
Czytu Czytu
By Czytu Czytu
Prowadzą: Magdalena Adamus (Megu) i Katarzyna Czajka (Zwierz Popkulturalny).

Czytu CzytuMay 31, 2023

#92 – Kontrowersje wokół Lubimyczytać.pl
Witajcie w dziewięćdziesiątym drugim odcinku podcastu Czytu Czytu!
Tym razem dołączymy się do niedawnej dyskusji na temat portalu Lubimyczytać.pl i tego, czy system gwiazdkowy w ocenianiu literatury ma w ogóle sens. Porozmawiamy również o review bombingu (celowym zaniżaniu ocen w wyniku zmasowanej akcji wystawiania jedynek) i zastanowimy się, co można by zmienić, żeby internetowe ocenianie książek miało więcej sensu. Dodatkowo rozmawiamy dzisiaj o dwóch książkach, a że trochę się rozgadałyśmy, to ostrzegamy, że odcinek jest długi. Megu opowiada o książce Piotra Tarczyńskiego „Rozkład. O niedemokracji w Ameryce”, a Kasia pochyla się nad „Moja ukochana i ja” Renaty Lis.
Życzymy miłego słuchania,
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#91 – Wyzwanie: wybieramy polskie książki dla obcokrajowców
Witajcie w dziewięćdziesiątym pierwszym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Przerywamy dramy, by nieść wam content rozrywkowy! Tym razem zdecydowałyśmy się w Czytu na książkowe wyzwanie i każda z nas wybrała pięć polskich książek, które poleciłaby osobie z zagranicy. Cel wyzwania? Dobrać takie lektury, które w jakiś sposób zaprezentują polską duszę, a jednocześnie będą na tyle zrozumiałe, że nie przytłoczą kogoś niewychowanego w otoczeniu polskich kontekstów. Jak szybko zauważycie, choć każda z nas trochę inaczej zrozumiała to wyzwanie, i tak skończyło się na tym, że wybrałyśmy kilka podobnych książek. Jakich? Tego dowiecie się z odcinka. I oczywiście zachęcamy was do tego, aby w komentarzach zgłaszać własne propozycje.
Życzymy miłego słuchania,
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#90 – Chleba, igrzysk, holopolo! Czyli o monetyzacji pasiaków
Witajcie w dziewięćdziesiątym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Choć w poprzednim odcinku stwierdziłyśmy, że wszystko na ten temat zostało już powiedziane, to okazuje się, że dyskusja wokół eksploatowania tematu wojny, Zagłady i ludzkiego cierpienia w literaturze popularnej jest rozwojowa, a od czasu oburzenia na Maxa Czornyja pozującego na zdjęciach promocyjnych swojej książki na nazistę, internet dopisał do niej kolejne rozdziały. Dlatego cały odcinek poświęcamy naszym rozważaniom na ten temat. Kontrowersje wywołane (i wciąż podsycane) przez niesłynnego prawnika-pisarzynę są dla nas punktem wyjścia do rozmowy o cynizmie rynku wydawniczego, kluczowym znaczeniu Pamięci i o tym, co to znaczy, że „coś jest oparte na faktach”. Przy okazji staramy się patrzeć nie tylko na kwestię Zagłady, ale na instrumentalne wykorzystywanie w pulpowej literaturze historycznej innych tragedii, zwłaszcza trwającej wojny w Ukrainie.
W tym odcinku wyjątkowo nie ma książek z torebki, ale liczymy, że temat główny wam to wynagrodzi.
Życzymy miłego słuchania,
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#89 – „Ważne tematy” w young adult i granice książkowego marketingu
Witajcie w osiemdziesiątym dziewiątym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Zgodnie z zapowiedzią bierzemy się za bary z kontrowersyjnym tematem, który od dłuższego czasu nie dawał nam spokoju. Słuchając tego odcinka, z pewnością zauważycie, że jest to kwestia, o której niezwykle trudno się rozmawia i niekoniecznie da się tutaj dojść do jednoznacznych wniosków. Czy wydawnictwa celowo wykorzystują tak zwane „ważne tematy” w młodzieżówkach do „śliskiej” promocji? Na ile można sobie pozwolić w marketingu queerowego YA, a gdzie zaczyna się robić problematycznie? I gdzie postawić granicę, o ile w ogóle się da? Mamy nadzieję, że w naszej dyskusji udało nam się nakreślić pewien zakres problemu i podrzucić kilka kwestii do rozważenia.
A w segmencie torebkowym Kasia nie dołącza do internetowej połajanki na „Zgubę” Natalii Szostak (wydawnictwo WAB), a Megu będzie was przekonywać, że to, czego potrzebujecie w swoim życiu, to mafijne fantasy „Miasto jadeitu” i „Wojna o jadeit” Fondy Lee (Megu czytała w oryginalne, ale pierwszy tom właśnie wydał po polsku MAG w tłumaczeniu Michała Jakuszewskiego).
Życzymy miłego słuchania,
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#88 – Na dwa głosy o „Babel” Rebekki F. Kuang
Witajcie w osiemdziesiątym ósmym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Nad tym odcinkiem wisi jedno bardzo ważne pytanie: czy Czytu Czytu go przetrwa? Na tapet bierzemy bowiem książkę głośną, wyczekiwaną i od dawna głośno uwielbianą przez Megu, czyli „Babel” Rebekki F. Kuang, która właśnie ukazała się po polsku nakładem Fabryki Słów w tłumaczeniu Grzegorza Komerskiego. Nie będzie to jednak odcinek wypełniony samymi zachwytami, ponieważ nie mówimy na jej temat jednym głosem. Przygotujcie się więc na zażartą dyskusję, przerzucanie się plusami i minusami oraz śpiewanie Megu (z góry za to przepraszamy). Emocji na pewno nie zabraknie i do samego nie będzie jasne, czy kiedykolwiek wrócimy z następnym odcinkiem. O tym musicie się przekonać sami.
A zanim przejdziemy do „Babel”, we wstępie mamy kilka przemyśleń na temat wyników tegorocznego Plebiscytu Książka Roku Lubimy Czytać.
Segment spoilerowy zaczyna się na 00:54:30
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#87 – Jak to jest czytać 200 książek rocznie? Rozmowa z Anną Landau-Czajką
Witajcie w osiemdziesiątym siódmym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Tego w naszym podcaście jeszcze nie było – zaprosiłyśmy gościnię! Z tej okazji spotkałyśmy wokół mikrofonu we trójkę, i to w jednym pomieszczeniu (dlatego audio może wam przypomnieć stare dobre czasy Czytu, kiedy nagrywałyśmy tak regularnie): Megu, Kasia i Anna Landau-Czajka, prywatnie mama tej drugiej. O mamie Kasi zapewne wielokrotnie czytałyście albo słyszałyście w zwierzowych socialach i być może nie umknęło waszej uwadze, że pani Anna pochłania rocznie niesamowitą liczbę książek, która może przyprawić o zawrót głowy. W związku z tym w tym odcinku rozmawiamy sobie luźno o tym, jak to jest czytać tak dużo, czy można się tego nauczyć, jak dobierać sobie lektury przy takim tempie i jaką opinię o stanie obecnego rynku książki ma ktoś, kto naprawdę czyta spory jego wycinek. Mamy nadzieję, że taka nowatorska jak na nas forma przypadnie wam do gustu.
Życzymy miłego słuchania,
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#86 – I dla młodych, i dla dorosłych. Jak zmieniały się książki YA
Witajcie w osiemdziesiątym szóstym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Zapraszamy was do rozmowy na temat, który w nas buzował już od dłuższego czasu. Trochę po nim przemykałyśmy przy okazji dyskusji o BookToku czy Wattpadzie, ale czas by doczekał się własnego odcinka. Wobec tego naszym najnowszym tematem jest literatura young adult! Spróbujemy określić, gdzie leżą jej początki, co przyczyniło się do jej niezwykłej popularności, jakie motywy przewodziły w niej przez lata, a w końcu: czy to dobrze, czy to źle, że czyta ją tak wielu dorosłych. Wiemy, że wielu z was również zaczytuje się w pozycjach z tej kategorii, więc liczymy, że odcinek wam się spodoba. A w segmencie torebkowo-recenzenckim Megu wpisuje się w temat odcinka i opowiada o „Wszyscy jesteśmy łotrami” Amandy Foody i Christine Herman (wydawnictwo Young, tłumaczenie: Janusz Maćczak), a Kasia mówi o książce, która z tej klasyfikacji gatunkowej zdecydowanie się wyłamuje i są to wspomnienia „Cieszę się, że moja mama umarła” Jennette McCurdy (wydawnictwo Prószyński, tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska).
Przy okazji przypominamy, że Megu została nominowana w kategorii Człowieka Książki w plebiscycie Lubimy Czytać. Możecie zagłosować na nią tutaj: https://lubimyczytac.pl/plebiscyt
Życzymy miłego słuchania,
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#85 – „Spare” biografia księcia Harry’ego
Witajcie w osiemdziesiątym piątym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Dziś pozwalamy się porwać trendom i rozmawiamy o najgorętszej premierze tego sezonu. Wiemy, że czekaliście na ten odcinek – bo to trochę temat z gatunku „czytamy, żebyście wy nie musieli”. Jeszcze przed polską premierą bierzemy na tapet biografię księcia Harry’ego „Spare” i mamy na jej temat do powiedzenia tak wiele, że tym razem odpuszczamy recenzje z torebki. Opowiemy wam nie tylko o tym, jaką treść znajdziecie w książce, ale nawiążemy również do tego, jak mówi się o niej w mediach i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy książę Harry ma prawo do opowiedzenia własnej historii. Uwaga, w podcaście pada słowo „penis”.
Życzymy miłego słuchania,
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#84 – Przeglądamy zapowiedzi na 2023 rok
Witajcie w osiemdziesiątym czwartym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Przed wami pierwszy odcinek podcastu w roku 2023, a takie odcinki rządzą się swoimi prawami. Dlatego wspólnie przygotujemy się na nadchodzące w nowym roku premiery i porozmawiamy o tym, na co warto czekać… a przynajmniej na co na pewno czekamy my. Dlatego długopisy w dłoń i zachęcamy do notowania! Tytułów będzie sporo i na pewno będziecie mieli z czego wybierać.
A w segmencie torebkowym zaskoczenie, aż dwa kryminały! Megu chwali „Zagubionego” Simona Becketta (wydawnictwo Czarna Owca, tłumaczenie: Bartłomiej Nawrocki), a Kasia omawia „Nieobliczalną” Magdy Stachuli (wydawnictwo Luna).
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#83 – Jak się pozbyć książek?
Witajcie w osiemdziesiątym trzecim odcinku podcastu Czytu Czytu!
To nasz ostatni odcinek w tym roku – po kilku miesiącach regularnych publikacji uznałyśmy, że zasługujemy na świąteczną przerwę, żeby najeść się piernika i naczytać czegoś świątecznego. Wrócimy do was ze zdwojoną energią na początku stycznia!
Ale zanim to nastąpi i zanim pod choinką znajdziecie nowe pozycje do waszej biblioteczki, zapobiegawczo porozmawiamy sobie o tym, jak pozbyć się nadmiaru książek. Podzielimy się naszymi doświadczeniami w temacie, bo obie w ostatnich latach musiałyśmy zwolnić nieco miejsca w mieszkaniach, i opowiemy, w jaki sposób sobie z tym poradziłyśmy. Oprócz tego porozmawiamy o innych metodach na czyszczenie biblioteczek oraz zahaczymy o temat książkowego minimalizmu.
W segmencie torebkowym przygotowałyśmy: Megu serię Dewabad, czyli „Miasto mosiądzu”i „Królestwo miedzi” S. A. Chakraborty (wyd. WeNeedYA, tłumaczenie: Maciej Studencki), a Kasia roni łzy zachwytu nad dramatem „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” Ishbel Szatrawskiej.Życzymy wam Wesołych Świąt i do usłyszenia w przyszłym roku!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#82 – Książkary i patronaty
Witajcie w osiemdziesiątym drugim odcinku podcastu Czytu Czytu!
W najnowszym odcinku trochę łączymy dwa pokrewne tematy. Rozmawiamy sobie o fandomie internetowych „książkar” w świetle rozmaitych inb, jakie w książkowej części polskiego internetu ostatnimi czasy zaistniały (okładka odcinka nieprzypadkowa), oraz poruszamy kwestię patronatów medialnych nad książkami. A raczej – jak idea patronatów została wypaczona przez mniejsze wydawnictwa i jak zaprzęgnięto ją do wykorzystywania entuzjazmu młodych czytelników.
W segmencie torebkowym przygotowałyśmy: Megu serię „Ogień i krew” George’a R. R. Martina (wyd. Zysk i Spółka, tłumaczenie: Michał Jakuszewski), a Kasia komiks „Zasada trójek” Tomasza Grządziela.
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#81 – Madly, Deeply: Dzienniki Alana Rickmana
Witajcie w osiemdziesiątym pierwszym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Na początku tego roku minęło 6 lat od śmierci Alana Rickmana, a teraz doczekaliśmy się wydania jego dzienników w formie książkowej. Zachęcone fragmentami opublikowanymi m.in. w Guardianie i Observerze zdecydowałyśmy się obie przeczytać je tuż po premierze, licząc na dobry przyczynek do dyskusji o pośmiertnym publikowaniu zapisków zmarłych osób publicznych. Wyobraźcie sobie więc, jakie było nasze zdziwienie, kiedy nasza potencjalna połajanka rynku wydawniczego za monetyzowanie czyichś prywatnych notatek zamieniła się w krytykę redakcji i całego wydania. Innymi słowy to będzie odcinek o tym, jak ważne jest opracowanie takich dzienników, żeby nadawały się do czytania przez masowego odbiorcę.
Za to w segmencie torebkowych czekają na was same pozytywne recenzje. Kasia poleca książkę Marka Seala „Zostaw broń, weź cannoli. Kulisy powstania filmu ” (wyd. Albatros, tłumaczenie: Robert Waliś), a Megu „The Altas Six” Olivie Blake (wyd. You&YA, tłumaczenie: Stanisław Bończyk).
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#80 – Najpierw Wattpad, potem książka?
Witajcie w osiemdziesiątym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Wattpad to prawdziwy fenomen wśród osób czytających – serwis do publikowania własnych opowiadań i fanfików od kilku lat podbija wyobraźnię głównie młodych czytelników. Nic więc dziwnego, że wydawnictwa szybko zaczęły ostrzyć sobie na niego ząbki, a do strefy amatorskiej kreatywności zaczęły przebijać się oferty publikacji wattpadowych historii w formie tradycyjnych książek. W związku z tym w najnowszym odcinku nie będziemy rozmawiać o treściach dostępnych w serwisie, ale jak stał on się kolejnym „trendem” na rynku wydawniczym. Zastanowimy się, skąd bierze się miłość profesjonalistów do Wattpada, oraz o szansach i zagrożeniach dla młodych osób autorskich, które po sukcesie na Wattpadzie dostają propozycję wydania pierwszej książki.
Dodatkowo każda z nas przygotowała jedną recenzję: Megu poleca kryminał Tany French „Z dala od świateł” od wydawnictwa Albatros (tłumaczenie: Łukasz Praski), a Kasia spełnia wasze potrzeby o literaturze nieco poważniejszej i opowiada o najnowszej książce Hanny Krall „Szczegóły znaczące” od Wydawnictwa Literackiego.
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#79 – Książkowe miejsca w mediach
Witajcie w siedemdziesiątym dziewiątym odcinku podcastu Czytu Czytu!
Tym razem zastanowimy się wspólnie, gdzie szukać dyskusji na tematy literackie i jak rozmowy okołoksiążkowe wyglądają na różnych platformach. Jeszcze raz wrócimy na chwilę do BookToka, ale porozmawiamy też o Bookstagramie, Booktubie i tym czymś, co jest na Facebooku, ale przecież nie nazwiemy tego Bookbookiem. Nie będziemy się ograniczać tylko do internetu, ale wspomnimy również o recenzjach książek w prasie. Czym różnią się te książkowe przestrzenie, jakich treści można się po nich spodziewać i jak kształtuje się ich demografia? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym odcinku, a także doradzimy wam, kogo śledzić w sieci, aby trafiać na najsmaczniejsze literackie aferki. W segmencie torebkowym Kasia recenzuje romans „The Spanish Love Deception” Eleny Armas, a Megu opowiada o queerowym kryminale „Lavender House” Leva AC Rosena.
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

#78 – Na tropie tropów
Przed wami siedemdziesiąty ósmy odcinek Czytu Czytu!
Enemies to lovers, only one bed czy grumpy sunshine? Jeśli nomenklatura książkowego internetu nie jest wam obca, to z pewnością kojarzycie te hasła. W najnowszym odcinku rozmawiamy o motywach gatunkowych w literaturze popularnej. Dowiecie się, jakich motywów nie lubimy, a po jakie sięgamy chętniej. Specjalnie dla was Kasia zanurkowała w odmęty BookToka, aby wykopać najdziwniejsze i najmniej oczywiste motywy i tropy romansowe, jakie uda się jej znaleźć. Ale żeby dyskusja nie była tylko lekka i przyjemna pochylimy się również nad przenikaniem motywów do książkowego marketingu i zastanowimy się nad tym, co jest ważniejsze: pisanie pod motyw czy pisanie po prostu? W segmencie torebkowym zaś Megu ma dla was recenzję "Tajemnej historii" Donny Tartt, a Kasia opowiada o „Tweet Cute” Emmy Lord.
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu

#77 – Co się wyprawia na rynku książki w USA?
Przed wami siedemdziesiąty siódmy odcinek Czytu Czytu!
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy sobie o biznesowych i prawnych smaczkach związanych z rynkiem książki w kontekście tego, co ostatnio dzieje się w tym temacie w Stanach Zjednoczonych. „A czemu miałaby nas obchodzić sytuacja w Stanach?” zapytacie. No cóż – to też wam wytłumaczymy. Poza tym dowiecie się, o co chodzi z blokowaniem fuzji domów wydawniczych Penguin Random House i Simon & Schuster, dlaczego wszyscy oburzają się na sieć księgarni Barnes & Noble i jak zakazuje się książek w amerykańskich bibliotekach. Będzie edukacyjnie, nieco politycznie i, jak na nas, bardzo długo! A poza tym w sekcji książek z torebki Kasia będzie zakładała fanklub utworów Serhija Żadana, a Megu spiecze raczka przy „A Marvellous Light” Freyi Marske.
Twitterowy wątek o procesie w sprawie Penguina i Simona znajdziecie tutaj: https://twitter.com/JohnHMaher/status/1553919317883985921
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu

#76 – Blaski i cienie Booktoka
Przed wami siedemdziesiąty szósty odcinek Czytu Czytu!
Wiemy, że wiele osób czekało na ten temat! W kręgach okołoksiążkowych hasło TikTok potrafi rozpalić dyskutantów do czerwoności. Czy ta wciąż młoda platforma społecznościowa to przekleństwo czy błogosławieństwo dla rynku książkowego? Jak trendy Booktoka wpływają na przemysł wydawniczy? Czy forma krótkich filmików pozwala na satysfakcjonujące mówienie o książkach? Czy hity Booktoka zasługują na cały ten hajp? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym odcinku, równoważąc drażniące nas minusy niewątpliwymi zaletami tej jeszcze świeżej, ale wpływowej społeczności młodych amatorów czytania. Na rozkręcenie tematu mamy dla was recenzje książek, które swoją ogromną popularność zawdzięczają właśnie Booktokowi: Megu opowiada o „Siedmiu mężach Evelyn Hugo” Taylor Jenkins Reid, a Kasia o „The Love Hypothesis” Ali Hazelwood.
Życzymy miłego słuchania!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu

#75 – Seria „Okrutny książę” Holly Black
Cześć! Witajcie w siedemdziesiątym piątym odcinku Czytu Czytu!
W nowym odcinku nie rozmieniamy się na drobne, tylko omawiamy dla was jeden tłuściutki temat, czyli całą trylogię „Okrutny książę” autorstwa Holly Black. To seria, do której powracamy na łamach Czytu, ponieważ kilka lat temu pierwszą część polecała wam Megu. Tym razem obie pochylamy się nad całym cyklem, zastanawiając się, co stoi za jego ogromną popularnością (nawet teraz, kilka lat po premierze) i jak pisarstwo Holly Black wpisuje się w popularne motywy w literaturze młodzieżowej. Ostrzegamy, że to odcinek mocno dosłodzony, bo tak jakoś wyszło, że cała trylogia ogromnie nam się spodobała. I to mimo ogona.
Uwaga na SPOILERY od 00:46:22 do 00:53:20.
Życzymy miłego słuchania i, miejmy nadzieję, czytania.
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Catus Geekus)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu

#74 – Nie mamy czasu na czytanie
Cześć! Witajcie w siedemdziesiątym czwartym odcinku Czytu Czytu!
W najnowszym odcinku rozmawiamy o tym dlaczego długo nas nie było, jak walczymy o to by znaleźć czas na czytanie. Co nie jest łatwe kiedy właśnie zaczęło się nowy tryb pracy i jeszcze do tego małego bąbla, którego podobno nie wolno zupełnie ignorować. Ale omawiamy także książki które jednak mimo niesprzyjających okoliczności udało się nam przeczytać.
W najnowszym odcinku usłyszycie o książkach:
"Dwór cierni i róż" Sarah J. Maas, Uroboros 2016
"Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat" Jason Hickel, Karakter 2021
"Lata" Annie Ernaux, Wyd. Czarne 2022
"Chodząc w Tatry" Kuba Szpilka, Wyd. Czarne 2022
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu

#73 – Czytu Czytu czyta prasę
Cześć! Witajcie w siedemdziesiątym trzecim odcinku Czytu Czytu!
Tym razem kontynuujemy serię tematów około książkowych, ale wciąż związanych z czytaniem i zamiast mówić o książkach, skupimy się na prasie. Dowiecie się, jakie tytuły czytamy, po jakie według nas warto sięgnąć i czy sięganie po gazety ze wszystkich stron ideologicznych sporów ma sens. A w torebkach czekają na was recenzje cegły „My naród: Nowa historia Stanów Zjednoczonych” Jill Lepore i cyklu rozmów „Smutek ryb” Hanny Krall.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl.
Do usłyszenia!
SPIS TREŚCI CO MAMY W TOREBCE:
00:01:00 – „My naród: Nowa historia Stanów Zjednoczonych”, Jill Lepore, tłum. Jan Szkudliński, wyd. Poznańskie
00:15:20 – „Smutek ryb”, Hanna Krall, wyd. Dowody na istnienie
TEMAT ODCINKA: 00:22:26 – Czytu Czytu czyta prasę
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu

#72 – Kalendarze, terminarze, planery
Cześć!
Witajcie w siedemdziesiątym drugim odcinku Czytu Czytu! W tym odcinku przygotowałyśmy dla was coś zupełnie innego i rozmawiamy o temacie z pogranicza świata wydawniczego i papierniczego: o jakże popularnych obecnie planerach, terminarzach, kalendarzach i bullet journalach (w końcu to też miniksiążeczka między dwoma okładkami!). Porozmawiamy sobie o tym, skąd właściwie wziął się ludzki zwyczaj planowania przyszłości na papierze, jak się rozwijał i jak przez lata zmieniały się nasze techniki prowadzenia własnych zapisków. A w torebkach dla rozgrzewki czekają na was recenzje albumu „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” Barbary Gawryluk oraz reportażu „Cokolwiek powiesz, nic nie mów – zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej” Patricka Radden Keefe’ego.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
CO MAMY W TOREBCE:
00:01:45 – „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”, Barbara Gawryluk, wyd. Marginesy
00:12:09 – „Cokolwiek powiesz, nic nie mów – zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej”, Patrick Radden Keefe, tłum. Jan Dzierzgowski, wyd. Czarne
00:31:39 – Kalendarze, terminarze, planery
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu

#71 – Nasze dorastanie z komiksami
Cześć!
Witajcie w siedemdziesiątym pierwszym odcinku Czytu Czytu! W tym odcinku zapraszamy was w podróż po historiach obrazkowych, czyli prezentujemy gratkę dla nerdów: będą WYŁĄCZNIE komiksy! Komiksiarze odnajdywali na naszych łamach smaczki już wcześniej, bo od zawsze było wiadomo, że od czasu do czasu zamieniamy książki na komiksy, ale tym razem nie mówimy o niczym innym, a na dodatek cofamy się w przeszłość i zagłębiamy się w nasze komiksowe początki. Od jakich komiksów zaczynałyśmy życie komiksiary? Jakie tytuły od zawsze były w naszych domach, bo czytali je inni? Jak z czasem zmieniały się nasze gusta? Na te i inne pytania odpowiemy w tym odcinku! Oczywiście w naszych torebkach również znajdują się same komiksowe pozycje. Megu opowiada o „Dziedzictwie Jowisza” Marka Millara i wolnej wariacji na temat „Folwarku zwierzęcego”, czyli o frankofońskim „Zamku zwierzęcym”, a Kasia dzieli wrażeniami z „Trasy promocyjnej” Andiego Watsona i Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Omawiane komiksy: „Dziedzictwo Jowisza”, Mark Millar, Frank Quitely, wyd. Mucha Comics
„Trasa promocyjna”, Andi Watson, wyd. Marginesy
„Zamek zwierzęcy”, Xavier Dorison, Felix Delep, wyd. Taurus Media
„Fale”, AJ Dungo, wyd. Marginesy
Czytu Czytu prowadzą: Magdalena Adamus (Megu) Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#70 – Nieznośna lekkość debiutu
Cześć!
Witajcie w siedemdziesiątym odcinku Czytu Czytu! Tematem tego odcinka będą książkowe debiuty, przy których zadajemy sobie kilka pytań: czy podchodzimy do książki inaczej, wiedząc, że napisał ją debiutant? Czego w debiutach nie lubimy? Czyjej pomocy koniecznie potrzebuje początkujący pisarz (spoiler: REDAKTORA)? I w końcu: jakie romantyczne mity wiążą się z całym zjawiskiem? Przyczynkiem do naszej dyskusji jest jedna z pozycji, które znajdziecie w naszych torebkach: Megu przeczytała debiut sci-fi „Axiom’s End” youtuberki Lindsay Ellis, a Kasia przełamuje lekką konwencję historii o ufo dwoma książkami o tematyce żydowskiej i opowie wam o „Kto odejdzie, już nie wróci” Shulema Deena i „Synapsach Marii H.” Hanny Krall.
Omawiane książki:
„Kto odejdzie, już nie wróci”, Shulem Deen, wyd. Czarne, 2020
„Axiom’s End”, Lindsay Ellis, wyd. St. Martin’s Press, 2020
„Synapsy Marii H.”, Hanna Krall, wyd. Wydawnictwo Literackie, 2020
Czytu Czytu prowadzą: Magdalena Adamus (Megu) Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#69 – Weronika Łodyga „Hurt/Comfort”
Cześć!
Witajcie w sześćdziesiątym dziewiątym odcinku Czytu Czytu! W tym tygodniu przybywamy do was z odcinkiem sponsorowanym – wraz z Wydawnictwem Kobiecym przygotowałyśmy szczegółowe omówienie książki „Hurt/Comfort” Weroniki Łodygi. Powieść zasiliła polską sekcję queerowych młodzieżówek, której, jak wiecie, od lat gorąco kibicujemy, tym bardziej miło nam jest wprowadzić was w świat szkolnych problemów, sercowych rozterek i młodzieńczych problemów z rodzicami. Zastanawiamy się też nad tym co by było gdyby ktoś na qqueerowy romans pragnął przepisać Lalkę i dlaczego chcemy dalszych tomów o rodzicach głównych bohaterów. Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia! C
zytu Czytu prowadzą: Magdalena Adamus (Megu) Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#68 – O książkach naukowych słów kilka
Cześć!
Witajcie w sześćdziesiątym ósmym odcinku Czytu Czytu! Tym razem zastanawiamy się nad tym, jakim językiem pisane są książki naukowe i dlaczego często jest to żargon nie do przyswojenia dla przeciętnego czytelnika. Czy naukowcy powinni dla nas „zgłupić” swoją terminologię czy może jest to kwestia absolutnie nie do przeskoczenia i książki naukowe z definicji muszą mieć wysoki próg wejścia? Oprócz tego rozmawiamy o rynku wydawniczym książek naukowych, ich zawrotnych cenach i o tym, dlaczego ten segment rynku tak bardzo różni się od innych pod kątem biznesowym. W sekcji torebkowej wyjątkowo mamy dla was aż trzy pozycje: króciutką powieść Mikołaja Grynberga „Poufne”, obowiązkowe lizusostwo wobec wydawnictwa Czarne w postaci „Gniewu” Tomasza S. Markiewki i niefortunne przytyki do Wydawnictwa Krytyki Politycznej w recenzji „Kebabistanu” Krystiana Nowaka. Dziwnym trafem Krytyka Polityczna sporo od nas w tym tygodniu obrywa, jednak zapewniamy, że to całkowity przypadek.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Omawiane książki: „Poufne”, Mikołaj Grynberg, wyd. Czarne 2020 „Gniew”, Tomasz S. Markiewka, wyd. Czarne 2020 „
Kebabistan”, Krystian Nowak, wyd. Krytyka Polityczna 2020
„Prześniona Rewolucja”, Andrzej Leder, wyd. Krytyka Polityczna 2014
Czytu Czytu prowadzą: Magdalena Adamus (Megu) Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki: Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#67 – Czterdziestolatek Harry Potter
Cześć!
Witajcie w sześćdziesiątym siódmym odcinku Czytu Czytu! Dzisiejszy temat to prawdziwa gratka dla potteromaniaków. Harry Potter w metryce dobił do czterdziestki i z tej okazji pochylamy się nad serią o jego przygodach, ale z niego innej strony – porozmawiamy o tym, jak odbiór całej serii zmieniał się z biegiem lat, jakie towarzyszyły jej kontrowersje, jak dzisiaj czyta się niektóre wątki i jak J.K. Rowling za wszelką cenę próbuje podkopać swoje pisarskie osiągnięcia. Niestety w czasie nagrania dopadła nas mroczna klątwa i w związku z tym mikrofon Megu odmówił współpracy, dlatego tym razem jakość jej nagrania jest nieco gorsza i brzmi trochę jak telefoniczny gość we własnym podcaście. Mamy nadzieję, że to nie odbierze wam przyjemność ze słuchania.
Mamy też ogłoszenie wyników konkursu z poprzedniego odcinka. Egzemplarz „Red, White & Royal Blue” powędruje do Aleksandry Świerkowskiej za romans z Grace Kelly. Aleksandro, odezwij się do nas na poniższego maila!
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#66 – „Red, White & Royal Blue”
Cześć!
Witajcie w sześćdziesiątym szóstym odcinku Czytu Czytu! W tym tygodniu nie tylko powraca lubiany segment „z torebki” ale także macie szansę posłuchać zachwytów Megu (i trochę Kasi) nad książką która wprowadzi was w prawdziwy czytelniczy błogostan. Po tym jak w zeszłym roku Megu zachwycała się „Red, White and Royal Blue”, książka znów wraca do podcastu tym razem z okazji pojawienia się na rynku jej polskiego przekładu. Zachwycamy się radosnym gejowskim romansem, rozmawiamy o problemach z tłumaczeniem i rozmyślamy kogo obsadziłyśmy w zapowiadanej ekranizacji powieści. Mamy też dla was niespodziankę konkurs, w którym można wygrać egzemplarz tej przeuroczej powieści. Szczegóły w odcinku! Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Omawiane książki:
Alice Lugen, ” Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” wyd. Czarne, 2020
Suzanne Collins, „Ballada Ptaków i Węży”, wyd. Media Rodzina, 2020
Casey McQuiston, „Red, White and Royal Blue”, wyd. Prószyński, 2020
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki: Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#65 – Na Jowisza! Nasze boje z Jeżycjadą
Cześć!
Witajcie w sześćdziesiątym piątym odcinku Czytu Czytu! Niektórzy z was mieli szansę go już posłuchać (i zobaczyć!), bo uczestniczyli w naszym livie kilka tygodni temu. W końcu powracamy do was z zapisem audio naszej (jakże długiej!) dyskusji o Jeżycjadzie. Dowiecie się z niego, jak rozpoczynały się nasze boje ze słynną poznańską serią i jak dawna miłość powoli przeobrażała się w „love/hate relationship”. Ale spokojnie, gorzka krytyka zostaje wyrównana wspomnieniami o tym, co w Jeżycjadzie dobre i słuszne, więc wspólnie z nami będziecie mogli wskoczyć do basenu pełnego nostalgii. Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#64 – Rynek książki w czasie COVID-19
Tym razem pochylamy się nad kwestią tak aktualną, że bardziej aktualna być nie może – nad stanem rynku książki w czasie izolacji. Co się zmieniło? Jak wygląda obecnie sytuacja świata literatury? Przedstawimy wam trzy perspektywy: autorów, wydawnictw i księgarni, i zastanowimy się nad tym, czy my jako czytelnicy możemy coś z tym zrobić, i jak sytuacja odmieni się po zniesieniu lockdownu.
? Odwiedź stronę akcji „Książka na telefon”
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#63 – Co czytamy w zamknięciu
Jest to odcinek niespodzianka, który nagrałyśmy, aby osłodzić wam nieco oczekiwanie na powrót podcastu i smętny okres kwarantanny. A ponieważ cóż innego można robić na kwarantannie poza czytaniem, ten rozbiegowy odcinek jest jednym wielkim „co mamy w torebce”. Dzielimy się z wami naszymi lekturami na czasy zarazy: jest tu trochę reportażu, trochę powieści i mnóstwo, mnóstwo young adult.
Spis treści: Kwarantannowa Edycja „Co mamy w torebce”:
00:02:38 – „Nie zdążę”, Olga Gitkiewicz
00:11:38 – „Normalni ludzie”, Sally Rooney
00:19:38 – Trylogia Grisha i „Szóstka wron”, Leigh Bardugo
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#62 – Cykl wiedźmiński: „Pani jeziora”
A zarazem w ostatnim odcinku serii wiedźmińskiej! Uff! Udało się! Dobrnęłyśmy do końca. Co prawda z paroma opóźnieniami, ale najważniejsze, że udało nam się dotrzymać narzuconych sobie ram, by wyrobić się z omówieniem przed startem netflixowego serialu.
Ostatni tom wzbudził wśród nas niespotykane wcześniej różnice zdań i zażarte dyskusje. To chyba jedyny tom, w przypadku którego zdania w naszym gronie były aż tak podzielone. Ale dzięki temu nasi słuchacze będą mieli okazję posłuchać zarówno o zaletach, jak i niedostatkach finału sagi.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#61 – Cykl wiedźmiński: „Wieża jaskółki”
Cześć! Witajcie w sześćdziesiątym pierwszym odcinku Czytu Czytu!
Pamiętacie nasz poprzedni odcinek? Te dzikie zachwyty nad trzecim tomem sagi? No to zapomnijcie o tym, wyrzućcie z głowy, porzućcie nadzieję na więcej pochwał. Po tomie czwartym przejeżdżamy się z gracją walca wyrównującego asfalt. Tak, tak, lojalnie uprzedzamy, że nie było między nami a słuchaczami niedomówień – ten odcinek to kumulacja narzekań i wytykania prozie Sapkowskiego wad. Oczywiście jeśli macie inne spojrzenie i „Wieżę jaskółki” lubicie, to chętnie dowiemy się, z czego to wynika i co w lekturze cenicie najbardziej. Ale no, ostrzegamy. Żeby potem nie było płaczu, że szkalujemy dobro narodowe. Bo szkalujemy. Ale naszym zdaniem – w pełni zasłużenie. Bo to mógł być tom o wiele lepszy!
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!

#60 – Cykl wiedźmiński: „Chrzest ognia”
Czy my już mówiłyśmy, że to właśnie trzeci tom sagi jest naszym absolutnie ulubionym? Jeśli nie podzielacie tej opinii… Cóż, możecie w takim razie trochę cierpieć podczas tego odcinka podcastu, kiedy rozpływamy się w zachwytach. Ale oczywiście chętnie posłuchamy wszelkich kontrargumentów!
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#59 – Cykl wiedźmiński: „Czas pogardy”
Po krótkiej przerwie wracamy z cyklem wiedźmińskim i przenosimy się do pełnego zdrad, akcji i polityki drugiego tomu sagi. Na Thanedd jesteśmy świadkami bankietu i puczu, błąkamy się z Ciri po pustyni i zastanawiamy się, jakim cudem ta książka zawiera w sobie zarówno jedne z najlepszych, jak i jeden z najgorszych i najnudniejszych momentów w prozie Sapkowskiego.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#58 – Cykl wiedźmiński: „Krew elfów”
Cześć! Witajcie w pięćdziesiątym ósmym odcinku Czytu Czytu!
Po omówieniu opowiadań wkraczamy w świat Wiedźmińskiej Sagi. „Krew elfów” nie jest tomem złym, ale i nie jest niczyim ulubionym. Ciepło wspominamy wątek krasnoludów, narzekamy na nieciekawego Rience’a. Chwalimy relacje między Ciri a Yennefer, zastanawiamy się, co Geralt widział w Shani, i próbujemy sobie przypomnieć, o co tak właściwie chodziło Filippie. No i jest jeszcze polityka. Polityki nie ogarniamy. A że „Krew elfów” nie jest tomem szczególnie obszernym, to i nie zabrakło dygresji. Rozmawiamy więc trochę o miłosnych podbojach Geralta – i o tym, jak wątki miłosne ukazano w grach.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!

#57 – Cykl wiedźmiński: „Miecz przeznaczenia”
Cześć! Witajcie w pięćdziesiątym siódmym odcinku Czytu Czytu!
Cóż za zaskoczenie! Po pierwszym tomie wiedźmińskich opowiadań przyszedł czas na drugi. Czy to przeznaczenie, czy może tylko kwestia ceny? A może każdy podcast wymaga od nas trochę poświęcenia? Myślę, że finalnie jednak chodzi o coś więcej. ;) Zapraszamy do wysłuchania kąśliwych uwag o, naszym zdaniem, słabszym zbiorze. W którym jednakowoż każda z nas znalazła coś dla siebie. Nawet jeśli były to beb i tapty. Pod koniec odcinka rozmawiamy zaś o turbosłowianizmie i rakotwórczych odpryskach wiedźmińskiego fandomu. Zostańcie więc z nami do końca odcinka! No i czytajcie Sagę. Bo za tydzień zaczynamy omawianie. Żeby potem nie było narzekań, że ktoś nie zdążył!
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!

#56 – Cykl wiedźmiński: „Ostatnie życzenie”
Tum dum duuuum! Oto jest! Pierwszy odcinek piątego sezonu. Sezonu innego niż wszystkie dotychczasowe. Zamiast bowiem co tydzień opowiadać Wam o losowych książkach z torebek – w tym sezonie pomówimy o jednym, znanym i powszechnie uwielbianym cyklu. Chodzi rzecz jasna o Sagę o Wiedźminie pióra Andrzeja Sapkowskiego.
Rozpoczynamy więc od pierwszego tomu opowiadań, „Ostatniego życzenia”, który rozkładamy na czynniki pierwsze. Który tekst jest naszym ulubionym? Jaki motyw przewodni pojawia się w każdym opowiadaniu? Jaka postać jest całkowicie nieznośna, a której nie umiemy wyobrazić sobie inaczej niż przez pryzmat niesławnej polskiej ekranizacji? Tego wszystkiego dowiecie się z pierwszego odcinka!
Zachęcamy, byście wraz z nami czytali o przygodach Geralta z Rivii, czy to po raz pierwszy, czy też może po raz kolejny. Będzie to idealne przygotowanie do nadchodzącego serialu, a także sposobność do podyskutowania z nami i innymi czytelnikami Sapkowskiego. Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

Odcinek specjalny na drugie urodziny

#55 – Live Q&A
To już ostatni odcinek czwartego sezonu, w dodatku nagrywany na żywo!
Podczas odcinka odpowiadamy na Wasze pytania, zarówno te, które zadawaliście nam w mailach przez czas trwania czwartego sezonu, jak i pytania zadawane na czacie.
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#54 – „Trup w sanatorium”, Marta Matyszczak

#53 – Fenomen książkowych poradników
W tym tygodniu postanowiłyśmy porozmawiać o poradnikach, które nieustannie okupują toplisty książkowych bestsellerów. Czemu ten gatunek cieszy się niesłabnącą popularnością? Czy wszystkiego można nauczyć się z książek? No i skąd zainteresowanie poradnikami wskazującymi na to, jak żyć?
By przybliżyć temat na przykładzie, także z torebki wyciągamy jeden poradnik. A prócz niego dwa zupełnie odmienne od siebie komiksy, oba jednakowoż warte polecenia i lektury.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:42 – „God Country”, Donny Cates, Geoff Shaw
00:08:07 – „Die”, Kieron Gillen, Stephanie Hans
00:16:55 – „Rozmiar szczęścia nie daje. O zaburzeniach odżywiania i nie tylko”, Marta Kieniuk-Mędrala
Temat odcinka:
00:24:11 – Fenomen książkowych poradników
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#52 – Tajniki pracy redaktora
W tym tygodniu mamy dla Was nietypowy odcinek. Z uwagi na nieobecność Megu w kraju, Ocia i Kasia zaprosiły do studia Agnieszkę Zygmunt, wieloletnią redaktorkę, która opowiedziała słuchaczom o tym, jak zostać redaktorem, z czym wiąże się ta praca, co jest w niej najtrudniejsze, a co najbardziej satysfakcjonujące.
Przed wywiadem nie zabrakło oczywiście segmentu torebkowego. W tym tygodniu każda z nas była ze swojej lektury zadowolona, polecimy więc Wam fenomenalną powieść graficzną, wciągający kryminał i urokliwą baśń.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:55 – „Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym”, Roz Chast
00:05:44 – „Inna”, Max Czornyj
00:11:34 – „Dziewczynka, która wypiła księżyc”, Kelly Barnhill
Temat odcinka:
00:13:50 – Tajniki pracy redaktora. Rozmowa z Agnieszką Zygmunt
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#51 – Blogi książkowe
Skończyłyśmy już świętować nasze maślane gody i wracamy z tradycyjnym odcinkiem podcastu. W naszych torebkach dziś dosyć poważna tematyka – Ocia opowie Wam o zbawczych zastosowaniach psychodelików we współczesnej terapi, Megu przybliży demonizowany często temat in vitro, a Kasia oceni powieść młodzieżową… która okazała się gorsza od erotyków Blanki Lipińskiej. Czyli – dzieje się!
W głównym segmencie odcinka rozmawiamy o blogach książkowych. Opowiadamy o tym, co nas w tej blogosferze denerwuje i jakie błędy popełniają zarówno autorzy blogów, jak i wydawnictwa, które z nimi współpracują. Wspominamy też o książkowym youtubie i zastanawiamy się, czy trzeba non stop nagrywać o Harrym Potterze, by utrzymać uwagę widzów.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:01 – „Czy psychodeliki uratują świat?”, Maciej Lorenc
00:10:12 – „In vitro. Rozmowy intymne”, Małgorzata Rozenek-Majdan
00:20:04 – „Rado Boy”, Dorota Jaworska
Temat odcinka:
00:28:20 – Blogi książkowe
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#50 – „Listy zza grobu”, Remigiusz Mróz
Na początek bardzo ważne ogłoszenia! Czytu Czytu usamodzielnia się, opuszcza bezpieczną przestrzeń Podsluchane.pl i startuje ze swoim własnym kanałem na YouTube! Nowe odcinki będą publikowane właśnie tam, a z czasem na nasz kanał przeniesiemy także odcinki archiwalne. Nie martwcie się jednak, nic nie zginie! Postaramy się uczynić proces odłączania się od sieci jak najbardziej płynnym i bezbolesnym, dlatego aż do końca tego sezonu będziecie mogli znaleźć nasze odcinki zarówno na kanale YT Podsluchane.pl, jak i na naszym nowym kanale, o tu: www.podsluchane.link/czczyt. Już teraz warto zacząć go subskrybować, gdyż kolejny sezon Czytu Czytu dostępny będzie tylko tam.
Mamy także nową stronę główną: www.czytuczytu.pl/. Czeka ją jeszcze drobny redesign, ale wszystkie odcinki podcastu zostały już na nią przeniesione. Z kolei dla słuchaczy wersji podcastowych nic się nie zmienia, wszystko powinno działać po staremu. (Ale gdyby coś nie działało, to dawajcie znać, będziemy naprawiać!).
Ale dość o technikaliach, skupmy się na tym jakże okrągłym odcinku. Główne danie takiego specjalnego nagrania mogło być tylko jedno – najnowsza powieść Remigiusza Mroza, zatytułowana „Listy zza grobu”. Znacie nas, znacie naszą relację z Remigiuszem, znacie memy o maśle. Ten odcinek zawiera wszystko to, czego pragnęliście, ale o co nawet nie śmieliście prosić. Są żarciki, są uszczypliwości, ale kryje się pod tym także merytoryczne omówienie rzeczonej książki. Bezspoilerowe i spoilerowe. Ale sugerujemy przesłuchać oba – w końcu po to czytałyśmy tę książkę, żebyście Wy już nie musieli. ;)
Na rocznicowe życzenia dla podcastu (i masło!) czekamy w komentarzach. Możecie też pisać do nas maile i słać je pod nasz nowy adres: kontakt@czytuczytu.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
00:00:00 – Ważne ogłoszenia
00:03:00 – „Listy zza grobu”, Remigiusz Mróz
00:28:10 – „Listy zza grobu”, Remigiusz Mróz [SPOILERY]
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Linki:
Napisz do nas na: kontakt@czytuczytu.pl
Subskrybuj nasz kanał na YT: Czytu Czytu Podcast
Polub nasz fanpage na Facebooku: www.facebook.com/czytuczytu
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl

#49 – Książki blogerów i celebrytów
W tym tygodniu w sekcji torebkowej typowy dla nas rozstrzał gatunkowy: polska fantastyka, francuski komiks i amerykański reportaż. Jeśli w ciemno obstawicie, która z nas opowiada o której pozycji, to prawie na pewno będziecie mieć rację.
Temat główny to z kolei prawdziwa pożywka dla naszej loży szyderców. Nie szczędzimy ostrych słów celebrytom i blogerom, których zgubiły literackie aspiracje. Wyśmiewamy kiepskie powieści i próby poetyckie. Obrywa się także łasym na zysk wydawnictwom, które z każdego influencera najchętniej zrobiłyby pisarza, byle tylko zarobić na jego popularności. Ale czasem też chwalimy – szczególnie pozycje fachowe, poradnikowe, często będące ukoronowaniem wielu lat zgłębiania tematu przez blogera czy youtubera.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:38 – „Nomen omen”, Marta Kisiel
00:10:08 – „Audubon. Na skrzydłach świata”, Fabien Grolleau, Jérémie Royer
00:16:09 – „Shitshow. Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje”, Charlie LeDuff
Temat odcinka:
00:24:15 – Książki blogerów i celebrytów
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#48 – Czy istnieje dobry romans?
W tym tygodniu bierzemy na tapet literaturę gatunkową – konkretnie romanse. Opowiadamy o tym, jakie tropy lubimy, a których serdecznie nie znosimy w opowieściach o porywach serc. Przyglądamy się także wątkom romantycznym obecnym w innych lekturach. Zastanawiamy się także nad miejscem, jakie romanse zajmują we współczesnym dyskursie literackim. Czy słuszne jest nieco pobłażliwe traktowanie tej konkretnej gałęzi?
A w torebkach – „Narodziny królów”, czyli trzeci tom Waszej ulubionej serii romansowej „Zniewolony książę”. Poza tym najnowsza powieść Liane Moriarty, uznanej autorki „Wielkich kłamstewek”. Oraz niezbyt odkrywczy komiks osadzony w uniwersum serialu „Stranger Things”.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:36 – „Stranger Things. Po drugiej stronie”, Jody Houser, Stefano Martino
00:08:38 – „Nine Perfect Strangers”, Liane Moriarty
00:19:45 – „Narodziny królów”, C.S. Pacat
Temat odcinka:
00:29:56 – Czy istnieje dobry romans?
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#47 – Dlaczego czytamy reportaże?
W tym tygodniu zaczynamy od omówienia dwóch dość głośnych tytułów. Pierwszym jest niecodzienny debiut Stuarta Turtona, który obraca na lewą stronę to, co wiecie o brytyjskim kryminale. Druga pozycja to obiecywana recenzja powieści erotycznej Blanki Lipińskej, ochrzczona już mianem polskiej odpowiedzi na „50 twarzy Greya”. Nie słuchajcie tego w pracy, o ile nie macie dobrych słuchawek!
W głównym segmencie odcinka rozmawiamy o reportażach i zastanawiamy się, dlaczego sięgamy po ten rodzaj książek. Albo dlaczego nie sięgamy – gdyż sympatie w ekipie Czytu Czytu są wyraźnie podzielone.
Oczywiście czekamy na Wasze komentarze! Czytaliście omawiane przez nas powieści? Jaki macie stosunek do literatury faktu? Piszcie w komentarzach pod odcinkiem na YT albo pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:32 – „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”, Stuart Turton
00:09:58 – „365 dni”, Blanka Lipińska
Temat odcinka:
00:25:40 – Dlaczego czytamy reportaże?
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#46 – To, o czym dorośli Ci nie mówią
Wracamy po przerwie, by pełne sił i zapału zainaugurować czwarty sezon podcastu. I na to wielkie otwarcie przygotowałyśmy dla Was odcinek poświęcony serii popularnonaukowych książek dla dzieci i młodzieży (ale nie tylko!) „To, o czym dorośli Ci nie mówią” autorstwa Bogusia Janiszewskiego, z ilustracjami Maksa Skorwidera.
W segmencie torebkowym typowe dla nas pozycje: Megu opowie o mrożącym krew w żyłach reportażu (choć nie od wydawnictwa Czarne), Ocia poczyta fantastykę z przesłaniem (tym razem padło na klasyczny horror Kinga), a Kasia oprowadzi Was po Berlinie lat 20. w towarzystwie komisarza Ratha (na podstawie tej powieści powstał głośny serial „Babylon Berlin“).
Na końcu odcinka wraz z wydawnictwem Publicat, sponsorem tego odcinka, przygotowałyśmy dla Was konkurs – a na odpowiedzi czekamy do 26 maja 2019 pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:02:13 – „The Central Park Five: A Chronicle of a City Wilding”, Sarah Burns
00:11:45 – „Smętarz dla zwierzaków”, Stephen King
00:22:25 – „Śliska sprawa”, Volker Kutscher
Temat odcinka:
00:31:58 – „To, o czym dorośli Ci nie mówią”, Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

Odcinek specjalny – „Fluff”, Natalia Osińska (omówienie spoilerowe)
Jest to trzecia książka z serii, a naszej rozmowy o dwóch pierwszych tomach, „Fanfiku” i „Slashu”, możecie posłuchać w odcinku 12.
Jeśli przeczytaliście już powieść o rozwijającym się uczuciu Matyldy i Wiki (a także o dalszych perypetiach znanych z poprzednich tomów Tośka/Daniela i Leona), to zachęcamy do wysłuchania naszego spoilerowego omówienia. Dajcie nam też znać w komentarzach, jak Wam się podoba proza Osińskiej i jak mocno czekacie na kolejne przygody nastolatków z Poznania!
Nieustająco możecie też słać nam maile na adres czytuczytu@podsluchane.pl. A z kolejnym sezonem wracamy już za miesiąc! Do usłyszenia!
„Fluff” został opublikowany pod patronatem Czytu Czytu. Kup książkę: papier, ebook.
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#45 – Ludzie listy piszą #4
Jako że przez najbliższe dwa miesiące będziemy na podcastowych wakacjach, przygotowałyśmy dla Was odcinek nieco dłuższy niż zazwyczaj. Odpowiedziałyśmy też na wszystkie pytania z Waszych maili, więc czekamy na kolejną porcję wiadomości!
A w listach wiele ciekawych zagadnień! Mówimy między innymi o tegorocznych funduszach na promowanie czytelnictwa, o korzeniach powieści young adult czy o czytaniu sezonowym. Oraz o kilku tematach pobocznych, takich jak pisanie prac magisterskich czy dzielenie ekranizacji książek na dwie części.
Oczywiście mamy też dla Was książki z torebki. W tym tygodniu – nietypowa fantastyka z wampirami, komiks o rozbudowanej genealogii oraz biografia niesympatycznego biznesmena.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:47 – „Czerwony śnieg”, Ian R. MacLeod (ebook)
00:09:18 – „Sambre”, Bernard Yslaire, Balac (papier), „Wojna Sambre’ów. Maksym i Konstancja”, Bernard Yslaire, Marc-Antoine Boidin (papier)
00:19:15 – „Goniąc czarne jednorożce”, Marek Zmysłowski (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:29:46 – Ludzie listy piszą #4
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#44 – Perfidne kłamstwa pisarzy
Wśród pisarskich przymiotów z reguły wymienia się bogatą wyobraźnię. Co się jednak stanie, jeśli w swoich konfabulacjach literat posunie się za daleko – i miast tylko tworzyć fikcję na papierze, zacznie kłamać, gdy chodzi o jego życie prywatne? A może pożeni jedno z drugim i będzie próbować przekonać czytelników, iż podkoloryzowane wspomnienia są w istocie całkowicie prawdziwe?
Historia zna kilka takich przypadków, a w odcinku omawiamy zarówno sprawy z przeszłości, jak i najświeższe aferki. Czy takie rysy na pisarskich życiorysach sprawiają, że tracimy do danego autora zaufanie? A może wystarczy, kiedy dzieło broni się samo, i nie interesuje nas, czy literat kłamał na temat swojego doktoratu albo przebytej choroby?
Temat główny poprzedza omówienie dwóch książek z torebki. A w tym tygodniu mamy dla Was dwie polskie publikacje – jedną poświęconą warszawskim kinom, a drugą wspominkom z lat 90.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:08 – „Historia warszawskich kin”, Jerzy S. Majewski (papier)
00:09:39 – „Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.”, Piotr Lipiński, Michał Matys (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:17:33 – Perfidne kłamstwa pisarzy
Linki do wspomnianych artykułów
„A Suspense Novelist’s Trail of Deceptions”, The New Yorker
„Similarities in 2 Novels Raise Questions About the Limits of Literary Influence”, The New York Times
„Why I lied: after Dan Mallory, authors who faked their stories on what happened next”, The Guardian
„Arab, Pers i terrorysta. Małe, wielkie kłamstwa Laili Shukri”, Newsweek
Kasia napisała nową książkę
„Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (papier, ebook)
Spotkanie autorskie 21 lutego
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#43 – „Za hajs matki baluj”
Dzisiejszy odcinek powinien przypaść Wam do gustu – rozmawiamy w nim bowiem o najnowszej aferce literackiego światka, a skądinąd wiemy, że te tematy zawsze cieszą się zainteresowaniem.
Tym razem wydawnictwo Edipresse postanowiło wydać ni to poradnik, ni to kompilację cytatów i zdjęć stockowych, skierowaną do licealistów i studentów. Ponoć. Ale po fali negatywnych reakcji odbiorców nagle się okazało, że to jednak ważny eksperyment i próba wzniecenia dyskusji o języku młodych ludzi w internecie. Co my o tym wszystkim sądzimy? Tego dowiecie się z odcinka!
Poza tym oczywiście przegląd ostatnio czytanych pozycji. W tym tygodniu mamy dla Was jedną powieść, jedną biografię i jeden reportaż. Dla każdego coś miłego.
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:55 – „Ina Benita. Za wcześnie na śmierć”, Piotr Gacek (papier, ebook)
00:07:06 – „Kroniki marsjańskie”, Ray Bradbury (papier, ebook)
00:15:57 – „Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci”, Linda Polman (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:23:03 – „Za hajs matki baluj”
Linki do aferki
Cytaty z publikacji „Za hajs matki baluj”
Oświadczenie wydawnictwa Edipresse
Kasia napisała nową książkę
„Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (papier, ebook)
Spotkanie autorskie 14 lutego
Spotkanie autorskie 21 lutego
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#42 – Książkowy syndrom sztokholmski
Dziś bierzemy na tapet czytanie wedle ustalonego klucza – czy to jednego autora, czy też jednego gatunku bądź tematu. Jak to jest, że przez pierwsze trzy książki zachwycamy się twórczością danego pisarza, by przy siódmej mieć go totalnie dosyć? Dlaczego czytamy seryjnie tak podobne do siebie kolejne kryminały bądź powieści historyczne? No i czy są jakieś wyjątki? Czy trafiliśmy na autorów, którzy nie nudzą się nam nawet przy dwudziestej powieści?
Ale zanim odpowiemy Wam na powyższe pytania, posłuchajcie krótkiego przeglądu książek z torebki. A dziś w programie bardzo różnorodnie – jedna dziwna fantastyka, jedna publikacja z pogranicza prawa i popkultury oraz jeden nie do końca satysfakcjonujący zbiór mitów. I generalnie sporo o Neilu Gaimanie – ktoś ze słuchaczy pytał nas kiedyś o tego pisarza, więc mamy nadzieję, że ucieszy się z tego odcinka. ;)
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:08 – „Unwrapped Sky”, Rjurik Davidson (papier, ebook)
00:09:42 – „Ikony popkultury a prawo własności intelektualnej”, Katarzyna Grzybczyk (papier)
00:17:03 – „Mitologia nordycka”, Neil Gaiman (papier, ebook, audiobook)
Temat odcinka:
00:26:49 – Czytanie według klucza
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#41 – Książki a droga zawodowa
Dzisiejszy odcinek nagrywamy dla Was we współpracy z Pracuj.pl – portalem, dzięki któremu możecie znaleźć swoją wymarzoną pracę i odmienić drogę zawodową. Na dobry początek polecamy Wam pobranie ebooka „Skuteczne zarządzanie czasem i budowanie relacji”, który znajdziecie pod poniższym linkiem:
EBOOK Pracuj.pl: www.podsluchane.pl/pracuj
Dziś opowiadamy Wam o naszej drodze zawodowej, kładąc nacisk na rolę książek w podejmowanych przez nas decyzjach. A musimy Wam zdradzić, że literatura w sporym stopniu wpłynęła na nasz wybór kierunków studiów, a potem także pracy.
Koniecznie dajcie nam znać, czy i w Waszym przypadku dobór lektur wpłynął jakoś na późniejsze wybory zawodowe. Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:37 – „Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach”, Dariusz Rosiak (papier, ebook)
00:06:57 – „Chilling Adventures of Sabrina, Vol. 1: The Crucible”, Roberto Aguirre-Sacasa, Robert Hack (papier)
00:17:39 – „10 zwykłych pytań do 100 niezwykłych ludzi”, Emi Jakk
Temat odcinka:
00:24:24 – Książki a droga zawodowa
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#40 – Charakter, nie kolor oczu
Tym razem oddajemy się takiej dość luźnej refleksji poświęconej opisywaniu książkowych bohaterów. Czy Wy też zgrzytacie zębami na widok kolejnej „rudowłosej” i nie macie pojęcia, po co tak właściwie autor z lubością opisuje nam ze szczegółami wygląd i strój kolejnych postaci? Jeśli tak, zapraszamy do naszego kącika hejtu hejtu!
Poza tym w odcinku bardzo ciekawy wybór książek z torebki – dwa reportaże (ale tylko jeden od Wydawnictwa Czarne!), a do tego powieść fantasy garściami czerpiąca z motywów mitologicznych. I w dodatku robiąca to dobrze!
Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Dokument, o którym wspomina Kasia: „Heroin(e)”
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:48 – „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu”, Magdalena Okraska (papier, ebook)
00:08:58 – „Kirke”, Madeline Miller (papier, ebook)
00:17:45 – „Dreamland. Opiatowa epidemia w USA”, Sam Quinones (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:30:11 – Charakter, nie kolor oczu
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#39 – Literatura fantastyczna
Naszym sponsorem w tym tygodniu jest Pracuj.pl, dzięki czemu mamy dla Was do pobrania ebook „Skuteczne zarządzanie czasem i budowanie relacji” – wystarczy że klikniecie w link poniżej.
EBOOK Pracuj.pl – www.podsluchane.pl/pracuj
Naszą dzisiejszą rozmowę zdominowała fantastyka. Czym jest dla nas ten gatunek i jak zaczęliśmy z nim swoją literacką przygodę? Czy równą sympatią darzymy jej wszystkie podgatunki? Mnożymy wątki, ale nie zapominamy i o tym, by w odcinku znalazł się konkret – dlatego na koniec serwujemy Wam listę godnych polecenia tytułów i autorów, od których możecie zacząć swoją przygodę z konkretnym podgatunkiem fikcji spekulatywnej, niezależnie od tego, czy bliższe waszemu sercu jest fantasy, sf, czy może new weird.
Jesteśmy też ciekawi, czy wy sięgacie po fantastykę, a jeśli tak, to co najbardziej w niej cenicie? Jak to się stało, że zaczęliście czytać pozycje z tego nurtu? Czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:38 – „Książęcy gambit”, C.S. Pacat (papier)
00:09:03 – „Usagi Yojimbo. Tajemnice”, Stan Sakai (papier)
Temat odcinka:
00:24:13 – Literatura fantastyczna
Linki do wzmiankowanych odcinków
„Zniewolony książę”, C.S. Pacat
„Ciemny Eden”, Chris Beckett
„Matka Edenu”, Chris Beckett
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#38 – Sfakapione w tłumaczeniu
To nasz pierwszy odcinek w 2019 roku i nie ukrywamy, że chciałyśmy wejść w nowy rok z przytupem. W odcinku znajdziecie więc recenzję najnowszej książki Remigiusza Mroza, opinię o naprawdę dobrej powieści YA i wrażenia z lektury jednego z najbardziej kultowych komiksów.
A to dopiero przystawka przed daniem głównym, w którym omawiamy najbardziej spektakularne wpadki tłumaczeniowe ostatnich lat. Do tego tematu zainspirowała nas jeszcze ciepła afera wokół wydawnictwa WasPos i ich próby wydania „Baśni braci Grimm”, która zakończyła się spektakularnym fakapem. O całej sprawie opowiadamy w odcinku, ale analizujemy też inne ciekawe przypadki translatorskich porażek.
A jak tam Wasze wejście w nowy rok? Macie jakieś postanowienia czytelnicze? Czekamy na Wasze komentarze, a także na maile, które możecie słać pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:32 – „O pisaniu na chłodno”, Remigiusz Mróz (papier, ebook)
00:11:49 – „Twój Simon”, Becky Albertalli (papier, ebook)
00:18:18 – „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”, Don Rosa
Temat odcinka:
00:31:02 – Sfakapione w tłumaczeniu
Linki do przytaczanych źródeł
Pan Optykon o „Gwiezdne wojny. Jak podbiły świat?”
Radosław Koch o „Życiu i czasach Sknerusa McKwacza”
Piotr Witkowski o „Powrocie Mrocznego Rycerza”
Prof. Eliza Karmińska o „Baśniach braci Grimm” wydawnictwa WasPos
Oświadczenie wydawnictwa WasPos
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#37 – „The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz”
Kiedy Wy lepiliście pierogi, piekliście serniki i ubieraliście choinki, my spotkałyśmy się w wirtualnej przestrzeni, by nagrać ostatni w tym roku odcinek Waszego ulubionego podcastu o książkach! ;)
W tym tygodniu nie uświadczycie segmentu torebkowego. Zamiast tego rozmawiałyśmy o tym, co chciałybyśmy znaleźć pod choinką. Albo otrzymać z dowolnej innej okazji. Jeśli więc jesteście w jakiś sposób związani z nami emocjonalnie i szukacie pomysłu na prezent dla nas – to już wiecie, skąd wziąć inspiracje. :D
Temat główny to z kolei z dawna zapowiadane omówienie debiutanckiej powieści Angie Thomas „The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz”. Ta powieść młodzieżowa szturmem zdobyła w ubiegłym roku amerykańskie listy bestsellerów, a że pod koniec października ukazała się również po polsku, to musiałyśmy po nią sięgnąć. I Wam o niej opowiedzieć.
Tymczasem życzymy Wam Wesołych Świąt i standardowo zachęcamy do wysyłania nam maili pod adres czytuczytu@podsluchane.pl. Aha, oczywiście pamiętamy o konkursie, więc na dniach możecie wypatrywać wyników. Do usłyszenia!
Spis treści
00:00:21 – Co chciałybyśmy znaleźć pod choinką?
Temat odcinka:
00:10:45 – „The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz”, Angie Thomas (papier)
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#36 – Ludzie listy piszą #3
Zanim to jednak nastąpi, każda z nas omówi swoje ostatnie książkowe rozczarowanie. Nie, nie umawiałyśmy się na to! Po prostu tak się złożyło, że lektury z tego tygodnia zawiodły nasze oczekiwania i musiałyśmy dać temu wyraz na antenie podcastu.
Nie wyłączajcie dzisiaj odcinka przed końcem, ponieważ przygotowałyśmy dla Was przedświąteczny konkurs, w którym możecie zgarnąć dostęp na 30, a może nawet na 90 dni do platformy Lecton, na której czeka na Was około 2.000 audiobooków oraz najlepsze polskie podcasty, w tym Czytu Czytu. ;) Pytanie usłyszycie w odcinku, a na Wasze odpowiedzi czekamy do końca niedzieli 23 grudnia pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:30 – „Istota”, Agata „Endo” Nowicka, Aleksandra Hirszfeld (papier)
00:10:10 – „Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018”, Daniel Wyszogrodzki (papier, ebook)
00:25:12 – „Stan Lee. Człowiek-Marvel”, Bob Batchelor (papier, ebook, audiobook)
Temat odcinka:
00:34:35 – Ludzie listy piszą #3
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#35 – Porzucanie książek, tsundoku
Najpierw zastanawiają się nad tym, czy raz zaczęte książki koniecznie trzeba kończyć – i czy takie niedokończone lektury wolno potem recenzować. Albo omawiać w podcaście. Następnie przechodzą zaś do omówienia modnego ostatnio terminu, czyli „tsundoku” – pojęcia opisującego sytuację, kiedy gromadzimy książki w ilościach hurtowych, do tego stopnia, że przeczytanie ich wszystkich staje się zwyczajnie niemożliwe. Zgadujcie, kto z naszej ekipy najbardziej cierpi na tę przypadłość!
Oczywiście ciekawi jesteśmy Waszych przemyśleń – czy porzucacie książki i czy cierpicie na daleko posunięty książkowy zakupoholizm? Koniecznie dajcie nam znać!
Pamiętajcie też, że stale czekamy na Wasze maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:52 – „Time Was”, Ian McDonald (papier, ebook)
00:06:15 – „Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów”, J. S. Margot (papier, ebook)
00:13:09 – „Nikt nie idzie”, Jakub Małecki (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:25:10 – Porzucanie książek
00:38:45 – Tsundoku
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

Odcinek specjalny – Bloopersy
Zebrałyśmy dla Was nasze wpadki z drugiego i trzeciego sezonu nagrywania Czytu Czytu. A przynajmniej te wpadki, które mogły ujrzeć światło dzienne. Miłego słuchania – i czekajcie na nasz powrót! :)
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#34 – Grupy książkowe
Tak się bowiem złożyło, że wszystkie trzy wyruszyłyśmy w tym tygodniu na poszukiwanie wiedzy. Megu dowiaduje się więcej o podziale Niemiec po II wojnie światowej i o samym Murze Berlińskim. Kasia sprawdza, czy istnieje wartościowa książka dla młodych ludzi wkraczających w świat seksu. Ocia uczy się wielu nowych rzeczy o penisach.
A potem jeszcze rozmawiamy o rakotwórczych grupach książkowych, z których pewnie zaraz zostaniemy wyrzucone za to całe szkalowanie, jakiego dopuszczamy się w odcinku. Przesłuchajcie koniecznie!
Pamiętajcie też, że stale czekamy na Wasze maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:52 – „The Berlin Wall”, Frederick Taylor (papier, ebook)
00:09:47 – „#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”, Anja Rubik (papier, ebook)
00:21:50 – „Sztuka obsługi penisa”, Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:33:24 – Grupy książkowe
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#33 – Targi książki
Dziś w programie literatura polska, chociaż wcale się nie umawiałyśmy. Na początek nagrodzony Nike i Paszportem Polityki zbiór esejów; następnie książka o kinie w czasach okupacji; na zakończenie zaś komiks o doświadczeniach dorastania w czasach PRL-u.
Później porozmawiamy o targach książki. Zaczynamy od ostatnich skandali związanych z tegorocznymi targami w Krakowie, a potem skupiamy się szerzej na problemach i bolączkach tego typu wydarzeń. Wspominamy też tegoroczne targi w Warszawie. Zastanawiamy się nad tym, co powinno zmienić się w przestrzeni targowej, by była ona bezpieczniejsza dla zwiedzających, oraz jakiego typu spotkania chętnie zobaczyłybyśmy w programie. Koniecznie dajcie nam znać, czy Wy uczęszczacie na targi i co jest dla Was największą atrakcją podczas tych kilku dni!
Pamiętajcie też, że stale czekamy na Wasze maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:44 – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, Marcin Wicha (papier, ebook, audiobook)
00:09:02 – „Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce”, Krzysztof Trojanowski (papier, ebook)
00:14:58 – „Totalnie nie nostalgia. Memuar”, Wanda Hagedorn, Jacek Frąś (papier)
Temat odcinka:
00:21:47 – Targi książki
Pozostałe linki
„Jak przestałem kochać design”, Marcin Wicha (papier, ebook, audiobook)
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#32 – Ekranizacje książek
W tym tygodniu w naszych torebkach powieść reklamowana jako „Fight Club dla kobiet”, biografia dwóch niezwykłych ludzi kultury oraz antologia opowiadań kryminalnych.
Później zaś – niezwykle obszerna rozmowa o ekranizacjach książek, począwszy od hollywoodzkich hitów, po polskie adaptacje lektur szkolnych. Posłuchajcie koniecznie, żeby wiedzieć, którego pisarza nie warto zapraszać na imprezy! Dajcie nam znać, jakie były według Was najlepsze, a jakie najgorsze ekranizacje książek.
Pamiętajcie też, że stale czekamy na Wasze maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:40 – „Dietoland”, Sarai Walker (papier, ebook)
00:10:35 – „Beksińscy. Portret podwójny”, Magdalena Grzebałkowska (papier, audiobook)
00:17:04 – „Opowiem ci o zbrodni”, antologia (papier)
Temat odcinka:
00:23:10 – Ekranizacje książek
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#31 – Rok bez literackiego Nobla
W tym tygodniu Megu i Kasia opowiedzą o zawartości swoich torebek, które po przerwie międzysezonowej pękają od interesujących lektur, a potem porozmawiają o dramie w Akademii Szwedzkiej, przez którą Literacka Nagroda Nobla nie zostanie przyznana w tym roku. Co sądzimy na ten temat i czy alternatywna, plebiscytowa nagroda literacka to w tym wypadku dobry pomysł? Tego dowiecie się z odcinka!
Pamiętajcie, że stale czekamy na Wasze maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:16 – „Ścigając krzyk. Dzieje wojny z narkotykami”, Johann Hari (papier, ebook)
00:14:10 – „Żona”, Meg Wolitzer (papier)
Temat odcinka:
00:21:25 – Rok bez literackiego Nobla
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

Odcinek specjalny – „Lethal White”, Robert Galbraith

Odcinek specjalny – „Skafander i melonik”
Z uwagi na to, że jest to odcinek specjalny, a do tego szaleją upały, podczas nagrania panowało u nas większe rozluźnienie myśli niż zwykle, śmiechom nie było końca, a w tle szumi wiatrak. Mamy więc nadzieję, że będziecie bawić się przy słuchaniu co najmniej tak dobrze, jak my przy nagrywaniu!
Antologię „Skafander i melonik” możecie za darmo pobrać stąd.
Zawartość omawianego zbioru
Anna Hrycyszyn, „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra”
Aleksandra Sokólska, „La Estrella”
Marta Magdalena Lasik, „Zwierciadło w dziurce od klucza”
Karolina Fedyk, „Ślady w popiele”
Anna Łagan, „Ekonomia to dolina niesamowitości”
Krystyna Chodorowska, „Jeden spalony rzut”
Alicja Tempłowicz, „Matki płaczą solą”
Marta Potocka, „Flaun”
Michał Cholewa, „Pościg”
Dziękujemy ŚKF za podesłanie nam egzemplarzy do recenzji!
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#30 – Księgarnie, finał sezonu
Dziś gawędzimy o księgarniach i zastanawiamy się, czy w dobie kupowania wszystkiego przez internet istnienie księgarni stacjonarnych ma jeszcze sens. Wymieniamy i polecamy nasze ulubione przybytki, rozmawiamy o podejściu do Empiku, wspominamy też o możliwości wprowadzenia stałej ceny książek.
A w torebkach – oj, dzieje się! Dziś mamy dla Was książkową wersję klasycznego yaoi z pięknymi książętami w rolach głównych; trudny, acz ważny reportaż o gwałtach w USA; a do tego godny uwagi zbiór opowiadań inspirowanych pracami Jakuba Różalskiego.
Tymczasem udajemy się na krótką przerwę i zasłużony odpoczynek – i przypominamy, że stale czekamy na Wasze maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:01 – „Zniewolony książę”, C.S. Pacat (papier)
00:17:50 – „Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim”, Jon Krakauer (papier, ebook)
00:32:20 – „Inne Światy”, antologia (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:48:59 – Księgarnie
Pozostałe linki
Rezerwaty książek
Książki kupuję kameralnie
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#29 – Audiobooki
Jesteśmy rzecz jasna ciekawe, jak Wy podchodzicie do słuchania książek i czy traktujecie tę formę kontaktu z literaturą w ten sam sposób, co czytanie. Macie ulubionych lektorów? A może próbowaliście już słuchać treści tworzonych specjalnie z myślą o ich późniejszym nagraniu? Piszcie w komentarzach!
W torebkach – jak zawsze różnorodnie. Powieść z pogranicza fantasty i YA; powieść z pogranicza mainstreamu i realizmu magicznego; oraz… audiobook z felietonami znanej wokalistki. Linki do zakupu tych pozycji tradycyjnie znajdziecie w opisie odcinka.
Tymczasem to wszystko, co mamy dla Was na dziś – ale pamiętajcie odwiedzić nas 1 czerwca i sprawdzić ogłoszenie wyników konkursu z Collector.pl! Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:01:07 – „Marzyciel”, Laini Taylor (papier, ebook)
00:12:07 – „Dżozef”, Jakub Małecki (papier, ebook)
00:19:30 – „A ja żem jej powiedziała…”, Katarzyna Nosowska (papier, audiobook)
Temat odcinka:
00:30:25 – Audiobooki
Pozostałe linki
„Dwóch panów z branży”, Katarzyna Czajka (audiobook, papier, ebook)
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#28 – „451° Fahrenheita”
Czy napisana w latach 50. dystopia jest nam w stanie powiedzieć dziś coś ważnego? Czy palenie książek to faktycznie największa zbrodnia przeciwko bibliofilom? Jak ważny dla powstania tej powieści okazał się kontekst i ile własnych lęków autor ubrał w słowa na kartach powieści? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w toku naszej rozmowy.
Ale nie wyłączajcie jeszcze odbiorników, koniecznie przesłuchajcie odcinek do samego końca! Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka we współpracy ze sklepem Collector.pl przygotowałyśmy dla Was konkurs, w którym trójka naszych słuchaczy zgarnie bony na zakupy. A jest o co walczyć! Mamy dla Was główną nagrodę w wysokości 250 zł i dwie nagrody pocieszenia po 50 zł. Szczegóły dotyczące konkursowego zadania znajdziecie w odcinku, a na odpowiedzi czekamy pod mailem czytuczytu@podsluchane.pl do końca wtorku, 29 maja. W temacie maila koniecznie wpiszcie KONKURS! :)
Tymczasem każdy z Was od dziś do 1 czerwca może skorzystać ze zniżki 15% na całe zakupy w Collector.pl, wpisując kod rabatowy: czytuczytu15. Jeśli marzą się Wam fandomowe gadżety najwyżej jakości – w tym oczywiście gadżety czytelnicze – zajrzyjcie koniecznie.
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:52 – „Powstanie. Film narodowy”, Jacek Świdziński (papier)
00:06:10 – „Mordobicie. Wojna superbohaterów Marvel kontra DC”, Reed Tucker (papier, ebook)
00:18:38 – „Wyniosłe wieże: Al-Kaida i atak na Amerykę”, Lawrence Wright (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:34:38 – „451° Fahrenheita”, Ray Bradbury (papier, ebook, audiobook)
Konkurs:
01:02:41 – KONKURS z Collector.pl
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#27 – Okładki książek
Nie po raz pierwszy wytykamy wydawnictwom, co robią źle, kwestionujemy kontrowersyjne wybory, a także zastanawiamy się, jakie okładki sprawiają, że nasz wzrok kieruje się ku danej pozycji na sklepowej półce. Nie zabrakło też kilku opowieści „od kuchni” – w odcinku zdradzamy, czy autor powieści, tłumacz bądź recenzent wewnętrzny mają cokolwiek do powiedzenia w kwestii tego, jak wyglądać będzie oprawa.
W torebkach tym razem pozycje z dwóch różnych światów, obie jednak gorąco przez nas polecane. Może skusicie się na fantastykę w clockpunkowej otoczce, unurzaną w oświeceniowej filozofii i rozważaniach o istocie wolnej woli? Albo sięgnięcie po zbiór mrożących krew w żyłach reportaży sądowych z czasów PRL-u, wnikających w mroczne zakamarki ludzkiej psychiki? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach! Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:35 – „Mechaniczny”, Ian Tregillis (papier, ebook)
00:11:44 – „Pamiętajcie, że byłem przeciw. Reportaże sądowe”, Barbara Seidler (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:22:50 – Okładki książek
Pozostałe linki
„Dwóch panów z branży”, Katarzyna Czajka (papier, ebook)
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#26 – Mróz vs Ćwiek: odpowiedzialność pisarza
Zastanawiamy się, czy faktycznie pisarz powinien zważać na słowa oraz czy wydawnictwa ponoszą moralną odpowiedzialność za szkodliwe pozycje trafiające na rynek. No i gdzie w tym wszystkim jest czytelnik, który głosuje na nieodpowiedzialnych pisarzy swoim portfelem? Gwarantujemy dużo emocji i różnice zdań. Ale czekamy także na Wasze opinie.
W części torebkowej Megu i Ocia polecają dwa komiksy Briana K. Vaughana, a Kasia przeżywa intelektualny zachwyt nad korespondencją dwójki wybitnych poetów. Zapraszamy do słuchania!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:47 – „Saga”, Brian K. Vaughan, Fiona Staples (papier)
00:09:18 – „Paper Girls”, Brian K. Vaughan, Cliff Chiang, Matt Wilson (papier)
00:16:14 – „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie: Korespondencja 1955-1996”, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert (papier)
Temat odcinka:
00:25:05 – Mróz vs Ćwiek: odpowiedzialność pisarza
Pozostałe linki
„Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy”, Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz (papier)
„Nieodnaleziona”, Remigiusz Mróz (papier, ebook/audiobook)
List Jakuba Ćwieka do Remigiusza Mroza
Komentarz Marcina Wrońskiego
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#25 – Czytanie w oryginale
Dziś ponownie jest z nami Krzysiek Ceran, a rozmawiamy o czytaniu książek w oryginalnym języku, z pominięciem polskiego tłumaczenia – czyli głównie o czytaniu po angielsku. Od jak dawna to robimy? I przede wszystkim – dlaczego to robimy i co nam to daje?
W torebkach tymczasem historyczny thriller, zaangażowana publikacja o rasizmie oraz reportaż o pamiętnej katastrofie pewnego liniowca. Liczymy na to, że każdy ze słuchaczy znajdzie w tym zestawie coś za siebie!
Pamiętajcie, że nieustająco czekamy na Wasze komentarze oraz na maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:39 – „Monachium”, Robert Harris (papier, ebook, audiobook)
00:08:00 – „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”, Reni Eddo-Lodge (papier, ebook)
00:18:34 – „Titanic. Pamiętna noc”, Walter Lord (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:28:40 – Czytanie w oryginale
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#24 – Czytelniczy Londyn
Dziś mamy w studiu gościa – jest z nami Krzysiek Ceran, którego możecie kojarzyć z innych podcastów Podsłuchane (Myszmasz, Sesje na podsłuchu, Gorące Krzesła, Kosmiczni Kowboje). Jako że wszyscy wróciliśmy właśnie z wyprawy do Londynu, to w tym odcinku opowiemy Wam o tym, jak wyglądają księgarnie w Wielkiej Brytanii i czym różnią się od tych w Polsce, a także pochwalimy się naszymi literackimi zdobyczami przywiezionymi z podróży.
Jest też oczywiście segment książek z torebki, które w tym tygodniu łączy wspólny mianownik: wszyscy byliśmy naszymi lekturami rozczarowani. Dlaczego? Tego dowiecie się już z odcinka.
Pamiętajcie, że nieustająco czekamy na Wasze komentarze oraz na maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:41 – „Aurorarama”, Jean-Christophe Valtat (papier)
00:07:55 – „Piąta pora roku”, N.K. Jemisin (papier, ebook)
00:19:11 – „Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach”, Amy Schumer (papier, ebook)
Temat odcinka:
00:27:35 – Książkowy Londyn
Linki do zakupu pozostałych książek
„Wszyscy powinniśmy być feministami”, Chimamanda Ngozi-Adichie: papier, ebook
„Deeds Not Words: The Story of Women’s Rights – Then and Now”, Helen Pankhurst: papier
„Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”, Reni Eddo-Lodge: papier, ebook
„Movie Geek: The Den of Geek Guide to the Movieverse”, Simon Brew: papier
„Gruesome Guides: London”, Terry Deary: papier
„The Melancholy Death of Oyster Boy: And Other Stories”, Tim Burton: papier
„A Burglar’s Guide to the City”, Geoff Manaugh: papier
„Blood, Sweat, and Pixels: The Triumphant, Turbulent Stories Behind How Video Games Are Made”, Jason Schreier: papier
„The Omega Men”, Tom King, Barnaby Bagenda: papier
„Hamilton: The Revolution”, Lin-Manuel Miranda: papier
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#23 – Wyzwania czytelnicze
Dokonujemy krótkiego przeglądu najpopularniejszych wyzwań oraz zastanawiamy się, jakie plusy i jakie minusy wiążą się z takim wyznaczaniem sobie czytelniczych celów. Opowiadamy także o tym, czy same bierzemy udział w jakichś wyzwaniach.
Tymczasem w naszych torebkach – jedna rozczarowująca fantastyka ze smokami, jedna godna uwagi książka łamiąca tabu i jeden dobry komiks o zombie.
Pamiętajcie, że czekamy na Wasze komentarze pod odcinkiem oraz na maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:50 – „Historia naturalna smoków”, Marie Brennan (papier, ebook)
00:09:30 – „Tak, mam okres, a co?”, Clara Henry (papier, ebook)
00:20:35 – „Odrodzenie. Tom 1: Jesteś wśród przyjaciół”, Tim Seeley, Mike Norton (papier)
Temat odcinka:
00:27:31 – Wyzwania czytelnicze
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#22 – „Czas mumii, czyli serce w bandażach”
Wszystkie trzy przeczytałyśmy przedpremierowo powieść „Czas mumii, czyli serce w bandażach” autorstwa dwóch komików i podcasterów, Alexa Falcone’a i Ezry Foxa, która ukaże się na rynku 21 kwietnia.
Fajtłapowata licealistka Sofia od pierwszego wejrzenia zakochuje się w nowym szkolnym koledze. Problem tylko w tym, że owinięty bandażami Seth jest… mumią. I wynika z tego cała masa śmiesznych oraz niezręcznych sytuacji.
Nasza rozmowa nie dotyczy wyłącznie recenzowanej pozycji – jako że mamy do czynienia z parodią romansu paranormalnego, zastanawiamy się, dlaczego parodia jest tak trudnym w realizacji gatunkiem i jak Falcone i Fox poradzili sobie z tym zadaniem.
Koniecznie dajcie nam znać, czy zachęciłyśmy Was do sięgnięcia po omawianą lekturę! A może polecicie nam jakieś inne godne uwagi parodie?
Strona wydawnictwa: www.dziwnypomysl.pl
Kup książkę: papier, ebook
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#21 – Gadżety czytelnicze
Dziś zabieramy Was ze sobą na mroźną Arktykę, opowiadamy o kulisach powstawania animacji w Hollywood, a potem relaksujemy się w moskiewskim hotelu w towarzystwie uroczego dżentelmena. A to tylko przystawka przed głównym daniem, czyli naszą dyskusją o gadżetach każdego zapalonego czytelnika. Przyglądamy się naszym czytnikom i akcesoriom do nich, zdradzamy, która z nas nie lubi korzystać z zakładek, oraz oceniamy, czy ex libris to barbarzyństwo, czy też mile widziana forma personalizowania księgozbioru.
Jeśli chcecie podsunąć nam temat do omówienia w podcaście – nieustająco czekamy na Wasze maile pod adresem czytuczytu@podsluchane.pl. Zachęcamy też do zostawiania nam komentarzy pod odcinkiem. Koniecznie dajcie znać, z jakich gadżetów Wy na co dzień korzystacie! Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:54 – „Terror”, Dan Simmons (papier)
00:08:26 – „The Men Who Would Be King: An Almost Epic Tale of Moguls, Movies, and a Company Called DreamWorks”, Nicole LaPorte (papier)
00:19:18 – „Dżentelmen w Moskwie”, Amor Towles (papier)
Temat odcinka:
00:24:15 – Gadżety czytelnicze
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#20 – Sensitivity readers
Dziś w bardzo różnorodnym segmencie torebkowym ponownie zabierzemy Was na skąpaną w wiecznym mroku planetę Eden, następnie sprawdzimy, co siedzi w głowie zakochanego siedemnastolatka, a na koniec pochylimy się nad kwestią dostępu do broni w Stanach Zjednoczonych.
Z kolei temat odcinka postanowiłyśmy poświęcić bardzo nowemu zjawisku, o którym pewnie nie każdy z Was miał okazję słyszeć. Sensitivity readers, czyli tzw. wrażliwi czytelnicy czytają książkę przed jej wydaniem, by ocenić, czy nikt nie poczuje się urażony zawartymi w niej treściami. Co dobrego i co złego może wyniknąć z takich praktyk? O tym dyskutujemy między sobą, ale rzecz jasna czekamy także na Wasze opinie. Miłego słuchania!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:30 – „Matka Edenu”, Chris Beckett (ebook, papier)
00:09:14 – „Tamte dni, tamte noce”, André Aciman (ebook, papier)
00:16:46 – „Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę”, Dan Baum (ebook, papier)
Temat odcinka:
00:25:23 – Sensitivity readers / Wrażliwi czytelnicy
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#19 – „Ready Player One”
Tak, tak, dziś będzie się działo. Wylewające się z nas rozgoryczenie na kultowy status powieści, ranty na leniwe i niedbałe pisanie, niepohamowana wściekłość na zabiegi fabularne i prowadzenie postaci – to wszystko i więcej znajdziecie w głównym segmencie odcinka, poświęconemu powieści Ernesta Cline’a „Ready Player One”.
Prócz tego dwie książki z torebki, obie na czasie. Ocia z okazji Netflixowej premiery „Anihiliacji” sięgnęła po powieściowy pierwowzór, czyli „Unicestwienie” Jeffa VanderMeera, a teraz próbuje zachęcić słuchaczy do gatunku new weird. Z kolei Megu i Kasia w ekspresowym tempie pochłonęły najnowszy tom Jeżycjady pióra Małgorzaty Musierowicz, czyli „Ciotkę Zgryzotkę”, więc bez zgryźliwej recenzji nie mogło się obejść. Tradycyjnie – życzymy Wam miłego słuchania oraz zachęcamy do komentowania odcinka!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:24 – „Ciotka Zgryzotka”, Małgorzata Musierowicz (papier)
00:20:50 – „Unicestwienie”, Jeff VanderMeer (papier, audiobook)
Temat odcinka:
00:32:34 – „Ready Player One”, Ernest Cline (papier po polsku – ponownie w sprzedaży od 04.04, papier po angielsku)
01:02:22 – początek segmentu spoilerowego
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#18 – Ludzie listy piszą #2

#17 – Promowanie czytelnictwa i polecanie książek
Próbując dociec, czemu czytelnictwo utrzymuje się w Polsce na dość niskim poziomie, zahaczamy o kwestię lektur szkolnych, a na koniec dzielimy się naszymi pomysłami w kwestii promowania czytania na małą skalę, wśród bliskich nam osób. Doradzamy, jak polecać innym książki – oraz jak prosić o polecanie książek, tak aby obie strony mogły jak najlepiej się porozumieć.
Oczywiście nie zabrakło też książek z torebki – w tym tygodniu zajmujemy się historią komiksów, luksusem w PRL i mordercą grasującym w opuszczonym lunaparku.
Tradycyjnie czekamy na wszelkie wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Możecie też wysyłać nam maile. Do usłyszenia!
Link do wspominanych przez nas plakatów z serii „Kto czyta nie błądzi”
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:30 – „Comics: A Global History, 1968 to the Present”, Dan Mazur, Alexander Danner
00:07:00 – „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”, Aleksandra Boćkowska (ebook, papier)
00:14:53 – „Murder Park. Park morderców”, Jonas Winner (ebook, papier)
Temat odcinka:
00:26:53 – Promowanie czytelnictwa, lektury szkolne i polecanie książek
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#16 – Czytanie: rozrywka najlepsza z możliwych?
W torebkowym segmencie pomówimy tym razem o córkach Jagiellonów, roli kobiet w kinematografii i mordercy z ciągotami do rysowania kredą. Koniecznie dajcie nam znać, co Wy ostatnio czytaliście! :)
Temat odcinka to z kolei złożona sprawa. Zastanawiamy się, czy czytanie to faktycznie najlepszy możliwy sposób obcowania z kulturą. Lepiej poczytać książkę czy pooglądać serial albo pograć w grę? Czy jest sens czytać byle co? Lepiej sięgać po literacki fast food i cieszyć się z lektury czegokolwiek, czy może jednak dać sobie spokój, jeśli nie ciągnie nas do ambitnych pozycji? Próbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania – ale rzecz jasna czekamy też na Wasze opinie!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:37 – „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach”, Anna Brzezińska (ebook, papier)
00:13:20 – „Backwards and in Heels: The Past, Present and Future of Women Working in Film”, Alicia Malone
00:18:07 – „Kredziarz”, C. J. Tudor (ebook, papier)
Temat odcinka:
00:25:44 – Czytanie: rozrywka najlepsza z możliwych?
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

Odcinek specjalny – Na żywo o „Cinder” Marissy Meyer

#15 – Kwestionariusz czytelniczy
Jako że to nasz ostatni odcinek przed krótką przerwą, wybrałyśmy dość luźny, acz obszerny temat – wypełniamy kwestionariusz czytelniczy, czyli odpowiadamy na różnorakie pytania związane z naszymi czytelniczymi zwyczajami i upodobaniami. Jeśli kojarzy Wam się to nieco z odpowiadaniem na pytania w Złotych Myślach – tak, to jest dobry trop! A przy okazji oczywiście polecamy Wam wiele ciekawych lektur.
Tradycyjnie czekamy na wszelkie wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Jeśli macie ochotę, podawajcie nam swoje odpowiedzi na pytania z kwestionariusza. Możecie też wysyłać nam maile. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:02:11 – „Artemis”, Andy Weir
00:10:05 – „Disney War”, James B. Stewart
00:20:04 – „Mumia”, Anne Rice
Temat odcinka:
00:33:20 – Kwestionariusz czytelniczy
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#14 – Książkowy poradnik zakupowy
Zaczynamy od omówienia ostatnio czytanych książek, po czym przechodzimy do rekordowo długiego segmentu tematycznego, w którym przedstawiamy nasze propozycje książkowych prezentów świątecznych. Albo z dowolnej innej okazji.
Książki podzieliliśmy na kilka kategorii, związanych z wiekiem i zainteresowaniami potencjalnych obdarowywanych. Prezentujemy także nasze rekomendacje dla osób, które nie czytają wiele i można spróbować je dopiero do tego hobby zachęcić. Koniecznie dajcie nam znać, czy i Wy obdarowujecie bliskich książkami – i czy skorzystaliście z którejś z naszych rekomendacji. :)
W sekcji ogłoszeń – ogłaszamy zwycięzcę trwającej dwa tygodnie ankiety, w której to Wy wybieraliście dla nas kolejną książkę do wspólnej lektury. Mamy nadzieję, że będziecie z tych wyników zadowoleni. ;)
Tradycyjnie czekamy na wszelkie wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Możecie też wysyłać nam maile. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:28 – „This Census-Taker”, China Miéville
00:06:10 – „Pamiętnik księżniczki”, Carrie Fisher
00:14:40 – „Siedem minut po północy”, Patrick Ness, Siobhan Dowd
Temat odcinka:
00:23:20 – Książkowy poradnik zakupowy
01:20:18 – Wyniki ankiety
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#13 – Książkowe cztery pory roku
W głównym temacie odcinka oddajemy się rozważaniom o porach roku i ich wpływie na nasz dobór lektur. Co czytamy tylko w wakacje, a po jakie pozycje sięgamy wyłącznie zimą? To segment pełen anegdot i wspominek z przeszłości, z którego dowiecie się nieco więcej o nas i naszych dziwnych przyzwyczajeniach. Oczywiście nie możemy doczekać się, aż Wy napiszecie nam o swoich! Czy pory roku mają jakiś wpływ na Wasze czytelnicze nawyki? Piszcie w komentarzach!
Przypominamy także o ostatnich dniach trwania naszej ankiety. Do końca tygodnia wciąż macie szansę oddać swój głos na wspólną lekturę – tutaj lub na naszym fanpage’u na Facebooku.
Mamy też drugie ogłoszenie! W najbliższy piątek wraz z ekipą Podsłuchane będziemy prowadzić charytatywny live, podczas którego odpowiemy na Wasze pytania! Wydarzenie możecie śledzić tutaj.
Tradycyjnie czekamy na wszelkie wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Możecie też wysyłać nam maile. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:38 – „Rdza”, Jakub Małecki
00:06:32 – „Himalaistki”, Mariusz Sepioło
00:15:33 – „Ocalałe”, Riley Sager
Temat odcinka:
00:23:04 – Książkowe cztery pory roku
00:58:52 – Ankieta
Zgodnie z zapowiedzią z odcinka, w którym odpowiadałyśmy na Wasze listy, ruszamy z inicjatywą przeczytania wspólnej książki! Pomysł jest prosty – my rzucamy sześć tytułów jako nasze propozycje, Wy głosujecie. Książka, która za 2 tygodnie skończy z największą liczbą głosów – jest naszą wspólną lekturą. My czytamy, Wy czytacie. Na lekturę będzie sporo czasu, pewnie około miesiąca, więc każdy powinien się wyrobić. :)
Nasze propozycje:
„Artemis”, Andy Weir
„Cinder”, Marissa Meyer
„Jak zawsze”, Zygmunt Miłoszewski
„Murder Park. Park morderców”, Jonas Winner
„Światło”, Jay Asher
„Wiedźmin. Szpony i kły”, antologia opowiadań
Piszcie w komentarzach, który tytuł wybieracie (najlepiej sam numer), my to potem wszystko pozliczamy. Ankieta trwa do końca 10 grudnia!!! :) A wyniki poznacie w odcinku, który ukaże się 13 grudnia. Głosujcie! :)
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#12 – „Fanfik”/„Slash”
W głównej części odcinka rozkładamy na czynniki powieść „Slash” Natalii Osińskiej, ale zahaczamy też o pierwszy tom serii, czyli „Fanfik”. Pamiętajcie o pisaniu nam w komentarzach, czy jesteście #TeamLeon czy #TeamTosiek! ;)
Nie wyłączajcie też odcinka przed końcem – w części ogłoszeniowej przypominamy o naszej ankiecie, która w poniedziałek ruszyła na fanpage’u Czytu Czytu. Jeśli nie macie konta na FB i chcecie zagłosować w komentarzach na YT, poniżej znajdziecie krótkie przypomnienie, o co chodzi, oraz spis kandydatów, na których możecie oddawać głosy.
Tradycyjnie czekamy na wszelkie wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Możecie też wysyłać nam maile. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:58 – „Archie. Tom 1”, Mark Waid, Fiona Staples
00:10:40 – „A jak Araki”, Natalia Gruenpeter
00:15:07 – „Czasomierze”, David Mitchell
Temat odcinka:
00:24:41 – „Fanfik”/”Slash”, Natalia Osińska
01:04:21 – Ankieta
Zgodnie z zapowiedzią z odcinka, w którym odpowiadałyśmy na Wasze listy, ruszamy z inicjatywą przeczytania wspólnej książki! Pomysł jest prosty – my rzucamy sześć tytułów jako nasze propozycje, Wy głosujecie. Książka, która za 2 tygodnie skończy z największą liczbą głosów – jest naszą wspólną lekturą. My czytamy, Wy czytacie. Na lekturę będzie sporo czasu, pewnie około miesiąca, więc każdy powinien się wyrobić. :)
Nasze propozycje:
„Artemis”, Andy Weir
„Cinder”, Marissa Meyer
„Jak zawsze”, Zygmunt Miłoszewski
„Murder Park. Park morderców”, Jonas Winner
„Światło”, Jay Asher
„Wiedźmin. Szpony i kły”, antologia opowiadań
Piszcie w komentarzach, który tytuł wybieracie (najlepiej sam numer), my to potem wszystko pozliczamy. Ankieta trwa do końca 10 grudnia!!! :) A wyniki poznacie w odcinku, który ukaże się 13 grudnia. Głosujcie! :)
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#11 – Grzechy wydawnictw
Czy Was też szlag trafia, gdy książki są niechlujnie wydawane, żenująco reklamowane, a potem, na dokładkę, kolejne tomy wypadają z zapowiedzi? Jeśli tak – zapraszamy do wspólnych narzekań i jednoczenia się z nami w czytelniczych bólach!
Tradycyjnie czekamy na Wasze wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Koniecznie napiszcie nam, co Was najbardziej denerwuje w wydawniczych praktykach. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:28 – „Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci”, Anna Malinowska
00:09:53 – „Kolekcja nietypowych zdarzeń”, Tom Hanks
00:19:04 – „Asystent czarodziejki”, Aleksandra Janusz
Temat odcinka:
00:27:13 – Grzechy wydawnictw
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#10 – Listy bestsellerów
Jak powstają tego typu listy? Czy są potrzebne? Czy same z nich korzystamy? Ciekawe jesteśmy także Waszych opinii na ten temat!
Tradycyjnie czekamy na Wasze wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:25 – „Pięć razy o przekładzie”, Małgorzata Łukasiewicz
00:10:37 – „Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja”, Patryk Mogilnicki
00:16:57 – „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI”, John Douglas, Mark Olshaker
Temat odcinka:
00:24:06 – Listy bestsellerów
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#09 – Ludzie listy piszą #1
Planujemy co jakiś czas nagrywać tego typu segmenty, więc nieustająco przypominamy, że możecie słać do nas maile na czytuczytu@podsluchane.pl. Oczywiście czekamy też na Wasze wrażenia i komentarze – na YouTube lub na naszym fanpage’u. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:38 – „Giant Days #1: Królowe dramy”, John Allison, Lissa Treiman
00:05:17 – „Chrononauci”, Mark Millar, Sean Murphy
00:09:09 – „Wbrew naturze”, Mirka Andolfo
Temat odcinka:
00:14:16 – Ludzie listy piszą #1
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#08 – „Początek”
Ale. Ale. W drugiej części tego odcinka już tak miło nie będzie, bowiem bierzemy na warsztat najnowszą powieść Dana Browna, bestsellerowy „Początek”. W – uwaga! – SPOILEROWYM temacie odcinka opowiemy Wam, jaki spisek tym razem musi odkryć Robert Langdon, jakie zabytki zwiedzimy po drodze i kogo tym razem najbardziej obraził autor książki.
Tradycyjnie czekamy na Wasze wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:27 – „Mężczyźni objaśniają mi świat”, Rebecca Solnit
00:07:57 – „Dzikie królestwo”, Gin Phillips
00:13:30 – „Czterdzieści i cztery”, Krzysztof Piskorski
Temat odcinka:
00:24:52 – „Początek”, Dan Brown [SPOILERY]
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#07 – Książka jako przedmiot
A co w drugiej części? Rozmawiamy o tym, jak traktujemy książki. To ten segment, w którym wychodzą na jaw wszystkie nasze czytelnicze nawyki i przywary, kiedy przyznajemy się do stanu naszych księgozbiorów i zastanawiamy się, czy wystarczy spojrzeć na czyjąś biblioteczkę, by móc przeprowadzić pobieżną psychoanalizę.
Tradycyjnie czekamy na Wasze wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Dajcie znać, jaki macie stosunek do swoich książek i czy bliska jest Wam postawa którejś z nas. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:32 – „Patience”, Daniel Clowes
00:05:26 – „Trzy po 33”, Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Andrzej Markowski
00:14:36 – „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, Jacek Hugo-Bader
Temat odcinka:
00:26:31 – Książka jako przedmiot
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#06 – Nagrody literackie
Poza tym, tradycyjnie, książki z torebki; w tym tygodniu mamy dla was: inteligencką opowieść biograficzną, horror z klaunami i dziecięcą orgią, a także kącik lewacki poświęcony rynkowi pracy w Polsce. Prawdziwie eklektyczny odcinek.
Koniecznie dajcie nam znać, czy macie swoje ulubione nagrody w świecie literatury, czy może gardzicie tymi wszystkimi wyróżnieniami od snobów dla snobów. Czekamy na Wasze wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:22 – „Lala”, Jacek Dehnel
00:07:44 – „To”, Stephen King
00:15:12 – „Zawód. Opowieści o pracy w Polsce. To o nas”, Kamil Fejfer
Temat odcinka:
00:23:13 – Nagrody literackie
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#05 – Mary Sue
Poza tym Zwierz wciąż czyta o górach, Megu wciąż narzeka na literackie gnioty, a Ocia mierzy się z Noblistą, który w chwili nagrywania tego odcinka jeszcze Noblistą nie był.
Tradycyjnie czekamy na Wasze wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:33 – „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, Anna Kamińska
00:09:42 – „Lokatorka”, JP Delaney
00:16:31 – „Okruchy dnia”, Kazuo Ishiguro
Temat odcinka:
00:26:08 – Mary Sue
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#04 – „Wiara”
Z kolei w drugiej połowie odcinka wszystkie trzy przenosimy się w czasy PRL-u i próbujemy rozwikłać zagadkę kryminalną w Rokitnicy. Tradycyjnie czekamy na Wasze wrażenia i komentarze. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:28 – „Miasto świętych i złodziei”, Natalie C. Anderson
00:07:02 – „Podwójna tożsamość bogów”, Michał Cetnarowski
00:15:06 – „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Temat odcinka:
00:21:27 – „Wiara”, Anna Kańtoch
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#03 – Publikowanie w odcinkach
Tym razem postanowiliśmy porozmawiać o publikowaniu w odcinkach. Czy w przypadku książek taka forma ma jeszcze szansę wrócić do łask? Wyobrażacie sobie czekać tydzień albo miesiąc na kolejny rozdział rozpoczętej powieści? A jak to wygląda w świecie komiksów? Czekamy na Wasze wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:30 – „Belgravia”, Julian Fellowes
00:11:00 – „I Am Providence”, Nick Mamatas
00:17:05 – „Miraż”, Matt Ruff
Temat odcinka:
00:26:46 – Publikowanie w odcinkach
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#02 – Po co pisarzom pseudonimy?
Dlaczego pisarze publikują pod pseudonimem? Czy zawsze ma to sens? A może istnieją powody, dla których wręcz nie powinni tego robić? Czekamy na Wasze wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Do usłyszenia!
Spis treści
Co mamy w torebce:
00:00:29 – „Dziesiąta muza (Impresje)”, Andrzej Włast
00:05:12 – „Światło, którego nie widać”, Anthony Doerr
00:10:40 – „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki”, Colson Whitehead
Temat odcinka:
00:15:52 – Po co pisarzom pseudonimy?
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep

#01 – „Milion odsłon Tash”
To podcast trzech miłośniczek czytania, w którym omawiamy budzące emocje tytuły, analizujemy motywy i tropy, komentujemy doniesienia ze świata literatury – a wszystko to okraszamy wrażeniami z ostatnio przeczytanych książek i komiksów. Czekamy na Wasze wrażenia i komentarze – tutaj lub na naszym fanpage’u. Do usłyszenia!
Spis treści
00:00:07 – Kim jesteśmy i co tu robimy?
Co mamy w torebce:
00:04:13 – „Cud chłopak”, R.J. Palacio
00:12:59 – „Niebo jest nasze”, Brendan I. Koerner
00:17:45 – „Tulipanowa gorączka”, Deborah Moggach
Temat odcinka:
00:22:37 – „Milion odsłon Tash”, Kathryn Ormsbee
Czytu Czytu prowadzą:
Magdalena Adamus (Megu)
Marta Najman (Oceansoul)
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Jesteśmy częścią sieci podcastów Podsluchane.pl:
Odwiedź naszą stronę: www.czytuczytu.pl
Napisz do nas na: czytuczytu@podsluchane.pl
Sprawdź inne nasze podcasty: www.podsluchane.pl
Polub fanpage naszej sieci: www.facebook.com/podsluchanepl
Zobacz nasz sklep z gadżetami: www.podsluchane.pl/sklep