Skip to main content
Spotify for Podcasters
Chmura > Migracja >︎︎ Transformacja

Chmura > Migracja >︎︎ Transformacja

By Cloud Forum

Cloud, data and related technologies empower today's businesses. Listen, discuss and find out your path to strategic technology transformation.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#11 Chmura z efektem biznesowym. Mariusz Chudy i Przemysław Galiński, PwC Polska

Chmura > Migracja >︎︎ TransformacjaNov 04, 2021

00:00
26:14
#11 Chmura z efektem biznesowym. Mariusz Chudy i Przemysław Galiński, PwC Polska

#11 Chmura z efektem biznesowym. Mariusz Chudy i Przemysław Galiński, PwC Polska

Łatwo już było – takim nieco prowokacyjnym stwierdzeniem można rozpocząć dyskusję na temat kondycji rynku chmurowego na świecie. Mimo, iż w Polsce procesy migracji i transformacji są nieco mniej zaawansowane w stosunku do dojrzałych rynków, przedsiębiorstwa powoli przekonują się, że adopcja modelu chmurowego to już przedsięwzięcie nie tylko technologiczne.

O wyzwaniach rynku polskiego i CEE oraz chmurowej strategii PwC Polska rozmawiamy z Mariuszem Chudym, partnerem i liderem Cloud & Digital CEE oraz Przemysławem Galińskim, dyrektorem Cloud & Digital CEE i szefem sprzedaży Cloud & Digital. Mariusz i Przemek wyjaśniają, w jaki sposób synergia kompetencji technologicznych w zakresie chmury oraz biznesowych z zakresu transformacji, regulacji, finansów czy cyberbezpieczeństwa będzie w najbliższym czasie odpowiadać na potrzeby przedsiębiorstw, kontynuujących transformację cyfrową swojego biznesu.

Nov 04, 202126:14
#10 Najlepsze praktyki bezcenne, jeśli nie chcesz przepłacać za chmurę. Tomasz Stachlewski
Aug 24, 202141:39
#9 My projektujemy, inny zespół implementuje. Nowe podejście do udanych wdrożeń chmury prezentuje Maciej Lelusz

#9 My projektujemy, inny zespół implementuje. Nowe podejście do udanych wdrożeń chmury prezentuje Maciej Lelusz

Jak podcaster z podcasterem i jak inżynier z inżynierem – rozmawiamy z Maćkiem Leluszem, założycielem i szefem Inleo oraz prowadzącym Inleocast. Dlaczego warto do migracji do chmury podejść jak do budowy domu, kiedy architekt nie jest jednocześnie wykonawcą? Kto to jest klient po przejściach i czego możemy się od niego nauczyć? Właściwe spojrzenie na problem provider lock-in oraz czy repatriacja = ucieczka z chmury.

Jul 08, 202147:24
#8 Chmura dla biznesu: ile kosztuje Disaster Recovery Center w chmurze?
Apr 10, 202120:07
#7 Magia modnych haseł a biznesowa rzeczywistość. Chmura pragmatycznie z Tomaszem Onyszko
Mar 01, 202101:11:08
#6 Przyszłość multicloud pod skrzydłami The Big Blue. Dariusz Dwornikowski

#6 Przyszłość multicloud pod skrzydłami The Big Blue. Dariusz Dwornikowski

Przejęcie przez IBM firmy Nordcloud specjalizującej się w przenoszeniu infrastruktury klientów do chmury publicznej oraz zarządzaniu infrastrukturą chmurową w imieniu klienta w grudniu ub. r. wywołało sporo zainteresowania w Polsce.

A to dlatego, że spora część operacji, R&D i usług profesjonalnych dla klientów firmy ulokowana jest w Polsce, głównie w Poznaniu. Za rozwój Nordcloud w Polsce odpowiada Darek Dwornikowski, który jest jednocześnie członkiem kierownictwa firmy. Z Darkiem rozmawiamy m.in. o strategii IBM wobec przejmowanych firm takich jak Nordcloud, czy firma pozostanie niezależna jak Red Hat, planach rozwoju w Polsce, nowym oprogramowaniu wspierającym zarządzanie chmurami powstającym w Poznaniu i przyszłości multicloud.

Feb 04, 202154:43
#5 Budujemy bota konwersacyjnego w chmurze, krok po kroku z Marcinem Waszczukiem
Jan 13, 202101:01:44
#4 Kompetencje chmurowe. Od zera do bohatera – ale nie tak szybko. Jarosław Zieliński

#4 Kompetencje chmurowe. Od zera do bohatera – ale nie tak szybko. Jarosław Zieliński

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost zapotrzebowania na kompetencje związane z transformacją chmurową. Popyt wyzwala podaż, ale przy takim zapotrzebowaniu łatwo o złudzenie możliwości szybkiej kariery budowanej na tej fali. W rozmowie z Jarosławem Zielińskim, certyfikowanym architektem AWS, posiadaczem tytułu AWS Community Hero, współzałożycielem i CEO firmy Welastic zgadzamy się, że warto zburzyć kilka mitów i unikać uproszczeń, dla dobra samych (przyszłych) specjalistów jak i firm.

Z naszej rozmowy dowiesz się m.in. jak definiujemy kompetencje chmurowe, kim jest architekt rozwiązań chmurowych oraz że certyfikaty nie budują rozwiązań.

Dec 18, 202053:28
#3 Umowa chmurowa, czyli masakra piłą mechaniczną - Łukasz Węgrzyn

#3 Umowa chmurowa, czyli masakra piłą mechaniczną - Łukasz Węgrzyn

Co mogą największe przedsiębiorstwa osiągnąć w negocjacjach z dostawcami chmury w hiperskali? Czy w Polsce jest organizacja odpowiednio duża, aby mieć siłę przetargową w negocjowaniu umowy? Na to i inne pytania odpowiada w rozmowie Łukasz Węgrzyn, partner w kancelarii SSW, szef praktyki Digital & Technology, jeden z najlepszych polskich prawników z obszaru technologii finansowych (Chambers FinTech 2020).

EDIT: Od 1 listopada 2020 Łukasz został partnerem kancelarii Kochański & Partners, obejmując pozycję szefa praktyki Technology.

Z Łukaszem zgłębiamy też temat umów z dostawcami chmury, jakich potrzebuje polski podmiot, aby działać zgodnie z prawem PL i UE, zastanawiamy się co dalej po wyroku ws Schrems II, co to takiego i jak groźny jest chmurowy vendor lock-in, rozważamy kwestie regulacji dominatorów rynku chmurowego oraz stanu obecnego wojen chmurowych.

Oct 12, 202001:21:33
#2 Chmura dla każdego. Czy mały i duży biznes mają podobne potrzeby? - Damian Szewczyk

#2 Chmura dla każdego. Czy mały i duży biznes mają podobne potrzeby? - Damian Szewczyk

Podczas rozmowy z Damianem Szewczykiem, współzałożycielem Kylos Data Center, poruszyliśmy temat potrzeb biznesu, w tym MŚP oraz korzyści, jeśli chodzi o adopcję modelu chmurowego.

Pytanie jakie stawiamy - czy ich cele są podobne do tych jakimi kierują się duże organizacje oraz – nie mniej ważne – czy dostawcy usług chmurowych i integratorzy rozumieją potrzeby MŚP, identyfikują właściwie problemy i potrafią je zaadresować?

Podsumowujemy jedną z podstawowych kwestii dla przedsiębiorstw, które mają wieloletnią historię obecności na rynku, infrastrukturę, ale stoją wobec nieuniknionych zmian - czy istnieje „dobry moment” na transformację do chmury?

Sep 02, 202001:03:09
#1 Chmura będzie wygrywać skalowalnością i szybkością prototypowania – Tomasz Stachlewski

#1 Chmura będzie wygrywać skalowalnością i szybkością prototypowania – Tomasz Stachlewski

Wyzwania z jakimi musieli zmierzyć się dostawcy chmury publicznej w ostatnich miesiącach w związku z pandemią pokazały prawdziwą wartość chmury dla biznesu i szerzej dla społeczeństwa. O tym i kilku innych tematach rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Senior Solutions Architecture Managerem dla regionu CEE w Amazon Web Services.

Mieliśmy okazję porozmawiać dokładnie dzień po AWS Summit online EMEA, mając świeże spostrzeżenia nt. wystąpienia AWS CTO, dra Wernera Vogelsa. Z rozmowy dowiesz się m.in. czy ktoś się jeszcze boi chmury? Czy klienci nadal obawiają się o bezpieczeństwo chmury? Czy wzrost problemów czy incydentów wywołany pandemią jest zauważalny? Jakie są najczęstsze obawy klientów w związku z chmurą publiczną? Czy AWS rozważa utworzenie regionu w CEE/Polsce oraz co powinniśmy rozumieć pod pojęciem kompetencji chmurowych.

Więcej publikacji, analiz i rozmów nt chmury i powiązanych zagadnień znajdziesz na Cloud Forum.

Jul 16, 202048:11