Skip to main content
Spotify for Podcasters
Cloudbase Hunters Podcasts

Cloudbase Hunters Podcasts

By Jiří Zábranský

Podcast pro paraglidingovou komunitu a pro každého, kdo má rád tento krásný sport.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Stitcher Logo
Currently playing episode

Série "Kopce a partičky" - #1 - Velký Lopeník

Cloudbase Hunters PodcastsSep 25, 2022

00:00
01:26:10
Série "Kopce a partičky" - #1 - Velký Lopeník

Série "Kopce a partičky" - #1 - Velký Lopeník

Ahoj pilotky a piloti, dnešní podcast je o létání na jihovýchodní Moravě, konkrétně na Velkém Lopeníku. Budu si povídat s lopenickou partičkou o tom, jak se tam u nás létalo a létá. Jestli je tento podcast úvodním podcastem speciální série o českých startovačkách a partičkách kolem nich, to se jistě brzo ukáže. První myšlenka byla posbírat veselé historky z létání. Pak mě napadlo tomu dát nějakou formu a podcast jsem nakonec vedl tak, abychom létání na Velkém Lopeníku opsali jedním letovým dnem. Co to znamená? To znamená že mluvíme o tom, čím je Lopeník jedinečný a specifický , jak snadné nebo nesnadné je urvat se z domu a dorazit na start, jak těžké je z Lopeníku odstartovat, kam se po startu letí, a jaká bývají lopenická přistání. Celé povídání je ve veselém duchu a s mnoha vtipnými historkami, o které tu vlastně jde. Mými hosty byl Jan Bureš alias Kvádr, Simon Krahula alias Banán, Rosťa Kašík, Tonda Koníček, Petr Chovanec alias Havran a Laďa Horák
Sep 25, 202201:26:10
#20 Vítek Ludvík - Zážitky paraglidingového fotografa

#20 Vítek Ludvík - Zážitky paraglidingového fotografa

V roce 2019 jsme na našich stánkách publikovali krátký článek to tom, jak se při ideálních podmínkách podařilo velké skupině pilotů vytočit až nad Mt. Blanc. To jsem ještě netušil, že o dva roky později si o tom budu moci promluvit s Vítkem Ludvíkem, přímým účastníkem této nezapomenutelné události a naším dnešním hostem - známým sportovní fotografem a také paraglidingovým instruktorem se základnou na Kozákově. V první části podcastu si povídáme právě o již zmíněném zážitku z létání nad Mt. Blancem, v té druhé se pak s Vítkem podíváme tam, kam se běžný člověk těžko podívá, a to do zákulisí nejtěžšího adventure závodu – Red-Bull X-Alps. Zmiňme, že z tohoto závodu jsou to často právě Vítkovy fotky, kterými se člověk může kochat. V podcastu uslyšíte i o tom, jak se fotí paragliding během letu, resp. jak na to jde Vítek. Obsah 00:53 - Létání nad Mt. Blancem 13:26 - Vše o zákulisí RedBull X-Alps 32:52 - Jak se fotí paragliding za letu
Nov 17, 202139:06
#19 Jakub Rott - Vše o speedflyingu

#19 Jakub Rott - Vše o speedflyingu

Speedflying je létání na malých křídlech, které nabízí nečekaně hodně dalšího vyžití. Tak například můžete využít vyšší dynamiky letu při mnohem vyšších rychlostech, můžete dělat všemožné i nemožné figury nebo si trochu zablbnout s lyžemi a padákem na sjezdovce nebo mimo ni. Víc už nebudu prozrazovat, vše další se dozvíte v podcastu, během kterého si můžete zpříjemnit poslech shlédnutím speedfly videí níže v profilu a nebo prolistováním FB Czech Speedfly.
Jan 22, 202150:35
#18 Tomáš Matera - Jak odlehčit výbavu

#18 Tomáš Matera - Jak odlehčit výbavu

Hlavním tématem podcastu je odlehčování výbavy a hostem na slovo povolaným je Tomáš Matera, beskydský paraglidingový gentleman, adventure závodník a účastník extrémních závodů jako XTerra, Dolommiten man, Dolomiti SuperFly a dalších. Tom je majitelem řady ocenění, za všechny jmenujme například dvojnásobné vítězství v českém akademickém mistrovství v cross triatlonu, třikrát byl oceněný jako atlet roku na brněnském VUT, dvakrát vyhlášen atletem roku moravskoslezského regionu, získal druhé místo na Xterra World Championship a v kategorii pod 23 let získal 2.a 3 míst na ETU Cross triatlonových závodech organizovaných Evropskou triatlonovou asociací. Na začátku rozhovoru se již tradičně něco málo dozvíte o Tomovi samotném, poté mluvíme o tom, jak odlehčit výbavu a jak ji odlehčuje Tom no a další hlavní téma je pak méně známý paraglidingový hike and fly závod Dolomiti SuperFly. Ten je mmenším bráchou X-alpsu a X-pyru. Závod proběhl letos, tedy v roce 2020 mezi 23. a 29. srpnem a Tom ho zvládnul na krásném 14. místě, přičemž mnozí z vás ho jistě sledovali.
Nov 01, 202046:47
#17 Petr Kuhn - Jak se ve vzduchu cítit pohodlně díky oblečení a zvýšit si tak komfort létání

#17 Petr Kuhn - Jak se ve vzduchu cítit pohodlně díky oblečení a zvýšit si tak komfort létání

Petr Kuhn je dlouholetý vynikající český pilot a majitel oděvní značky Flyskin, kterou mnozí určitě znají. Pro piloty vyvíjí vhodné oblečení, aby se jim v neklidném vzduchu létalo komfortně.  A právě to je hlavním tématem tohoto podcastu. Přesněji řečeno, jak se oblékat do vzduchu, abyste se mohli v klidu soustředit na vaše létání.  V podcastu ale uslyšíte i  další zajímavosti z Petrovy bohaté třicetileté paraglidingové kariéry.
Oct 04, 202044:49
#16 Karel Vrbenský - Vládce Českého poháru paraglidingu o tom, jak uletět bomby

#16 Karel Vrbenský - Vládce Českého poháru paraglidingu o tom, jak uletět bomby

S paraglidingovým srdcařem Karlem Vrbenským o tom, jak uletět dlouhé tratě.  Konkrétně jak se na takový let připravit, jak ho odletět a jak ho vyhodnotit. Toto všechno a další velmi cenné zkušenosti od špičkového českého pilota a příležitostného instruktora mládeže nebo nadějných pilotů uslyšíte právě v našem podcastu.
Dec 08, 201901:17:32
#15 Kristýna Takáčová - Vše o akro paraglidingu s vítězkou Světového poháru

#15 Kristýna Takáčová - Vše o akro paraglidingu s vítězkou Světového poháru

Paragliding je relativně mladý sport, ale ještě mladší jedna jeho disciplína - poměrně rychle a organicky se vyvíjející akro paragliding. No a s kým jiným, než s talentovanou českou akro pilotkou, Kristýnou Takáčovou, by měl být dnešní podcast. Kristýna vyhrála letošní závody Světového poháru a zúročila tak dřinu nad španělskými svahy v Organye, kde strávila poslední půlrok. Trénovat akro, přitom pracovat na dálku a hospodařit s poměrně omezenými finančními prostředky, to je velká výzva, kterou se Kristýna nebála podstoupit. Necelou hodinku jsme tak naplnili pohodovým povídáním o tom, jak vypadá život a běžný tréninkový den v Organye, jaké jsou rozdíly mezi běžným XC létáním a akrem a jak vůbec s akro paraglidingem bezpečně začít.
Sep 29, 201949:31
#14 Radek Šimoník - O konstrukci a testování padákových kluzáků a současných trendech.

#14 Radek Šimoník - O konstrukci a testování padákových kluzáků a současných trendech.

Dnešní podcast bude o konstrukci a testování padáků a naším hostem je Radek Šimoník majitel a konstruktér firmy Axis. Počátky Axisu jsou v devadesátých letech, kdy Šikec začínal s paraglidingovou školou, následně k tomu všemu přidal výrobu a prodej záložních padáků a chráničů, no a řízením osudu nakonec spadl i do kosntrukce a výroby samotných padákových kluzáků. Rozhovor je tedy o konstruování padáků, o konstrukčních trendech, o testování padáků a spolupráci s test piloty.
Sep 09, 201928:18
#13 - Jonáš Horáček - Nejtalentovanější pilot současnosti a jeho recept na dlouhé lety.

#13 - Jonáš Horáček - Nejtalentovanější pilot současnosti a jeho recept na dlouhé lety.

Jonáš je 17tiletý borec, kterého komunita považuje za největšího paraglidingového talenta současnosti. Sám pochází z letecké rodiny, která ho v létání podporuje, a tento nadějný pilot je i ve svazovém programu pro mladé talenty. Rozhovor sice trvá jen kolem půlhodiny, ale sami uslyšíte, že Jonáš má svoje létání pěkně srovnané v hlavě a dokáže předat velmi zajímavé zkušenosti a postřehy nám všem. Mluvili jsme hlavně o přeletovém létání, mimo jiné Jonáš stále létá na padáku kategorie EN-B, a z rozhovoru se dozvíte, jaký má Jonáš návod pro dlouhé lety a jak létat na závětrné straně .  
Aug 11, 201930:34
#12 - Iva Baláková - Světová jednička v přesnosti přistání

#12 - Iva Baláková - Světová jednička v přesnosti přistání

Na přesnost přistání není na světě nikdo povolanější než Iva Baláková, česká závodnice a reprezentantka v paraglidingovém létání na přesnost přistání. Proč? Iva má velmi povedenou minulou sezonu, tedy rok 2018, kdy se v této disciplíně stala mistryní ČR v celkovém pořadí, mistryní Evropy mezi ženami a na závěr roku dovršila skvělé výsledky vítězstvím mezi ženami ve Světovém poháru (a v celkové klasifikaci i s muži dohromady byla čtvrtá!!!), což má nepochybně obrovskou váhu, neboť „svěťák“, to je celoroční série závodů na místech od Kazachstánu, přes Indonésii, Severní Kypr, Albánii až po Kanadu. Iva je tedy na tuto disciplínu člověkem nejpovolanějším. Povídali jsme si hlavně o tom, co Ivu k tomu dovedlo, jak se trénuje, závodí a co vám osobně může přesnost dát do létání. Drtivá většina rozhovoru je nahrávaná v místnosti zvukově přívětivé pro takové natáčení, malinká část rozhovoru ale byla točená v běžné skleněné zasedačce, kam nás vyhnaly okolnosti. Zvukový úsek z takové zasedačky poznáte, ale věřím, že je to i tak v pohodě.
Jul 21, 201950:06
#11 - Slávek Tmej - "Důležité je létat zadkem!"

#11 - Slávek Tmej - "Důležité je létat zadkem!"

Slávek je od roku 2007 paraglidingovým instruktorem, tandem pilotem a několik let i rekreačním akro pilotem. Za jeho kariéru instruktora mu pod rukama prošlo více než 9 stovek kurzíků.  S padákem cestoval různé po světě, byl třeba v americkém Coloradu nebo na Novém Zélandu, a na čas zakotvil i v Nepálu. Slávek mluví o tom, jak je dobré si létání v první řadě užívat a že nejlepší padák je ten, který vám po přistání udrží nejdéle úsměv na tváři. Dává cenné rady o tom, jak cítit a řídit padák ve vzduchu a z podcastu se dozvíte i to, kdy ve vaší kariéře přejít na rychlejší křídla.  Rozhovor jsme začali krátkým ohlédnutím za diskutovanými přistáními na vrcholu Mont Blancu minulý měsíc, tj v červnu roku 2019.
Jul 07, 201944:30
#10 - Jarda Jindra - "V úplných začátcích jsme si mysleli, že padákový kluzák bude jen optimální sestupový prostředek."

#10 - Jarda Jindra - "V úplných začátcích jsme si mysleli, že padákový kluzák bude jen optimální sestupový prostředek."

Pokud jste se někdy dívali na svůj piloťák a přemýšleli jste, kdo na něm má číslo 1, tak je to právě můj dnešní host, Jarda Jindra, dobrodruh, spisovatel, dokumentarista České televize a člověk, který prošlapával první cesty československého paraglidingu. Jarda jako režisér, scenárista a kameraman aktuálně tvoří cestopisný seriál Na cestě, který můžete vidět v České televizi. Jako spisovatel napsal ceněnou knihu Dakar – písek, prach a kamení, kterou uvádí čtenáře od zákulisí slavného automobilového závodu a dokumentoval i poslední X-Pyr 2018 se Standou Mayerem.    Rozhovor byl docela jízda a vstupy moderátora byly oproti jiným podcastům minimální, nicméně vyšel z toho o to víc autentický pohled na opravdové začátky paraglidingu v Československu a uslyšíte i další vtipné zážitky z Jardova bohatého života.
Jun 15, 201956:54
#9 - René Podpinka - Létání na PUNK, aneb Nový Zéland jako reset života

#9 - René Podpinka - Létání na PUNK, aneb Nový Zéland jako reset života

Dnes to bude trochu jiné a tandem pilotem Reném Podpinkou o tom, jak v České republice už neměl žádné ambice zůstavat a proto se rozhodl vydat do světa. Konkrétně na Nový Zéland, což je místo, které by asi většina z nás chtěla jednou v životě proletět, nebo alespoň navštívit. Podcast vznikl velmi spotanně a to v čajovně ve Frýdku-Místku, kde jsme se Reném po dvou letech jeho cestování opět potkali a pokecali u vodní dýmky. Předem se omlouvám, za mířně rušivé zvuky v pozadí, snad vás ale obsah tohoto podcastu bude bavit o to více, protože dle mého názoru je daleko víc osobitější. Předtím než začnem… Chtěl bych uvést i do aktuálního dění naší produkce Cloudbase Hunters. V současné době pro vás připravujeme zcela nové webové stránky do kterých vkládáme nemalé finance a spoustu svého osobního času. Celý vizuál Cloudbase Hunters se bude v následujících měsících měnit a věřím, že u nás naleznete spoustu zajímavých a užitečných informací. Máme namyšlené tři okruhy o kterých bychom rádi hovořili. Diskuze o výbavě, recenze a rady jak si jí vybrat. Součásti toho bude i bazar ve kterém můžete velmi snadno vkládat poptávky a nabídky. Přeletářské tipy a obecně články o tom, jak zlepšit své létání. Budem se snažit zajít do detailů tak, ať jsou tyto informace zajímavé i pro zkušenější letce. A jako poslední samozřejmě podcasty a příběhy zajímavých osob. Toto téma je jak se zdá nevyčerpatelné a jsem rád, že je stále o čem povídat. V číslech Chtěl bych vám prozradit pár čísel o tom, jak Cloudbase Hunters za poslední měsíce rostl. Za květen jsme získali na webu o 50% návštěvnosti a skoro 4 tisíce návštěvníků. Co se týče podcastů, tak je to 6 tisíc poslechů za celou dobu a pravidelných poslucháču na 650. K pravidelným newsletterům se nad naše očekávání 100 zájemců k současnému dni přihlásilo okolo 250. To jsme teda nečekali 🙂 Díky vaší podpoře (ať už finanční, nebo mentální) máme v plánu tento projekt rozvíjet i nadále. Podcasty budou pravidelné, a brzy snad i články. Teď už ale zpátky k podcastu. Užijte si vyprávění Reného.
Jun 02, 201901:21:58
#8 - Jan Hájek - Hlavní inspektor o nehodách paraglidingu

#8 - Jan Hájek - Hlavní inspektor o nehodách paraglidingu

 Hlavní inspektor provozu paraglidingu, Honza Hájek, je jeden z mála lidí, kteří by rádi přišli o svoji práci. To by se ale stalo, kdyby žádné padáčkářské nehody nebyly. Ty jsou totiž tématem dnešního podcastu a v rámci českého létání padákového létání patří do jeho gesce.  Podcast ale není tak úplně o detailním rozboru každé jednotlivé nehody, přestože se u některých z nich samozřejmě zastavíme. V rozhovoru se bavíme i obecněji o určitých společných příčinách nehod, o vlivu technického pokroku na jejich důsledky no a dozvíte se taky, jaká je role inspektora při vyšetřování nehod.   Nemohl jsem se nezeptat na bohužel tragickou nehodu Tomáše Ledníka z minulého roku, kterou pan Hájek v podcastu dovysvětluje.
May 20, 201945:15
#7 Dalibor Carbol – O K2 expedici a budování El Speedo. S Jurajem lítali za hranicí možností a plán ,,B“ neexistoval.

#7 Dalibor Carbol – O K2 expedici a budování El Speedo. S Jurajem lítali za hranicí možností a plán ,,B“ neexistoval.

Dalibor Carbol je poměrně zajímavá osobnost. Nejen, že paragliding je jeho vášeň a současně i jeho živobytí, ale je to neuvěřitelný dobrodruh. S padákem i bez něj procestoval Nový Zéland, Kanadu, Fidži, Thajsko, Malajzií, Rusko, Indii, Argentinu a značný kus Evropy plus několik dalších zemí. Vítězil v soutěžích Dolomitenmann, Outdoor Trophy a Adrenalin Cup, umisťoval se v přeletových XC závodech, účastnil se paraglidingových expedic v nejvyšších horách světa, ve kterých bez dalšího zajištění několik dní přelétávali přes pustá a neuvěřitelně krásná místa. Dodnes je držitelem nejvyššího českého výškového rekordu bez přístrojů. Tenhle způsob pohybu v horách ho, jak se zdá, zcela uchvátil a stal směrem, ve kterém postupuje stále dál. Je navíc zakladatel a majitelem největší české paraglidingové školy El Speedo a minulý rok postavil nový Fly park u Javorového kopce v Beskydech. To, jak Dalibor funguje a nad věcmi přemýšlí se dozvíte v naše podcastu.
May 05, 201901:10:09
#6 Petr Polách - Rogalo vs. paraglide, porovnání z úst člověka se zkušenostmi z obou disciplín.

#6 Petr Polách - Rogalo vs. paraglide, porovnání z úst člověka se zkušenostmi z obou disciplín.

Petr Polách je zkušený pilot paraglidista a rogalista a v tomto druhém zmíněném sportu je i členem reprezentačního teamu. Přišlo mi zajímavé srovnat tyhle dvě sportovní disciplíny a domluvit se s Petrem na rozhovor. Zajímavé povídání o létání na paraglidu a rogalu z úst jednoho člověka, výhody a nevýhody obou křídel, to vše uslyšíte v první části. Petra znám zároveň taky jako člověka, který má dobře „zmáknutou“ meteorologii a mnoho dalších praktických věci kolem létání a zaujala mě jeho poslední přednáška na akci Záložka Praha, pod názvem Jak poznat přeletový den. Právě o tom, jak vyhodnotit počasí a naplánovat letový den si povídáme v druhé části. Věřím, že podcast vám přidá další střípek do mozaiky vašich vlastních zkušeností při plánování vašich přeletů.
Apr 20, 201937:57
#5 Standa Mayer - "Neptejte se mě, jak řídit vztahy přes léto". Nejlepší český pilot o svých začátcích, RedBull X-Alps a paraglidingové akrobacii.

#5 Standa Mayer - "Neptejte se mě, jak řídit vztahy přes léto". Nejlepší český pilot o svých začátcích, RedBull X-Alps a paraglidingové akrobacii.

Standa je paraglidingový univerzál a podcast je díky tomu poměrně barvitý. Kromě krátkého výletu do Standova soukromí se vrátíme se i k poslednímu X-Alpsu a zeptáme se s odstupem času na Standovy pocity po penalizaci, která ho připravila o neuvěřitelné 4. místo. Dozvíte se i to, jak si užívá akrobacii, přesnost přistání a kdy pociťuje na přeletech štěstí.  Standa vám prozradí peripetie s přechodem na novou značku padáků a závěrem dává pár cenných taktických rad pro delší přelety. Obsah rozhovoru: 1:58 - Standa, paraglidingový univerzál 3:18 - řízení mezilidských vztahů přes sezónu 4:53 - o začátcích a důvodech, proč začal létat 5:57 - co Standu na paraglidingu baví, pocity z prvního kila 13:30 - na čem létá a důvody přechodu z Gradientu na Gin 18:06 - vše kolem XAlpsu, důvody neúčasti na letošním ročníku 24:42 - pocity po penalizaci na X-Alpsu v roce 2017 30:58 - vše kolem paraglidingové akrobacie 42:34 - cenné rady pilotům 47:22 - kde Standu můžeme sledovat a závěr 
Apr 07, 201949:52
#3 Jirka Bečvář – Předseda Svazu PG o všem, co jste kdy o této instituci chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.

#3 Jirka Bečvář – Předseda Svazu PG o všem, co jste kdy o této instituci chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.

Rozhovor s Jirkou Bečvářem (28), předsedou Svazu paraglidingu. Zjistíte v něm, o co se Svaz stará v rámci volného létání a jak konkrétně se to pilotů dotýká. V podcastu se dozvíte i to, jak funguje výchova mladých talentů a co obnáší pořadatelství ligového závodu. Jirka je padáčkářsky všestranný člověk a díky tomuto rozhovoru budete mít možnost nahlédnout pod pokličku jeho práce i aktivit celého Svazu paraglidingu. 
Mar 10, 201955:05
#2 Petra Slívová – Zážitky ze světového závodění a další tipy od historicky nejlepší české paraglidistky.

#2 Petra Slívová – Zážitky ze světového závodění a další tipy od historicky nejlepší české paraglidistky.

Rozhovor s úspešnou českou reprezentantkou o závodění, o zážitcích z nich, o paraglidingové době kamenné (o začátcích) a zajímavé tipy pro bezpečné létání.
Feb 24, 201943:59
#1 Jirka Zábranský - Proč se pouštíme do tvorby podcastů?

#1 Jirka Zábranský - Proč se pouštíme do tvorby podcastů?

Podcast pro ty, které zajímá volné létání, pohled do hloubi pilotovy duše a rozhovory s lidmi kolem paraglidingu, kteří mají co říci, a mohou svými zkušenostmi obohatit ostatní. 
Feb 24, 201903:03