Skip to main content
Spotify for Podcasters
Cesta k muzikálu

Cesta k muzikálu

By Aleš Kohout

Aleš Kohout v podcastu Cesta k muzikálu odhalí zákulisí divadelního prostředí. V muzikálovém oboru se pohybuje od patnácti let a na srdci toho má jako herec, režisér, skladatel a pedagog opravdu hodně.

Co všechno stojí za vznikem autorského muzikálu? Kolika krizemi si skladatel musí projít? Jak často se režisér hádá s herci a proč většina choreografií vypadá jak z lekcí aerobiku? Co obnáší studium muzikálového herectví?

A to je jen zlomek témat. Budete i účastníky zkoušek a vzniku muzikálové inscenace. Zaposlouchejte se do divadelního deníku mladého autora.

Oficiální web: aleskohout.cz
Available on
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Vzpomínky na divadelní role: Sugar, Kdyby 1000 klarinetů

Cesta k muzikáluMar 18, 2021

00:00
30:20
Vzpomínky na divadelní role: Sugar, Kdyby 1000 klarinetů

Vzpomínky na divadelní role: Sugar, Kdyby 1000 klarinetů

Muzikál Sugar bude vždycky patřit mezi mé oblíbené a jestli se jednou naskytne možnost si v něm znovu zahrát, chopím se té příležitosti všemi deseti.  

Dnes pokračuji ve vzpomínání na své divadelní role a rozpovídal jsem se hodně. Berte to jako virtuální pohodové setkání u kávy. V příjemné atmosféře s vámi chci zavzpomínat na své "srdcovky". Role v muzikálech Sugar a Kdyby 1000 klarinetů. Prozradím vám, jak jsem trénoval chůzi na podpatcích, přidám historku, jak jsem cedil krev na jevišti, a mnoho dalšího.

Mar 18, 202130:20
Saunové divadlo

Saunové divadlo

Dnes trošku netradičně o divadle, muzikálu, v sauně. 

Sauna a saunové ceremoniály jsou mým koníčkem. Jaké to je, když k tomu všemu přidáte hudbu, světla, choreografii a snažíte se předvést v sauně krátké muzikálové představení? 

I takový může být život herce. Někdo to rád horké.

Mar 12, 202119:43
Vzpomínky na divadelní role: Producenti, Děj se co děj, Probuzení jara

Vzpomínky na divadelní role: Producenti, Děj se co děj, Probuzení jara

Po delší odmlce je tu další díl mého podcastu. Současná doba kultuře moc nepřeje. Vznik nových inscenací je na neurčito pozastaven. A tak si dnes zavzpomínám na některé role, které jsem hrál na prknech Divadla J. K. Tyla v Plzni. Řeč bude o rolích z muzikálů Producenti, Děj se co děj a Probuzení jara. Prozradím vám, jak probíhalo zkoušení. Všechny tři zmiňované inscenace jsem nazkoušel v relativně krátkém čase a první dvě navíc provázely zvláštní okolnosti. Jaké? Pusťte si 19. díl divadelního deníku do ucha. 

Mar 04, 202128:28
 Čím mě dostal muzikál Hamilton?

Čím mě dostal muzikál Hamilton?

Další díl podcastu věnuji převážně muzikálu Hamilton, který mě v poslední době nadchnul. Povím vám, čím je pro mě tak výjimečný a dostanu se i k dalším tématům. Jaké jsou rozdíly mezi zkoušením muzikálu v zahraničí a v Česku? Co by měl muzikál splňovat, aby se stal milníkem? A který současný český muzikál mě nedávno zaujal a mohl bych ho doporučit k návštěvě?

Dec 03, 202021:47
Umělecký lockdown

Umělecký lockdown

Po delší odmlce jsem zpátky s novým dílem. Dnes trochu improvizovaně, nepřipraveně, opravdu ve stylu uměleckého deníčku.

Mluvit se bude o mém uměleckém lockdownu, který je ve znamení dodělávek a tvorby nových písní do projektu Sonety - podoby lásky, jehož listopadovou premiéru překazily restrikce spojené s koronavirem.

Nov 21, 202014:41
Anna Kareninová: Scéna a kostýmy

Anna Kareninová: Scéna a kostýmy

Víte, co je to explikační porada? Tak i o tom budu v dnešním díle mluvit. Ale především zavzpomínám na to, jak vznikala scéna a kostýmy do Anny Kareninové. Co bylo naším cílem, jaké byly představy a tak dále...

Jednoduše vás čeká další povídání, v němž vám postupně odhaluji vznik muzikálové opery Anna Kareninová.

Nov 05, 202012:31
Na slovíčko s choreografkou aneb Peklo s režisérem 2

Na slovíčko s choreografkou aneb Peklo s režisérem 2

Dnes pokračuji v rozhovoru s choreografkou muzikálové opery Anna Kareninová, Marcelou Puldovou. Hlavním tématem tohoto dílu je demokracie v divadle. Nebo spíš, jak se dozvíte, totalita v divadle. 

S Marcelkou jsme si povídali o mém "brblání" do choreografií a kompromisech. Práce na společném díle totiž není jednoduchá. Sladit pohled na danou věc je obtížné. A to i v tvůrčím týmu, který tvoří sourozenci.

Oct 29, 202014:02
Na slovíčko s choreografkou aneb Peklo s režisérem

Na slovíčko s choreografkou aneb Peklo s režisérem

Dnes jsem si do svého podcastu pozval prvního hosta. Je jím choreografka muzikálu Anna Kareninová, Marcela Puldová.  

Jak vznikají choreografie? A co si počít, když do toho tanečníkovi režisér pořád mluví? Tak o tom si budeme s Marcelkou povídat a nouze nebude ani o sourozenecký humor.

Oct 22, 202013:14
Jak si píseň ze šuplíku najde místo v muzikálu

Jak si píseň ze šuplíku najde místo v muzikálu

I v tomto díle budu pokračovat v odhalování zákulisí vzniku muzikálové opery Anna Kareninová. Dnes to bude o melodiích, které byly složené už dávno, dávno před tímto muzikálem a jen tak ležely v šuplíku, aby své místo určení nalezly v Anně Kareninové.

Oct 16, 202015:34
Anna Kareninová: Práce s melodií

Anna Kareninová: Práce s melodií

Je tu další díl věnovaný muzikálové opeře Anna Kareninová. Prozradím vám v něm, že složit melodii není tak těžké, protože ta pravá zábava začíná až při jejím zakomponováváním do příběhu a tvorbě takzvaných leitmotivů. Podělím se s vámi také o jedno tajemství. Jeden ze stěžejních leitmotivů totiž nevznikl u klavíru, ale díky slovům. A víte, že tohle představení by se dalo hrát ve smyčce pořád dokola?. Proč?


Poslechněte si už 12. díl podcastu Cesta k muzikálu, divadelního deníku do ucha.

Oct 08, 202014:28
Anna Kareninová: Skladatelova kuchyně

Anna Kareninová: Skladatelova kuchyně

I dnes to bude o vzniku muzikálové opery Anna Kareninová. Tentokrát vám ovšem poodhalím úplně první chvilky tvůrčí činnosti. Pozvu vás do své hudební kuchyně. 

Co všechno je pro mě jako skladatele při tvorbě zásadní? Co preferuji? Jak by podle mého měla vypadat dramatická muzikálová píseň? A co ve výsledku ovlivnilo orchestraci Anny Kareninové?

Už teď vám mohu prozradit, že je toho hodně, co mám na srdci a do jednoho dílu se to nevejde. Berte to tedy jako první část cyklu o komponování.

Oct 02, 202015:19
Anna Kareninová: Román vs. Muzikál
Sep 24, 202014:15
Anna Kareninová: První kroky

Anna Kareninová: První kroky

20. září je pro mě významné datum. Proč? Ten den roku 2018 měla premiéru Anna Kareninová. Muzikálová opera, která se stala mým profesionálním debutem jako režiséra a autora. 

Dneškem zahajuji seriál mapující vznik tohoto pro mě tak důležitého díla, které obrátilo můj profesní život vzhůru nohama. 

Jak jsem vůbec dospěl k tomuto titulu? Která skladba vznikla jako první? A na co odkazuje přechýlená varianta příjmení Kareniová v názvu?

V podcastu zazní úryvky z muzikálové opery Anna Kareninová. 

Sep 20, 202015:00
Konec prvního angažmá

Konec prvního angažmá

Jsou chvíle, kdy ve svém životě stojíte před velkým rozhodnutím. Musíte si určit priority. Povím vám, jak jsem dospěl k poznání, že služba divadlu neznamená být jenom hercem na jevišti. V Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni jsem strávil osm sezón, hrál krásné role. Přesto jsem odešel a nasměroval svou kariéru jiným směrem.  

Lituji toho? I o tom bude tento díl divadelního deníku Cesta k muzikálu. 

Sep 10, 202011:28
Sezóna zahájena

Sezóna zahájena

Konečně. Opět stojím na jevišti, opět stojím před svými studenty a po dlouhé odmlce znovu jedeme na plné obrátky.

Můj  první pracovní týden se nesl v duchu aranžovacích zkoušek jedné  bláznivé komedie a hlavně prvních korepetic Sonetů - podob lásky. O co se  jedná? Tak nejen o tom je nový díl podcastu Cesta k muzikálu, který pro  vás připravuji každý týden a kterým mapuji zákulisí divadelního světa, v  němž se pohybuji.

V díle zazní ukázky z připravovaného  představení Sonety - podoby lásky. Zpívají studenti 2. ročníku  Muzikálového herectví ateliéru doc. Sylvy Talpové:

Diana Demecsová, Vivien Machková, Kristýna Nováková, Dominika Wächterová, Radoslav Gavlas, Samuel Gonda a Jáchym Šíma.

Sep 03, 202015:23
Kdo si vezme Kateřinu?

Kdo si vezme Kateřinu?

V předchozích dílech jsem hovořil hlavně o muzikálové opeře Anna Kareninová. Tentokrát se zaměřím na můj první celozpívaný muzikál, který vznikl podle slavné Shakespearovy hry Zkrocení zlé ženy. Proč jsem příběh zasadil do Španělska místo Itálie? Jaká byla spolupráce s mojí sestrou?

Kdo si vezme Kateřinu? byl nejvelkolepější muzikál, který vznikl během mého působení v amatérském muzikálovém souboru v Havlíčkově Brodě. S muzikálem jsme dokonce účinkovali na jednom státním zámku. Který to byl? V dalším díle podcastu Cesta k muzikálu vše prozradím.

Aug 27, 202011:22
Bylo první slovo nebo melodie

Bylo první slovo nebo melodie

Co je na počátku vzniku muzikálové písně? V dalším díle podcastu Cesta k muzikálu odhalím zákulisí své tvorby. Budete mít možnost nahlédnout do myšlenkových pochodů muzikálového tvůrce, který je zároveň autorem textů i hudby.

V podcastu zazní několik ukázek z mých muzikálů, u kterých vám prozradím, jak vznikaly a co mě inspirovalo. Jak těžké je dát dohromady píseň, ve které tři herci zpívají v jeden moment jiná slova? A proč se můj obyvák proměnil ve vlak, který srazil Annu Kareninovou?


Oficiální web Aleše Kohouta: https://aleskohout.cz/

Aug 20, 202014:60
Divadelní máma
Aug 13, 202015:30
Muzikálové herectví
Aug 06, 202012:11
Zatracovaný muzikál
Jul 29, 202011:20
Představení začíná

Představení začíná

Kdo jsem já? Zpívá Jean Valjean v muzikálu Bídníci a odhaluje svou minulost. On na to měl jednu píseň, já na to budu mít spoustu dílů ve svém podcastu Cesta k muzikálu. A nepůjde jen o minulost. Poslechněte si úvodní díl, ať víte, na co všechno se můžete těšit. Opona vyjíždí, odhalení divadelního zákulisí začíná.


Poslechněte si hudbu ze zmiňované muzikálové opery Anna Kareninová.

https://www.youtube.com/watch?v=ey11keFCzeM&list=PLE17M0JerCSV0N6ISnP2_szCcKmPMZwpC


Oficiální web Aleše Kohouta:

https://aleskohout.cz


V podcastu zazní ukázky z premiéry muzikálové opery Anna Kareninové ze dne 20. 9. 2018. Zpívají Tamara Dikyová (Anna Kareninová) a Dušan Kraus (Alexej Vronskij).


Veškerá použitá hudba v tomto díle je vlastní, autorská.

All rights are reserved.

Jul 28, 202011:02