti poslúži aj ako užitočný kompost pre našu zelenú samosprávu. O tom, aké sú doterajšie skúsenosti so zberom kuchynského bioodpadu, či sa osvedčil a či obyvatelia triedia zvyšky z jedla správne sme sa rozprávali v poslednom dieli nášho podcastu Z petržalskej obývačky s manažérkou externej komunikácie zo spoločnosti OLO Zuzanou Balkovou a Alexandrou Kolarik, konateľkou občianskeho združenia ZENZO (Združenie Pre Efektívne Nástroje Zberu Odpadov).  To, či viete kuchynský bioodpad naozaj triediť, sme zisťovali aj v uliciach Petržalky. Treba uznať, že väčšina z vás si viedla veľmi dobre a na naše kvízové otázky odpovedala správne, čo nás, samozrejme, veľmi teší.

Jun 29, 202231:24
Noviny Naša Petržalka naberajú na kvalite, stále je však čo zlepšovať

Noviny Naša Petržalka naberajú na kvalite, stále je však čo zlepšovať

Od leta 2019 obyvateľov o živote v našej mestskej časti pravidelne informujeme aj prostredníctvom nových samosprávnych novín NAŠA PETRŽALKA z dielne internej redakcie Miestneho úradu Petržalka. Tie sa v náklade vyše 52 000 kusov dostávajú mesiac čo mesiac do všetkých petržalských domácností. Samosprávne noviny sa v uplynulých mesiacoch dočkali veľkého ocenenia. V prestížnom hodnotení mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko bolo petržalské periodikum označené za najprínosnejšie verejnoprávne čítanie v Bratislava - hlavné mesto SR i v celom Bratislavskom kraji. V rámci Slovenska si naše noviny svojou kvalitou vyslúžili parádne 4. miesto.  

O cennom úspechu samosprávneho periodika, ale tiež o kritériách hodnotenia i možnostiach ďalšieho poskočenia v rebríčku sme sa v pätnástom diele podcastu z Petržalskej obývačky rozprávali priamo so zodpovednou redaktorkou samosprávnych novín Kristínou Nemcovou z nášho referátu komunikácie a tiež s Ľubošom Kostelanským z Transparency International Slovensko.

Jun 10, 202241:42
Vrámci regiónu je na tom Bratislava s nájomnými bytmi najhoršie. Čo s tým?

Vrámci regiónu je na tom Bratislava s nájomnými bytmi najhoršie. Čo s tým?

Horúcou témou v čase rekordnej inflácie a zdražovania nehnuteľností sú aj nájomné byty. V novom diele nášho podcastu Z Petržalskej obývačky sme sa preto o tejto problematike rozprávali s Lenkou Antalovou Plavuchovou, námestníčkou primátora a s Drahanom Petrovičom, petržalským poslancom, ktorý okrem iného pôsobí v mestskej firme Metro Bratislava, kde má na starosti práve prípravu výstavby nájomných bytov.  Diskutovali sme o tom, či sa aj Petržalka v dohľadnej dobe dočká dostupnejšieho nájomného bývania, prečo je sociálnych nájomných bytov v hlavnom meste tak málo, pre koho sú určené a na ako dlho. Prvou novou lastovičkou v nájomnom bývaní z dielne magistrátu v Petržalke je pripravovaný polyfunkčný komplex na Muchovom námestí, ktorý počíta so 103 bytmi. Noví nájomníci by sa do nich podľa kolegov z Bratislava - hlavné mesto SR mohli sťahovať už o dva roky. Podarí sa to?

Celý video rozhovor si môžete pozrieť na našom oficiálnom YouTube kanáli 👉 youtu.be/k16E6SGGG3M. Vopred ĎAKUJEME za odber

May 27, 202231:24
Petržalské ihriská sú čoraz krajšie, aj vďaka rodičovským komunitám

Petržalské ihriská sú čoraz krajšie, aj vďaka rodičovským komunitám

Mestská časť Bratislava-Petržalka má vo svojej správe 55 verejných detských ihrísk. Niektoré z nich sú v lepšom stave, iné naopak nateraz kvalitou zaostávajú. Zmeniť to chce mestská časť prostredníctvom revitalizácie, pričom v roku 2022 by sa jej mohlo dočkať až 10 petržalských detských ihrísk. Veľkú zásluhu na rozvoji "vonkajších detských izieb" našich najmenších majú aj aktívne rodičovské komunity. Cez brigády a ďalšie činnosti zveľaďujú okolie ihrísk, aktívne sú však aj v rámci získavania rozličných finančných grantov. Hosťkami 13. dielu podcastu Z petržalskej obývačky boli Anna Všetečková z referátu investičných činností Miestneho úradu Bratislava-Petržalka a Soňa Belková z komunity rodičov na ihrisku na Belinského ulici. Do diskusie prostredníctvom zaslaných odpovedí zasiahla aj zástupkyňa komunity z VDI Holíčska, Kateřina Kuterková.

May 13, 202243:37
Obyvatelia Petržalky vo veľkom triedia, na zber kuchynského odpadu sa tešia

Obyvatelia Petržalky vo veľkom triedia, na zber kuchynského odpadu sa tešia

Do povinného zberu kuchynského bioodpadu v Bratislave sa od 30. mája zapojí aj Petržalka.

Pri tej príležitosti sme si do našej Petržalskej obývačky pozvali zástupkyne z organizácií, ktoré projekt zastrešujú - Ivanu Maleš z oddelenia životného prostredia Magistrátu hlavného mesta a Annu Vargová, riaditeľku zavedenia zberu K-BRKO zo spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu.

Tie nám prezradili, kde nájde svoje využitie vyzbieraný kuchynský biodpad, čo do novo zavádzaných hnedých zberných nádob patrí a čo naopak nie, ale aj to, či Bratislavčania poctivo triedia odpad.

Na to sme sa pýtali aj obyvateľov v uliciach Petržalky, ktorí neskrývali nadšenie z toho, že po novom môžu okrem plastov, papiera či skla triediť aj zvyšky z kuchyne.

Celý video rozhovor si môžete pozrieť aj na našom oficiálnom YouTube kanáli.

Apr 29, 202227:10
Na záhradkách petržalského sídliska nerastú iba paradajky, ale aj výnimočná komunita

Na záhradkách petržalského sídliska nerastú iba paradajky, ale aj výnimočná komunita

Ako sa začína zelenať príroda vonku, rozkvitol aj náš podcast Z petržalskej obývačky. Tentokrát sme sa s našimi hosťami Milenou Kamasovou z OZ KoZa v Háji, Veronikou Pizano z Komunitnej záhrady Dvory a Jakubom Hrubým z inovačného tímu Bratislava - hlavné mesto SR rozprávali o tom, aké strasti i radosti prináša založenie komunitnej záhrady v najväčšom stredoeurópskom sídlisku - v našej Petržalke. Tieto miesta nepomáhajú iba ľuďom vypestovať si čerstvé plodiny. Úžitok z nich majú aj zvieratká - častými návštevníkmi bývajú sovy, zajace, rôzne druhy vtákov či hmyzu. Deti sa na záhradkách sa zase cítia bezpečne a dospelí na nich oddychujú, pričom pestujú nielen zeleninu, ale i dobré susedské vzťahy. Náš podcast nájdete vo video forme aj na našom youtube.

Apr 14, 202224:33
Petržalčania majú veľké srdcia, pomáhajú tým najzraniteľnejším

Petržalčania majú veľké srdcia, pomáhajú tým najzraniteľnejším

Pozvanie do nášho podcastu Z petržalskej obývačky prijali tentokrát tri sympatické dámy, ktorým nechýba trpezlivosť a ochota pomáhať ukrajinským utečencom - Barbora Filo, ktorá nám porozprávala o činnosti voľnočasového centra Budatko, manažérka zážitkov pre deti z OZ Benitim Mária Molnárová a Hana Závodná z detského kútika plného fantázie Mixiland.

Každá z hostiek sa zameriava na vzdelávanie, zabávanie, rozvoj tých, ktorí sa vojnového konfliktu boja najviac - detí. Dojemné príbehy, praktické tipy, ako sa dá pomôcť, ale aj rozprávanie o tom, aké je búrať jazykové kultúry za účelom dobrej veci, sú pre vás pripravené na všetkých našich dostupných platformách.

Celý videorozhovor si môžete pozrieť aj na našom oficiálnom YouTube. Vopred ĎAKUJEME aj za odber.

Spotify 👉 bit.ly/zpospotify
Apple Podcasts 👉 bit.ly/zpoapple
Google Podcasts 👉 bit.ly/zpogoogle
Anchor 👉 bit.ly/zpoanchor

Apr 01, 202227:12
Ženy ostávajú, lebo majú pocit, že musia ostať pri svojich mužoch DISKUSIA

Ženy ostávajú, lebo majú pocit, že musia ostať pri svojich mužoch DISKUSIA

Tretia časť pravidelnej diskusie z dielne Kultúry v Petržalke pod názvom #AllforUkraine s hosťami Tomášom Strážayom, riaditeľ Spoločnosti pre zahraničnú politiku, humanitnými pracovníčkami Vierou Dubačovou a Andreou Cocherovou. Debata sa zaoberá aktuálnymi problémami a otázkami súvisiacimi s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Moderuje Ľuba Lesná Vystúpenie ukrajinských umelcov Jurij Vlasjuk (klarinet), Sergej Skripnik (husle), Olena Skripnik (piano), Yana Snisar (Fagot), Tetiana Seniv (flauta) hudobne doprevádza jednotlivé sekcie diskusie.

Mar 28, 202201:22:46
Ruskí vojaci sa buď dajú na dezerciu, alebo strieľajú hlava-nehlava DISKUSIA

Ruskí vojaci sa buď dajú na dezerciu, alebo strieľajú hlava-nehlava DISKUSIA

Druhá časť časť pravidelnej diskusie z dielne Kultúry v Petržalke pod názvom #AllforUkraine s hosťami generálom Pavlom Mackom a poradcom premiéra Ivanom Štulajterom. Debata sa zaoberá aktuálnymi problémami a otázkami súvisiacimi s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Moderuje Ľuba Lesná. Vystúpenie ukrajinských umelcov Jurij Vlasjuk (klarinet), Sergej Skripnik (husle), Olena Skripnik (piano), Yana Snisar (Fagot), Tetiana Seniv (flauta) hudobne doprevádza jednotlivé sekcie diskusie.

Mar 21, 202202:09:51
Petržalka prichádza nepresným sčítaním o jedno celé malé mesto obyvateľov

Petržalka prichádza nepresným sčítaním o jedno celé malé mesto obyvateľov

Viete odkiaľ pochádzajú peniaze, z ktorých obce, mestá a mestské časti - Petržalku nevynímajúc - financujú opravy ciest, modernizácie škôl, revitalizácie zelene a v podstate všetky investície vo svojich katastroch? Pomerne zložitý mechanizmus financovania samospráv rozdelený do rôznych daní či poplatkov nám priblížili hlavný ekonóm Bratislavy - hlavného mesta SR Matúš Lupták a petržalský poslanec a dátový analytik Pavol Škápik, ktorí v najnovšom podcaste Z petržalskej obývačky rozobrali ďalšiu zaujímavú a aktuálnu tému.

Okrem iného vysvetlili, čo budú znamenať výsledky Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 pre našu mestskú časť a aký dopad bude mať nesúlad v počtoch Petržalčanov, ktorých je podľa iných oficiálnych údajov nielen z našej matriky, ale aj ďalších štátnych registrov v skutočnosti o niekoľko tisíc viac.

Celý video rozhovor si môžete pozrieť aj na našom oficiálnom YouTube

Mar 18, 202238:22
Ukrajina nebojuje len za seba, ale aj za nás DISKUSIA

Ukrajina nebojuje len za seba, ale aj za nás DISKUSIA

Prvá časť pravidelnej diskusie z dielne Kultúry v Petržalke pod názvom #AllforUkraine s hosťami Jánom Budajom z Ministerstva životného prostredia, Grigorijom Mesežnikovom z Inštitútu pre verejné otázky a poslankyňou  Monikou Kozelovou, ktorá zároveň koordinuje dobročinnú skupinu Misia - osobnosti kuriérmi. Debata sa zaoberá aktuálnymi problémami a otázkami súvisiacimi s vojnovým konfliktom na Ukrajine.  Vystúpenie ukrajinských umelcov Jurij Vlasjuk (klarinet), Sergej Skripnik (husle), Olena Skripnik (piano), Yana Snisar (Fagot), Tetiana Seniv (flauta) hudobne doprevádza jednotlivé sekcie diskusie.

Mar 17, 202201:37:21
Toto je, žiaľ, iba začiatok, pomoc bude potrebná stále

Toto je, žiaľ, iba začiatok, pomoc bude potrebná stále

Posledné dva týždne poriadne otriasli našou realitou. Aj u nás v Petržalke sa však preukázala obrovská miera solidarity. Tisíce ľudí, ktorí zaplavili Dom kultúry Zrkadlový háj, či už materiálnou alebo dobrovoľníckou pomocou, prispeli k zrealizovaniu jednej z najväčších materiálnych zbierok na Slovensku. O nej porozprávala v novej epizóde podcastu Z petržalskej obývačky Monika Korenčiová, riaditeľka Kultúry v Petržalke. Lukáš Osvald z organizácie Človek v ohrození a Juraj Janček z DZBCO zase priblížili situáciu na hraniciach s Ukrajinou, ktorú obaja intenzívne riešia. Obaja hostia sa zhodujú v tom, že si snahu Petržalčanov pomôcť nesmierne vážia, ale upozorňujú, že vojnový konflikt môže byť ešte len v začiatkoch a že pomoc bude potrebná stále – aj po tom, čo opadne prvotné nadšenie.  Ak sa aj vy chcete dozvedieť, ako môžete priložiť ruku k dielu, vypočujte si náš podcast. Nájdete ho aj na našom youtube.

Mar 11, 202233:53
Čo musí spĺňať dokonalá pracovná ponuka a ideálny kandidát (nielen) v Petržalke?

Čo musí spĺňať dokonalá pracovná ponuka a ideálny kandidát (nielen) v Petržalke?

Do sveta personalistiky - moderne povedané HR - a jeho aktuálnych trendov vás v najnovšej epizóde podcastu Z petržalskej obývačky zavedú naša kolegyňa Marcela Zacharová, ktorá dohliadala na implementáciu zásadných noviniek vo výberových konaniach Miestneho úradu Petržalka a Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia, na ktorej už nejaký ten mesiac všetky relevantné ponuky práce inzeruje aj naša Petržalka. 🙃

Ďalšia zaujímavá diskusia, tentokrát pod taktovkou Dávida Pavlíka, sa niesla od všeobecne platných odporúčaní pre všetkých, ktorí hľadajú svoje vysnívané zamestnanie, cez zmeny, ktoré priniesla nielen koronakríza, až po najnovšie trendy v správaní zamestnávateľov i zamestnancov, ktoré menia aj slovenský pracovný trh.

Celý video rozhovor si môžete pozrieť na našom oficiálnom YouTube kanáli a vopred ĎAKUJEME aj za jeho odber. 


Mar 04, 202234:57
Hľadajú sa vlastníci - prečo Petržalka nemôže opravovať cudzie terasy?

Hľadajú sa vlastníci - prečo Petržalka nemôže opravovať cudzie terasy?

V najnovšom dieli nášho podcastu Z Petržalskej obývačky sa stretli urbanisti Viktor Kasala a Ján Urban s našou kolegyňou a metodičkou z petržalskej knižnice Vierou Némethovou, aby prediskutovali to, ako vnímajú pochôdzne terasy naprieč celou Petržalkou, ako aj to, že mnohé majú svoje najlepšie časy dávno za sebou.  V priateľskej diskusii rozobrali problém ich vlastníctva, ale aj spôsoby, akými sa dajú skrášliť. Ako žiarivý príklad nám priblížia príbeh vylepšenia terasy na Vavilovovej, ale aj ďalšie aktivity z dielne Krasy Terasy, ktoré potvrdzujú, že tieto vonkajšie priestory nemajú iba praktickú, ale aj hodnotnú funkciu pre našu komunitu.

Celý video rozhovor si môžete pozrieť napríklad aj na našom YouTube. Vopred ĎAKUJEME za jeho odber.

Feb 11, 202230:35
Majú mladí v Petržalke priestor na rozvoj? Sú naozaj častejšie deprimovaní a agresívni?
Jan 21, 202234:32
Dostať sa na ulicu je veľmi ľahké, vymaniť sa z nej takmer nemožné

Dostať sa na ulicu je veľmi ľahké, vymaniť sa z nej takmer nemožné

Ľudí bez domova aj na našich petržalských uliciach často oblúkom obchádzame. Aj oni však patria do našej spoločnosti.

O najčastejších dôvodoch toho, prečo človek prichádza o domov, ale najmä o tom, čo robíme preto, aby sme takýmto ľuďom pomohli, sme sa v našom najnovšom podcaste Z petržalskej obývačky rozprávali s Nikoletou Ľuptákovou z Magistrátu hlavného mesta, Ľubošom Kollerom z Miestneho úradu Petržalka a s Michalom Cibirim z Útulok sv. Lujzy DEPAUL SLOVENSKO. Všetci traja majú o tejto, často smutnými osudmi prepletenej téme nielen prehľad, ale práca v teréne sa pre nich doslova stala poslaním s cieľom pomáhať.

Celý video rozhovor si môžete pozrieť na našom YouTube 👉 youtu.be/Q9Pq-LkowUo. Vopred ĎAKUJEME aj za jeho odber a audio verziu zase nájdete na všetkých dostupných podcastových platformách.

Dec 23, 202131:42
Predtým nedostatok, teraz aj nadbytok. Čo sa mení v petržalských škôlkach?

Predtým nedostatok, teraz aj nadbytok. Čo sa mení v petržalských škôlkach?

O nedostatku miest v našich materských školách, ktorý nahradil nečakaný nadbytok, ale aj o iných pálčivých témach z tejto oblasti sme sa bavili v najnovšej epizóde podcastu Z petržalskej obývačky s Katarínou Brťkovou z mestskej časti Bratislava-Petržalka, Janou Oswaldovou z Materskej školy Bohrova a s Bohumilom Kováčom zo Slovenskej technickej univerzity. V debate o jednej z najdôležitejších oblastí záujmu našej mestskej časti sme sa okrem iného zaujímali aj o to, aké predispozície majú súčasné budovy škôl, zväčša postavené pred desiatkami rokov a čo z nich môžeme vyťažiť dnes; o tom, prečo Petržalka pilne prerába ich rokmi zanedbané priestory či o možnom znížení veku povinnej školskej dochádzky a jeho dôsledkoch. Hostia taktiež rozvírili debatu o možnostiach ešte lepších podmienok pre učiteľov a školský personál v snahe prilákať ich (nielen) do materských a základných škôl v Petržalke.

PETRŽALKA | Facebook | Instagram | LinkedIn | YouTube | Anchor | #petrzalka #petrzalkamaka #petrzalkazije

Dec 10, 202137:38
Chcú dnešné deti športovať? Podcast o tom, ako sa život v Petržalke (ne)hýbe

Chcú dnešné deti športovať? Podcast o tom, ako sa život v Petržalke (ne)hýbe

NOVÝ MESIAC PRINIESOL AJ ĎALŠÍ PODCAST Z PETRŽALSKEJ OBÝVAČKY, KTORÝ SA NESIE V ZNAMENÍ ŠPORTU

Chcú dnešné deti športovať? Aké podmienky na to majú v našej samospráve? A ako vychádza Petržalka finančnou pomocou v ústrety športovým klubom, ktoré pôsobia v jej katastri pre jej obyvateľov a návštevníkov?

O týchto, ale aj ďalších zaujímavých témach zo sveta petržalského športu sme sa v najnovšom podcaste Z petržalskej obývačky rozprávali s prezidentkou ŠPORTOVEJ ŠKOLY KARATE Kristínou Mackovou, predsedníčkou a zakladateľkou Klubu modernej gymnastiky DANUBIA Erikou Brandnerovou a poslancom mestskej časti Bratislava-Petržalka Miroslavom Dragunom.

Hostia nám prezradili okrem iného aj to, na čo sa peniaze pre šport z nášho spoločného rozpočtu využívajú, aké úskalia vznikajú pri snahách viesť deti k vrcholovému športu a tiež sme nahliadli do zákulisia schvaľovania dotácií v petržalskom miestnom zastupiteľstve.

PETRŽALKA | Facebook | Instagram | LinkedIn | YouTube | Anchor | #petrzalka #petrzalkamaka #petrzalkazije

Nov 25, 202139:50
Nobelovo námestie: Priestor budúcnosti | Petržalka

Nobelovo námestie: Priestor budúcnosti | Petržalka

PETRŽALKA MÁ NOVÝ PODCAST. 😎 NA ÚVOD SME SA PRIAMO Z OBÝVAČKY POZRELI NA BUDÚCNOSŤ NÁŠHO NOBELKA 🍀

V Petržalke leží hneď niekoľko verejných priestranstiev, ktoré sa pompézne nazývajú námestiami, pritom ich svojimi, často desaťročiami zanedbanými výzormi, ale že vôbec nepripomínajú. Jedným z nich je aj Nobelovo námestie na severe mestskej časti oproti Inchebe. 🧐

Jeho vznik sa datuje ešte do druhej polovice 80. rokov minulého storočia. Hovoríme teda o dobe masovej výstavby bytových domov a infraštruktúry v miestnej časti Dvory na najväčšom slovenskom sídlisku. Toto námestie nesie meno Alfreda Nobela, švédskeho vynálezcu dynamitu, ktorý sa do dejín rozvoja, poznania a vedy zapísal aj ako otec Nobelovej ceny. 😉

Práve Nobelovo námestie sa môže v dohľadnej dobe stať svetlou výnimkou, ktorá zmení svoju tvár na nepoznanie. Bude teda znovu priestorom budúcnosti, ktorý opäť pripomenie miestnym obyvateľom a ich návštevníkom, ako má vyzerať moderný verejný priestor v 21. storočí? 🤔

Možno áno. Veď naša mestská časť začiatkom roka 2021 spustila projekt, prostredníctvom ktorého sa snažíme od širokej verejnosti získať čo najviac požiadaviek na budúcu podobu Nobelovho námestia. Predstavu vás, miestnych obyvateľov a návštevníkov, zbierame aj cez krátky ONLINE dotazník, ktorý nájdete na www.NOBELOVONAMESTIE.sk už len do 30. septembra (vrátane). Vopred vám ĎAKUJEME za pomoc. 💚

A aj o tejto snahe sa moderátor Roman Bomboš ešte počas jarného štartu projektu v pilotnej epizóde podcastu Z petržalskej obývačky rozprával s poslancom zastupiteľstva Petržalky Jozefom Vydrom a aktivistom Tomášom Suskom z iniciatívy Lokálna správa. ✅ #zpetrzalskejobyvacky

Sep 24, 202132:08