Skip to main content
Spotify for Podcasters
4kast

4kast

By 4ka & SWAN

Svet sa mení prirýchlo. Nové technológie neustále prichádzajú a už ani nestíhame sledovať, ako menia naše životy. 5G, IPTV, VoLTE, DDoS – nové a nové termíny a skratky sa na nás valia odvšade. Pre moderných ľudí je tu náš 4kast v novom šate, v ktorom prediskutujeme s odborníkmi najnovšie trendy v oblasti telekomunikácií a IT.
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Ako neprevolať gate na dovolenke?

4kastJun 26, 2023

00:00
15:25
Technologické inovácie v medicíne

Technologické inovácie v medicíne

Ako to bude vyzerať, keď nás budú operovať v roboti? Na čo sa v nemocnici používa virtuálna realita a čo urobí príchod umelej inteligencie s našou medicínou? O technologických inováciách v modernom zdravotníctve sme sa rozprávali so Zuzanou Čižmárikovou z Národného ústavu detských chorôb.

Nov 29, 202321:07
Ako na prvý mobil pre dieťa?

Ako na prvý mobil pre dieťa?

Dnešná generácia detí sa dostáva do styku s modernými technológiami oveľa skôr ako tomu bývalo v minulosti. Na čo si majú rodičia dávať pozor pri výbere prvého mobilu a ako majú komunikovať so svojimi ratolesťami o online hrozbách?


Na širokú tému dieťaťa a prvého mobilu sa s nami rozprávali školské psychologičky Martina Chrenková a Alexandra Dömötörová zo základnej školy s materskou školou v Trnave.

Oct 17, 202333:45
Ako neprevolať gate na dovolenke?

Ako neprevolať gate na dovolenke?

Dovolenková sezóna je na obzore! Ako neskrachovať na vysokých účtoch od telekomunikačného operátora? Na čo si dávať pozor a kde inde sa dá pri letných aktivitách ušetriť? O tom nám povie viac Andrea Čagalová, senior produktová manažerka mobilného operátora 4ka.

Jun 26, 202315:25
Ako dať stopku nevyžiadaným volaniam?
May 18, 202315:07
Vydarila sa svadba SWANu a 4ky?

Vydarila sa svadba SWANu a 4ky?

Minulý rok sa spojili značky SWAN a 4ka. Ako to dopadlo? Aké výzvy zvládol telekomunikačný operátor v roku 2022 a ako to pocítia zákazníci? O tomto sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom SWANu, Romanom Vavríkom.


Apr 13, 202324:53
Ako pomáhať ľuďom na internete?

Ako pomáhať ľuďom na internete?

Sociálnymi sieťami otriasol príbeh malej Editky, ktorej sa dobrodušní darcovia zbierajú na nákladnú liečbu. Ako funguje pomoc ľuďom na internete? Ako môžete pomôcť cez darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk? A ako môžeme pomôcť tým, ktorí pomáhajú? To nám povie na hosťovskej stoličke Roland Kyška, riaditeľ ĽudiaĽuďom.sk. 

Mar 02, 202319:03
Aké sú top slovenské appky?

Aké sú top slovenské appky?

Aj slovenské appky môžu byť svetové! Ktoré obstáli v hlasovaní  verejnosti 4ka Android Code 2022? Spoznajte najlepšie mobilné aplikácie pre  operačný systém Android od slovenských developerov so Michalom Chabadom, šéfredaktorom portálu MôjAndroid.sk.

Feb 02, 202323:06
Ako sa maskujú vysielače?

Ako sa maskujú vysielače?

Žijeme v dobe, kedy je mobilný signál samozrejmosťou. Ako si ale operátor poradí s vysielačmi, ktoré nesmú rušiť prostredie historických budov? To zodpovie riaditeľ riaditeľ mobilných služieb 4ky Patrik Kollaroci, ktorý nás prevedie rôznymi typmi maskovania vysielačov.

Dec 15, 202218:51
Ako bojujú operátori s infláciou?

Ako bojujú operátori s infláciou?

Ceny elektrickej energie idú hore a s tým aj náklady nielen každej domácnosti, ale aj firiem. Ako bojujú telekomunikační operátori s infláciou? O tejto téme nám viac povie Juraj Ondriš, predseda predstavenstva spoločnosti SWAN, ktorá prevádzkuje mobilného operátora 4ka. 

Sep 29, 202218:52
Treba sa báť vysielačov na streche? (letný špeciál)

Treba sa báť vysielačov na streche? (letný špeciál)

Mobilný signál je všade okolo nás. Odkiaľ prichádza a ako sa šíri? Ako vyzerá základňová stanica alias vysielač mobilného signálu? Ako sa dostane na strechu? To nám v letnom špeciáli podcastu Čaj o 4tej zodpovie Patrik Kollaroci, riaditeľ mobilných služieb 4ky a Radoslav Polák, RAN špecialista mobilných sietí.

Aug 25, 202216:57
5G sieť v praxi (letný špeciál)

5G sieť v praxi (letný špeciál)

Podcast Čaj o 4tej vyrazil do terénu! Navštívili sme kráľovské mesto Trnava, v ktorom 4ka prednedávnom spustila svoju 5G sieť. S riaditeľom mobilných služieb 4ky Patrikom Kollarocim si priamo na mieste premeriame, aké rýchlosti je možné dosiahnuť v sieti piatej generácie. Okrem toho sa pozrieme na to, aká je pravda o 5G hoaxoch a aké sú benefity tejto siete pre bežných užívateľov. 

Jul 26, 202220:16
Ako na 5G v zahraničí?

Ako na 5G v zahraničí?

Ako sa nedať nachytať a nezaplatiť prehnané sumy za mobilné telekomunikačné služby počas dovolenky? Budeme sa vedieť prihlásiť do 5G siete aj v zahraničí? A čo telka - vieme si ju vziať na dovolenku so sebou? Na tieto otázky nám zodpovie Marek Jánošík, vedúci produktového oddelenia mobilného operátora 4ka. 


Jun 30, 202221:17
Ako dopadne spor 4ky s Applom?

Ako dopadne spor 4ky s Applom?

Prečo Apple nechce pustiť zákazníkov s iPhonmi do 5G siete 4ky? Skončí tento spor na súde? A ako dopadnú rokovania najmadšieho slovenského operátora o tzv. národný roaming? Tieto témy preberieme s predsedom predstavenstva spoločnosti SWAN, Jurajom Ondrišom.

Jun 16, 202239:14
Čo je internet vecí?

Čo je internet vecí?

Internet vecí - čo to znamená? Je to science fiction alebo realita, v ktorej žijeme bez toho, že by sme si to uvedomovali? Predstavíme si povestný "internet of things" s Jánom Matiaskom, vedúcim produktového oddelenia v spoločnosti SWAN.

May 26, 202223:30
4ka ponúka už aj internet na doma a TV

4ka ponúka už aj internet na doma a TV

Vedeli ste, že 4ka ponúka už aj takzvané fixné služby? Kde si môžeme kúpiť telku a internet na doma od 4ky? A ako k tomu získať parádnu zľavu? O tom sa budeme rozprávať s Marekom Jánošíkom, vedúcim B2C produktového oddelenia spoločnosti SWAN.

May 12, 202216:52
Ako sa zmenilo telco za 25 rokov

Ako sa zmenilo telco za 25 rokov

Ako sa zmenil sektor telekomunikácií za posledné štvrťstoročie? Aké boli počiatky obchodovania s prvými dátovými produktmi? Zmenila digitalizácia verejnú správu? Tieto témy otvoríme s Jaroslavom Feriancom, obchodným riaditeľom spoločnosti SWAN pre verejnú správu a regionálny predaj. 

Apr 21, 202230:34
Koľko je SLOBODA na štvrtú?

Koľko je SLOBODA na štvrtú?

Môže jeden paušál obsahovať až štyri SIM karty? Aké má takýto produkt výhody oproti štyrom samostatným paušálom? Oplatí sa to finančne? O zdieľanom nekonečnom paušále sa rozprávame s Andreou Čagalovou, produktovou manažérkou 4ky.

Apr 07, 202220:15
Aký je rozdiel medzi SIM a eSIM?

Aký je rozdiel medzi SIM a eSIM?

Ako sa postupom rokov zmenšovali SIM karty? Čo prináša eSIM a aké sú jej výhody oproti klasickej plastovej SIM karte? Čo sa stane, ak padne telefón s eSIM do jazera? Tieto otázky rozoberáme s Patrikom Kollarocim, technickým riaditeľom pre mobilnú sieť 4ky.

Mar 31, 202216:29
Všetko, čo ste chceli vedieť o 5G

Všetko, čo ste chceli vedieť o 5G

Na akých frekvenciách funguje 5G a aké maximálne rýchlosti v nej vieme dosiahnuť? Prečo vlastne potrebujeme sieť piatej generácie - nestačí nám 4G? Na všetky otázky, ktoré vás o tejto téme zaujímajú, budeme hľadať odpovede s Jurajom Zacharom, projektovým manažérom spoločnosti SWAN.

Mar 24, 202225:04
Ako vyzerá dátové centrum?

Ako vyzerá dátové centrum?

Ako to vyzerá vo vnútri dátového centra? 💽 Ako sa chráni pred výpadkami elektriky či pred fyzickými útočníkmi? A kto tam chodí upratovať? 🧹 O tejto téme sa rozprávame s Marekom Hrdinom, manažérom dátového centra spoločnosti SWAN.

Mar 17, 202215:04
Ako pomáhame Ukrajine?

Ako pomáhame Ukrajine?

V noci 24. februára zaútočila Ruská federácia na Ukrajinu a všetci sme sa prebudili do veľmi smutného rána. Na Slovensku sa zdvihla obrovská vlna solidarity. Pomáhajú ľudia a pomáhajú aj firmy. V dnešnom špeciálnom vydaní podcastu Čaj o 4tej sa venujeme tomu, ako vie a dokáže pomôcť aj telekomunikačný operátor.

Mar 10, 202212:33
Ako funguje školský internet EDUNET?

Ako funguje školský internet EDUNET?

Koľko škôl aktuálne využíva najmodernejší systém školského internetu EDUNET? Kto rozhoduje o tom, k akému obsahu sa žiaci dostanú, či presnejšie nedostanú? Ako zmenil covid požiadavky na internetové pripojenie pre školy? O tom sa rozprávame s Jozefom Laszom, projektovým riaditeľom pre EDUNET spoločnosti SWAN.

Mar 03, 202223:36
Pripájanie novostavieb do internetu

Pripájanie novostavieb do internetu

Na čo myslieť, ak si zariaďujeme byt v novostavbe a chceme v ňom mať kvalitný a dostupný internet? FTTH, FTTB - aký je medzi tým rozdiel? A na čo nezabudnúť, ak s developerom hovoríme o bytovej kabeláži? O internete a novostavbách sa rozprávame s Katarínou Házyovou, odborníčkou na túto tému zo spoločnosti SWAN.

Feb 24, 202225:08
Ako funguje aplikácia Moja 4ka?

Ako funguje aplikácia Moja 4ka?

Ako zmestiť pobočku mobilného operátora do vrecka? Aké výhody prináša aplikácia Moja 4ka? Vieme si v nej zmeniť paušál SLOBODA? O tom sa rozprávame s Markom Bugáňom, vedúcim oddelenia e-commerce mobilného operátora 4ka.

Feb 10, 202215:04
Ako sa v SWANe staráme o zákazníkov

Ako sa v SWANe staráme o zákazníkov

Čo sa presne stane, keď zavoláme na zákaznícku linku? Koľko času má operátor na to, aby zdvihol náš hovor? A využívajú zákazníci častejšie takéto linky, alebo sú to dnes skôr maily a sociálne médiá? Tieto témy otvoríme s Robertom Plonkom, riaditeľom zákazníckej starostlivosti spoločnosti SWAN. Možno príde aj na pár úsmevných príbehov zo zákazníckej linky.

Feb 03, 202221:12
Ako presťahovať firmu do cloudu

Ako presťahovať firmu do cloudu

Čo je to cloud a na čo je firme dobrý? Aké výhody a riziká prináša firme virtualizácia? Sú naše dáta v cloude bezpečné? Práve o tom, čo je cloud a na čo sa dá využiť pri biznisových riešeniach, sa zhovárame s Lukášom Kollerom, obchodným riaditeľom pre biznis segment spoločnosti SWAN.

Jan 28, 202219:15
Čo prinesie fúzia SWANu a 4ky?

Čo prinesie fúzia SWANu a 4ky?

Prečo je fúzia SWANu a 4ky považovaná za udalosť roka na telekomunikačnom trhu? Kedy nový operátor predstaví konvergentnú ponuku? A akú bude používať značku? Na tieto otázky si zodpovieme s Romanom Vavríkom, generálnym riaditeľom nového operátora SWAN, a.s..

Jan 20, 202235:41
Ako trackovať športové aktivity?

Ako trackovať športové aktivity?

Čo všetko vieme a chceme trackovať vo svojom živote? Môžu nám moderné technológie pomôcť pri plnení novoročných predsavzatí? Aké aplikácie by sme si mali v roku 2022 nainštalovať do svojich telefónov? Tieto otázky nám zodpovie Roman Kadlec, technologický novinár z magazínu TouchIT.

Jan 14, 202226:41
Ako rozbehnúť a riadiť biznis online?

Ako rozbehnúť a riadiť biznis online?

Aké je rozbehnúť e-shop počas koronakrízy? 🛒 Na čo netreba zabudnúť pri rozbiehaní biznisu online? ️A aký čaj pijú obchodníci s čajom? Tieto témy otvoríme s Marianou Veselou, majiteľkou e-shopu Veselý čaj. ☕

Jan 05, 202220:32
Je Boh na internete?

Je Boh na internete?

Platia Božie prikázania na sociálnych sieťach? Ako ovplyvňuje internet našu vieru? A ako zmenili technológie život cirkvi? K dnešnej téme sme prizvali profesora teológie a prorektora Trnavskej univerzity, pátera Miloša Lichnera.

Dec 23, 202125:35
Ako vyzerajú Vianoce Jána Volka?

Ako vyzerajú Vianoce Jána Volka?

Spomalí pred Vianocami aj najrýchlejší Slovák? 🏃 Čo mu utkvelo v pamäti z tohtoročnej olympiády v Tokiu? 🏟️ A vidí ešte stále svoju budúcnosti v IT? Tieto otázky si dnes zodpovieme so slovenským olympionikom a majstrom Európy v halovom behu, Jánom Volkom.

Dec 20, 202123:35
Vianoce s telkou či bez nej?

Vianoce s telkou či bez nej?

Filmy ako Tri oriešky pre popolušku či Sám doma neodmysliteľne patria k Vianociam. Kedysi sme čakali, kým ich odvysielajú v televízii, potom prišli videokazety a po nich DVD. Stále častejšie ich už ale nahrádza televízny archív alebo platformy ako Netflix či HBO GO. Ako konzumujeme televíznu zábavu dnes a čo nás čaká v budúcnosti? Tieto a mnohé ďalšie otázky nám zodpovie Ján Matiaska, vedúci produktového oddelenia spoločnosti SWAN.

Dec 16, 202118:41
Je 5G pripojenie vhodné na doma?

Je 5G pripojenie vhodné na doma?

Aké prenosové rýchlosti ponúka SWAN a 4ka vo svojom novom produkte 5G na doma? Vytlačí technológia 5G svojho staršieho predchodcu, LTE? O tom sa porozprávame s Jurajom Zacharom, produktovým manažérom spoločnosti SWAN.

Dec 02, 202123:44
Ako na prenos čísla?

Ako na prenos čísla?

Od ktorého operátora ku ktorému si prenáša svoje číslo najviac zákazníkov? Ako pri prenose postupovať? A kde sa to môže pokaziť? Tieto témy otvoríme s Andreou Rímešovou, produktovou manažérkou 4ky.  

Nov 25, 202117:35
Aké sú najlepšie slovenské appky?

Aké sú najlepšie slovenské appky?

Vyvíjame na Slovensku konkurencie schopné mobilné aplikácie? Kto vyhrá tohtoročnú súťaž 4ka Android Code? Zistite viac o slovenských mobilných aplikáciách so šéfredaktorom portálu MojAndroid.sk, Michalom Chabadom. 

Nov 18, 202125:26
Aký je život influencera?

Aký je život influencera?

Život influencera - ľahší ako jadrová fyzika alebo ani nie? To nám zodpovie blogerka roka Nika Vujisic, ktorá popri štúdiu časticovej fyziky zabŕdla aj do sociálnych experimentov a má pár neuveriteľných príbehov o tom, ako sociálne siete ovplyvňujú medziľudské vzťahy.

Nov 11, 202131:39
Ako si urobiť smart domácnosť

Ako si urobiť smart domácnosť

Smart technológie nám pomáhajú s hlasovým vyhľadávaním, nahrávaním obľúbených seriálov a filmov, ale aj zapínaním kúrenia na diaľku. Mali by sme sa báť, či nie sú naše byty chytrejšie ako my? Vypočujte si viac o téme smart domácnosti s vedúcim oddelenia nepriameho predaja spoločnosti SWAN, Tomášom Krajčíkom.

Nov 04, 202114:12
Prečo 2G prežije 3G sieť

Prečo 2G prežije 3G sieť

V Česku už o mesiac definitívne vypnú 3G sieť. Čo presne to znamená a čaká to aj Slovákov? Kto si bude musieť kúpiť nový mobil a prečo 3G sieť prežije jej staršia sestra, 2G sieť? Na tieto témy sa porozprávame s Patrikom Kollarocim, technickým riaditeľom 4ky.

Oct 28, 202127:25
Šéf Ligy za duševné zdravie: Chyby nás učia a spúštajú v nás novú kreativitu

Šéf Ligy za duševné zdravie: Chyby nás učia a spúštajú v nás novú kreativitu

V niektorých krajinách nie je chyba spadnúť, ale nepostaviť sa; na Slovensku býva aj zakopnutie fatálne - hovorí Martin Knut, riaditeľ Ligy za duševné zdravie. Sociálne siete sú koncentrátom toho najkrajšie, nikto sa tam nechváli tým, že mu nevyšla polievka. Aký tlak na nás vyvíja tento nereálny svet? Ako sa zbaviť úzkosti, že ho nežijeme aj my?

Oct 21, 202138:20
Veľký battle medzi paušálmi a predplatenými službami. Kto vyhrá?

Veľký battle medzi paušálmi a predplatenými službami. Kto vyhrá?

Sú predplatené služby iba pre dôchodcov a študentov? Kedy sa oplatia viac ako paušál na faktúru?

Dali sme si s Andreou Čagalovou, senior produktovou manažérkou 4ky, veľký súboj medzi dvomi možnosťami, ktoré ponúkajú mobilní operátori. Kto má navrch?

Oct 14, 202116:43
Na čo sú nám nekonečné dáta?

Na čo sú nám nekonečné dáta?

Potrebujeme v mobile nekonečné dáta? Koľko gigabajtov minie priemerný zákazník 4ky? Kto dátuje viac - východniari alebo západniari? Na tieto otázky budeme hovoriť s vedúcim produktového oddelenia 4ky, Marekom Jánošíkom.

Oct 07, 202125:43
Šéf 4ky: S tým, že vznikne štvrtý operátor, nikto nerátal

Šéf 4ky: S tým, že vznikne štvrtý operátor, nikto nerátal

Prečo a ako vznikol 4. operátor? Oplatila sa mu dravá cenová politika?  Ako pristupuje k budovaniu 5G siete? Na tieto otázky si odpovieme s  výkonným riaditeľom 4ky, Jurajom Ondrišom.

Sep 30, 202139:09
Aký silný internet potrebujem domov?

Aký silný internet potrebujem domov?

Aký internet si vybrať do bytu či do domu? Je 1 Gbit/s internet zbytočný luxus? A kam umiestniť wifi router vo svojej domácnosti? Na toto a mnohé iné nám dnes odpovie a poradí Lucia Marešová, vedúca priameho predaja v spoločnosti SWAN.

Sep 23, 202121:41
Cybersecurity: ako sa brániť pred DDoS útokmi

Cybersecurity: ako sa brániť pred DDoS útokmi

Žijeme v dobe neustálej neistoty z neznámych páchateľov? Kto sú hackeri a prečo útočia na naše dáta? Prečo neplatiť výpalné, ak sa už ocitneme pod DDoS útokom. O tomto a mnohom inom sme diskutovali s Augustínom Revákom, riaditeľom Divízie stratégie a rozvoja sesterskej spoločnosti SWAN.

Sep 16, 202120:31
Ako funguje roaming

Ako funguje roaming

Kedy sa oplatí viac lokálna SIM karta a kedy využívať medzinárodný roaming? Ako to bude s roamingom v Británii po odchode z EÚ? Ako prebiehajú medzinárodné rokovania o roamingu? Zistite viac v rohovore s vedúcim oddelenia roamingu a core sietí SWAN Mobile, Milošom Chovancom.

Sep 09, 202131:13
5G: Výhody vs. hoaxy

5G: Výhody vs. hoaxy

Môže sa cez 5G sieť šíriť koronavírus? Spôsobuje 5G masové úmrtia vtákov? A prečo nástup mobilných sietí piatej generácie vyvoláva také vášne? S technickým riaditeľom mobilného operátora 4ka Patrikom Kollarocim hovoríme aj o tom, že 5G sieť bude inteligentná a v prípade potreby uprednostní dáta pre autonómne vozidlá pred surfovaním na webe. Tiež vám to znie ako sci-fi?

Aug 31, 202127:16