
Cesta k muzikálu
By Aleš Kohout
Co všechno stojí za vznikem autorského muzikálu? Kolika krizemi si skladatel musí projít? Jak často se režisér hádá s herci a proč většina choreografií vypadá jak z lekcí aerobiku? Co obnáší studium muzikálového herectví?
A to je jen zlomek témat. Budete i účastníky zkoušek a vzniku muzikálové inscenace. Zaposlouchejte se do divadelního deníku mladého autora.
Oficiální web: aleskohout.cz

Cesta k muzikáluMar 18, 2021

Vzpomínky na divadelní role: Sugar, Kdyby 1000 klarinetů
Muzikál Sugar bude vždycky patřit mezi mé oblíbené a jestli se jednou naskytne možnost si v něm znovu zahrát, chopím se té příležitosti všemi deseti.
Dnes pokračuji ve vzpomínání na své divadelní role a rozpovídal jsem se hodně. Berte to jako virtuální pohodové setkání u kávy. V příjemné atmosféře s vámi chci zavzpomínat na své "srdcovky". Role v muzikálech Sugar a Kdyby 1000 klarinetů. Prozradím vám, jak jsem trénoval chůzi na podpatcích, přidám historku, jak jsem cedil krev na jevišti, a mnoho dalšího.

Saunové divadlo
Dnes trošku netradičně o divadle, muzikálu, v sauně.
Sauna a saunové ceremoniály jsou mým koníčkem. Jaké to je, když k tomu všemu přidáte hudbu, světla, choreografii a snažíte se předvést v sauně krátké muzikálové představení?
I takový může být život herce. Někdo to rád horké.

Vzpomínky na divadelní role: Producenti, Děj se co děj, Probuzení jara
Po delší odmlce je tu další díl mého podcastu. Současná doba kultuře moc nepřeje. Vznik nových inscenací je na neurčito pozastaven. A tak si dnes zavzpomínám na některé role, které jsem hrál na prknech Divadla J. K. Tyla v Plzni. Řeč bude o rolích z muzikálů Producenti, Děj se co děj a Probuzení jara. Prozradím vám, jak probíhalo zkoušení. Všechny tři zmiňované inscenace jsem nazkoušel v relativně krátkém čase a první dvě navíc provázely zvláštní okolnosti. Jaké? Pusťte si 19. díl divadelního deníku do ucha.

Čím mě dostal muzikál Hamilton?
Další díl podcastu věnuji převážně muzikálu Hamilton, který mě v poslední době nadchnul. Povím vám, čím je pro mě tak výjimečný a dostanu se i k dalším tématům. Jaké jsou rozdíly mezi zkoušením muzikálu v zahraničí a v Česku? Co by měl muzikál splňovat, aby se stal milníkem? A který současný český muzikál mě nedávno zaujal a mohl bych ho doporučit k návštěvě?

Umělecký lockdown
Po delší odmlce jsem zpátky s novým dílem. Dnes trochu improvizovaně, nepřipraveně, opravdu ve stylu uměleckého deníčku.
Mluvit se bude o mém uměleckém lockdownu, který je ve znamení dodělávek a tvorby nových písní do projektu Sonety - podoby lásky, jehož listopadovou premiéru překazily restrikce spojené s koronavirem.

Anna Kareninová: Scéna a kostýmy
Víte, co je to explikační porada? Tak i o tom budu v dnešním díle mluvit. Ale především zavzpomínám na to, jak vznikala scéna a kostýmy do Anny Kareninové. Co bylo naším cílem, jaké byly představy a tak dále...
Jednoduše vás čeká další povídání, v němž vám postupně odhaluji vznik muzikálové opery Anna Kareninová.

Na slovíčko s choreografkou aneb Peklo s režisérem 2
Dnes pokračuji v rozhovoru s choreografkou muzikálové opery Anna Kareninová, Marcelou Puldovou. Hlavním tématem tohoto dílu je demokracie v divadle. Nebo spíš, jak se dozvíte, totalita v divadle.
S Marcelkou jsme si povídali o mém "brblání" do choreografií a kompromisech. Práce na společném díle totiž není jednoduchá. Sladit pohled na danou věc je obtížné. A to i v tvůrčím týmu, který tvoří sourozenci.

Na slovíčko s choreografkou aneb Peklo s režisérem
Dnes jsem si do svého podcastu pozval prvního hosta. Je jím choreografka muzikálu Anna Kareninová, Marcela Puldová.
Jak vznikají choreografie? A co si počít, když do toho tanečníkovi režisér pořád mluví? Tak o tom si budeme s Marcelkou povídat a nouze nebude ani o sourozenecký humor.

Jak si píseň ze šuplíku najde místo v muzikálu
I v tomto díle budu pokračovat v odhalování zákulisí vzniku muzikálové opery Anna Kareninová. Dnes to bude o melodiích, které byly složené už dávno, dávno před tímto muzikálem a jen tak ležely v šuplíku, aby své místo určení nalezly v Anně Kareninové.

Anna Kareninová: Práce s melodií
Je tu další díl věnovaný muzikálové opeře Anna Kareninová. Prozradím vám v něm, že složit melodii není tak těžké, protože ta pravá zábava začíná až při jejím zakomponováváním do příběhu a tvorbě takzvaných leitmotivů. Podělím se s vámi také o jedno tajemství. Jeden ze stěžejních leitmotivů totiž nevznikl u klavíru, ale díky slovům. A víte, že tohle představení by se dalo hrát ve smyčce pořád dokola?. Proč?
Poslechněte si už 12. díl podcastu Cesta k muzikálu, divadelního deníku do ucha.

Anna Kareninová: Skladatelova kuchyně
I dnes to bude o vzniku muzikálové opery Anna Kareninová. Tentokrát vám ovšem poodhalím úplně první chvilky tvůrčí činnosti. Pozvu vás do své hudební kuchyně.
Co všechno je pro mě jako skladatele při tvorbě zásadní? Co preferuji? Jak by podle mého měla vypadat dramatická muzikálová píseň? A co ve výsledku ovlivnilo orchestraci Anny Kareninové?
Už teď vám mohu prozradit, že je toho hodně, co mám na srdci a do jednoho dílu se to nevejde. Berte to tedy jako první část cyklu o komponování.

Anna Kareninová: Román vs. Muzikál
Jaká rozhodnutí musí autor učinit, když píše muzikál pro osm herců podle tisícistránkové předlohy s desítkami postav?
Mohu vám prozradit, že jich je hodně. A o některých z nich budu vyprávět v tomto díle svého podcastu Cesta k muzikálu. Dozvíte se například proč jsem se rozhodl vyprávět Annin příběh v době, ve které byl napsán, nebo v čem jsem se od předlohy odklonil.
Oficiální web Aleše Kohouta: aleskohout.cz

Anna Kareninová: První kroky
20. září je pro mě významné datum. Proč? Ten den roku 2018 měla premiéru Anna Kareninová. Muzikálová opera, která se stala mým profesionálním debutem jako režiséra a autora.
Dneškem zahajuji seriál mapující vznik tohoto pro mě tak důležitého díla, které obrátilo můj profesní život vzhůru nohama.
Jak jsem vůbec dospěl k tomuto titulu? Která skladba vznikla jako první? A na co odkazuje přechýlená varianta příjmení Kareniová v názvu?
V podcastu zazní úryvky z muzikálové opery Anna Kareninová.

Konec prvního angažmá
Jsou chvíle, kdy ve svém životě stojíte před velkým rozhodnutím. Musíte si určit priority. Povím vám, jak jsem dospěl k poznání, že služba divadlu neznamená být jenom hercem na jevišti. V Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni jsem strávil osm sezón, hrál krásné role. Přesto jsem odešel a nasměroval svou kariéru jiným směrem.
Lituji toho? I o tom bude tento díl divadelního deníku Cesta k muzikálu.

Sezóna zahájena
Konečně. Opět stojím na jevišti, opět stojím před svými studenty a po dlouhé odmlce znovu jedeme na plné obrátky.
Můj první pracovní týden se nesl v duchu aranžovacích zkoušek jedné bláznivé komedie a hlavně prvních korepetic Sonetů - podob lásky. O co se jedná? Tak nejen o tom je nový díl podcastu Cesta k muzikálu, který pro vás připravuji každý týden a kterým mapuji zákulisí divadelního světa, v němž se pohybuji.
V díle zazní ukázky z připravovaného představení Sonety - podoby lásky. Zpívají studenti 2. ročníku Muzikálového herectví ateliéru doc. Sylvy Talpové:
Diana Demecsová, Vivien Machková, Kristýna Nováková, Dominika Wächterová, Radoslav Gavlas, Samuel Gonda a Jáchym Šíma.

Kdo si vezme Kateřinu?
V předchozích dílech jsem hovořil hlavně o muzikálové opeře Anna Kareninová. Tentokrát se zaměřím na můj první celozpívaný muzikál, který vznikl podle slavné Shakespearovy hry Zkrocení zlé ženy. Proč jsem příběh zasadil do Španělska místo Itálie? Jaká byla spolupráce s mojí sestrou?
Kdo si vezme Kateřinu? byl nejvelkolepější muzikál, který vznikl během mého působení v amatérském muzikálovém souboru v Havlíčkově Brodě. S muzikálem jsme dokonce účinkovali na jednom státním zámku. Který to byl? V dalším díle podcastu Cesta k muzikálu vše prozradím.

Bylo první slovo nebo melodie
Co je na počátku vzniku muzikálové písně? V dalším díle podcastu Cesta k muzikálu odhalím zákulisí své tvorby. Budete mít možnost nahlédnout do myšlenkových pochodů muzikálového tvůrce, který je zároveň autorem textů i hudby.
V podcastu zazní několik ukázek z mých muzikálů, u kterých vám prozradím, jak vznikaly a co mě inspirovalo. Jak těžké je dát dohromady píseň, ve které tři herci zpívají v jeden moment jiná slova? A proč se můj obyvák proměnil ve vlak, který srazil Annu Kareninovou?
Oficiální web Aleše Kohouta: https://aleskohout.cz/

Divadelní máma
Na počátku kariéry každého z nás stojí někdo, kdo ji zásadně ovlivní a nasměruje. A přesně o tom bude i čtvrtý díl podcastu Cesta k muzikálu. Zavzpomínám nejen na své divadelní začátky, první muzikálové zkušenosti, ale především na úžasnou pedagožku Květu Kimovou. Právě pod jejím mentorským vedením vznikala má první muzikálová díla. A byla to ona, která ovlivnila příběh Odsouzené Atlantidy, mého prvního muzikálu, který se dočkal i profesionálního uvedení.
Oficiální web Aleše Kohouta: https://aleskohout.cz/
V podcastu zazní hudba z muzikálů Bláznivý sen svatojánské noci a Odsouzená Atlantida.

Muzikálové herectví
Co je to muzikálové herectví? Lze vůbec herectví jako disciplínu dělit? Hraje muzikálový herec jinak než herec činoherní nebo k tvorbě postavy přistupují stejně? I o tom se bude mluvit ve třetím dílu podcastu Cesta k muzikálu, divadelním deníku mladého muzikálového herce a autora.
A zavzpomíná se také na muzikálovou operu Anna Kareninová.
Oficiální web Aleše Kohouta: https://aleskohout.cz/
V podcastu zazní hudba z muzikálu Anna Kareninová.

Zatracovaný muzikál
S málokterým žánrem se pojí tolik nelichotivých předsudků jako s muzikálem. Proč tomu tak je? Proč se i odborná divadelní společnost dívá na muzikál skrz prsty? Vznikají u nás vůbec kvalitní hudebně dramatické inscenace? Jsou komerční muzikály spásou pro žánr nebo mu dělají spíš medvědí službu? Tak právě nad těmito tématy jsem se zamyslel ve druhém dílu podcastu Cesta muzikálu, divadelním deníku mladého autora.
Oficiální web Aleše Kohouta: https://aleskohout.cz
V podcastu zazní ukázka z filmové verze muzikálu The Producers a dále hudba z autorských muzikálů Odsouzená Atlantida a Bláznivý sen svatojánské noci.
All rights are reserved.

Představení začíná
Kdo jsem já? Zpívá Jean Valjean v muzikálu Bídníci a odhaluje svou minulost. On na to měl jednu píseň, já na to budu mít spoustu dílů ve svém podcastu Cesta k muzikálu. A nepůjde jen o minulost. Poslechněte si úvodní díl, ať víte, na co všechno se můžete těšit. Opona vyjíždí, odhalení divadelního zákulisí začíná.
Poslechněte si hudbu ze zmiňované muzikálové opery Anna Kareninová.
https://www.youtube.com/watch?v=ey11keFCzeM&list=PLE17M0JerCSV0N6ISnP2_szCcKmPMZwpC
Oficiální web Aleše Kohouta:
V podcastu zazní ukázky z premiéry muzikálové opery Anna Kareninové ze dne 20. 9. 2018. Zpívají Tamara Dikyová (Anna Kareninová) a Dušan Kraus (Alexej Vronskij).
Veškerá použitá hudba v tomto díle je vlastní, autorská.
All rights are reserved.