Skip to main content
Spotify for Podcasters
Kurda Kuşa Aşa

Kurda Kuşa Aşa

By Buğday Derneği

Buğday'ın ambarından kurda, kuşa ve aşa umut yeşertecek hikâyeler...
Available on
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Geleceği Besle

Kurda Kuşa AşaOct 08, 2021

00:00
34:43
Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Ahmet Berkay Atik

Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Ahmet Berkay Atik

Lalehan Uysal'ın konuğu Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi – WWOOF Türkiye/TaTuTa Koordinatörü Ahmet Berkay Atik.

Hayat değiştiren bir deneyim TaTuTa: İstanbul’dan Kaz Dağları'na uzanan yolculuk:

Berkay Atik işletme eğitiminden sonra reklam ve pazarlama alanlarında 6 yıl çalıştı. İstanbul'daki iş dünyasından ayrıldıktan sonra, organik tarıma olan merakı onu TaTuTa projesiyle tanıştırdı, çiftlikleri gezmek için yola çıktı ve Buğday ile yolculuğu başlamış oldu. Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.

Dec 09, 202316:23
Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Hakan Kök

Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Hakan Kök

Lalehan Uysal'ın konuğu Buğday Derneği için kadim bir yol arkadaşı olan Hakan Kök.

Hakan Kök, Buğday'ın önemli projelerinden biri olan Bahçe projesinden, Buğday Derneği ile birlikte yaptıklarından ve doğa ile birlikte bir yaşama doğru dönüşüm hikayesinden bahsediyor.

Hakan, İstanbul doğumlu, iki kız babası. Avusturya Lisesi ve Robert Kolej mezunu. Almanya'da matbaa mühendisliği eğitimi sonrası Kaya Basım olarak başında bulunduğu matbaa yıllarının ardından "Kök Temsilcilik" ve "Makro Organizasyon" şirketlerinin kurucularından biri oldu.

İshaklı köyü yakınlarında doğayla bir araya gelerek Saklıköy'ü kurdu. Hem mimarisi hem de kullanılan yapı malzemeleriyle Saklıköy bir örnek oldu. Geniş bir arazi içinde yer alan yapıda, doğaya zarar vermeden inşa edilen her işte Hakan'ın imzası var.

Bugün, Datasafe Arşiv Hizmetleri'nin CEO'su olarak görev yapıyor.

Hakan, Buğday için uzun yıllardır değerli bir destekçi ve yol arkadaşı.

Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.

Dec 02, 202323:40
Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Batur Şehirlioğlu

Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Batur Şehirlioğlu

Lalehan Uysal'ın konuğu Buğday Derneği Genel Müdürü, Zehirsiz Sofralar Platformu Koordinatörü, %100 Ekolojik Pazarlar Projesi yürütücülerinden Batur Şehirlioğlu.

ODTÜ'de Makine Mühendisliği eğitimi alırken, 1993'te ekoloji hareketine adım atan ve Dünya Dostları Derneği üyesi olarak nükleer karşıtı harekette aktif rol alan Batur, mezuniyet sonrası "kırsalda birlikte yaşam" hayaliyle üreticilerin yanında gönüllü olarak çalıştı.

Hocamköy Hareketi ve Hocamköy Kooperatifi kurucularından biri olarak Türkiye'de ekoloji, ekolojik köy ve ekolojik yaşam kavramlarının gelişmesine katkı sağladı. Kırıkkale, Hasandede’de yaşamsal anlamda Ekolojik Köy kurma girişiminde yer aldı.

2000 yılında Victor ve Oya ile Yalıkavak’ta “kırsalda bir yaşam” denemesine girişti. Ekolojik/ doğal ürün tedariği, danışmanlık, Bodrum Pazarı’nda ekolojik ürün pazarcılığı yaptı.

Ağaçkakan ve Buğday dergilerinde yazıları yayınlandı, Buğday Hareketi'nin ilk zamanlarından itibaren içinde olan Batur, aynı zamanda Buğday Derneği'nin kurucuları arasında.

2006 yılından bu yana Buğday Derneği’nde %100 Ekolojik Pazar Projesi ile aktif rol üstleniyor. 2014'ten beri yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürüyor. Zehirsiz Sofralar Platformu Koordinatörlüğünü yürütüyor ve Genel Müdür olarak görev yapıyor.

Ankara'da yaşıyor, Melek ve Damla adlarında iki kız çocuğu var. 

Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.

Nov 25, 202321:33
Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Gürsel Tonbul

Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Gürsel Tonbul

Lalehan Uysal'ın konuğu Buğday Ege Çalışma Grubu üyesi ve %100 Ekolojik Pazar üreticilerimizen Gürsel Tonbul.

Gürsel Tonbul, 1975'te evlenip Kuşadasına yerleşmiş. 80'e kadar İngilizce öğretmenliği yapmış, daha sonra turizme yönelmiş. Ailesiyle yaşamak ve üretmek için başlayan toprakla dostluğu onu 95 yılında bir çiftlik kurmaya kadar götürmüş. Çiftçilğin yanı sıra Değirmen Restoran'ın da kuruluşunu gerçelşetirmiş. Yerlim adı altında setfikalı organik ürün markasını yaratmış. 48 yıldır Kuşadası, 26 yıldır Davutlar'da milli parka bakan bu çiftlikte yaşıyor. 2000 yılından itibaren kesintisiz sertifikalı organik tarım yapıyor. Yerel ve çok çeşitliliğe dayalı, kendini besleyen, sürdürülebilir bir tarım modelini yaşatmaya çalışıyor.

%100 Ekolojik Pazar üreticilerimizden biri olan Gürsel Tonbul, pazarların kurulduğu ilk yıllarda %100 Ekolojik Pazar komisyon üyesi olarak görev aldı. Bir dönem Buğday Derneği Yönetim Kurulu üyeliğini yaptı. Bugün Buğday Ege çalışma grubunun 5 aktif üyesinden biri. Zehirsiz Sofralar Platformu’nda yer alan ORGÜDER’in temsilcisi.

Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.

Nov 18, 202330:41
Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Oya Ayman

Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Oya Ayman

Lalehan Uysal'ın konuğu Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi, İletişim Süpervizörü Oya Ayman.

Oya Ayman, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdikten sonra 90'lı yıllarda farklı gazete, dergi ve TV kanallarında muhabir olarak çalıştı. 1997’de Güney Amerika seyahatini gerçekleştirdi. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli haber ve belgeseller yaptı. Güney Amerika izlenimlerini aktaran dört bölümlük ‘Güneş Toprakları’ belgeseli NTV’de yayımlandı. 1999’da, aynı adlı kitabı yayımlandı. Kitap, daha sonra ‘Şapkanın Altındaki Kıta’ başlığı ile ikinci baskıyı yaptı. 1999’da WWF-Türkiye adına, NTV’de yayımlanan ‘Nuh’un Ambarı’ adlı haber programın yönetmenliğini yaptı. 1997 yılında Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi’nin yayın yönetmenliğini üstlendi. 2004-2014 yılları arasında National Geographic Türkiye’de Lokal Konular editörü olarak çalıştı ve makaleleri yayımlandı. Al Jazeera Türk’te de dosya-araştırma muhabiri olarak görev yaptı.

2014 yılından bu yana İzmir’in bir dağ köyünde yaşıyor, topluluk destekli tarım için üretim yapıyor ve kırsalda yaşam, gönüllü sadelik, gıda güvenliği gibi konularda çeşitli gazete ve dergilere yazı yazıyor. Buğday Derneği’nin çeşitli çalışmalarının koordinasyonunda görev alıyor, çeşitli mecralarda ekolojik yaşam bilgisinin yayılması ve kırla kent arasındaki bağların güçlenmesi için çaba gösteriyor.

Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.Nov 11, 202354:19
Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Leyla Aslan

Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Leyla Aslan

Lalehan Uysal'ın konuğu %100 Ekolojik Pazarlar ve Tohum Kumbaram projelerinin koordinatörü, çocuk kitapları yazarı, Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan.


Leyla, henüz üniversite sınavlarına hazırlanırken Buğday’da işlerin ucundan tutmaya başlamış. Mezuniyetinin ardından 2002 yılında Buğday’da Mali ve İdari İşler Sorumlusu olarak çalışmaya başlayan Leyla, 2006 yılından beri %100 Ekolojik Pazarlar Proje Koordinatörü, 2017 yılından beri de Yönetim Kurulu Başkanı. 2020 yılından beri çocuklara doğayı anlatma niyetiyle ekolojik temalı hikaye kitapları yazıyor. Şu anda Tohum Kumbaram projesinin lideri. Yeni yayınlanan, Buğday’ın Mevsimsel Beslen Takvimi’nden ilham alarak tasarladığı kutu oyunu olan Meyveli-Sebzeli-Mevsimli Bilmeceler Oyunu ile çocuklara mevsim döngüsü üzerinden doğayı anlatıp atölyeler düzenliyor.


Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.Nov 04, 202325:24
Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Deniz Dinçel

Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Deniz Dinçel

Lalehan Uysal'ın konuğu Findorn Ekoköyü'ndeki deneyimlerinden ve dönüşüm hikâyesinden bahseden Deniz Dinçel

Deniz Dinçel, Buğday’da çalıştıktan sonra 2004 yılında İngiltere’ye giderek sürdürülebilir yaşam, sürdürebilirlik için eğitim gibi konularda eğitim aldı. Buğday’ın kurulduğu günden beri iş birliği ve iletişim içinde olduğu Findorn Ekoköyü’nün ekolojik ayak izi analizi çalışmasında proje koordinatörlüğü yaptı. Çevre eğitim programları geliştirerek uyguladı. 2015- 2021 yılları arasında Çekül Vakfı Eğitim Birimi Koordinatörü oldu. Ankara Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi bölümünde doktora çalışmasını 2019 yılında tamamladı. Deniz bugün bir yandan ekolojik okur-yazarlık üzerine dersler verirken diğer yandan bağımsız danışman ve eğitmen olarak çalışıyor. Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.

Oct 28, 202319:56
Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Bora Sarı

Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Bora Sarı

Lalehan Uysal'ın konuğu Buğday Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Bora Sarı dönüşüm hikâyesini anlatıyor.

Buğday Derneği kurulduğundan beri üyesi ve gönüllüsü olan Bora Sarı, sürdürülebilirlik, ekolojik yaşam, şiddetsiz iletişim, yaratıcı drama, onarıcı çemberler, açık alan teknolojisi, olumlayıcı sorgulama, katılımcı süreçler kolaylaştırıcılığı, öğrenen organizasyonlar ve değerler başlığı altında konular ve yöntemleri üzerine çalışıyor. TEM Yönetim Geliştirme bünyesinde çeşitli sektörlerdeki kuruluşların yetkinlik gelişim projelerinde eğitmen, danışman, takım koçu ve bireysel koç olarak görev alıyor.Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.Oct 21, 202319:06
Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Neslihan Balamir

Buğday'la Dönüşüm Hikâyeleri - Neslihan Balamir

Lalehan Uysal'ın konuğu buğdaya ve atalık tohumlara gönül vermiş olan Neslihan Balamir, Buğday Hareketi ile birlikte dönüşüm hikayesini anlatıyor.

% 100 Ekolojik Pazarlar Projesinde 2009-2011 yılları arasında çalışan Neslihan, Zerun’un kurucusu. Organik tarım, atalık buğdaylar, atalık tohum ve ekşi maya ekmek konularında danışmanlık veriyor ve Buğday eğitmenler ekibinde yer alıyor.

Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.Oct 14, 202320:31
Buğday’la Dönüşüm Hikâyeleri - Salim Kadıbeşegil

Buğday’la Dönüşüm Hikâyeleri - Salim Kadıbeşegil

Lalehan Uysal'ın konuğu Salim Kadıbeşegil, Stratejik İletişim Yönetimi alanında akademik ve profesyonel birikimiyle Buğday hareketine nasıl el verdiğini ve kendi dönüşümünü anlatıyor.

Bu podcast, İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu yalnızca Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'ne aittir ve hiçbir koşulda Avrupa Birliği’nin ve proje ortaklarının görüşlerini yansıttığı düşünülemez.

Sep 30, 202318:35
Doğal Mürekkep Yapımı

Doğal Mürekkep Yapımı

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, sosyal tasarım merkezi MILKist’in kurucu direktörü ve “Bir Çiftçinin Renkleri - Doğal Mürekkep Yapımı” kitabının yazarı Birnur Temel Birtane ile tohum toplayıcılığından mürekkep yapımına, Türkiye’yi gezen atölye serilerinden bu kayıtların derlendiği kitabın oluşumuna uzanan deneyimleri konuşuyor.

Dec 24, 202236:45
Ekoloji Mücadelesinin Doğası

Ekoloji Mücadelesinin Doğası

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, WWF Türkiye Yönetim Kurulu ve Kurucu üyesi Nergis Yazgan ile Türkiye’de yaban hayatın korunmasına adanan mücadele dolu yılları ve ekoloji alanında çalışan sivil toplum hareketini konuşuyor.

Mar 16, 202254:41
Şifa Mutfağı

Şifa Mutfağı

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, bağışıklık sistemi güçlendirme menüler, fermente gıdalar, holistik beslenme, hasta mutfakları, doğru gluten ve doğru gıda alışverişleri üzerine çalışan; Okuyan Us Yayınevi'nden çıkan "Duyguya Tarif Gerek" kitabının yazarı, eğitmen, danışman ve şef Tuba Gürcan ile “Holistik Mutfak” denilen ama kendisinin “Şifa Mutfağı” adıyla tanımladığı sağlık mutfağını konuşuyor.

Nov 21, 202145:17
Geleceği Besle

Geleceği Besle

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, Beslenme Uzmanı Dilara Koçak ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda, gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya bırakmak için, kimseyi geride bırakmadan gezegeni ve geleceği beslemeyi hedef alan çalışmaları, Sıfır Açlık İçin ‘Gıdanı Koru’ kampanyasını ve atıksız beslenmenin önemini konuşuyor.

Oct 08, 202134:43
Ekolojik Tasarım

Ekolojik Tasarım

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, tasarımcı ve yazar Melih Aşanlı ile ekolojik tasarımın doğasını ve yaşadığımız gezegene olan onarıcı etkilerini konuşuyor.

Sep 04, 202140:52
Çatı Çiftlikleri

Çatı Çiftlikleri

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, şehirde ekolojik üretim örneği oluşturan Montreal’deki “çatı çiftlikleri” uygulamalarını peyzaj mimarı ve kent bahçecisi Dilek Ayman ile konuşuyor.

Aug 20, 202141:31
Yaşamın Mücevherleri: Tohumlar

Yaşamın Mücevherleri: Tohumlar

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal ve Leyla Aslan, tohumun mucizevi dönüşüm hikayesini ve Lalehan Uysal'ın Yapı Kredi bomontiada Galeri'de ziyarete açılan "Kurda, Kuşa, Aşa... Ve Göze" tohum fotoğrafları sergisini konuşuyor.

Aug 07, 202144:19
Sağlıklı Toprak ve Bitkiler İçin Kompost

Sağlıklı Toprak ve Bitkiler İçin Kompost

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, mutfak atıklarını kompost yaparak çöpleri doğa için yararlı hale getirmeyi, evde veya bahçede uygulanabilecek kompost yöntemlerini Buğday Derneği eğitmeni Emre Rona ile konuşuyor.

Jul 18, 202150:04
Buğday Hareketi’nin Yayıncılık Öyküsü

Buğday Hareketi’nin Yayıncılık Öyküsü

Lalehan Uysal, Buğday Hareketi'nin bir fanzinle başlayan; bülten, dergi ve e-bültenin ardından destekçilerinin attığı yeni tohumlarla Buğday E-Dergi'ye dönüşerek devam eden yayıncılık öyküsünü, kendisi gibi dergiye emek verenlerden gazeteci, yazar Oya Ayman ile konuştu.

Jul 03, 202145:47
Victor’un Attığı Tohumları Yeşertiyoruz: Şişli %100 Ekolojik Pazar 15 Yaşında

Victor’un Attığı Tohumları Yeşertiyoruz: Şişli %100 Ekolojik Pazar 15 Yaşında

Lalehan Uysal, Türkiye'nin ilk ekolojik pazarı Şişli %100 Ekolojik Pazar'ın 15. yıldönümünde, Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, pazarın ilk üreticilerinden Şaban Burhan ve pazar türeticilerinden müzisyen Şelale Şehnaz Sam ile ekolojik pazarın kuruluş hikayesini ve yaşadığı dönüşümü konuştu.

Jun 17, 202101:04:00
Sürdürülebilir Yeni Dünya

Sürdürülebilir Yeni Dünya

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizde Lalehan Uysal, iletişim alanında 45 yıllık deneyime sahip, “Kurumsal İtibar Yönetimi” kavramının ülkemizde ve dünyada tanınması ve yer etmesine öncülük eden Salim Kadıbeşegil ile değişen değerleri, gezegenin itibarını ve sürdürülebilir yeni dünyayı konuştu.

Jun 02, 202153:35
Victor'un Mutfağı ve Arife Tarif Kitabı

Victor'un Mutfağı ve Arife Tarif Kitabı

Podcast serimizin bu kaydında, başından beri Buğday Hareketi’nin içinde yer alan 4 Buğdaygil; Oya Ayman, Güneşin Aydemir, Elif Özizmir ve Lalehan Uysal biraraya geldi. Ve Buğday Hareketi'nin kurucusu, ekolojik yaşam ve tarım konusunda fark yaratan öncü fikirleriyle, oluşturduğu modellerle tanınan Victor Ananias'ın aramızdan ayrılışının 10. yıldönümünde, anısına hazırlanan Arife Tarif yemek kitabını, onun yemeğe ve gıdaya bakışını, mutfağını ve sofrasını konuştular.

Mar 13, 202152:37
Tersine Göç

Tersine Göç

Lalehan Uysal, yerleşeceği dağ köyünü seçtiğinde 31, zeytinlik aldığında 33, yerleştiğinde 35 yaşında olan gazeteci yazar Candan Turhan ile tersine göç etme cesaretini; 15 yıldır doğanın bir parçası olmayı kabul ederek yaşamayı ve üretmeyi konuştu.

Jan 07, 202132:43
Filmlerin İzinde 12 Yıl: SYFF

Filmlerin İzinde 12 Yıl: SYFF

Lalehan Uysal, 12 yılı geride bırakan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'ni, kurucularından Tuna Özçuhadar ile konuştu.

Dec 16, 202031:16
Saklı Orman

Saklı Orman

Lalehan Uysal, Ekofil Topluluk Destekli Yayıncılık’tan çıkan David George Haskell'in on iki dile çevrilen kitabı "Saklı Orman"ı Türkçe'ye kazandıran İlknur Urkun Kelso ile konuştu. 

Oct 17, 202042:15
Sağlıklı Yaşam Rehberi ile Kışa Hazırlık

Sağlıklı Yaşam Rehberi ile Kışa Hazırlık

Lalehan Uysal, Şaduman Karaca ile kış mevsimine geçerken bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapabileceğimizi, beden, zihin ve ruh sağlığımız için hazırladığı ‘Sağlıklı Yaşam Rehberi’ üzerine konuştu.

Oct 10, 202052:07
Kokulu ot ve baharat dünyası

Kokulu ot ve baharat dünyası

Lalehan Uysal, sürdürülebilir ve bütüncül mutfağın şehirdeki uygulamaları konusunda atölyeler düzenleyen, ‘İncekiler’in kurucusu Nazlı Pişkin ile kokulu ot ve baharata dair konuştu.

Oct 03, 202050:12
Atıksız Yaşam

Atıksız Yaşam

Podcast serimizin bu haftaki konuğu atıksız yaşamayı bir hayat felsefesi olarak seçen, Atıksız Mutfak kitabının da yazarı, tasarımcı Gönül Paksoy. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ‘Sürdürülebilir Tasarım’ dersi veren Gönül Paksoy, ekosistemin geleceğine sahip çıkmamız için “denklemin gücü biziz” diyor. Gerçekten güç bizim elimiz de mi? Gönül Paksoy ile Lalehan Uysal konuştu.

Sep 25, 202039:13
Yeşil Çember

Yeşil Çember

Lalehan Uysal, Berlin şehrinin orta yerinde bir otoparkı toprakla doldurup bir kent bahçesi yaratan Gülcan Nitsch ile Türkiye kökenli insanlara sürdürülebilir ekolojik yaşam bilgisini aktarma çabalarını ve Yeşil Çember’i konuşuyor. 

Aug 28, 202034:04
Kadim Bir Gelenek: Fermantasyon

Kadim Bir Gelenek: Fermantasyon

Fermantasyonlu gıdalar ve içeceklerin hayatına girmesiyle, hem kadim bir gelenekle köklerine, hem de hayata daha da bağlandığını belirten Elif Özizmir ile Lalehan Uysal konuştu.

Aug 21, 202040:45
Organik Tarımın Sürdürülebilirliği

Organik Tarımın Sürdürülebilirliği

Lalehan Uysal, ziraat mühendisi Yeşim Bekyürek ile organik tarımın sürdürülebilirliğini konuşuyor.

Aug 14, 202027:44
Gıda Etiği

Gıda Etiği

Lalehan Uysal, Özlem Atabaş ile ‘Üretimden Pazarlamaya Gıda Etiği' üzerine konuşuyor.

Jul 31, 202028:15
Gönüllü Olmak

Gönüllü Olmak

Lalehan Uysal, Buğday gönüllüsü Neval Ergun ile ‘gönüllü’ olmayı konuşuyor.

Jul 24, 202019:20
Geçmişten Bugüne Buğday Türleri

Geçmişten Bugüne Buğday Türleri

Lalehan Uysal, Çanakkale Bayramiç Yeniköy Mezrası’nda çiftçilik yapan Mustafa Alper Ülgen ile buğday türleri üzerine konuşuyor.

Jul 17, 202027:55
Bizi Biz Yapan Değerler

Bizi Biz Yapan Değerler

Lalehan Uysal, yönetim danışmanı ve eğitmen Bora Sarı bizleri tanımlayan, yol gösteren değerler üzerine konuşuyor.

Jul 10, 202035:01
Arıların Dünyası

Arıların Dünyası

Lalehan Uysal, Buğday Derneği eğitmenlerinden Yasemin Kireç ile, arılar ve ekolojik arıcılık üzerine konuşuyor.

Jul 03, 202031:18
Ekmek Sevdası

Ekmek Sevdası

Lalehan Uysal, 2014 yılından beri evinde ekşi mayalı ekmek yapan, bu ekmekleri yürüyerek ve toplu taşıma kullanarak dağıtan Murat Demirtaş ile ekmek ve ekşi maya üzerine konuşuyor.

Jun 26, 202034:34
Zehirsiz Sofralar'ın Perde Arkası

Zehirsiz Sofralar'ın Perde Arkası

Turgay Özçelik ve Lalehan Uysal, 16 pestisit etken maddesinin yasaklanmasından sonra, sıradaki adımları ve Zehirsiz Sofralar Kampanyası'nın perde arkasını konuşuyor.

Jun 19, 202035:19
Kırsalda Yaşam

Kırsalda Yaşam

Lalehan Uysal ve Oya Ayman, kırsalda yaşam, sadeleşme ve kır-kent dayanışması üzerine konuşuyor.

Jun 12, 202035:17
Atalık Buğdaylar, Gluten ve Ekşi Maya

Atalık Buğdaylar, Gluten ve Ekşi Maya

“Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa...” podcast serimizin üçüncüsünde Lalehan Uysal ve Neslihan Balamir atalık buğdaylar, gluten ve ekşi maya üzerine konuşuyor.

Jun 05, 202054:47
Çamtepe'nin Öyküsü

Çamtepe'nin Öyküsü

Güneşin  Aydemir ve Lalehan Uysal, 10. yaşını kutlayan Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nin dününü ve bugününü konuşuyor.

May 29, 202050:10
Victor'un Balkabakları

Victor'un Balkabakları

Lalehan Uysal, Leyla Aslan Ünlübay ile çocuklar için yazdığı Victor’un Balkabakları kitabı üzerine konuşuyor.

May 21, 202033:53