Skip to main content
Spotify for Podcasters
Café Evropa

Café Evropa

By Café Evropa

Originální podcast pod značkou Café Evropa, pod kterou probíhají již tradiční debaty v celé ČR na témata, která rezonují v české společnosti. V podcastu se však zaměříme především na osobní zkušenosti našich hostů s EU a jejich pohled na pro ně palčivá témata. Posluchači tak mají možnost poslouchat odlehčené rozhovory s osobnostmi z různých oborů, kteří sdílí své názory, zkušenosti a příběhy související s Evropskou unií.

Více informací o debatách naleznete na cafe-evropa.cz a také na facebooku Café Evropa, kde můžete pravidelné diskuze sledovat živě i ze záznamu.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Reakce EU na aktuální mezinárodní dění – jak Evropa obstojí před současnými geopolitickými výzvami?

Café EvropaNov 03, 2020

00:00
01:30:21
#4 - Digitální gramotnost - Jak je na tom Česko?

#4 - Digitální gramotnost - Jak je na tom Česko?

Do 4. dílu podcastu Café Evropa jsme si pozvali Anetu Martinek - inspirativní spoluzakladatelku projektu #HolkyzMarketingu. Aneta je mentorkou a podnikatelkou, která pomáhá ženám nastartovat svou kariéru v oblastech PR a IT. V podcastu Aneta sdílí své cenné zkušenosti, rady a inspirativní tipy pro ženy, které se chtějí v těchto oborech prosadit a naučit se potřebné digitální dovednosti. V podcastu zazní také důvody, proč je stále potřeba ženy v tomto oboru vzdělávat a jak na tom ženy obecně v digitální sféře jsou. Tento podcast vychází u příležitosti Týden pro Digitální Česko. Projekt #HolkyzMarketingu je tu pro všechny ženy, které hledají podporu a vedení v oblasti marketingu a k němu přidružených oborů. Moderuje Tereza Masopustová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.

Nov 21, 202320:04
#3 - Jak být udržitelný v šatníku i na talíři?

#3 - Jak být udržitelný v šatníku i na talíři?

Do třetí epizody nového formátu podcastu Café Evropa přijaly pozvání Jitka Nováčková, ambasadorka Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), a Anna Strejcová, zakladatelka a specialistka projektu Zachraň jídlo. Obě dámy vysvětlují, proč se o udržitelný způsob života zajímat a sdílí s posluchači několik tipů, jak žít udržitelněji, které samy praktikují v otázce jídla nebo módy. Moderuje Tereza Masopustová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.

Oct 25, 202328:46
#2 - DiscoverEU aneb vlakem napříč Evropou

#2 - DiscoverEU aneb vlakem napříč Evropou

Za pár dní bude opět možné se registrovat do soutěže o Interrail jízdenku #DiscoverEU, se kterou můžete procestovat vlakem celou Evropu. O svých zážitcích se s námi podělili Mája a Tomáš, kteří byli z tisíců registrovaných vybráni a měli tu možnost procestovat Evropu vlakem. Jaké má program DiscoverEU výhody? Kam se podívali a jak na cestování vzpomínají? Více v novém díle podcastu Café Evropa.


Moderuje Tereza Masopustová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.


Oct 02, 202324:57
#1 - Generace Z diskutuje o Evropě - Proč se o EU musíme bavit?

#1 - Generace Z diskutuje o Evropě - Proč se o EU musíme bavit?

První díl našeho nového podcastu je tu! V novém díle se můžete těšit na Moniku Ladmanovou, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR a Sváťu Barka, influencera a content creatora. Společně se baví o tom, jaké výhody nám členství v EU přináší, jak zapojit mladé do politiky a o tématech, která Generaci Z opravdu zajímají. A jako bonus se každý z nich podělí o svou osobní zkušenost s prací v EU. 

Moderuje Tereza Masopustová, hlavní analytička, České zájmy v EU.


Jul 25, 202332:18
Café Evropa online: Turecko po volbách – jakým směrem se bude ubírat?

Café Evropa online: Turecko po volbách – jakým směrem se bude ubírat?

Hosté:

Lucia Najšlová, politoložka, autorka knihy Turkey and the EU: The Politics of Belonging

Dominika Píhová, novinářka, Deník N

Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu, Metropolitní univerzita Praha 

Moderátor: Žiga Faktor, vedoucí bruselské kanceláře, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

--------------------------------------------------------------------------------------------

Ve druhém kole prezidentských voleb obhájil Recep Tayyip Erdoğan se ziskem přes 52 % hlasů svůj post a bude tak vládnout Turecku i příštích 5 let. Ke změně v prezidentském křesle nedopomohlo ani sjednocení opozice, která do prezidentského souboje vyslala jako svého kandidáta Kemala Kılıçdaroğlu. Volby se vyznačovaly vysokou volební účastí, která daleko přesáhla hranici 80 procent.

Erdoğan, který byl do své funkce zvolen potřetí v řadě, bude úřad zastávat v době, kdy se stát nenachází v jednoduché situaci. Zemi, kterou v únoru postihlo ničivé zemětřesení, navíc trápí vysoká nezaměstnanost a téměř 50% inflace. Volby také přispěly k prohloubení polarizace společnosti. Výsledky prezidentských voleb v Turecku jsou však důležité i pro Evropskou unii. Turecko má již dlouhá léta status kandidátské země EU (ačkoliv v posledních letech jsou přístupová jednání pozastavena) a je také jedním z důležitých členů NATO. Pro evropské země je Turecko klíčové také s ohledem na dohodu o nelegální migraci, kterou uzavřelo s EU. Na jejím základě Turecko zachytává pokusy o nelegální migraci do Evropy, což vedlo k výraznému snížení migrační vlny z let 2015-2016. V poslední době se pak Turecko snažilo působit jako mediátor v jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem. Vzhledem k častým změnám Erdoğanových postojů však zůstává otázkou, co si můžeme od jeho dalšího volebního období slibovat, především pak ve vztahu k evropským státům.

Proč má v Turecku současný prezident stále tak velký úspěch? Co znamená znovuzvolení Erdoğana pro EU? Byl Kemal Kılıçdaroğlu vhodným kandidátem opozice? Jakou měl v současné náladě v Turecku šanci na úspěch? Jaký vliv bude mít tato volba na ruskou agresi na Ukrajině? Jaká je budoucnost Kurdů v Turecku? Zhorší se stav demokracie v Turecku?

Jun 08, 202301:12:47
Café Evropa: Umělá inteligence: příležitost, nebo hrozba?

Café Evropa: Umělá inteligence: příležitost, nebo hrozba?

Hosté: 

Tereza Bartoníčková, zakladatelka a ředitelka, Internetový institut
Petr Tureček, evoluční biolog a básník+ Marcel Kolaja, poslanec Evropského parlamentu, Piráti, skupina 
Zelených/Evropské svobodné aliance – přednahrané video 

Moderátorka: Klára Vlasáková

----------------------------------------------
ChatGPT a jiné podobné platformy umělé inteligence zásadně začínají měnit literaturu i další oblasti života. Již letos je umělá inteligence autorem či spoluautorem stovek knih. Jak se k tomuto fenoménu postavit? Měla by být regulována? A jak řešit autorská práva?

Debata se uskutečnila v rámci programu festivalu Svět knihy

May 19, 202356:27
Café Evropa: Bláznivá a mladá věda v Česku – máme být na co hrdí

Café Evropa: Bláznivá a mladá věda v Česku – máme být na co hrdí

Hosté:

Adéla Chalupová, jaderná inženýrka 
Markéta Klíčová, PhD. studentka v oboru nanotechnologií, Technická univerzita v Liberci  

Moderátor: Petr Koubský, Deník N

---

Čeští vědci se neodmyslitelně zapsali do historie svými vynálezy. Za poslední století obohatili svět v mnoha oblastech. Mezi ně patří například Otto Wichterle díky jeho úpravě kontaktních čoček a vynálezu silonu, Jaroslav Heyrovský za objev polarografie nebo Antonín Holý, který vyvinul léky proti několika virovým onemocněním. Úspěchy české vědy však nejsou jen otázkou historie. Prosazují se i mladí vědci, kteří se umisťují v prestižních mezinárodních soutěžích na předních příčkách v široké škále oblastí zahrnující například medicínský výzkum, biotechnologie, biologii, chemii, lingvistiku nebo umělou inteligenci. Úspěchy slaví i tuzemské univerzity, namátkou například Technická univerzita v Liberci se svým výzkumem nanomateriálů nebo ČVUT se svými projekty zahrnujícími technologii 3D tisku. Zdá se tak, že v celé škále vědních oborů není ani dnes na české scéně nouze. Jak vypadá budoucnost české vědy? Zajímají se mladí lidé o vědu? Je český výzkum dostatečně financován? Jakým překážkám čelí čeští vědci? Jak jsou ve vědě zastoupeny ženy? Jak je na tom výzkum v Česku v porovnání s jinými evropskými zeměmi? Daří se univerzitám rozvíjet potenciál svých studentů a udržet je ve vědecké sféře? Daří se vědu popularizovat a jak to případně zlepšit? 

---

Debata se uskutečnila 5.5. 2023 v rámci festivalu Den Evropy na Střeleckém ostrově.

May 18, 202347:55
Café Evropa online: Automobilová doprava v Evropě – jak ji ovlivní nová legislativa EU?

Café Evropa online: Automobilová doprava v Evropě – jak ji ovlivní nová legislativa EU?

Hosté:

 • Michal Hrubý, vědecký asistent, Škoda Auto Vysoká škola
 • Lucie Krčmářová, ředitelka odboru sektorové expertízy a průmyslové politiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR 
 • Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, EPP  
 • Zdeněk Petzl, výkonný ředitel, Sdružení automobilového průmyslu
   

Moderuje: Kateřina Etrychová

–––

Ve snaze Evropské unie snížit emise CO2 v rámci klimatického balíčku Fit for 55 čekají autodopravu v Evropě změny. Nová plánovaná norma Euro 7, která cílí na snížení dopadů emisí z automobilové dopravy na lidské zdraví, totiž zároveň zpřísňuje podmínky pro výrobu aut. Evropská legislativa také počítá se zákazem prodeje vozů se spalovacími motory, a to od roku 2035. Státy proto v posledních týdnech diskutovaly možnost využití tzv. syntetických paliv (také e-paliva), která jsou vyráběna z vodíku a oxidu uhličitého. Syntetická paliva jsou technologicky zajímavou alternativou k benzínu nebo naftě a dají se teoreticky vyrábět šetrně k životnímu prostředí. Dominantní technologickou alternativou ke spalovacím motorům je ale hlavně elektromobilita, která však kromě výhod z hlediska emisí představuje i řadu nových výzev nejen pro průmysl. Mezi ty se řadí dostupnost a cena energií nebo pravděpodobně vyšší pořizovací cena aut. Koncentrace elektrovozů v evropských ulicích nicméně bude do budoucna dozajista stoupat, a proto je na místě přicházet s technologiemi, které umožní využívat autobaterie i v dalších sektorech. Automobilky tak například již v současné době využívají zbylou kapacitu baterií na vytvoření úložiště elektrické energie pro podniky či celá města. Jak bude vypadat budoucnost automobilové dopravy? Měl by se dát vedle elektřiny prostor i syntetickým palivům? Jak se české obyvatelstvo obecně staví k zelené transformaci? Měla by norma Euro 7 vliv na denní rutinu občanů? Jak se k legislativě postaví česká vláda? Co by to znamenalo pro dostupnost automobilů? Nehrozí ztráta pracovních míst v průmyslu s automobily spalovacími motory? Jak se na evropské úrovni řeší recyklace a znovuvyužití baterií? Jak moc by tyto legislativní návrhy pomohly životnímu prostředí?


Debata se uskutečnila 2. 5. 2023

May 03, 202301:27:50
Café Evropa online: Budoucnost energetiky v Česku - jak dále snižovat závislost na fosilních palivech?

Café Evropa online: Budoucnost energetiky v Česku - jak dále snižovat závislost na fosilních palivech?

Hosté:

 • Vladimír Kubeček, výzkumný pracovník, Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova
 • René Neděla, zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
 • Adéla Tesařová, vedoucí oddělení, Generální ředitelství pro energetiku, Evropská komise
 • Evžen Tošenovský, člen Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, Evropský parlamentModerátorka: Kateřina Etrychová

Moderuje: Kateřina Etrychová -------------------------------------------------------------------------------------------- S ohledem na současnou klimatickou situaci je nutné hledat alternativní zdroje energie, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Česko se na základě svých závazků k EU i své vlastní iniciativy pokouší přicházet s řešeními, která by přispěla ke snížení negativních vlivů na životní prostředí a zároveň zachovala energetickou soběstačnost země. I přes snížení závislosti Česka na fosilních palivech v posledních letech tento zdroj energie našemu energetickému mixu a výrobě elektřiny stále dominuje. Cílem Česka je postupné odstranění uhlí z energetického mixu, které by podle vlády mohlo nastat do roku 2033, podle zástupců společnosti ČEZ pak možná již do roku 2030. K dosažení tohoto cíle je ale potřeba stanovení přesného postupu, kterým vláda zároveň zajistí posílení
důvěry možných investorů ochotných projekt podpořit a který by měl také zahrnovat strategii pro řešení socioekonomických faktorů, které přechod na jiný hlavní zdroj energie způsobí.

Daří se Česku diverzifikovat zdroje a snižovat závislost na fosilních palivech? Bude Česko v případě odstupu od uhlí energeticky nezávislé na ostatních státech? Jaká je nejlepší alternativa, která by nahradila uhlí jako hlavní zdroj energie? Jak situaci ovlivnila energetická krize po ruském útoku na Ukrajinu? Jak by odklon od uhlí ovlivnil regiony zaměřené na těžbu uhlí a lidi pracující v tomto
oboru?


Debata byla vysílána: 24. 4. 2023

Apr 25, 202301:32:18
Café Evropa online: Evropská památka obětem šoa a boj proti antisemitismu

Café Evropa online: Evropská památka obětem šoa a boj proti antisemitismu

Hosté:

 • Robert Řehák, zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání, Ministerstvo zahraničních věcí ČR
 • Michael Pelíšek, tajemník, Federace židovských obcí
 • Hana Kubátová, odborná asistentka, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova


Moderuje: Eva Horelová, zástupkyně vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR

--------------------------------------------------------------------------------------------

Podle průzkumů v posledních letech narůstají diskriminační a antisemitské tendence v členských státech Evropské unie. Ve světle těchto událostí přijala Evropská komise strategii boje proti antisemitismu a rozvoje židovského života, ve které zdůrazňuje potřebu užší spolupráce v rámci Unie v oblastech vzdělávání a památky obětí holokaustu nebo při potírání všech forem antisemitismu. Debata zdůrazní neslučitelnost antisemitských/diskriminačních tendencí s hodnotami EU a bude se zabývat otázkami kolektivní paměti nebo vytvořením evropského památníku obětem šoa. Zároveň se zaměří na to, jakým způsobem můžou členské státy EU přispět ke kultuře vzpomínání v Evropě, a tedy i na otázku přípravy národní strategie.

Mar 24, 202301:31:12
Café Evropa online: Vztahy EU a Číny – promění současné krize vztah dvou velmocí?

Café Evropa online: Vztahy EU a Číny – promění současné krize vztah dvou velmocí?

Hosté:
 Zdeněk Beránek, analytik mezinárodních vztahů a poradce předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
 David Gardáš, sinolog, Sinopsis
 Magdalena Slezáková, zahraniční zpravodajka, Deník N
 Ondřej Wagner, Evropská služba pro vnější činnost, Delegace v Číně 

Moderátorka: Ivana Karásková, vedoucí projektů MapInfluenCE a CHOICE, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)

-------------------------------------------------------------------------------------------- Vztahy mezi EU a Čínou proměnil vzestup Číny jako globálního hráče. Jsou klíčovým faktorem pro ekonomickou a geostrategickou bezpečnost EU. Realistický mnohostranný přístup EU k Číně reflektuje „Strategický výhled" z března 2019. Čína je současně v různých oblastech partnerem, ekonomickým konkurentem anebo systémovým soupeřem. V zahraničně-politické oblasti se EU i nadále řídí svou „politikou jedné Číny" a rozvíjí své vztahy s Tchaj-wanem, čímž podporuje společné hodnoty, o něž se opírá tchajwanský systém správy věcí veřejných. Nejednoznačnost Číny ohledně ruské agrese na Ukrajině byla zaznamenána v Bruselu a ve všech hlavních městech EU. Ve výročních zprávách českých tajných služeb je Čína také již dlouhodobě označovaná za zpravodajskou hrozbu. Ve světě pak často rezonují kauzy porušování lidských práv v této zemi. Čína je také významným průmyslovým hráčem, na kterém je Evropa v mnohých ohledech závislá – jako na výrobě chybějících čipů či těžbě kovů do baterií elektromobilů. Mezi hlavními tématy, na která se chce EU ve vztahu k Číně zaměřit, je klimatická krize, jelikož je Čína téměř třetinovým světovým producentem emisí skleníkových plynů, dále pak otázka pozice Číny v rámci ruské agrese na Ukrajině či diverzifikace dodavatelských řetězců.
Jaké jsou možné scénáře pro další vývoj čínsko-evropských vztahů? Co jsou hlavní sporné a opěrné body partnerství? Je Unie jednotná z hlediska postojů k Číně? Jsou obě strany ochotny vztahy nadále posilovat? Jak partnerství ovlivnil Covid-19 a fungovala v době pandemie spolupráce? Mohou vztah mezi EU a Čínou ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2024? Dokáže se Evropa zbavit závislosti na čínském průmyslu? A co můžeme očekávat v česko-čínských vztazích?


Mar 21, 202301:31:21
Café Evropa online: Rok po ruském útoku na Ukrajinu

Café Evropa online: Rok po ruském útoku na Ukrajinu

Hosté:
Petr Pavel, zvolený prezident České republiky
Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost
Vitalij Usatyj, chargé d´affaires, Velvyslanectví Ukrajiny v České republice

Moderuje: Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice
--------------------------------
V pátek 24. února 2023 uběhne rok od počátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, kdy Ruská federace rozdmýchává konflikt již od nelegální anexe Krymu v roce 2014. Pro statečně se bránící Ukrajinu je klíčová podpora spojenců, ať už v podobě dodávek zbraní či finanční a humanitární pomoci. Petr Pavel, zvolený český prezident, prosazuje pokračující podporu napadené Ukrajiny, blízkou spolupráci se spojenci v mezinárodních organizacích, udržení evropské jednoty a základních evropských hodnot. A právě evropské hodnoty a transparentnost jsou tématem místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové. Oba dva tak budou také partnery při dalším budování a prohlubování aktivního členství České republiky v Evropské unii. Situaci na Ukrajině a její přípravy na vyjednávání o členství v EU přiblíží Vitalij Usatyj, chargé d'affaires velvyslanectví Ukrajiny v České republice.

Jaké jsou jejich názory na obranu demokracie a evropských hodnot ve světle nelegální ruské vojenské agrese na Ukrajině a Kremlem podporované hybridní dezinformační kampaně v EU? Jak se mění parametry evropské bezpečnosti? Může se Rusko ještě napojit na hodnoty evropské civilizace? Co bude muset udělat Ukrajina, ale také EU samotná, aby byly připraveny na členství Ukrajiny v EU? Jaký bude přístup Petra Pavla k evropským záležitostem? Může volba nového prezidenta změnit pohled ostatních členských zemí EU či dalších spojenců na Českou republiku?

Feb 27, 202301:38:25
Café Evropa online: Co přineslo české předsednictví do budoucna – jak může Česko navázat na předchozí půlrok v čele Rady EU?

Café Evropa online: Co přineslo české předsednictví do budoucna – jak může Česko navázat na předchozí půlrok v čele Rady EU?

Hosté:

 • Edita Hrdá, velvyslankyně, stálá představitelka ČR při EU
 • Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR
 • Tomáš Prouza, koordinátor CZ PRES, Ministerstvo průmyslu a obchodu; prezident, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR

Moderátorka: Helena Truchlá, České zájmy v EU

------------------------
S koncem roku 2022 skončilo také šestiměsíční předsednictví Česka v Radě EU, které si od nás pro nadcházející půlrok převzalo Švédsko, a které je obecně hodnoceno jako úspěšné. Předsednictví přineslo poevropštění české politiky a vyjednávání některých dohod, které byly uzavřeny pod českým vedením v Radě EU, by mohlo napomoci upevnit pozici Česka mezi členskými státy Evropské unie. Klíčové však bude to, jestli čeští představitelé zůstanou v řešení témat na půdě EU aktivní i po skončení předsednictví. Během těchto šesti měsíců byla v odborných kruzích často vyzdvihována práce českých diplomatů a úředníků, kteří se na předsednictví podíleli. V návaznosti na získanou reputaci se však začala stále častěji objevovat otázka nízkého počtů Čechů ve vysokých pozicích v EU.

Jak bychom měli využít zkušenosti z předsednictví v dalším působení Česka v EU? Pomůže změna image České republiky v unijních institucích také změnit vnímání EU v ČR? Pomůže odvedená práce českých úředníků během předsednictví zvýšit šance jejich uplatnění v Bruselu?

Jan 20, 202301:16:44
Café Evropa online: Zdražování v Evropě – jak zkrotit růst cen a udržet sociální smír?

Café Evropa online: Zdražování v Evropě – jak zkrotit růst cen a udržet sociální smír?

Hosté:

Moderátorka: Helena Truchlá, ředitelka, České zájmy v EU

---

Neustále přetrvávající inflace a rostoucí ceny energií sužují státy celé Evropské unie a prohlubují tak ekonomický pesimismus. Po srpnovém zpomalení a po zářijovém překvapivém nárustu o 0,8 % dosahuje nyní míra inflace, dle České národní banky, 15,1 %. Ke zvýšení cen došlo nejen v sektoru bydlení a energií, ale i v oblasti potravin či telekomunikací. Nejedná se jen o problém Česka, například inflace v Maďarsku dosáhla až na 20,1 % a všechny tři baltské státy musí řešit inflaci vyšší než 22 %. Tento růst se neprojevuje jen v tabulkách a číslech, nýbrž dopadá i na jednotlivce, a to především na ty z nižších sociálních tříd. V reakci na tuto situaci Česko v posledních měsících zasáhla vlna protivládních demonstrací, na kterých bylo hlavním tématem volání po cenové regulaci potravin, nájemného, energií a pohonných hmot. Mimo to se však na nich objevila i krajní pravicová hesla, nemluvě o sloganech žádající vystoupení z Evropské unie, NATO i OSN či vyhrožování odborů generální stávkou.

Nakolik je rekordní zdražování způsobené energetickou krizí? Postaví se k problematice EU společně, nebo je řešení na vládách jednotlivých států? Je vládní program „Deštník proti chudobě“ dostatečným řešením pro lidi existenčně ohrožené růstem cen? Postupuje česká vláda úměrně situaci, nebo se jí vymkla z rukou? Můžeme očekávat další radikální růst životních nákladů? A jak se zdražování promítne v občanské společnosti jednotlivých států?

Dec 13, 202201:30:17
Café Evropa online: Ruská válka na Ukrajině – je evropská podpora Ukrajiny dostatečná?

Café Evropa online: Ruská válka na Ukrajině – je evropská podpora Ukrajiny dostatečná?

Hosté:

 • Martin Dvořák, náměstek ministra, Ministerstvo zahraničních věcí ČR
 • Petra Gombalová Kyslingerová, vedoucí oddělení pro Ukrajinu, Evropská služba pro vnější činnost
 • Jan Šír, vědecký pracovník, Katedra ruských a východoevropských studií, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
 • Lenka Víchová, ukrajinistka

Moderátor: Luboš Palata, Deník

--------------------------------

Válka na Ukrajině je jedním z nejsilnějších hybatelů politické mezinárodní scény již přes devět měsíců. Od prvních měsíců ruské invaze státy Evropské unie hledaly cestu, jak napadenou Ukrajinu podpořit a zároveň se přímo nezapojit do otevřeného vojenského konfliktu. Mimo sankční balíčky směřované na ruské obchodní aktivity, udělování víz i konkrétní jednotlivce, jejichž působnost ale nebyla okamžitá, se jako nejefektivnější cesta ukázaly dodávky těžké vojenské techniky a vojenského materiálu přímo ukrajinské armádě. Ostatní formy pomoci jako humanitární nebo finanční hrají rovněž důležitou roli. Česko na pomoc Ukrajině vydalo přibližně 17 miliard korun, z čehož 13 miliard tvořily nevojenské příspěvky jako humanitární dávky, zařízení ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny nebo výdaje na zdravotnictví. V zářijovém proslovu o současném stavu Unie Ursula von der Leyen zmínila vojenskou podporu Ukrajiny a sankční balíčky proti Rusku jako jeden z hlavních úspěchů EU v roce 2022 a zároveň upozornila na nutnost pokračovat v těchto krocích i v následujícím roce. Zdůraznila, že konec ozbrojeného konfliktu je v nedohlednu, a tak by vlny solidární pomoci, dodávky zbraní i rozšiřování sankcí neměly polevovat. Na tyto konkrétní body se soustředí i Česko v rámci svého předsednictví v Radě EU.

Co vyjednávání a následné dodávání zbraní a další pomoci vypovídá o směřování jednotlivých členských států EU? Ovlivnila jednání ohledně příspěvků jejich vzájemné vztahy? Bude většina států EU ochotna i nadále přispívat ze svých rozpočtů na pomoc Ukrajině? Co se objevilo v dalším slibovaném sankčním balíčku, který byl projednáván 30. 9. 2022? Jaký byl rozdíl v přístupu EU a NATO k dodávkám zbraní? Jak se jednotlivá pomoc odráží v rozpočtech států i EU? Neohrozila ČR dodávkami vojenského materiálu Ukrajině svou vlastní obranyschopnost?

Dec 08, 202201:35:04
Café Evropa online: Dezinformace - kdo je šíří a proč?

Café Evropa online: Dezinformace - kdo je šíří a proč?

Hosté:

 • Markéta Gregorová, poslankyně Evropského parlamentu, Česká pirátská strana, skupina Zelených/Evropské svobodné aliance
 • Petra Mlejnková, odborná asistentka, Katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykova univerzita
 • Dominik Presl, vedoucí analytické sekce, Oddělení strategické komunikace, Úřad vlády ČR

Moderátorka: Kateřina Etrychová

Debata byla organizována Evropskou komisí v ČR, Kanceláří Evropského parlamentu v ČR a EUROPEUM Institute for European Policy. Mediálním partnerem debaty byl Deník.cz

Nov 23, 202201:32:34
Café Evropa online: 35 let s programem Erasmus – proč se vyplatí jet na zkušenou do zahraničí?

Café Evropa online: 35 let s programem Erasmus – proč se vyplatí jet na zkušenou do zahraničí?

Hosté:
- Tomáš Novotný – člen mezinárodní Sítě Euroučňů, absolvent studijních pobytů Erasmus+ v Irsku a ve Španělsku
- Veronika Rojová – viceprezidentka národní sekce Erasmus Student Network, absolventka studijního pobytu Erasmus+ ve Švédsku
- Michal Uhl – ředitel Domu zahraniční spolupráce

 Moderátor: Luboš Palata, Deník.cz
------------------------
Vzdělávací program Erasmus slaví letos své 35. výročí. Od jeho spuštění se do mezinárodních výměn a projektů zapojilo zhruba 12 milionů lidí, přičemž Evropská komise očekává, že do roku 2027 využije této příležitosti dalších 10 milionů. Česká republika se do Erasmu poprvé zapojila v roce 1998 a od té doby s ním do zahraničí vycestovalo již více než 350 000 lidí. Nejedná se přitom jen o vysokoškoláky, na které byl program z počátku zaměřen. Na vzdělávací pobyty různého typu jezdí také středoškoláci, učni nebo mladí lidé, kteří nestudují. Příležitosti k profesnímu rozvoji využívají rovněž zaměstnanci vzdělávacích institucí či kulturních a neziskových organizací.

Proč se vyplatí jet na zkušenou do zahraničí? Jaké jsou výhody programu Erasmus+ oproti jiným studijním programům v zahraničí? Kdo všechno může s Erasmem vyjet? Jaké zkušenosti mají čeští účastníci studijních pobytů? Kolik peněz poskytuje Evropská komise na mezinárodní projekty? A jak program ovlivnila pandemie?

Oct 24, 202201:32:04
Café Evropa online: Dodávka a zásoby plynu pro Evropu - budeme mít v zimě čím topit?

Café Evropa online: Dodávka a zásoby plynu pro Evropu - budeme mít v zimě čím topit?

Hosté:
Martin Jirušek, odborný asistent, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

Lenka Kovačovská, expertka na energetiku, bývalá výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu

Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, EPP

Moderátorka: Helena Truchlá, České zájmy v EU
------------------------
Invaze Ruska na Ukrajinu má pro Evropu kromě bezpečnostního hlediska značný dopad také v energetické oblasti. V reakci na protiruské unijní sankce uvalené po invazi se totiž Rusko rozhodlo výrazně omezit množství plynu putujícího do Evropy. Země EU jsou však na ruském plynu závislé v průměru z více než 40 procent, v případě Česka se pak jedná téměř o úplnou závislost. S blížící se zimou se tak členské země musí potýkat s otázkou, jak zabezpečit dostatečné množství plynu pro potřeby domácností i průmyslu. Česko se z tohoto důvodu rozhodlo pronajmout dodatečné zásobníky plynu v Nizozemsku a také se snažilo zajistit si dovoz plynu z jiných zemí, například z Kataru. Pod českým předsednictvím v Radě EU také vzešel plán evropské solidarity, jehož cílem je dobrovolné snížení spotřeby plynu členských zemí o 15 % ve srovnání s předchozími roky. Omezené množství plynu proudícího do Evropy má za následek také raketový růst cen energií, které jsou několikanásobně vyšší než v předchozích letech. Nejistota, zda bude v zimě čím topit a vysoké ceny energií se tak stávají jednou z velkých obav občanů pro nadcházející měsíce.

Dokáže si Česká republika sama zajistit dostatečné množství zemního plynu pro potřeby domácností a průmyslu? Bude nutné omezit vytápění během zimních měsíců? Je reálné, aby nedostatek plynu negativně postihl český průmysl? Snižuje Česká republika, potažmo celá Evropská unie, svou závislost na ruském plynu? Jak efektivní může být systém evropské solidarity, pokud bude fungovat na dobrovolné bázi? Jaký vývoj může nadále mít cena energií? Pomůže vláda nějakým způsobem občanům, které postihne výrazné zdražení energií? Mohou sami občané udělat něco pro to, aby za energie platili méně?

Sep 23, 202201:28:25
Café Evropa online: Projev o stavu Unie – co čeká EU v současné nelehké době?

Café Evropa online: Projev o stavu Unie – co čeká EU v současné nelehké době?

Hosté debaty:

 • Markéta Boubínová, redaktorka, Deník N
 • Jaroslav Bžoch, poslanec Parlamentu ČR, místopředseda Výboru pro evropské záležitosti, ANO
 • Štěpán Černý, náměstek pro řízení sekce, Sekce pro evropské záležitosti, Úřad vlády ČR
 • Marcel Kolaja (online), poslanec Evropského parlamentu, Piráti, skupina Zelených/Evropské svobodné aliance
 • Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR


 • Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny
  -----------------------------

Projev o stavu Evropské unie je každoroční vystoupení předsedy či předsedkyně Evropské komise na plénu Evropského parlamentu a následná debata s europoslanci mapující dosavadní činnosti a vývoj v EU a vytyčující další směřování. Letošním klíčovým tématem bude zejména ruská agrese na Ukrajině a s ní spojená bezpečnostní i ekonomická rizika a otázky budoucnosti Evropy. EU aktuálně čelí jedné z největších mezinárodních krizí, kdy v důsledku války Ruska na Ukrajině došlo k odhalení dlouhodobějších problémů. Jedním z cílů Unie by mělo být zlepšení koordinace politiky soudržnosti a nových nástrojů EU tak, aby byla umožněna pružnější reakce na nové výzvy, jako je energetická krize, klimatická krize nebo zajištění potravinové bezpečnosti či zvládaní mimořádných situací spojených se zdravotnickými riziky.

Jak se válka Ruska proti Ukrajině dotýká přímo Evropanů a jaké jsou jejich reakce? Jak by měla Evropská unie řešit hrozby v oblasti energetické bezpečnosti? Jak zajistit, aby evropský potravinový systém v budoucnu obstál vůči potenciálním rizikům a krizím? Jsou klimatické cíle z hlediska času a soudržnosti členských států skutečně realizovatelné?

Sep 15, 202201:27:03
Café Evropa: České předsednictví v Radě EU – co čeká EU pod českým vedením?

Café Evropa: České předsednictví v Radě EU – co čeká EU pod českým vedením?

Hosté debaty jsou:

 • Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti, Vláda ČR
 • Tomáš Petříček, ředitel, Progresivní analytické centrum, bývalý ministr zahraničních věcí ČR
 • Milena Vicenová, Technologická agentura ČR, bývalá velvyslankyně ČR v Bruselu

Moderátorka: Kateřina Etrychová

-------------------------------

1. července převezme Česko od Francie na půl roku štafetu předsednictví v Radě Evropské unie. Česká vláda tak bude díky tomu v průběhu následujících šesti měsíců značným způsobem ovlivňovat agendu jednání v rámci Rady EU. České předsednictví je tedy velkou příležitostí k prosazení českých zájmů v oblasti evropských politik a nastolování témat, která jsou pro českou vládu důležitá. Obsahovou stránku předsednictví do značné míry koordinuje Česko mimo jiné s Evropskou komisí, Francií a Švédskem, které od Česka předsednictví převezme začátkem příštího roku. Dle vyjádření ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka by se česká vláda chtěla zaměřit na zvládnutí uprchlické krize, poválečnou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posilování evropských obranných kapacit, strategickou odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Zvládne Česko během svého předsednictví tyto priority naplnit? Kterou z priorit by měla vláda upřednostnit? Jsou zvolená témata dostatečně ambiciózní, či jsou naopak spíše mimo možnosti a schopnosti české vlády? Jak se na předsednictví podepíše značně zredukovaný rozpočet na jeho přípravu? Jak vysokou laťku naší vládě nastavilo první předsednictví ČR v roce 2009 a v jakých hlavních ohledech se bude to letošní lišit? Jaká další témata by měla ČR během předsednictví akcentovat? A jak se dotkne předsednictví občanů? Je téma předsednictví dostatečně a správně komunikováno široké veřejnosti?

Jun 24, 202201:30:14
Café Evropa online: Potravinová bezpečnost a válka na Ukrajině

Café Evropa online: Potravinová bezpečnost a válka na Ukrajině

Hosté:

 •  Hynek Roubík, vědecký pracovník, Česká zemědělská univerzita v Praze
 •  Monika Tóthová, ekonomická expertka, Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO)- 

Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny

-------------------

Podle Světového potravinového programu OSN se za posledních pět let zvýšil počet lidí, kteří mají tak špatný přístup k potravinám, že je bezprostředně ohrožen jejich život nebo živobytí ze 108 na 193 milionů. Mezi hlavní příčiny potravinové krize patří extrémní výkyvy počasí v podobě vln veder a záplav a ekonomické šoky související s pandemií COVID-19. Téma globální potravinové bezpečnosti přinesla do popředí také aktuální ruská invaze na Ukrajinu. Ta urychlila trend zvyšování cen potravin, které již v roce 2021 byly vyšší než za posledních deset let. Ruská agrese odhalila vzájemnou propojenost a slabosti globálních potravinových systémů, což má vážné důsledky pro celosvětovou potravinovou bezpečnost. Významná část ukrajinské produkce potravin je v současné době vyřazena ze světových trhů. Ukrajina tradičně vyváží 52 % světového slunečnicového oleje, tedy nejvíce na světě, a nezanedbatelné množství kukuřice, pšenice nebo řepky. Rusko však zničilo a zablokovalo několik ukrajinských přístavů podél Černého moře, čímž blokuje ukrajinský vývoz. V současné době také zabavuje Rusko na okupovaných územích Ukrajiny kromě zemědělských strojů i zásoby obilí, jehož značnou část Ukrajina vyváží. Své vlastní exportní zásoby potravin využívá Rusko jako formu vydírání, kdy zadržuje dodávky za účelem zvýšení cen nebo získání politické podpory.

Jakým způsobem může EU dojít k prevenci a předvídání příčin potravinových krizí? Jaké strukturální změny by země EU měly podporovat? Jak se k současné situaci staví skupina G7? Jak bojovat proti protekcionistickým opatřením, které v souvislosti se současným nedostatek potravin některé země zavádějí? Dá se předpokládat, že stejně jako v minulosti přijdou nepokoje v souvislosti s nedostatkem potravin? Jak jim čelit? Lze očekávat další migrační vlnu a jakým způsobem by na ní měla EU reagovat? Jakým způsobem lze donutit Rusko zastavit blokádu Černého moře? Jak je na tom Evropa/Česká republika v rámci potravinové bezpečnosti?

Jun 22, 202201:04:53
Café Evropa online: Rozšiřování EU – kdy se země západního Balkánu dočkají svého členství v Unii?

Café Evropa online: Rozšiřování EU – kdy se země západního Balkánu dočkají svého členství v Unii?

Hosté:
- Vladimír Bilčík, poslanec Evropského parlamentu, SPOLU – občianska demokracia, Evropská lidová strana (EPP)
- Žiga Faktor, vedoucí bruselské kanceláře, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
- Janina Hřebíčková, velvyslankyně ČR v Černé Hoře

Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny

-------------------

Již několik měsíců se média a evropští politici intenzivně věnují dopadům válečného konfliktu na Ukrajině. V důsledku toho byla pozornost vůči některým jiným státům v sousedství EU odsunuta do pozadí, což se týká i zemí západního Balkánu s kandidátským statutem na členství EU – Albánie, Černé Hory, Severní Makedonie a Srbska. Integrační proces a příprava těchto států na členství v EU trvá již řadu let, prozatím ale bez větších výsledků a perspektivy brzkého přijetí. V souvislosti s válkou na Ukrajině se navíc objevily obavy z možné destabilizace tohoto regionu. Toto se týká zejména silného vlivu Ruska v Srbsku a rostoucího napětí v Bosně a Hercegovině, které by mohlo negativně ovlivnit celý region. Na důležitost stability těchto států pro EU nedávno upozornil také rakouský kancléř Karl Nehammer, který zároveň apeloval na vládu Petra Fialy, aby se Česká republika během svého předsednictví na tyto státy zaměřila.

Jakým způsobem proměnila válka na Ukrajině přístup EU k zemím západního Balkánu? Dojde pod vlivem současných událostí k proměně procesu rozšiřování EU? V jakém časovém horizontu by bylo přistoupení zemí západního Balkánu reálné? Jaké překážky stojí těmto zemím v cestě ke členství v EU? Jaký dopad by případné rozšíření mělo na fungování EU?

Jun 09, 202201:11:23
Café Evropa online: Maďarsko a EU – jak se vyvíjejí vztahy mezi Bruselem a Budapeští?

Café Evropa online: Maďarsko a EU – jak se vyvíjejí vztahy mezi Bruselem a Budapeští?

Hosté:
- Pavlína Janebová, ředitelka pro výzkum, Asociace pro mezinárodní otázky
- David Smoljak, předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie, Senát Parlamentu České republiky
- Kateřina Zichová, redaktorka, Euractiv.cz
Moderátor: Luboš Palata, Deník.cz
-----
Jednoznačné vítězství v maďarských parlamentních volbách získala konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, která zároveň posílila ústavní většinu. Vítězství Fideszu umožňuje premiéru Orbánovi dokončit plánované ústavní změny, které jsou v rozporu se základními principy liberální demokracie. V návaznosti na povolební situaci oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zahájení disciplinárního řízení s Maďarskem, jehož následkem by mohlo být pozastavení čerpání peněz z unijních fondů. Tento bezprecedentní mechanismus byl v Evropské unii zaveden v roce 2021 jako tzv. režim podmíněnosti. Maďarsko by tak mohlo přijít o miliardy eur z fondů EU, které maďarská ekonomika akutně potřebuje. Maďarsko je také kritizováno za Orbánův vliv na svobodná média, která sehrávají stěžejní roli v parlamentních volbách již od premiérova prvního vítězství v roce 2010. Provládní média představují více než 80 % maďarského mediálního trhu, která jsou charakteristické propagandistickými praktikami a odmítáním opozičních zástupců. Naopak nezávislí novináři jsou vystavováni obstrukcím ze strany vlády a očerňujícím kampaním. Světový index svobody tisku zařadil Maďarsko v roce 2021 na 92. místo, což je pokles z jeho 23. pozice oproti roku 2010.

Jaký další postup můžeme očekávat ze strany EU při zavádění nového finančního mechanismu? Jaké důsledky přinese režim podmíněnosti pro politické směřování Maďarska a jeho zahraniční politiku? Je Maďarsko schopné nahradit chybějící příjmy z fondů, které dosahují až 7,2 miliard eur? Do jaké míry je maďarská zahraniční politika ovlivněna ruskou agresí a válkou na Ukrajině? Můžeme po vzoru Velké Británie očekávat odchod Maďarska.
-----
Debata proběhla 26. května 2022 online formou.

May 27, 202201:29:47
Café Evropa v regionech: Budoucnost lesů na Vysočině – poučili jsme se z kůrovcové kalamity?

Café Evropa v regionech: Budoucnost lesů na Vysočině – poučili jsme se z kůrovcové kalamity?

Hosté:
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů a divoké přírody, Hnutí Duha
Jitka Meňházová, akademická pracovnice, Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně
Jan Sovák, lesní rada, KINSKÝ Žďár, a.s.

Moderátor: Martin Vokálek, výkonný ředitel, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
----
Procházka po lesích Vysočiny dnes nezřídka nabízí neradostný obrázek. Opakuje se zde tragédie, kterou známe z řady jiných částí Česka. Doslova před očima mizí nejen jednotlivé stromy, ale celé porosty. Nepůvodní smrkové lesy, oslabené dlouhými suchy, se nedokáží ubránit kůrovci. Dílo zkázy pak dokonávají silné větry, které vyvracejí, lámou či ohýbají přeživší stromy. Někde tak narážíme na nekonečné řady smutných pahýlů suchých stromů, jinde na rozsáhlé holiny nebo na celé lesy, z nichž zůstala jen prázdná „skořápka“ okrajových stromů – a nakonec mizí i ta. A nejen to. Slunce odhalenou půdu vysouší v prach, mění se vodní režim, hrozí eroze. Návštěvníci marně bloudí krajinou, z níž zmizely stromy s turistickými značkami, a silnice jsou ničeny kolonami kamiónů se dřevem. V některých částech Vysočiny již můžeme hovořit doslova o katastrofě: snahy o opětovné zalesnění končí bezútěšnými řadami uschlých sazenic.

Dle výpočtu think-tanku CZECH FOREST napadl kůrovec v Česku za loňský rok 15-20 milionů kubických metrů stromů a způsobil škody ve výši 11,6 miliardy korun. Na Vysočině objem vytěžených stromů nakažených kůrovcem dosáhl v minulém roce 1,2 milionu kubických metrů. Kromě Česka se s kůrovcovou kalamitou v posledních letech potýkaly též Rakousko, Německo, Slovensko, Polsko či Švédsko. V sousedním Německu bylo během kalamity v roce 2020 poškozeno kůrovcem rekordních 43 milionů kubických metrů.

Je situace opravdu tak děsivá a jaká čeká lesy Vysočiny budoucnost? Jaký je současný stav lesních porostů v různých částech Vysočiny? Jaké okolnosti a příčiny k současnému stavu vedly – a za které z nich může člověk? Jaké následky katastrofa má pro přírodu, zvěř i člověka? Lze na celé situaci najít i nějaká pozitiva? Poučili jsme se z ní? Změní se do budoucna náš vztah k lesům a krajině? Co by vlastníci lesů měli dělat pro obnovu svých porostů, co z toho dělat dokáží, a bude to stačit? Jak by měly vypadat lesy na Vysočině v budoucnu, za deset, za sto let? Jak může pomoci stát či Evropská unie a její environmentální politika, zvláště takzvaná Zelená dohoda pro Evropu?
----

Debata se konala 17. 5. 2022 v Muzeu Vysočiny v Jihlavě.

May 18, 202201:30:19
Café Evropa: 18 let Česka v EU – jak dospělo naše členství v Evropské unii?

Café Evropa: 18 let Česka v EU – jak dospělo naše členství v Evropské unii?

Hosté debaty:

Štěpán Černý, náměstek pro řízení sekce pro evropské záležitosti, Úřad vlády ČR

Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, klub Evropské lidové strany

Mikuláš Peksa, poslanec Evropského parlamentu, Piráti, skupina Zelených/Evropské svobodné aliance

Aneta Zachová, šéfredaktorka, Euractiv.cz

Moderátorka: Veronika Sedláčková, Český rozhlas

---

1.května uplynulo 18 let od momentu, kdy se Česko společně s dalšími devíti státy stalo členem Evropské unie. Členství v EU nabízí řadu benefitů, například volný pohyb v rámci Schengenského prostoru, možnosti mobility díky programu Erasmus+ či dlouhodobý ekonomický růst, z nemalé části podpořen značným množstvím finančních prostředků plynoucích do Česka z rozpočtu EU. Díky členství v EU se Česko podílí také na jejím rozhodování a má příležitost spoluvytvářet pravidla největšího trhu na světě. A díky letošnímu předsednictví v Radě EU bude Česko v samém centru rozhodování o prioritách a dalším směřování EU. Předsednictví se Česko ujme již 1.července a bude tak velkou součástí formování evropské reakce na válku na Ukrajině, ale i na další krize a výzvy, které nás čekají.

Co jsou největší přínosy členství Česka v EU? Jak se Česko změnilo od vstupu od EU a jak hodnotíte její dosavadní působení v EU? Jak přispělo členství v EU k ekonomickému růstu Česka? Na co by se EU měla zaměřit v budoucnu? Jak by z členství v EU mohlo Česko těžit ještě víc? Kdy se dočkáme přijetí eura? Jaké jsou iniciativy EU, které podporují a nabízejí příležitosti pro mladé lidi? A může české předsednictví zásadním způsobem přispět k lepšímu povědomí Čechů o fungování EU?

---

Debata se konala 9.5. 2022 na Střeleckém ostrově v rámci Dne Evropy.

May 11, 202254:09
Café Evropa online: Budoucnost společné zemědělské politiky – kdo z ní bude profitovat?

Café Evropa online: Budoucnost společné zemědělské politiky – kdo z ní bude profitovat?

Hosté:
- Jan Doležal, prezident, Agrární komora ČR
- Petr Jílek, náměstek ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání, Ministerstvo zemědělství ČR
- Michal Nekvasil, Generální ředitelství pro oblast klimatu, Evropská komise
- Kateřina Urbánková, manažerka svazu, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
- Veronika Vrecionová, poslankyně Evropského parlamentu, ODS/ skupina Evropských konzervativců a reformistů
Moderátorka: Helena Truchlá, České zájmy v EU.
-----
Evropská unie koordinuje zemědělskou politiku svých členských států již od 60. let. Společnou zemědělskou politikou se snaží podpořit produkci, zvýšit kvalitu potravin, chránit životní prostředí a také zabránit migraci lidí do měst. To dělá především pomocí dotací udělovaných zemědělcům nebo zemědělským podnikům. Tyto dotace postupem času klesají, stále však tvoří více než třetinu celkového rozpočtu EU. Unie se také v rámci snahy o uhlíkovou neutralitu přesouvá v čím dál větší míře od konvenčního zemědělství k tomu ekologickému. Její cíl počítá s tím, že do roku 2030 by měla být čtvrtina evropského zemědělství v ekologickém režimu. V současné době totiž zemědělství tvoří asi 10 procent celkových emisí v EU. Česká republika se v podílu ekologicky obdělávané půdy umísťuje nad průměrem EU, tento trend však v posledních letech stagnuje. Konvenční systém zemědělství navíc díky úspornému procesu nabízí zákazníkům levnější potraviny. A i když zájem o biopotraviny v ČR roste, na celkové spotřebě mají ekologické produkty stále jen zanedbatelný podíl.

Je zvyšující se podpora ekologického zemědělství krok správným směrem? Jak nastavit ekoschémata pro období 2023-2027 tak, aby motivovala zemědělce hospodařit udržitelně? Jak může společná zemědělská politika pomoci udržitelnému hospodaření v lesích? Má tato podpora šanci změnit stagnující trend ekologického zemědělství v ČR? Neztratí evropské podniky schopnost konkurovat těm mimoevropským? Jaký bude dopad nové zemědělské politiky na české občany? Nezpůsobí tento krok zvýšení cen potravin? Je možné navýšit v ČR podíl biopotravin ve veřejném stravování bez zvýšení cen, tak jako se to povedlo v jiných zemích? Má vůbec cenu v České republice více podporovat ekologické zemědělství i přes nepříliš vysoký zájem občanů o biopotraviny? Nebo existuje naopak šance, že se se zvýšenou produkcí cena ekologických produktů sníží?
----
Debata proběhla 25. dubna 2022 online formou.

May 03, 202201:35:09
Café Evropa online: Digitální balíček EU – jak se dotkne online služeb v Evropě?

Café Evropa online: Digitální balíček EU – jak se dotkne online služeb v Evropě?

Hosté:
- Michal Feix, externí konzultant, Seznam.cz
- Viola Fieberová, vedoucí oddělení služeb informační společnosti, Odbor digitální ekonomiky a chytré specializace, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
- Marcel Kolaja, poslanec Evropského parlamentu, Piráti, skupina Zelených/Evropské svobodné aliance
-  Eva Pavlíková, výkonná ředitelka, Česko.Digital

Moderátorka: Helena Truchlá, České zájmy v EU
-----
Stále sílící pozice technologických firem je v současné době velmi diskutovaným tématem. Evropská unie se tak v rámci digitální agendy rozhodla aktualizovat svá pravidla v oblasti digitálních technologií. Nová legislativa by měla upřednostnit zájmy uživatelů nad zájmy technologických společností. Navrhované změny například zakazují cílenou reklamu na děti nebo nabízejí uživatelům větší kontrolu nad údaji, které poskytují dalším stranám. Nová pravidla by také zakazovala velkým společnostem upřednostňovat své vlastní služby na úkor jiných. Tento krok by měl snížit náklady uživatelů díky zajištění větší nabídky služeb a zároveň posílit pozici malých a středních firem na trhu. Na české společnosti by nová legislativa měla mít pozitivní vliv, jelikož žádná z tuzemských firem pravděpodobně nemá tak dominantní pozici na trhu, aby ji uvedená pravidla omezovala. Technologickým gigantům, pocházejícím většinou z USA, se však digitální regulace EU obecně nelíbí a například šéf sítí Facebook nebo Instagram Mark Zuckerberg se již nechal slyšet, že zvažuje zrušení svých služeb na území Evropy.

Jaký dopad může mít nový digitální balíček EU na evropský trh? Omezí nová legislativa moc technologických gigantů na trhu? Může vzrůst pozice českých technologických společností? Co by připravované změny reálně znamenaly pro uživatele? Hrozí opravdu situace, že Evropané ztratí možnost používat Facebook či Instagram? Nebudou nová pravidla omezující cílenou reklamu nebo propagaci vlastních služeb ve výsledku znamenat zvýšení cen pro uživatele? A měl by se internet vůbec nějakým způsobem regulovat?
----
Debata proběhla 31.3. 2022 online formou.

Apr 01, 202201:30:49
Café Evropa online: Ukrajinské ženy s dětmi na útěku před válkou – jak můžeme pomáhat?

Café Evropa online: Ukrajinské ženy s dětmi na útěku před válkou – jak můžeme pomáhat?

Hosté:
- Barbora Antonová, aktivistka; ředitelka, Ženský spolek Vesna
- Vít Šimral, radní, Magistrát hlavního města Prahy
- Kateřina Wolfová, vedoucí oddělení, Generální ředitelství pro migraci a vnitřní věci, Evropská komise

Moderátor: Luboš Palata, Deník.cz

---

Ruská invaze na Ukrajinu s sebou nepřináší pouze nevyprovokovaný a neospravedlněný vojenský útok na civilisty, ale také humanitární krizi. Ruská agrese na Ukrajině způsobila největší uprchlickou vlnu v Evropě od dob druhé světové války. Od začátku ruského útoku opustilo Ukrajinu již přes dva miliony lidí, kdy více než polovinu z nich dle UNICEF tvoří nejzranitelnější skupina obyvatel – děti. Nejen děti, ale i ženy hledají útočiště před válkou v Evropě, nejčastěji v zemích Visegrádské čtyřky. Od začátku války Polsko přijalo přes 1,2 milionů uprchlíků, české hranice poté překročilo více než 150 000 uprchlíků, kteří jsou následně umísťováni v uprchlických centrech. Česko také na pomoc Ukrajině pravidelně vypravuje humanitární vlaky ve spolupráci s Člověkem v tísni. Solidarita se zvedla i napříč českými občany, kteří na pomoc Ukrajině vybrali rekordních 1,5 miliardy korun, a pomáhají i další členské státy EU. Rada EU mimo jiné aktivovala směrnici o dočasné ochraně, která zaručuje okamžitou pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí ve všech členských státech EU. Amnesty International však upozorňuje na její omezený obsah, jelikož EU by měla zajistit všem uprchlíkům před současnou válkou stejnou pomoc. Zároveň i v ČR, kde vláda z důvodu náporu ukrajinských uprchlíků vyhlásila nouzový stav, dochází na některých místech logistické a ubytovací kapacity pro ukrajinské občany, kteří k nám prchají před válkou.

Změní válka na Ukrajině pohled na uprchlíky v EU, zejména v Česku? Nenastavila Rada EU dvojí metr solidarity tím, že směrnice o dočasné ochraně se vztahuje pouze na uprchlíky ukrajinské národnosti? Jsou Evropská unie a především státy střední Evropy, tedy i Česko, připraveny ustát nápor uprchlíků, kterých může dle OSN být až okolo 4 miliónů? Jaká má současná migrační krize rizika a kdy lze čekat největší nápor uprchlíků? Jak by mohly členské státy EU zapojit Ukrajince na pracovní trh a jaké možnosti mají Ukrajinci u nás? Jak plánuje Česko začlenit ukrajinské děti do vzdělávacího systému tak, aby se necítily utlačovány? Jaká pomoc našich občanů je nyní nejpotřebnější a co bychom naopak dělat neměli?

---

Debata proběhla 28. 3. 2022 online formou.

Mar 29, 202201:25:19
Café Evropa: Budoucnost evropské energetiky – jak zajistit stabilní a čisté zdroje energie bez Ruska?

Café Evropa: Budoucnost evropské energetiky – jak zajistit stabilní a čisté zdroje energie bez Ruska?

Hosté:
- Jiřina Jílková, profesorka, Fakulta sociálně ekonomická, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
- Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, EPP
- Ondráš Přibyla, zakladatel, Fakta o klimatu

Moderátorka: Kateřina Etrychová

----
Ruská invaze na Ukrajinu mimo jiné ještě více rozdmýchala otázku o energetické bezpečnosti ČR a EU a o budoucnosti energetiky u nás. Zemní plyn sice tvoří momentálně jen asi 16 % energetického mixu Česka, dominantní podíl tvoří společně jádro a uhlí (zhruba 80 %) a roste i podíl obnovitelných zdrojů. Zásadním problémem je však skutečnost, že většina plynu spotřebovávaného u nás pochází právě z Ruska. Bezprostřední zastavení zásobování ruským plynem by tedy představovalo pro naši ekonomiku i ceny energií závažný problém, na který je však potřeba se urychleně připravit. Současná bezpečnostní situace navíc ukazuje na nutnost co nejdříve diverzifikovat energetické zdroje, tedy zabezpečit dodávky energií z různých regionů a zemí tak, aby se zamezilo přílišné závislosti na Rusku. Ve veřejné debatě se také objevují názory, že by se mohla dočasně zvýšit těžba uhlí, čímž by některé státy mohly pokrýt případné výpadky zdrojů.
Je úplné nebo i částečné zastavení ruských dodávek plynu do Česka a Evropské unie reálnou možností? Jaké dopady by to mělo na naší energetickou bezpečnost? Jak velký další růst cen energií můžeme v tomto případě očekávat? Jak by měly státy EU reagovat a pomoci domácnostem i průmyslu předpokládané zvýšení zvládnout? Může znamenat případné dočasné zvýšení těžby uhlí návrat k fosilním palivům a konec klimatických ambicí EU? Nebo může naopak aktuální problematická situace ještě více urychlit energetickou transformaci?

Mar 23, 202201:31:02
Café Evropa: Ruská agrese na Ukrajině – dokážeme zastavit Putina?

Café Evropa: Ruská agrese na Ukrajině – dokážeme zastavit Putina?

Hosté:

- Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise, komisařka pro hodnoty a transparentnost
- Miroslav Karas, ředitel studia Ostrava České televize, bývalý zpravodaj v Moskvě

Moderátor: Martin Vokálek, výkonný ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM

---
Ve čtvrtek 24. února napadla ruská vojska Ukrajinu. Na jejím území útočí na města i důležitou infrastrukturu a četné útoky bohužel míří také na civilní obyvatelstvo. V reakci na tento krok spolu země Evropské unie a členové NATO koordinují postup, který má cíl odradit Vladimira Putina od pokračování ve válce. Podpora Ukrajině se momentálně projevuje především dodávkami zbraní a ekonomickými sankcemi zasahujícími ruskou ekonomiku. Ekonomické sankce zahrnují vyřazení Ruska z mezinárodního systému SWIFT nebo zmrazení rezerv ruské centrální banky. Tato opatření už zaznamenala první účinky, kdy jejich následkem výrazně oslabil kurz rublu. Někteří ekonomové pak očekávají postupné zhroucení ruského trhu.

Jaké dopady budou mít společné kroky zemí EU a NATO na Rusko? Jsou dodávky zbraní dostatečné nebo by se mělo přistoupit i k přímé vojenské podpoře? Mohou ekonomické sankce v tuto chvíli nějakým způsobem pomoci Ukrajině nebo se jedná spíše o krok, který se projeví až v dlouhodobějším hledisku? Je zhroucení rublu a celého ruského trhu reálné? Jak může současnou ekonomickou situaci Ruska ovlivnit Čína? A jak tyto sankce pocítí ruští obyvatelé?

Mar 04, 202201:16:58
Café Evropa: Fakta a mýty o Zelené dohodě – jsou její cíle příležitostí, nebo hrozbou?

Café Evropa: Fakta a mýty o Zelené dohodě – jsou její cíle příležitostí, nebo hrozbou?

Hosté debaty:

- Zuzana Krejčiříková, ředitelka útvaru Public Affairs, ČEZ
- Ladislav Miko, Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin, Evropská komise
- Ondráš Přibyla, zakladatel, Fakta o klimatu

Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny

---
Díky intenzivním výzvám odborné i laické veřejnosti se téma klimatických změn, udržitelnosti a ekologické transformace stává jedním z nejpalčivějších témat diskutovaných na národní i globální úrovni. Státy i nadnárodní organizace se postupně zavazují, podobně jako EU, podniknout kroky v oblasti snižování emisí a využívání obnovitelných zdrojů energie. Právě Zelená dohoda pro Evropu a její balíček opatření „Fit for 55“ obsahují návrhy na konkrétní kroky, díky kterým by EU měla dosáhnout do roku 2030 až 55% snížení emisí a do roku 2050 klimatické neutrality. Ambice na uskutečnění takových cílů však stojí i padají na ochotě členských států, jakož i občanů Evropské unie, implementovat tyto návrhy. Míru pochopení pro téma ekologie a klimatu však velmi ovlivňují hojně šířené mýty a dezinformace, které v opatřeních vidí záminku pro zničení tradičních hodnot, snížení životní úrovně běžných občanů, eko-fanatismus, apod. V českém prostředí je tak téma klimatu vhodným prostředkem pro rozvíření euroskepticismu a konspiračních teorií, které budí u části veřejnosti silnou skepsi a podezřívavost k těmto ekologickým cílům EU a transformačním změnám.
Mají čeští občané dostatečné povědomí o Zelené dohodě a balíčku „Fit for 55“ a jak by měly veřejné instituce i média srozumitelným způsobem komunikovat veřejnosti tato témata? Jsou pro českou veřejnost otázky zmírňování změn klimatu vůbec důležité? Jaké dezinformace kolují o EU a klimatické změně na českých dezinformačních webech a sociálních sítích? Odkud přicházejí dezinformace v českém online prostředí? Jak je poznat a jak s nimi bojovat?

Feb 22, 202201:25:49
Café Evropa: Bezpečnostní situace na východě Evropy – jak moc jsme v ohrožení?

Café Evropa: Bezpečnostní situace na východě Evropy – jak moc jsme v ohrožení?

Hosty debaty jsou: 


- Petra Procházková, novinářka, Deník N
- Lenka Víchová, ukrajinistka
- Marek Ženíšek, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Moderátorka: Kateřina Etrychová

Debata proběhla 3.února 2022 online formou.

~~~~~~

Začátek roku 2022 se nese ve znamení pokračujícího napětí na východě Evropy a také nové bezpečnostní krize v Kazachstánu. Vztahy mezi EU a Ruskem jsou dlouhodobě napjaté kvůli anexi Krymu, podpoře separatistických skupin na východní Ukrajině a v současné době kvůli zvýšené vojenské aktivitě a přesunu vojenské techniky k hranicím s Ukrajinou. Washington varuje před agresí ze strany Ruska, ukrajinský prezident Zelenskyj hovoří o chystaném státním převratu a Kreml vše popírá a tvrdí, že ho ohrožují provokace ze strany Kyjeva a NATO. Mezitím se situace vyostřila také v Kazachstánu, kde v reakci na rozsáhlé demonstrace požádal tamní prezident Tokajev o pomoc šéfy zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), kteří slíbili vyslat do země jednotky. První ruští výsadkáři jsou již na místě. Ruští představitelé se kvůli vyhrocené situaci na východě Evropy chystají debatovat se zástupci Spojených států či Severoatlantické aliance, Evropská unie však do jednání zapojena není. Unijní činitelé to přičítají zejména nejednotnému postoji EU jak k Moskvě, tak v rámci společné obranné politiky. Podle šéfa unijní diplomacie Josepha Borella ruské kroky vedly k „vážnému zhoršení bezpečnostní situace v Evropě“.

Jaké jsou ruské záměry na východě Evropy? Pokud diplomacie selže, je válka s Ruskem reálným scénářem? Je EU obcházena v otázce řešení napětí na ukrajinských hranicích? O co přesně usiluje Moskva ve vztahu k Česku a dalším státům střední a východní Evropy? Jaký je možný vývoj situace v Kazachstánu a jak se to dotkne nás? Stává se prezident Putin více nepředvídatelným? Mělo by Česko v případě vstupu Ruska na Ukrajinu mobilizovat armádu? Je Evropa připravena na další eskalaci situace? Jaké jsou bezpečnostní mechanismy v Evropě a jak by měla EU reagovat?

Feb 04, 202201:29:58
Café Evropa : Polsko versus EU – kam kráčí polská vláda?

Café Evropa : Polsko versus EU – kam kráčí polská vláda?

Hosty debaty jsou:
- Petr Janyška, nezávislý publicista, odborník na Polsko, bývalý diplomat
- Jiří Pospíšil, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09 a Starostové, EPP ,
- Barbara Zmušková, editorka, Euractiv.sk

Moderátor: Luboš Palata, Denik.cz

Debata proběhla 1.února 2022 online formou. 

------

V posledních letech se vztahy mezi Polskem a Evropskou unií značně zkomplikovaly, a to především kvůli krokům polské vlády, které podle některých evropských představitelů podkopávají společné celoevropské hodnoty. Jedním z nejproblematičtějších z nich je soudní reforma, která podle Soudního dvora EU limituje nezávislost polské justice. V návaznosti na to pak polský Ústavní soud zpochybnil nadřazenost unijního práva nad tím polským, ke které se přitom Polsko zavázalo při svém vstupu do Unie v roce 2004. Kontroverze způsobily také kroky týkající se omezování svobody medií a také v oblasti sociálních témat, jako například téměř úplný zákaz potratů nebo kritika od předsedy vládnoucí strany Jarosława Kaczyńského směrem k LGBTIQ+ osobám. Negativní postoje k LGBTIQ+ osobám vyústily také ve vznik tzv. „zón bez LGBT“, které vytvořily některé polské obce. Tyto kroky jsou Evropskou unií považovány za ohrožení základních lidských práv a demokratických hodnot a porušení základů právního státu. Polsko naopak považuje kritiku EU a na ní navázané kroky za narušení národní svrchovanosti.

Jaké kroky EU činí ve vztahu k Polsku a měla by zakročit tvrdším způsobem? Nebyl by takový zákrok přílišným zásahem do národních pravomocí? Jaké nástroje může EU proti Polsku použít a jakou roli v dané situaci hraje polský národní plán obnovy? Čeho vlastně chce polská vláda dosáhnout? Ovlivňuje nějakým způsobem spor o právní stát mezi EU a Polskem současná situace na polsko-běloruské hranici, ve které má naopak Polsko v Evropské unii silnou oporu? Odrazí se spor mezi Polskem a Evropskou unií na česko-polských vztazích, které jsou v současnosti napjaté především kvůli dění ohledně dolu Turów? Jak reálný je Polexit – vystoupení Polska z EU?

Feb 04, 202201:30:51
Café Evropa: Společná evropská obrana

Café Evropa: Společná evropská obrana

Hosté:

 • Sandra Balatková, vedoucí kanceláře náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie, Ministerstvo obrany České republiky
 • Martina Heranová, bezpečnostní analytička, Vysoká škola CEVRO Institut

Moderátor: Martin Vokálek, Institut pro evropskou politiku EUROPEUMDebata proběhla 15. prosince 2021 online formou.
---
I když se v posledních letech ve vyjádřeních různých evropských politiků myšlenka společné evropské armády vyskytuje častěji než kdy předtím, v reálu je tato možnost v dohledném čase poměrně nepravděpodobná. Místo toho je Společná zahraniční a bezpečnostní politika založená zejména na spolupráci v oblasti vývoje, výzkumu a výroby v obranném průmyslu, a je prováděna v rámci několika různých nástrojů. Jedná se zejména o Stálou strukturovanou spolupráci PESCO, každoroční koordinovaný průzkum v oblasti obrany CARD nebo Evropský obranný fond, které má koordinovat a jejich další směřování řídit připravovaný Strategický kompas v oblasti obrany. Takto nastavená kooperace je klíčová také pro zlepšení fungování vnitřního trhu EU v oblasti obranného průmyslu, protože propojuje dosud rozdrobené a uzavřené domácí trhy. Pro členské státy a Česko to mimo posílené spolupráce v obraně znamená i ekonomické výhody a podporu nejen velkých zbrojařských firem, ale také pro ekonomiku klíčových malých a středních podniků a inovativních start-upů.Jak nyní funguje spolupráce evropských zbrojařských firem a co to znamená pro budoucnost evropské obrany? Jak se podpora obranného průmyslu v Evropě odlišuje od dalších spojenců v rámci NATO? Jak může hlubší evropská obranná spolupráce podpořit technologický pokrok a inovace v průmyslu? Je Evropská unie soběstačná, co se týče surovin nebo dodavatelských řetězů? Jaké jsou postoje členských státu Unie k prohlubování spolupráce v obraně? A kam vlastně evropská obrana směřuje?

Dec 16, 202101:21:59
Café Evropa: Očkování proti Covidu – jak se vyvíjí proočkovanost v Česku a jinde v Evropě?

Café Evropa: Očkování proti Covidu – jak se vyvíjí proočkovanost v Česku a jinde v Evropě?

Hosté:
Kateřina Baťhová, ředitelka, Odbor mezinárodních věcí a EU, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Národní koordinátorka pro očkování
Petr Smejkal, hlavní epidemiolog, Institut klinické a experimentální medicíny
Helena Truchlá, redaktorka, Aktuálně.cz
Peter Zsapka, vedoucí, Sekce mezinárodních vztahů a komunikace, Úřad veřejného zdravotnictví SR

Moderátor: Luboš Palata, Denik.cz

Debata proběhla 13. prosince 2021 online formou.

-----

V posledních týdnech se (nejen) evropské země potýkají s další vlnou nemoci covid-19. V mnoha z nich dosahují počty nově nakažených nejvyšších hodnot od začátku pandemie. Původní představy o tom, že s příchodem očkování budou lidé moci odložit ochranné pomůcky a život se konečně vrátí „do normálu“, se bohužel nenaplnily. Podle odborníků je problém především v nízké celkové proočkovanosti obyvatelstva, která brání ve vytvoření kolektivní imunity. V České republice je proti koronaviru očkováno kolem 60 % obyvatelstva, což je pod průměrem EU. Data přitom ukazují, že v zemích s vysokou proočkovaností je aktuálně znatelně nižší počet obětí v přepočtu na milion obyvatel než v zemích, kde vakcinace postupuje pomalejších tempem. Snahy politiků motivovat lidi k očkování však často nedopadají na úrodnou půdu a vlády tak přemýšlí, jak zabránit dalším vlnám Covidové pandemie. Rakousko jako první země EU přišlo s plánem plošného povinného očkování svých občanů. Povinnost nechat se očkovat zvažují i na Slovensku či v Maďarsku. Další země tento krok zavedly již dříve pro zaměstnance v určitých sektorech, především pro zdravotníky nebo pracovníky v domovech s pečovatelskou službou. Dosluhující premiér Andrej Babiš sice odmítl rakouskou cestu, nicméně v poslední době začala vláda uvažovat o možnosti povinné vakcinace zaměstnanců některých profesí.

Mělo by být v ČR zavedeno povinné očkování? Nejednalo by se o přílišný zásah do osobní svobody jednotlivce? Bylo by z legislativního hlediska vůbec možné povinnost vakcinace zavést a vymáhat? Co je důvodem současné vyhrocené situace mezi zastánci a odpůrci očkování? Nemůže povinné očkování zdravotníků vyústit v nedostatek zdravotnického personálu, který je v současné době klíčový? Existují vůbec ještě nějaké způsoby, jak úspěšně motivovat občany k očkování bez nutnosti zavádění povinnosti očkovat se?

Dec 14, 202101:35:35
Café Evropa: Umělá inteligence – proč je nutné ji regulovat, a jaký dopad budou mít tyto regulace na evropské občany a podniky?

Café Evropa: Umělá inteligence – proč je nutné ji regulovat, a jaký dopad budou mít tyto regulace na evropské občany a podniky?

Hosté:

Daniel Braun, zástupce vedoucí kabinetu místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové
Jan Klesla, zmocněnec pro Evropská centra excelence v umělé inteligenci při Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR
Marcel Kolaja, místopředseda Evropského parlamentu, Česká pirátská strana, Zelení/ESA
Alžběta Krausová, Ústav státu a práva, Akademie věd ČR

Moderátor: Luboš Palata, Denik.cz

Debata proběhla 9.prosince 2021 online formou.

-----

Ačkoliv si je EU vědoma obrovských přínosů umělé inteligence v každodenním životě evropských občanů, její nynější nízká regulace by v budoucnu mohla způsobit nemalé problémy. Proto v rámci snah o posílení důvěryhodné umělé inteligence schválila v dubnu 2021 Evropská komise dlouho očekávané Nařízení o evropském přístupu k umělé inteligenci. Cílem nařízení je v občanech podpořit důvěru v umělou inteligenci prostřednictvím právního rámce a motivovat podniky k rozvoji a uplatňování těchto technologií, investic a inovací.

Nařízení například dává do souvislosti plán na podporu excelence v oblasti umělé inteligence s prioritami Komise – Zelená dohoda pro Evropu a digitální transformace, Plán na podporu oživení Evropy. Dále kategorizuje umělou inteligenci podle rizik, které s sebou potenciálně nesou, do 4 kategorií. Nepřijatelná rizika zahrnují umělou inteligenci, která by mohla být hrozbou pro občany EU, a jejíž použití by mělo být zakázáno – např. social scoring. Vysokým rizikem jsou označovány technologie používané v kritické infrastruktuře, vzdělání či zdravotnictví, přičemž jejich použití by mělo být pečlivě posuzováno nejen před uvedením na trh, ale i po celou dobu jejich životního cyklu. Nástroje, které napodobují lidi, jako jsou například chatboti, spadají do omezených rizik. Tyto systémy by měly být v budoucnu více transparentní v informování uživatelů o své identitě. Poslední skupinou je umělá inteligence představující minimální rizika, do níž patří například videohry s prvky umělé inteligence nebo filtry proti spamu. Do této kategorie se řadí většina umělé inteligence, která představuje zanedbatelné nebo nulové riziko.

Jaký vliv bude mít nařízení na vývoj budoucí umělé inteligence? Ovlivní nařízení již umělou inteligenci? Je nová právní regulace umělé inteligence v EU potřeba – nestačí již existující předpisy (Základní charta EU, GDPR)? Jak se k návrhu staví přední hráči na poli AI?

Dec 10, 202101:32:14
Café Evropa: Zavedení eura v Česku – kdy bude ten správný čas?

Café Evropa: Zavedení eura v Česku – kdy bude ten správný čas?

Hosté:
Elena Kohútiková, bývalá viceguvernérka, Národní banka Slovenska, místopředsedkyně dozorčí rady VÚB banky
Marek Mora, viceguvernér, Česká národní banka
Tomáš Prouza, prezident, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, člen předsednictva iniciativy Euro v Česku 

Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny

Debata proběhla 6. prosince 2021 online formou.
----
Vstupem do EU se Česko mimo jiné zavázalo k přijetí společné evropské měny – eura. Tento závazek však není blíže časově specifikován. Zavedení eura by mělo pozitivní vliv mimo jiné na snížení transakčních nákladů pro české podniky orientující se na zahraniční trhy a zároveň by snížilo překážky pro zahraniční investice v ČR. Také občané by při cestování ušetřili na poplatcích, které dnes musí platit v rámci směnných kurzů či při výběrech z bankomatů v zahraničí. Česká republika by se také zavedením eura stala členem neformální Euroskupiny, uskupení států EU platících eurem, které mezi sebou často mnohé ekonomické otázky konzultují a v rámci rozhodování EU v těchto oblastech mají na konečný výsledek značný vliv. Kritikům zavedení eura naopak vadí případná ztráta samostatné měnové politiky, kdy by řada pravomocí přešla z rukou ČNB na Evropskou centrální banku, a především kritizované je zapojení Česka do Evropského stabilizačního mechanismu, tedy poskytnutí záruk zemím eurozóny, které by se ocitly ve vážných finančních problémech. U české veřejnosti převládá vůči euru spíše negativní postoj a politické strany, včetně potencionální budoucí vládní koalice, jsou v této otázce rozděleny a obecně mají spíše zdrženlivý postoj, kvůli kterému zřejmě zatím nebude zavedení eura prioritou.

Je Česko na zavedení eura připravené? Škodí dosavadní nepřijetí eura české ekonomice? Jak by přechod na společnou evropskou měnu ovlivnil život občanů ČR? Existuje výhledově nějaký termín, kdy by se v Česku mohlo platit eurem? Jaké povinnosti by čekaly na občany při procesu odstoupení od české koruny? Nejsou nevýhody členství v eurozóně, které se ukázaly například při řecké krizi, pro ČR až příliš riskantní? Je nepřijetí eura výrazem nedůvěry v EU?

Dec 07, 202101:24:17
Café Evropa: Rostoucí ceny energií – jak se s nimi vypořádat v Česku a co může udělat EU?

Café Evropa: Rostoucí ceny energií – jak se s nimi vypořádat v Česku a co může udělat EU?

Hosté:
-Kateřina Davidová, výzkumná pracovnice, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
-Radoš Horáček, Generální ředitelství pro energetiku, Evropská komise
-Tomáš Smejkal, vedoucí oddělení, Odbor strategie a mezinárodní spolupráce v energetice, Ministerstvo průmyslu a obchodu
-Evžen Tošenovský, člen Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, Evropský parlament
-Viktor Vodička, ředitel ústavu, Sdružení českých spotřebitelů

Moderátor: Luboš Palata, Denik.cz
Debata proběhla 18. listopadu 2021 online formou.

---

Ceny energií v posledních týdnech závratně stoupají napříč Evropou i světem. Například v Evropě cena zemního plynu na chvíli vzrostla až o více než 800 procent. Zemní plyn se v mnohých státech využívá k vytápění domácností a také dodává elektřinu průmyslu a ve snahách upustit od využívání uhlí má hrát důležitou roli. Nedostatek plynu na trhu může zároveň vážně ohrozit další oživování evropské ekonomiky. Cenu energií tlačí vedle snahy oživit ekonomiku také vysoká konkurenční poptávka v Asii, nižší zásoby po nepřiměřeně chladném jaru a horkém létu v Evropě, nižší dodávky z Norska kvůli opravám infrastruktury a ruské taktizování s plynovodem Nord Stream 2. Kvůli růstu cen na trhu ukončují také činnost někteří velcí dodavatelé – v Česku například skončil jeden z největších dodavatelů energií, Bohemia Energy. Pro statisíce zákazníků to znamená automatický přechod k jiným dodavatelům, mnohdy ale za méně výhodné ceny.

Můžeme hovořit o aktuální situaci jako o další energetické krizi a jak se současná situace liší od krize v roce 2009? Jak reaguje Česko a další evropské státy na masivní nárůst cen energií? Co je možné dělat na úrovni EU? Jaký podíl má na současném růstu cen Rusko? A jakou roli v tom hraje zelená transformace či Zelená dohoda pro Evropu? Dokážou investice do nových větrných nebo fotovoltaických elektráren plně pokrýt výpadky v produkci? Jak je ve spojitosti s cenami elektřiny důležitý vývoj počasí? Jakým směrem se může situace vyvíjet a čeká nás energetický kolaps?

Nov 26, 202101:31:17
Café Evropa: Česko centrem kosmického výzkumu EU – jak si vede Evropa v objevování vesmíru?

Café Evropa: Česko centrem kosmického výzkumu EU – jak si vede Evropa v objevování vesmíru?

Hosty debaty jsou:
- Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro spolupráci s Evropskou agenturou pro navigaci GSA
- Jiří Dušek, astronom, ředitel Hvězdárny a planetária Brno
- Martina Vondrášková, vedoucí oddělení HR, Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA)

Moderátorka: Kateřina Etrychová
Debata proběhla 1. listopadu 2021 online formou.

-----

V dubnu 2021 představila Evropská unie svůj nový vesmírný program a plány na další objevování kosmu. V červnu také přejmenovala agenturu pro navigační systém GSA sídlící v Praze na Agenturu EU pro kosmický program – EU SPA. Česko se tak stalo centrem všech vesmírných projektů EU včetně dosavadních satelitních a navigačních projektů jako EGNOS a Galileo či Copernicus – program pozorování Země, který je mimo jiné klíčový i pro mezisektorové řešení evropské zelené agendy a zelené ekonomiky, nebo programy zaměřené na bezpečnost, včetně bezpečné komunikace pro státní orgány a instituce. EU tímto krokem nejen propojuje v jedné agentuře služby jako telekomunikace a satelitní navigace s vesmírným výzkumem a inovacemi, zároveň si od toho slibuje lepší využívání vědy a soukromých firem při vývoji technologií, které jsou nezbytné pro schopnost Evropy být vedle USA klíčovým hráčem ve zkoumání vesmíru. V neposlední řadě vznik nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) představuje velké příležitosti i pro Česko – například větší zapojení do výzkumu vesmíru, vývoje technologií na komerční bázi nebo sběr zkušeností pro vlastní mise a projekty.

Jaké jsou dosud největší výzvy v oblasti vesmírného výzkumu, s kterými se EU potýká? Proč je nutné řešit vesmírnou problematiku na úrovni EU? Existují bezpečnostní hrozby, které by nově přijatý vesmírný program mohl pomoci řešit? Jaké konkrétní problémy by řešil Evropský vesmírný program v oblasti zelené transformace ekonomiky? Jaká je role EUSPA v širším kontextu vesmírné spolupráce a jak zapadá práce EUSPA do globálních snah na objevování a dobývání vesmíru? Jaké jsou výsledky a jak silný je mandát po těchto změnách? A jaké benefity z toho může získat česká věda i průmysl?

Nov 08, 202101:29:45
Café Evropa: Pozice Česka v EU po volbách – jakým směrem se bude ubírat?

Café Evropa: Pozice Česka v EU po volbách – jakým směrem se bude ubírat?

Hosty debaty jsou:
- Mikuláš Bek, předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie, Senát Parlamentu České republiky
- Zuzana Stuchlíková, výzkumná spolupracovnice, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
- Kateřina Šafaříková, zahraniční zpravodajka v Bruselu, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz a RESPEKT
- Ivo Šlosarčík, profesor, Katedra evropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Moderátor: Martin Vokálek, výkonný ředitel, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
Debata proběhla 19. října 2021 online formou.
-----

Česko po nedávných volbách povede nová vláda. Ta bude muset čelit domácím výzvám, jako je vysoká inflace a rychle rostoucí státní dluh, přechod na nízkouhlíkové hospodářství či otázka dostupného bydlení. Zároveň však českou vládu čeká i mnoho důležitých otázek s evropským přesahem – mimo pokračující pandemii koronaviru a s tím související ekonomickou obnovu, digitální a ekologickou transformaci jsou to například i témata bezpečnosti, migrace a hybridních hrozeb, nebo upevnění pozice EU v globálním společenství. Nový kabinet přitom bude moci vzhledem k blížícímu se českému předsednictví v Radě EU do značné míry ovlivnit evropské snahy se s těmito výzvami vypořádat. Předsednická země má také velkou příležitost posílit svůj hlas a pozici v Evropě a zároveň prosadit některé ze svých zájmů a priorit.

Jaké bude další směřování české evropské politiky a jak se budoucí vládní koalice bude prezentovat při jednáních v EU? Můžeme očekávat, že se nová česká vláda bude snažit posílit české postavení v EU, nebo bude zájem o evropskou agendu u nové vlády spíše menší? Jak by to ovlivňovalo pozici Česka v EU? A jak mohou nově zvolení poslanci a nová vláda přiblížit evropskou politiku blíže našim občanům? Jak se nová vláda postaví k úvahám o reformě a budoucnosti Evropské unie?

Oct 20, 202101:33:05
Café Evropa: Elektromobily – jasný trend budoucnosti, či zkáza pro automobilový průmysl v Evropě?

Café Evropa: Elektromobily – jasný trend budoucnosti, či zkáza pro automobilový průmysl v Evropě?

Hosty debaty jsou:
- Michal Kadera, ředitel pro vnější vztahy, Škoda Auto
- Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády, hlavní ekonom, Trinity Bank
- Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, EPP  
- Zdeněk Petzl, výkonný ředitel, Sdružení automobilového průmyslu
- Jana Plaňanská, Expert management elektromobility

Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny

Debata proběhla v online formě 14. října 2021.

--- 

V rámci boje proti klimatické změně a jejím dopadům se státy EU zavázaly dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality. Vedle řady dalších opatření Evropská komise také navrhuje, aby se od roku 2035 v EU prodávala jen auta neprodukující emise oxidu uhličitého. Důraz by byl kladen na nízkoemisní a bezemisní pohony, především pak na elektromobilitu. Pro Evropu by tento projekt znamenal prudký nárůst počtu elektromobilů a také nutnost dobudovat masivní infrastrukturu k jejich dobíjení. V řadě zemí západní a severní Evropy jsou automobilky i společnost již v současné době poměrně lépe připraveni na transformaci k elektromobilitě a nákup vozidel s baterií je navíc někde řidičům i částečně dotován. Plány Evropské unie však znamenají značnou výzvu pro automobilový sektor v Česku, kde je značná část průmyslu a ekonomiky napojena na výrobu klasických spalovacích automobilů. Vyšší pořizovací cena elektromobilů navíc může vést k tomu, že si lidé ponechají auta se spalovacími motory i po hranici jejich životnosti a tím dále negativně ovlivní životní prostředí.

Je Evropa připravena na přechod k elektromobilitě a co by to znamenalo pro automobilový sektor? Jaké budou dopady konce výroby aut se spalovacími motory na evropskou a českou ekonomiku? Jak se k tomuto návrhu staví automobilky a společnosti v automobilovém průmyslu a hrozí zvýšení pořizovací ceny nových aut? Existuje šance, že bude do roku 2035 v ČR dostatečná síť dobíjecích stanic pro elektromobily? Je elektřina v konkurenci vodíku a dalších zvažovaných pohonů tou nejlepší volbou? Jaká další pozitiva mají elektromobily a jak je komunikovat veřejnosti? A jaké nedořešené oblasti či negativa se s elektromobily spojují?

Oct 18, 202101:31:14
Café Evropa: Občanská výchova v českých školách - priorita všech, či "Popelka" v rámci školních rozvrhů?

Café Evropa: Občanská výchova v českých školách - priorita všech, či "Popelka" v rámci školních rozvrhů?

Hosty debaty jsou:

- Petr Čáp, zástupce Centrum občanského vzdělávání

- Ondřej Lánský, vedoucí Katedry občanské výchovy a filosofie, Pedagogická fakulta UK

- Petra Slámová, učitelka OV, místopředsedkyně Občankáři aneb Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd, z.s.

Moderátor: Luboš Palata, Deník.cz


Občané dnes žijí v neustále a rychle se měnících společenských a politických podmínkách a potýkají se s narůstajícím ohrožením základních hodnot jako mír, svoboda, rovnost a lidská práva. Soudržnost a základní demokratické hodnoty naší společnosti jsou v současnosti narušovány stále intenzivněji nejrůznějšími dezinformacemi a lživými zprávami, projevy nenávisti a rasismu, xenofobií; různými formami populismu; nekalým byznysem, apod.

S ohledem na to je výchova k občanství a k demokratickým hodnotám důležitější než kdykoliv jindy, a to na všech úrovních vzdělávacího procesu. Občanské vzdělávání si kromě porozumění politickému procesu a poznání institucí klade za cíl vybavit občany také kompetencemi a hodnotami, které jim umožní se účinně zapojit do demokratické společnosti a být její součástí. Mimo dovedností v oblasti práva a fungování státu, kritického myšlení, spolupráce či vedení dialogu si také zakládá na principech plurality názorů, hodnot stanovených demokratickou ústavou či politické svéprávnosti občanů. Navzdory nezpochybnitelné důležitosti těchto dovedností však existují velké rozdíly v podpoře občanského vzdělávaní v zemích EU, ale také uvnitř jednotlivých států. Jsou to například rozdílně nastavené vzdělávací procesy a požadavky na budoucí pedagogy, podpora mimoškolních aktivit nebo počet let a forma, jakou se na školách výuka k občanství uskutečňuje. Uvnitř jednotlivých zemí může být pak rozdílný systém a intenzita občanského vzdělávaní na různých typech škol.

Je systém občanského vzdělávání v Česku vhodně nastaven vzhledem k rychle se měnícím společenským podmínkám a narůstajícímu množství informací? Jaké změny čekají podobu občanské výchovy při možné reformě obsahu vzdělávání a úpravě rámcových vzdělávacích programů? Mají učitelé občanské výchovy dostatečný prostor věnovat se významným aktuálním tématům z domácího i mezinárodního dění? Dostávají dostatečnou podporu a prostor ze strany státu a vedení škol dále se v těchto oblastech vzdělávat? Jak se vzdělávací proces změnil vlivem digitálních technologií a zejména vlivem sociálních sítí? Jaké jsou hlavní znalosti, hodnoty a kompetence, které by si studenti měli z občanské výchovy odnést?

Oct 01, 202101:29:56
Café Evropa: Projev o stavu Evropské unie 2021 – jak hodnotí směřování Unie mladá generace?

Café Evropa: Projev o stavu Evropské unie 2021 – jak hodnotí směřování Unie mladá generace?

Hosty debaty budou:
- Johana Bázlerová, tvůrkyně, Jsemvobraze
- Adam Trunečka, aktivista, STAND for Something; dobrovolník, Together.EU
- Aneta Zachová, šéfredaktorka, Euractiv.cz

Moderátor: Martin Vokálek

Projev o stavu Evropské unie je každoroční vystoupení předsedkyně Evropské komise na plénu Evropského parlamentu a debata s poslanci, které mapuje vývoj v EU a ukazuje její další směřování. Na vystoupení Ursuly von der Leyen budou v naší debatě reagovat zástupci mladší generace, kteří již většinu svých životů prožili jako občané EU.

Letošní projev se opět s jistotou dotkne pandemie koronaviru a jejích dopadů na společnost a ekonomiku. Vedle pandemie se však Evropa musela v posledních měsících také vypořádat s bezprecedentními přírodními katastrofami jako povodně v Německu a Belgii či ničivé požáry v Řecku a Středomoří. Tyto a další události v Evropě i ve světě zajisté ovlivní budoucí směřování EU na mnoho let. I proto je tedy důležité, aby se ke směru, kterým se bude EU ubírat, vyjádřili i mladí lidé. Debata se tak bude věnovat tomu, co zazní 15. září v projevu o stavu Evropské unie a jaké z toho lze dělat závěry.

Jaký vliv bude mít pandemie, ale i jiné události z posledního roku, na mladé Evropany? Jak bude vypadat směrování Evropy v dalších letech? Co můžeme očekávat od Konference o budoucnosti Evropy? A co může přinést následující rok a jak se aktuálním i budoucím výzvám postavit?

Sep 16, 202101:34:25
Café Evropa: Následky ekologických zátěží – jak odstranit stopy po chemickém a těžkém průmyslu?

Café Evropa: Následky ekologických zátěží – jak odstranit stopy po chemickém a těžkém průmyslu?

Hosty debaty jsou:

Katharine Klačanský, výzkumná pracovnice, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Jan Linhart, Zelená pro Pardubicko

Jindřich Petrlík, Arnikajsou

Moderátorka: Kateřina Etrychová

Mnoho míst v Česku se dodnes potýká s ekologickými následky z dob těžkéhochemického průmyslu. Jde hlavně o závažnou kontaminaci povrchových a podzemních vod a horninového prostředí, ke které v minulosti došlo nevhodným nakládáním s těžkými kovy, pesticidy nebo ropnými látkami. V posledních letechjsme svědky aktivního úsilí ze strany státu, Evropské unie i samotných krajů odstranit ekologické zátěže především s cílem ozdravění životního prostředí a eliminace zdravotních a ekologických rizik spojených s kontaminací. Příklady snaho odstranění starých ekologických zátěží nalezneme i u společností a továren v Pardubickém kraji. V České republice je za řízení a financování odstraňování těchto zátěží zodpovědné Ministerstvo životního prostředí. To v minulosti společně se Státním fondem životního prostředí ČR vymezilo až 400 milionů korun na odstranění ekologických zátěží a analýzu jejich rizik v rámci Operačního programu Životní prostředí. Některé kraje ČR ale aktivně usilují o odstranění ekologických zátěží i mimo režim ekologických závazků státu. 

Jak velké riziko představují pro lidské zdraví a pro životní prostředí staré ekologické zátěže po chemickém průmyslu? Jak takové odstraňování ekologických zátěží vlastně probíhá a co nápravná opatření obsahují? Kolik vážných ekologických zátěží ještě zbývá na území ČR? Měl by za odstraňování starých ekologických zátěží být zodpovědný stát nebo by si ho měly řídit samy kraje? Jak v tomto ohledu vypadají kompetence krajů? Jakým způsobem Evropská unie podporuje odstraňování starých ekologických zátěží? Jaké k tomu poskytuje dotace a jak je lze čerpat? Jak si v tomto ohledu vedou jednotlivé kraje ČR asituace kterých je nejvážnější? Bráníme nějak vzniku dalších podobných zátěží vbudoucnosti?

Sep 03, 202101:30:14
Café Evropa online: Covidpasy – jak budeme cestovat v létě?

Café Evropa online: Covidpasy – jak budeme cestovat v létě?

Hosty jsou:
Milan Blaha, zástupce ředitele pro IT, ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR)
Dominika Houdová, průvodkyně a reprezentantka cestovní kanceláře
Jan Papež, místopředseda pro vnější vztahy, Asociace cestovních kanceláří ČR
Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu, KDU-ČSL, EPP

Moderátor: Luboš Palata, Deník.cz

Ještě před nedávnem by si většina z nás jen těžko dokázala představit situaci, kdy je zakázáno cestovat a státy uzavírají své hranice. V důsledku pandemie covid-19 se ale omezení možnosti vycestovat a paralýza cestovního průmyslu staly realitou. I přes současné rozvolňování pandemických opatření jsou vyhlídky na dovolenou v zahraničí nejisté. Vzhledem k tomu, že se situace ohledně otevírání hranic donedávna měnila téměř ze dne na den, mnoho Čechů s prázdninovými plány na cestování po Evropě stále váhá. Řešením má být tzv. covidový pas, bezplatný certifikát v digitální či papírové podobě, který bude obsahovat informaci o očkování, imunitě po prodělání nebo negativním testu na covid-19 a umožní tak snazší a bezpečnější cestování mezi zeměmi EU. Covid pas by měl být užitečný nejen pro cestovatele samotné, ale i pro cestovní kanceláře, jimž značně zjednoduší administrativu. V neposlední řadě by ho uvítaly i restaurace a gastronomická zařízení, v cestě ale stojí problematika ochrany osobních údajů. Právě ochrana osobních dat je hlavní překážkou zdržující zavedení tohoto systému. Zajištění, aby systém nebyl v žádném ohledu diskriminační, především vzhledem k omezené dostupnosti vakcín, bylo další obavou bránící shodě členských států na rychlé implementaci strategie covid pasů. Podle Evropské komise by systém v praxi měl začít fungovat od začátku července. Do té doby se snaží ČR řesit cestování k našim sousedům regionální dohodou s Německem, Rakouskem, Maďarskem a Slovenskem, která má umožňovat cestovat očkovaným lidem. 


Jak vlastně má systém covidových pasů a cestování s nimi fungovat? Jak, kdo a za jakých podmínek bude pasy v ČR vydávat? Jaká opatření zajistí nediskriminující fůngování systému a jak bude ošetřen problém ochrany osobních dat? Jaké údaje bude pas obsahovat? Probíhá v ČR pilotní testování tohoto systému? Kdo bude zodpovědný za řádnou implementaci systému v ČR a v celé EU? Jaké výzvy čekají na ČR při uvedení do provozu? Na jakou dobu se s covidpasy počítá? Jaké požadavky musí splnit, aby mohly být využívány v širším měřítku? Je možné, že covid certifikáty budou motivovat další občany k očkování? Je možné, že i nečlenské státy budou přijímat evropský covidpas jako dostatečný průkaz pro vstup do jejich země? Proč vlastně ČR zatím odmítá uznat očkování provedené v jiných zemích Evropy? Bude ČR umožňovat pobyt i naočkovaným vakcínou Sputnik V? Jak vážně zasáhla pandemie cestovní ruch a můžou covidpasy situaci zlepšit? Dokáží se turistické destinace a jednotlivá zařízení po ročním výpadku opět dostat do formy? Můžeme očekávat velké změny například v cenách?

Jun 23, 202101:33:08
Café Evropa Online: Budoucnost železniční dopravy – kdy budeme jezdit rychlovlaky v Česku?

Café Evropa Online: Budoucnost železniční dopravy – kdy budeme jezdit rychlovlaky v Česku?

• Martin Hausenblas – náměstek primátora Ústí n. Labem pro dopravu
• Libor Lochman – poradce předsedy představenstva pro záležitosti EU, České dráhy
• Eliška Mamdaniová – vedoucí týmu na právním odboru, Generální ředitelství pro mobilitu a dopravu, European Comission  
• Martin Švehlík – ředitel odboru přípravy vysokorychlostní tratě, Správa železnic
• Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny

Česko má jednu z nejhustších železničních sítí v Evropě tvořenou ze 70% regionálními tratěmi. Debaty o výstavbě vysokorychlostních tratí v tuzemsku se vedou již od devadesátých let, avšak se skutečnou přípravou se začíná až nyní. Podle odborníků by mohly rychlovlaky v Česku začít jezdit za sedm let a dosahovat na určitých úsecích rychlosti až 320 km/h. Například trasa mezi Prahou a Brnem by tak trvala místo 2,5 hodiny pouze hodinu. Výstavba by měla mít i mezinárodní přesah, jelikož by přes Česko měly jezdit i vysokorychlostní spoje z Německa, Polska nebo Rakouska. V únoru 2021 byla vytvořena pracovní skupina, která se bude intenzivně věnovat trasování nové vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan vedoucí přes Ústecký kraj. Stavba koridorů pro rychlovlaky by měla zvýšit kapacity současné železniční sítě a urychlit spojení na přetížených tratích. Na druhou stranu bude celá stavba velmi náročná a náklady s ní spojené představují výzvu pro státní rozpočet. Do roku 2050 by měly dosáhnout až 800 miliard korun a s náklady by mohly významně pomoci evropské zdroje financování. Popularitu v současnosti získávají i noční spoje, a to zejména sezonní vlaky na Jadran. V letošním roce bude zahájen spoj mezi Prahou, Přemyšlí, Lvovem, a během příštího roku je plánováno zavedení nočních vlaků z Prahy, přes Drážďany, Berlín, Amsterdam, až do Bruselu. Rok 2021 je navíc evropským rokem železnic a dostává se tak do popředí snaha EU podpořit využívání vlaků, jelikož jde o nejbezpečnější a k životnímu prostředí šetrnější formu dopravy. Tato strategie je součástí tzv. Zelené dohody, která chce dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Budou také uplatňována pravidla čtvrtého železničního balíčku, který směřuje k integraci železničního prostoru v Evropě, podpoře hospodářského růstu a odstranění zbylých právních, institucionálních a technických překážek.

Jsou české železnice připraveny na sjednocení evropského železničního prostoru? Jaký vliv budou mít na podobu budoucnosti železniční dopravy tradiční národní dopravci a existuje prostor pro menší hráče? Jaké přínosy bude mít výstavba vysokorychlostní tratě vedoucí do Drážďan pro Ústecký kraj a další části republiky? Promítne se modernizace zásadně do ceny jízdného? Měl by vzniknout speciální zákon pro železniční dopravu vzhledem k tomu, že ten současný řeší i ostatní dopravní prostředky spadající pod MHD, lyžařské vleky či lanovky? Do jakých evropských výzkumných projektů železničních tratí se zapojila Česká republika? Jakou roli bude hrát železniční doprava v hospodářské obnově země po koronavirové krizi? Jak se čeští dopravci vypořádávají se zavedením evropského systému ERTMS na řízení železniční dopravy? A jaká největší úskalí a překážky stojí před modernizací železniční dopravy u nás a v Evropě?

Jun 16, 202101:27:19
Café Evropa online: Národní plán obnovy – stěžejní pilíř restartu ekonomiky?

Café Evropa online: Národní plán obnovy – stěžejní pilíř restartu ekonomiky?

• Silvana Jirotková, náměstkyně sekce hospodářské politiky a podnikání, Ministerstvo průmyslu a obchodu
• Danuše Nerudová, rektorka, Mendelova univerzita v Brně
• Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, EPP
• Pavlína Žáková, ekonomická poradkyně, Zastoupení Evropské komise v ČR
Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny

Evropská i česká ekonomika jsou bezprecedentně zasaženy dopady pandemie a jsou nutné stimulační zásahy na národní i celoevropské úrovni. Z toho důvodu představila EU v rámci plánu Next Generation EU tzv. Nástroj pro oživení a odolnost, jehož cílem je napravit hospodářské asociální škody a restartovat evropskou ekonomiku. Cílem EU však není vrátit se do zajetých kolejí, ale vyjít z krize ekonomicky silnější, udržitelnější a společensky odolnější. Za účelem čerpání těchto prostředků musí státy představit své detailní národní plány obnovy. Česká republika staví svůj plán reforem a investic na 6 pilířích s cílem podpořit inovace a zvýšit ekonomickou prosperitu i kvalitu života. Nejvýznamnější položkou mají být investice do fyzické infrastruktury a zelené transformace. Mimo jiné by měl národní plán zajistit také kvalitnější a modernější výuku, lepší komunikaci s úřady nebo snadnější přístup k nejmodernějším zdravotnickým zařízením a zkvalitnění onkologické péče. Pro podniky by pak měl přinést posílení produktivity a konkurenceschopnosti, omezení administrativní zátěže i cílenou podporu podnikání a start-upů. Návrh českého plánu obnovy je však v některých oblastech kritizován a vyhovět všem požadavkům může být velmi složité. Ještě větší výzvou pak bude pro Českou republiku a její ekonomiku efektivní implementace samotného plánu

Co bude zásadní pro úspěšnou implementaci Národního plánu obnovy? Kdo stál u zrodu českého plánu a měl největší podíl na jeho sestavení? V čem se náš plán liší od ostatních zemí EU? Co bude zásadní pro budoucí konkurenceschopnost České republiky? Mohou z fondu těžit také přímo soukromé podniky? Jaké reformy přinese do vzdělávání a zdravotnictví? Jaká jsou rizika implementace a jak jim bude česká vláda předcházet? V jakém časovém horizontu bude možné změny vnímat a jak se dotknou našeho běžného života?

May 25, 202101:28:12
Café Evropa online: Spolupráce EU – Afrika

Café Evropa online: Spolupráce EU – Afrika

• Jana Hybášková, velvyslankyně a zvláštní zmocněnkyně pro instituce EU, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
• Soňa Jarošová, novinářka žijící v západní Africe
• Vojtěch Šmolík, afrikanista, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové
Moderátor: Martin Vokálek, EUROPEUM Institute for European Policy

Vztahy mezi Afrikou a Evropskou unií prošly velmi složitým historickým vývojem. Evropa po dlouhé dekády vnímala černý kontinent jako rozvojový. EU však svůj postoj začíná měnit. A již bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker začal prosazovat vnímání Afriky jako rovnocenného partnera. Na jeho postoj následně navázala „Nová strategie EU“ vůči Africe z března minulého roku zaměřující se na zelenou a digitální transformaci, udržitelný růst, mír a bezpečnost, dobré vládnutí, migraci a mobilitu. Nicméně o africký kontinent bohatý na nerostné suroviny mají zájem i další státy jako Čína, USA, Indie, Rusko, Turecko nebo země Blízkého východu. Zejména Čína masivně investuje do infrastruktury v Africe, kdy během dvou posledních dekád proinvestovala přes 3,2 bilionu korun. Narůstající čínský vliv se odráží i v povinné výuce čínštiny v několika afrických státech. Posilování vztahů s Afrikou ze strany Evropské unie se projevuje i během koronavirové krize. Spolu s Nadací Billa a Melindy Gates je EU největším sponzorem COVAX programu iniciovaného WHO a Globální aliancí pro vakcíny. Tento program má za cíl urychlit vývoj a výrobu očkovacích látek proti covid-19 a zaručit spravedlivý přístup pro každou zemi na světě. Avšak WHO uvádí, že dosud bylo v Africe podáno méně než 2 % z celkového počtu všech celosvětově podaných dávek vakcíny proti covidu-19. V neposlední řadě ve vztazích s africkými zeměmi nelze opomenout řadu bezpečnostních otázek a migraci.

Jaké jsou sdílené zájmy Evropy a Afriky? Projevila Evropská unie zvýšený zájem o africký kontinent příliš pozdě? Bude mít šanci prosadit se na kontinentu i přes přítomnost mocností jako je Čína či USA? Je „Nová strategie“ vůči Africe efektivní, když unijní zahraniční politika nadále zůstává v rukou jednotlivých vlád členských států? Jaké dopady bude mít pandemie na africkou ekonomiku závislou na vývozu nerostných surovin? Je možné vůbec zvítězit nad pandemií, když budou mít africké státy i přes program COVAX nedostatek vakcíny? Neměla by se Evropská unie v rámci rovnocenného partnerství s Afrikou více spoléhat na orgány Africké unie jako je Africká rozvojová agentura a Africký mechanismus vzájemného hodnocení? Měla by EU jít nad rámec partnerského vztahu a navrhnout Africe významné projekty jako průmyslovou, technologickou, zemědělskou a digitální alianci? Jaká bude pro africké země přidaná hodnota spolupráce s EU a co konkrétně přinese nám? Jaké jsou největší bezpečnostní výzvy spojené s Afrikou a jak jim čelit? Jaké jsou a jaké by měly být priority české zahraniční politiky v Africe?

May 21, 202101:33:57
Café Evropa online: Evropa dnes a zítra

Café Evropa online: Evropa dnes a zítra

• Tomáš Halík, teolog, religionista a sociolog
• Iveta Radičová, slovenská ex-premiérka, socioložka a děkanka, Paneurópska vysoká škola
• Jana Soukupová, zakladatelka iniciativy, Youth, Speak Up
Moderátor: Luboš Palata, Deník.cz

Den Evropy je každoroční připomínkou Schumanovy deklarace, ve které 9. května v roce 1950 francouzský ministr zahraničí Robert Schuman představil novou formu politické spolupráce založené na míru a jednotě v Evropě. Minulý rok byla při této příležitosti představena koncepce tzv. Konference o budoucnosti Evropy, jež má za cíl přiblížit Evropskou unii jejím občanům a vytvořit platformu pro dialog o budoucím směřování EU. Jedná se o vůbec první akci takového druhu, která však byla kvůli vypuknutí pandemie přesunuta na rok 2021, kdy začíná letošním Dnem Evropy. Konference bude probíhat po dobu jednoho roku ve všech zemích EU formou veřejných diskuzí a interaktivních online platforem jak na celoevropské, tak i na regionální a národní úrovni. Záměrem je do otevřené diskuze zapojit co nejvíce občanů EU a společně vytvořit takový rámec budoucího směřování Unie, který bude reflektovat potřeby jejích občanů, posilovat demokratické principy a reagovat na aktuální globální výzvy. Není pochyb, že jde o unikátní projekt, který překypuje ambicemi. Nicméně právě jeho unikátnost sebou přináší i mnoho otazníků a konference bude nemalou organizační výzvou pro všechny účastné státy. Mimoto se Evropa v současnosti nachází v situaci, kdy čelí řadě různých výzev. Pandemie, problémy právního státu v některých členských zemích, dopady brexitu, implementace Zelené dohody pro Evropu, prohlubování evropské integrace, formování společné zahraniční politiky a mnoho dalších, jsou a budou témata, jež nás jako Evropany budou v blízké budoucnosti významně ovlivňovat a je proto potřeba se nad nimi společně zamýšlet. Je tedy nejvyšší čas otevřít dialog napříč členskými státy a postavit jejich obyvatele do procesu tvorby budoucího směřování EU.

Jak lze charakterizovat aktuální postavení Evropské unie ve světě a kam se bude ubírat v blízké budoucnosti? Co je pro Evropany důležité a jak se liší jejich hodnoty napříč zeměmi nebo generacemi? Co Evropany spojuje a co je naopak názorově rozděluje? Jaké tendence ve vztahu k evropské politice můžeme pozorovat v české společnosti za poslední roky? Jaké dopady má covid-19 na evropskou společnost a podtrhl důležitost evropské soudržnosti, nebo naopak? Do jaké míry je za aktuálních okolností uskutečnitelná myšlenka celoevropské konference, zvláště vezmeme-li v úvahu její zamýšlený rozsah? Jaká specifická témata by neměla konference opomenout? A naopak, které oblasti Evropany momentálně nezajímají a hrozí, že budou opomenuty? Jak se evropské obyvatelstvo k projektu postaví a kdo by měl hrát v organizaci diskuzí stěžejní roli? Jak udělat tento unikátní projekt atraktivní pro širokou veřejnost a jak v tomto ohledu efektivně čelit euroskepticismu? Jak v Evropské unii do budoucna zajistit udržení si jisté rozmanitosti národních států a kultur, přičemž neomezíme funkčnost a jednotu institucí EU a její jednotný hlas ve světě?

May 11, 202101:32:28
Café Evropa online: Vztahy EU s Ruskem – rival, nebo partner?

Café Evropa online: Vztahy EU s Ruskem – rival, nebo partner?

• Pavel Fischer, senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost 

• Petra Procházková, redaktorka, Deník N; bývalá zpravodajka v Moskvě 

• Alexandr Vondra, poslanec Evropského parlamentu, ODS - Občanská demokratická strana, ECR (ECR Group - Conservatives & Reformists in the European Parliament)

Debatu bude moderovat: Kateřina Etrychová

Rusko přestavuje pro Evropskou unii strategického partnera zejména v oblastech obchodu či dovozu surovin a energie, ve kterých jsou tito aktéři stále úzce provázáni. Jejich vztah je však od roku 2014 napjatý kvůli ruské anexi Krymu a podpory povstaleckých skupin na východní Ukrajině, nedodržování lidských práv v Rusku, kybernetickým útokům a vedení hybridní války proti EU. Předseda Evropské rady Charles Michel dokonce prohlásil, že vztahy mezi EU a Ruskem jsou na historickém dně. V důsledku pokusu o otravu ruského kritika a oponenta Kremlu Alexeje Navalného, jeho následnému uvěznění a silovému potlačení statisícových demonstrací napříč Ruskem, při nichž byly zatčeny tisíce lidí, vyhlásila EU v únoru další sankce proti několika ruským představitelům. Současné chladné vztahy EU s Ruskem se promítají i do oblasti zdraví. Ruskem vyvinutá vakcína Sputnik V vyvolává v EU a některých státech politické napětí, když Rusko dlouho odkládalo žádost o její schválení Evropskou lékovou agenturou, ale zároveň si jí některé členské státy začaly nezávisle obstarávat. Problematický je na vztazích s Ruskem také často mnohdy odlišný postoj jednotlivých členských států a jejich občanů vůči Rusku. Tato polarizace názorů, která Rusku z pohledu jeho geopolitických zájmů vyhovuje, do velké míry ovlivňuje důležitá evropská i národní rozhodnutí a rozděluje společnost. To lze pozorovat i v České republice, kde narůstá napětí mezi příznivci a odpůrci ruské vakcíny a část společnosti se ve svých názorech na Rusko a EU značně polarizuje. Co může Evropská unie v době zhoršených vztahů s Moskvou udělat pro ruskou občanskou společnost? Je možné nějak podporovat ruský disent bez toho, aby mohla být EU kritizována za nepatřičné zasahování do vnitřních záležitostí Ruska? Jaký vliv mají evropské sankce uvalené na Rusko, na jejich obchodní partnerství a jak dlouho by mohly trvat? Jaký mají tyto sankce negativní dopad na EU? Jaký je aktuální vývoj ve věci dokončení projektu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře dopravovat plyn z Ruska do Německa a proti kterému se staví i náš americký partner? Koordinuje EU své kroky a sankce vůči Rusku s USA? Jak se liší postoje členských zemí vůči používání vakcíny Sputnik V? Je vůbec EU schopna zaujmout vůči Moskvě společný postoj vzhledem k odlišnému vnímání Ruska jako partnera i hrozby napříč členskými zeměmi? A co dělat se společnostní, která je v postoji ke vztahům Ruska a EU zásadně rozdělena?

Apr 21, 202101:28:55