Skip to main content
Spotify for Podcasters
Kurda Kuşa Aşa

Kurda Kuşa Aşa

By Buğday Derneği

Buğday'ın ambarından kurda, kuşa ve aşa umut yeşertecek hikâyeler...
Available on
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Buğday Hareketi’nin Yayıncılık Öyküsü

Kurda Kuşa AşaJul 03, 2021

00:00
45:47
Doğal Mürekkep Yapımı

Doğal Mürekkep Yapımı

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, sosyal tasarım merkezi MILKist’in kurucu direktörü ve “Bir Çiftçinin Renkleri - Doğal Mürekkep Yapımı” kitabının yazarı Birnur Temel Birtane ile tohum toplayıcılığından mürekkep yapımına, Türkiye’yi gezen atölye serilerinden bu kayıtların derlendiği kitabın oluşumuna uzanan deneyimleri konuşuyor.

Dec 24, 202236:45
Ekoloji Mücadelesinin Doğası

Ekoloji Mücadelesinin Doğası

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, WWF Türkiye Yönetim Kurulu ve Kurucu üyesi Nergis Yazgan ile Türkiye’de yaban hayatın korunmasına adanan mücadele dolu yılları ve ekoloji alanında çalışan sivil toplum hareketini konuşuyor.

Mar 16, 202254:41
Şifa Mutfağı

Şifa Mutfağı

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, bağışıklık sistemi güçlendirme menüler, fermente gıdalar, holistik beslenme, hasta mutfakları, doğru gluten ve doğru gıda alışverişleri üzerine çalışan; Okuyan Us Yayınevi'nden çıkan "Duyguya Tarif Gerek" kitabının yazarı, eğitmen, danışman ve şef Tuba Gürcan ile “Holistik Mutfak” denilen ama kendisinin “Şifa Mutfağı” adıyla tanımladığı sağlık mutfağını konuşuyor.

Nov 21, 202145:17
Geleceği Besle

Geleceği Besle

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, Beslenme Uzmanı Dilara Koçak ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda, gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya bırakmak için, kimseyi geride bırakmadan gezegeni ve geleceği beslemeyi hedef alan çalışmaları, Sıfır Açlık İçin ‘Gıdanı Koru’ kampanyasını ve atıksız beslenmenin önemini konuşuyor.

Oct 08, 202134:43
Ekolojik Tasarım

Ekolojik Tasarım

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, tasarımcı ve yazar Melih Aşanlı ile ekolojik tasarımın doğasını ve yaşadığımız gezegene olan onarıcı etkilerini konuşuyor.

Sep 04, 202140:52
Çatı Çiftlikleri

Çatı Çiftlikleri

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, şehirde ekolojik üretim örneği oluşturan Montreal’deki “çatı çiftlikleri” uygulamalarını peyzaj mimarı ve kent bahçecisi Dilek Ayman ile konuşuyor.

Aug 20, 202141:31
Yaşamın Mücevherleri: Tohumlar

Yaşamın Mücevherleri: Tohumlar

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal ve Leyla Aslan, tohumun mucizevi dönüşüm hikayesini ve Lalehan Uysal'ın Yapı Kredi bomontiada Galeri'de ziyarete açılan "Kurda, Kuşa, Aşa... Ve Göze" tohum fotoğrafları sergisini konuşuyor.

Aug 07, 202144:19
Sağlıklı Toprak ve Bitkiler İçin Kompost

Sağlıklı Toprak ve Bitkiler İçin Kompost

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, mutfak atıklarını kompost yaparak çöpleri doğa için yararlı hale getirmeyi, evde veya bahçede uygulanabilecek kompost yöntemlerini Buğday Derneği eğitmeni Emre Rona ile konuşuyor.

Jul 18, 202150:04
Buğday Hareketi’nin Yayıncılık Öyküsü

Buğday Hareketi’nin Yayıncılık Öyküsü

Lalehan Uysal, Buğday Hareketi'nin bir fanzinle başlayan; bülten, dergi ve e-bültenin ardından destekçilerinin attığı yeni tohumlarla Buğday E-Dergi'ye dönüşerek devam eden yayıncılık öyküsünü, kendisi gibi dergiye emek verenlerden gazeteci, yazar Oya Ayman ile konuştu.

Jul 03, 202145:47
Victor’un Attığı Tohumları Yeşertiyoruz: Şişli %100 Ekolojik Pazar 15 Yaşında

Victor’un Attığı Tohumları Yeşertiyoruz: Şişli %100 Ekolojik Pazar 15 Yaşında

Lalehan Uysal, Türkiye'nin ilk ekolojik pazarı Şişli %100 Ekolojik Pazar'ın 15. yıldönümünde, Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, pazarın ilk üreticilerinden Şaban Burhan ve pazar türeticilerinden müzisyen Şelale Şehnaz Sam ile ekolojik pazarın kuruluş hikayesini ve yaşadığı dönüşümü konuştu.

Jun 17, 202101:04:00
Sürdürülebilir Yeni Dünya

Sürdürülebilir Yeni Dünya

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, iletişim alanında 45 yıllık deneyime sahip, “Kurumsal İtibar Yönetimi” kavramının ülkemizde ve dünyada tanınması ve yer etmesine öncülük eden Salim Kadıbeşegil ile değişen değerleri, gezegenin itibarını ve sürdürülebilir yeni dünyayı konuştu.

Jun 02, 202153:35
Victor'un Mutfağı ve Arife Tarif Kitabı

Victor'un Mutfağı ve Arife Tarif Kitabı

Podcast serimizin bu kaydında, başından beri Buğday Hareketi’nin içinde yer alan 4 Buğdaygil; Oya Ayman, Güneşin Aydemir, Elif Özizmir ve Lalehan Uysal biraraya geldi. Ve Buğday Hareketi'nin kurucusu, ekolojik yaşam ve tarım konusunda fark yaratan öncü fikirleriyle, oluşturduğu modellerle tanınan Victor Ananias'ın aramızdan ayrılışının 10. yıldönümünde, anısına hazırlanan Arife Tarif yemek kitabını, onun yemeğe ve gıdaya bakışını, mutfağını ve sofrasını konuştular.

Mar 13, 202152:37
Tersine Göç

Tersine Göç

Lalehan Uysal, yerleşeceği dağ köyünü seçtiğinde 31, zeytinlik aldığında 33, yerleştiğinde 35 yaşında olan gazeteci yazar Candan Turhan ile tersine göç etme cesaretini; 15 yıldır doğanın bir parçası olmayı kabul ederek yaşamayı ve üretmeyi konuştu.

Jan 07, 202132:43
Filmlerin İzinde 12 Yıl: SYFF

Filmlerin İzinde 12 Yıl: SYFF

Lalehan Uysal, 12 yılı geride bırakan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'ni, kurucularından Tuna Özçuhadar ile konuştu.

Dec 16, 202031:16
Saklı Orman

Saklı Orman

Lalehan Uysal, Ekofil Topluluk Destekli Yayıncılık’tan çıkan David George Haskell'in on iki dile çevrilen kitabı "Saklı Orman"ı Türkçe'ye kazandıran İlknur Urkun Kelso ile konuştu. 

Oct 17, 202042:15
Sağlıklı Yaşam Rehberi ile Kışa Hazırlık

Sağlıklı Yaşam Rehberi ile Kışa Hazırlık

Lalehan Uysal, Şaduman Karaca ile kış mevsimine geçerken bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapabileceğimizi, beden, zihin ve ruh sağlığımız için hazırladığı ‘Sağlıklı Yaşam Rehberi’ üzerine konuştu.

Oct 10, 202052:07
Kokulu ot ve baharat dünyası

Kokulu ot ve baharat dünyası

Lalehan Uysal, sürdürülebilir ve bütüncül mutfağın şehirdeki uygulamaları konusunda atölyeler düzenleyen, ‘İncekiler’in kurucusu Nazlı Pişkin ile kokulu ot ve baharata dair konuştu.

Oct 03, 202050:12
Atıksız Yaşam

Atıksız Yaşam

Podcast serimizin bu haftaki konuğu atıksız yaşamayı bir hayat felsefesi olarak seçen, Atıksız Mutfak kitabının da yazarı, tasarımcı Gönül Paksoy. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ‘Sürdürülebilir Tasarım’ dersi veren Gönül Paksoy, ekosistemin geleceğine sahip çıkmamız için “denklemin gücü biziz” diyor. Gerçekten güç bizim elimiz de mi? Gönül Paksoy ile Lalehan Uysal konuştu.

Sep 25, 202039:13
Yeşil Çember

Yeşil Çember

Lalehan Uysal, Berlin şehrinin orta yerinde bir otoparkı toprakla doldurup bir kent bahçesi yaratan Gülcan Nitsch ile Türkiye kökenli insanlara sürdürülebilir ekolojik yaşam bilgisini aktarma çabalarını ve Yeşil Çember’i konuşuyor. 

Aug 28, 202034:04
Kadim Bir Gelenek: Fermantasyon

Kadim Bir Gelenek: Fermantasyon

Fermantasyonlu gıdalar ve içeceklerin hayatına girmesiyle, hem kadim bir gelenekle köklerine, hem de hayata daha da bağlandığını belirten Elif Özizmir ile Lalehan Uysal konuştu.

Aug 21, 202040:45
Organik Tarımın Sürdürülebilirliği

Organik Tarımın Sürdürülebilirliği

Lalehan Uysal, ziraat mühendisi Yeşim Bekyürek ile organik tarımın sürdürülebilirliğini konuşuyor.

Aug 14, 202027:44
Gıda Etiği

Gıda Etiği

Lalehan Uysal, Özlem Atabaş ile ‘Üretimden Pazarlamaya Gıda Etiği' üzerine konuşuyor.

Jul 31, 202028:15
Gönüllü Olmak

Gönüllü Olmak

Lalehan Uysal, Buğday gönüllüsü Neval Ergun ile ‘gönüllü’ olmayı konuşuyor.

Jul 24, 202019:20
Geçmişten Bugüne Buğday Türleri

Geçmişten Bugüne Buğday Türleri

Lalehan Uysal, Çanakkale Bayramiç Yeniköy Mezrası’nda çiftçilik yapan Mustafa Alper Ülgen ile buğday türleri üzerine konuşuyor.

Jul 17, 202027:55
Bizi Biz Yapan Değerler

Bizi Biz Yapan Değerler

Lalehan Uysal, yönetim danışmanı ve eğitmen Bora Sarı bizleri tanımlayan, yol gösteren değerler üzerine konuşuyor.

Jul 10, 202035:01
Arıların Dünyası

Arıların Dünyası

Lalehan Uysal, Buğday Derneği eğitmenlerinden Yasemin Kireç ile, arılar ve ekolojik arıcılık üzerine konuşuyor.

Jul 03, 202031:18
Ekmek Sevdası

Ekmek Sevdası

Lalehan Uysal, 2014 yılından beri evinde ekşi mayalı ekmek yapan, bu ekmekleri yürüyerek ve toplu taşıma kullanarak dağıtan Murat Demirtaş ile ekmek ve ekşi maya üzerine konuşuyor.

Jun 26, 202034:34
Zehirsiz Sofralar'ın Perde Arkası

Zehirsiz Sofralar'ın Perde Arkası

Turgay Özçelik ve Lalehan Uysal, 16 pestisit etken maddesinin yasaklanmasından sonra, sıradaki adımları ve Zehirsiz Sofralar Kampanyası'nın perde arkasını konuşuyor.

Jun 19, 202035:19
Kırsalda Yaşam

Kırsalda Yaşam

Lalehan Uysal ve Oya Ayman, kırsalda yaşam, sadeleşme ve kır-kent dayanışması üzerine konuşuyor.

Jun 12, 202035:17
Atalık Buğdaylar, Gluten ve Ekşi Maya

Atalık Buğdaylar, Gluten ve Ekşi Maya

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizin üçüncüsünde Lalehan Uysal ve Neslihan Balamir atalık buğdaylar, gluten ve ekşi maya üzerine konuşuyor.

Jun 05, 202054:47
Çamtepe'nin Öyküsü

Çamtepe'nin Öyküsü

Güneşin  Aydemir ve Lalehan Uysal, 10. yaşını kutlayan Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nin dününü ve bugününü konuşuyor.

May 29, 202050:10
Victor'un Balkabakları

Victor'un Balkabakları

Lalehan Uysal, Leyla Aslan Ünlübay ile çocuklar için yazdığı Victor’un Balkabakları kitabı üzerine konuşuyor.

May 21, 202033:53