Skip to main content
Spotify for Podcasters
DAHA İYİSİ MÜMKÜN KASTAMONU

DAHA İYİSİ MÜMKÜN KASTAMONU

By FATİH KÖSE

74 Kastamonu doğumlu ölümlü bir yolcuyum. İyi bir kul ve insan olup yaşadığım şehre borcumu ödemeye gayret ediyorum.
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

BURASI ÇOK ÖNEMLİ, AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER

DAHA İYİSİ MÜMKÜN KASTAMONUJun 27, 2021

00:00
04:52
TEVAZU

TEVAZU

“Seçim sonuçlarını kişisel kariyeriyle irtibatlandırarak eğip büken herkes her şeyden önce milletimize yanlış yapar. Millete yanlış yapan hiç kimsenin de AK Parti’de yeri olamaz. Bana gelen raporlara göre vatandaş tevazu arıyor. Gönüllere girmiyor da vatandaşa eğer tepeden bakıyorsak, bir gurur abidesi olarak bakıyorsak, kusura bakmayın, bu millet şamar oğlanı değil. Bir oy verir, iki oy verir ondan sonra kenara koyar” Recep Tayyip Erdoğan 07.07.2018

Jul 29, 202104:59
ÖTEKİ İLE BERİKİ

ÖTEKİ İLE BERİKİ

Önemli işlerimiz var. Ötekileştirme, suçlama, sorumlu arama ile gündemde kalmak isteyenler zamanımızı çalmamalı. Sekinete, olgunluğa, ben dilinden uzaklaşmaya ihtiyacımız var.

Jul 29, 202104:09
KOLAYLAŞTIRIN ZORLAŞTIRMAYIN. EVLENDİRİN

KOLAYLAŞTIRIN ZORLAŞTIRMAYIN. EVLENDİRİN

Birçok genç evlilik için daha geçen seneden başladı takvim ayarlamaya. Salon, fotoğrafçı, pasta, müzik ve oyun ekibi, kamera kayıt ekibi, davetiyeler, damatlık, gelinlik derken hepi topu bir gün sürecek düğün seremonisi en az 50 bin TL! Takıları bozsak salon parasına yeter mi acaba?

Jul 29, 202104:19
MEKTEP MEVSİMİ

MEKTEP MEVSİMİ

Leylekler Avrupa’dan Afrika’ya gitmek için Türkiye’de mola verdiklerinde,

Kastamonu çay boyunda dinlenen sığırcık kuşları, terk-i diyâr ettiklerinde,

Palamutlar kasalara istiflenip, eli önlüğünde kadınların sepet sepet kanlıca mantarı sattığında…

Vakit mektep vaktidir.

Jul 29, 202101:39
GELECEKTE DAHA ÇOK KAZANMAK

GELECEKTE DAHA ÇOK KAZANMAK

Eğitim Eğmek fiilinden gelir. Ülkemizde bir çocuğu 12 Yıl eğip bükmek mecburidir. Çocuğun etini kemiğini öğretmene emanet eder, adam olmasını isteriz. Bizde monolog , tek taraflıdır. Eğecek olan kişi eline alır şırıngayı eğilecek olana sürekli iğne yapar. Müfredatta ne varsa boca eder.

Jul 29, 202105:27
İZMET ÖZEL VE İNCİ TEPESİ

İZMET ÖZEL VE İNCİ TEPESİ

Şehrin kimliği belki de şehrin hikâyelerinde, yaşanmışlıklarında saklıdır. Belki de şehrimizin hikâyelerini de sandukalardan çıkarmanın vaktidir artık.
Görünür, göz önünde hikâyeler ile süslemeliyiz güzelim şehrimizi. İşte size sandukalarımızda gizli naftalin kokulu hikâyelerden sadece biri.

Jul 29, 202104:42
NE PANDEMİ, NE EKONOMİ GÜNDEM KSK!

NE PANDEMİ, NE EKONOMİ GÜNDEM KSK!

Okullar açılacak mı? Çocuklar okula gidebilecek mi? Kırtasiyeler, servisler ve çoğu küçük esnaf 2020’yi kaybetti. 2021 nasıl olacak? Öğrenciye dayalı şehir ekonomisi nefes almaya başlayacak mı? Öngöremiyoruz ama internet TV’lerde KSK konuşuluyor. İl Protokolümüz KSK için dolaşıyor.

Jun 29, 202106:01
ZAVALLI İSVEÇLİLER

ZAVALLI İSVEÇLİLER

Oğlumun oyuncakları birikmişti.Kullanılmış ama yeni olmalarına rağmen zihninde eskidiklerinden yenilerini almak, eskilerinden kurtulmak gerekiyordu.Başka çocuklar da bu oyuncakları oynayabilir diye düşünüp eski oyuncakları bir sergide satmayı, bazılarını hediye etmeyi, kazandığı para ile yeni oyuncak almaya karar verdik.

Jun 29, 202104:31
DONUK BAKIŞLI KIRMIZI MONTLU KÜÇÜK KIZ

DONUK BAKIŞLI KIRMIZI MONTLU KÜÇÜK KIZ

23 Ekim 2011 saat 13:41'de meydana gelen ve 25 saniye süren deprem  Van'ı ve yaşayanları yıkmıştı. Damladan Deryaya Derneğinin öncülüğünde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında gıda, kıyafet, halı, kilim, battaniye, katalitik soba, boş veya dolu tüpler, bolca çekme helva yüklenerek vardık Van Erciş'e. Erciş Özel İdare yerleşkesine tırı çektik.

Jun 29, 202104:53
BİR TIRIVIRI HİKÂYESİ

BİR TIRIVIRI HİKÂYESİ

48 STK’dan oluşan Milli İrade Platformunun dönem sözcülüğü şahsıma tevdi edilmişti. İlk toplantımızda arkadaşlarımızın da desteği ve isteği ile bundan böyle Milli İrade Platformu olarak ilimiz sorunlarının çözümüne katkı verecektik.

Jun 29, 202109:03
BİZİMKİ İLE ÖTEKİ

BİZİMKİ İLE ÖTEKİ

“Bir yerdeki yok nağmeni takdir edecek gûş Tazyî-i nefes eyleme tebdîl-i makam et”   Ziya Paşa

Geç otur hele! İki laf edelim baş başa. Anlat bakalım. Bu gidiş nereye?!.

Jun 29, 202105:44
DOST ACI SÖYLER

DOST ACI SÖYLER

Dostun alâmetifârikası (ayırıcı özelliği) hesabî değil hasbî olmasıdır. Susmaz, konuşur, acıyı bal edip söyler. Kalabalıklara karışmaz. Herkes alkışlarken “Mağrur olma padişahım senden büyük ALLAH var” der. Pembe tablo çizmez, yanlışı doğru gibi sunmaz. Geride kalır, öne çıkmaz. İşte bu yüzden, dostun kadri kıymeti bilinmez, dikkate alınmaz. Dost başına bunların geleceğini bilir de bildiği halde dostluktan vaz geçmez.

Jun 27, 202105:57
YATAY ŞEHİRLEŞME

YATAY ŞEHİRLEŞME

Son zamanlarda yatay şehirleşmeden bahsetme modası var. Yeni bir şey değil aslında. 1983 yılında %45’in üzerinde oy alarak iktidara gelen ANAP Lideri Turgut Özal, 1984 yılı Yerel Seçimlerinde Kastamonu’da DSİ 52. Şube Müdürü, 34 yaşındaki genç inşaat mühendisi Ali KÖSE’yi aday göstermiş ve seçimleri kazanmıştı.

Jun 27, 202106:02
BELEDİYE LOGOSU

BELEDİYE LOGOSU

Başkanın, gazetelere yansıyan bu vaatlerine uygun olarak MHP’li Belediye eski Başkanı Turhan Topçuoğlu’nun projesi olan teleferiği kendisinin de pek tasvip etmediğini, halka soracağını açıklaması takdire şayan bir gelişme.

Jun 27, 202105:31
TEHLİKE ANINDA KIRILACAKLAR

TEHLİKE ANINDA KIRILACAKLAR

15 Temmuz 2016. Cuma. Saat 21.00 suları…

Farklı sivil toplum kuruluşlarından arkadaşlarla İlim Yayma Cemiyetinde toplantı halindeyiz. Bazı arkadaşlar cep telefonlarına gelen son dakika bilgilerini paylaşmaya başladı. “Boğaz Köprüsünü Tank kapattı”, “Askerler trafiği kesiyor”, “Darbe mi oluyor ya hû?” Ciddiye almadık. Eve dönüş yolunda AK Partili bir genç aradı beni.

Jun 27, 202105:02
GÖK-DELEN ve KASTAMONU

GÖK-DELEN ve KASTAMONU

"Tarih, ölçüyü kaçırmış aklın hazin örnekleri ile doludur" demiş İbrahim Kalın ve bu İstanbul fotoğrafını paylaşmış. Tarihi ve modern iki İstanbul'u tek bir fotoğrafta resmeden ve ölçüyü kaçırmış aklımızın hazin bir örneğini dikkatimize sunmuş. Modern dünya ölçüsüzlüğün ölçü, görgüsüzlüğün görgü olduğu koca bir köye dönüştü.

Jun 27, 202104:27
KURBAN ZEKÂT BURS

KURBAN ZEKÂT BURS

Her sene birçok evladımız üniversite eğitimi için Kastamonu’dan şehir dışına gidiyor. Dar gelirli bir aileyi bırakın bir devlet memuru bile yerine göre aynı anda 2-3 çocuk okutmakta zorlanıyor. Yurt bulamayanlar, eğitim materyalleri önemli yekûn tutan ve ailesinin geliri sınırlı olan ilim tahsil eden gençlere mutlaka destek olmak gerekiyor.

Jun 27, 202103:24
KÜPELER VAR TAKMAK İSTEYENE

KÜPELER VAR TAKMAK İSTEYENE

Bir gün ağlayarak geldiğin bu dünyadan, yine ağlayarak gideceksin. İlkelerin, değerlerin, doğruların peşinden git. Rüzgâra kapılıp uçuşan yapraklar gibi sonbaharda süpürülmektense, ağaç ol.

Jun 27, 202103:10
STK BAŞKANI OLMANIN FARZLARI

STK BAŞKANI OLMANIN FARZLARI

İlk farz siyasetçi ve bürokratlar ile arayı iyi tutmak. Memleket meselesi ile ilgili fazla baş ağrıtıp rahatsız etmemek.

Jun 27, 202108:12
KASTAMONU KESİN DÖNÜŞE HAZIR OLMALI

KASTAMONU KESİN DÖNÜŞE HAZIR OLMALI

Metropollerdeki nüfus yoğunluğu ülke güvenliğini, ekonomisini, sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Türkiye ekonomisinin ve sanayisinin kalbini deprem bölgesi İstanbul ve çeperine sıkıştırmak ve nüfus artırıcı projelerle bütçenin önemli bir kısmını Anadolu aleyhine İstanbul’a harcamak ve kısır döngü ile fasit daire içinde dolaşmak sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır.

Jun 27, 202106:03
AHŞABIN BAŞKENTİ KASTAMONU ÖNCÜ OLMALIDIR

AHŞABIN BAŞKENTİ KASTAMONU ÖNCÜ OLMALIDIR

Depremin değil betonun öldürdüğünü artık biliyoruz . Beton özellikle az gelişmiş ülkelerde kullanılan ve ömrü diğerlerine nazaran daha az olduğu için sürekli kendini tekrar eden ve bu yüzden rant oluşturan bir  uygulamadır. Çok ağırdır, altında kalanı ezer.

Jun 27, 202104:49
BURASI ÇOK ÖNEMLİ, AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER

BURASI ÇOK ÖNEMLİ, AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER

Bu yazı 18.09.2019 tarihinde yazılmıştır.

2018 Ağustosunda yaşanan kur atağından bu yana ekonomik dengelenme peşindeyiz.Ekonomiden sorumlu bakanımız önemli noktaları bir yıldır işaret ediyor. Bir aralar sebze fiyatlarındaki artış sebebi ile “HÂL TERÖRÜ” ile savaş ilan edilmiş, tanzim satış mağazaları açılmıştı. “MİLLİ ve YERLİ” medyada PTT ile ucuz sebze tedariki son dakika olarak veriliyor, soğanı “bilerek!, isteyerek!” çürütüp “vurgun vuran!” aracılar “suçüstü!” yapılıyordu.

Jun 27, 202104:52
GÜVERCİN BABASI ABİDİN

GÜVERCİN BABASI ABİDİN

Abidin Bey eşi ile beraber Münîre Medresesi Çarşısında Kastamonu'nun meşhur el işi fanilalarını üretiyor.  Yeni nesil pek bilmez belki ama bu geleneksel iç giyimi insanı terden ve soğuktan korur. Abidin Bey sadece kendi işini, aşını düşünmeyen ama yaşadığı şehrin sorunları için de dertlenen bir esnaf, sanatkâr.

Jun 27, 202105:12
MÜSLÜMANCA İŞLER

MÜSLÜMANCA İŞLER

Müstahaktır diyerek insaftan vazgeçilmez,
Zorda kalınsa bile hayduttan dost seçilmez,
Bulutlardan yağacak rahmet gecikse dahi,
Vebal akan çeşmeden tek damla su içilmez.

Abdürrahim Karakoç

Jun 27, 202105:34
28 ŞUBAT ve ÖTEKİ

28 ŞUBAT ve ÖTEKİ

Dükkândaki bir para kasasının üstünde duran küçük tüplü televizyon açıktı. Dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'in " Refah Partisinin kapatılmasına karar verilmiştir." dediğini duyunca televizyonu hışımla kapatıp çay boyuna çıkmıştım.

Jun 27, 202107:44
ÜZÜLEREK YAZIYORUM

ÜZÜLEREK YAZIYORUM

Ne kadar utansak az! Her şey hepimizin gözü önünde oldu ve herkes oradaydı! Yirmilerinde bir yetim! Becerikli, girişken ve daha hayatının baharında!

Jun 27, 202105:47
KSK SÜPER LİGE ÇIKMASIN

KSK SÜPER LİGE ÇIKMASIN

KSK SÜPER LİGE ÇIKMASIN
Yazı başlığının yanlış anlaşılmaya müsait olduğunu biliyorum. Spor kamuoyumuz tarafından hâin ilan edilerek linç edilerek dokuz köyden kovulma pahasına yazdım. Pişman değilim.
Jun 27, 202105:03
DAHA İYİSİ MÜMKÜN KASTAMONU

DAHA İYİSİ MÜMKÜN KASTAMONU

Her hayat bir hikâyedir. Bir şehir yaşanılan hayatların hikâyeleri ile de şehir olur düşüncesi ile ŞEHİR HİKÂYELERİ ’ne büyüteç tutarak,
Bu şehirde üretip, emek veren ve hizmet ederek DEĞER KATANLAR ’ın hatıralarına, tecrübelerine dikkat çekerek,
Kastamonulu olup ta yurdun ya da dünyanın dört bir yanında yaşayan GURBETTEKİLER’e dokunup bağ kurarak,
Ekonomiden spora, tarihten kültüre, siyasetten cemiyet hayatına KASTAMONU GÜNDEMİ’ni değerlendirerek,
Kınayanın kınamasından korkmadan; Konuşulamayanı konuşmak, doğruya doğru, yanlışa yanlış demek, sorunun bir parçası olmak yerine çözüme katkı Vermek için BUNU KONUŞALIM diyerek,
Şehre dair ne varsa konuşmak, düşünmek, çözüm önermek ve paylaşmak için buradayız.
Siz de DAHA İYİSİ MÜMKÜN KASTAMONU diyorsanız, buyurun hep beraber diyelim.
Jun 27, 202101:22
İSİMSİZ ŞEHİR

İSİMSİZ ŞEHİR

Artık, çamlar bardak olmuşsa

kediler aslan boğarken,

başlar ayakta ise sessiz ve şaşkın!

Görmemişlik akıyorsa zembille cehalet kokan puslu havada

Bu bir Besmele hâlidir vazgeçiş değil.

Umudu bölüp katık yapıyorlarsa ezdikleri değerlere,

Ayrandan aşağısı su ise makbul olan,

Bu bir Besmele hâlidir pes ediş değil.

Söyle bana Ey Şehir!

Kim ağlattı seni böyle?

Onlar mı yoksa bunlara tav olanlar mı?

Kadir kıymet bilmez, güce tapanlar mı?

Bayağı, pespâye , anlamsız gülüşler

Sıradan, nâhoş, seviyesiz ilişkiler

Dünsüz yârınsız mefkûresiz zihinler

Bu bir Besmele  hâlidir  kaçış  değil.

Jun 26, 202101:17
June 17, 2021

June 17, 2021

Jun 17, 202100:50