Skip to main content
Spotify for Podcasters
EDUMA podcast MOZAIKA

EDUMA podcast MOZAIKA

By EDUMA

EDUMA podcasty MOZAIKA sú určené tým, ktorých zaujíma rozmanitosť a chcú lepšie porozumieť potrebám menšín a ľudí, ktorí čelia rôznym prekážkam. EDUMA sa venuje vzdelávaniu a zážitkovým aktivitám s cieľom rozvíjať kritické myslenie a vnímavosť ľudí voči zraniteľným skupinám.

www.eduma.sk
www.onlinezivakniznica.sk
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Mozaika 12 - Ján Hero a Dominika Csizmárová: Inšpiratívne príbehy zo života úspešných Rómov

EDUMA podcast MOZAIKAMar 10, 2022

00:00
50:49
Mozaika 38 - Každá matka užívajúca drogy si nesie ťažký životný príbeh - Bez domova do domova VIII.
Aug 31, 202313:16
Mozaika 37 - Mária Široká a Barbora Čurejová: Mať talent nestačí, keď nemáte podporu

Mozaika 37 - Mária Široká a Barbora Čurejová: Mať talent nestačí, keď nemáte podporu

Mária Široká predstavuje prácu Divých makov a vysvetľuje, komu svojím programom pomáhajú. Vysvetľuje, prečo niektoré rodiny potrebujú podporu pre svoje deti. V druhej časti vám moderátorka Darina Mikolášová predstaví Barboru Čurejovú, talentovanú študentku herectva z Košického konzervatória. Barbora pochádza zo Starej Ľubovne, z časti Podsadek, kde žije v 16-člennej rodine v jednom domčeku.

Aug 24, 202332:16
Mozaika 36 - Snažíme sa, aby mohli deti vyrastať vo svojej rodine - Bez domova do domova VII.
Aug 17, 202313:38
Mozaika 35 - Zuzana Kumanová: Rómov od majority veľa vecí oddeľuje, ale aj spája

Mozaika 35 - Zuzana Kumanová: Rómov od majority veľa vecí oddeľuje, ale aj spája

„Vo vzťahu k Rómom sa kombinujú dve veci, etnicita a chudoba, ktoré sa často zamieňajú. Život v chudobe považujeme za prejav etnickej kultúry, a to nám bráni využívať efektívne nástroje na rozvoj a podporu, lebo zvykneme povedať - u Rómov je to tak,” vysvetľuje Zuzana Kumanová, etnografka a romistka. Vďaka rozhovoru s ňou osvetlíme viaceré kultúrne a historické súvislosti a nahliadneme aj do rodinného života Rómov.

Aug 10, 202331:25
Mozaika 34 - Moja minulosť bolí, chutí ako zrada a opustenie - Bez domova do domova VI.
Aug 03, 202310:46
Mozaika 33 - Martina Hermanová: Všetci ma varovali pred takzvanými rómskymi génmi

Mozaika 33 - Martina Hermanová: Všetci ma varovali pred takzvanými rómskymi génmi

Martina je právom hrdá na svojich chlapcov, ktorých spolu s manželom prijali do rodiny bez strachu z predsudkov. Ako rodičia sa naladili na potreby svojich detí a ani tínedžerský vek nie je prekážkou, aby sa vedeli o všetkom porozprávať. Martina navyše s deťmi v náhradnej starostlivosti pracovala aj profesionálne, ako vychovávateľka v detskom domove. Dnes pracuje priamo v rodinách ako sociálna pracovníčka. Jej skúsenosti môžu byť inšpiráciou pre tých, ktorí sa boja takzvaných rómskych génov.

Jul 27, 202342:53
Mozaika 32 - Stále som sa pýtala, prečo práve ja - Bez domova do domova V.
Jul 20, 202311:59
Mozaika 31 - Štefan Šarközy: Nerómske rodiny sa nemusia báť osvojenia rómskych detí

Mozaika 31 - Štefan Šarközy: Nerómske rodiny sa nemusia báť osvojenia rómskych detí

„Mama je len jedna. Tá, ktorá ma vychovala,” hovorí Štefan Šarközy o svojej skúsenosti z detstva v náhradnej rodine. Štefan sa dnes profesionálne venuje sociálnemu poradenstvu a má skúsenosti aj z krízovej intervencie v rodinách. V rozhovore s ním sa dozviete, čomu je lepšie sa vo výchove osvojených rómskych detí vyvarovať, a naopak, čoho sa obávať nemusíte.

Jul 13, 202334:45
Mozaika 30 - V detskom domove na vlastnú žiadosť - Bez domova do domova IV.
Jul 06, 202311:15
Mozaika 29 - Jana Horváthová: Deti na mňa pokrikovali, že som Cigánka

Mozaika 29 - Jana Horváthová: Deti na mňa pokrikovali, že som Cigánka

Byť dieťaťom zo vzdelanej rómskej rodiny nezabránilo skúsenostiam s predsudkami počas detstva Jany Horváthovej. Pani Horváthová je v súčasnosti riaditeľkou Múzea rómskej kultúry v Brne. Vysvetľuje, aké je dôležité, aby sa deti už v škole učili objektívne fakty o rómskej histórii a kultúre. Ako hovorí, predsudky vznikajú z nevedomosti, a tento rozhovor prináša mnoho faktov, ale aj autentické zdieľanie osobných skúseností.

Jun 29, 202340:13
Mozaika 28 - Bez domova do domova III.

Mozaika 28 - Bez domova do domova III.

Ondrej vyrastal ako jedináčik. Všetka pozornosť rodičov sa vždy upriamovala na neho. Ich rozvod však veľa zmenil aj v Ondrejovom živote. Jeho otec si založil novú rodinu a mama tiež. Navyše, mama priniesla jedného dňa Ondrejovi sestru. Cudzie dievčatko, ktoré nepoznalo Ondrejove bolesti, minulosť a nevedelo, ako ho trápia spomienky. „Nenávidel som ju, posielal som ju preč,“ spomína si na toto obdobie. Dnes, keď je dospelý, pochopil, že dostal najväčší dar. Sestra sa pre neho stala všetkým a nedal by ju za nič na svete. Príbeh z e-booku Bez domova do domova, ktorý nájdete voľne dostupný na www.eduma.sk, číta Branislav Piskor.

Jun 22, 202316:05
Mozaika 27 - Jana Chrappová: Miriam nám zväčšila srdce

Mozaika 27 - Jana Chrappová: Miriam nám zväčšila srdce

Adopcie rómskeho dieťaťa sa nemusíte báť, dozviete sa v rozhovore s Janou Chrappovou, ktorá spolu s manželom Štefanom vychováva dnes už osemročnú Miriam. Keď sa manželia rozhodli pre adopciu, nechceli na dieťa dlho čakať a na farbe pleti im nezáležalo. Jana hovorí, ako ich rodina prijíma genetickú výbavu Miriam a že Miriam je hrdá na svoje rómstvo. Vysvetľuje, u koho našli podporu, keď sa stretli s rodičovskými problémami alebo keď nastúpila únava z rodičovstva. Inšpirujte sa príbehom reálnej rodiny s rómskym dieťaťom v nerómskom prostredí.

Jun 15, 202337:35
Mozaika 26 - Bez domova do domova II.

Mozaika 26 - Bez domova do domova II.

Žiadna mama neprinesie na svet svoje dieťa s tým, že sa ho chce vopred vzdať. Mnohé prechádzajú ťažkou situáciou. Mnohé odovzdávajú len toľko, koľko samé dostali. V tomto príbehu si vypočujete rozprávanie Viliama, ktorý po dvanástich rokoch práce v detských domovoch (dnešných Centrách pre deti a rodiny) opisuje, ako prežívajú odlúčenie samotné deti, aké je to nikam nepatriť a ktoré mýty o živote v detskom domove vnímajú obzvlášť bolestivo. Príbeh z e-booku Bez domova do domova, ktorý nájdete voľne dostupný na www.eduma.sk, číta Branislav Piskor.

Jun 08, 202318:29
Mozaika 25 - Magda Biznárová: Rómska identita nemusí byť len veľká neznáma

Mozaika 25 - Magda Biznárová: Rómska identita nemusí byť len veľká neznáma

Rómsku kultúru poznáme z médií len v extrémoch, a zvyčajne ide o negatívne informácie, čo pochopiteľne zväčšuje náš strach. Prečo je dôležité, aby rodičia pracovali so svojím strachom? 

V rozhovore s Magdou Biznárovou, psychologičkou organizácie Úsmev ako dar, sa dozviete, čo zvyčajne trápi rodičov adoptovaných rómskych detí, čo znamená konkrétne myslenie alebo ako pripraviť rómske deti v náhradnej starostlivosti na posmešky.

Jun 01, 202341:41
Mozaika 24 - Janette Motlová: Cigánka

Mozaika 24 - Janette Motlová: Cigánka

Autorka knihy Cigánka Janette Motlová otvorene hovorí o reakciách svojho okolia, s ktorými sa stretla, keď sa rozhodla pre osvojenie dieťaťa. Opisuje, ako nad možnou adopciou uvažovala spolu s vtedajším manželom Štefanom, s akými strachmi vnútorne bojovala a čím si ich srdcia získalo ich druhé dieťa. Tento príbeh môže byť inšpiráciou najmä pre tých, ktorí nad osvojením len začínajú uvažovať a chcú sa pripraviť na to, čo ich čaká. Úryvok z knihy Cigánka číta Dominika Maziniová.

May 25, 202333:32
Mozaika 23 - Dominika Maziniová: Moje dcéry budú vedieť o tom, že som osvojená

Mozaika 23 - Dominika Maziniová: Moje dcéry budú vedieť o tom, že som osvojená

Dominika Maziniová je adoptované rómske dieťa, ktoré dnes už z pohľadu dospelej ženy a matky hovorí o svojom živote v náhradnej rodine. Dominika si spomína na svoje detstvo a opisuje radosti i ťažkosti súrodeneckého vzťahu s bratom Marekom, ktorý bol v rodine prvorodené, biologické dieťa. 

Dotkne sa aj témy etnicity a jej spomienok na šikanu, ktorú zažila na strednej škole. Akým človekom je Dominika dnes a akou mamou pre svoje dcéry si želá byť? To sa dozviete v tejto časti EDUMA podcastu Mozaika.

May 18, 202338:59
Mozaika 22 - Bez domova do domova I.

Mozaika 22 - Bez domova do domova I.

Peter ako chlapec dospel príliš skoro. Vždy túžil po láske rodičov, ktorej sa mu nedostalo. Rodičia sa o Petra a jeho súrodencov nevedeli postarať. Spočiatku mu bol najbližším jeho strýko, neskôr spolu so sestrami vyrastal u babičky. Jeho ďalšie sestry vyrastali v detskom domove. Petrovo detstvo nebolo plné hier a radosti, ktoré boli samozrejmé pre mnohých jeho rovesníkov. Babka ho viedla k zmyslu pre povinnosť, najskôr musel mať hotové povinnosti, až keď mu zvýšil čas, mohol sa venovať záľubám. Napriek ťažkostiam sa však nepoddal a našiel si spôsob, ako sa vysporiadať s rôznymi životnými okolnosťami. Príbeh z e-booku Bez domova do domova, ktorý nájdete voľne dostupný na www.eduma.sk, číta Branislav Piskor.

May 11, 202313:21
Mozaika 21 - Magdaléna Kováčová: Trochu iná rodina, ktorá má veľa lásky

Mozaika 21 - Magdaléna Kováčová: Trochu iná rodina, ktorá má veľa lásky

Magdaléna Kováčová s úsmevom hovorí, že ani raz nerodila a predsa sa ich domom ozýva smiech troch úžasných detí. Magduška, Timi a Mášenka sú dokonca biologickými súrodencami a Magdaléna ich vychováva so svojím manželom Julom. Aké kritéria zvažovali pri úvahách o adopcii? Z čoho majú obavy a čo ich naopak vôbec netrápi? Inšpirujte sa Trochu inou rodinou.

May 04, 202345:11
Mozaika 20 - O stretnutí nerómskych náhradných rodín, ich rómskych detí a dobrovoľných poradcov

Mozaika 20 - O stretnutí nerómskych náhradných rodín, ich rómskych detí a dobrovoľných poradcov

Poďte si zažiť kúsok víkendového pobytu, kde sa stretli náhradné nerómske rodiny, ich rómske deti, dobrovoľní poradcovia a Rómovia. Ako svoje rómstvo žijú a cítia deti v bežnom živote? Aké pre ne bolo byť na pobyte s inými rómskymi deťmi a ostatnými Rómami? Ako prežívajú náhradní nerómski rodičia rodičovstvo svojich rómskych detí? Akú úlohu hrá rómstvo v ich životoch?

Jun 30, 202251:43
Mozaika 19 - Zdenka a Miroslav Balážovci a Janette Motlová: O výchove rómskych detí v náhradnej starostlivosti

Mozaika 19 - Zdenka a Miroslav Balážovci a Janette Motlová: O výchove rómskych detí v náhradnej starostlivosti

Zdenka a Miroslav Balážovci v podcaste zdieľajú radosti a starosti života veľkej rodiny: majú štyri dospelé biologické deti a osem rómskych detí v náhradnej starostlivosti. Ako sa zrodila myšlienka veľkej rodiny a ako nových členov rodiny prijali biologické deti Balážovcov? S čím sa pasujú profesionálni rodičia a čo si prinášajú deti v náhradnej starostlivosti zo svojich biologických rodín? V podcaste sa dozvieme aj to, ako sa dá starostlivosti o toľké deti zvládnuť v pohode a s radosťou. Pridanou hodnotou podcastu je vstup Janette Motlovej, v ktorom ponúka vhľad do niektorých vzorcov správania, ktoré si rómske deti zo sebou nesú.

Jun 16, 202201:11:44
Mozaika 18 - Jozef Ravasz a Róbert Hamburgbadžo: O rómskej kultúre a histórii

Mozaika 18 - Jozef Ravasz a Róbert Hamburgbadžo: O rómskej kultúre a histórii

Aký priestor má rómska kultúra v súčasnom mediálnom svete na Slovensku a prečo je to tak? Aký vplyv majú historické udalosti na súčasný život Rómov? Čo sa v školách učia žiaci  o rómskej histórii a kultúre a aký to má vplyv na formovanie etnickej identity rómskych detí? Darinka Mikolášová sa rozpráva s Jozefom Ravaszom a s Róbertom Hamburgbadžom o ich pohľade na súčasné postavenie Rómov v našej spoločnosti, aj v kontexte histórie.

Jun 02, 202243:51
Mozaika 17 - Dagmar Kopčanová: Emócie naše každodenné

Mozaika 17 - Dagmar Kopčanová: Emócie naše každodenné

Psychologička Dagmar Kopčanová sa s Darinou Mikolášovou v tomto diele podcastu rozpráva o emóciách z rôznych uhlov pohľadu: o ich povahe, farebnosti, aj o tom, ako s nimi v roli rodiča zdravo zaobchádzať. Témou rozhovoru sú aj špecifické situácie, ktoré môžu zažívať náhradní rodičia so svojimi deťmi. Aké emócie môžeme očakávať v období vzdoru alebo počas puberty dieťaťa? Ako súvisí to, či a ako dieťa prejavuje emócie s jeho pocitom bezpečia? Aké emócie sa viažu s prežitou traumou a čo môžeme za traumu považovať?

May 19, 202244:34
Mozaika 16 - Tomáš Hrustič: Jediná cesta ako odbúrať predsudky je zážitok z osobného kontaktu

Mozaika 16 - Tomáš Hrustič: Jediná cesta ako odbúrať predsudky je zážitok z osobného kontaktu

Etnológ Tomáš Hrustič zo Slovenskej akadémie vied sa delí o svoje bohaté vedomosti o živote Rómov na Slovensku v minulosti aj dnes. V podcaste zdieľa aj svoju osobnú skúsenosť života v rómskej rodine a necháva nás nahliadnuť do jeho vlastných predsudkov, ktoré sa postupne strácali, ako Rómov lepšie spoznával. Kde pramenia predsudky majority voči Rómom a aké predsudky majú Rómovia voči nerómom? Ako jazyk, ktorý používa majorita odzrkadľuje jej postoj k Rómom?

May 05, 202201:10:19
 Mozaika 15 - Alena Molčanová: Biologická rodina v živote osvojených detí

Mozaika 15 - Alena Molčanová: Biologická rodina v živote osvojených detí

Aké miesto má biologická rodina v živote osvojených detí a ich náhradných rodín? Kedy a ako sa o pôvodnej rodine s dieťaťom rozprávať? Ako sa pripraviť na stretnutie alebo pobyt dieťaťa v jeho pôvodnej rodine? Čo môže dieťa prežívať, keď je v kontakte aj so svojou pôvodnou rodinou a ako mu môže byť náhradný rodič v tejto situácii oporou? Alena Molčanová z Návrat, o.z. sa delí o svoje bohaté odborné skúsenosti zo sprevádzania rodín v neľahkých situáciách.

Apr 21, 202255:04
 Mozaika 14 - Jozef Ravasz a Róbert Hamburgbadžo: Inšpiratívne príbehy zo života úspešných Rómov

Mozaika 14 - Jozef Ravasz a Róbert Hamburgbadžo: Inšpiratívne príbehy zo života úspešných Rómov

Aký je životný príbeh a cesta k etnickej identite Jozefa Ravasza, ktorý pochádza zo zmiešaného slovensko-maďarsko-rómskeho prostredia? Akú cestu si prešiel Róbert Hamburgbadžo a ako sa vysporiadal s náročnými životnými podmienkami v detstve? Hostia podcastu sa podelia aj o to, s akými predsudkami a diskrimináciou sa v živote stretli. Dozvieme sa, aký postoj zaujali k predsudkom majority, ale aj k vyčleneniu zo strany Rómov.

Apr 07, 202247:34
 Mozaika 13 - Lucia Hargašová a Juraj Vozár: O predsudkoch odborne aj ľudsky

Mozaika 13 - Lucia Hargašová a Juraj Vozár: O predsudkoch odborne aj ľudsky

Lucia Hargašová, sociálna psychologička a výskumníčka Slovenskej akadémie vied a Juraj Vozár, manažér Centra príležitostí Valaská sa rozprávajú o predsudkoch a stereotypoch v našej spoločnosti. Lucia sa podelila  aj o výsledky výskumov, Juraj o svoj životný príbeh a jeho skúsenosť s interakciou dobrovoľných poradcov s rómskymi deťmi, ktoré vyrastajú v nerómskom prostredí. Dokáže jedna pozitívna skúsenosť, ktorá vyvracia predsudok, ktorý máme, zmeniť náš náhľad? Aký vplyv môžu mať stereotypy majoritnej spoločnosti na rómske deti vyrastajúce v nerómskych rodinách?

Mar 24, 202201:01:50
Mozaika 12 - Ján Hero a Dominika Csizmárová: Inšpiratívne príbehy zo života úspešných Rómov

Mozaika 12 - Ján Hero a Dominika Csizmárová: Inšpiratívne príbehy zo života úspešných Rómov

Aký je osobný príbeh súčasného splnomocnenca vlády pre rómske komunity Jána Hera? Aké prekážky prekonal a čo mu naopak v živote pomohlo? Ako vyzerala cesta Dominiky Csizmárovej - Dobrovoľnej poradkyne na vysokú školu v Spojenom Kráľovstve? Ján Hero a Dominika Csizmárová sa v podcaste s nami delia o kľúčové momenty z ich životov a o to, čo pre nich znamená byť Rómom. Hovorili sme aj o náhradnom rodičovstve a práci Dobrovoľných poradcov, ktorí pracujú s rómskymi deťmi v nerómskom prostredí.


Mar 10, 202250:49
Mozaika 11 - Judita Malík a Janka Plešková: Predsudky - ako s nimi žiť?

Mozaika 11 - Judita Malík a Janka Plešková: Predsudky - ako s nimi žiť?

V tomto diele podcastu sa ponoríme do témy predsudkov ako takých a pozrieme sa aj na konkrétne predsudky, s ktorými sa Rómky a Rómovia v našej spoločnosti stretávajú. Psychologička Judita Malík a Dobrovoľná poradkyňa Janka Plešková sa v podcaste rozprávajú o predsudkoch, s ktorými sa v živote stretli, o tom, aký vplyv môžu mať predsudky okolia na naše psychické zdravie a pohodu a ponúkajú rôzne možnosti, ako na predsudky reagovať. Ako sa majú rodičia vysporiadať so situáciou, keď ich pre farbu pleti dieťaťa v obchode prenasleduje predavačka? Aké to je, keď Vás na základe etnickej príslušnosti podceňuje Vaša učiteľka a spochybní Váš výber strednej školy?

Feb 24, 202201:05:07
Mozaika 10 - Michelle Kubištová - Dobrovoľná poradkyňa

Mozaika 10 - Michelle Kubištová - Dobrovoľná poradkyňa

Vyrastala v malej dedinke v rómskej rodine a so svojou identitou bola vždy zžitá. V podcaste približuje prácu dobrovoľnej poradkyne, jej zmysel a skúsenosti. Akým prekážkam čelia rómske deti v našej spoločnosti a ako im poradcovia môžu pomôcť?

Jul 07, 202116:16
Mozaika 9 - Judita Malík: Ako uľahčiť dieťaťu skúmanie svojej identity

Mozaika 9 - Judita Malík: Ako uľahčiť dieťaťu skúmanie svojej identity

Psychologička Judita Malík, nám v rozhovore s Darinou Mikolášovou poodhaľuje  komplexnosť pojmu identita, o tom čo vplýva na jej tvorbu aj o jej krízach. Ako môže rodič uľahčiť dieťaťu skúmanie svojej identity a čo je špecifické pre budovanie identity osvojených detí? Inšpirujte sa ako deťom vytvoriť priaznivé podmienky, aby mohli skúmať kým sú.

Jun 30, 202115:18
Mozaika 8 - Návrat 2. časť Ako pripraviť rozšírenú rodinu na príchod rómskeho dieťaťa?

Mozaika 8 - Návrat 2. časť Ako pripraviť rozšírenú rodinu na príchod rómskeho dieťaťa?

K psychologičke Zuzane Gőcze Kuchárovej a sociálnej pracovníčke Zuzane Petrincovej sa v druhej časti podcastu pridáva psychologička Zuzana Nováková. Všetky pracujú s náhradnými rodinami v občianskom združení Návrat. Ako pripraviť rozšírenú rodinu na príchod rómskeho alebo polo rómskeho dieťaťa do rodiny? Je identita neustále meniaca sa mozaika alebo zostáva viac menej nemenná počas života? Ako reagovať na potrebu dieťaťa hľadať svoje korene v biologickej rodine?

Jun 23, 202120:37
Mozaika 7 - Návrat 1. časť Kedy a ako dieťaťu povedať aký je jeho pôvod?

Mozaika 7 - Návrat 1. časť Kedy a ako dieťaťu povedať aký je jeho pôvod?

Psychologička Zuzana Gőcze Kuchárová a sociálna pracovníčka Zuzana Petrincová z občianskeho združenia Návrat v tomto podcaste zdieľajú ako podporujú náhradných rodičov pred aj po prijatí dieťaťa s rómskymi koreňmi. Čo je kniha života? Kedy a ako dieťaťu povedať aký je jeho pôvod?

Jun 16, 202121:19
Mozaika 6 - Nikola Mitrášová – Dobrovoľná poradkyňa

Mozaika 6 - Nikola Mitrášová – Dobrovoľná poradkyňa

Nikola Mitrášová je Rómka a je dobrovoľnou poradkyňou pre rómske deti v náhradnej starostlivosti v nerómskom prostredí. Nika bola pri samotnom počiatku tohto programu a dodnes je v programe veľmi aktívna – je nielen dobrovoľnou poradkyňou, ale aj realizuje projekt, vďaka ktorému budú môcť náhradné rodiny s deťmi a poradcovia spolu stráviť pár víkendov. O tom, akú má Nika rodinu, ako vníma svoju etnickú identitu aj o tom v čom vidí zmysluplnosť programu dobrovoľných poradcov sa dozviete v tomto príjemnom rozhovore.

Jun 09, 202122:05
Mozaika 5 - Martina Magula: Čo nám dalo stretnutie s dobrovoľnými poradcami

Mozaika 5 - Martina Magula: Čo nám dalo stretnutie s dobrovoľnými poradcami

Martina Magula je 13 – násobnou pestúnskou mamou aj detí s rómskymi koreňmi. Čo jej deťom priniesli víkendové stretnutia s dobrovoľnými poradcami a s čím sa jej pestúnske deti boria v súvislosti s ich etnickou identitou sa za Vás pýtala Darina Mikolášová.

May 31, 202114:29
Mozaika 4 - Jozef Mikloško: Pravdivosť vo výchove je kľúčová

Mozaika 4 - Jozef Mikloško: Pravdivosť vo výchove je kľúčová

V súčasnosti je 60-70 percent detí, ktoré žijú v centrách pre deti a rodinu rómskych alebo polorómskych, hovorí Jozef Mikloško, zakladateľ organizácie Úsmev ako dar.

V podcaste s Darinou Mikolášovou hovorí o zábranách a predsudkoch majority adoptovať si rómske alebo polorómske dieťa, aj o špecifikách rómskej mentality a kultúry, ktoré dieťa nasáva už počas deviatich mesiacov v brušku biologickej mamy. Vyzdvihuje pravdivosť vo výchove náhradných rodičov a hovorí, aké je kľúčové, aby prijali biologických rodičov dieťaťa. Hľadanie spoločnej cesty vo výchove a budovanie pozitívneho vzťahu k pôvodnej rodine a kultúre dieťaťa môže predísť tomu, aby sa v dospelosti ocitlo medzi dvoma svetmi – rómskym a gádžovským.May 26, 202118:58
Mozaika 3 - Zuzana Lukáčová: Dievčatá sa navzájom pozývajú do svojich svetov

Mozaika 3 - Zuzana Lukáčová: Dievčatá sa navzájom pozývajú do svojich svetov

Darina Mikolášová sa v tomto podcaste rozpráva s mamou dvoch dievčatiek: rómskeho osvojeného a nerómskeho porodeného Zuzkou Lukáčovou. Aký je príbeh ich rodiny a ako u nich vyzerá súzvuk rómstva a nerómstva? Ako sa vysporiadavajú s reakciami okolia na Miu a ako Miu podporujú v objavovaní jej rómskeho ja?

May 19, 202122:06
Mozaika 2 - Natália Kubičková: Vyrástla som v nerómskej rodine

Mozaika 2 - Natália Kubičková: Vyrástla som v nerómskej rodine

Nataly Kubičková je 25 ročná úspešná Rómka, ktorá vyrástla v nerómskej rodine. S Darinou Mikolášovou sa rozpráva o tom, aké to pre ňu bolo vyrastať v nerómskom prostredí, čo jej pomohlo prijať jej rómsku identitu. Aké bolo jej stretnutie s biologickou rodinou a či bude svoje deti vychovávať k rómskej identite sa dozviete v tomto podcaste.

May 12, 202122:05
Mozaika 1 - Janette Motlová: Ako pomôcť nájsť dieťaťu odpoveď na to, kým je

Mozaika 1 - Janette Motlová: Ako pomôcť nájsť dieťaťu odpoveď na to, kým je

Janette Motlová zakladateľka neziskovej organizácie EDUMA, n.o. a riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie sa rozpráva s Darinou Mikolášovou o jej skúsenosti adoptívnej mamy aj o tom, čo trápi nerómskych rodičov, ktorí majú v starostlivosti rómske dieťa. Kedy dieťaťu povedať pravdu o jeho pôvode, ako mu pomôcť nájsť odpoveď na to kto je, aj o tom ako mu vybrať to najlepšie školské prostredie. Odpovede na tieto aj iné otázky sa dozviete v tomto podcaste.

May 05, 202119:43
O rómskej identite (v rómčine): 5. Rómovia ako súčasť Slovenska

O rómskej identite (v rómčine): 5. Rómovia ako súčasť Slovenska

Aká je úloha a ako konkrétne pomáha úrad splnomocnenca rómskym komunitám? V akých oblastiach by mohlo sčítanie obyvateľov pomôcť rómskej menšine? Čo prispieva reálne k zlepšeniu kvality života Rómov na Slovensku?

Na tieto a ďalšie otázky odpovedali dvaja bývalí splnomocněnci úradu vlády SR pre rómske komunity - Klára Orgovánová a Ábel Ravasz.

Diskusia prebehla 15.3.2021 v Design Factory v Bratislave. 

Projekt Rómovia ako súčasť Slovenska podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Mar 31, 202101:27:51
O rómskej identite: 5. Rómovia ako súčasť Slovenska

O rómskej identite: 5. Rómovia ako súčasť Slovenska

Aká je úloha a ako konkrétne pomáha úrad splnomocnenca rómskym komunitám? V akých oblastiach by mohlo sčítanie obyvateľov pomôcť rómskej menšine? Čo prispieva reálne k zlepšeniu kvality života Rómov na Slovensku? 

Na tieto a ďalšie otázky odpovedali dvaja bývalí splnomocněnci úradu vlády SR pre rómske komunity - Klára Orgovánová a Ábel Ravasz.

Diskusia prebehla 15.3.2021 v Design Factory v Bratislave. Video záznam z diskusie je dostupný tu: https://www.youtube.com/watch?v=dU6VimBcFIc

Projekt Rómovia ako súčasť Slovenska podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Mar 30, 202101:27:51
O rómskej identite (v rómčine): 4. Mladým patrí svet. Aj nám?
Mar 29, 202101:12:04
O rómskej identite: 4. Mladým patrí svet. Aj nám?
Mar 28, 202101:12:04
O rómskej identite (v rómčine): 3. Ako našu identitu formuje škola a rodina?

O rómskej identite (v rómčine): 3. Ako našu identitu formuje škola a rodina?

Ako prežívajú svoju identitu ľudia z národnostne zmiešaných rodín? Ako vplýva vzdelávanie a školské prostredie na formovanie vlastnej identity Odpovede na tieto otázky v štúdiu hľadali:

Ján Hero -  podpredseda výboru expertov pre Rómov a kočovníkov pri Rade Európy a Juraj Vozár - aktívny rómsky líder a zástupca rómskej národnostnej menšiny Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny.

O svoje názory a skúsenosti sa s nami cez ZOOM podelili aj Viktor Teru, Dominika Maziniová a Marcel Karvay.

Diskusia prebehla 10.2.2021 v Design Factory v Bratislave. Video záznam z diskusie je dostupný tu: https://www.youtube.com/watch?v=pwhs72fdqLA

Diskusia je súčasťou projektu Rómovia ako súčasť Slovenska, ktorý podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Mar 27, 202101:28:28
O rómskej identite: 3. Ako našu identitu formuje škola a rodina?

O rómskej identite: 3. Ako našu identitu formuje škola a rodina?

Ako prežívajú svoju identitu ľudia z národnostne zmiešaných rodín? Ako vplýva vzdelávanie a školské prostredie na formovanie vlastnej identity?

Ján Hero -  podpredseda výboru expertov pre Rómov a kočovníkov pri Rade Európy a Juraj Vozár - aktívny rómsky líder a zástupca rómskej národnostnej menšiny Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny.

O svoje názory a skúsenosti sa s nami cez ZOOM podelili aj Viktor Teru, Dominika Maziniová a Marcel Karvay.

Diskusia prebehla 10.2.2021 v Design Factory v Bratislave. Video záznam z diskusie je dostupný tu: https://www.youtube.com/watch?v=K-KNWr9_-dg

Diskusia je súčasťou projektu Rómovia ako súčasť Slovenska, ktorý podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Mar 26, 202101:28:26
O rómskej identite (v rómčine): 2. Ko som? Kto som? Ki vagyok én?
Mar 02, 202101:25:42
O rómskej identite: 2. Ko som? Kto som? Ki vagyok én?
Feb 17, 202101:25:42
O rómskej identite (v rómčine): 1. Byť Róm a zároveň aj Slovák?

O rómskej identite (v rómčine): 1. Byť Róm a zároveň aj Slovák?

Aké je byť Rómom na Slovensku? Prečo je dôležité, aby sa Rómovia pri sčítaní obyvateľov prihlásili k rómskej národnosti? Môže byť človek Róm a zároveň aj Slovák? S moderátorkou Darinou Mikolášovou diskutovali Janette Motlová (lektorka a autorka knihy Cigánka, v súčasnosti riaditeľka VÚDPaP) a Teri Čikoš (herečka, hudobníčka a moderátorka).

Diskusia prebehla 17.12.2020 v Design Factory v Bratislave. Video záznam z diskusie je dostupný tu: https://youtu.be/vNhFAbN8rkM

Diskusia je súčasťou projektu Rómovia ako súčasť Slovenska, ktorý podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Feb 16, 202101:18:29
O rómskej identite: 1. Byť Róm a zároveň aj Slovák?

O rómskej identite: 1. Byť Róm a zároveň aj Slovák?

Aké je byť Rómom na Slovensku? Prečo je dôležité, aby sa Rómovia pri sčítaní obyvateľov prihlásili k rómskej národnosti? Môže byť človek Róm a zároveň aj Slovák? S moderátorkou Darinou Mikolášovou diskutovali Janette Motlová (lektorka a autorka knihy Cigánka, v súčasnosti riaditeľka VÚDPaP) a Teri Čikoš (herečka, hudobníčka a moderátorka). 

Diskusia prebehla 17.12.2020 v Design Factory v Bratislave. Video záznam z diskusie je dostupný tu: https://youtu.be/vNhFAbN8rkM

Diskusia je súčasťou projektu Rómovia ako súčasť Slovenska, ktorý podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Feb 04, 202101:18:29