Skip to main content
Spotify for Podcasters
Çin'deki Türkler Anlatıyor/Çin İş Kulubü

Çin'deki Türkler Anlatıyor/Çin İş Kulubü

By Cindeki Turkler/Cin is Kulubu

Çin'deki iş insanlarımızdan okuyan öğrencilerimize, kamu görevlilerinden bu ülkede yaşayan Türk expatlara kadar herkesle sıcak sohbetler yapıyoruz. Çin İş Kulubü'nde ise bu ülkeyle ilgili kurum ve kuruluşların yöneticilerinin yanısıra, Çinle iş yapan veya yapmayı düşünen girişimlerimizi ağırlıyoruz. Biz soruyoruz konuklarımız yanıtlıyor.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Türk-Çin Dostluk Vakfı Bşk. Yrd. M.Ali Yaşar

Çin'deki Türkler Anlatıyor/Çin İş KulubüMar 30, 2022

00:00
16:19
Türk-Çin Dostluk Vakfı Bşk. Yrd. M.Ali Yaşar

Türk-Çin Dostluk Vakfı Bşk. Yrd. M.Ali Yaşar

Türk Çin Kültür Derneği bünyesinde, Kerem Köfteoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Çin İş Kulübü’ne konuk olan Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yaşar, “Türkiye’nin Kuşak ve Yol Girişimi’nde aktif rol alıp, Çin’in altyapı, teknik ve finans gücünü daha fazla kullanmasını destekliyoruz” dedi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da hazırlayıp sunduğu Çin İş Kulübü’ne konuk olan Türkiye Çin Dostluk Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yaşar, “Çin’in doğru anlayıp, Kuşak ve Yol projesinde sunduğu altyapı ve finans gücünden daha fazla yararlanmalıyız” dedi.

Topluma Çin’in iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Yaşarbunun nedenini şöyle açıkladı: “Birincisi Çin, hızlı tren konusunda büyük bir ağa sahip. Birçok konuda Avrupa’dan daha yetkindir. Kuşak ve Yol projesi kapsamında da çok güçlü bir altyapı ve finans gücüne sahip. Türkiye, söz konusu proje kapsamında Edirne’den Kars’a kadar uzanan ‘orta koridor’ dediğimiz yerde bulunuyor. Türkiye bu hattı bazen kendi bazen de dış ülkelerin yardımıyla geliştirmeye çalışıyor. Bu hatların yapılması çok ciddi oranda finansman ihtiyacı gerektiriyor. Bu noktada Türkiye’nin Kuşak ve Yol Girişimi’nde aktif rol alıp, Çin’in altyapı, teknik ve finans gücünü daha fazla kullanmasını destekliyoruz. Bu proje Çin emperyalist projesinden ziyade, Avrasya'yı birleştirip, kaynakların doğru üretim merkezleri ve güzergâh üzerindeki ülkelerle paydaş bir projedir. Herkese faydası olacağı gibi, tek kutuplu dünyadan gelişmekte olan ülkelerin daha bağımsız hale getirecek bir proje olduğunu iyi anlatmamız gerekiyor.”

Vakfın 2009’da Hasan Çapan tarafından Ankara’da kurulduğunu hatırlatan Yaşar bu konuda şu bilgileri verdi: “Kurulduğumuz günden bu yana iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkileri ileriye taşıyacak çeşitli etkinlikler yaptık. İki halkın birbirini anlamasının yolu dilden geçtiği için Türkiye'de çeşitli okulların kütüphanelerine binlerce Çince kitap bağışladık. Çin Büyükelçiliğiyle koordineli olarak 70 küsur öğrenciye burs verilmesi sağladık."

Mar 30, 202216:19
TUÇİAD Başkanı Kemal Koçak Anlatıyor

TUÇİAD Başkanı Kemal Koçak Anlatıyor

Türk Çin Kültür Derneği bünyesinde, Kerem Köfteoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Çin İş Kulubü”ne konuk olan TUÇİAD Başkanı Kemal Koçak “BAİB-Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği- iş birliğiyle, Akdeniz bölgesinin kirazını Şanghay’da pazarlama fırsatı yakaladık” dedi.

Çin İş Kulubü’ne konuk olan TUÇİAD (Türkiye-Çin İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği) Başkanı Kemal Koçak, “Antalya Valiliği ve BAKA ile de ortak çalışmalar yaptık” dedikten sonra şöyle devam etti: “Çin’in 100 milyon nüfuslu Shandong eyaletiyle ‘kardeş şehir’, Shandong Ticaret Odası’yla da iş birliği protokolü imzaladık. Ayrıca Antalya Bilim Üniversitesi ve Çin Hebei Üniversitesi’ni de ‘kardeş üniversiteler’ yaptık.”

TUÇİAD’ın kurulduğu 2002 yılından bu yana aralarında ATSO, Hong Kong İş Geliştirme Kurumu gibi birçok kurumla çeşitli toplantılar yaptıklarını hatırlatan Koçak şunları söyledi: Temelde ‘kazan-kazan’ ilkesine dayalı bir dış ticareti amaçlıyoruz. Türkiye, Avrupa Asya’ya ve Afrika’ya çok yakın adeta dünyanın tam orasında bulunuyor. Tarihi İpek Yolu, yeni adıyla Kuşak ve yol gibi ülkemizin coğrafi, politik, lojistik vb. avantajlarını biliyoruz. Çinli dostlarımız da bunların farkında. Bu yüzden iki taraf da ‘Çin üretim üssü, Türkiye ise dünyaya dağıtım üssü olsun. Birlikte üretip birlikte satalım’ anlayışı ile projeler geliştiriyor.

Mar 16, 202217:46
Çin'deki Türkler Anlatıyor-40.Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-40.Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Arzum-OKKA’nın destekleriyle Youtube ve Yön Radyo’da hazırlayıp sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına konuk olan T.C. Hong Kong Ticaret Ataşesi Merve Yılmazcan, Çin anakarasına bağlı, “Tek Ülke İki Sistem” ilkesiyle yönetilen Hong Kong’un serbest liman statüsünde olduğunu söyledi. İthalat ve ihracatta sınırlama, ek mali mükellefiyet veya gümrük vergisi bulunmadığına dikkat çeken Yılmazcan şöyle devam etti: “Serbest liman konumuna bağlı olarak, dünyanın en büyük sekizinci ithalatçı ekonomisidir. İhracatta ise bu sıralamanın Hong Kong’un artan reeksport kabiliyetiyle daha da yükseldiğini görüyoruz. Nitekim, bölge 2020 yılı rakamları itibari ile en büyük altıncı ihracatçı ekonomisine sahip. Toplam dış ticaret hacmi 1 Trilyon ABD Doları’nın üzerindedir”.

Hong Kong sermayesi kaynaklı 100 civarında şirketin Türkiye’de faaliyet gösterdiğini, Hong Kong’da ise, merkezi Türkiye’de bulunan ya da sahipleri Türk vatandaşları olan 70 kadar şirket olduğunu belirten Yılmazcan “Hong Kong, uluslararası bir ticaret merkezi olduğu kadar, aynı zamanda bir fuar merkezi konumundadır. Pandemi öncesindeki dönemde yıl içerisinde yüzlerce uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Hong Kong, Asya’nın ve aslında tüm dünyanın önemli bir buluşma noktasıdır” dedi.

Sanal Ticaret Heyetleri

Pandemiyle birlikte gelen seyahat kısıtlamalarından dolayı fuarların yapılamadığını hatırlatan Yılmazcan, bu konuda üretilen bir çözümü şöyle anlattı: “Bu koşullarda fuarlar dijitalleşti. Bakanlığımız da bu dönemde dijital faaliyetlerin desteklenmesine yönelik mevzuat düzenlemelerini yürürlüğe koydu. Bir diğer önemli politika değişikliğini de ticaret heyetlerinde yaşayıp, pandemiyle birlikte heyetlerimizi ‘sanal ticaret heyeti programları’ kapsamında gerçekleştirmeye başladık. Bunun ilkini de geçtiğimiz haziran ayında Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Hong Kong Ticaret Odası iş birliğiyle düzenledik”

Ülkemizde geliştirilen yeni nesil teknolojiler açısından Hong Kong’un yatırımcı bulunabilecek önemli bir merkez olduğunu hatırlatan Yılmazcan açıklamalarını şöyle noktaladı: “Bu nedenle, yeni nesil teknolojiler alanında faaliyet gösteren girişimlerimize Hong Kong’daki önemli etkinliklere (Fintech Week – Startmeup HK) katılmalarını öneriyoruz. Bu noktada, yakın dönemde faaliyetine başlayan Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğümüzün, fintech, yazılım, oyun gibi pek çok alt sektörü bünyesinde bulundurulan bilişim sektörüne yönelik destekleriyle iyi bir sinerji yakalanabilir. Finans alanında da ciddi iş birliği şansı var. Finans açısından önemli bir merkez olan Hong Kong, Çin’in başlattığı Kuşak ve Yol Girişimi kapsamındaki projeler bağlamında da finansal hizmet sağlayıcı olarak konumlandırıldı. Dolayısıyla taraflar arasında bu iki alanda iş birliği imkanlarının geliştirilebileceğine yönelik inancımız tamdır.”

Jan 19, 202229:49
Çin'deki Türkler Anlatıyor-39. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-39. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Yiwu Jubu Trade ve Hongyu International Trade Limited şirketlerinin Genel Müdürü Atakan Özkaraca, Çin’in son 40 yılda kaydettiği gelişmeleri özetledi. Çin’in teknolojide önemli ataklar da yaptığını hatırlatan Özkaraca şu bilgiyi verdi: “Çin artık dünya liderliği konusunda ABD ile atbaşı gidiyor. Kuşak ve Yol projesi de bundan sonraki gelişmelerin anahtarı olacak. Türkiye’nin coğrafi konumuna baktığımızda, Kuşak ve Yol’un kavşak noktasında, önemli bir kapı olduğunu görüyoruz. İki ülke arasındaki görüşmeler sıkılaştırılmalı. Birbirimizi doğru anlayıp, elele vermeliyiz. Yeni İpek Yolu ticaretin kapısı, Türkiye de bu kapının anahtarı. Kapı ve anahtarı buluşturmalıyız. Türkler ve Çinlilerin birlikteliğinin dünya ticaretine renk katacağına inanıyorum.”

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunu, mali müşavirlik ve marka vekilliği konularında da bilgisi olan Atakan Özkaraca, iş hayatının inceliklerini Kapalıçarşı ve Tahtakale’de öğrendi. Türkiye’den bujiteri ve saç aksesuarı konusunda edindiği birikimle 2005’te Çin’e yerleşip, Guangzhou eyaletinde Yiwu Jubu Trade co. Ltd. firmasını kurdu. Çin’in bijuteri sektörünün Türk girişimcilere bazı fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Özkaraca,“Yiwu, küçük üreticiler için adeta bir cennet. 4,5 kilometre uzunluğunda, 200 bine yakın dükkanda, Çin’in her yerinde üretilen malları bulmak mümkün. Türk girişimciler, bu pazarın yedek parça ve ara mamül alanındaki fırsatlarını henüz tam manasıyla kullanamadı. Bu fırsatları değerlendiren birkaç arkadaşımız oldu ama bunlar yeterli değil. Türkiye’nin bu alanlarda üretim potansiyelinin iyi tasarımlarla taçlandırılıp birkaç malzeme fabrikası kurulursa, ülke olarak bunun yararını göreceğimize inanıyorum” dedi.

Dec 29, 202125:41
Çin'deki Türkler Anlatıyor-38. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-38. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” Antiochia Genel Müdürü Taner Köse, son zamanlarda THY’nin Çin bileti fiyatlarının aşırı artmasından yakındı. Uçak bileti fiyatlarından aşırı yükselmesinden Çin’deki yurttaşlarımızın mağdur olduğuna dikkat çeken Köse, “Çin’e tek yön fiyatı 155 bin lira. Ailecek Çin’e gitmek veya oradan Türkiye’ye gelmek istersek, bunun bize maliyeti bir daire fiyatına geliyor. Sosyal medya platformu WeChat’te ‘Çin’e Dönüş’ adıyla bir grup kurduk. Mağduriyetimizi büyükelçilik ve konsoluslarımızın yanı sıra THY’ye de bildirdik. Bu konuya bir çözüm yolu bulunmasını talep ediyoruz” dedi.

Yaşadığı ve bir Türk berberi açtığı Yiwu hakkında da bilgiler veren Köse “Burası aslında bir köy. Buna karşın günümüzde dünyanın perakende merkezi haline geldi” dedikten sonra şu bilgiyi verdi: “Yiwu Uluslararası Ticaret Merkezi ya da diğer adıyla Yiwu Futian Market, 7 kilometrelik bir alanı kaplıyor. Burası dünyanın en büyük açık pazarı olarak biliniyor. Buraya gelenler diledikleri ürünü bir koliden bir konteyner’a kadar istedikleri miktarda satın alabiliyor. Ben aynı Zamanda Tanko Trading adıyla aracılık hizmeti de veriyorum. Bize gelen müşterileri bu pazara yönlendiriyoruz. Dilerlerse onların talep ettiği ürünü bulup onlara yolluyoruz. Bu pazardan veya Çin’in her hangi bir yerinden ürün-malzemeye ihtiyaç duyanlara ülkeyi ve şartlarını bilen aracılarla çalışmalarını öneriyorum.”

Dec 22, 202127:47
Çin'deki Türkler Anlatıyor-37. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-37. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Arzum OKKA’nın destekleriyle Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” özel programına katılan Arzum Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda DEİK Asya-Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü Murat Kolbaşı, Türk Kahvesini UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası listesine dahil ettirmenin ardından 5 Aralık’ın Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlanması için de çabaladıklarını söyledi.

“Şanghay’da kahve pazarında ciddi bir rekabet var. Bu noktada Türk kahvesinin pazarda yer bulma şansı var mı? Sorusunu yanıtlayan Kolbaşışöyle konuştu:  “Kamu ve özel sektör işbirliğiyle Türk kahvesini Çin’de tanıtacak ciddi adımlar atıyoruz. Özellikle Guanco Başkonsolosluğumuzdan ticari ateşemizin girişimleriyle Guangzhou Kahve Birliği ve Pu’er Kahve Endüstrisi Birliği yönetimiyle bir işbirliği anlaşmaları imzaladık. Buna göre, Türk kahvesini Çin’de tanıtıp ortak ürün geliştirme gibi konularda etkinlikler düzenleyeceğiz. Onlar makinelerimizi biz de onların kahvesini kullanacağız. Çinlilerin fal baktırma talebini de çok yoğun. Dolayısıyla Türk kahvesi ve Türk markalarının Çin geneli ve Şanghay özelinde yer bulma şansı var. Kahve alanındaki işbirlikleriyle de Türk kahvesinin pazarda hak ettiği yere geleceğine inanıyoruz.”

Dec 08, 202129:49
Çin'deki Türkler Anlatıyor-36.Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-36.Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Arzum OKKA’nın destekleriyle Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler”programına katılan T.C. Guangzhou (Guanco) Başkonsolosu Kurtuluş Aykan, Çin’de ilk ülke hatıra ormanının Türkiye tarafından kurulacağını söyledi. Ormanın 1 Aralık’ta kurulacağını belirten Başkonsolos Aykan konuyla ilgili şu bilgiyi verdi:Başkonsolosluğumuz tarafından Türkiye Yunus Emre Hatıra Ormanı’nın oluşturulması amacıyla 1 Aralık 2021 saat 10.00’da Guanco’da bulunan Haizhu Wetland Park’ta ağaç dikim töreni gerçekleştireceğiz. Söz konuşu Türkiye ormanı, Çin'de yetişkin ağaçlardan müteşekkil ilk kez oluşturulacak yabancı bir ülkenin hatıra ormanı olması bakımından da önemlidir.”

“Guanco Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde Güney Çin’de bulunan 4 eyalet yer almakta” diyen Başkonsolos Aykan şöyle devam etti. “Guangdong, Fujian, Guanxi ve Hainan Eyaletlerinin toplam nüfusu 230 milyona yaklaşıyor. Başkonsolosluğumuzun bulunduğu Guangdong 1,6 trilyon dolarlık, GSYH’siyle Çin’in eyaletleri arasında ilk sırada bulunuyor. 2020 yılında Guangdong bölgesinde yerleşik firmaların ihracatı 628 Milyar USD, ithalatı 395 Milyar USD ve toplam dış ticaret hacmi ise yaklaşık 1 trilyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Sadece Guangdong Eyaletinin rakamları bile sorumlu olduğumuz bölgenin dış ticaret açısından önemini göstermektedir diye düşünüyorum.”

Günümüzde Çin’den Türkiye’ye yatırımların hızlandığını dikkat çeken Başkonsolos Aykan şöyle konuştu: “Ülkemizde yabancı yatırımlar için son derece uygun koşullar bulunmaktadır. Biz Çinli firmaları Türkiye’ye davet ediyoruz. Türkiye’deki firmalara da tavsiyem, mal aldıkları Çinli firmaları Türkiye’ye davet etsinler, beraber yatırım yapsınlar. Bizim görev bölgemizde bulunana Oppo, Mcdodo gibi firmaların yatırımları gerçekleşti Türkiye’de. Bu sayının artacağına inanıyorum.”

Nov 24, 202128:22
Çin'deki Türkler Anlatıyor- 35.Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor- 35.Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Türk Çin Kültür Derneği bünyesindeki Çin İş Kulübü’nde konuşan Neptün Danışmanlık Kurucusu, aynı zamanda Şanghay Jiaotong Üniversitesi Öğretim Görevlisi olan Avukat Dr. Onur Sabri Durak, son zamanlara Çinle iş yapan bazı Türk şirketlerinin ödeme ve teslimatta sorunlar yaşadığını söyledi. Avukat Dr. Durak’ın Çin İş Kulubü’nde dile getirdiği çözüm önerilerini sizin için 10 madde halinde şöyle derledik:

1- Çin’deki satıcı şirketler ve temsilcileriyle yazışmalarınızı mümkün olduğu ölçüde kurumsal e-posta adresleri üzerinden yapın.

2- Çin’deki satıcı şirket hakkındaki adres, iletişim, yasal mümessil, ticaret sicil kayıtlarını sözleşme yapmadan önce talep edin.

3- Sözleşmede, işin niteliğine uygun düşecek ticari, mali ve hukuki risk yönetimine, varsa fikri-sınai hakları ilişkin maddelere net şekilde yer verin.

4- Çin’deki satıcının peşin ödeme şartını mümkün olduğu ölçüde kabul etmeyin.

5- Peşin ödemenin yerine, mal mukabili ödeme, akreditifli ödeme veya Türk iş dünyasında çok bilinmeyen “escrow-emanet hesaba” ödeme yapın.

6- Satıcının ön ödemede ısrar etmesi halinde, ön ödemeyi asgari seviyede tutmak, mümkünse, satıcının bankasından ön ödeme teminat mektubu sağlayın.

7- Alım-satım konusu mal bedelini muhakkak surette sözleşmede kararlaştırılan ve Çin’deki satıcının şirket hesabına ödeyin. Şirket ortakları veya temsilcilerinin şahsi hesaplarına asla ödeme yapmayın.

8-- Ödemeleri muhakkak banka yoluyla yapmak, hiçbir surette kuyumcu, dövizci vasıtasıyla veya wechat/alipay gibi ödeme yöntemleri üzerinden şahsi hesaplara ödeme yapmayın. Yapılan ödemelerin akıbetini Çin’deki satıcı şirketle yazılı olarak teyit ettirin.

9- İşin niteliğine uygun sigortanızı mutlaka yaptırın.

10- Teslimde bir gecikme olması halinde, bir avukatlık/danışmanlık şirketiyle en kısa sürede iletişime geçerek, uygun tedbirleri alın.

Nov 18, 202125:43
Çin'deki Türkler Anlatıyor-34. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-34. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Arzum Okka’nın destekleriyle Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler”programına katılan, T.C. Pekin Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Hakan Kızartıcı, Çin’e Türk gıda ürünleri ihracatını artırmak istediklerini belirterek şu bilgiyi verdi: “Bu yıl ilk sekiz aylık ihracatımız geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 45’lik artışla 2,4 milyar dolara ulaştı. Bu yılı ilk defa 4 milyar dolar düzeyinde bir ihracatla kapatacağımızı umuyoruz.”

Pandemiye rağmen Çin ve Türkiye’nin 2020 yılını pozitif büyümeyle kapatan iki ekonomiden biri olduğunu hatırlatan Başmüşavir Kızartıcı şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi, Çin çok büyük ve çok dinamik bir ekonomi. Bu dinamizmin etkisiyle; pandemiye, ticaret savaşlarına, küresel gerginliklere, pandeminin yarattığı başta lojistik ve tedarik zincirlerindeki kırılmalara rağmen Çin’e gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımı 163 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu anlamda, Türkiye’de hala çok ilgi çekmiyor. Ama Çin dünya ekonomisinin en büyük aktörlerinden biri ve daha da büyüyerek bu konumunu sürdürecek.”

Nov 10, 202128:27
Çin'deki Türkler Anlatıyor- 33. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor- 33. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan, Wanda Group bünyesindeki Sanya Conrad Hilton ve Double Tree Otellerinin Müdürü Fuat Köroğlu, Çinli grubun Türkiye’de yeni otel yatırımlarına açık olduğunu söyledi. Çinli turistin Kapadokya’ya ilgisine vurgu yapan KöroğluBurada Çinli bir markanın otel açması fena mı olur? Bence bu durumu ya bizim grup ya da başka Çinli yatırımcılar değerlendirmek isteyeceklerdir. Çünkü Çinli turist tanıdığı, bildiği deneyimlediği markaları tercih eder” dedi.

Wanda Grubunun devasa kompleks binalar inşa edip arazi geliştirerek şehirleri canlandırdığını, ayrıca  sinema ve eğlence alanında da yatırımları olduğunu belirten Köroğlu, şirketle ilgili şu bilgileri verdi: “Wanda, 1996 yılında lüks otelcilik işine de girdi. Günümüzde şirket bünyesinde yedi otel markası bulunuyor. Bu markalardan Vista’nın yurtdışındaki ilk otelini de İstanbul’da hizmete açtılar. Kısa süre önce İstanbul’daydım mal sahibi Mar Yapı yönetimiyle görüştüm bu ortaklıktan gayet memnunlar. Hatta önümüzdeki yıl Vista İstanbul’un içine son derece iddialı Zen adıyla bir Çin lokantası da açmayı da planlıyorlar. Wanda yönetimi Türkiye’de yeni oteller açma işine sıcak bakıyor.”

Nov 03, 202127:25
Çin'deki Türkler Anlatıyor-32.Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-32.Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Qubbe ve Bosphorus Restoranlarının Kurucu Ortağı Hüseyin Arslan, en etkili tanıtımın zengin mutfak kültürüyle olduğunu hatırlatarak “Pekin’de yeni hizmete açtığımız Qubbe Restoran’ın her odasını Kapadokya, Pamukkale, Efes gibi ülkemizin ünlü turistik merkezlerin minik bir kopyası şeklinde tasarladık. Burada yemek yiyenler hem Türk lezzetlerini tanıyor hem de ülkemizin ünlü turistik merkezlerinde kısa bir gezinti yapmış hissine kapılıyor. Böylece yeni mekanımızda Türk lezzetlerinin yanı sıra, turistik merkezlerimiz ve kültürümüzü de tanıtıyoruz” dedi.

Qubbe Restoran’da Türk lezzetlerine ek olarak Akdeniz mutfağından örnekler de sunduklarını belirten Arslan bu konuda şu bilgileri verdi: “Hizmet sektöründe özellikle de restorancılıkta en önemli mesele müşterilerle yakından ilgilenmektir. Restorana gelen tüm misafirlerimizle bizzat ilgileniyoruz. Onların karşısına yemekle ilgili merak ettikleri tüm soruların yanıtlarıyla çıkıyoruz. Müşteriyle ilgilenip sorularını samimi ve doyurucu şekilde yanıtlarsanız başarıyı yakalayacağınız gibi, müşteriyle kurduğunuz bu yakın bağ sayesinde onun sadakatini de kazanırsınız. Günümüzde özellikle de Çin’deki yeme-içme birimlerinin dijital dünyaya ayak uydurması şart. Biz de bu yönde atmamız gereken tüm adımları attık, atmaya da devam edeceğiz. Sürekli yenilik yapmak zorundayız. Bu yüzden yemeklerde büyük değişiklikler olmamakla beraber, Qubbe’deki sunumu Bosphorus’tan farklı hale getirdik.”

Oct 27, 202114:53
Çin'deki Türkler Anlatıyor-31. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-31. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Celia Academy Kurucu Ortağı Oytun Ergun, eğlence sektörünün Çin’de çok hızlı büyüdüğüne dikkat çekti. Şanghay’da kurdukları OMC Danışmanlık şirketiyle uzun yılla çeşitli sektörden firmaya ürün tedariği, son kontrol ve yükleme konularında hizmet verdiklerini hatırlatan Ergun yeni yatırımı hakkında şu bilgileri verdi: “En fazla yabancının bulunduğu Şanghay, 24 saat yaşayan canlı bir şehir. Bu durum eğlence sektörüne olumlu yansıyor. Nitekim kentteki bazı gece kulüplerinin aylık cirosu 9-10 milyon dolara ulaşıyor. Biz de bu noktalardan hareketle kendine özgü konseptte tasarladığımız Celia Academy’i açtık. Mekanımız artık şehrin en iyi gece kulüpleri arasında gösteriliyor.”

“Celia Academy kentin en popüler mekanlarından biri haline gelince bize yeni teklifler gelmeye başladı” diyen Ergun bu konuda şu bilgileri verdi: “Celia’nın Çin’in en güçlü sosyal medya platformu WeChat’teki hesabını takip edenlerin sayısı sürekli artıyor. Ünlü DJ’leri ağırladık buna devam da edeceğiz. Bundan dolayı bize birçok kişiden hem ortaklık hem de Celia’yı başka yerlerde açma teklifleri geliyor. Teklifleri değerlendirme aşamasındayız. Yakın gelecekte iki yeni mekan daha açmayı planlıyoruz. Yeni Celia’ları duruma göre, ya kendimiz açacağız ya da franchise vereceğiz.”

Oct 20, 202120:53
Çin'deki Türkler Anlatıyor-30.Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-30.Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Elibol Deri Çin Müdürü Feridun Topal, Çin dili ve edebiyatı konusundaki eğitimini tamamladıktan sonra baba mesleği dericilik alanında faaliyet göstermeye başladığını söyledi. Rakiplerinin tüketici karşısına 100 kadar modelle çıktığını belirten Topal, “Biz Çinli tüketicilere 300-350 farklı renk ve model sunuyoruz. Hem çekirdekten yetişme biri olduğumdan hem de Çinlileri tanıdığımdan müşteri memnuniyetini yakalamada hiç zorlanmadım. Tüketici memnuniyeti ve tanıtıma verdiğimiz önemin yanı sıra, dünyadaki trendleri yakından izlememiz, Çin’in arama motoru Baidu’da deri konfeksiyonla ilgili yapılan aramalara bizi ilk sıralara taşıyıp, birçok ödülü kazanmamıza da yol açtı” dedi.

Çin’de deri sektörüyle ilgili fuarları katılarak Türk deri ürünlerini tanıttıklarını hatırlatan Topal, bunun sağladığı yararları şöyle özetledi: “Pandemi öncesi sadece Çin’deki fuarlara değil, Avrupa hatta Türkiye’de deri sektörüyle ilgili fuarlara katılıp son gelişmeleri yakından izliyorduk. Bu bize faaliyet gösterdiğimiz sektörde dünyada olup bitenleri yakından izleyip ürünlerimizi tüketici taleplerine göre çeşitlendirme imkânı sağlıyor. Ayrıca Çin’deki bazı üniversite ve Ar-Ge merkezleriyle de yeni renk ve modeller konusunda da çalışmalar yaparak kendimizi sürekli yeniliyoruz.”

Oct 13, 202129:10
Çin'deki Türkler Anlatıyor- 29. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor- 29. Bölüm

“Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan Pekin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Tayfun Kalkan, hizmete yeni giren merkezde; Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım” çağrısına uygun olarak, iki ülke arasında diyaloğu geliştirecek faaliyetlere imza atacaklarını söyledi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Pekin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi (YETKM) Müdürü Tayfun Kalkan, geleneksel ve modern Türk kültürünü tanıtıp, Türk dili eğitimini de içeren çeşitli atölyeler açtıklarını söyledi. YETKM’nin Pekin Poly Theatre’de gerçekleşen açılışının ardından Türk kültürüne olan ilginin arttığını belirten Kalkan, “Aralarında bağlama çalmayı, ebru yapmayı ve Türk yemeklerini hazırlamayı içeren atölyeler açacağımızı duyurduk. Bu atölyeleri ne zaman açacağımızı soranların sayısı sürekli artıyor. Bizi çok şaşırtan bu ilgi aynı zamanda motive de ediyor” dedi.

Pandeminin devam eden etkilerinden dolayı çok katılımcılı etkinlik planlamadıklarını vurgulayan Kalkan bu konuda şu bilgileri verdi: “Henüz 2022 takvimini tamamlamadık. Bu takvimi Çin’deki kültürel faaliyetlerin listesini inceledikten sonra netleştireceğiz. Gelecek yıl elbetteki boş durmayacağız. Ancak etkinliklerimize 2023 yılında hız vermeyi planlıyoruz. Çin’deki Türk kültürü ve dilini tanıtma çalışmalarımızı, Türkiye’deki ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde yürüteceğiz. Türkçe eğitim setleri hazırladık. İki ülkenin öğrencileri arasında çeşitli kültürel etkileşim projelerini başlatıyoruz. Bu konularda her türlü öneri ve işbirliğine açığız.”

#yunusemreenstitüsü #pekintürkkültürmerkezi #tayfunkalkan #türkdili


Oct 06, 202127:39
Çin'deki Türkler Anlatıyor-28. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-28. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Şanghay IVI Ltd. Genel Müdürü Murat Önce, Çin’in dünyadan ithalat yapmak için kanunlarında bazı düzenlemeler yaptığını belirtti. “Buna rağmen Çin’e mal satmak çok kolay değil” diyen Önce şöyle devam etti: “Çin’e mal satmak isteyen girişimcilerimizin en çok dikkat etmesi gereken konu aracılardır. Mal almak isterken de satmak isterken de tüm sürecin aracılar üzerinden yürütülmesi son derece yanlış olur. Onlara tüm süreci muhataplarla yürütülmelerini öneriyorum. En iyi aracıyla çalışıyor bile olsalar, yine de ona değil, müşteriye odaklansınlar. Doğru kişi ve doğru acenteyi de seçmeleri halinde, Çin pazarında başarıyı yakalayabilirler.”

IVI Trading olarak aralarında ünlü Türk markalarının da olduğu şirketlerin Çin’den aldığı ürünlerin kontrolünü yapıp, malın yüklenmesini onaylama hizmeti verdiklerini belirten Önce, yeni girişimi hakkında şu bilgileri verdi: “Ev tekstili ve üst giyim kalite kontrolü konusunda ciddi bir birikimimiz var. Pandemiyle birlikte Türkiye’den talepler gelmez oldu ve işlerimiz azaldı. Bunun üzerine ne yapabiliriz diye araştırınca çorap işine girmeye karar verdik. Çin’de One Code markasıyla ürettiğimiz çorapları Amazon üzerinden ABD’ye satıyorum. Çorap işini de büyütmek istiyorum.”

Sep 29, 202124:51
Çin'deki Türkler Anlatıyor-27. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-27. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan MEKA-Seher Genel Müdürü Metin Karakuş, Çin Tarım Bakanlığıyla üzerinde çalıştıkları standartlaştırma girişiminin bitmek üzere olduğunu hatırlattıktan sonra “Türk gülünü bu pazarda tanıtmada geç kaldığımızdan piyasayı Bulgar gülü kapladı. Ancak çalışmalarımızın tamamlanmasıyla, Türk gülü ve gülyağımızı Çin pazarında hak ettiği yere gelecektir” diye ekledi.

Isparta gülünden elde edilen ve dünyanın en kalitelisi olarak kabul edilen gülyağını Çin’de “Seher” markasıyla tanıttıklarını belirten Karakuş bu konuda şu bilgileri verdi: “Bizimle temasa geçen Çin Tarım Bakanlığı yetkilileri, gülyağımızı kendi laboratuvarlarında test edip kalitesini teyit etti. Türk gülünün standardının belirlenmesi için başlayan çalışma bu yıl içine tamamlanacak. Çinlilerin doğal güzellik, makyaj ürünlerine olan talebi günden güne artıyor. Gerek bu durum gerekse de kalitesi teyit edilen ürünümüzün standardının da belirlenmesiyle, Asya pazarında Türk gülü ve gülyağına olan talebin katlayacağına inanıyoruz.”

Sep 22, 202130:01
Çin'deki Türkler Anlatıyor-26. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-26. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan T.C. Hong Kong Başkonsolosu Peyami Kalyoncu, Çin Halk Cumhuriyeti’nin iki Özel İdare Bölgesi Hong Kong ve Makao’nun görev alanı olduğunu hatırlatarak şu bilgileri verdi: “Hong Kong Bir Ülke, İki Sistem ilkesi çerçevesinde yönetiliyor. Çin’in GBA’sı (Greater Bay Area-Büyük Körfez Bölgesi), Guangdong, Makao ve Hong Kong’u kapsıyor. Çinli yetkililerin ifadesine göre GBA, 2030 yılında 4,5 trilyon ABD Doları gayrı safi hasılaya sahip 75 milyonluk bir nüfusa ulaşacak. Bu anlamda, tüm marka ve işletmelerimizin, Asya stratejisi geliştirip, GBA’yı incelemesi gerektiği kanaatindeyim. Güçlü olduğumuz alanlarda, marka bilinirliği, yüksek kalite ve kapsamlı bir pazarlama stratejisiyle Çin’e bakmakta yarar var. “

Çin’de yüksek kalite, pahalı, marka imajı kuvvetli ürün ve markalara talep olduğuna dikkat çeken Başkonsolos Kalyoncu, şöyle konuştu: “Lüks marka holdingi LVMH günümüzde teknoloji şirketlerini geçip, dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline geldiyse; bunda Çin’in satın alma gücünün payı var. Hong Kong’da kesinlikle bankacılık ve finans alanında olmalıyız. Sermaye kontrolü olmayan Hong Kong, gümrük tarifesiz serbest bir limandır. GBA, genel olarak Türk girişimcilerine önemli fırsatlar sunuyor. GBA’da finansal hizmetler, ticaret, karşılıklı istihdam ve sınır ötesi işlemlere birçok yenilik amaçlanıyor. GBA, lojistik çözümler ve daha entegre bir yapıyla e-ticaret alanında da önemli fırsatlar sunuyor.”

Sep 15, 202125:11
Çin'deki Türkler Anlatıyor-25. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-25. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Şanghay Jiaotong Üniversitesi Öğretim Görevlisi Avukat. Dr. Onur Sabri Durak, Çin’de ikinci kademe şehirlerin hızla geliştiğine dikkat çekiyor. İkinci kademe şehirlerde alım gücü ve internet kullanımının da hızla arttığını vurgulayan Avukat Dr. Durak, “Maliyetlerin düşük olması, güçlü lojistik altyapıları ve sundukları vergisel avantajlardan dolayı, girişimcilerimiz Çin pazarına bu şehirlerden girmeyi hedeflemeli” diye ekliyor.

Marka tescili konusunda girişimcilerimizde yanlış bir algı olduğunu belirten Avukat Dr. Durak, bu konudaki bilgi ve önerilerini şöyle özetledi: “Markalarını Madrid sisteminde tescil ettirmiş olsalar bile, Çin’de de tescil işlemini mutlaka yaptırsınlar. Bu konuda erken davransınlar. Yoksa markalarını onlardan önce Çin’de tescil ettiren kişiye ciddi paralar verip markalarını geri almak zorunda kalabilirler. Bir markanın geri alınma bedelinin, önceden alınacak danışmanlığa ödenecek miktarın yüz katını aştığına tanık olduk. Türk markalarının Çin’de daha güvenli ve sürdürülebilir olması açısından marka tescilinin bu pazara girmeden önce yapılmasında yarar var. O zaman markalarına yönelik bir itiraz veya sorun varsa bu ihtilafı önceden çözme imkanına kavuşurlar. Bunları yapmaları halinde, markalarını Çin’de tam koruma altına almış olduklarını görecekler. Ayrıca markalarını Çin pazarında oturtma noktasında mutlaka bir strateji geliştirmeleri gerekiyor.”

Sep 08, 202130:36
Çin'deki Türkler Anlatıyor-24. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-24. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan iş insanı Ayşe Huang (Doğangüneş), pandemi döneminde Çin tıbbıyla ilgili birçok etkinliğe katılıp bu alanda ciddi araştırmalar yaptığını söyledi. Çinlilerin sağlık konusuna çok önem verdiğini hatırlatan Huang, “Bu durum, organik ürünler açısından ciddi potansiyeli olan Türkiye’nin önünü büyük fırsatlar çıkarıyor. Pandemide durum normale dönüp, seyahat kısıtlamaları kalkar kalkmaz, Çin’den bir sağlık grubuyla Türkiye’ye özel bir iş turu yapacağım. Türkiye’nin doğal ürünlerini iyi paketleyip Çin pazarına sokabilirsek ciddi gelir sağlayabiliriz” diyor.

Çin’in geleneksel tıbbını standart hale getirip dünyaya yaydığına dikkat çeken Huang, sözlerini şöyle noktaladı: “Türkiye’nin  bal, macun, şerbet gibi doğal ve kendine özgü tarifleri olan birçok ürünü var. Bu ürünlerin bazıları hammadde olarak da kullanılabilir. Doğal ürünlere olan talebinden hareketle bunları Çin’de vitrine çıkarmamız gerekiyor. Sağlık alanında faaliyet gösteren Çinli bir grupla temas halimdeyim. Bu grup için Türkiye’nin bazı bölge ve ürünlerini içeren kapsamlı özel bir program hazırlıyorum. Bu iş turu sayesinde, iki ülke arasında doğal sağlık ürünleri alanında, işbirliği, ortaklık ve yatırım gibi yeni imkanların ortaya çıkacağına inanıyorum.” 

Sep 01, 202122:54
Çin'deki Türkler Anlatıyor-23. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-23. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan NEXPCB Pazarlama Müdürü Orkun Öztürk, Ningbo’daki Nottingham Üniversitesi’nin İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra bazı firmalara marka danışmanlığı hizmeti verdiğini söylüyor. KALDE firmasına verdiği marka danışmanlığından çok şey öğrendiğini belirten Öztürk, “Bu çalışma sayesinde Çinli yetkilerle görüşmenin incelikleri, fabrika gezmek, ürün seçmek ve marka isim tescili gibi konularda çok şey öğrendim” diye ekliyor.

Günümüzde elektronik alanında faaliyet gösteren NEXPCB’nin Pazarlama Müdürü olarak çalışan, Almanya’daki lise eğitiminden sonra üniversitede okumak için Çin’e giden Öztürk bunun nedenini şöyle özetliyor: “Yaptığım araştırmalar sonunda Avrupa’nın genç girişimcilere uygun koşullar sağlamadığını gördüm. Bu yüzden 2013’te üniversiteyi okuyup girişimcilik projelerimi hayata geçirmek için Çin’in Ningbo kentine gittim. Öğrencilik yıllarında da iki yabancı ortağımla birlikte Continuum Mobility Technogies adlı şirketi kurmuştum. Bu şirket benim için gerçek bir üniversite eğitimi oldu. Çinlilerin iş kültürünü, devletin yabancı girişimcilere sunduğu fırsatlar gibi önemli konuları yaparak, bizzat yaşayarak öğrendim. Şimdi de elektronik üretim yapmak isteyen girişimcilere önayak olan NEXPCB firmasında pazarlama müdürü olarak çalışıyorum.”

Aug 25, 202128:43
Çin'deki Türkler Anlatıyor-22. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-22. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Shenzhen BASIS International School Matematik Öğretmeni Ali Rıza Arıcan, 21 yıldır öğretmenlik yaptığını hatırlattıktan sonra şunları söyledi: “Kişi bir işi severek yapıyorsa, yaptığı işi başkalarına da sevdirmek için çabalıyor. Ben de sınıfa girip matematiği anlattığımda, öğrenciler sıkılmasın, dersi sevsin diye esprili, eğlenceli bir tarz geliştirdim. Dersi öğrencilerinize sevdirdiniz mi başarı da arkasından geliyor.”

Öğretmenliğinin yanı sıra şimdiye kadar dokuz kitap da yazan Arıcan, bu konudaki görüşlerini şöyle özetliyor: .”Edebiyat; dilleri, dinleri, kültürleri farklı toplulukları ortak bir paydada, insan olma ve insanca tepki verebilme paydasında bir araya getiriyor. Dünyanın mevcut haliyle bazı sorunlarım var ve mutlu değilim. İnsanı anlayıp onun derdini ortaya koymak için yazıyorum. İnsana baktığımız zaman, aynı anda onda bir çok şeyi gözlemliyorsunuz. Arkamda bir eser bırakıp, bir zamanlar ben de buradaydım ben de vardım demek için yazıyorum.”

#matematik #edibiyat #alirizaarıcan

Aug 18, 202134:07
Çin'deki Türkler Anlatıyor-21. Bölüm

Çin'deki Türkler Anlatıyor-21. Bölüm

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Softtech Çin CEO’su Onur Yavuz, İş Bankası’nın bir iştiraki olan Softtech’in, Türkiye’deki merkez ofisinin yanı sıra, ABD, Avrupa ve Çin’in Şanghay kentinde bir ofisi olduğunu söyledi. Yavuz, “Artık finans teknolojilerine ek olarak, perakende, sağlık teknolojileri, tarım teknolojileri, lojistik gibi birçok alanda teknoloji geliştiren bir şirketiz. Uçan araba AirCar Projesi’nin hem yatırımcısı hem de geliştiricisiyiz. AirCar’ın ilk prototipi ve deneme uçuşu tamamladı. Her yıl alanında uzmanlarla birlikte ‘Softtech Teknoloji Raporu’nu hazırlıyoruz. Dileyen bu raporumuza, https://softtech.com.tr/2021-softtech-teknoloji-raporu/#introadresinden ulaşabilir” dedi.

Çin’in pandemi döneminde teknolojiyi çok yoğun kullandığını belirten Yavuz bu konuda özetle şu bilgileri verdi: “Alibaba CT görüntülerini 20sn. içerisinde yüzde 96 doğruluk oranıyla inceleyerek covid-19 teşhisi koyan yapay zeka algoritması geliştirdi. SenseTime ve Megvii, yüz tanıma çözümlerine; termal kamera ve maske tanıma algoritmaları ekleyerek metro, hastane ve kamu binaları girişlerini kontrol etmeye başladı. Xiaomi, patentlediği bir akıllı maske ve mobil bir uygulama ile, solunan havanın ne derece kirli ve enfekte olduğunu takip eden bir çözüm geliştirdi. Ayrıca, hastanelerde otonom robotların kullanımı, çevrimiçi sağlık danışmanlığı ve ilaçların onay süreci gibi hizmetler çok hızlandı.”

Aug 11, 202131:33
Çin'deki Türkler Anlatıyor-20

Çin'deki Türkler Anlatıyor-20

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Beijing’in 365 metre yüksekliğe sahip Çin Dünya Kulesi’nin 80’nci katındaki  Shangri-La Hotel Atmosphere Bar Hear Bartenderi Volkan İbil, Türk ve Asya lezzetlerini harmanlayıp ortaya çok özgün kokteyller çıkarıyor. Barmeni “Bir psikolog, kimyager, show men, komedyen hatta üreten yaratıcı sanatçılar” şeklinde tanımlayan İbil, bu sanatı geniş kitlelere tanıtmak adına kendisine ait ‘LiquidartMan’ konseptini yarattı.

Bitez Garden adlı herşeyi kendisine ait kokteylin çok tuttuğunu belirten İbil bu konuda şu bilgileri verdi: “Mardin Süryanileri’nin özel tası içinde hazırladığımız bu kokteylin içine taze kekik ve çiçek kokularını serpiştiriyoruz. Bu kokteylden şimdiye kadar tüm Shangri-La otellerinde 7 bini aşkın satılarak rekor kırdı.” Her ayın üçüncü cumartesi günü Türk lezzetlerini anlattığı workshoplar düzenlediğini belirten İbil şöyle konuştu: “Yaklaşık üç ay önce,  Çinlileri Türk rakı adabını Aydın Boysan üstadımızın söylemlerini İngilizce'ye çevirerek anlattım çok ilgi gördü. ‘Bandırma Vapuru 1919’ adlı kokteylimiz de büyük ilgi görüyor. Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşuna giden yolda çok önemli bir yer tutar Bandırma vapurundan esinlenerek hazırladığım bu kokteyli, Ata’mızın verdiği müthiş mücadelenin hikayesiyle birlikte anlatıyorum.”

Aug 04, 202124:10
Çin'deki Türkler Anlatıyor-19

Çin'deki Türkler Anlatıyor-19

Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan APSCO (Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ferhat Fikri Özeren, yakında üye ülkeler arasında uzay malzemeleri ticaretinin başlayacağını hatırlatarak “Türkiye olarak bunun için hazır olmalıyız” dedi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan APSCO (Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ferhat Fikri Özeren, APSCO’nun 2008’de hükümetler arası bir kuruluş olarak faaliyete geçtiğini hatırlatıp “Tüm projelerimiz barışçıl amaçlara hizmet ediyor” vurgusunu yaptıktan sonra şu bilgileri veriyor: “APSCO, uzay bilimi, uzay teknolojisi ve uzay uygulamasında kaynak paylaşımı yoluyla, Bangladeş, Çin, İran, Moğolistan, Pakistan, Peru, Tayland ve Türkiye; imzacı devlet Endonezya, gözlemci devlet Meksika dahil olmak üzere üyelerinin kapasite geliştirmesini kolaylaştırıp, çok taraflı işbirliğini teşvik ediyor. Önümüzdeki 10 yılın planı ise ‘2030 Gelişim Vizyonu Projesi’nde özetleniyor”

APSCO, uzayla ilgili çalışmalar yapan tüm ülke ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğine dayalı ilişkilere önem verdiğini belirten Dr. Özeren, şunları söyledi: “Üye ülkeler arasında yer tabanlı uzay nesnesi gözlemi, veri paylaşım ağı, uydu uzaktan algılama verileri, meteorolojik bilgiler dahil ücretsiz veri paylaşımı, afet izleme ve kontrolü, yer iyonosferik sondaj, elektromanyetik uyduya dayalı deprem tahmini konularında ortak çalışmalar yürütüyor. İran, Pakistan ve Peru'da üç adet teleskop yerleştirildi ve veri paylaşımı ve ortak gözlem çalışması için bir veri merkezi kuruldu. Bunun ikinci aşaması olarak sekiz üye ülkede yeni bir teleskop sistemi kurgulanacak. APSCO’nun Konsey toplantıları her yıl kasım ayında yapılıyor. Bu toplantıda üzerinde çalışma yapılan 'Uzay Hukuku ve Politikaları konusu da masaya yatırılacaktır.”

Jul 28, 202129:31
Çin'deki Türkler Anlatıyor-18

Çin'deki Türkler Anlatıyor-18

“Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan Guangzhou’daki Sun-Yat-Sen Üniversitesi Antropoloji doktora öğrencisi Ayşe Uyanık, Çinlilerle birçok açıdan birbirimize benzediğimizi hatırlatarak “Örneğin bayramlarda harçlık veriyorlar, evlilik öncesi çeyiz masraflarının önemli bir kısmı da bizdeki gibi erkek tarafından karşılanıyor” dedi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Guangzhou Sun-Yat-Sen Üniversitesi Antropoloji doktora öğrencisi Ayşe Uyanık, “Çinlilerle kültürel açıdan birbirimize benzediğimiz birçok nokta var. Bu benzerlikleri ataerkil aile yapısı, evlilik gelenekleri, misafirperverlik ve bayram harçlığı verme (hongbao) gibi alanlarda net olarak görüyoruz. Bu arada Guangzhou’da yaşayan Türkler ve onların hayatıyla ilgili tez hazırlıyorum” diye ekledi.

Jul 21, 202121:51
Çin'deki Türkler Anlatıyor-17

Çin'deki Türkler Anlatıyor-17

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan T.C. Şanghay Başkonsolosu H. Emre Engin, “Girişimcilerimiz Çin korkusunu yenmeli” dedikten sonra şu bilgileri verdi: “Çin’e gelen yabancı yatırımcılar ülkenin sunduğu fırsatları görünce ‘iyi ki buraya gelmişiz’ demeye başlıyor. Yatırımcılarımız da kafalarındaki psikolojik bariyerleri yıkıp, geç kalmadan Çin pazarına girsinler” diye ekledi.

Şanghay’ın yanı sıra Anhui, Jiangsu ve Zhejiang eyaletlerinin sorumluluk bölgesinde olduğunu hatırlatan Başkonsolos Enginşu bilgileri verdi: “Çin’in dışa açılan kapısı konumundaki Şanghay, sahip olduğu 600 milyar dolarlık bir iş hacmi ile tek başına İspanya’ya eşit bir büyüklüktedir. Yatırımcılarımız Çin korkusunu yenip buraya gelsinler. Çin yönetimi dışardan mal almayı içeren ‘Çifte Dolaşım’ politikasını uygulamaya koydu. İç tüketimi arttıracak olan bu politika ciddi avantajlar yaratıyor. Dolayısıyla yatırımcılarımız buraya buraya gelip 1.5 yıl sabretmeyi göze alsın. Bunu yaptıkları takdirde  Çin pazarında mutlaka bir yer bulacaklardır. Bu yıl Kasım ayında gerçekleşecek olan Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na (CIIE) katılamazlarsa bile gelecek yıl için mutlaka bir plan yapsınlar.”

Jul 14, 202128:31
Çin'deki Türkler Anlatıyor -16

Çin'deki Türkler Anlatıyor -16

“Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan DHL Global Forwarding Çin Katma Değerli Ürünler Müdürü Zafer Engin, çok kapsamlı olan Kuşak bir Yol Projesi üzerinde bir çalışma yapılması gerektiğine dikkat çekerek “Projeye özel koordinatörlük gibi bir yapıya ihtiyaç var. Bu koordinatörlüğün de ilgili birimlerden seçilecek uzmanlardan oluşturulmasında yarar var” dedi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan DHL Global Forwarding Çin Katma Değerli Ürünler Müdürü Zafer Engin, sorumlusu olduğu birimin ddepolar, gümrüklemeler, ticaret bölümü, uuluslararası karayolu taşımacılığı, uuluslararası demiryolu taşımacılığı ve fuar taşıma bölümlerini kapsadığını söylüyor. Türkiye’nin lojistik hacminin 5 ila 6 milyar dolar arasında değiştiğini belirten Engin şöyle devam etti: “Türkiye coğrafi anlamda çok önemli bir lokasyonda olduğu için etrafındaki ülkelerle birlikte bu hacmi 20 milyar dolara çıkarabilir. Orta ve batı Asya ekonomik koridoru Çin’in Kuşak ve Yol Projesi’ndeki en önemli koridorlardan biridir. Türkiye batı Asya başlangıç ülkesidir. Türkiye lojistik anlamda depoları, tırları gemileri ve coğrafi avantajıyla etrafındaki birçok ülkeden daha kuvvetlidir. Kuşak ve Yol Projesi’nin lojistik hublarından birisi olmaya en büyük adaydır.”

Jul 07, 202128:53
Çin'deki Türkler Anlatıyor-15

Çin'deki Türkler Anlatıyor-15

“Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan Aliexpress Türkiye, Latin Amerika ve Ortadoğu Ülke Müdürü Yaman Alpata E-ihracatın Türkiye için yeni bir kavram olduğunu hatırlatarak “Alibaba bünyesindeki AliExpress, küresel perakende pazaryeridir. Türkiye pazarına girdiğimiz kısa sürede binlerce KOBİ ve üreticiyi e-ihracatçı yapmayı başardık” dedi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Aliexpress Türkiye, Latin Amerika ve Ortadoğu Ülke Müdürü Yaman Alpata, online platformlarında Türkiye’nin Çin’den sonra dünyaya mal satabilen ikinci ülke olduğunu söyledi. Alpatabu durumun neden kaynaklandığını şöyle özetledi: “Türkiye coğrafi konumu, ucuz hammaddeye erişim gücü, ürün kalitesi, müşterinin ihtiyaçlarına göre tasarım yapabilme ve yeni altyapı yatırımlarından dolayı son derece önemli bir pazar haline geldi. Biz de online bir platform olarak, hem Türk KOBİ’lerini dünyadaki alıcılarla buluşturuyoruz, hem de Türkiye’nin potansiyelini dünyaya anlatmaya çalışıyoruz. Anlatmakla da kalmayıp gerekli kaynakların aktarılmasını sağlıyoruz.”

Jun 30, 202129:11
Çin'deki Türkler Anlatıyor - 14

Çin'deki Türkler Anlatıyor - 14

“Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan Hayat Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Sezer, Pınar Süt’ün ürünlerini Çin pazarıyla tanıştırdıklarını hatırlatarak “Yakında Koska Helva, BEE & YOU’nun balları ve LuxyBio’nun kozmetik ürünlerini de Çin pazarına açıp, tüketicilerle buluşturacağız” dedi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan, bünyesinde Hayat Marketleri, Sultan Restoranları ve altı Mado işletmesini barındıran Hayat Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Sezer, Çin pazarına sundukları ürünleri tüketicilerin damak zevkine uygun hale getirdiklerini belirtti. Yakında Çin pazarına açacakları Koska Helva için Ar-Ge çalışması yaptıklarını belirten Sezer konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Pazara sunacağımız tüm ürünleri belli bir kitleye tattırıp görüşlerini alıyoruz. Üretimlerimizi de elde ettiğimiz bulgular ışığında geliştiriyoruz. Buna göre, Koska yönetiminin Çinli tüketicilerin damağına uygun şekeri azaltılmış üreteceği özel helvasını pazara sunacağız.”

Jun 23, 202123:45
Çin'deki Türkler Anlatıyor-13

Çin'deki Türkler Anlatıyor-13

“Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan Hainan Eagles (Hainan Kartalları) yamaç paraşütü pilotu Ulaş Nacar, “İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. Yılı şerefine, Çin Seddi üstünden dostluk uçuşu yapmayı hedefliyorum” dedi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Çin’deki Türkler: Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz” programına katılan turistik ada eyaleti Hainan’ın Sanya kentinde 2019’dan beri çalışan Ulaş Nacar, yaptığı işi şöyle özetledi: “Burası Çin’in tropik adası ve yerli turistler buraya ağırlıklı olarak vergisiz alışveriş yapmak için geliyor. Biz de Hainan Eagles (Hainan Kartalları) olarak, ‘towing’ ya da paramotor olarak bilinen turistik hizmeti veriyoruz. Yamaç paraşütündeki aynı ekipmanları kullanıyoruz tek farkı yamaçtan değil, yerden, sahilden kalkıp 400-500 metre yükselerek misafirlerimize yarım saatlik uçuş ve manzarayı seyretme imkânı sunuyoruz.”

Yıllardır Çin’de gerçekleştirmek istediği bir hayali olduğunu belirten Nacar, bu konuda şu bilgileri veriyor: “Bir tarafında Türk, öbür yanında Çin bayrağı olan yamaç paraşütüyle, Çin Seddi üstünden süzülerek uçuş yapmayı düşünüp duruyordum. Bu hayalimi, hazır buraya gelmişken ve iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50’nci yılı şerefini dostluk uçuşu şeklinde gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Söz konusu uçuşun izinleri için hem Çinli hem de Türk yetkililerle görüşme halindeyim. Uçuş onayının çıkması halinde bu hayalimi gerçekleştireceğim. Projem için turizm bakanımızla görüşüp, çok önemli bir amacı olan bu uçuş için destek isteyeceğim.”

Jun 16, 202124:46
Çin'deki Türkler Anlatıyor-12

Çin'deki Türkler Anlatıyor-12

“Çin’deki Türkler” programına konuk olan İstanbul Ateşi Genel Müdürü Tolga Göksel, Çin’de kurulu fabrikalarında sertifikalı helal et ürettiklerini belirterek, “Türk döneri ve sucuğunu ilk etapta bayilerimiz aracılığıyla Çin pazarında yaygınlaştıracağız. Sonrasında da dönerci dükkanlarının açılmasını sağlayacağız” dedi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Çin’deki Türkler: Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz” programına katılan İstanbul Ateşi Genel Müdürü Tolga Göksel, 2015 yılından beri Guangzhou’nun Panyu bölgesinde Mengsa Meat olarak faaliyette olduklarını söylüyor. “İstanbul Ateşi markamızla helal et üretimi yapıyoruz” diyen Göksel “Üretim için gerekli olan tüm sertifikaları Çin Gıda ve İlaç İdaresi’nden aldık. Etlerimizi sağladığımız Avustralya’dan yılda 50-60 ton et ithal ediyoruz. Bu etten de başta Türk döneri, salam, sucuk olmak üzere 30’u aşkın pişirmeye hazır ürünler hazırlayıp pazara sunuyoruz. Lisanslı olarak ürettiğimiz Türk dönerini, bayilerimiz aracılığıyla Çin’de 51 noktaya ulaştırıyoruz.”

Jun 09, 202131:39
Çin'deki Türkler Anlatıyor- 11

Çin'deki Türkler Anlatıyor- 11

Kerem Köfteoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan JAC Ağır Ticari Araçlar Kalite Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Bulak, Çin pazarının çok büyük olduğunu hatırlatarak “Fırsatlar içeren bu pazara hazır olanlar başarılı olur. Yeter ki, doğru partneri bulana kadar sabırlı olsunlar, gerekirse ilk başta belli bir zararı da göze alsınlar” dedi.

Bulak, 2019’dan beri Anhui’de kurulu JAC’ın (Jianghuai Automobile Co.) Ağır Ticari Araçlar Kalite Yönetim Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken elde ettiği başarılardan dolayı önemli bir ödül kazandı. Ödülün kentin hızlı ve müreffeh kalkınmasına katkı yapan yabancı uzmanlara verildiğini belirten Bulak, bu konuda şu bilgileri verdi: “İki yılda bir olmak üzere, Hefei şehrinin gelişmesine katkıda bulunan yabancı uzmanlara ‘Yabancı Uzmanlar Dostluk Ödülü’ veriliyor. Ödülü aldıktan sonra bir lojistik firmasına 3 bin adet tır çekicisi sattık. Tüm bu başarılar benle birlikte kamyon grubunda çalışan 2 bin kişiye aittir” diye ekledi.

Jun 02, 202141:58
Çin'deki Türkler Anlatıyor - 10

Çin'deki Türkler Anlatıyor - 10

Kerem Köfteoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan omg! (Oriental Media Group) kurucusu Semih Erken, lüks markaların DNA’sını çözmüş bir turizmci. Çin’in en lüks oteli “To Dream Retreat”i hizmete hazırlayan Erken, “Türkiye otelcilik konusunda önemli aşamalar kaydetti. Başarılı Türk otellerini dünyanın en hızlı gelişen Asya ve Çin pazarına açmak istiyorum” diyor.

Otelcilik sektöründe 26 yıllık kariyerinde Asya-Pasifik bölgesinde birçok lüks oteli hizmete açan Semih Erken “Son yıllarda lüks turizm konusunda çeşitli araştırmalar yaptım. Lüks markaların A’dan Z’ye tüm ihtiyaçları, DNA’sını çözüp birçok projeyi hayata geçirdim"dedikten sonra şunu ekliyor: "Bu noktadan hareketle, lüks turizmin bir yemeği altın tepside sunmak olmadığını söyleyebilirim. Tam tersine misafire otantik yemekler sunmak, şefin yemeğe kattığı özel sos, yaptığı minik dokunuşlar onu lüks hale getirir.”

May 26, 202135:02
Çin'deki Türkler Anlatıyor- 9

Çin'deki Türkler Anlatıyor- 9

“Çin’deki Türkler” programına konuk olan 9Th District kurucusu Malkoç Yıldan, çayın anavatanı Çin’de Türk çayı ve kahvesini tanıtıyor. Ülkede açık veya kapalı alanlarda gerçekleşen organizasyonlarda Türk kahvesini tanıttıklarını hatırlatan Yıldan “Yeni tanıtım kampanyası hazırlıyoruz. Şartlar uygun olursa Şanghay’da kahve dükkanımızı da açıp tanıtımlarımızı hızlandıracağız” dedi. 

Çin’in çok büyük olduğunu vurgulayan Yıldan, bu pazara girmek isteyen Türk girişimcilerine önerilerini ise şöyle sıraladı: “Pazarın bu özelliğini akıllarından çıkarmayıp, ürünlerini ülkenin bütününde değil, bölgesel olarak tanıtsınlar. Pazarı iyi araştırsınlar bu konuda profesyonel danışmanlık hizmeti alsınlar. Ellerindeki hangi ürünü, hangi bölgede ve nasıl pazarlayacaklarını da danışmanların yapacağı öneriler doğrultusunda yapsınlar. Belirlenecek bölge Çin pazarına giriş noktası olup, diğer bölgelere açılmanın kapıları açacaktır.” 


May 19, 202134:41
Çin'deki Türkler Anlatıyor- 8

Çin'deki Türkler Anlatıyor- 8

“Çin’deki Türkler: Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz” programına konuk olan girişimci- akademisyen Evrim Kanbur, Şanghay’da 90 kişiyle kurduğu “Expat Neighbors” adlı komşuluk platformunu 8 bin 500 kişiye ulaştırıp adını “HeyNeyb-Merhaba Komşu” olarak Asya bölgesinin en geniş komşuluk grubu haline getirdi. Jiao Tong Üniversitesine bağlı Weiyu Uluslararası İşletme Okulu akademisyeni; gezgin girişimci Evrim Kanbur, Çin’de kahve pazarının çok hareketlendiğine dikkat çektikten sonra “Türk girişimcilerimiz bu fırsatı değerlendirmek için ellerini çabuk tutsunlar” diyor. Kanbur, gezip gördüğü yerleri de While Travelling (seyahat ederken) adlı blogunda yazıp paylaşıyor.

May 12, 202146:18
Çin'deki Türkler Anlatıyor - 7

Çin'deki Türkler Anlatıyor - 7

"Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına konuk olan AKSA Jeneratör Çin Müdürü Gürhan Atakan, Çin’de kamu ihalelerinin yanı sıra, büyük enerji ihtiyacı olan projelere teklif vereceklerini söyledi. Atakan, önümüzdeki yıllarda 100 milyon dolarlık satış hedefleri olduğunu belirterek “Şirket bünyesinde bir teknoloji bilgi merkezi oluşturduk. Mitsubishi Heavy Industrie Shanghai ile de yaptığımız ortaklık sonrası Çin’deki iç pazarın dinamikleri doğrultusunda şimdilik sadece 1000 KW ve üzeri güçte jeneratör grupları üretiyoruz. Ancak, Çin’deki kamu ihaleleri ve büyük güce gerek duyan özel projelerden dolayı, önümüzdeki dönemde üretim planlarımızı güncelleyeceğiz” dedi.

May 05, 202124:15
Çin'deki Türkler Anlatıyor- 6

Çin'deki Türkler Anlatıyor- 6

"Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına konuk olan İş Bankası Çin-Şanghay Temsilcisi Doruk Keser, son dönemde, Serbest Ticaret Bölgelerinde ve özellikle Lingang ve Hainan adasında önemli açılımlar olduğuna dikkat çekerek, “Girişimcilerimiz, rekabetçi bir yapıda kurulan serbest ticaret bölgelerinin yanı sıra, tek belgeyle ürün dolaşımına imkân veren ve entegre bir piyasa oluşturan RCEP anlaşmasını iyi okuyup, sundukları fırsatları yakından izlemeli” diyor. İş Bankası, Çin piyasasına girmek isteyen Türk şirketlerine fahri danışmanlık hizmeti veriyor. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen Çinli şirketlere hizmetlerini tanıtıyor. Özetle; iki ülke arasındaki ilk temas noktası gibi konumlanıp, Asya’nın kalbinde, Çin’de de bayrağımızı dalgalandırıyor.

Apr 28, 202147:19
Çin'deki Türkler Anlatıyor- 5

Çin'deki Türkler Anlatıyor- 5

"Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına konuk olan Çimtaş Boru Grubu İcra Kurulu Üyesi Emrah Erçen, Çin’deki yatırımlarını büyüttüklerini belirterek “Ningbo’daki fabrikamızı 55 dönüm alan üzerindeki yeni yerine taşıdık. Bu adımı bölgenin gelecek 30 yılını düşünerek, Asya merkezli rekabet yetkinliğimizi arttırmak adına yaptık” diyor. Çimtaş Boru Grubu İcra Kurulu Üyesi Emrah Erçen, ENKA Holding bünyesinde faaliyet gösterdiklerini hatırlattıktan sonra “Biri Çin’de olmak üzere çeşitli ülkelerde toplam 5 şirket ve 7 üretim tesisimiz var. Ningbo’daki tesisimiz boru ve modülarizasyon projelerinin üretim, montaj operasyonlarında pazar lideriyiz” diye ekledi.


Apr 21, 202126:42
Çin'deki Türkler Anlatıyor- 4

Çin'deki Türkler Anlatıyor- 4

Arçelik Global’in Çin’deki Yöneticileriyle Buluşuyoruz. “Çin’deki Türkler: Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz” programına 14 Nisan'da konuk ettiğimiz Arçelik Global’in Global Temin Ürün Direktörü Gökhan Yıldız ve Uzakdoğu Satınalma Grup Yöneticisi Ozan Güven’le Kuşak ve Yol Girişimi” kapsamında yeni yatırımlarda hangi stratejiyi izlediklerini konuştuk. Arçelik Global yöneticileri, bölgedeki sektörel alandaki ve ülkedeki tecrübelerini de anlattılar.

Apr 14, 202134:08
Çin'deki Türkler Anlatıyor -3

Çin'deki Türkler Anlatıyor -3

“Çin’deki Türkler: Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz” programında bu kez Polin Waterparks Çin Ülke Müdürü Emre Kişioğlu'nu Ağırlıyoruz. Su ve eğlence parklarını üretiip dünyanın çeşitli ülkelerinde kuran Polin Waterparks'ın Çin Ülke Müdürü Emre Kişioğlu ile ülkede su , tema ve eğlence parkları alanındaki gelişmelerin yanı sıra, bu yıl 4'ncüsü düzenlenecek olan CIIE Fuarının Türk firmalarına sunduğu fırsatları konuştuk.

Apr 07, 202135:54
Çin'deki Türkler Anlatıyor -2
Apr 06, 202135:28
Çin'deki Türkler Anlatıyor - 1

Çin'deki Türkler Anlatıyor - 1

Çin'deki Türkler programı, Kerem Köfteoğlu'nun sunumuyla her çarşamba saat 10:05'te CRI TURK Radyosunda. Bu programda, Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz olarak adlandırılan, iş insanlarımız, okuyan öğrencilerimiz ve kamu görevlilerimizden oluşan Çin'deki Türkler ile buluşup sohbet ediyoruz.

Mar 19, 202129:43