
Dalok-Galopp
By Dalok.hu

Dalok-GaloppDec 08, 2023

Kakadu & Bölönbika
Fibula és Jero mámorító szikrát csiholt Lake District mesebeli országában, futótűzként terjedt kreatív energiaként tova: gyümölcse a grizzli (ursus arctos horribilis) minden évben megismétlődő téli álom álomképeinek összegzése 2023-ra. Erre már lehetett produkciót alapozni: a zenei stílust hűen tükröző zenekari névválasztást (Kakadu & Bölömbika) követően csatlakozott a legendary ritmusszekció: Bardóczi Gábor és Gátos Bálint. Ez a négyes bombasztikusan fergeteges, éterben terjedő gömbvillámisztikus információt közvetít, amely majd az élet mindennapos apró zegzugait is kitölti, hogy az élet teljes részévé avanzsálódjon.

Mohai Tamás & Ragazzi Razzi
Legutóbbi Dalok Galopp műsorunk vendége a Civil Rádióban Mohai Tamás és tanítványa Szilágyi László, a Ragazzi Razzi zenekar frontembere volt. Az interjúban Tomi beszámolt nekünk az elmúlt két év történéseiről, és a november 30- i közös koncertjük körülményeiről, melyet az Analog Music Hall- ban rendeznek meg jövő hét csütörtökön. Laci mesél nekünk az első Ragazzi Razzi nagy lemez, a " Find Me on the Otherside" hangulatáról, a trió tagjairól és saját megoldásairól a túlélésre, mint gitárművész és Kitesurf oktató Siciliában...

Kamilka & Pesti Sikk
Idén 10 éve, hogy Hollywood tündöklő zenés-filmes világa, a hazai sikkes, csillogó swing korszak elevenedik meg a Kamilka & Pesti Sikk munkásságában. Az NKA által többszörösen támogatott dalszövegíró, énekes, Kiss Kamilka és a kétszeres Fonogram-díjas zeneszerző, zongorista, Lőrincz Ádám az aranykor fényűző stílusát a mai modern igényekhez igazítva hozza közel a közönséghez, mindezt 100%-ban magyar nyelven.

Czutor Zoltan
A napokban jelent meg a Belmondo zenekar legújabb nagy lemeze "Királyok kutyái" címmel. A zenekar frontembere és alapítója Czutor Zoltán tette tiszteletét november elsején a Civil Rádió stúdiójában, hogy elmesélje a jelen és jövő aktualitásait, a múlt tükrében és vízióival kiegészítve. Hallhatunk a Covid kellős közepén megjelenő Belmondo nagy lemezről, 43 lemondott koncertről, csak 2020- ban, és egy nagyon izgalmas lemezbemutatóról 2023. 11. 10- n a Turbinában, Budapesten, a Balaton zenekarral kiegészülve. ha tudni szeretnél néhány kulisszatitkot Zoli és zenekarai háza tájáról, hallgasd végig az interjút, érdemes!!

VicLaz
Viclaz, azaz László Viktor első zenekara a 80-as éveben, az ETA volt, majd ezt követte a Sexepil. Ezek a zenei formációk nem ismeretlenek a magyar könnyűzene történetében. A Sexepil zenekar a 90-es évekre nemzetközi sikereket is elért, háromszor volt észak-amerikai turnén (nem magyar közönségnek, Magyar Intézetekben, hanem valóságos helyi közönségnek, valóságos klubokban, fesztiválokon, és rendezvényeken ) közös európai turnéja volt Björkkel és zenekarával (Sugarcubes) játszott a Fait No More zenekarral, rendszeresen játszotta klipjeit az MTV Music Cannel stb. Később, több fiatal zenésznek és zenekarnak segített elindulni pályáján, mint például a Fekete vonat, Dopeman, vagy a FreshFabrik. Filmzenék, remixek, számítógépes játékzenék és temérdek produceri munka jellemzi Viclaz elmúlt 40 évnyi zenei pályafutását.

Az ismeretlen magyar költő - Pluto új albuma
Nemes Andrásra kétségkívül illik zenekara új lemezének címe. Szövegei költőiek, mi viszont nem vagyunk hozzászokva az alternatív rockban költőiséget hallani. A Pluto Bródy, a Kex, az Európa Kiadó nyomdokain haladva jutott el legújabb albumához, amelynek zenéje is kitűnik a magyar színtérről. A bariton szaxofon - bariton gitár - dob felállás különleges színt ad „rakenrolos” lüktetésnek, a hétköznapi sztorikat filozofikusan megközelítő szövegek táplálékot adnak az agynak is.
Hallgassátok meg beszélgetésünket a zenekar frontemberével. A beszélgetést az új album dalai és más együttesei - Bérczesi Robival közös Biorobot, illetve a Vécsi Tiborral (Korai Öröm) és Szalay Péterrel (Korai Öröm, Colorstar) közös Stukker - felvételei színesítik.
Az új albumot ITT tudod letölteni.

Marlboro Man
A Quimby és még jónéhány zenekar dobosa, Gerdesits "Faszi" Ferenc alapította Marlboro Man zenekar tavaly ünnepelte alapítása 30. évfordulóját. Bár az évek gyorsan telnek, de a srácok egy pillanatra sem lassítanak. Hamarosan jön a legújabb MM. nagy lemez, de előtte még két felvezető nóta került fel az MM. étlapjára. Ebből az első klipes a "Fizetek" címet kapta. Feri az alábbiakat mesélte a dalról: „Már az előző albumokon is megjelentek Neue Deutsche Welle és new wave hatású dalok, a Fizetek meg végképp ebbe a stílusba tartozik. Nagyon sok ilyen zenét hallgatok, kamaszkoromban jött be ez az irányzat, ezért is kezdtem el zenélni, mondhatjuk, hogy ezen nőtem fel. Úgy gondoltam, ha már a dal olyan, mintha 1983-ban készült volna, legyen a videó is olyan. Mivel azt tapasztalom, hogy mostanában a klipek is olyanok, mint a népzene, minél szarabb, annál jobb, ennek a kritériumnak maximálisan megfelel. Az elértéktelenedést, a világ sekélyességét, felszínességét és giccsességét jelképezik a nippek, a drága, csillogó, látványos dolgok és emberek mögött megbúvó semmit.”

Darabolj Fel - nők lázadása a Riot 1. válogatáson
Rupaszov Tamással beszélgettünk a Trottel Records legújabb kiadványáról, de természetesen előjött sok más téma is: Joe Strummer (Clash) a Trottel zenekar koncertjén, a kollektív bégetés dinamikája, a kalóz kazetták sikere. Közben hallgattuk a beszédes nevű női punk zenekarokat: Halott Kígyók, Plüssnapalm és társait. Van mondanivalójuk!

Makám - a kortárs és a világzene találkozása
Krulik Zoltánnal beszélgettünk a 38 éves Makám együttes útjáról és az elmúlt öt évtized kortárs zenei életéről. Nehéz felfogni, hogy a mai magyar világzenét néhány ember formázta olyanná, amilyen, és az egyikük a Makám alapítója. Amit ma hagyományos, megszokott hangszerelésnek, hangzásnak veszünk, néhány úttörő zenekar - Kolinda, Makám, Sebő Ferenc dolgozta ki a 70-es - 80-as években. Sok érdekes és vicces sztorit hallunk arról, hogyan állapították meg anno a zenész gázsiját, hogyan robbant be a Makám a nagy külföldi fesztiválokra és mit (nem) kell tenni, ha sikeres vagy.
Közben hallgattunk dalokat a zenekar 25 lemezes repertoárjából.

Oláh Szabolcs
Különleges dallamok, különleges előadása élőben egy szál gitárral, több, mint ötven lemezborító elkészítése, számtalan videó klip és vizuális nagy project megtervezése és kivitelezése, hangmérnöki munka, lemezkeverés és saját hang stúdió vezetése, és több mint 1000 élő fellépés az elmúlt harminc évben. Akiről szó van és tiszteletét tette legutóbbi Dalok Galopp műsorunkban, a Civil Rádióban az nem más, mint: Oláh Szabolcs zeneszerző és gitárművész, grafikus, hangmérnök közgazdász és számítástechnikus és még sorolhatnánk naphosszat a titulusait képesítésit soha nem érne véget a felsorolás...

Depresszió
A 2000-ben történt megalakulása óta 10 lemezt, 29 videó klipet, 1 Blu-ray-t, 4 DVD-t, 1 kislemezt, 2 válogatáslemezt, valamint 1 koncertlemezt készített az egyik legnépszerűbb hazai Rock / Metal zenekarnak számító Depresszió. A hétszeres arany és háromszoros platinalemezes, Fonogram-díjas formáció több kiadványával is vezette a hazai lemezeladási listákat. Sikeres, önálló turnék mellett, évek óta a hazai fesztiválok egyik kiemelt produkciójaként lép színpadra a csapat. Pályafutása során több, mint 1000 koncertet adott a zenekar és legközelebb Budapesten augusztus 5- n lépnek fel élőben a Barba Negrában.

Nunki Bay Starship
A Nunki Bay Starship legénysége ismerős lehet a nagyközönségnek népszerű, hazai zenekarokból. Ebben a projektben egyesítik zenei tehetségüket és inspirációjukat, létrehozva ezzel saját, különleges univerzumukat. Stílusukat “audiovisual wormhole”, avagy audiovizuális féregjáratként határozzák meg - zenéjük a pop, a neosoul, a jazz elemeivel operál, pszichedelikus és r&b ízekkel fűszerezve.

Tisza Kara - az alkotói szabadság mindenek felett
Egyszemélyes metálrobbanásnak neveztük Tisza Karát ebben a cikkben. Most körüljártuk a black metal, technical death metal, post metal, post rock, ambient műfajokban főleg instrumentális zenét alkotó gitáros életét. Fotel rocker leszel, ha már nem koncertezel? Hogy hívják a hörgős és a károgós metált? Az egy stílus biztonsági játéka. Hogyan fér össze az ambient a metállal?
A beszélgetés apropója a napokban megjelenő új album, az Arhat, amely meditatív buddhista szemléletet hoz a továbbra is metál alapú zenébe. Meg is hallgattunk két számot róla. Különleges zenék, érdekes gondolatok!
ITT tudod letölteni CD minőségben is Tisza Kara eddig megjelent albumáit, ITT pedig meghallgathatod a Spotify-on.

Cafuné - a brazil simogatás
A „cafuné” brazil kifejezésnek nagyon szép jelentése van. A pontos fordítását csak az tudja meg, aki meghallgatja a beszélgetést. A beszélgetés mellett nem csak a zenekar új dalait hallgattuk meg felvételről, hanem élőben is elhangzott néhány szám. Megtudtuk, hogyan lehet klasszikus gitárból berimbaut csinálni, magyar kortárs zenét a sambával keverni és főképp azt, hogyan vigad a brazil. Indítsuk a nyarat bossa novával!
Az új albumot ITT tudod letölteni, ITT pedig megtalálod a streaming platformokon.

Keck Mária – Flamenco mindenütt
Az új album: https://songwhip.com/mariakeck/sansul... Énekes, zeneszerző, művészetterapeuta és táncos. Flamenco fúziós és világzenei projektjeivel (De Cobre, Ex Auro, Ethnomada) bejárta Európát, valamint koncertezett Argentínában, Japánban és Mexikóban is. A Dalok.hu terjesztésében megjelenő új mini-album kapcsán beszélgettünk vele. Miről szólnak a Sansula Dalok? Mi a duende és hogyan érzik Japánban? Hogyan indíthat el egy film egy életpályát? Milyen egy hangfürdő vagy hangmasszázs Keck Marcsi módra?

Burns Kati – magyar népzenét a fakír falvakba!
Burns Kati igazi keleti utazó, aki szúfikkal és baul fakírokkal zenélt Pakisztán és India tájain, de az észak-ázsiai torokéneklést is tanulmányozta. A nemrég megjelent lemeze ezekből a benyomásokból, az ezekből megírt szerzeményekből építkezik. Csontváry által inspirált rituális lánctánc, modernkori anya-lánya rítus, ortodox hangzás, keretes dobra énekelt, transzba vivő női ének, mai regélés és tűzünnepi tánc fonódik keleti-magyar szövetté a lemezen. Hallgasd meg ezeket a számokat és Kati történeteit az egzotikus utazásairól!
Az új lemezt ITT tudod letölteni, akár CD minőségben.

Duo Corde
A DuoCorde gitárduót 2017-be, Roth Ede két növendéke hozta létre a Széchényi István Egyetem Zeneművészeti Karán. Tagjai: Szűcs Renáta és Szeghy Eszter. A duó először az egyetemi szervezésű koncerten debütált. Azóta számos mesterkurzuson és versenyen vett részt. Ezek közül néhány kiemelendő: 2019 Omis Guitar Festival - 2. helyezés (Horvátország), 2019 Budapest International Competition - 1. helyezés (Magyarország), 2020 Guitar Art Festival - 4. helyezés (Belgrád, Szerbia), 2021 VI. Danubia Talents - 2. helyezés (Magyarország), 2022 Kyustendil Guitar Festival - 1. helyezés (Bulgária). Első lemezük 2021-ben jelent meg Prelude címmel, második lemezük 2023-ban a Sundance címmel jelent meg a Magyar Kultúra Kiadó jóvoltából. Prelude lemezen nagyrészt saját átiratok és a klasszikus gitár duó java hallható Scarlattitól egészen Chick Coreáig. A Sundance kislemez középpontjában a folklorikus elemekkel kevert latin-amerikai és spanyol zene áll. Két híres tangó is hallható rajta, az El Choclo és a Por una Cabeza. Emellett Vito Nicola Paradiso latin lüktetésű művei színesítik a lemezt. A zenei kiadványok mellett a „Gitározzunk együtt!” című oktatóvideó-sorozat szerzői melyet 2020-ban adtak közre. A Puskás Gitáriskolához kiegészítő hanganyagot készítettek, mely a Digita oldalán elérhető.

ANI
A zalaegerszegi születésű énekes-dalíró-szövegíró ANI-t (Varga Ani) gyermekkora óta lenyűgözi a zene világa, hisz ez az a nyelv, amit a legtöbben értünk és érzünk. Egy-egy dal emlékeket ébreszthet, táncra perdíthet, megváltoztathatja érzelmeinket, bármilyen műfajról is legyen szó. ANI magyar-német családban nőtt fel, gyermek és fiatalkorát Magyarországon töltötte, aktívan részt vett az iskolai kórusokban, verseket írt, autodidakta módon tanulgatta a zongorázást. A 90-es évek végén, az egerszegi „Cause of Joy“ rockzenekar alkalmi háttérénekeseként és billentyűseként alkalma nyílt betekinteni a fellépések világába. A budapesti főiskolás évek alatt, a 2000-es évek elején, az „Angelus“ női metálzenekar zeneíró-ritmusgitárosaként, énekeseként kezdett aktívan dalokat írni. 2015-ben vette fel újra és 2 év zongora-, 4 év énekoktatás és jónéhány hangképzőworkshop után új dalok írásába kezdett. 2020-ban újra felfedezte az elektromos gitár iránti szenvedélyét - a mai napig gitártanárhoz jár, hogy fejlessze tudását és minél több eszköz álljon rendelkezésére a zenei önkifejezéshez. 2021 - 2022-ben a frankfurti „Minetallica Metallica“ cover együttes fronténekesnői szerepét töltötte be - igen, a női James Hetfield gitár nélkül-, így is színesítve előadói és énekesi palettáját. A most megjelenő debütáló EP-jének „ASPECTS“ címe tudatos választás volt. Amellett, hogy minden ember más és más szemszögből tekint a világra, ANI a személyiségéből adódóan szereti a dolgokat több oldalról is megvilágítani, megérteni, mielőtt eldönti, hogy melyik nézőpont adja számára a legautentikusabb érzést.

Pátkai Rozina Petőfije – Ki merne ilyet költeményeket írni jelen időben?
„Jelen idő” a Petőfi feldolgozásokat tartalmazó lemez címe, amelyen hörgéstől mennyei kórusig sokfélét halhatunk. Rozina szerint a nagyon erős versek erős zenét igényelnek. Beszélgettünk arról, aktuális-e ma az egész nemzethez szólni, vannak-e tömegeket mozgató költők. Egy különleges projekt eredményét is meghallgathattunk elsőként – egy ukrán rendező felkérésére Tarasz Sevcsenko ukrán költő versét zenésítette meg Rozina.
ITT hallgathatod meg egy korábbi interjúnkat Rozinával, ahol elmeséli, hogyan jutott el a bossa novától az avantgárdig.

Puskás Péter
Új klippel jelentkezett a "The Biebers" zenekar, "1848" címmel, amelyben elképzelték, milyen lenne, „ha Petőfi egy ugrással a jelenbe érkezne, hogy láthassa azt a metropoliszt, ami Budapestből lett.” Vajon mit tenne Petőfi Sándor, ha ma Budapesten élne? Koccintana egy pohár borral a Négyeshatosban a Wesselényin? Playboy magazint olvasna a padokon és a karjára tetováltatná a szabadság szót? A "The Biebers" zenekar éppen erre keresi a választ a legújabb klipjében, amiben Puskás Peti alakítja a költőt. Annak tényszerű megítélését azonban, hogy Peti illetve a műsorvezető - szerkesztő Szabó András kit, illetve kiket alakítottak legutóbbi Dalok Galopp műsorunk 57 percében a világot jelentő interneten, e jubileumi és egyben ünnepi napon; ezúttal nagyvonalúan kedves hallgatóink fantáziájára és józan ítélőképessgére bízzuk. Lesz mit elemezni…

Mágnespapucsban a vaskorban - Kettős Tamás és a Vadszamarak
„Kölyökágyú koromban találtak engem a vadonban. Épp egy vadnyomban napoztam, és a fogaimmal egy magyar-betyár szótárt karcoltam. Be vagyok egy szabad nyelvcsaládba zárva, be vagyok állva, mint a földbe a lándzsa a Kárpát hazába, mint egy nyíl a délibábba. Álmodtam egy világot magamnak, de megsúgom, mielőtt rajta kapnak, mielőtt lehallgatnak, mielőtt kihallgatnak, meggyónom a popnak, a rap and rollnak, hogy kéne már egy sláger, egy adóssláger, amit a rádióval együtt fúj az adós-láger, de be van ma foglalva az össze sláger-tárhely, mert sok műmájer hiszi azt, hogy ő a cyber.”
E sorok költőjével beszélgettünk, mellette sok hasonló sort hallgattunk pörgős zenével megspékelve.
A Vadszamarak "Tűz óra különc" c. új albumát ITT töltheted le.

BIGA
Máshol járunk címmel múlt év végén megjelent Heincz Gábor "Biga" második nagylemeze! A lemez hangszereléséért Laszlo Balog Panda és Szabó Zé voltak a felelősek, aki egyben a lemez zenei producereként igyekezett Biga alkotói elképzeléseit megvalósítani. A hanganyag masteringjét Rakonczai Viktor készítette. A lemezen Bigán kívül dolgozott még Szepesi Matyás, Molnár Tamás, Tariska Szabolcs, Méhes Adrián, Hegyi György, Kohánszky Rajmund (Roy), DENIZ, Orsovai Reni. A lemezborítót Tóth András grafikus tervezte és öntötte végleges formába. 2018 márciusában a Gátlás sztriptíz című nagy lemeze Fonogram dijat nyert. 2019 egyik legnagyobb slágere „Koccintós” címmel egy hamisítatlan Biga szerzemény volt, ami Dr.BRS és Varga Viktor közreműködésével mára meghaladta a 31 milliós megtekintést, az országos rádiójátszási listák aktív szereplője és persze minden buli elengedhetetlen kelléke a mai napig!

Németh Gábor
"Staféta" címmel jelent meg a tavai év végén a Németh Gábor Project harmadik nagylemeze. A zeneszerző-Kőbányai Zeneiskolában évtizedes múltra visszatekintő, a mai napig aktívan oktató tanár - és természetesen dobos, akár a két megelőző lemezen, ezúttal is a dallamosságra, érthetőségre és hallgathatóságra törekedett legújabb anyagán. Az új album megjelenése apropóul szolgált a zenész, zenepedagógus, egyesületi elnök több mint öt évtizedes zenei pályafutásának áttekintésére. „Szeretem a stílusok közötti átjárást, nálam a dzsessztől, a dzsessz-rockon át a progresszív muzsikán keresztül a rockzenéig terjed a skála."

Kézdy Luca - Ez vagyok én, még mindig
A mostani podcast egy portréfilme, nézd meg itt, amelyben nemcsak beszélgetünk Kézdy Luca új albumáról, hanem megmutatjuk a hozzá kapcsolódó, gyerekkori felvételeiből álló klipet, festményeit, fotóit és sok részletet az elmúlt évek zenei együttműködéseiről. Luca otthonában fogadott minket, eljátszott két darabot zongorán (a lemezen ezek más verzióban hallhatóak) és mesélt: arról, hogy nem akart zenész lenni, a futásról, mint meditációról, Santa Diver új vinyl kiadványáról és a kovid alatt előjött festői vénáról.
Luca új albumát ITT töltheted le, akár CD minőségben.

Bia - álomban jönnek hozzá a dallamok
„A zene az, ami mindig kihúz a gödörből.
A zenét fel tudom használni arra, hogy a lelki kínjaimat ki tudom írni magamból.
Akkor tudunk jól együtt dolgozni, ha érezzük, mit akar a másik.
Mint egy rúgó felülök az ágyban és ott a dallam a fejemben”
https://www.dalok.hu/zenekarok/bia

Noémo szívverése
A Kodály és Ghymes szülővárosából származó Noémi néptánccal kezdte, szlovák countryval folytatta, aztán nagyot ugrott és a Kőbányai Zeneiskolában landolt, ének szakon. Az iskolában nemcsak tudást, hanem kapcsolatokat is szerzett, így került be vokalistaként az Emil Rulezbe, később a Modern Art Orchestrába. De hamar kikristályosodott a saját útja és már több éve a saját dalait hozza a napvilágra. A nemrég megjelent új albumát hallgattuk és megfejtéseket kaptunk a szerzőtől a dalokhoz. De beszéltünk az idő filozófiai megközelítéséről, a kapcsolati burkokról, a párhuzamos életsíkről, a mantra-éneklésről is.
A beszélgetésre 2022.12.14.-én került sor a Civil Rádióban.

Kálmán Tamás - KÁTÉ
Énekes, gitáros, de emellett főként dalszerző, és szövegíró angol és magyar nyelven. Játszik gitáron, basszusgitáron, csellón, és egyéb húros hangszereken. Jelenleg két állandó zenekara van, az egyik Geszti Péter nagy produkciója, ahol nemcsak zenekari tag, hanem az elmúlt pár év összes dalának zeneszerzője is egyben. A másik zenei formáció Farkasházi Réka gyerek zenekara mely csapat „Farkasházi Réka és a Tintanyúl” címen szórakoztatja a zenére fogékony piciket és nagyokat, mellyel több Fonogram-díj jelölésük is volt, amiből kettőt díjra is váltottak. A műfaji sokszínűség, ami a szerzeményeit jellemzi szinte korlátlan, aminek a hátterében Kálmán Tamás komolyzenei és könnyűzenei alapképzettsége, különböző húros és fúvós hangszerek kiváló használata húzódik meg, autentikus alapot adva KÁTÉ zenei sokszínűségének.

RaveFaces - WEB3, NFT, crypto és blockchain az alkotók szolgálatában
Híreinkben már bemutattuk a RaveFaces zenei és vizuális alkotók csoportját. Most egy videóbeszélgetést láthatsz velük, amelyben kitérünk azokra a lehetőségekre, amelyeket a WEB3, az NFT, a crypto és a blockchain a zene számára biztosítanak, de találkozunk a Révülő Arcokkal, a vizuális megjelenéseikkel és a klipjeikkel is. Élőben ti is találkozhattok velük november 18-án, a Három Hollóban.

Stone Sober - meggyborral a világhír felé
A két huszonnégy éves zenész egy éve kezdte pályafutását, ez idő alatt nemcsak sok klubban, de menő fesztiválokon (Fekete Zaj) is felléptek és külföldön is jártak már. Nem áll mögöttük sem kiadó, sem menedzsment, csak az elhivatottságuknak köszönhetik a sikert. Pontosan tudják, mit akarnak (nem lesz basszusgitáros!) és mindent beleadnak - másképp nem is lehetne ezt a műfajt művelni. Saját készítésű meggyboruk is van (kaptunk belőle), mellesleg mezőgazdasági mérnökök. Beszélgettünk a közös koncertjeikről a VHK-val, a Lemming Programról, amely kapcsán megismerkedtünk és arról, melyikük mire figyel, amikor a természetben sétálnak.
Közben hallgattuk számaikat, amelyeket ITT tölthetsz le, akár CD minőségben is.

The Criples
A zenekar 2020 tavaszán alapította Áki Eyjamaður (Szigeti Ákos; Pointbreak, Islanders, Mindblow), Sultan Kotona (Homán Zoltán), Josef Ilionen (Vigh József; VHS, TBC, Bluestreet, T-Band) abban a reményben, hogy ötvözzék a rájuk ható zenei műfajokat és létrehozzák saját stílusukat. Trió hangszerelésben szólalnak meg a dalok, a csöves erősítők vastag hangzása biztosítja a kellő energiát, a szellős hangzás lehetőséget biztosítja az összes hangszernek maximális érvényesülését a végleges hangkép kialakításában. Az angol nyelvű dalszövegek ajtót nyitnak a Criples világára és utazásra invitálnak a boldogságtól a kétségbeesésig, ahogy a zenekar vezetője jellemezte, hidat képezve a riffek és a dallamos vokálok között.

Z!ENEMi
Ájtatos rap, szakrális funk, könyörgő rock, idvezült metál, zsoltár-pop, és öt borsodi lator. Ez a Z!ENEMi. Négy sokat próbált miskolci zenész és egy emszí alapította a Z!ENEMi együttest még 2017-ben, hogy ötvözze a rapet és a rockot, a funkyt és a metált és ebből jó dalokat gyúrjon össze. Két lemez, sok klip, még több koncert, a többit meg tessék meghallgatni, megnézni, megvenni, letölteni a legújabb klippel együtt, mely a „Mindenhol jó” címet kapta és ugyancsak elhangzott a tegnapi Dalok Galopp rádióműsorunkban.

Ephemere – Tiszavirág-életű őszinte keveredés
Egészen friss formáció az Ephemere, amely 2020 óta működik zenekarként. Alapvetően Caussanel Izabella és Orbay Lilla párosát fedi, akik számos közreműködővel, többféle felállással mutatták már meg dalaik sokszínűségét. Azt a jazzkereteket népzenei elemekkel tűzdelő, néha populárisabb impulzusokat is beépítő fúziós világot, amelyen belül persze a két énekhang játékosságának, egymásra hatásának jut a főszerep. Folk-jazz magyar, francia, angol nyelvű dalokkal, hosszan velünk maradó felvillanásokkal.
„Megható élmény, hogy viszek egy ötletet és profi zenészek ezt teljesítik… Kierőszakoltuk a tanároktól, hogy mi együtt akarunk lenni… Lilla rengeteg rockot és jazzt hallgat, én magyar népzenét és francia sanzont.”
A sanzon visszahozása a szalonokba. Dohányfüst helyett füstgép. Két harmonikás egy zenekarban. Mintha Párizs Budapestre költözne. Hallgasd meg beszélgetésünket e nem mindennapi két lánnyal és a fülbemászó, ám igényes bemutatkozó albumukat!

Szűts Norbert
Sokszor vesznek le a lábunkról csodálatos énekhangjukkal és szépségükkel olyan művészek, előadók, akiknek a dalaiért, lemezeiért egy életen át rajongani vagyunk képesek, ám az már kevésbé köztudott, hogy e kiváló slágerek, műalkotások koránt sem az ő, mint inkább, a háttérben megbúvó mindenkori zenei megfejtő emberek, alkalmazott zeneszerzők fejéből pattannak ki. Róluk ugyan vajmi keveset tudunk és mindig csak a háttérből irányítanak, de valójában ők "irányítanak"... Szűts Norbi egyike azon zeneszerzőknek, aki valamikor több, mint harminc évvel ezelőtt, mint gitárfenomén maga is kitartóan rótta a világot jelentő deszkákat, majd hosszú évek próbálkozásai után Gáspár Laci - "Bárhol jársz" c. dalának megírásával Norbinál elindult egy olyan zeneszerzői karrier, melyet olyan előadók fémjeleznek, mint: Keresztes Ildikó, Janicsák Veca, Wolf Kati, Groovehouse, hogy csak a hölgyeket említsük... Ezúttal is érdemes lesz végig hallgatni augusztus 3- i Dalok Galopp műsorunkat, a lelki és szellemi fejlődés garantált!

Nuage Project – „Budapest százszor jobb, mint Párizs”
Egy francia zeneszerzőt a szerelem hozott el Budapestre. 20 év szünet után, a covid alatt kezdett el újra zenélni – pont, amikor mások abbahagyták. Szépséget lát a járvány miatt kiürült városban és a budapesti panelekben.
A féléves Nuage Project érett, besorolhatatlan muzsikája nyerte a Dalok.hu promóciós díját az idei Lemming Programban. Kellemes és tartalmas beszélgetésünk volt Marc Charmettel, aki a fél éve alakult zenekar zeneszerzője és Charmet-Ferencz Ildikó énekessel, szövegíróval. Közösen meghallgattuk a nemrég megjelent, a Dalok.hu-n is elérhető albumukat és megfejtéseket kaptunk a dalokhoz a szerzőiktől.

Soltész Rezső - 77' Túrné
A "77 -es turné" kellős közepén látogatott el hozzánk a Civil Rádió új stúdiójába, az örök ifjú Soltész Rezső, hogy beszámoljon legújabb lemezterveiről, fellépéseiről, az egész éves "77- es turné" főbb állomásairól és, hogy megmutassa nekünk földi halandóknak, az utat az örök boldogsághoz... Érdemes ezúttal is végighallgatni múlt havi Dalok Galopp műsorunkat, sokat lehet belőle tanulni!

Omar Bashir - Music Pandemic
Legutóbbi Dalok Galopp műsorunk vendége az ötszörös platina lemezes világhírű lantművész Omar Bashir volt, aki ugyan Magyarországon született, és édesanyja magyar, de édesapja (Munir Bashir elismerten a világ legjobb lantművésze volt) révén iraki származású údzenészek leszármazottja. Számos hazai és nemzetközi produkcióban lépett fel: Quincy nyolcvanötödik születésnapi koncertjén vendégelőadó volt, vagy Jordi Savall felkérésre a Jerusalem című projekt keretében 36 koncertet adtak világszerte. Világ számos helyén ad koncerteket, többek között Egyiptom, Jordánia, Hollandia, Párizs, Svájc, Törökország, Tunézia legnagyobb koncerttermeinek közkedvelt művésze. Most legújabb dalát hozta el nekünk a Civil Rádióba, amit sokan már most kikiáltottak a nyár slágerévé…

Előre a múltba! Elveszett zenei kincsek nyomában
Kovács László (Moiras Records) izgalmas történetei a régmúlt elfelejtett és általa felfedezett és kiadott zenéiről. 1965-ös, lakklemezre felvett album, a 70-es évek népszerű, de megjelent felvétel hiányában elfeledett jazz-rock zenekar, csak Romániában kiadott erdélyi magyar folk és rock zenék ... Ezekről és sok más érdekességről nemcsak sztorikat hallunk, hanem László fáradságos munkája eredményeként felvételeket is, amelyek a Dalok.hu jóvoltából már nemcsak vinylen elérhetőek.
Bővebben a Recorderen.

Perpetuum - Örök, Örkény, örvény
Az alapvetően jazz műfajt tanult fiatal előadókból alakult formáció 2019-ben nyerte el mostani formáját, alternatív popként hivatkoznak stílusukra. A perpētuum működése olyan, mint egy kísérleti konyha, mindenki hoz valamit és végül izgalmas dolgok sülnek ki belőle. Bemutatkozó nagylemezük, a White Canvas 2022 tavaszán jelent meg. Ezt hallgattuk, közben beszélgettünk Girincsi Fruzsi énekesnővel.
„Amikor elkezdtem magyarul írni, azt éreztem, hogy meztelenre vetkőzöm… Rajtunk múlik, mit festünk a vásznunkra azzal a festékkel, ami ránk rakodik a sok év alatt… Az ember a lemezünk meghallgatásával kap egy érzetet, aztán azt csinál vele, amit akar.”

Fekete Bori - József Attila szerelmes versei megzenésítve
Ritkán találkozhatunk manapság olyan előadóművésszel, aki karizmájával, különleges kisugárzásával, stílusával és nem utolsó sorban énekhangjával annyira el tudná kápráztatni hallgatóságát, mint Bori. Chalga, Tárkány művek, Dobroda, Gajdos, illetve duo és trio felállás Szokolay Dongó Balázzsal és Bolya Mátyással csak, hogy a legaktuálisabb zenekari formációkat megemlítsük, ahol a fiatal művész viszi a prímet koncertről - koncertre. Borinak e József Attila szerelmes verseit megzenésíteni hivatott szólólemeze, mely zenei csemege a napokban kerül fel zeneáruházunk kínálatába, és az új album két dala el is hangzott legutóbbi Dalok Galopp rádióműsorunkban nem mindennapi élményt kínál a költészet, a zene, és a lélek rezdüléseit absztrakt módon megélni, avagy átélni vágyó kultúra fogyasztó közösségünk berkeiben. Kalandra fel és hallgassátok meg legutóbbi podcastunkat „melegen ajánljuk még frissiben fogyasztásra” ezúttal is egyenesen a Civil Rádió kulturális olvasztótégelyéből!

Muzsik és Volkova – Gyújts rá Jézus
Hogy változtak a koncertlátogatási szokások az elmúlt pár évben? Milyen érzés félig oroszként élni Magyarországon a háború közepette? Milyen karakter lenne Jézus Krisztus 2022-ben? „Az ember ne csak a teendőket írja bele a naptárába, hanem a pihenőket is.”
Az éppen lemezbemutató turnén levő zenekar énekesnője, dalszerzője mesélt más projektjeiről is. Az új album dalait Krisztina kommentárjaival hallgattuk a műsorban. A zenekar összes eddig megjelent lemezét ITT tudod letölteni.

Jónás Vera Experiment
Ha valami különlegesre vágyik, szereti az ízléses, igényes muzsikát, nembánja ha gondolkodnia kell, miközben zenét hallgat, akkor ne hagyja ki legutóbbi Dalok Galopp műsorunkat, ahol Jónás Vera ízelítőt adott április 15- n megjelenő harmadik nagylemeze anyagából, mely soralbum ezúttal a HOLD címet kapta. Amennyiben a műsort már felvételről meghallgatták, hallgassák meg élőben is a zenekart és harmadik nagylemezét élőben; élén egy nem mindennapi énekessel, előadóval, zeneszerzővel, virágszállal; április 25-n, a Katona József Színházban!

Cirkusz-ka: Fehér, arany.
A Cirkusz-KA negyedik nagylemeze nemrég jelent meg, címe „Fehér, arany”. Téli, tematikus album, rajta néhány, a téli ünnepkörhöz köthető dallal. Mégis, a dalokat inkább fogja össze a meditatív, festői hangzás, mint a dalszövegek témája.
Néhány dalt meghallgattunk a lemezről, Anna és Tamás pedig élőben is előadott három szerzeményt. Beszélgettünk az utcazenélés izgalmairól, a saját felvételkészítés előnyeiről, utazásról, változásról és a dalok születéséről.
A Dalok-Galopp az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.

The Anahit
A nemrég Petőfi Zenei Díjra is jelölt The Anahit csak a tavalyi évben nyolc dallal örvendeztette meg rajongóit, és úgy tűnik, 2022-ben sem lassítanak a tempón. A Még nem fáj újból egy nagyon intim szerzemény, amit a szöveg írója és a zenekar frontembere, Csányi Rita saját édesanyjának írt. Ritával és rajta keresztül az egész zenekarral találkozhattok legutóbbi Dalok Galopp műsorunkban, ahol a legújabb angol nyelvű daluk mellett egy - két hónapos magyar dalokkal is találkozhattok, na meg persze rengeteg olyan érdekes történettel, és élménnyel, amit e nem mindennapi énekesnő zeneszerző és szövegíró művész osztott meg velünk legfrissebb podcastunkban...

Branka - 100% szerb, 100% magyar
Branka Mária nénije és Szlobi dédnagyapja duettje a múltból. Rátekintés a délszláv hagyományra Magyarországon. Miben más a magyarországi autentikus délszláv zene mint a szerb? A délutáni popsuliból a klasszikus énektanuláson keresztül a népzenéig. "Az ember bele sem gondol, hogy milyen kincs az, amiben felnőtt. Körbevett a népzene, mint a levegő". Branka élőben is énekelt nekünk egy gyönyörű népdalt.
A Dalok-Galopp az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.

Omega Diatribe
2020-ban jelent meg a zenekar negyedik nagylemeze „Metanoia” címmel a Metal Scrap Records gondozásában, mely a neves svéd producer, Jens Bogran (Sepultura, Arch Enemy, Dimmu Borgir...stb) közreműködésével készült. A korong 2500 példányban jelent meg Európa, Japán, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államokban a Metal Scrap Records-nak köszönhetően. A 2020-as évi lemezbemutató turné 11 állomás után félbeszakadt a pandémia miatt, de így is meg tudták a srácok turnéztatni a korongot 4 európai országban. A félbeszakadt Európa turnét 2021-ben tudták bepótolni, mely 16 állomást és 6 országot foglalt magában, ezúttal már Szabó Dániellel a dobok mögött, akit az Ektomorfból, illetve a Bloody Roots soraiból ismerhettek.
A Dalok-Galopp az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.

Fekete Bori - Chalga, Tárkány Művek és a saját hang
Bori két népszerű világzenei formáció, a Tárkány Művek és a Chalga énekesnője. Az előbbinek pár hónapja, az utóbbinak épp most jelent meg az új lemeze. Ezekről hallgattunk dalokat Bori kommentárjaival, és egy exklúzív darabot is kaptunk - Bori egyveleget énekelt a kedvenc népdalaiból. Hogyan és miért alakult ki a hangképzés, amit ma a magyar népzenében tanítanak? Mi történik egy 7 éves gyerekkel egy négynapos széki lakodalomban? Mit jelent a Chalga szó? Nyomd meg a play gombot és kiderül.
A Dalok-Galopp az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.

Temesi Blanka – "Tiltakozom a saját születésem ellen!"
Blanka még gyerekként kezdte az éneklést, feldolgozásokkal, aztán jöttek a saját dalok. Egy ukulelével, gitárral vagy zongorával kíséri magát és a mai platformokon: Instagramon és TikTokon adja elő őket. Dalai a mai fiatalok életérzésének a tükre. „Mind meghalunk” – az előző generációk okozta öko-katasztrófa azok szemszögéből, akik most kezdik az életüket. „A generációs problémának elég nagy részét képezem”. Egy új dalt is hallunk, amely az adásunkban hangzott el először a nyilvánosság előtt.
A Dalok-Galopp az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.

Giret Gábor
Közel negyven éve hasítja Giret Gábor a világot jelentő deszkákat basszusgitárjával, miközben évek óta készül kiadni saját szerzeményeit is. Zenésztársai unszolására, végre elérkezettnek érezte több, mint tucatnyi zenekara mellett az időt, hogy saját dalaival is előrukkoljon az egyébként hangmérnökként, zenei producerként is aktívan tevékenykedő zenész. Az ország legkiemelkedőbb muzsikusai, kollégái nagy örömmel tettek eleget e speciális felhívásnak, olyanok pl., mint: Borlai Gergő, Hrutka Robi, Jamye Winchester, Gyenge Lajos, Vastag Gábor, Kaszás Péter, Galambos Zoltán és még sokan mások. Akik kíváncsiak egy különleges életútra, zenei pályafutásra és egy rendkívül sokszínű, zenei csemegére, azok hallgassák meg legutóbbi Dalok Galopp műsorunkat, és benne Giret Gábort, és első saját lemezét "Gijo" címmel!
A Dalok-Galopp az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.

Mörk
Az elmúlt néhány hónapban kislemezről kislemezre ismerkedhetett meg a közönség a Mörk zenekar legújabb anyagával, amit a srácok egy telt házas Müpa koncerten már élőben is bemutattak. Az "In The Golden Hour" címmel november 11- én megjelent Mörk nagylemez néhány dalával, illetve olyan zenészekkel ismerkedhetünk meg ebben az egy órás podcastban Zentai Márk és Szeifert Bálint személyében, akik azon túl, hogy kitűnő zenészek, a zenei iránti alázatuk és szenvedélyük, illetve alkotói vénájuk különlegessége révén méltán nevezhetők korunk és kis hazánk egyik legprogresszívabb zenei formációjaként, fényes jövőt jósolva e nem mindennapi csapat előtt...
A Dalok-Galopp az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.

Két magyar zenei kalandjai Észak-Turkesztánban
A világ leghosszabb szóbeli eposzának földjére látogatott Sántha István és Somfai Kara Dávid. Észak-Turkesztánban számos kaland és felfedezés várt rájuk. Például tanúi voltak annak, miként gyógyítják a pszichikai betegségeket az ősi ének hagyománnyal, de Arany János eposzát is megzenésítették karakalpak énekesekkel. De a kutatóknak nemcsak a gyűjtés és annak értelmezése volt a célja, hanem új spirituális zenét is alkottak az ott gyűjtött zenék alapján. A Turán roadmusic project már elindult.
Az ősök álmukban, transz állapotban szedték össze azt a tudást, ami szükséges volt egy eposz elmeséléséhez. Ezt a hozzáállást szeretnék a kutatók párosítani a nyugati szabad zenével.
A Dalok-Galopp az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program támogatásával készült.