
Dunakavicsok turisztikai podcast
By Nagy-Szász István & Kovács Balázs

Dunakavicsok turisztikai podcastMay 27, 2023

#30 - Átalakuló utazási szokások és elvárások: turizmus a megbolydult világban
A szeptember 27-ei UNWTO Turizmus Világnapjához időzítve készült el a jövő turizmusával, az újturizmus világával foglalkozó podcastunk 30. adása. Az aktuális epizód a gyökeresen átalakuló utazási szokásokat és fogyasztói elvárásokat veszi szemügyre. Az adás szerkesztői olyan kérdésekre keresik a választ, mint pl. a megbolydult világban az ősz az új nyár, avagy szeptember az új augusztus? Az elmúlt hetek krónikáiból válogatva az adás plasztikusan bemutatja azon katasztrófákat, természeti és társadalmi jelenségeket, amelyek a klímaváltozásra vezethetőek vissza és gyökeresen hatnak a turisztikai trendekre és fogyasztói szokásokra is. A friss podcast epizódból megtudhatjuk, hogy a klímaváltozás és a túlturizmus szorításában miként készül a jövő évben Európa Kulturális Fővárosa címet betöltő Bad Ischl városa a programsorozatra, milyen válaszokat kívánnak adni az utazási trendeket feje tetejére állító anomáliákra? A podcast két házigazdája, - Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István közép-európai szállodai menedzser - könnyed és közérthető stílusban ismertetik a turisztikai ágazatban a világjárvány utáni években lejátszódó rapid visszapattanás jellemzőit és mérőszámait, külön kitérve a légiközlekedés helyzetére és a sorozatosan megdőlő rekordokból kiolvasható folyamatokra. A Turizmus Világnapja idei zöld turizmust és a körforgásos gazdaságot népszerűsítő mottójához kapcsolódva az adásban megismerjük a jövőben egyre nagyobb szerepet kapó új indikátorokat, úgymint a turizmusintenzitást és az életminőség aspektusait visszatükröző mérőszámokat.
A Dunakavicsok hallgatói szemléletes példákon keresztül megérthetik, miért időszerű és szükséges a turizmus célrendszerével kapcsolatos szemléletváltás, illetve miként oldható fel a fogyasztói társadalom paradoxona, miért fontos mielőbb kilépnünk a hedonisztikus taposómalomból. Az utazás erkölcsi és etikai feltételeinek vizsgálata során elhangzik: - az újturizmus világában - az utazás már nem jog, hanem privilégium. Fontos megértenünk, hogy jóllétünket nem a fogyasztás, hanem a társas kapcsolataink és időtöltésünk minősége határozza meg. Az adás szerkesztői az adásban elkalauzolják hallgatóikat a horvátországi Plitvicei-tavakhoz, ahol a nemzeti park látogatómenedzsmentjét tanulmányozzák, illetve a járatlan útról letérve a szomszédos Bosznia-Hercegovina UNA nemzeti parkját is „bebarangolják”. A fenntartható turizmus mérését szolgáló indexek segítségével a szerkesztők elárulják, a „fenntartható turizmus” szempontjából mely országok tartoznak a világ élvonalába. Bíztató tendenciák is beazonosításra kerülnek a nagyvilágban, amelyek mentén a zöld szemléletű és a kalandokra épülő élményajánlatok számára egyre nagyobb teret kapnak majd a jövőben.
Természetesen a Turizmus Világnapjára időzített adásból sem hiányozhatnak a meglepő összefüggéseket bemutató „kis színes” történetek. Az adás végén a szerkesztők elárulják, mivel jellemezhető az újturizmus marketingjének nyelvi és eszközrendszere, megismerhetjük a Linz Tourismus új kampányai mögött meghúzódó narratívákat. A műsor végén meglepetésként egy játékos gondolatkísérlet részeként a podcast hallgatói bepillanthatnak az idei sajtófotó kiállítás kulisszatitkai mögé is.
Az UNWTO Turizmus Világnapja előtt tisztelgő harmincadik adást 2023. szeptember 25-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Az adás elkészültét a Plitvicei Nemzeti Park turisztikai igazgatóság egynapos családi belépővel támogatta. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 30. epizód a nyílra kattintva indul.

#29 - Újturizmus & boldogság. Utazás és életminőség kapcsolata, avagy hol a boldogság mostanában?
Az aktuális epizód a turizmus, valamint az életminőség és boldogság összefüggéseit, objektív és szubjektív mérhetőségét vizsgálja. Mi köze Arisztotelésznek az újturizmushoz? Az adás szerkesztői Dániából és az úgynevezett „kék zónákból” hozott személyes beszámolóik és példáik alapján rávilágítanak arra, hogy miként lehet a turisztikai termékfejlesztés és a kommunikáció során az életminőség javítását és mindennapi boldogságunk növelését a fókuszba helyezni? Az új epizódban a podcast két házigazdája, - Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István közép-európai szállodai menedzser - könnyed és közérthető stílusban ismertetik a boldogságkutatás mögött meghúzódó filozófiai áramlatokat az ókortól napjainkig. Közösen vallják: a régi szép idők most vannak, illetve életünk minőségét az élményeinken keresztül tudjuk növelni. A Dunakavicsok hallgatói megérthetik, miért időszerű és szükséges a turizmus célrendszerével kapcsolatos szemléletváltás, illetve miként oldható fel a fogyasztói társadalom paradoxona, hogyan léphetünk ki a hedonisztikus taposómalomból? Ennek kapcsán feltárásra kerül miért fontos az, hogy jóllétünket ne a fogyasztás, hanem a társas kapcsolataink és időtöltésünk minőségi határozza meg. Az aktuális podcastepizód rádöbbenti a hallgatóit, hogy milyen tényezők különböztetik meg a turizmus régi szerepfelfogását az újturizmus világától. Az újturizmus és a boldogság receptje mellet megismerjük a dán hygge és a japán ikigai fogalmak jelentését és az ezekből a mindennapokra adaptálható praktikus eljárásokat és bölcsességeket. Az Economist friss jelentése apropóján áttekintést hallhatunk arról is, hogy milyen összetevők alapján rangsorolhatóak a városok életminőség szempontjából, illetve mitől számít Koppenhága a világ legboldogabb, illetve Bécs a világ legjobb életminőségű városának.
Természetesen a nyári főszezon közepén rögzített műsorból sem hiányoznak a további meglepő összefüggéseket bemutató „kis színes” történetek. Az adás végén a szerkesztők elárulják, miként csökkenthetjük a jövőben bőröndjeink méretét, illetve milyen erények gyakorlása járulhat hozzá a társadalmi bizalom erősítéséhez és a hazai szakmai közbeszéd színvonalának javulásához?
A huszonkilencedik adást 2023. augusztus 9-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben. Az adás elkészültét a Wonderful Copenhagen turisztikai egyesület egy 3 napos Koppenhága-kártya (CPH CARD) biztosításával támogatta. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 29. epizód a nyílra kattintva indul.

#28 - Virtuális és digitális turizmus, minden ami mögötte van – vendégünk az Österreich Werbung innovációs igazgatója
Az aktuális epizód a digitális turisztikai ökoszisztéma kérdéseivel foglalkozik behatóan. Az adás vendége az osztrák nemzeti turisztikai szervezet, az Österreich Werbung digitalizációért és innovációért felelős igazgatója, Oliver Csendes. A vele készült interjúból megtudható, miért szükséges a természeti, földrajzi, szektorális és mentális határokat a digitális térben felülírni, hogyan építhető fel hatékonyan, s milyen a turizmus optimális ökoszisztémája. A podcast hallgatói megtudhatják továbbá, hogy az EU által szorgalmazott egységes digitális adattér (tourism data space) hol és hogyan működik már Ausztriában? Az adásban elhangzik: az osztrákok sok szempontból úttörőnek tartják a magyarországi turisztikai adatközpont (NTAK) működését, amelyből pár elemet jó gyakorlatként átvettek. Az adás vendége érdekes példákon keresztül szemlélheti, miként hasznosíthatóak a digitális térből nyert információk a buszjáratok sűrűségének optimalizációjánál, vagy pl. a sípályák energiaellátását szabályozó vízierőművek teljesítményigényének előrejelzéshez. Természetesen a mesterséges intelligencia (MI) turizmusra való hatása is szóba került az aktuális epizódban. A Dunakavicsok friss adását meghallgatva megnyugtató példák alapján megérthetjük, miért nem kell félni attól, hogy az MI elveszi a turizmusban dolgozók munkáját és milyen területeken lenne szüksége nemzeti határokat felülíró kooperációkra. Az adás bevezető, illetve fennmaradó részében a műsor készítői - Nagy-Szász István szállodás szakember és Kovács Balázs nemzetközi turisztikai tanácsadó - részletes beszámolókat hoznak az elmúlt hónapban a nagyobb szakmai rendezvényeken elhangzott prezentációk és kutatások eredményeiből. A podcast hallgatói a beszámolók alapján pl. az osztrák turizmusnapon a kiterjesztett virtuális technológia segítségével bemutatott „jövő turisztikai standján” is "látogatást” tehetnek. Az ÖRV kongresszusán hallottak alapján bemutatásra kerül egy egyszerű magatartástudományi összefüggés, amely felismerésével globálisan és jelentősen csökkenteni lehetne az utazás ökológia lábnyomát és növelni az utazási kényelmet és élményt. Az aktuális adásból megismerjük, milyen jövőképpel rendelkezik az Európai Bizottság a turisztikai ágazatról és milyen gyakorlatias eszközök és dashbord segítségével mérhető a célok teljesítése. Természetesen a mostani műsorból sem hiányoznak a meglepő összefüggéseket bemutató számok és színes történetek. Az adás végén a szerkesztők elárulják, miként mártózhatunk meg idén nyáron a svájci szökőkutakban? A huszonnyolcadik adást 2023. május 26-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesten és Bécsben, míg az interjút május 16-án Bécsben vették fel. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 28. epizód a nyílra kattintva indul.

#27 - Újturizmus 27 pontban! Bölcseletek és receptek a jövő turizmusához…
Az elméleti alapelvek alkalmazását hiteles gyakorlati példák bemutatásával is segítik az adás készítői, Nagy-Szász István és Kovács Balázs. A friss epizódban többek között Szókratész, Periklész, Deák Ferenc, JF. Kennedy, Albert Einstein, Josef Schumpeter, Albert Schweitzer bölcsességei is megidézésre kerülnek, rácsodálkoztatva a Hallgatókat arra, hogy a bölcsek gondolatai mennyire aktuálisak a jelenben, s milyen fontos üzeneteket, tanácsokat hordoznak a jövő turizmusának szempontjából is. Az adásból megértjük, hogy a jövő turizmusa miért a „turisták nélküli (!) turizmusról” szól, mi a látogató-gazdaság (visitor economy) alapja?
Természetesen a mostani epizódból sem hiányozhatnak a színes történetek, megtudhatjuk hol és hogyan épül a világ első 3D-nyomtatású szállodája, illetve javaslatot is hallhatunk a jövő évi soros magyar EU-elnökség narratívájával kapcsolatban is. Az adás végén megtudhatjuk, ki lesz következő adás vendége, aki CDIO stratégiai igazgatói pozícióban dolgozik az Österreich Werbungnál?
A huszonhetedik adást 2023. április 26-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében Budapesen és Bécsben. Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn
profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 27. epizód a nyílra kattintva indul.

#26 - Mesterséges intelligencia szabta trendek a turizmusban?!
Az aktuális epizód szerkesztésébe a podcast házigazdái - Kovács Balázs és Nagy-Szász István - első alkalommal vonták be a mesterséges intelligenciát (MI). A
műsor elején a ChatGPT és a Bing elnevezésű alkalmazások által javasolt témaként a szállodai belsőépítészetet meghatározó trendeket járja körül a két műsorvezető. Ezt követően színes és érdekes történeteket, jó ausztriai gyakorlatokat ismerhetünk meg a fenntartható és körforgásos gazdaságfejlesztés területéről. A hallgatók gyakorlati példán keresztül megtudhatják, hogy miként toborozza az osztrák kormány a befektetőket az országba, milyen praktikákkal csábítják a külföldi tőkét az ausztriai gazdaságba? Megtudhatjuk, hogy milyen ismérvek és mérőszámok alapján jelenthető ki, hogy Bécs város látogatógazdaságának motorja mára megint elérte az üzemei hőmérsékletét, miben áll a minőségi szintlépés? Az adásból megismerjük azt a koncepciót is, amely mentén Bécs lett az első város a világon, amely fenntartható turisztikai városkártyával rendelkezik. E tények mentén az adás szerkesztői rámutatnak a magyar turisztikai ágazat akut versenyképességi anomáliáira is. Az adás második felében bemutatják a klímavédelmi intézkedésként a Lufhansa-csoportnál bevezetett zöld repülőjegy konstrukciót, amelynek felára is tesztelésre került. További zöld színű „kis színesek” az adás végén. Az aktuális epizódban a szerkesztők megemlékeznek a podcast szülinapjáról is. Isten éltesse a Dunakavicsok Közösségét és Hallgatóságát ezúton is!
A huszonhatodik adást 2023. március 21-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében Pozsonyból és Bécsből. Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB
oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a
visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és az értékeléseket! Az aktuális 26. epizód a nyílra kattintva indul.

#25 - Mit hoz a 2023-as év a turizmusban? Mi lesz a síeléssel? Miért jó nekünk a veszprémi EKF-cím?

#24 - Vízió és fellendülés - 150 éves innováció üzenete a jövőnek

#23 - Fenntartható turizmus és a védjegyek rendszere, a szállodai robotika jövője.
A 23. adást 2022. november 18-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. A Telekom segítségével az adások a podcast.hu oldalon hamarosan leiratozva is megtalálhatóak lesznek. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 23. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.

#22 - Többszörös erőforrásválság a turizmusban, okok és megoldások?! Mennyire fogunk fázni télen a szállodákban?
Dunakavicsok szakmai podcast Turizmus Világnapjára időzített 22. epizódjában a turisztikai ágazatot több irányból is sújtó kínálati válság okait, tendenciáit vizsgálják az adás beszélgetőpartnerei: Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember. Az Európát sújtó példátlan energiaválság közgazdaságilag is nehezen modellezhető kihívás, amely hatalmas terhet ró az olyan energiaigényes vállalkozásokra, mint pl. a wellness szállodák, fürdők, közlekedési társaságok és a sífelvonók üzemeltetői. Az adás nemzetközi kontextusba helyezve részletesen bemutatja az energiaválság történelmi analógiáit és a jelenségre adható lehetséges válaszokat. A podcast szerkesztői konkrét példákon keresztül bemutatják, hogy napi szinten milyen hatása van egy szálloda üzemeltetésére a meglódult energiaáraknak. Főleg osztrák példák alapján megoldási javaslatok, tippek és ötletek is elhangoznak a kialakult nehéz helyzet orvoslása érdekében.
A turizmust sújtó kínálati válság másik oldalát a munkaerő, azaz a humán erőforrás hiánya jelenti. A podcast hallgatói megismerhetik azon összefüggéseket, amelyek a jelenlegi krónikus munkaerőhiányhoz vezetettek a legtöbb európai országban. Megtudhatjuk, hogy Magyarországon - csupán demográfiai okok miatt - évente mintegy 50 ezer munkavállaló tűnik el a munkaerőpiacról . Ha az agyelszívást is hozzászámítjuk még drámaiabb a helyzet. A harmadik piacról „importált munkaerő” mellett más megoldások is léteznek az akut helyzet kezelésére, ám ezek már nemzetállami keretek között nem kivitelezhetőek - érvelnek az adás szerkesztői egy Duna-régiós együttműködés mellett. A podcast friss adásában bemutatásra kerülnek továbbá olyan kézenfekvő, bár eddig nem alkalmazott kooperációs lehetőségek, megoldások, amelyek intézményesített keretek között látványos javuláshoz vezethetnének a szűk erőforráskínálat rendezése érdekében.
Az adás második felében a „kis színes és érdekes” történetek mellett első kézből megismerhetjük, hogy milyen stratégia mentén készül a Twin City Liner katamaránt üzemeltető bécsi hajózási társaság új jártatokat indítani Budapestre és Győrbe. A Dunakavicsok podcast 22. epizódjának vendége Eva Badr, - a Central Danube GmbH cégvezetője - informálja a témában a hallgatókat. Az adás végén a szerkesztők megemlékeznek az idei Turizmus Világnapról, amelynek „Rethink tourism” mottója új megoldásokat, friss és újító gondolatokat szorgalmaz, hogy mielőbb magunk mögött hagyhassuk a letűnt korszakot, s együtt léphessünk át az újturizmus világába. Az „igazi boldogság nem akkor van, amikor valami jó dolog történik, hanem akkor, amikor valami rossz véget ér.” E gondaltok jegyében kívánnak bíztatást adni turizmust szívügyüknek érző valamennyi Kollegának a Dunakavicsok turisztikai szakmai podcast szerkesztői.
A felvétel interjú részét 2022. szeptember 13-án, míg kifejtős részét szeptember 23-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. A Telekom segítségével az adások a podcast.hu oldalon hamarosan leiratozva is megtalálhatóak lesznek. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 22. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.

#21 - Frissítő epizód: rejtett kincsek hálózata a Duna mentén.

#20 - Te magad légy a változás, avagy fenntartható és zöld turizmus szlovén módra
A felvételt 2022. június 28-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. A podcast adásai már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 20. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.

#19 - Morális kérdés, hogy hova és hogyan utazunk? Klímaváltozás hatása a turizmusra, aktuális utazási trendek...
A tizenkilencedik adást 2022. május 30-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várják a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban, illetve meghallgathatóak a podcast.hu, vagy podpad.hu oldalakon is. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 19. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.

#18 - Bécs és Budapest turisztikai együttműködésnek részletei

#017 - Utazás a jövőbe, milyen a jövő turistája?
A tizenhetedik adást 2022. március 30-án délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 17. epizód a nyílra kattintva hamarosan indul.

#016 - Közlekedés a körforgásos turizmusban, avagy az Európai Vasút Éve akció tapasztalatai
Turisztikai podcastunk aktuális epizódjában a közösségi közlekedés, azon belül pedig a vasúti közlekedés jövőjéről beszélgettek az adás szerkesztő-műsorvezetői: Nagy-Szász István és Kovács Balázs. Az adásban bemutatásra kerül, hogy milyen előrelépéseket hozott az EU közlekedéspolitikájában, hogy a 2021-es esztendőt az Európai Vasút Évének nyilvánította az Európai Bizottság. Érdekes és megdöbbentő adatokat hallunk a vasúti és légi közlekedés vonatkozásában, amely rávilágít arra, hogy bizonyos utazásainkhoz miért megfelelő és környezettudatos alternatíva a vasút választása. A podcastból többek között megismerjünk a hidrogénhajtás hatásmechanizmusát, annak ökológiai lábnyomát. Az adás vendége Jean Mark Hillenberg, nemzetközi közlekedési szakértő, aki a RailNet Europe pályavasúttársaság gyakorlatán keresztül enged betekintést, hogy milyen projekteken dolgoznak jelenleg a szakemberek, hogy gyorsabb, egyszerűbb és megbízhatóbb legyen a vonattal való utazás, illetve szállítás. Az adásból megtudhatjuk, miért sikeresek Európa-szerte a nightjet járatok, illetve tudatos fejlesztéspolitikával miként lehet támogatni a körforgásos közlekedés elterjedését. Gyakorlati példákon keresztül megérthetjük, milyen anomáliák nehezítik még mindig az egységes európai vasúti piac megteremtését, illetve a karbonsemleges célok elérését. Szóba kerül a turizmust és a közlekedési ágazatot egyaránt érintő kihívás: a munkaerő hiánya is, ennek kapcsán a szerkesztők elárulják, milyen taktikával toboroznak munkaerőt Ausztriában, s mennyi a mozdonyvezetők kezdő fizetése? Egy szemleletes hasonlat kapcsán a figyelmes hallgatók megtudhatják azt is, hány szálloda van a nagyvilágban? A körforgásos turizmus téma apropóján a légiközlekedésben tapasztalható fantomjárat jelenség is szóba került, a hallgatók megismerik ennek okát és hátterét, illetve a készülő megoldási javaslatokat. A műsor szerkesztői az adás végén megemlékeztek arról is, hogy immáron egy éve indult a - szakmai körökben időközben népszerűvé vált - Dunakavicsok turisztikai podcast.
A tizenhatodik adást 2022. február 21-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Az interjú felvételére előzetesen február 18-án került sor. Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 16. epizód a nyílra kattintva indul.

#015 - Szálláshelyek a körforgásos turizmusban: zéró energiamérlegű szállodák szexy sztorija
A tizenötödik adást 2022. január 25-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 15. epizód a nyílra kattintva indul.

#014 - Rendezni végre közös dolgainkat: vissza- és előretekintő óévi adás
A tizennegyedik adást 2021. december 22-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében. A podcast végén felhangzó Johann Strauss: Radetzky Marsch tétel a Schönbrunni kastélykoncert honlapjáról szabadon felhasználható változatban itt érhető el teljes terjedelemben: www.imagevienna.com/de/services/downloadarea/downloads.html. Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 14. epizód a nyílra kattintva indul.

#013 - Utazási irodák a körforgásos turizmusban, jönnek a dekarbonizációs brókerek?
A tizenharmadik adást 2021. december 10-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Andreas Hamorszkyval készült interjú 2021. december 2-án került felvételre. A szerkesztők nem babonásak, így a 13. adás december 13-án kerül adásba. Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hucímen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 13. epizód a nyílra kattintva indul.
*javítás: az adásban 26:46 perckor szóbotlás történt, Afrika helyett véletlenül Ausztriát mondott Kovács Balázs. Természetesen az afrikai kontinensen végzett pilote projektről van szó.

#012 - Az agykutatás és turizmusmarketing kapcsolata: a neuromarketing által feltárt újvilág rejtelmei
A podcast aktuális adásából megtudhatjuk továbbá, hogy milyen jövőt jósol a közgazdászok és marketing szakemberek számára a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás. Megismerhetjük a jövő turizmusmarketingjét meghatározó folyamatokat és logikus eljárásokat, amelyek alapján teljesen új színben látjuk a körülöttünk lévő világot és lehetőségeinket. Konkrét, gyakorlati példákon keresztül megtudhatjuk, hogy miért nem szabad például családbarát szállodai szolgáltatást piros színnel hirdetni, miért nem hatnak az elrettentő cigaretta „reklámok”, illetve a vakteszteken a többségnek miért a pepsi-kóla ízlik jobban? Hogyan mélyedhetünk el az új tudományterültben, mennyibe kerül egy alapkutatás, s mit tudunk már holnaptól a gyakorlatban alkalmazni az új szemlélet alapján? - sok minden más mellett választ kapunk ezekre a kérdésekre is a Dunakavicsok podcast 12. műsorából.
Az adást 2021. november 17-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 12. epizód a nyílra kattintva indul.

#011 - Turizmuspropagandától a reflexiós marketingig, avagy turizmusmarketing régen, most és a jövőben
2.) Az adás második felében - a 23. perctől - a Linz ist Linz turisztikai reklámfilm fogadtatásáról beszélgetnek a szerkesztők. Megtudhatjuk, hogyan kerülhetett pár nap alatt az országos és nemzetközi média figyelmébe egy promóciós kisfilm. Választ kapunk arra is, lehet-e öniróniával, humorral látogatókat vonzani egy városba? Ennek kapcsán meghatározásra kerül a reflexiós marketing fogalma is, amely vélhetőleg egyre inkább átveszi a jövőben a klasszikus turizmusmarketing szerepét.
Az adást 2021. október 21-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében. Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Az aktuális 11. epizód a nyílra kattintva indul.

#010 - Hallgatók a podcastról: új közösség született! - rendhagyó jubileumi Dunakavicsok
A hangfüzérek közötti beszélgetős blokkokban a két társszerkesztő - Nagy-Szász István és Kovács Balázs - ismerteti a Dunakavicsok podcast friss online felmérésének eredményét, és annak részleteit. A válaszadó Hallgatók 70 százaléka egyetértene azzal, hogy a turisztikai ágazatban dolgozók számára kötelezővé tegyék a koronavírus elleni oltást. Az adásba szerkesztett közel 40 hallgatói hangüzenet mellett információkat hallunk még arról, hogy milyen kihívások érik jelenleg a turizmusban dolgozó munkaadókat és munkavállalókat: a világjárvány milyen kihívások elé állítja a turisztikai szak- és felsőoktatást szerte a nagyvilágban. Az adás végén a szerkesztők sorra veszik azon, a jövő turizmusát meghatározó témákat, amelyekkel a Dunakacsicsok poadcast következő adásaiban foglalkozni fognak.
Az adást 2021. szeptember 15-én délelőtt rögzítették online felvétel keretében. A hallgatói hangüzeneteket ugyancsak szeptember közepéig tudták fogadni, az adásba beszerkeszteni. Hallgassanak, kövessenek minket! Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Aktuális 10. adásunk a nyílra kattintva indul.

#009 - Miért nem hiszünk a stratégiákban? - fókuszban az elmúlt 2 évtized 3 nemzeti turizmusfejlesztési stratégiája (NTS)
Minden stratégia annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle - tartja a mondás. Mi a helyzet a turizmus területén a stratégiai tervezéssel? Milyen stratégiák készültek, készülnek, s mekkora az esélyük, hogy az ezekben foglaltak valóra is váljanak? Aktuális adásunkban az elmúlt két évtizedben íródott mindhárom Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiát (NTS) górcső alá vettük összehasonlító jelleggel az alábbi szempontok szerint.
1.) Megnéztük, hogy miként zajlott a dokumentumok kidolgozása, milyen „konszenzuskeret” övezi őket, amely egyfajta garanciális elem arra nézve, hogy az érdekeltek higgyenek benne, s kövessék a terveket.
2.) Megvizsgáltuk, hogy az egyes összeállítások milyen célokat, víziókat követnek, miként definiálták a dokumentumok készítői a stratégiák főbb céljait.
3.) Vizsgálati szempontunk volt az újszerűség: mi az, amiben az egyes dokumentumok újszerűek voltak és innovatív megoldásokat hoztak?
4.) Végezetül megnéztük, hogy a Dunakavicsok podcast szellemiségéhez passzoló gondolatok és megoldási javaslatok, - úgymint regionalitás, hálózatosodás, nemzetközi kooperációk előmozdítása, - mennyiben érhetőek tetten az egyes dokumentumok esetében?
A részletek iránt érdeklődő Hallgatóink az elemezett dokumentumokat elérhetik az alábbiakban:
NTS 2005-2013 (első NTS) - 2005 augusztusában került bemutatásra.
NTS 2030 - 2017 októberében mutatták be.
NTS 2.0. - 2021 május végétől elérhető, legaktuálisabb irányadó dokumentum.
A dokumentumok „kivesézését” követően levontunk a következtéseket és megfogalmaztuk néhány szerény javaslatot annak érdekében, hogy még többen magukénak érezhessék a leírtakat, azzal kellő mértékben azonosulni is tudjanak, amely a sikeres végrehajtás fontos feltétele. Az adás vége felé a szokásos „kis színesek blokkban” beszéltünk a bécsi ló legelőkről és egyéb innovatív megoldásról, amellyel az oltási kedv növelhető, illetve szavazásra bocsájtottunk fontos kérdéseket e témával kapcsolatban. Végezetül Hallgatóink segítségét kértük, hogy a soron következő 10. jubileumi adást közösen szerkeszthessük. Kérjük küldjenek szerkesztőségünknek pár mondatos hangüzenetet az email-, vagy Messenger címünkre. A bemutatkozás után két mondat, hogy miért szeretik turisztikai podcastunkat, és/vagy mit hiányolnak belőle?
A felvétel 2021. augusztus 5-én jelenléti formában Budapesten az Hotel Andrássyban került rögzítésre. Hallgassanak, kövessenek minket! Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Aktuális 9. adásunk a nyílra kattintva indul.

#008 - A precíz német út: adatoptimalizált turizmus-menedzsment az adatsilóktól a Siri-ig
Turisztikai podcastunk aktuális nyári adásában folytatjuk az evezést a turizmussal kapcsolatos adatok tengerén. Az előző adásban bemutatott osztrák, horvát és magyar gyakorlat után a nyolcadik epizódban a német turisztikai adatmenedzsment boszorkánykonyhájába pillantunk bele szakértő vendégünk segítéségével. Dernovics Lászlóval, a Német Turisztikai Hivatal, - a Deutsche Zentrale für Tourismus (DZT) - közép-európai régió igazgatójával való beszélgetés előtt azonban megosztunk még egy kulisszatitkot kedves Hallgatóinkkal, beavatjuk őket egy, a Dunakavicsok podcast szempontjából meghatározó esemény történetébe. Ezt követően a DZT adatgazdálkodással kapcsolatos stratégiáját és terveit ismerhetjük meg. Az adás során többek között megtudhatjuk, hogy mi a célja az Open Data Germany projektnek, amely a világ egyik legnagyobb adatinfrastruktúra fejlesztési programja, megismerhetünk olyan fogalmakat, mint adatsilók, tudás gráfok; megtudhatjuk miként épül fel a schema.org struktúra, amely az adatok átjárhatóságát, gépi olvashatóságát biztosítja. Érdekes kérdést feszegettünk az adásban azzal, hogy az intelligens személyi asszisztensek világában miként lehet megtanítani a keresőprogramokat a turizmus nyelvére, illetve a keresőmotorok a jövőben hogyan vehetik át a tartalomszolgáltatók szerepét. A precíz németek, miként készülnek még az újturizmus világára, hol tartanak az adatsztrádán? - szintén megtudható az adásban elhangzó telefoninterjúból.
Végezetül bemutatunk egy friss tanulmányt, amely alapján eldönthető, hogy az EU tagországok turizmusa mennyire volt ellenálló a válságnak, megismerhetünk jó és rossz példákat egyaránt, valamint Magyarország teljesítményét és potenciálját. A kis színes hírek között beszámolunk a hamarosan Budapesten megnyíló Madame Tussauds múzeumról, amely vélhetőleg egy kedvelt turisztikai attrakciója lesz a fővárosnak. Készülünk a jubileumi adásra, ezzel kapcsolatos felhívásunkra várjuk véleményüket valamennyi kommunikációs felületünkön. A mikrofonzsinór budapesti és bécsi végein ezúttal is a két szerkesztő-műsorvezető: Nagy-Szász István & Kovács Balázs ült. A nyolcadik adás vendége, Dernovics László, a DZT régiós igazgatója volt. A felvétel 2021. július 2-án, a telefoninterjú pedig június 17-én került rögzítésre. Hallgassanak, kövessenek minket! Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Aktuális 8. adásunk a nyílra kattintva indul.

#007 - Új arany a turizmusban: Big Data alapú turizmusmenedzsment jövője
Turizmus podcastunk aktuális adásában a tömeges adatgyűjtésen nyugvó turisztikai rendszereket mutatunk be a gyakorlatban. A horvátországi e-Vistor, a magyar NTAK és az osztrák T-MONA turisztikai adatbázisok, mind-mind az információvezérelt turizmusmenedzsment érdekében kerültek kialakításra. Fontos kérdés, hogy miként juthatunk látogatóktól értékes adatokhoz, s miként használják fel az adatokat úgy, hogy azok egyszerre szolgálják a turizmus versenyképességét, illetve hozzájáruljanak a konfliktusmentes minőségi élménytér megvalósításhoz. Mielőtt rátérnénk a Big Data információelemzésben lévő lehetőségekre, adásunk elején szokás szerint megbeszéljük az aktualitásokat: mi várható az idei főszezonban?
A közelgő események és a pápalátogatás kapcsán megemlékezünk a harmincas évek „idegenforgalom-történeti” szempontból is kiemelkedő eseményeiről: az 1933-as gödöllői cserkész világdzsemboriról, illetve az 1938-as budapesti Eucharisztikus Világkongresszus jelentőségéről is. Az adás központi témája az adatmenedzsment, hiszen az újturizmus világában az adat az új arany, sorra nyílnak is a digitális adatbányák. A témához kapcsolódva beszámolunk a nemrégiben véget ért Osztrák Turizmusnapok elnevezésű konferenciasorozatnak a turizmus jövőjét érintő előadásairól. Bemutatjuk többek között a Make my day digitális programgenerátor prototípusát, amely leveszi a tervezés fáradtságát a jövő utazójának válláról. A voralbergi adatszoba kapcsán eláruljuk, miként lehet térben ábrázolni a Big Data kutatás eredményeit, s ennek segítségével miként célszerű az érdekeltekkel is megismertetni az adatalapú turizmusmenedzsment rendszerét.
Adásunk végén nem hiányozhatnak a színes, érdekes „Dunakavicsos” történetek, felvillantjuk, milyen témákkal foglalkozunk a jövő adásban. A mikrofonzsinór budapesti és bécsi végein ezúttal is a két szerkesztő-műsorvezető: Nagy-Szász István & Kovács Balázs ült. A felvétel 2021. május 28-án került rögzítésre. Hallgassanak, kövessenek minket! Észrevételeiket várjuk a podcast@dunakavicsok.hu címen, vagy a különböző podcast-megosztó csatornákon, illetve a Dunakavicsok turisztikai podcast FB oldalán, továbbá LinkedIn profilján keresztül is. Adásaink már a YouTube csatornán is elérhetőek hangsáv formátumban. Köszönjük a visszajelzéseket, jövőt formáló ötleteket, a követéseket és értékeléseket! Aktuális 7. adásunk a nyílra kattintva indul.

#006 - Átjárható fővárosok a Duna-mentén: közös turizmusfejlesztés múltja és jövője.

#005 - Hogyan lehet Budapest jobb hely, mint Bécs? Stratégiák az újrakezdéshez...

#004 - Nobel-díjas szemlélet és vitamin-kampány: zöld út az újturizmus világához!

#003 - Újrakezdés a turizmusban: praktikák, kreatív megoldások a talpra álláshoz.

#002 - Mi az újturizmus? Milyen témák tartoznak az újturizmus világához?
Mi az újturizmus? Milyen témák tartoznak az újturizmus világához? Miért optimális turisztikai régiókban gondolkodunk? – ezekre a kérdésekre keressük a választ a Dunakavicsok turisztikai podcast második adásában. Mi működött jól és hol bomlott meg az egyensúly a „régi turizmus” idejében? Kíváncsi a jövő turizmusára, aktuális trendekre és a mögöttük lévő hajtóerőkre? Hallgassanak, kövessenek minket! Mikrofonnál: Kovács Balázs & Nagy-Szász István. Várjuk észrevételeiket a podcast@dunakavicsok.hu címen. Az adás műsorvezetője, moderátora: Bányi Krisztina. A felvétel 2021. január 21.-én készült.

#001 - Miért Dunakavicsok? Turizmus a hivatásuk: a szerkesztők rövid portréja.

#000 - Beharangozó: Dunakavicsok podcast trailer
Mi az a Dunakavicsok turisztikai podcast? Mikortól és hol hallható? Kik a szerkesztők és milyen témákkal foglalkoznak? Megtudható mindez a beharangozóból. Hallgasson bele, s tartson velünk az újturizmus világába! Várjuk visszajelzésüket, javaslatukat: podcast@dunakavicsok.hu