Skip to main content
Spotify for Podcasters
D.TALKS די.טוקס

D.TALKS די.טוקס

By בצלאל האקדמיה לעיצוב ואמנות

פודקאסט על עיצוב, חדשנות ומה שבניהם מטעם התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל.
הפודקאסט מוגש על ידי אילנית אהרוני-צ׳צקס ועודד בראל-סבג בוגרי התכנית

לאתר התכנית של התואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל:
mdes.bezalel.ac.il/
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
PodBean Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

על פרויקט ״פלורנס״ (מעבדת עיצוב בשיתוף ביה״ח סורוקה) עם מאיה אטשטיין

D.TALKS די.טוקס Aug 19, 2021

00:00
46:29
על פרויקט ״פלורנס״ (מעבדת עיצוב בשיתוף ביה״ח סורוקה) עם מאיה אטשטיין

על פרויקט ״פלורנס״ (מעבדת עיצוב בשיתוף ביה״ח סורוקה) עם מאיה אטשטיין

בפרק הזה אנחנו משוחחים עם מאיה אטשטיין, בוגרת המסלול לעיצוב וטכנולוגיה בתואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל. מאיה היא מעצבת שירות ומוצר ממוקד אנוש.

שוחחנו עם מאיה על פרויקט ״פלורנס״, פרויקט ייחודי של בצלאל שהייתה שותפה להובלתו, בשיתוף ביה״ח סורוקה בבאר-שבע. במסגרת הפרויקט הוקמה מעבדת עיצוב בתוך בית החולים, ובה פעלו סטודנטיות וסטודנטים מכלל המחלקות בבצלאל על מנת לסייע בפתרון אתגרים שבית החולים ניצב בפניהם.

האתגר המרכזי שבחר צוות בית החולים להציב בפני המעבדה הינו ״שיפור חווית האכילה במחלקת הילדים של בית החולים״.

בפרק קיבלנו הצצה לפוטנציאל של תהליכי חדשנות מבוססי ״חשיבה עיצובית״ ולאופן שבו הם יכולים לסייע באתגרים מגוונים של בתי חולים סביב שיפור חוויות השירות והטיפול שהם מעניקים למטופלים והמלווים אותם.

Aug 19, 202146:29
על חשיבה עיצובית במגזר הציבורי עם איתי אייגס

על חשיבה עיצובית במגזר הציבורי עם איתי אייגס

בפרק הזה אנחנו משוחחים עם איתי אייגס, כלכלן עם עבר וניסיון עשיר במגזר הציבורי. בין שאר תפקידיו הרבים שימש איתי כסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר ומנכ״ל משרד התיירות. 

שוחחנו עם איתי על החשיפה שלו למתודולוגיה של ״חשיבה עיצובית״ והאופן בו הפכו לחלק מרכזי מהעבודה של צוותי החדשנות אותם הקים והוביל בעיריות שונות, במסגרת תכנית מיוחדת מטעם קרן בלומברג ומשרד הפנים.

בפרק קיבלנו הצצה לאופן שבו תהליכי חדשנות מבוססי חשיבה עיצובית מקודמים במגזר הציבורי ועל הייחודיות של תהליכים אלו בהגעה לתובנות ופתרונות חדשניים ומקוריים סביב אתגרים של עיריות ומשרדי ממשלה. 

איתי עזר לנו לקבל את הפרספקטיבה של כיצד נראים תהליכים אלו מצד מקבלי ההחלטות והאנשים בשטח.

Jul 11, 202156:56
על אמון בטכנולוגיה עם דר׳ רומי מיקולינסקי

על אמון בטכנולוגיה עם דר׳ רומי מיקולינסקי

בפרק הזה אנחנו משוחחים עם ד"ר רומי מיקולינסקי, חוקרת, מרצה וכותבת בתחומי טכנולוגיה ותהליכי חדשנות, ראשת התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל.  

שוחחנו עם רומי על אמון בטכנולוגיה, סוגיה בוערת ומשמעותית בייחוד לאור הכניסה של טכנולוגיות אוטונומיות למרחב ולחיים שלנו. 

בפרק עסקנו בחשיבות ובאופן שבו ניתן לטפח אמון של בני אדם בטכנולוגיות, דרך רקע היסטורי, מילון מונחים והגדרה של מהו בכלל אמון ובאיזה אופן עיצוב משחק או עשוי לשחק תפקיד בהגברת האמון שלנו בטכנולוגיות. רומי שיתפה בין השאר על פרויקט ייחודי של בצלאל יחד עם אוניברסיטת טוקיו אשר עוסק ובוחן את הנושא. 

Jun 08, 202141:13
Bottom Up ספיישל בוגרים 2020 - שני ליימן - מדיניות ציבורית

Bottom Up ספיישל בוגרים 2020 - שני ליימן - מדיניות ציבורית

*ספיישל בוגרות ובוגרים 2020*

בוגרות ובוגרים של התואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, במסלול לניהול עיצוב וחדשנות מספרים על פרויקטי הגמר שלהם, על הבעיה שהם מנסים לפתור באמצעות חשיבה עיצובית ועל הפתרון שהגיעו אליו במהלך הפרויקט.

בפרק הזה, אירחנו את שני ליימן.

בעשורים האחרונים חלה ירידה באמון הציבור במוסדות השלטון אשר מערערת את הלגיטימציה של הדמוקרטיה הייצוגית. שיתוף ציבור בתהליכי קביעת מדיניות זוהה כאמצעי לחיזוק אמון הציבור בשלטון וככלי יעיל לאיתור בעיות ולמציאת פתרונות חדשניים. עם זאת, רבים מהמהלכים לשיתוף ציבור אינם משיגים את מטרתם. פרויקט זה בוחן כיצד ניתן להגביר מעורבות אזרחית אפקטיבית בתהליכי עיצוב מדיניות בשלטון המרכזי.

הפתרון שפותח הינו אשף תכנון (wizard) שתומך במעצב המדיניות בתהליך משתף-ציבור (Participatory policy making) - החל משלב התכנון ועד לשלב עיבוד התובנות וקבלת החלטות.

ככל שיותר מעצבי מדיניות יקיימו תהליכים משתפים איכותיים עם הציבור, תגבר ההיתכנות לקביעת מדיניות בהתבסס על מידע רלוונטי מהציבור על צרכיו ורצונותיו.

Dec 20, 202037:20
ספיישל בוגרים 2020 - שי עשור - ״הקול או כלום״ > עוזרים חכמים בסביבה ביתית - בין הבטחה למציאות

ספיישל בוגרים 2020 - שי עשור - ״הקול או כלום״ > עוזרים חכמים בסביבה ביתית - בין הבטחה למציאות

*ספיישל בוגרות ובוגרים 2020*

בוגרות ובוגרים של התואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, במסלול לניהול עיצוב וחדשנות מספרים על פרויקטי הגמר שלהם, על הבעיה שהם מנסים לפתור באמצעות חשיבה עיצובית ועל הפתרון שהגיעו אליו במהלך הפרויקט.

בפרק הזה, אירחנו את שי עשור.

ככל שהשירותים החכמים הופכים נגישים יותר, כך מתעצם הפער בין השיח הביקורתי אודות השפעות הטכנולוגיה על החברה, לסנטימנט העולה מצד המשתמשים, המבוסס ברובו על סיפוק צרכים ומתן פתרונות נקודתיים.

פרויקט *הקול או כלום* של שי עשור בוחן פער זה דרך הפריזמה של רמקולים חכמים (עזרים קוליים בסביבה ביתית). הפרויקט מציע מרחבים להתערבות בפיתוח ממשקי קול (VUI) הנותנים עדיפות לצרכים האותנטיים של המשתמשים על פני האג'נדה התאגידית והשיקולים מסחריים.

Dec 20, 202040:21
ספיישל בוגרים 2020 - מיכל פרייפלד - סגירת פערים מגדריים בנתונים רפואיים

ספיישל בוגרים 2020 - מיכל פרייפלד - סגירת פערים מגדריים בנתונים רפואיים

*ספיישל בוגרות ובוגרים 2020*

3 בוגרות ובוגרים של התואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, במסלול לניהול עיצוב וחדשנות מספרים על פרויקטי הגמר שלהם, על התהליך העיצובי, על הבעיה שהם מנסים לפתור באמצעות חשיבה עיצובית ועל הפתרון שהגיעו אליו במהלך הפרויקט. 

בפרק הזה, אירחנו את מיכל פרייפלד.

טיפולים רפואיים רבים, אבחונים ופיתוח תרופות הם תוצאה של מחקרים רפואיים המבוססים על נתונים שנאספו מגברים ללא התייחסות לנשים. הסיבה העיקרית להדרת נשים ממחקרים הייתה השינויים ההורמונליים התכופים בגוף האישה, שהופכים את מהלך המחקר למורכב ויקר יותר.

לאור ממצאים אלה ואחרים המופיעים מדי יום, יש דחיפות רבה להבין את הסימפטומים המגדריים השונים של "מחלות נפוצות" ואת ההשפעה של תרופות וטיפולים על כל מין ומגדר.

genderMED הוא פרויקט מחקר חדשני שמטרתו לסגור את הפער המגדרי בנתונים רפואיים על ידי דמוקרטיזציה של נתונים וקידום מחקר רגיש למגדר. הוא מסייע בסגירת הפערים המגדריים בנתונים רפואיים על ידי מתן פלטפורמה חינמית לסקרי פיילוט הרגישים למגדר. המידע שנאסף אנונימי לחלוטין והתוצאות זמינות לכולם.


Dec 20, 202031:45
על עיצוב תהליך ההחלמה מסרטן עם ענת שפירא

על עיצוב תהליך ההחלמה מסרטן עם ענת שפירא

בפרק הזה אנחנו משוחחים עם ענת שפירא, בוגרת התואר השני בבצלאל במסלול ניהול עיצוב וחדשנות. ענת בעלת עסק עצמאי לשיווק דיגיטלי. 

בקיץ 2018 אובחנה ענת בסרטן השד, בפרק שוחחנו עם ענת על החוויה אותה הפכה למקור עשייה עם הקמה של פלטפורמות שונות התומכות בנרמול השיח על הסרטן, עם כתיבת הטור Triple Positive בעיתון הארץ והקמת פודקאסט "המחלה". 

חוויה זו גם היוותה נקודת המוצא לפרוייקט הגמר של ענת, שעסק בטיוב תהליכי החלמה בקרב צעירים חולי סרטן. שוחחנו עם ענת על האופן שבו היא שילבה את החשיבה והמתודלוגיות העיצוביות בתהליך המורכב כל כך אותו עברה. 

שוחחנו איתה על התהליך המחקרי של הפרויקט, ולא פחות חשוב מזה, על הפתרון אותו מצאה וכיצד היא רואה כיצד פתרון זה מקבל תוקף, בימי הקורונה, משבר אשר מהווה הזדמנות לחדשנות ושינוי במערכת הבריאות.

Nov 17, 202001:03:23
על ״המשתמש בעל כורחו״ עם גיא צ׳רני

על ״המשתמש בעל כורחו״ עם גיא צ׳רני

בפרק הזה אנחנו משוחחים עם גיא צ׳רני, בוגר התואר השני בבצלאל במסלול ניהול עיצוב וחדשנות שהוא יזם של מיזמים חברתיים וטכנולוגיים, כיום אחד המייסדים של חברת הרחפנים Atlas Dynamics. 

בפרק שוחחנו עם גיא על האופן שבו הוא משלב את החשיבה והמתודלוגיות העיצוביות כיזם, כיצד עיצוב מבחינתו מהווה כלי לפתרון בעיות ועל החשיבות ההולכת וגוברת של מימד ״האחריות״ בתפקיד המעצב והיזם בתקופה הנוכחית ובעתיד. 

 פרויקט הגמר שלו בתואר, גיא עסק בעיצוב שירותים ומוצרים במרחב האורבני בעידן של ערים חכמות. כתוצאה מהמהלך המחקרי והיישומי של הפרויקט הוא חשף והגדיר סוג חדש של משתמש במרחב העירוני שצריך לקחת אותו בחשבון - ״המשתמש בעל כורחו״.

שוחחנו עם גיא על התהליך המחקרי של הפרויקט ועל למה חשוב לכלול בתהליך העיצוב את המשתמש בעל כורחו כאשר אנחנו מעצבים מוצרים ושירותים חדשים במרחב העירוני


Oct 27, 202056:56
על ׳אמפתיה׳ עם דר׳ יוסי חסון

על ׳אמפתיה׳ עם דר׳ יוסי חסון

בפרק הזה אנחנו משוחחים עם דר׳ יוסי חסון אשר המחקר שלו עוסק באמפתיה וויסות רגשי. 

אמפתיה היא אחד המאפיינים החשובים ביותר של תהליך החשיבה העיצובית. 

בתחילת המהלך העיצובי אנחנו מנסים להיכנס לנעליהם של המשתמשים, משוחחים איתם, מקשיבים להם, מתבוננים להם ומתוך כך מנסים להבין ולזקק את הצורך שלהם ואת הבעיה שאנחנו שואפים לפתור עבורם.  

דיברנו עם יוסי על מהי ״אמפתיה״, מה גורם לנו להיות יותר או פחות אמפתיים, באיזה אופן אנחנו יכולים לשלוט ולווסת את האמפתיה שלנו וקצת על האופן שבו הוא מבצע את המחקרים שלו, לא רק ״בתנאי מעבדה״ אלא גם בשטח, בפעולות יצירתיות. 

Oct 07, 202058:28
על מציאויות מהונדסות עם רונאל מור

על מציאויות מהונדסות עם רונאל מור

בפרק הזה אנחנו מארחים את רונאל מור, מחולצי העיצוב האינטראקטיבי בישראל, מרצה ותיק במחלקה לתקשורת חזותית ומרצה במסלול לעיצוב וטכנולוגיה בתואר השני בעיצוב תעשייתי בבצלאל.

שוחחנו עם רונאל על מציאויות מהונדסות (מציאות רבודה, מציאות מדומה ומה שבניהם), קצת על ההיסטוריה וההתפתחות של התחום, על היישומים הקיימים, על יישומים עתידיים ועל יישומים דמיוניים. בין השאר דיברנו על למה הטכנולוגיה הזו עדיין לא נכנסה באופן יותר משמעותי ליום יום שלנו, מה צריך לקרות כדי שזה יקרה ובאילו תחומים יש הזדמנויות משמעותיות למדיום הזה לעשות שינוי מהותי בחיים שלנו. 

הגענו סקרנים מאוד לפרק הזה ויצאנו ממנו עוד יותרAug 20, 202001:00:10
על ׳ניהול עיצוב׳ עם רועי ביגר

על ׳ניהול עיצוב׳ עם רועי ביגר

האורח בפרק הזה הוא רועי ביגר- ראש המסלול לניהול עיצוב וחדשנות שמוביל גם את המרחב לטכנולוגיות חדשות בבצלאל (BezalelX)


שוחחנו עם רועי על הדרך המקצועית שלו, החל מסיום לימודיו בתואר הראשון בעיצוב תעשייתי בבצלאל, העבודה הראשונה שלנו בסטודיו לעיצוב כמעצב מוצר, המעבר שלו לחברת שורש כמנהל מוצר ולאחר מכן כסמנכ״ל הפיתוח של החברה, העבודה שלו כסמנכ״ל חדשנות בסטארטאפ בתחום המכשור הרפואי ועל הובלת המסלול לניהול עיצוב בבצלאל. 


דרך הסיפור של רועי והמעבר שלו ממעצב למנהל עיצוב ניסינו להבין ולפצח יחד מה זה אומר ״ניהול עיצוב״, מה התפקיד של מנהלי עיצוב ולמה התחום הזה מתפתח והופך ליותר ויותר רלוונטי ומשמעותי עבור חברות וארגונים 


Jul 28, 202055:59
על אימוץ חדשנות במערכת הבריאות עם מיכל איתן

על אימוץ חדשנות במערכת הבריאות עם מיכל איתן

מארחים (שוב) את מיכל איתן, לשעבר ראש התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל לשיחה על נושא שהיה תמיד רלוונטי אבל עכשיו יותר מתמיד - אימוץ חדשנות במערכת הבריאות. 

לאחר שסיימה את תפקידה בבצלאל, החליטה מיכל להתמקד בתחום הבריאות על מנת לנסות ולהוביל שינויים באחת המערכות המורכבות ביותר והשמרניות ביותר (עד הקורונה..) על בסיס הניסיון הנרחב שלה בהובלת תהליכי שינוי ושימוש במתודלוגיות של חשיבה עיצובית.

שוחחנו בין השאר על הפרויקטים שהייתה שותפה להם בבית החולים שיבא תל השומר ועל הסטארטאפ הנוכחי שהיא חלק ממנו שמנסה לייצר ממשק יעיל וידידותי במטרה להנגיש מידע רפואי ותהליכים רפואיים


May 19, 202056:24
על ״עבודה מרחוק״ עם שרולי ראפס - מהודרת קורונה

על ״עבודה מרחוק״ עם שרולי ראפס - מהודרת קורונה

פרק ברוח הקורונה, שבו שוחחנו עם שרולי ראפס, בוגר התוכנית, במסלול ניהול עיצוב וחדשנות על ״עבודה מרחוק״. 

עבור שרולי, ״עבודה מרחוק״ זה לא דבר שנחת עליו ברגע אחד ומשום מקום, זו הייתה שגרת העבודה שלו בשש השנים האחרונות. פרויקט הגמר שלו במסגרת התכנית עסק בנושא של עבודה מרחוק וכיצד מייצרים סביבת עבודה פרודוקטיבית לצוותים שעובדים מרחוק מבלי לאבד את המימד החברתי של עבודה בצוות. 

שוחחנו עם שרולי על החוויה האישית שלו, על האתגרים וההזדמנויות שעבודה מרחוק מייצרת, על התובנות שלו מתוך המחקר שביצע וניסינו יחד להבין איך ניתן ״לעצב״ שגרת עבודה מרחוק שתהיה גם פרודוקטיבית וגם תעצים את הפן החברתי 

Apr 16, 202031:07
ספיישל בוגרים - צליל ריבק - פלטפורמה לקידום מוסיקאים עצמאיים

ספיישל בוגרים - צליל ריבק - פלטפורמה לקידום מוסיקאים עצמאיים

***ספיישל בוגרים***

בפרק האחרון של ספיישל הבוגרות והבוגרים, שוחחנו עם צליל ריבק בוגרת המסלול לניהול עיצוב וחדשנות.

צליל היא מוסיקאית ומתוך החוויה שלה כמוסיקאית עצמאית, פרויקט הגמר שלה עסק בפיתוח פלטפורמה שמטרתה לתת למוסיקאים עצמאיים כלים וסביבה תומכת כדי שיצליחו לבסס את הקריריה שלהם לא רק בהיבט האמנותי אלא גם בהיבט הכלכלי. מטרת הפלטפורמה היא לאפשר לעוד מוסיקאים עצמאיים ליצור ולהוציא את האמנות שלהם לעולם.

Feb 23, 202025:04
ספיישל בוגרים - סתו מורן-לשם - עיצוב לשינוי ״חווית זמן ההמתנה״

ספיישל בוגרים - סתו מורן-לשם - עיצוב לשינוי ״חווית זמן ההמתנה״

***ספיישל בוגרים***

אנחנו חוזרים לאוויר עם ספיישל מיוחד שבו אירחנו בוגרות ובוגרים טריים של התואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל כדי לשוחח איתם על פרויקטי הגמר שלהם.

בפרק הזה שוחחנו עם סתו מורן-לשם, בוגרת המסלול לניהול עיצוב וחדשנות.

ביום יום, סתו היא מיקרו-קופית שהופכת חוויות משתמש של מוצרים דיגיטליים להרבה יותר נעימים שמדברים בשפה של בני אדם. פרויקט הגמר של סתו עסק ב״זמן ההמתנה״ בחוויות שירותיות - במקרה שלה היא חקרה את תהליך השירות של מטופלות IVF (נשים העוברות טיפולי הפרייה) וכיצד הופכים את כל ה״חוויה״ המורכבת הזו, שיש בה המון פרקים של המתנות שעשויות לייצר מתח, תסכול וחרדה לחוויה שהיא יותר שקופה, מונגשת ואף ידידותית.

Feb 23, 202033:45
ספיישל בוגרים - שי צוקר - רובוטיקה במרחב הטיפולי

ספיישל בוגרים - שי צוקר - רובוטיקה במרחב הטיפולי

***ספיישל בוגרים***

 אנחנו חוזרים לאוויר עם ספיישל מיוחד שבו אירחנו בוגרות ובוגרים טריים של התואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל כדי לשוחח איתם על פרויקטי הגמר שלהם.

בפרק הזה, שוחחנו עם שי צוקר, בוגר המסלול לעיצוב וטכנולוגיה. הפרויקט של שי עסק בחיבור ובשילוב של רובוטיקה בתהליכי טיפול של לקויות למידה אצל ילדים. שוחחנו עם שי על מאיפה צץ הרעיון לעסוק בנושא זה, על שיתוף הפעולה במסגרת הפרויקט עם אוניברסיטת בן גוריון ועל ההשלכות והפוטנציאל של הפרויקט לשנות את האופן שבו תהליכים טיפוליים אלו מתקיימים כיום מבלי כמובן לאבד את המימד האנושי. Feb 23, 202035:34
כשחשיבה עיצובית פוגשת כלכלה התנהגותית
Apr 16, 201901:09:22
חווית משתמש מהקצה אל הקצה עם יניב שריג

חווית משתמש מהקצה אל הקצה עם יניב שריג

חווית משתמש זה לא תחום לא מדובר (בלשון המעטה), יש מלא מקורות מידע בתחום, מלא הרצאות, כנסים, בלוגים, פוסטים, ציוצים, קבוצות פייסבוק, קבוצות וואטסאפ, טלגרם ועוד ועוד.
אירחנו את יניב שריג, מחלוצי התחום בישראל, מעצב תעשייתי במקור, שיש לו קריירה מגוונת ועשירה כחוקר ומאפיין חווית משתמש רגע לפני שעשה רילוקיישן
לאמסטרדם לפרק נוסף, הפעם כחוקר ומאפיין בבוקינג.קום. קיבלנו מיניב טייק מקיף על איך מייצרים חווית משתמש טובה, מן הקצה אל הקצה. שוחחנו בין השאר על האופן שבו רצוי לגשת ולעשות את המחקר שיביא לתובנות הכי מדויקות, על הטעויות הנפוצות בשלבים השונים של איפיון החוויה ועל הפן הפסיכולוגי שכולל בין השאר זיהוי מוטיבציות ויצירת הרגלים. תבלו
Mar 07, 201955:53
די.טוקס | פרק #06 | חינוך שוויוני ויצירתי עם דייויד קליפורד (באנגלית)

די.טוקס | פרק #06 | חינוך שוויוני ויצירתי עם דייויד קליפורד (באנגלית)

כיצד מייצרים בתי ספר ומערכת חינוך באופן כללי שהופכת את התלמידים לסקרנים יותר, יצירתיים יותר ואמפתים יותר כלפי הסביבה שלהם ?
בפרק הזה, אירחנו את דייויד קליפורד, שעוסק בעיצוב בעולם החינוך. דייויד הקים פרויקטים מגוונים ורדיקלים לשינוי האופן שבו מורים ותלמידים תופסים ועושים חינוך. לפרק הצטרפה כמראיינת אורחת דנה פריבס, שהתראיינה בפרק #3 על התחום והמיקס המיוחד והמרתק של עיצוב בעולם החינוך.
Jan 03, 201901:00:55
די.טוקס | פרק #05 | עיצוב חוויה אורבנית עם ענבר וייס

די.טוקס | פרק #05 | עיצוב חוויה אורבנית עם ענבר וייס

לכל עיר יש את התחושה שלה. כל עיר משדרת איזשהו מסר למי שחי בה ולמי שמבקר בה.
מה הופך עיר ל"תוססת", כיצד לכל עיר יש את החוויה האורבנית הייחודית שלה? כיצד יש ערים שפשוט כיף לנו לשוטט בהן וכיצד מאירים עיר שהתחושה בה או שהיא נתפסת לעיתים קרובות כעיר כבויה?
בפרק הזה אירחנו את ענבר וייס, אדריכלית, כיום מנכ"לית ארגון "רוח חדשה" בירושלים. ניסינו לפצח עם ענבר את האופן שבו עיצוב ותכנון משפיע על איכות החיים שלנו בעיר, דרך הפרספקטיבה שלה מעבודה במגזר פרטי, במנהל תכנון במשרד האוצר וכיום כמנהלת ארגון חברתי אשר דרך פעולות "מהשטח" מנסה לייצר בירושלים חוויה אורבנית אחרת.
Dec 13, 201855:47
די.טוקס | פרק #04 | על אסטרטגיה מבוססת עיצוב עם מיכל איתן

די.טוקס | פרק #04 | על אסטרטגיה מבוססת עיצוב עם מיכל איתן

מה זו אסטרטגית חדשנות מבוססת עיצוב? איך שונה סוג האסטרטגיה הזו מסוגים אחרים של אסטרטגיות חדשנות? איך חברות וארגונים יכולים להשתמש ב"חשיבה עיצובית" ככלי ותפיסת עולם ליצירת חדשנות וכיצד היא מסייעת בהתמודדות עם החסמים הארגוניים והפרסונאליים אשר לרוב בולמים חדשנות. בקיצור פרק אסטרטגי במיוחד, עם מיכל איתן, שהייתה סמנכ"לית התפעול בצ'קפוינט (העובדת ה-7 בחברה!), סמנכ"לית בחממה הטכנולוגית של קרן ג'יי.וי.פי, ניהלה את פרויקט התכנון הלאומי - "ישראל 2028 -חזון ואסטרטגיה כלכלית-חברתית בעולם גלובאלי ועד לפני שנה כיהנה כראשת התואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל. כיום, מיכל ממשיכה ללמד בתכנית, מנחה פרויקטי גמר ומייעצת לארגונים ומערכות מורכבות בהטמעת תהליכי חדשנות. תבלו :)
Aug 15, 201848:17
די.טוקס | פרק #03 | על חדשנות חינוכית דרך עיצוב עם דנה פריבס

די.טוקס | פרק #03 | על חדשנות חינוכית דרך עיצוב עם דנה פריבס

בדרך כלל, שמדברים על חינוך בישראל, יש לא מעט ביקורת (בלשון המעטה). זה לא רק התוכן שמלמדים בבתי הספר, זה גם האופן שבו מלמדים והמרחבים שבהם התלמידים לומדים. בפרק הזה אירחנו את דנה פריבס, מעצבת רב-תחומית בתחום החינוך. דנה סיפרה לנו על הפרויקטים המגוונים שהובילה והייתה שותפה להם של חדשנות חינוכית בבתי ספר, על האופן שבו טכניקות עיצוביות גרמו לפריצות דרך בשינוי הגישה של מורים כלפי האופן שבו הם מלמדים ועל כיצד "חשיבה עיצובית" מהווה מפתח לשינויי פרדיגמות במערכת החינוך. יש סיבה לאופטימיות. --- קישורים מומלצים בעקבות הפרק: קורס און-ליין של MIT על "חשיבה עיצובית לאנשי חינוך": https://www.edx.org/course/design-thinking-for-leading-and-learning קצת על טכניקת Shadowing ככלי מחקר עיצובי: http://designresearchtechniques.com/casestudies/shadowing/ כתבה על פרויקט "מחדש" של עיריית ירושלים: https://www.kolhair.co.il/education/19611/ ראיון עם "שר החינוך" של ה-OCED שמביע ביקורת על מערכת החינוך בישראל: https://www.themarker.com/news/education/1.6110094 כתבה על "מנהלי העתיד של מערכת החינוך בישראל" (בין השאר - בן אראלי מנהל בית הספר עין גדי): https://www.mako.co.il/news-channel2/Channel-2-Newscast-q4\_2017/Article-612e0e59c762f51004.htm?sCh=8c9e6603e7478110&pId=25483675 פרויקט k-12 Lab של ה- d.School: https://dschool.stanford.edu/programs/k12-lab-network פרויקט DesignSchoolX: http://www.designschoolx.org/ פרויקט Design Tech High: http://www.designtechhighschool.org/
Jul 25, 201845:28
די.טוקס | פרק #02 | על עיצוב שירות עם שרה אוסלנדר

די.טוקס | פרק #02 | על עיצוב שירות עם שרה אוסלנדר

עיצוב שירות הוא דיסיפלינה עיצובית שהתפתחה משמעותית בשנים האחרונות בעיקר לאור העובדה שהכלכלה מבוססת בעיקרה על שירותים וחוויות. היריעה של הדיסיפלינה רחבה ומספקת מתודולוגיה לשיפור החוויה השירותית בכל תחום שניתן לחשוב עליו. זה תקף לשירותים עירוניים (ארנונה, טיפת חלב, רישום בטאבו ומה לא), שירותים רפואיים (תארו לכם חוויה יותר ידידותית ומועילה בבתי חולים) וגם שירותים דיגיטליים (apple כאילו..). נחשפנו לדיסיפלינה הזו דרך קורס "מעבדת עיצוב שירות" שמעבירה שרה אוסלנדר בבצלאל. אז הזמנו את שרה, שמעבר לכך שהיא מרצה בבצלאל על התחום, היא גם מומחית עיצוב בצוות החדשנות של בלומברג בעיריית תל אביב, כדי שתציג את הדיסיפלינה, את האופן שבו תהליך עיצוב שירות מתרחש, וקצת דוגמאות שממחישות את הערך שזה מייצר. --- קישורים מומלצים בעקבות הפרק: Bloomberg Cities’ Innovation Teams: www.bloomberg.org/program/government-innovation/innovation-teams/#overview Meet the new force shaking up city halls: designers: medium.com/@BloombergCities/meet-the-new-force-shaking-up-city-halls-designers-9b331d5066b2 Service Design Israel www.facebook.com/groups/195073411132007/ Service Design Toolkit www.servicedesigntools.org/ ‘This is Service Design’ [Book] www.servicedesigntools.org/
Jul 12, 201850:35
די.טוקס | פרק #01 | חלק 2 | על חשיבה עיצובית עם אלישע טל

די.טוקס | פרק #01 | חלק 2 | על חשיבה עיצובית עם אלישע טל

Jun 28, 201841:22
די.טוקס | פרק #01 | חלק א' : חשיבה עיצובית עם אלישע טל

די.טוקס | פרק #01 | חלק א' : חשיבה עיצובית עם אלישע טל

Jun 28, 201830:44
די.טוקס | פרק #00 | פרולוג

די.טוקס | פרק #00 | פרולוג

הקדמה לדי.טוקס - פודקאסט על עיצוב, חדשנות ומה שביניהם מטעם בצלאל
Jun 28, 201803:10