
Človek Zvedavý
By Peter Sopko & Marek Sandor

Človek ZvedavýJun 29, 2021

#030 - Ján Šebo - Oranžová obálka
Oranžová obálka je nástroj vyvíjaný kooperáciou výskumníkov v oblasti ekonomiky a verejných financií, ktorý sa snaží vyriešiť problém osobných financií "pod jednou strechou". Primárne zameranie - presný výpočet dôchodkov a presunutie otázky dôchodkov z kategórie "raketová veda" do kategórie "výpis z účtu". Nájdete v nej však aj porovnania investícií či správu svojich úverov. V epizóde #030 nám prišiel o Oranžovej obálke porozprávať vedúci výskumu Oranžovej obálky - prodekan pre rozvoj z Ekonomickej fakulty na Univerzite Mateja Bela, expert na dôchodky a človek mnohých ďalších titulov - Ján Šebo. https://www.oranzovaobalka.sk

#029 - Black Mirror: Davy a drony

#028 - Juraj Bednár - Veľký reštart
Juraj Bednár je späť a s ním aj jeho najnovšia kniha - Veľký reštart. V epizóde #028 sa rozprávame o Veľkom reštarte – o prostredí neistoty, v ktorom sme sa ocitli, o tom, ako sa dá v takomto prostredí premýšľať nad rizikom a aj o tom, ako sa zmenil svet odkedy sme sa naposledy rozprávali (epizóda #019). Aké zmeny nás čakajú? Čo to znamená antifragilita, robustnosť a opcionalita? Juraj v svojej najnovšej knihe poskytuje unikátny pohľad na svet, v ktorom sa toho zmenilo naozaj veľa a kde sa návrat do „normálu“ nekoná.
Linka na Jurajovu knihu Veľký reštart:
https://juraj.bednar.io/product/kniha-velky-restart/
Kupón na 10% zľavu: clovekzvedavy

#027 - Hlava XXII
Hlava 22 od Josepha Hellera je román, ktorý sa stal kultovým dielom a samotný názov zľudovel ako označenie na absurdné situácie, s ktorými sa stretávame v každodennom živote aj dnes. V roku 2019 na základe predlohy od Josepha Hellera vyšlo seriálové spracovanie tohto diela a v najnovšej epizóde podcastu Človek Zvedavý sa rozprávame o oboch verziách tohto nadčasového príbehu, o vojne, absurdnosti byrokracie a snahe prežiť.

#026 - Prečo na cti záleží
V tohtoročnej prvej epizóde sa rozprávame o knihe Why Honor Matters alebo Prečo na cti záleží od autora Tamler Sommers. Hovoríme o kultúre cti (honor culture), kultúre dôstojnosti (dignity culture), o tom, aké majú výhody a nevýhody a o tom, či má česť v dnešnom svete miesto. Bolo niekedy stretnutie v dueli dobré riešenie? Mala by sa v istej forme vrátiť restoratívna spravodlivosť do škôl a súdnych procesov? Je v poriadku brániť si česť násilím? Mali postavy v Krstnom otcovi niečo, čo by sme im mohli závidieť? Nevieme. Ale snažíme sa to zistiť.

#025 - Sprievodca dobrým životom
Lockdown je tu, celoplošné testovanie začína a preto je dobrý čas rozprávať sa o filozofii stoikov. William B. Irvine v roku 2008 vydal knihu Sprievodca dobrým životom: Starodávne umenie stoickej radosti, v ktorej prináša svoj pohľad na učenie, ktoré žili Marcus Aurelius, Seneca, Epictetus alebo Musonius Rufus. V rozhovore o tejto knihe prechádzame hlavné metódy stoikov, ktoré spomína autor, ako napríklad negatívna vizualizácia, nacvičovanie chudoby alebo internalizácia cieľov.

#024 - Babylonská knižnica
Po ďalšej dlhšej pauze sme sa dnes okrem iného rozprávali o krátkom príbehu od argentínskeho spisovateľa Jorge Luis Borges - Babylonská knižnica. Ako by vyzeral svet, v ktorom by väčšinu okolia tvorili knihy? Čo keby väčšina z tých kníh nedávala zmysel? Ako by sa ľudia správali a ako by našli zmysel života? V krátkej poviedke od Borgesa sa nám rozprávač snaží popísať práve takýto svet. Rozhovor o príbehu začína 11:10

#023 - Matej Štepita - Joga, poradenstvo a duchovno

#022 - Mor
Knihu Mor (La Peste) napísal Albert Camus a aj keď vyšla v roku 1947, v roku 2020, počas globálnej pandémie, je relevantná viac ako kedykoľvek predtým. Camus píše o príbehu mesta Oran, v Alžírsku, kde sa jedného dňa začnú objavovať mŕtve potkany. Netrvá veľmi dlho a cez mesto sa preženie vlna moru, ktorá so sebou prináša nezmyselné utrpenie a smrť. V epizóde 22 sa rozprávame o tomto príbehu, hlavných postavách, existencializme a paralelách so situáciou dnes, keď sami zažívame miernejšiu verziu tohto príbehu v svetovom merítku.

#021 - Juraj Karpiš - Zlé peniaze a horšia chrípka
Keďže sociálne dištancovanie pokračuje, pokračuje pre nás aj nahrávanie na diaľku. V podcaste nahrávanom 09.04.2020 sme sa rozprávali s ekonomickým analytikom, freediverom, autorom bestselleru Zlé peniaze - sprievodca krízou a spoluzakladateľom think-tanku INESS Jurajom Karpišom. S Jurajom sme sa rozprávali o momentálnom stave pandémie na Slovensku a vo svete, pýtali sme sa na súčasný vývoj ekonomiky, na to, čo si myslí o opatreniach, ktoré sa v reakcií na vzniknutú krízu spojenú s Covid-19 zavádzajú a aj na to, či si máme kupovať akcie alebo konzervy.
Ako prežiť finančné a ekonomické dopady COVID-19 pandémie
https://youtu.be/fNJFV9BQdEE
NOC webinár ▶️ Juraja Karpiša o finančných dopadoch COVID-19
https://youtu.be/sXCqRaeZGTs
Jurajova kniha Zlé Peniaze: sprievodca krízou
https://www.zlepeniaze.eu/
Jurajov newsletter:
https://www.jurajkarpis.com/newsletter/
Jurajova Facebook stránka:
https://www.facebook.com/karpisjuraj/
Jurajov YouTube channel:
https://bit.ly/3b6Q9lc

#020 - Igor Fech - O hudbe
V epizóde #020 sa rozprávame s hudobníkom a učiteľom hudby Igorom Fechom! Rozprávali sme sa o hudbe, učení hudby, o situácii na Slovensku a aj o koncertovaní. Táto epizóda bola nahrávaná na konci februára, keď sme sa ešte mohli stretnúť aj fyzicky. Niektoré veci sa odvtedy pochopiteľne zmenili: Igor momentálne poskytuje hodiny hudby online a koncerty, o ktorých sme sa rozprávali, sa najbližšie obdobie konať nebudú.
Igorova kapela Hello Brian:
https://www.hellobrian.sk
https://m.youtube.com/user/HelloBrianOfficial
https://www.facebook.com/hellobrianofficial
Hudobné kurzy:
https://www.facebook.com/hudobnaskola/

#019 - Juraj Bednár - Koronavírus
Vo výnimočnej apokalyptickej devätnástej epizóde využívame internet a dodržiavame sociálnu izoláciu. Koronavírus nám zmenil svet. Rozprávali sme sa s Jurajom Bednárom o situácií, ktorá vznikla a vzniknúť nemusela. O riziku, pravdepodobnosti, úlohe štátu, úlohe jednotlivcov, ekonomických dopadoch a nakoniec aj o tom, čo robíme, aby sme zvládali negatívne emócie, ktorým sa pravdepodobne väčšina z nás nejaké obdobie nevyhne. Peter viac krát spomenie 21. január - v skutočnosti išlo o 26. január. A malo to vyjsť včera na obed. Vyšlo až dnes ráno.
spomínané linky:
https://observablehq.com/@jooray/infection-probability-in-groups
https://juraj.bednar.io/blog/2020/03/05/covid-19-osobny-pristup/
https://twitter.com/paulg/status/1237801364023017472
http://paulgraham.com/badeconomy.html
https://necsi.edu/systemic-risk-of-pandemic-via-novel-pathogens-coronavirus-a-note

#018 - Black Mirror: Vedomie v cookie

#017 - Matej Nemček - Transhumanizmus a mnoho iného
Matej Nemček je človek, ktorého aktivity je ťažké zhrnúť pár slovami a to isté sa dá povedať o epizóde #017. V najnovšom rozhovore sme sa rozprávali o hackerspace Progressbar, o programovaní, satelitoch, koronavíruse, mindfullness, transhumanizme, dlhovekosti a v neposlednom rade aj o zdravej strave.

#016 - Doke - Umenie na YouTube
V roku 2020 už fungujeme aj s videom! Ako prvý k nám pred kamery prijal pozvanie Doke, ktorý sa venuje vizuálnemu umeniu a jeho prezentácii na YouTube. Doke nám priblížil svoju cestu k jeho populárnemu YouTube kanálu DokeTV - od “znehodnocovania” školského majetku fixkami až k videám s miliónmi zhliadnutí a prezentovaní svojej tvorby na Festivale svetla v Berlíne. Dokeho sme sa pýtali, aké je to byť umelcom, ktorý sa živí YouTube-om na Slovensku a to, či sa vôbec tieto dve stránky dajú zladiť.

#015 - Klamanie
V koncoročnej pätnástej epizóde sa v úvodnej časti Peter s Marekom rozprávajú o tom, aký bol prvý rok fungovania tohto podcastu, o čom je vlastne podcast Človek Zvedavý, ako sa dá interpretovať jeho počúvateľnosť a aký business model by mohol fungovať. V druhej časti sa hovorí o téme klamania. O čom hovoríme, keď hovoríme o klamstve? Je morálne správne niekedy klamať? A čo deti a Vianoce?
00:00 - Intro / Wrap Up / Čo je podcast Človek Zvedavý / Počúvateľnosť / Funding
22:05 - Klamanie

#014 - Monika Kubičáková a Lukáš Obermajer - SOSA
V epizóde číslo 14 naše pozvanie prijali dvaja členovia SOSA (Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity) - Monika Kubičáková a Lukáš Obermajer. V podcaste hovoríme o projektoch SOSA, ich vzdelávacích aktivitách, možnosti participovania a okrem iného aj o postavení Slovenska vo vesmírnom výskume. Budeme mať ešte niekedy slovenských kozmonautov?

#013 - Prekrásny Nový Svet a 1984
Aldous Huxley a George Orwell napísali svoje verzie dystopickej totality, ktoré ostávajú relevantné dodnes. V epizóde 13 sa Marek s Petrom rozprávajú o svetoch, ktoré nám Orwell s Huxleym vykreslili a o tom, prečo v nás rezonujú aj v roku 2019. A “v nás” znamená, aj v náckoch. Sme skutočne slobodní? A dokedy máme právo na súkromie?
04:46 - Človek Zvedavý update
13:32 - Prekrásny Nový Svet
32:08 - 1984
44:45 - Porovnanie
54:46 - 1984 a extrémna pravica?
58:20 - Súkromie, bezpečnosť a Threema
1:16:44 - Kurt Vonnegut - Harrison Bergeron

#012 - Juraj Bednár - Hackovanie
Juraj Bednár je hacker a podnikateľ, ktorý sa venuje bezpečnosti, kryptomenám a hackovaniu všetkého, čo sa dá (a na čo má chuť). V epizóde 12 sme hovorili aj o jeho knihe “Hackni sa!”, ktorá vychádza už túto jeseň, o Paralelnej Polis, libertarianizme, koncepte hackovania, crowdfundingu a o mnohom ďalšom.
03:15 - Hacker, hackovanie samého seba, cestovanie, biohacking a pod.
06:18 - Paralelná Polis
23:22 - Kryptomeny
42:50 - Libertariánstvo a morálne chuťové poháriky
1:19:22 - Kniha Hackni sa!; Taleb a IT security
1:37:10 - Koncept Gamma jedincov mimo hierarchie
1:51:30 - Crowdfunding
https://juraj.bednar.io/
https://www.facebook.com/jurbed/
https://www.instagram.com/juraj.bednar/
https://paralelnapolis.sk/

#011 - Fight Club
04:01- Klimatická zmena
05:00 - Je Trump iba Troll?
09:46 - Fight Club a Biblia
13:00 - Mužský divák
20:26 - Konzum, Ikea, kompletnosť, veci na jedno použitie a vlastníctvo majetku
31:05 - Úplne dno, strata všetkého a osvietenie
37:06 - Anarchia, bol cieľ len deštrukcia alebo znovuzrodenie?

#010 - Martin Pažitný a Martin Šurkala - Renesancia Psychedelík
Gréci mali Kykeon. V Južnej Amerike je to Ayahuasca. Z Afriky je zas Iboga. Pôvod slova "psychedelický" sa nachádza v Gréckych slovách “psyche” (myseľ) a “delos” (manifestujúci). Ale čo sú vlastne psychedeliká? A prečo na Slovensku kolektívne zažívame Bad Trip? V jubilejnej desiatej epizóde prijali naše pozvanie na rozhovor dvaja zo zakladajúcich členov Slovenskej psychedelickej spoločnosti - Mgr. Martin Pažitný a MUDr. Martin Šurkala. V rozhovore presahujúcom dve hodiny sme hovorili o rôznych druhoch psychedelík, o ich revolučnom terapeutickom využití a o ich potencionálnom využívaní v rámci osobného rozvoja. Tiež sme rozobrali situáciu a náladu, ktorá voči psychedelikám vládne na Slovensku.
03:41 - Predstavenie
13:14 - Čo sú psychedeliká?
24:30 - MDMA, Psylocibín a ich využitie v terapii
40:51 - Je nejaká spojitosť medzi ochoreniami/ťažkosťami, na ktoré sa používajú?
50:51 - Odoborná diskusia na Slovensku, známe "Urban Legends"
1:16:53 - Psychedeliká a osobný rozvoj
01:40:56 - Reakcia odbornej verejnosti + vzdelávanie
01:54:60 - Hudba: Greg Haines - 183 Times
https://sapas.sk/o-sapas/
https://www.facebook.com/sapas.sk/
https://dennikn.sk/autor/sapas/
https://sapas.blog.sme.sk/
https://dennikn.sk/1550766/psychiater-o-ucinkoch-lsd-a-bad-tripoch-uroven-debaty-o-drogach-je-slaba/
https://dennikn.sk/965760/objednate-si-kokain-rychlejsie-nez-pizzu-najvacsi-dotaznik-o-drogach-je-prvykrat-dostupny-aj-v-slovencine/

#009 - Ilúzia slobodnej vôle č.1
Už od čias starovekého Grécka sa filozofi zaoberali problémom slobodnej vôle. Sme len bábkami, ktoré ovládajú okolité javy, bez štipky slobodnej vôle? Sme zmes rozhodnutí a okolitých vplyvov? Alebo sme schopní, v istých situáciách, učiňovať rozhodnutia na základe vlastnej vôle? V deviatom pokračovaní podcastu Človek Zvedavý Marek a Peter porovnávajú determinizmus, kompatibilizmus a libertariánsku slobodnú vôľu, implikácie týchto pohľadov na náš život a dôvody, prečo sa prikloniť k jednému z nich.
00:36 - Intro // Koľko existuje pohlaví / máme prijímať moslimských migrantov na Slovensku?
22:50 - Môžu zvieratá vedome spáchať samovraždu? - Slobodná vôľa
26:11 - Čo je ilúzia slobodnej vôle; 3 základné pohľady
34:57 - Pár príkladov, kde slobodná vôľa zlyháva, náboženstvo a determinizmus
53:54 - Implikácie determinizmu

#008 - Tí, čo odchádzajú z Omelas
Ursula Le Guin napísala v roku 1973 poviedku, v ktorej opisuje zázračné mesto Omelas. V Omelas vládne pokoj, radosť a hojnosť, ktorú si užívajú tisícky ľudí. Má to však jeden háčik a tým je cena, ktorú platí za toto všetko jednotlivec. Peter s Marekom v najnovšej epizóde podcastu Človek Zvedavý prezentujú svoje interpretácie tejto poviedky. Čo Le Guin naozaj kritizovala? Kapitalizmus ako ekonomický systém? Utilitarizmus ako etickú teóriu? Jedná sa len o pekne rozvinutú Električkovú dilemu? Deontológia alebo konzekvencializmus? A ako s tým všetkým súvisia autonómne vozidlá a Thanos? Má zmysel z Omelas odchádzať? To a omnoho viac v epizóde #008.
00:36 – Intro
05:42 – Audioverzia poviedky
20:02 – Prvé pocity po prečítaní, naša interpretácia
29:06 – Príklad k Utilitarizmu, debata okolo toho
37:42 – Horiaci dom a morálne rozhodnutia
39:56 – Problém električky/výhybky
45:22 – Thanos
52:54 – Darcovstvo orgánov
57:49 – Autonómne vozidlá
Poviedka v PDF:
https://kyberia.sk/id/1322457
https://bit.ly/2U5NtwQ
Referencie:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Elektri%C4%8Dkov%C3%A1_dilema
https://sk.wikipedia.org/wiki/Normat%C3%ADvna_etika
https://sk.wikipedia.org/wiki/Deontol%C3%B3gia
https://sk.wikipedia.org/wiki/Konzekvenci%C3%A1lna_etika

#007 - Skupiny a jednotlivci
Stanfordský väzenský experiment. Milgramov experiment. Die Welle. Pán múch. Čo majú tieto príbehy spoločné? V podcaste #007 sa Marek a Peter rozprávajú o známych psychologických experimentoch a dielach, ktoré sa snažia zachytiť vplyv skupiny a autority na správanie jednotlivca.
00:36 – Intro
01:02 – Mali by mať muži povinnú materskú?
05:23 – SME a séria článkov ohľadom pedofílie
12:46 – PRIDE pochod v Bratislave
15:17 – Návrh na obmedzenie potratov
23:15 – O čom budeme hovoriť
24:36 – Stanford prison experiment
33:46 – Milgram experiment
42:45 – Lord of the Flies
53:52 – Die Welle
1:01:18 – Môže sa také niečo stať?
1:07:13 – Trolley Problem
https://www.prisonexp.org/
https://www.simplypsychology.org/milgram.html
https://www.csfd.cz/film/239674-nas-vudce/prehled/
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1n_much

#006 - Valentína Sedileková - Chuť žiť
Naše pozvanie na rozhovor v epizóde číslo šesť prijala Valentína Sedileková. Valentína a jej inšpiratívny príbeh vnášajú svetlo do problematiky porúch príjmu potravy (PPP). Na júlovom TedX Bratislava sme mali možnosť počuť jej skvelý talk, napísala autobiografickú knihu o živote s anorexiou s názvom Chuť žiť a spolu s množstvom dobrovoľníkov a odborníkov stojí za rovnomenným projektom zameraným na prevenciu, pomoc a edukáciu v problematike PPP.
00:36 – Intro
02:54 – TedX Bratislava
05:42 – Prvotné znaky PPP, druhy PPP, rizikové skupiny
11:29 – Osobný príbeh s PPP
16:13 – Pomoc blízkym
18:43 – Detské vrcholové športy
25:33 – Život s anorexiou
27:40 – Zosobňovanie choroby
31:10 – O čom je kniha Chuť žiť, priebeh liečby
35:51 – Psychiatrická časť liečby, terapia so psychológom
38:23 – Nutricionista a tvorba jedálničku
39:20 - Dodatočne nám Valentína dala vedieť, že sa pomýlila - v Brne sa získava titul Mgr.
41:26 – Stav PPP na Slovensku, príčiny rastu výskytu PPP
44:50 – Projekt Chuť žiť
50:06 – Edukácia o vyváženej strave
53:36 – Členovia projektu chuť žiť
55:47 – Knižné pokračovania s témou PPP a fantasy série
https://chutzit.sk/
https://www.facebook.com/mamchutzit/

#005 - Rozmaznávanie Americkej Mysle
Peter s Marekom v najnovšej epizóde hovoria o fenoméne, ktorý posledné roky postihol niekoľko amerických univerzít a americkú spoločnosť celkovo. Prečo sa istá časť mladých liberálov stáva menej tolerantnou voči názorom, s ktorými nesúhlasia? Čo sú to mikroagresie (microaggresions) a výstrahy voči emocionánlym spúšťačom (trigger warnings) ? V knihe The Coddling of the American Mind (Rozmaznávanie Americkej mysle) sa autori Jonathan Haidt a Greg Lukianoff zamerali na príčiny vzniku tohto fenoménu, na jeho dopady a potencionálne riešenia.
00:37 – Intro ku knihe The Coddling of the American Mind
01:36 – Konzervatívci vs Liberáli: IQ a rasy
10:57 – Poďakovanie
12:23 – O čom hovorí kniha The Coddling of the American Mind
14:51 – 3 nepravdy - Prvá: Čo ťa nezabije, to ťa oslabí
18:52 – Druhá: Vždy ver svojim pocitom; mikroagresie
25:30 – Tretia: Život je súboj medzi dobrými a zlými ľuďmi
28:07 – Incident v Evergreene, Bret Weinstein
33:00 – Incident na Yale University; Erika a Nicholas Christakis
36:49 – Dôvody prečo sa sem univerzity dostali, Najhoršia matka Ameriky, Sociálne médiá a výchova
44:54 – Záver
https://kulturblog.sk/nezaradene/ludske-rasy-z-pohladu-mediciny/
https://www.thecoddling.com/
https://psychoblog.sk/mikroagresie-citlivot-a-americka-rozmaznanost/

#004 - Veronika Žatková a Jakub Šimko - Bezpečný a pekný web
Veronika Žatková a Jakub Šimko z FIIT STU nám v štvrtej epizóde prišli porozprávať o projekte Rebelion na ktorom sa obaja podieľajú. Rebelion sa zaoberá antisociálnym správaním na internete a jeho prevenciou využívaním strojového učenia a umelej inteligencie. Rozprávali sme sa o technickej stránke projektu, o problémoch s ktorými sa pri výskume musia vysporiadať ale aj o etických otázkach ktoré pri podobných snahách o "navigáciu na internete" vznikajú. S touto epizódou sme si zažili premiéru nahrávania s hosťami večer a možno aj preto sa druhá polovica konverzácie uberá viac filozofickým smerom. Okrem iného sme si prešli aj rozdiely medzi tzv. úzkou a všeobecnou umelou inteligenciou a možné scenáre ktoré takáto technológia v budúcnosti prinesie.
00:00 – Intro
02:05 – Predstavenie, o projekte Rebelion
07:20 – Sústredenie projektu, aké vznikajú problémy, získavanie dát
16:08 – Veľkosť rozpoznávaného textu, váha hate speech a techniky na identifikáciu emócie či irónie
20:54 – Spolupráca s lekármi a expertmi, priebeh labelingu/označovania dát
27:23 – Expert na označovanie hate speech, chybovosť modelu, vplyv nastavenia na meranie verejnej mienky
34:24 – Obmedzovanie slobody slova vs. označovanie textu ako nepravdy
45:42 – Čo s rôznym chápaním slov a ich predefiníciou
48:12 – Čo s označovaním textu ktorý nie je faktom ale predmetom debaty / zlou interpretáciou hate speech
53:18 – Anonymita na internete
59:21 – Motivácia šírenia dezinformácií
01:09:40 – Zodpovednosť za šírenie dezinformácií
01:12:24 – Čo je to umelá inteligencia
01:19:38 – Obmedzenia úzkej umelej inteligencie
01:22:44 – Ako vyzerá zadanie problému pre študentov
01:28:46 – Rozdelenie umelej inteligencie
01:35:02 – Dopad úzkej umelej inteligencie na povolania
01:41:20 – Hlúpnutie obyvateľstva pri zavádzaní umelej inteligencie
01:44:11 – Nahrádzanie ľudského faktora umelou inteligenciou
01:47:12 – Strata práce, tvorba nových povolaní, ako udržať sociálny zmier
01:53:49 – Nahradenie ľudstva umelou inteligenciou, Drake-ova rovnica a Dawkins-ov selfish gene
01:55:37 – Stvorenie všeobecnej inteligencie, aká rozsiahla musí byť na možné nahradenie ľudstva, čo je to vedomie
02:03:54 – Stvoriť zajtra všeobecnú umelú inteligenciu?
Spomínané projekty:
https://rebelion.fiit.stuba.sk/
https://misdeed.fiit.stuba.sk/
https://hiber.fiit.stuba.sk/
Jakub:
https://is.stuba.sk/lide/clovek.pl?id=17040;lang=sk
Veronika:
https://is.stuba.sk/lide/clovek.pl?id=79826;lang=sk

#003 - Buď Svetlo!
Enlightenment Now je kniha ktorej obsah je dokonalá odpoveď na pesimistické názory ľudí ohľadom vývoja spoločnosti a fungovania sveta. Steven Pinker v svojom minuloročnom titule pomocou množstva grafov znázorňujúcich celosvetové štatistiky, poukazuje na pokrok v oblastiach zdravia, bohatstva, rovnosti, mieru, vzdelania a v mnohých iných. Jedná sa o oslavu humanizmu, pokroku, vedeckého zmýšľania a používania zdravého rozumu. Peter s Marekom v podcaste prechádzajú časťami ktoré ich zaujali, spomínajú akú kritiku kniha dostala, ako na ňu Pinker odpovedal a veľa iného.
00:37 – Predstavenie nového formátu, Rubrika modrý vták – zákon o potratoch + @justsaysinmice
11:49 – Pocity z knihy, o čom je a čo jej vyčítajú
18:22 – Rozdelenie knihy, príklady ako counter-enlightenments, klimatické zmeny, kvalita života,
27:22 – Rovnopravnosť, obrana voči kritike a záver
https://medium.com/@jamesheathers/in-mice-explained-77b61b598218
https://quillette.com/2019/01/14/enlightenment-wars-some-reflections-on-enlightenment-now-one-year-later/
https://tinyurl.com/y36pbauk

#002 - Dianka Samolejová - Raw Biznis
Petra a Mareka poctila v podcaste návštevou Diana Samolejová, zakladateľka výrobne raw sladkostí s názvom Nueva Via. S Diankou sme hovorili o myšlienke a cieľoch jej podniku, o tom aké je to rozbehnúť a viesť biznis na Slovensku, alternatívnych spôsoboch stravovania, fast fashion, marketingu a v neposlednom rade o kešu orechoch (ktoré sú z Nigérie).

#001 - Tim Kožuchov - Feminizmus
V prvej epizóde podcastu Človek Zvedavý sme pozvali na rozhovor Timofeja Kožuchova, študenta Leaf Academy v Bratislave. Tim minulý rok spolu so svojimi spolužiakmi obsadili prvé miesto spomedzi 158 tímov na International Public Policy Forum a dal nám možnosť nahliadnuť do sveta debát. Je jedným z ľudí ktorí odpovedali Lívií na video “Feminizmus je rakovina” čo bol aj dôvod nášho stretnutia. Počas rozhovoru presahujúceho dve hodiny sme hovorili hlavne o videu ktoré nahral, riešili sme čo to znamená sa dnes označovať ako feminista a o postojoch ktoré Tim zastáva. V podcaste sa dotýkame množstva kontroverzných tém a neodporúčame ho pre slabšie povahy.