
Obrysy Českého Švýcarska
By České Švýcarsko

Obrysy Českého ŠvýcarskaMar 09, 2023

#25 Václav Sojka o fotografování, přírodě i požáru
Povídali jsme si s Václavem Sojkou, významným fotografem a ochranářem krajiny nejen Českého Švýcarska o tom, jak se mu žije a pracuje v krajině, která prochází zásadní změnou po letech sucha, kůrovcové invazi a rozsáhlém požáru v loňském roce. Kvalita zvuku může být místy horší, přesto věříme, že to nepokazí dojem ze zajímavého povídání. Přejeme příjemný poslech.

#24 Jakub Fišer aka Kubajsz o focení, sítích a cestování
V dalším dílu podcastu jsme pokecali s Kubou Fišerem o jeho začátcích fotografování, o životě v Děčíně, Praze i na cestách. Zabrousili jsme do tématu sociálních sítí i focení přírody Českosaského Švýcarska. Přejeme příjemný poslech a budeme rádi, když nás budete sledovat :) www.kubajsz.com

#23 Václav Danita o požáru v NP, práci hasičů i aktuální situaci
Velitel sboru dobrovolných hasičů přináší svědectví z míst, kde zuřil lesní požár, v Čechách dosud nevídaných rozměrů. O tom jaké je poškození turistických cílů a cest, jak se hasil požár desetiletí i co území čeká nyní se dozvíte v dalším díle podcastu Obrysy Českého Švýcarska. Děkujeme, že pomáháte.

#22 Jana Vinšová (CzechDesign) o leadershipu, umění a designu
Jana Vinšová je ředitelkou CzechDesignu. Je přirozeným motorem organizace, kterou s velkým elánem žene kupředu již více jak 15 let. V dnešní epizodě se budeme bavit o důležitosti designu, o řízení organizace na pomezí neziskovky a obchodu, o architektonické soutěži na novou podobu expozice Českého Švýcarska a dalších zajímavých tématech. Děkujeme, že nás posloucháte. Podcast najdete také na Spotify, Apple podcasts i Google podcastech.

#21 Jan Srb o vaření piva, gastronomii a sportu
Další epizoda podcastu o podnikání v Českém Švýcarsku a novinkách pivovaru Falkenštejn, o vaření piva, o tom jak dělá gastro v regionu, jak pivovar přečkal covid a co to přineslo za nové příležitosti. Dozvíte se více i o nové cyklistické výzvě Wolfking nebo kde rád běhá Honza Srb. To vše a mnohem víc najdete v rozhovoru s Honzou Šmídem.

#20 Jan Havelka o Hřebenovce, cestování a turistice
O Hřebenovce, značení KČT, turistických chatách. I o tom, že dosáhnout se dá i nemožného, když se chce. Honza Šmíd si povídal s Janem Havelkou, který stál po revoluci u obnovy Klubu českých turistů a 15 let byl jejím váženým předsedou. Dnes čestný předseda KČT, který dokončuje druhou knihu o turistických chatách a stále velmi aktivní osobnost na poli národní i mezinárodní turistiky. Bylo nám ctí zpovídat takového hosta podcastu.

#19 Marek Kny o starostování v Jetřichovicích
Jak se starostuje v obci Jetřichovice, jakou roli zde hraje cestovní ruch a co se plánuje? Dozvíte se o budování parkovišť a jejich propojení shuttle busy, připravované úpravě kempu nebo jak obec vnímá rekonstrukci ozdravovny. Přejeme vám příjemný poslech

#18 Marie Kárová o Lužických horách, neobjeveném klenotu pohraničí
Lužické hory jsou vskutku klenotem. I přes postupnou likvidaci následků kalamity a intenzivní těžbu dřeva, je zde stále mnoho míst, která vás ohromí svou odlehlostí, klidem a především krásou. Děkujeme že nás posloucháte.

#17 Jitka Tůmová o krajině a lidech pod Studencem
Jitka Tůmová je prostě fenomenální. Stíhá zachraňovat památky, mapovat historii a ještě o tom psát knihy. O tom jak se žilo ve Studeném po 2. světové válce, jak proběhl odsun německého obyvatelstva nebo o zmrtvýchvstání rozhledny, která měla skončit ve starém železu se dozvíte v dalším díle našeho podcastu.

#16 Miroslava Poskočilová o tajemstvích děčínského zámku
Zámek v Děčíně je nádhernou kulturní památkou s pěstěnými zahradami, unikátními výstavami, čajovnou, únikovou hrou a řadou dalších zajímavostí. Objevujte tajemství zámku společně s ředitelkou Miroslavou Poskočilovou v nejnovějším dílu našeho podcastu.

#15 Markéta Lakomá o cestovním ruchu v Děčíně a okolí
V patnáctém díle Obrysů se vydáváme do turistického informačního centra v Děčíně, které je na Labském nábřeží majákem pro cyklisty, vodáky a turisty. Markéta Lakomá, vedoucí informačních center v Děčíně, nám představí aktuální kulturní a sportovní dění ve městě a také nedaleké přírodní a kulturní skvosty. Přejeme příjemný poslech.

#14 Kateřina Majerová o ZOO Děčín
S naším podcastem se tentokrát vydáváme do ZOO v Děčíně, která je unikátní svou polohou, zvířecím obsazením i lesním prostředím. O tom proč se vydat právě do děčínské ZOO vám bude povídat Kateřina Majerová. Přejeme příjemný poslech.

Výletník #6 Jihovýchodní část Českého Švýcarska (Varnsdorf, Jiřetín p. Jedlovou, Chřibská, okolí Studence a další místa)
V tomto díle se dozvíte něco o oblasti, která se doslova prolíná s Lužickými horami. Projdeme hlubokými lesy v okolí Studence, vystoupáme na Jedlovou a hrad Tolštejn a budeme objevovat skryté pohraničí, které je v bezprostřední blízkosti Českého Švýcarska. Skryté skvosty jako hrad Oybín nebo historická města Bautzen/Budyšín a Zittau/Žitava. Vydejte se na kole z Varnsdorfu přes Grossschonau kolem Mandavy, okolo podstávkových domů a zámečku až k jezeru O-see u Olbersdorfu. Objevujte neznámé výhledy Stříbrného a Větrného vrchu... v Českém Švýcarsku je nepřeberně možností.

Výletník #5 Šluknovský výběžek aneb České nizozemí (Mikulášovice, Lobendava, Rumburk, Šluknov, Jiříkov a další)
Řada míst v naší vlasti si říká zapomenutá, ale jen skutečně málo oblastí si může tento přídomek nárokovat. Šluknovský výběžek je doslova odříznut od zbytku Čech hřebenem Lužických hor, který v sedlech dosahuje 600 metrů nadmořské výšky. Nejen díky tomu se tu na mnoha místech doslova zastavil čas. Objevujte společně s Jiřím Rakem zapomenuté perly bývalých Sudet. Do národního parku je to coby kamenem dohodil. Ubytujte se v Rumburku, Varnsdorfu nebo Šluknově a vyrážejte na turisty méně navštěvovaná místa.

Výletník #4 Zadní České Švýcarsko (Rynartice, Tokáň, Kyjovské údolí, Krásná Lípa, Vlčí Hora ...)
Jiří Rak, dlouholetý pracovník a dvojnásobný ředitel destinační agentury České Švýcarsko v krátkém podcastovém průvodci radí, jak na návštěvu Zadního Českého Švýcarska. Tímto termínem se označuje severovýchodní oblast NP České Švýcarsko podél státní hranice s SRN. Ve 4. díle průvodce probíráme zajímavá i méně známá místa v okolí Rynartic, Na Tokáni, Vlčí Hoře, Krásné Lípě a dalších zapadlých částech regionu.

Výletník #3 Centrální část (Hřensko, Soutěsky řeky Kamenice, Pravčická brána, Vysoká Lípa, Jetřichovice a další místa)
Ve třetím dílu výletníku se věnujeme hojně navštěvovaným, přesto jedinečným místům centrálního Českého Švýcarska. Místa milovaná pro svou krásu a zatracovaná pro vysokou návštěvnost mají co nabídnout. Jak si užít návštěvu davům turistů navzdory prozradí Jiří Rak.

Výletník #2 Severozápadní část (Děčín, Bynovecká plošina, Česká Kamenice a další)
Ve druhém díle podcastového průvodce se budeme věnovat místům na jih od soutěsek řeky Kamenice, tedy oblasti mezi Děčínem, Hřenskem a Českou Kamenicí. Poslechněte si o nejkrásnější vyhlídce na Labský kaňon nebo o skryté skalní bráně. Vyhněte se davům a navštivte neprobádaná místa.

Výletník #1 Západní část (Tisá, Ostrov, Bielatal, Sněžník, Děčín)
V prvním dílu Výletníku s Jiřím Rakem si povídáme o zajímavých místech nejzápadnější části regionu České Švýcarsko mezi Děčínem a Petrovicemi. Inspirujte se na svém putování krajinou. V dvacetiminutovce s Jirkou se dozvíte, kam na jídlo, kde jsou zajímavá místa a jak se tam dostat... Přejeme příjemný poslech.

#13 Natálie Belisová, o historii, tradici a řemeslech regionu
Badatelka a zaměstnankyně Správy Národního parku České Švýcarsko Natálie Belisová v podcastu hovoří s Honzou Šmídem, o tradičních řemeslech, podstávkových domech, hraničních stezkách, obnově Dolského mlýna a dalších zajímavých tématech. Podpořte nás sdílením podcastu případně kliknutím na odběr/subscribe vpravo pod videem. Děkujeme.

12# Steffen Neumann, o vztazích Čechů a Němců, přírodě a lidech
Steffen Neumann je novinář a korespondent v Česku pro Sächsische Zeitung. Povídali jsme si o uzavřených hranicích a jak to ovlivňuje vztahy mezi Českem a Saskem a jak zpátky vrátit důvěru mezi oběma národy. O turismu mezi Českým a Saským Švýcarskem, i o tom, jak se dostal k češtině a Česku.

#11 Jiří Dužár jr. o marketingu, kávě a životě u nás i v zámoří
Proč bychom do Českého Švýcarska měli zvát návštěvníky? Co přináší cestovní ruch starousedlíkům? Jak fungují národní parky v USA? To všechno a mnoho dalších témat probereme s Jiřím Dužárem ml., expertem na destinační marketing, který působil jako hlava zastoupení CzechTourismu pro Spojené státy a Kanadu. V hodinovém povídání nám Jiří mimojiné prozradí, jak vznikal Bohemian Coffee House, kde se vzala touha vycestovat a proč se vrátil ze zámoří zpět do ČR.

#10 Jan Školník z Broumovska o rozvoji destinace a podnikání
V dalším díle podcastu, který jsme nahrávali přímo v Adršpašsko - Teplických skalách, hovoří Jan Školník. Místní podnikatel, vizionář a filantrop vysvětluje, jak na Broumovsku přistupují k rozvoji destinace a podnikání. Omlouváme se za zhoršenou kvalitu zvuku.

#9 Zdeněk Kohout, o destilátech a likérech z Lužických hor
Zdeněk Kohout mnohým ukázal, že i v zapadlých částech naší vlasti lze produkovat prvotřídní lihoviny. Ochutnejte likéry a ovocné destiláty od GALLI DISTILLERY, certifikované jako Regionální produkt Českého Švýcarska. Vše z přírodních ingrediencí, bez umělých aromat a dochucovadel. www.gallidistillery.cz www.eshop.ceskesvycarsko.cz

#8 Michal Skalka o KRNAPu, práci s návštěvníky a problémech ochrany přírody
V dalším díle navazujeme ze sídla Správy Krkonošského národního parku s panem Michalem Skalkou na debatu o overturismu, environmentální výchově dětí, chráněných druzích a problémech, kterým čelí ochrana přírody. Nezapomeňte nás odebírat ;) díky.

#7 Tomáš Salov, o ochraně přírody, kůrovci a Národním parku České Švýcarsko
Máme se bát o umírající lesy a další a další uzavřené turistické stezky? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídá mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko, Tomáš Salov.

#6 Jan Papajanovský, o České Kamenici a životě na českém severu
Svého času nejmladší starosta obce v České republice, inspirativní Jan Papajanovský v dalším dílu našeho podcastu hovoří o městě Česká Kamenice, architektuře, turistických cílech, nových projektech a účelném hospodaření s veřejnými prostředky. Nezapomeňte nás odebírat, ať nezmeškáte další díly. Děkujeme

#5 Jaroslav Novotný, o podnikání, službách, zážitcích a glampingu
Vizionář, zakládající člen Destinačního fondu Českého Švýcarska, zakladatel golfového resortu v Janově u Hřenska, majitel zážitkové agentury a rodák z Děčína, pan Jaroslav Novotný. V epizodě hovoří o začátcích podnikání, výzvách při budování golfového hřiště, nových nápadech a inspiraci. Užijte si podcast a nezapomeňte kliknout na "odebírat". Děkujeme za poslech.

#4 Ondřej Kobza, o něžných překážkách v krajině a hostině na Pravčické bráně
Fenomenální Ondřej Kobza, umělec, performer, autor známých projektů piána v ulicích, hostina na Karlově mostě nebo poeziomaty. Jak citlivě pracovat s veřejným prostorem a co má v plánu s Českým Švýcarskem, Vám prozradí již v této epizodě. Užijte si to a nezapomeňte nás odebírat

#3 Karel Valenta, o běhání, motivaci a kopcích v Českém Švýcarsku

#2 Adéla Zrubecká, o aromaterapii, emigraci a cestování
Povídání s Adélou Zrubeckou, které se v Českém Švýcarsku podařilo vybudovat úspěšnou firmu vyrábějící přírodní kosmetiku. Poslechněte si její inspirativní příběh o emigraci, aromaterapii, cestování a budování udržitelného byznysu s přesahem.

#1 Jiří Rak, o objevování krás Českosaského Švýcarska
Povídání s legendou regionu a nestorem turistiky v Českém Švýcarsku, Jiřím Rakem. Jiřímu České Švýcarsko vděčí za vynikající turistickou dopravu, účelnou spolupráci s turistickými spolky ze Saska a také za řadu dalších věcí, kterými přispěl za 15 let svého působení v regionu. V podcastu popisuje svou cestu k milované krajině a také příběh poznávání sousedního Saského Švýcarska. Partnerem podcastu je e-shop s regionálními produkty www.eshop.ceskesvycarsko.cz