
FinTech Roadmap
By Asociace pro komunikační nástroje a internet věcí
Více informací o naší činnosti se můžete dovědět na stránkách www.ctit.cz

FinTech RoadmapDec 18, 2020

Crowdowning s Danielem Rajnochem, CEO Invest Bay
Dalším ze zajímavých hostů našeho podcastu je Daniel Rajnoch, který založil a aktuálně rozvíjí fintechový startup Invest Bay. Tento startup se zabývá crowdowningem, který je podobný crowdfundingu, ale více propojuje investory s vlastnictvím dané věci - v případě Invest Bay nemovitosti. Detailněji crowdowning Dan vysvětluje v samotném podcastu.
Jednou ze zajímavostí, o kterých jsme se bavili, je využívání tokenů zapsaných na blockchainu k reprezentaci vlastnického podílu. Dan vysvětluje zajímavé záměry, jako je tvorba sekundárního trhu s těmito tokeny nebo třeba koncept investor votingu. Řeč byla ale také například o spolupráci s partnery jako Mastercard, FinTech Hub CEE a o dalších zajímavých tématech.

Využití AI nejen v kontaktních centrech s Jiřím Havlíčkem, CTO Daktela
Po letní přestávce vítáme v našem podcastu FinTech Roadmap dalšího zajímavého hosta, kterým je tentokrát Jiří Havlíček, CTO společnosti Daktela. S Jiřím jsme se bavili hlavně o využití AI v kontaktních centrech.
Daktela jako jedna z prvních v oboru integrovala do svých produktů ChatGPT. Jak integrace probíhala? To bylo jedno z témat, o kterých jsme se bavili. Řeč byla také o tom, jak konkrétně tato integrace a další produkty Daktely mohou pomoci kontaktním centrům ale i společnostem ze světa financí.
Nahlédli jsme také do budoucnosti a Jiří prozradil, jaký je jeho názor na to, zda a případně do jaké míry nás v pracovním životě nahradí AI. Více už se ale dozvíte v samotné epizodě.

Výplata v Bitcoinu díky Coinwage s Dominikem Bránkou
Po světě se objevuje stále více novinek o tom, že si významní politici či sportovci nechávají zasílat celou výplatu nebo její část v bitcoinech. To již však není výsadou pouze populárních osobností, ale stejně tak můžete díky Coinwage dostávat část výplaty v bitcoinech i vy. Pokud jste zaměstnavatel, můžete pak tento mechanismus nabídnout svým zaměstnancům jako pracovní benefit.
Kromě toho jak administrativně a technicky Coinwage tento proces řeší, jsme se bavili také o kartách, díky kterým lze bitcoin darovat. Probrali jsme také další plány Coinwage do budoucna včetně možnosti podpory Etherea. Dominik nakonec prozdradil i to, co ve světě kryptoměn aktuálně sleduje.

Snadné investování do nemovitostí s Petrem Maslíkem z Investown
Rádi byste si do svého investičního portfolia přidali nějakou nemovitost, ale schází vám kapitál na to, abyste si ji mohli koupit celou? S tím vám může pomoci Investown, jehož COO Petra Maslíka jsme zpovídali v této epizodě našeho podcastu.
S Petrem jsme se bavili o tom, jak investování do nemovitostí prostřednictvím crowdfundingu funguje a také jak si na tom stojí z hlediska faktorů investičního trojuhelníku - výnosy, rizika, likvidita. Doplnili jsme také spoustu dalších zajímavých informací, jako je průběh investice SeedStarteru České spořitelny do Investown a další plány pro rozvoj do budoucna.

Low-code a no-code řešení v BFSI sektoru s CTO MoroSystems Radkem Teichmannem
Vývoj informačních systémů s FinTech nerozlučně souvisí. Proto jsme si do našeho podcastu pozvali Radka Teichmanna, který je CTO MoroSystems - technologicko-konzultační společnosti, která pomáhá předním českým i světovým firmám digitalizovat procesy a zavádět technologické inovace. Pro své zákazníky navrhuje a vyvíjí aplikace, systémy a portály na míru, ať už se jedná o platební systémy, věrnostní programy a bankovní, finanční či monitorovací aplikace.
S Radkem jsme se bavili o využití Low-code a No-code řešení v oblasti BFSI (Banking Financial Services and Insurance). Konkrétně jsme je pak probrali z hlediska typických příkladů využití a zmínili i jejich výhody, nevýhody a implementační překážky.

Modernizace amerického soudnictví pomocí AI se zakladatelem Parrot Tomášem Ščavnickým
Americký právní systém stojí na výpovědích svědků, které podle zákona musí být přepsané do textové podoby. To doposud dělal manuálně soudní stenograf, kterému ale proces zabral i přes týden. Zásadní změnu přinesl česko-americký startup Parrot, který chce soudnictví modernizovat pomocí umělé inteligence a proces přepisu zkracuje na hodiny.
Se spoluzakladatelem a CTO Parrotu Tomášem Ščavnickým jsme si v dnešní epizodě povídali o tom, jak umělá inteligence pokročila v možnostech přepisu mluveného slova na text, kdy u soudu nahradí člověka i co jsou její stávající limity. Probrali jsme také další zajímavosti, jako plánované series-A investiční kolo této společnosti nebo výhled Tomáše do budoucnosti z hlediska vývoje AI technologií pro práci s textem.

Směrnice NIS2 a kyberbezpečnost s Oldřichem Gosmanem z Thein Security
Velkým tématem se v poslední době stává nová směrnice EU o kybernetické bezpečnosti NIS2. Co je jejím hlavním cílem a kdy vejde v platnost? Jaké další povinnosti bude znamenat nad rámec Zákona o kybernetické bezpečnosti? To a další detaily se dozvíte v této epizodě podcastu od Oldřicha Gosmana, SOC Program Managera z Thein Security.
Kromě směrnice NIS2 jsme probrali další zajímavosti, jakými je vývoj v oblasti kybernetické bezpečnosti za poslední léta v souvislosti s činnostmi Thein Security, mezi které patří například poskytování služeb v rámci vlastního Security Operations Centra (SOC).

PropTrading se zakladateli FTMO Markem Vašíčkem a Otakarem Šuffnerem
K hostům podcastu FinTech Roadmap se touto epizodou přidali i Marek Vašíček a Otakar Šuffner, kteří stojí za založením FTMO. Tato společnost v minulosti plnila titulky článků hovořících o jejím impozantním růstu ve výši tisícovek procent. Díky tomu se jim podařilo několikrát obsadit první místo prestižního žebříčku Deloitte Technology Fast 50, naposledy v roce 2022.
S Otou a Markem jsme si povídali o tom, jak funguje jejich business model a jak s FTMO začínali. Jelikož dnes svou platformu provozují v mnoha zemích po celém světě, podělili se s námi také o aktuální statistiky a zajímavosti. Probrali jsme i to, jak je možné stát se FTMO traderem a co díky tomu trader získá. Rozhovor jsme uzavřeli s vyhlídkou vývoje této platformy do budoucnosti.

Scoring akcií pomocí AI s Vladimírem Vaculou z Analytical Platform
Statistické modely založené na pokrokových technologiích, jako je umělá inteligence nebo strojové učení mají v dnešní době širokou škálu využití. O tom, že s nimi jde pracovat i v oblasti financí pro ohodnocování akcií jsme se bavili s Vladimírem Vaculou, který je product managerem Analytical Platform.
V podcastu jsme debatovali o tom, zda se vyplatí věřit počítačovému algoritmu namísto zkušeného investičního poradce. Probrali jsme také, jak konkrétně využít investiční strategie, které v Analytical Platform uživatelé naleznou. Povídání jsme zakončili úvahou, jak se do budoucna bude využití AI v oblasti financí vyvíjet a co můžeme očekávat.
Abychom si zachovali transparentnost, je nutné dodat, že Ondra, který je moderátorem podcastu pracuje také jako vývojář pro Analytical Platform.

Nařízení MiCA s europoslancem Ondřejem Kovaříkem
Svět kryptoměn již delší delší dobu očekává obávané nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets), jehož znění byl nedávno schváleno. Jaké hlavní otázky toto nařízení řeší a co to znamená pro budoucnost trhu s krypto aktivy? To jsme řešili v této epizodě podcastu s europoslancem Ondřejem Kovaříkem, který se přímo podílí na jeho tvorbě.
Stěžejním bodem diskuze byla regulace stablecoinů (Asset reference tokens), na které se MiCA výrazně zaměřuje. Probrali jsme však také, zda toto nařízení reguluje i kryptoměny jako Bitcoin či Ethereum a zda počítá s koncepty, jakou jsou DeFi a NFTs. Bavili jsme se i o tom, jak regulace dopadne na burzy, směnárny a další poskytovatele služeb spojených s krypto aktivy, ale i na celý trh.

Developer Experience nejen ve FinTech s CEO DX Heroes Prokopem Simkem
Světy financí i technologií, ze kterých se spojil FinTech, jsou plné zkratek a zajímavých výrazů. Jedním z nich, tentokrát ze světa technologií, je DX - Developer Experience. Nevíte, o co se jedná? To v této epizodě vysvětluje CEO DX Heroes Prokop Simek.
Kromě vysvětlení tohoto pojmu jsme se s Prokopem bavili také o tom, jak konkrétně mohou pomoci firmám zlepšit DX jejich produktů a proč je to důležité. Řeč přišla i na porovnání spolupráce s bankami a FinTechy a zmínili jsme také, kam se ubírá budoucnost finančních služeb.

Vývoj globální krypto burzy z Česka s CEO Coinmate Romanem Valihrachem
Hostem této epizody je Roman Valihrach, který je zakladatel a CEO jediné české kryptoměnové burzy Coinmate. O Bitcoinu se dozvěděl již v roce 2011 a postupem času se stal známou tváří v místní kryptoměnové komunitě.
Podcast jsme začali tím, jak vznikla myšlenka založit Coinmate a jaké úspěchy i komplikace od té doby zaznamenali. Bavili jsme se i o moderních funkcích mnohých burz, jako jsou napojení na API či staking, které na Coinmate již možné jsou nebo je připravují. Roman a jeho tým se však nesnaží vybudouvat jen burzu, ale také čechy ohledně krypta vzdělávají a usilují o podporu adpoce. Proč to dělají a jaký je jeho osobní pohled na oblast kryptoměn? To a další zajímavosti se dozvíte v této epizodě.

Digitální správa budov s CEO BeiT Miro Hachlincem
Správa budov a zejména bytových domů neodpovídala dnešnímu digitálnímu světu. To se rozhodl změnit Miro Hachlinec a založil BeiT, které usiluje o digitalizaci této agendy. S Mirem jsme si povídali o tom, jak k této problematice přistoupili a co digitalizace přináší za výhody.
Hlavním akcentem byla úspora energií, což je v dnešní době velmi skloňované téma. Díky BeiT totiž nemusíte čekat, než vám přijde vyúčtování, ale aktuální spotřebu si můžete v aplikaci zkontrolovat každou hodinu. Probrali jsme samozřejmě další zajímavosti a trendy v oblasti IoT a Miro nám také prozradil, jaké plány má s BeiT do budoucna.

Odložené platby s country managerem Twisto Janem Hanzlíkem
Twisto je jedním z nejznámějších českých FinTechů. Prorazilo v oblasti odložených plateb, což je business model známý také pod anglickou zkratkou BNPL (Buy Now Pay Later). Stále nevíte, jak tento typ služeb funguje a zda je to něco pro vás? Po poslechnutí této epizody budete mít určitě jasno.
Hned na začátku rozhovoru Jan vysvětlil, jak vlastně odložené platby fungují, kolik stojí a v jakých situacích je vhodné je používat. Twisto toho však umí mnohem více, a proto jsme se bavili o dalších službách a produktech Twisto, mezi které patří například chytrá aplikace a karta. Probrali jsme také různé zajímavosti, jako jsou další konkurenti na českém BNPL trhu, což je velmi aktuální téma díky probíhajícímu vstupu Klarny. Řeč přišla také na to, jak Twisto ovlivnila akvizice australskou společností Zip.

Zdanění kryptoměn s CEO SimpleTax&Law Kirillem Juranem
Zajímáte se o kryptoměny již delší dobu? Pak jste pravděpodobně narazili na to, že jejich zdanění může být poměrně komplikované. Hostem této epizody byl Kirill Juran, který je CEO advokátní a daňové kanceláře SimpleTax&Law, jež se tématikou zdanění kryptoměn aktivně zabývá.
Probrali jsme, jak postupovat při zdanění v jednoduchý případech, kdy fyzická osoba kryptoměny pouze drží a obchoduje. Nastínili jsme také, jak do této problematiky vstupuje například staking, těžba, používání DeFi aplikací a podobně. Kirill mimo jiné prozradil, jak probíhá kontrola finančním úřadem. Rozhovor jsme uzavřeli debatou o tom, jaký je jeho přístup k oblasti kryptoměn i mimo právní a daňovou rovinu.

Nákup kryptoměn bez KYC s CEO Bitcoinmatu Janem Krajčou
Pokud jste se již někdy zkoušeli registrovat na kryptoměnové burze, jistě víte, že proces ověření identity (KYC) nemusí být zdaleka vždy hladký. Není také ideální tímto procesem procházet v případě, kdy si chcete zachovat anonymitu.
Jednou z alternativ je nákup kryptoměn v automatech, které to do určitého limitu umožňují. Jedním z provozovatelů těchto automatů je společnost Bitcoinmat.sk, s jejíž CEO Janem Krajčou jsme se bavili v této epizodě podcastu.
Řeč přišla na výhody a nevýhody nákupu kryptoměn v Bitcoinmatech oproti nákupu ve směnárnách. Probrali jsme také připravovanou regulaci MiCA a plány Bitcoinmatu do budoucna.

Crowdfunding s CEO Fingood Vítem Endlerem
Jednou z nejaktivnějších společností na českém crowdfundingovém poli je Fingood, s jehož CEO Vítem Endlerem jsme se bavili v této epizodě podcastu. Shrnuli jsme to, o čem crowdfunding je a jakou pozici zaujímá ve světě FinTechu. Řeč přišla samozřejmě také na tržní přehled a chystanou evropskou regulaci crowdfundingu.
Stěžejním tématem této epizody byl pak investiční crowdfunding, na který se Fingood zaměřuje. Vít nám prozradil, jak u nich probíhá posuzování rizika projektů, jaký výnos mohou investoři očekávat a další specifika tohoto crowdfundingového modelu.

Růstové financování digitálních společností s CEO Threshold Capital Martinem Bodockým
Po menší letní pauze se můžete těšit na novou epizodu našeho podcastu, do které přijal pozvání Martin Bodocký, který je CEO společnosti Threshold Capital. S Martinem jsme se bavili na téma financování digitálních společností, což je jejich hlavní činnost.
Stěžejní téma našeho rozhovoru bylo vysvětlení, jaký je rozdíl mezi equity financováním a dluhovým financováním a také vysvětlení toho, v jakých případech je ta či ona varianta vhodnější. Podívali jsme se také na zajímavý model revenue-based financing, který Threshold Capital umožňuje a probrali jsme také další zajímavosti související s touto tématikou.

DAOs a Web3 z právního pohledu s Daliborem Černým ze Sparring.io
Téma kryptoměn v našem podcastu aktivně řešíme. Tentokrát jsme k technickému pohledu však přidali i pohled právní. Dalibor, který je advokátem v advokátní kanceláři Sparring, se totiž oblastí decentralizovaných řešení aktivně zabývá.
Zaměřili jsme se pak především na to, co jsou to DAOs, neboli decentralizované autonomní organizace, a zda s nimi jde skloubit tradiční firemní entity. Kromě dalších zajímavostí o DAOs jsme probrali také Web3, který má být další vývojovou fází internetu. Bavili jsme se například o tom, co digitální tokeny reprezentují z právního hlediska. Nezapomněli jsme také samozřejmě na obávanou regulaci MiCA a další zajímavá témata.

O klubu investorů a zajímavostech z oblasti investování s Aleksandarem Brdarem
Do této epizody přijal pozvání předseda brněnské pobočky Klubu investorů Aleksandar Brdar. Probrali jsme, co je hlavní činností tohoto studentského spolku, jak je možné se připojit a další zajímavosti ohledně fungování klubu.
Debata se stočila také na téma různých technologií používaných pro fundamentální a další analýzy. Zajímavá byla také konverzace o alternativních investičních instrumentech, jako jsou zlato či kryptoměny a na závěr jsme okomentovali také aktuální geopolitické dění a jeho dopady na investiční aktiva.

VC investování do FinTech start-upů s Matějem Zabadalem z V-Sharp Venture Studio
Venture kapitál dokáže značně akcelerovat růst startupu a je tak žhavým tématem nejen v oblasti FinTech. V-Sharp Venture Studio se zaměřuje na investice v seed a pre-seed fázích, kdy je vliv VC kapitálu zásadní. V této epizodě podcastu jsme se bavili s Matějem Zabadalem, Managing Partnerem společnosti, který má na starost celý investiční tým i samotnou podporu portfoliových startupů.
Matěj prozradil spoustu důležitých informací o praktickém průběhu VC investice od prvotního kontaktu až po případné úspěšné zainvestování. Co rozlišuje start-upy, které potřebný kapitál získají od převážné většiny těch, kteří u investorů neuspějí? Nejen to se dozvíte poslechem podcastu. Kromě samotné činnosti V-Sharp Venture Studia jsme probrali také Matějův pohled na současné trendy v oblasti FinTech nebo aktuální stav české startupové scény.

Výplata kdykoliv díky technologiím s Martinem Fortelným z Advanta
Hodilo by se vám mít výplatu místo patnáctého prostě kdykoliv chcete? Díky technologiím je to dnes již u zaměstnavatelů, kteří implementovali Advanto možné. Zvídavého posluchače jistě napadne, že tato služba konkuruje spotřebitelským úvěrům, které mají často vysoké úroky a musí určitě tedy něco stát. U Advanta žádný úrok nenajdete. Na čem vydělávají, prozradil Martin Fortelný, co-founder tohoto českého FinTechu, v této epizodě našeho podcastu.
Kromě business modelu jsme samozřejmě probrali také další zajímavosti, jako jsou vznik Advanta, jeho praktický průběh implementace do podniku, typické uživatele, plány do budoucna a mnohé další.

Arbitráže a další zajímavosti v DeFi s Ondřejem Vostalem z ChainKeepers
Věděli jste, že i na decentralizovaných burzách existují arbitrážní příležitosti? Právě arbitrážemi se mimo jiné zabývají ChainKeepers. Tento startup, do kterého investoval i Miton C vede Ondřej Vostal, se kterým jsme se bavili o jejich činnosti.
Abyste podcastu porozuměli, nemusíte být expert na kryptoměny a blockchain. Hned v úvodu Ondřej vysvětlí, co pojmy DeFi a DEX znamenají. Následně jsme se bavili o tom, jak samotné arbitráže na decentralizovaných burzách probíhají. Probrali jsme také spoustu zajímavostí od rizik po nadějné trendy ze světa kryptoměn.

Financování dodavatelského řetězce s Janem Kotkem z Platební instituce Roger
Platební instituci Roger, rychle rostoucí brněnský FinTech, již můžete znát z předchozí epizody našeho podcastu, ve které jsme s jejich CEO Adamem Šoukalem rozebírali trendy v oblasti plateb. Hostem této epizody je Jan Kotek, který je product managerem produktu pro financování dodavatelského řetězce. Jak to celé funguje? Které společnosti tuto službu využívají a jak dlouho trvá její zavedení? To vše a další zajímavosti se dozvíte v této epizodě.

Chytrý faktoring faktur v logistice s CEO 4Trans Jaroslavem Tonem
K hostům našeho podcastu z řad zástupců úspěšných českých a slovenských FinTechů se připojil i Jaroslav Ton, který je CEO společnosti 4Trans. Tento FinTech se zaměřuje na faktoring faktur především v oblasti logistiky.
Proč si zvolili zrovna logistiku a jaká má tato oblast specifika? Probereme také to, jak funguje rizikový model společnosti používaný ke scoringu odběratelů. Jelikož se jedná o FinTech, tak nás také zajímalo, jakým způsobem technologie přispívají k tomu, aby byly služby rychlejší a co možná nejvíce online.

O České fintech asociaci s Miroslavem Lukešem
Do čela České fintech asociace koncem dubna 2022 nastoupil Miroslav Lukeš a funkci výkonného manažera obsadil Ondřej Machač. V dnešní epizodě jsme si s Mirkem povídali o tom, jaké jsou jeho ambice a kam bude asociaci směřovat.

Těžba Bitcoinu s Kristianem Csepcsarem z Braiins
Ačkoliv se Bitcoin i oblast kryptoměn obecně stávají čím dál tím více populárními tématy, tak těžbě bohužel stále většina lidí nerozumí. Na to, že to není jen proces, který zbytečně spaluje elektřinu a další zajímavá témata ohledně těžby Bitcoinu jsme se v této epizodě podcastu zaměřili s CMO Braiins Kristianem Csepcsarem.
Kromě těžby jsme také rozebrali, jak firmware a další produkty Braiins dokáží pomáhát těžařům zvýšit jejich efektivitu. Bavili jsme se také o tom, jaký vliv budou na Bitcoin mít aktuální události, jako jsou válka na Ukrajině nebo návrh v europarlamentu na zákaz PoW kryptoměn. Kristian také naznačil, jeho vizi vývoje Bitcoinu do budoucna, ale to již nebudeme prozrazovat a více se dozvíte právě v podcastu.

Web3 a NFT s Matějem Zimákem a Jiřím Zlatohlávkem z Miton C
Do dynamického prostoru kryptoměn nedávno vkročila i česká investiční skupina Miton a pro toto odvětví vznikl fond Miton C specializovaný na krypto a Web3 projekty. Hosty této epizody jsou Matěj Zimák a Jiří Zlatohlávek, kteří se v Miton C této problematice věnují a v našem rozhovoru jsme se zaměřili především na populární témata poslední doby, kterými jsou Web3 a NFT.
Rozebrali jsme, jaký byl historický vývoj webu až do současné verze, které říkáme Web2 a také jsme si řekli, v čem bude Web3 jiný. Nezapomněli jsme uvést ani konkrétní příklady Web3 služeb a rozebrat detaily, které v této oblasti čekají uživatele i společnosti.
V této vývojové verzi webu budou hrát velkou roli NFT. Bavili jsme se tedy o tom, jaká tato role může být a že NFT nemusí být zdaleka jen tokenizovaný obrázek. Zmínili jsme také konkrétní NFT projekty, do kterých Miton C investuje a rozebrali trendy v tomto odvětví.

A2A platby s country managerem kevin. Radoslavem Tomašiakem
Už jste slyšeli o tom, že úspěšný litevský FinTech kevin. expanduje kromě jiných evropských zemí i právě k nám do České republika a na Slovensko? Hostem této epizody je Radoslav Tomašiak, který ve společnosti kevin. pracuje na pozici country managera.
S Radoslavem jsme se bavili o tom, jak fungují platby Account to Account (A2A) a jaké jsou jejich výhody a nevýhody v porovnání s platbami kartou. Další zajímavá novinka, kterou jsme probrali je spuštění point of sale (PoS) služby. Touto inovací FinTech kevin. rozpoutal pozitivní emoce na sociálních sítích a Radoslav nám prozradil, jak proces platby funguje.
Mluvili jsme také o spoustě dalších zajímavostí, jako je možná integrace do platforem, ale i o obecných tématech, jako je připravované třetí znění PSD. Více již v samotném podcastu.

Digitalizace bankovnictví s CIO ČSOB SK Luďkem Šlegrem
Ačkoliv má většina z nás slovo „digitalizace“ spojené s lety minulými, tak tento proces stále probíhá, avšak jeho význam se značně změnil. Co znamená digitalizace v moderním pojetí v oblasti bankovnictví? Právě o tom jsme se v této epizodě podcastu bavili s Luďkem Šlegrem, CIO ČSOB SK.
Debatu jsme otevřeli otevřeným bankovnictvím a jeho vývojem v České republice a probrali jsme s tím související challenger a neo banky a také spolupráci FinTechů s tradičními bankami. Jelikož je Luděk odborník na IT, tak byla velmi zajímavá také debata o inovativních technologiích používaných v bankovnictví a také o kybernetické bezpečnosti.

Inovace v oblasti plateb - panelová diskuze
Platby jsou velmi dynamickou oblastí, kde se za poslední dobu objevilo spoustu zajímavých inovací, o kterých jsme diskutovali s předními českými odborníky. Pozvání k diskuzi přijali:
- Tomáš Fíla – CEO Finbricks
- Adam Kolesa – CEO Mall Pay
- Dominik Stroukal – Hlavní ekonom Platební instituce Roger
- Jan Šovar – Advokát a partner v Advokátní kanceláři FINREG PARTNERS
- Matěj Turek – COO a spoluzakladatel Trisbee
Diskuzi moderoval Ondřej Mikulčík – FinTech project manager v CTIT.
V diskuzi proběhla debata o mnoha zajímavých tématech, jako jsou PSD2, kryptoměnové platby, inovativní platební metody, BNPL (Buy Now Pay Later), inovace obecně a ISO 20022. Záznam z diskuze je k dispozici níže.

Snadnější investování do kryptoměn s CEO Fumbi Jurajem Forgácsem
Správci digitálních aktiv (anglicky známí jako crypto custodians) jsou celosvětovým trendem. Již před pár lety vznikl jeden takový správce u sousedů na Slovensku a dnes již funguje také v České republice. Do této epizody přijal pozvání CEO této společnosti Juraj Forgács, se kterým jsme se bavili o tom, jak správcovství digitálních aktiv funguje. K debatě o fungování Fumbi jsme samozřejmě přidali také další zajímavé novinky ze světa kryptoměn.
Jaké jsou výhody a nevýhody využití správce digitálních aktiv oproti starání se o tato aktiva svépomocí? Jak je to s podvody v tomto odvětví a jeho právní regulací? Kde Juraj vidí synergii Bitcoinu a zlata? To vše a plno dalších zajímavostí se dozvíte v této epizodě.

Platební systém v oblasti digitálních aktiv s Head of Operations EU Banxa holdings Dominikem Szabem
Do další epizody ze série našich podcastů přijal pozvání Dominik Szabo, který pracuje na pozici Head of operations EU v Banxa holdings. Banxa je společnost zajímavá tím, že poskytuje služby pro giganty v oboru kryptoměn, jako jsou Binance a KuCoin. Jaké služby konkrétně to jsou a jak to celé funguje? To se dozvíte právě v této epizodě.

Aktuální FinTech dění s Ondřejem Machačem z Fintree.cz
S Ondřejem Machačem, který je redaktorem FinTech magazínu fintree.cz jste se již mohli v jedné z předchozích epizod našeho podcastu setkat. Stejně jako v minulé epizodě jsme s Ondřejem shrnuli, co zajímavého se v dynamické oblasti FinTech v nedávné době stalo. Na co se můžete těšit?
Probrali jsme aktuální dění v krypto světě, kde se začal angažovat i český Miton. Dále jsme se bavili o Facebooku a startu jeho nového platebního řešení Novi, na což jsme navázali inovacemi, které chystá Visa v souvislosti s udržitelností. Přidali jsme také pár novinek z českého FinTech rybníčku a probrali další zajímavosti, které si určitě nenechejte ujít.

Mikroplatby s Martinou Královou a Tomášem Kötelešem ze společnosti Mobiletech
Každý z nás nejspíše už zažil to, že potřeboval zaplatit například za parkování, ale neměl u sebe drobné. Naštěstí i s tímto problémem si moderní technologie poradily a i drobné částky můžeme platit třeba mobilem. Právě na to se zaměřuje společnost Mobiletech a její představitelé nám v této epizodě prozradili spoustu zajímavostí o této oblasti.
K čemu všemu se mikroplatby použávají, s jakou marží se v této oblasti operuje a jaké jsou chystané inovace? To a mnohem více se dozvíte poslechem tohoto dílu.

VC a angel investice nejen do FinTech se spoluzakladatelem DEPO Ventures Petrem Šímou
Mezi hosty v našich podcastech obvykle najdete představitele českých FinTechů. Jelikož je spousta těchto společností stále ve fázi startupů, tak je velmi důležité i to, jak získávají kapitál pro svůj provoz a expanzi. Proto jsme rádi, že tentokrát přijal naše pozvání Petr Šíma, který je spoluzakladatelem české investiční společnosti DEPO Ventures. Ta chce naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.
Petr vysvětluje, jak důležité je, aby byl investor pro startup také mentorem. Jak investice do startupu probíhá od začátku do konce, jak dlouho trvá. Nezapomněli jsme samozřejmě probrat, jaké FinTech a další startupy aktuálně letí a také tržní přehled. Další zajímavosti se dozvíte právě v podcastu.

Kryptoměny a ChainCamp s jeho organizátorem Martinem Kuchařem
Každý fanoušek kryptoměn již nejspíše slyšel o ChainCampu - největší konferenci zaměřené na blockchain a kryptoměny v ČR. Martin nám prozradil, jak probíhá plánování tak velké akce a jak dopadl její druhý ročník.
Kromě organizace Chaincampu jsme se samozřejmě bavili i o tom, jaké novinky aktuálně rezonují v kryptoměnové komunitě. Probrali jsme například Bitcoin maximalismus vs altcoinerství, blockchain trilema a jeho možné řešení prostřednictvím Lightning Network, Bitcoin coby ochrana před inflací nebo i regulatorní vývoj v oblasti kryptoměn a spoustu dalších zajímavých témat.
Velmi živá byla i debata ohledně zavedení Bitcoinu jako legal tender v El Salvadoru nebo také o tom, jaké trendy Martin Kuchař zrovna sleduje v oblasti digitalizace.

Chytré investování se spoluzakladatelem Fondee Janem Hlavsou
Naši stálí posluchači už robo-advisory dobře znají a Fondee pro ně nejspíš je známým jménem. Že Fondee neznáte? Nevadí! Jan Hlavsa jej v tomto díle našeho podcastu představí a doplní i spoustu dalších zajímavých informací z oboru.
Probereme, proč může být lepší investovat přes robo-advisory platformy, jako je Fondee oproti investování do S&P 500 ETF a dalších širokých ETF a také to, jak u nich probíhá výběr konkrétních investičních produktů. Jan také prozradil, jak to vlastně bylo s pokutou od ČNB a co si slibovat od nového partnerství s investiční bankou J&T. Řeč přišla i na poplatkovou strukturu tradičních podílových fondů v ČR, ESG strategie a porovnání české a anglické FinTech scény, kde Jan se svou manželkou a spoluzakladatelkou Fondee Evou dříve působili.

S Michalem Hrabím, CEO Phonexie, o rozpoznávání a ověřování hlasu s pomocí AI
Zní to futuristicky, ale již dnes umí software od společnosti Phonexia s vysokou přesností rozpoznat vaši identitu na základě vašeho hlasu. Tato technologie, využívající umělou inteligenci, již dokázala zabránit mnoha podvodům například v bankovní sféře. Konkrétní detaily zajímavých případů, ve kterých byla hlasová biometrie úspěšně aplikována, nám v podcastu prozradil CEO Phonexie Michal Hrabí.
Jaké trendy ovlivněné digitalizovanou společností můžeme očekávat v nejbližší době? Jaká jsou nejnovější využití hlasové biometrie? O tom všem, včetně dopadů na provoz call center, jsme se s Michalem bavili. A nezapomněli jsme ani na vliv pandemie Covid-19 na toto odvětví a jeho propojení s FinTech.

FinTech na Slovensku s CEO FinTech Hubu Slovakia Jurajom Kralikom a podpředsedou Slovenské FinTech Asociácie Petrom Papanom
Naše společnost se čím dál tím více digitalizuje a jedním z důsledků tohoto jevu je fakt, že se hranice mezi státy stávají více a více zanedbatelné. Díky již tak úzkému vztahu se Slovenskou republikou tak můžeme říct, že v oblasti FinTech jsme vlastně jeden region. Proto jsme si do dalšího dílu našeho podcastu pozvali CEO FinTech Hubu Slovakia Juraja Kralika a podpředsedu Slovenské FinTech Asociácie Petera Papana.
V podcastu se dozvíte, jak obě tyto společnosti vznikly a z jaké to bylo iniciativy. Peter také popíše jejich dosavadní úspěchy, mezi které patří například podpis memoranda se Národní bankou Slovenska. Jelikož do FinTech Hubu Slovakia mohou vstoupit i zahraniční členové, mohlo by vás také zajímat, jaké jsou klíčové podmínky pro přijetí a v jakých oblastech svým členům pomáhají. Zajímavá byla také debata o tom, jak do činnosti vstupují partneři se zvučnými jmény, jako jsou Mastercard a Vacuum Labs. Nezapomněli jsme samozřejmě ani probrat současné FinTech trendy.

Revoluční platby v restauracích se spoluzakladatelem Qerka Lukášem Kovačem
Pokud bydlíte ve větším městě, tak jste na stolech restaurací na QR kódy od českého FinTechu Qerko nejspíše již narazili. V tomto díle si s námi povídal jeho spoluzakladatel Lukáš Kovač.
Proč je Qerko pohodlné pro své uživatele si můžete vyzkoušet sami v jejich aplikaci a Lukáš nám v podcastu prozradil i to, jak usnadňuje život obsluze restaurací. Řeč přišla i na spoustu dalších témat, jako jsou regulace či to, jak startup používá inovativní technologie - například umělou inteligenci. Nezapomněli jsme probrat ani spolupráci s českou investiční skupinou Miton, novou službu Qerko kiosek, vizi do budoucna a spousty dalších zajímavostí.

Tokenizace firem na blockchainu se zakladatelem XIXOIO Richardem Watzke
O tom, že za fungováním kryptoměn stojí technologie zvaná blockchain ví dnes již snad téměř každý fanoušek FinTechu. Věděli jste ale, že potenciál blockchainu je daleko větší a může být možné s jeho využitím tokenizovat i společnosti z reálného světa? Právě tomu se s Richardem Watzke, předsedou představenstva XIXOIO, věnujeme v dalším díle ze série podcastů FinTech Roadmap.
Zauvažujeme nad tím, v jaké implementační fázi blockchainu se vlastně nacházíme v porovnání s internetem v 90. letech a také o tom, zda jej už využívají některé banky a tradiční instituce. Zajímavá také byla debata o tom, co to vlastně tokenizace společností je, jak probíhá a jaký přístup k této problematice zvolilo XIXOIO. V rámci této debaty jsme se bavili například o regulacích a o tom, jak funguje algoritmus Proof of Authority, který využívá právě blockchain XIXOIO.
Samozřejmě na vás v podcastu čekají i další zajímavé informace. Přejeme příjemný poslech.

Okamžité platby přes QR kód s CMO Trisbee Michaelem Kašparem
Platby jsou něco, co každý z nás dělá obvykle několikrát za den a za historii lidstva se již mnohokrát změnil způsob, jakým je provádíme. Jaká je očekávaná budoucnost? O vývoji v oblasti retailových plateb se v tomto díle bavíme s CMO Trisbee Michaelem Kašparem.
Dozvíte se, jak v praxi fungují platby přes QRkód a v čem jsou rozdílné od plateb kreditní kartou, na které jsme zvyklí. Probereme například i alternativy, které budují BigTech společnosti, regulace, výhody a nevýhody PoS terminálů oproti čistě softwarovým platbám a také se dozvíte, jaké plány expanze tento mladý český startup má.

Investiční crowdfunding se spoluzakladatelem a CTO Upvestu Petrem Volným
Znáte českou platformu Upvest, na které je možné investovat do nemovitostí formou participace na dluhovém financování konkrétních developerských projektů? V tomto dílu si povídáme s jejím spoluzakladatelem a CTO Petrem Volným.
Jelikož se jedná o spojení dvou velmi zajímavých oblastí - investování a crowdfundingu, rozebereme jak do sebe tyto dvě oblasti zapadají a jak konkrétně funguje financování projektů na Upvest. Ve spojitosti s crowdfundingem probereme i chystanou regulaci z pera EU a také aktuální tržní přehled. Jelikož je Upvest pod křídly KB SmartSolutions a nedávno dokonce došlo k zvýšení jejich majetkového podílu, padla samozřejmě řeč i na toto téma.

Robo-advisory a WealthTech s CEO Portu Radimem Krejčím
Pozvání do našeho podcastu přijal i CEO Portu Radim Krejčí, který má letité zkušenosti z velkých finančních společností, jako jsou Patria Finance a Wood & Company a bavili jsme se spolu o robo-advisory a WealthTechu.
Neznáte termín "robo-advisory"? V této epizodě se dozvíte, co to je, jak to funguje a proč by vás možná mohlo i zajímat za pomocí robo-advisora, jako je Portu investovat. Robo-advisors jsou zaměření převážně na sektor retailového investování, který neustále roste. Proč tomu tak je? I to budete po poslechu podcastu vědět společně se spoustou dalších zajímavostí, jako například proč je nutné projít při registraci procesem KYC a nebo co je to ESG investování.
Samozřejmě přišla řeč i na technologie typu AI, ML, blockchain a jejich možné využití v investiční oblasti. Velmi zajímavé bylo také slyšet, jak prakticky funguje Portu gallery, kde lze formou participace investovat do fyzických cenností.

Chytré financování e-shopů s CEO Lemonero Janem Laštůvkou
V desátém dílu ze série podcastů k FinTech Roadmap jsme přivítali CEO společnosti Lemonero Jana Laštůvku. Lemonero poskytuje menším e-shopům financování a toto financování lze vyřídit velmi rychle a 100% online. Jak je to možné, říkáte si? To se již dovíte právě v podcastu společně s mnoha dalšími zajímavostmi. Prozradíme, že Lemonero se rozhoduje na základě dat, které proženou svým scoringovým modelem, který v sobě má prvky machine learningu a umělé inteligence.
Jelikož klienti Lemonera jsou e-shopy, zeptali jsme se, jak je ovlivnila pandemie covidu-19, v jejímž průběhu jeli na plné obrátky. Mimo jiné také probereme to, jakým zázemím je Ostrava pro začínající FinTech. Není také tajemstvím, že Komerční banka skrze KB SmartSolutions do Lemonera investovala a zeptali jsme se teda Honzy, jak celý tento proces probíhal a jak se jim s bankou pracuje.

Digitalizace bankovnictví a FinTechy v ČR s Patrikem Novým a Tomášem Michálkem z KB SmartSolutions
Věděli jste, že Komerční banka má dceřinou společnost KB SmartSolutions, která nedávno provedla akvizici několika českých FinTechů? Přímo od jejich zástupců se dovíte i další zajímavé informace o jejich činnosti. Probereme také témata partnerství bank a FinTechů, která bývají často oříškem, ale pánové nás přesvědčí o tom, že i hladký průběh je možný.
Samozřejmě probereme i otevřené bankovnictví a jeho budoucnost i v závaznosti na směrnici PSD2. Jako zajímavý příklad zmíníme interní start-up KB Finbricks. Dotkneme se také inovativních a zajímavých challenger a neo bank a toho, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Zajímavá je i debata o technologiích - zabrousíme do světa umělé inteligence, strojového učení i kryptoměn a jejich možných využití.
Jak již je v našich podcastem zvykem, tak hosté vyjádří své názory na to, kam se probírané odvětví ubírá a jaké trendy sledovat.

Payments s CEO Platební instituce Roger Adamem Šoukalem
Podcast s Adamem Šoukalem, spoluzakladatelem a CEO Platební instituce Roger a.s., začneme netradičně oznámením o jejich nové službě Roger ověřit, díky které si můžete zdarma ověřit finanční zdraví společností. Finanční zdraví podniků je hodnoceno ratingem a s Adamem se bavíme i o tom, jaký vliv měla pandemie covid-19 na tento rating. Diskutujeme také možnost přistupování k této službě pomocí API, což i v našich jiných příspěvcích hodnotíme obecně jako velmi důležité. Tato služba může být užitečná, když se rozhodujete, jestli klientovi umožníte platbu na fakturu, což souvisí s hlavní činností Rogeru a to je zkracování splatnosti faktur. Adam Šoukal vysvětlí, co to zkracování splatnosti faktur je a jak probíhá a dále diskutujeme i různé globální trendy.
Mezi probíraná témata patří mimo jiné vzestup BNPL plateb jak v zahraničí tak i v ČR, blockchain a jeho využití v oblasti plateb i vstup BigTechů do tohoto odvětví. Nezapomeneme také ani na otevřené bankovnictví, které s platbami neodlučitelně souvisí a na alternativní platební metody, které se postupně prosazují. Probereme i další zajímavá témata, která si určitě nenechte ujít a pusťte se do poslechu tohoto podcastu.

InsurTech se spoluzakladatelem MutuMutu Tomášem Vakrmanem
Pokud pravidelně posloucháte naše podcasty nebo čtete naše články, určitě vám neuniklo slovo FinTech. Slovo InsurTech je však možná pro vás novinkou a pokud tak tomu je, určitě nejste sami. Tím, co to vlastně InsurTech je, jaké je o něm povědomí u běžných lidí uvádí další ze série našich podcastů Tomáš Vakrman, spoluzakladatel českého InsurTechu Mutumutu, přičemž prozradí i, jaký je stav InsurTechu v České republice v porovnání se zahraničím a jaký vliv v tom sehrála pandemie covid-19.
Do mnohých oblastí nyní pronikají BigTechy a ani pojišťovnictví není výjimkou. Tento trend s Tomášem také probíráme a zhodnotí i výhody a nevýhody, které BigTechy oproti tradičním hráčům mají jak z hlediska zákazníka tak i z hlediska konkurence. Stejně tak probíráme další trend, který proniká všemi oblastmi a to je zvyšování důrazu na customer experience. Toto téma je právě Mutumutu velmi blízké, jelikož odměňují zákazníky za dobré chování.
Dále se zaměříme na využití průlomových technologií umělé inteligence a strojového učení v pojišťovnictví, jelikož se právě v této oblasti v poslední době velmi silně prosazuje například formou strojového rozpoznávání fotografií. Více už však nebudeme prozrazovat, jelikož to a mnohem víc se dozvíte poslechem tohoto podcastu.

Jaký byl pro FinTech rok 2020 a co sledovat v roce 2021? O tom se bavíme s Ondřejem Machačem z Fintree
O spolupráci Asociace CTIT a Fintree jste se již možná dozvěděli z našeho společného článku na téma "Co dokáže Fintech?". V rámci naší spolupráce jsme si pro vás přichystali i tento informacemi nabitý podcast, ve kterém se s Ondřejem Machačem, spoluzakladatelem Fintree, bavíme o tom, co nám ve světě FinTech přinesl rok 2020 a co sledovat v roce současném.
Probereme toho opravdu hodně a každý si přijde na své, ať již vás zajímá dopad pandemie covidu-19 na e-commerce, boom kryptoměn, růst retailového investování, jak se vedlo challenger bankám nebo tuzemská FinTech scéna. Nevynecháme samozřejmě ani české BankID, regulace investičních crowdfundingových platforem, vstup platební brány Stripe do ČR, znovu oživení projektu Facebook Libra a mnohé další zajímavosti.
Nenechte si tedy určitě tento přehled událostí ze světa FinTech ujít stejně tak, jako další články, podcasty a další informační zdroje, které pro vás připravujeme.