Skip to main content
Spotify for Podcasters
Design i Biznes

Design i Biznes

By Zima, UX, UI & Design Strategy

Zapraszamy Cię do świata designu, który wspiera osiąganie celów biznesowych. Wiedza, którą będziemy się dzielić opiera się na doświadczeniach naszych i naszych gości, a Ty możesz ją wykorzystać w swoich projektach. Będziemy poruszać się w świecie cyfrowym - UX, UI, Service Design, Design Strategy. Wspólnie tworzymy agencję Zima, UX, UI & Design Strategy. w której pomagamy firmom budować produkty cyfrowe. Zapraszamy do kontaktu: https://www.designzima.com hey@designzima.com
Available on
Apple Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

14. Bałagan w produkcie - jak z tego wyjść? 👀

Design i BiznesMay 11, 2023

00:00
24:06
14. Bałagan w produkcie - jak z tego wyjść? 👀

14. Bałagan w produkcie - jak z tego wyjść? 👀

“Klient widzi niespójność w Twojej usłudze, nawet jeśli Ci o niej nie powie.”

Uważamy, że inwestowanie w design system jest oznaką dojrzałości biznesowej. Po prostu - jeśli chcemy rosnąć, to w design system musimy zainwestować.


Ale czym jest design system? 

To gotowa biblioteka komponentów. To biblia w Twoim biznesie, która trzyma porządek w projekcie dla wszystkich stron. To nie musi być opasła księga, a prosty i ciągle żywy dokument, który poprawi efekty pracy designerów, developerów, UX i UI-rów - wszystkie strony zainteresowane projektem. 


Właścicielu startupu, przedsiębiorco, twórco, z tego odcinka dowiesz się:

👉 jakie oszczędności możesz osiągnąć wprowadzając design system?

👉 czy opłaca Ci się inwestować w design system jeśli biznes prowadzisz od lat?

👉 jak połączyć wdrożenie design systemu i bieżących zadań biznesowych?👉kiedy biznes B2B i B2C nie musi wprowadzać design systemu?

👉 czy księga znaków (brand book) może zastąpić Design System?


Podsumowując:

Firmy, które chcą się rozwijać, chcą uporządkować i uspójniać pracę w swoich zespołach, chcą przejść na wyższy poziom dojrzałości biznesowej, to firmy, które potrzebują design systemu. Kropka. 

Jeśli w Twojej firmie nadszedł ten moment gotowości biznesowej, a Ty chciałabyś dowiedzieć się więcej, odezwij się na: hey@designzima.com ❄️

May 11, 202324:06
13. 100% rocznego wzrostu przychodów bez UX? Jak tego dokonał? | Paweł Frieske

13. 100% rocznego wzrostu przychodów bez UX? Jak tego dokonał? | Paweł Frieske

Do 13 odcinka zaprosiliśmy naszego klienta, Pawła Frieske, właściciela sklepu internetowego z gadżetami. Open Gift co roku generuje wzrost na poziomie ponad 100% przychodu. Dlaczego i w którym momencie skorzystał z naszych usług i czy przyniosło to mierzalną wartość?


Właścicielu startupu, przedsiębiorco, twórco, z tego odcinka dowiesz się:

🟣 czy naprawdę wszystkim biznesem internetowym potrzebny jest UX?

🟣 dlaczego nasz klient w końcu zdecydował się na wsparcie zespołu UX?

🟣 jak ułożyliśmy współpracę w OpenGift, żeby osiągnąć ok 20%wzrost konwersji zaraz po wdrożeniu?

🟣 jaką radę Paweł ma dla innych właścicieli biznesów?


Po odsłuchaniu odcinka możesz zrobić dwie rzeczy:

🟣 odkryć, że tak jak Paweł, jesteś na etapie, w którym dalszy rozwój Twojego biznesu bez wsparcia UX będzie utrudniony, wtedy napisz do nas, może znajdziemy wspólnie model, który sprawdzi się najlepiej w Twoim biznesie,

🟣 odkryć, że Twój biznes na tym etapie rozwija się świetnie, ale zastanawiasz się, czy mógłbyś poprawić coś w swoim biznesie, wtedy też napisz do nas, chętnie pogadamy!

Odezwij się na: hey@designzima.com ❄️ 

Apr 25, 202325:55
12. Kiedy inwestować w UX, a kiedy nie. Poradnik dla właścicieli.

12. Kiedy inwestować w UX, a kiedy nie. Poradnik dla właścicieli.

Jeśli przyjdziesz do naszej agencji i zapytasz: czy mogę zacząć biznes/startup bez projektanta? Odpowiemy: tak.

Ale czy możesz rozwijać ten biznes i podbijać rynek? Odpowiemy: absolutnie nie!

W tym odcinku podcastu Ilona Skarbowska i Radek Rejsel rozmawiają szczerze o tym, kiedy do swojego biznesu/startupu zaprosić projektanta, UX, UI designera, oraz jak zaplanować taką współpracę?

Dowiesz się:

🟣kiedy zatrudnić freelancera, a kiedy potrzebujesz całego zespołu projektowego?

🟣 jak przyspieszyć transformację swojego biznesu?

🟣 dlaczego zatrudnienie grafika do zespołu to za mało?

🟣 co może być przyczyną spadku konwersji w Twoim biznesie? 

🟣 jak pracować ze zgromadzonym feedbackiem?

To tylko kilka wątków, które poruszamy! A przecież jeśli rozwijasz biznes, to codziennie zadajesz sobie (albo ktoś zadaje Tobie!) jakieś setki pytań i podejmujesz setki decyzji. Decyzji niekoniecznie opartych o dane i potrzeby swoich użytkowników. 

Można tych odpowiedzi na pytania poszukać razem, w oparciu o badania, testy i eksperymenty, bez zaciągania długu technologicznego (nikt długów zaciągać nie chce, opowiadamy o tym w 19 minucie odcinka!). 

To na pewno proces bardziej czasochłonny, ale mniej przypominający wróżenie z fusów, a bardziej sprawdzony i dobrze opomiarowany plan, który przynosi efekty.

Jeśli odkryjesz, że potrzebujesz w swoim biznesie wsparcia agencji UX, UI Design Strategy, to pisz śmiało na hey@designzima.com

Apr 03, 202338:50
11. Dane o UX - sprawdź, czy znasz je wszystkie

11. Dane o UX - sprawdź, czy znasz je wszystkie

Mar 21, 202321:24
10. Wyjazd, który ZMIENIŁ WSZYSTKO | Nasza historia

10. Wyjazd, który ZMIENIŁ WSZYSTKO | Nasza historia

Zdradzamy nasze tajemnice w tym odcinku! 

To odcinek, w którym mówimy Ci… O SOBIE 👀 Dowiecie się, dlaczego akurat “Zima” i jak to się stało, że dziś skutecznie pomagamy się rozwijać innym firmom.


O to najczęściej pytali nas znajomi:

🟣 co robiliśmy przed Zimą? 

🟣 czy chcieliśmy w ogóle zakładać firmę?

🟣 jak rozpoczęliśmy współpracę?

🟣 czym Zima różni się od innych agencji?

🟣 jak patrzymy na nasz biznes? 

🟣 kto pracuje w Zimie?


W podcaście mówią do Ciebie Ilona Skarbowska i Radek Rejsel.

Podcast Design i Biznes opowiadamy o tym, jak design wspiera osiąganie celów biznesowych. Wywodzimy się ze świata cyfrowego i właśnie o doświadczeniach w tym świecie cyfrowym będziemy rozmawiać.


📲Może porozmawiamy? Pisz śmiało na hey@designzima.com

Mar 07, 202320:34
9. Czym jest benchmarkoza i jak się z niej wyleczyć?

9. Czym jest benchmarkoza i jak się z niej wyleczyć?

Czy słyszeliście o ‘’benchmarkozie’’? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jak zapobiegać i projektować ‘zdrowe’ rozwiązania.

W najnowszym odcinku mówimy o przypadkach kiedy niewłaściwe obserwowanie konkurencji sprawia, że zostajemy w tyle. W jaki sposób rozwijać swój biznes i kreować wartość bez skupienia się jedynie na tym co konkurencja aktualnie pokazuje?

W naszej rozmowie dowiesz się:

czym jest benchmarkoza? dlaczego opierając się na samych benchmarkach nie wygramy rynku w jaki sposób wykorzystać benchmarki na swoją korzyść? kiedy analiza działań konkurencji będzie dobrym pomysłem, a kiedy warto znaleźć inne rozwiązanie? jak wykorzystać analogiczne rozwiązania jak wyprzedzać trendy, kiedy inni je tylko śledzą?


W podcaście mówią do Ciebie Ilona Skarbowska i Radek Rejsel.

Podcast Design i Biznes opowiadamy o tym, jak design wspiera osiąganie celów biznesowych. Wychodzimy się ze świata cyfrowego i właśnie o doświadczeniach w tym świecie cyfrowym będziemy rozmawiać.

Masz pytania? Pisz śmiało na hey@designzima.com

Feb 15, 202325:52
8. Jak wyróżnić się na rynku? Aga Szóstek

8. Jak wyróżnić się na rynku? Aga Szóstek

Czym jest strategia projektowania doświadczeń? Jak dzięki strategicznemu podejściu do tworzenia doświadczeń możemy wyróżnić się na rynku? 

Do rozmowy w tym temacie zaprosiliśmy dr Agę Szóstek, która jest strateżką i projektantką doświadczeń, autorką 2 książek o strategii, przywództwie, innowacyjności i leadershipie, także twórczynią Seed Cards - narzędzia wspierającego dostarczanie unikalnych doświadczeń.

“Strategia doświadczeń nie jest o konkurencyjności z innymi markami, tylko to jest o stawaniu się lepszym w odniesieniu do siebie z przeszłości”


W czasie naszej rozmowy poruszymy takie zagadnienia jak:

Czym są Seeds? O czym będą Seeds Głębokie potrzeby? Czy powinniśmy opierać się na benchmarkach? Na czym polega strategiczne podejście do projektowania doświadczeń? Jak jest różnica między UXem a CX-em? Czy strategię doświadczeń można ubrać w proces? Jak długo pamiętamy negatywne doświadczenia? Jak i dlaczego warto mierzyć to co mówią o nas klienci? Czy lidera da się zaprojektować? Dla kogo jest książka “Leadership by Design”


Podcast Design i Biznes opowiada o tym, jak design wspiera osiąganie celów biznesowych. Wychodzimy się ze świata cyfrowego, i właśnie o doświadczeniach klientów w świecie cyfrowym będziemy rozmawiać.

W podcaście mówią do Ciebie Ilona Skarbowska i Radek Rejsel.

Masz pytania? Pisz śmiało na hey@designzima.com


Jan 12, 202351:48
7. Jak wdrażać i utrzymać wartości? Agnieszka Zygmunt
Dec 08, 202234:40
6. Interfejs, który mówi. Czyli o UX Writingu.

6. Interfejs, który mówi. Czyli o UX Writingu.

Treści w produkcie lub aplikacji, podobnie jak sam design, mają ogromny wpływ na doświadczenia użytkownika. Niestety często nie poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi, skupiając się na innych elementach produktu.

W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o oddziaływaniu treści tekstowych i tzw. microcopy na percepcję produktu. Do rozmowy zaprosiliśmy Ewę Wasilewską, UX writerkę i copywriterkę. Ewa ma ogromne doświadczenie w tworzeniu treści, które są proste w przekazie, zrozumiałe i ułatwiających realizację celów użytkownika. Zdobyła je, pracując z takimi brandami jak Orange, T-mobile, Super Pharm czy bankiem PKO, a także dzięki ciągłemu poszerzaniu kompetencji. Obecnie współpracuje również z nami i wspiera nas oraz naszych klientów w tworzeniu treści do produktów cyfrowych.

Podczas naszej rozmowy poruszymy takie zagadnienia, jak:

- czym copywriting różni się od UX writingu
- jak badać UX writing?
- czy naprawdę użytkownicy nie czytają treści na stronie?
- jaką wartość biznesową ma UX writing?
- czym są “kropki miłości”i jak ułatwiają życie użytkownikom?

Podcast Design i Biznes opowiada o tym, jak design wspiera osiąganie celów biznesowych. Wychodzimy się ze świata cyfrowego, i właśnie o doświadczeniach klientów w świecie cyfrowym będziemy rozmawiać.

W podcaście mówią do Ciebie Ilona Skarbowska i Radek Rejsel.

Wspólnie tworzymy agencję Zima, UX, UI & Design Strategy, w której pomagamy firmom budować produkty cyfrowe.

Masz pytania? Pisz śmiało na hey@designzima.com

Nov 22, 202239:14
5. Badania UX - czemu wszyscy Cię na nie namawiają, a nie zawsze są potrzebne?

5. Badania UX - czemu wszyscy Cię na nie namawiają, a nie zawsze są potrzebne?

Nov 08, 202250:56
4. Jak stworzyć dobry MVP?

4. Jak stworzyć dobry MVP?

Zanim biznes wyda pieniądze na produkt, warto stworzyć MVP, czyli Minimum Viable Product. Pomoże on sprawdzić czy pomysł na produkt lub usługę ma sens i czy są na to klienci. 

Tylko czym to MVP tak w zasadzie jest? Jak zbudować dobry MVP, który faktycznie zweryfikuje pomysł? Ile trwa taki proces i jaką rolę odgrywają w nim projektanci?

O tym właśnie posłuchasz w 4. odcinku podcastu. Radek opowie o projekcie Deliver In Person gdzie wraz z Martą Jakubowską zbudowali POC oraz MVP dla startup-u logistycznego na rynek australijski. Dowiesz się jak wyglądał proces badawczy i walidowanie założeń oraz jak projektant UX może wesprzeć proces oraz pomóc zaprojektować odpowiednie miary.

Ilona z kolei opowie o tworzeniu MVP wewnątrz istniejącego już produktu. Dowiesz się jak wyglądał ten proces oraz ile trwały poszczególne kroki.

Posłuchasz też o tym:

jak zarządzić MVP, które okazuje się dużym produktem w podejściu waterfall, jak stworzyć listę funkcjonalność, za które użytkownicy naprawdę chcą zapłacić,

Będzie też o MVP w świecie nie-cyfrowym!


Podcast Design i Biznes opowiada o tym, jak design wspiera osiąganie celów biznesowych. Wychodzimy się ze świata cyfrowego, i właśnie o doświadczeniach klientów w świecie cyfrowym będziemy rozmawiać.

W podcaście mówią do Ciebie Ilona Skarbowska i Radek Rejsel.

Wspólnie tworzymy agencję Zima, UX, UI & Design Strategy, w której pomagamy firmom budować produkty cyfrowe.

Masz pytania? Pisz śmiało na hey@designzima.com

Oct 18, 202250:22
3. Dlaczego design nie jest najważniejszy? Czyli o sile propozycji wartości

3. Dlaczego design nie jest najważniejszy? Czyli o sile propozycji wartości

Sep 27, 202238:00
2. Redesign fuckupo-genny. Jak podejść do redesignu, żeby nie zwariować?
Sep 19, 202229:31
1. Jak zaprojektować misję firmy?
Sep 12, 202228:56