
EpiVýživa Podcast / Epigenetika
By EpiVýživa Podcast
Vítejte na stránce EpiVýživa Podcast, která se snaží přinášet co nejširší spektrum informací o výživě s důrazem na epigenetické působení jednotlivých složek potravy, živin či bylin. Některé z nich byly po staletí využívány jako potraviny, koření či léčivé byliny, moderní věda ovšem přináší nové světlo na možnosti jejich využití. Další jsou substance, které byly v přírodních zdrojích rozpoznány teprve nedávno. Všechny se však vyznačují mimořádným působením na naši fyzickou a psychickou kondici i zdravotní stav.
Epigenetika aneb zdraví ve vlastních rukou!

EpiVýživa Podcast / EpigenetikaAug 22, 2023

#27 Sirtfood diet „V roce 2016 kniha Sirtfood diet prosvištěla světem, spolu s dalšími knihami o tom, jak zhubnout snadno a rychle. Pak se toho chytla zpěvačka Adele a zhubla asi 40 kg.“
Přinášíme téma, které poslední roky dost letí. Konkrétně jde o Siertfood dietu, která pomohla zhubnout a ozdravit i zpěvačku Adele. Pokud ji neznáte, nevadí. Stačí vědět, že tenhle přístup ke stravování vám vylepší zdravotní stav, omladí vás a ještě můžete i zhubnout. Samé výborné věci, tak pojďme na to!
Více info na www.epivyziva.cz nebo IG @epivyziva.cz a FB @epivyziva.cz

#26 Vysoký krevní tlak „Tichý zabiják. Trpí jím každý čtvrtý Čech a výjimkou nejsou ani lidé kolem dvacítky.“
Podíváme se na téma vysokého krevního tlaku. Jde pravděpodobně o nejrozšířenější zdravotní problém našeho civilizačního okruhu – každý obyvatel západních zemí má více než 90% riziko, že začne v průběhu svého života řešit tento problém. Pro vaši představu v České republice celá čtvrtina to je 2,5 milionu lidí trpí vysokým krevním tlakem a to už je celkem vysoké číslo. Pojďme si tedy říct, co se s tím dá dělat, jak vysokému tlaku předcházet a jak ho trvale snížit.
Více informací hledej na www.epivyziva.cz, IG @epivyziva.cz , FB @epivyziva.cz

#25 VAŠE OTÁZKY & NAŠE ODPOVĚDI (III) / Epigenetika
Chtěli jste se zeptat? Zeptali jste se.
My vám děkujeme za dotazy a posíláme odpovědi.
Další otázky posílejte přes IG @epivýživa.cz, FB @epivýživa.cz nebo web www.epivyziva.cz

#24 Migréna „Ta bolest je příšerná, ale pokud se člověk oprostí od paniky, která tu bolest provází a zklidní se, tak migréna člověku umožní zažít i docela zajímavé duševní stavy. Když zavřu oči, ...“
Jen málokterá nemoc bývá tolik podceňována a zlehčována, jako právě migréna. Obraz zpovykaných hysterek, které předstírají bolest hlavy, aby se vyhnuly sexu, je ostatně oblíbeným námětem řady vtipů. Jenže skutečnost není vtipná ani trochu. Nejen, že se migréna nevyhýbá ani mužům (byť je nepostihuje tak často jako ženy), ale hlavně to není žádná mírná bolest hlavičky, která skolí jen ufňukánky a hypochondry. Naopak je to stav, který dokáže i silné povahy naprosto „vypnout“ na řadu hodin, někdy i dní.
Více info na IG a FB @epivyziva.cz nebo www.epivyziva.cz

#23 Spánková apnoe „Důsledky spánkové apnoe můžou být poměrně závažné. Klesá produkce vnitřních antioxidantů, které mají za úkol nás chránit. Volné radikály pak poškozují tkáně a buňky napříč celým..“
Na první pohled by se mohlo zdát, že se nic zas tak vážného neděje: prostě ve spánku jen chviličku nedýcháte, ale pak se zase vrátí vše do normálu. Jenže tzv. spánková apnoe, pokud se pravidelně opakuje, může mít řadu negativních dopadů na naše zdraví. A navíc postihuje takřka třetinu populace! Našli jste v tom sebe nebo blízkou osobu? Pak je radno rozhodně si poslechnout 23. díl Epivýživa podcast, kde se věnujeme spánkové apnoi.
Více info na IG a FB @epivyziva.cz nebo www.epivyziva.cz

#22 Léto „Dlouhá léta nám tvrdili, že kam nechodí slunce, chodí lékař, postupem let se však toto rčení změnilo na kam chodí slunce, chodí i rakovina. Je to pravda?“ / Epigenetika
Milí posluchači vítám vás u 22. dílu podcastu Epivýživa, jaro je v plném proudu a pomalu je třeba chystat se na léto a radovánky s ním spojené. Konečně můžeme trávit více času venku na sluníčku a pěkně prohřát kosti. Dovolené, koupačky, sportování venku na slunci i cestování za relaxem je příjemná změna po zimním období, měli bychom ale dbát i o naše zdraví a chránit se před UV paprsky, cestovními průjmy i záněty močových cest. Dnes si s Blankou budeme povídat o tom, jak se chránit zevnitř na úrovni naší genetické informace Pomocí výživy a doplňků stravy totiž můžeme aktivovat ty správné geny, které nám se zvládáním nejen letních neduhů pomohou.
Více informací hledej na www.epivyziva.cz, IG a FB @epvyziva.cz

#21 Maralí kořen „Bylinka, kterou ocení sportovci silových a vytrvalostních disciplín. To ale není vše. Pomůže i těm, kteří bojují se stresem a chtějí zlepšit svou imunitu, sexualitu i plodnost.“
Bylinka, kterou ocení sportovci silových a vytrvalostních disciplín. To ale není vše. Pomůže i těm, kteří bojují se stresem a chtějí zlepšit svou imunitu, sexualitu i plodnost. Zaposlouchejte se a dozvíte se vše o pozitivních účincích parchy saflorové neboli maralího kořenu.
Více informací hledej na www.epivyziva.cz, IG a FB @epvyziva.cz

#20 Mikroplasty „Fakt je, že tenhle díl bude zajímat úplně všechny. Nejen ty, co řeší ADHD, autoimunitní onemocnění, autismus, nádorová onemocnění a střevní onemocnění.“ / Epigenetika
Horor jménem mikroplasty. Nebudeme strašit, s ohledem na naše zdraví je toto téma ale vážné.
Více informací hledej na www.epivyziva.cz, IG a FB @epvyziva.cz

#19 ADHD „Chvíli neposedí, neudrží pozornost, zapomíná a ztrácí věci, jedná impulzivně, pořád mluví, vrtí se… “ / Epigenetika
ADHD dle statistik trpí až 7 % dětí a zhruba 60 % z nich si tento problém přinese i do dospělosti. Řada dospělých dokonce ani netuší, že má právě tento problém, protože už většinou odpadá typické „zlobení“. Dospělí s ADHD ale mají problém dokončovat věci, trpí vnitřním neklidem až úzkostí, často si nedokáží udržet vztah, střídají zaměstnání, neradi na cokoliv čekají a velice často také při řízení překračují rychlost. Jak se s ADHD popasovat a zmírnit jeho projevy přírodní cestou? To vám poradíme v tomto dílu!
Více info na IG @epivyziva.cz, FB @epivyziva.cz, www.epivyziva.cz,

#18 „Všelék“ Astragalus Kozinec blanitý / kolagen, adaptogen, zpomalení stárnutí, antiaging, imunita, alergie, protizánětlivé účinky, astma, infarkt, mrtvice, diabetes I. i II. typu, AMPK, fibróza
Když se jmenujete kozinec, nikdo od vás nic velkého nečeká. V případě kozince blanitého, známého také pod latinským jménem astragalus, by to ale byla velká chyba. Jde totiž o jednu z klíčových bylin klasické čínské medicíny, kterou lze pro její rozsáhlé pozitivní působení a schopnost zpomalovat stárnutí bez nadsázky označit jako „všelék“. S Blankou jsme připravily opravdu zajímavý díl a je radno si ho poslechnout :-)
Více info na IG @epivyziva.cz, FB @epivyziva.cz, www.epivyziva.cz

#17 Jarní RESTART Jak se po zimě nakopnout? A shodit třeba i nějaké to kilo navíc?/ Detoxikace těla, hubnutí, očista, zdravý přístup, gurmar, cukrovka / Epigenetika
Máme začátek dubna, jaro je tady, toto je ideální doba pro pročištění a nastartování organismu po zimě. Možná i ideální doba pro nastartování shazování přebytečných kil po zimě. Jak na to? To vám poradíme v dnešním už 17. dílu podcastu Epivýživa.

#16 VAŠE OTÁZKY & NAŠE ODPOVĚDI (II) / Epigenetika
Chtěli jste se zeptat? Zeptali jste se. A v této epizodě s radostí odpovídáme.
Posílejte další dotazy, které vás napadnou.
IG @epivyziva.cz,
FB @epivyziva.cz,
EMAIL epivyziva@epivyziva.cz

#15 Minisérie ZDRAVÍ OČÍ 3 - Makulární degenerace / Epigenetika
Nejdřív máte trochu problém se zaostřením, ale přičítáte to věku. Pak se ale stane něco divného – ve vašem zorném poli se objeví díra. A jako na potvoru vždy zrovna tam, kam se snažíte zaostřit, zatímco okolní předměty zůstávají jasné. Máte problém číst, sledovat televizi, nerozeznáváte obličeje svých přátel… Tak nějak se projevuje makulární degenerace, vážná oční choroba, na kterou se zaměříme ve třetím díle našeho miniseriálu o zdraví očí z pohledu epigenetiky.
Více informací hledej na www.epivyziva.cz, IG a FB @epivyziva.cz

#14 Minisérie ZDRAVÍ OČÍ 2 - Šedý zákal / Epigenetika
Oči jsou nejdůležitější z našich smyslů, pro svou složitost jsou ale zároveň nejvíce náchylné na působení negativních vlivů – včetně těch, které působí přímo na naši DNA. Jak můžeme zdraví očí ovlivnit? V druhém dílu našeho miniseriálu se podíváme na šedý zákal.
Více informací hledej na www.epivyziva.cz, IG a FB @epivyziva.cz

#13 Minisérie ZDRAVÍ OČÍ 1 / Epigenetika
13. díl epivýživa podcast je zde! S Blankou jsme pro vás připravily minisérii na téma zdraví očí. A protože se říká, že oči jsou prodloužením mozku, osvětlíme i tuto souvislost. Pokud tedy zrovna řešíte zhoršení vidění, jsme tu dnes pro vás a přinášíme spoustu kvalitních informací, díky kterým můžete zlepšit stav vašeho zrakového systému.
Více informací hledej na www.epivyziva.cz, IG a FB @epvyziva.cz

#12 VAŠE OTÁZKY & NAŠE ODPOVĚDI (I)
Chtěli jste se zeptat? Zeptali jste se. A v této epizodě s radostí odpovídáme.
Posílejte další dotazy, které vás napadnou.
IG @epivyziva.cz,
FB @epivyziva.cz,
EMAIL epivyziva@epivyziva.cz

#11 Indol-3-karbinol / nádorová onemocnění, detoxikace jater, endometrioza, lupus, fibromyalgie, testosteron, epigenetika
Tenhle díl věnujeme velmi zajímavé živině indol-3-karbinol, která má řadu pozitivních účinků na lidský organismus při různých typech onemocnění ať už nádorových, gynekologických nebo při onemocnění jater. Vysvětlíme, jak v našem těle tato živina pracuje, jak nám může pomoci a jak ji můžeme vhodně kombinovat s jinými doplňky stravy, aby byl účinek maximální. Pojď se nachytřit a stiskni PLAY.
Více informací hledej na www.epivyziva.cz, IG a FB @epvyziva.cz

#10 Vypadávání vlasů / plešatění, léčba plešatosti, nastřelování vlasů, šedivění vlasů
Máme pro vás 10. díl! S Blankou řešíme vypadávání vlasů. To, že nám sem tam vypadne nějaký ten vlas, není důvod k panice. Vlasy se totiž na naší hlavě průběžně obnovují, a proto i průběžně vypadávají. Co ale můžeme dělat v případě, že vypadávání převáží nad obnovou a vlasy začnou povážlivě řídnout? Proč muži nebo i ženy plešatí? Jaké jsou možnosti léčby západní medicínou nebo přírodní cestou? Nese nastřelování vlasů nějaká rizika? A co třeba šedivění? Odpovědi na tyto otázky a ještě mnohem více se dozvíte při poslechu tohoto dílu. Příjemnou zábavu!
Více infa hledej na www.epivyziva.cz, IG a FB @epivyziva.cz

#9 Fototerapie / cirkadiánní rytmy, světelná hygiena, sezónní deprese, nespavost, jet leg, ADHD , PMS / Epigenetika
V 9. dílu si doslova posvítíme na to, jakým způsobem se dá řešit nespavost, problémy s učením, přibývání na váze, onemocnění srdce a cév, PMS, ADHD či deprese. Všechny tyto potíže mají jedno společné: jejich příčinou může být rozladění vnitřních hodin. Jak „hodinový strojek“ uvnitř našeho těla seřídit? Tím „hodinářem“ který to umí nejlépe je světlo. Pojďme se tedy blíže podívat na mechanismy, kterými světlo ovlivní naši náladu, množství energie a zdraví, i na to, proč je mimořádně důležité třeba pro seniory či děti. Světelná terapie nebo také chronobiologická fototerapie a její přínos je dnešním tématem.
Více informací najdete na www.epivyziva.cz, www.nasli.cz, IG a FB @epivyziva.cz

#8 Nattokináza / covid19, Alzheimer, plicní fibróza, zákalky, borelióza / Epigenetika
Tématem rozhovoru je nattokináza. Už jste o ní slyšeli? Pravidelná konzumace fermentovaného sójového pokrmu natto bývá považována za jeden z důležitých faktorů přispívajících k dlouhověkosti obyvatel Japonska. Důvodem je fakt, že natto je jediná potravina obsahující nattokinázu, enzym, který prokazatelně snižuje úmrtnost na choroby srdce a cév a má i mnoho dalších příznivých účinků na lidský organismus. Pozitivní účinky na organismus má i v souvislosti s covid-19, Alzheimerovou chorobou, plicní fibrózou nebo i zákalkami či boreliózou. Tento díl je plný kvalitních informací, neváhejte si ho pustit.
Další informace hledejte na www.epivvyziva.cz nebo IG a FB @epivyziva.cz

#7 Tryptofan/ melatonin, serotonin, spánek, PMS, sportovní výkonnost, autismus
Tryptofan je aminokyselina, která je nejen součástí bílkovin, ale zároveň z ní v našem těle vzniká i řada dalších důležitých látek, například serotonin či melatonin. Její příjem je proto zásadní například při depresích a nespavosti, ale z jeho důsledného doplňování mohou těžit i například sportovci či ženy trpící premenstruačním syndromem.
Více informací na www.epvyziva.cz nebo IG a FB @epvyziva.cz

#6 Deprese, jak udělat dobře naší duši / Epigenetika
Geny hrají při vzniku deprese stěžejní roli. Jak je podpořit pomocí principů epigenetiky? Vědci již dlouho věděli o tom, že riziko deprese se zvyšuje, pokud touto nemocí trpí někdo další z rodiny. Prokázaný vliv dědičnosti se však pohyboval jen mezi 31 a 42 %, což není nijak vysoké číslo. Toto dilema vyřešila věda jménem epigenetika. Odhalila totiž, že za vznikem depresí stojí zejména vnější vlivy, které ovlivňují funkce jednotlivých genů v naší DNA. Zajímá vás, jak depresivní stav duše změnit k lepšímu? Poslechněte si tento díl, máme pro vás zajímavé tipy, jak se s depresí poprat.
Více informací hledej na www.epivyziva.cz nebo IG a FB @epivyziva.

#5 Rychlá cesta do kondice / Epigenetika
Proč je sport tak zdravý? Protože se při něm aktivují geny, které pomáhají nejen k růstu výkonnosti, ale mají pozitivní vliv i tělo jako celek. Jak tedy probudit ty správné geny, a rychleji tak zlepšit jak svou kondici, tak i zdraví?
Více informací hledej na www.epivyziva.cz nebo IG a FB @epivyziva.cz

#4 Viscerální tuk / Epigenetika
„Musíte zhubnout, je to pro vaše zdraví důležité.“ Tuhle větu obvykle u lékaře slyší většina lidí s nadměrnou hmotností. Má to ale háček – je totiž potřeba rozlišovat, o jaký tuk jde. Nejvíce zla totiž v těle napáchá tzv. viscerální tuk, a ten se může hojně vyskytovat i u lidí, kteří na první pohled vypadají štíhlí. Jak poznáme, kolik viscerálního tuku máme? Jak se ho efektivně zbavit? A proč nám k lepšímu zdraví nepomůže liposukce?
Vše bude řečeno v tomhle dílu!
Více info na www.epivyziva.cz nebo sleduj IG a FB @epivyziva.cz

#3 Omega-3 / Epigenetika
V minulém dílu zaznělo, že bychom měli rozlišovat mezi dvěma omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami – EPA a DHA. Proč je to důležité a jakou roli v organismu hrají?
A víte jaký je rozdíl mez omega-3 a omega-6 nenasycenými mastnými kyselinami?
V tomhle dílu zazní vše :-).
Více info hledej na IG @epivyziva.cz nebo www.epivyziva.cz

#2 Mozek v kondici / Epigenetika
Kdo by nechtěl být o něco chytřejší, o něco lépe si pamatovat nebo se dokázat soustředit déle a věci lépe pochopit? Naše inteligence je dána do značné míry geneticky, ale pravdou je, že o fungování našeho mozku rozhodují i faktory, které můžeme ovlivnit – a to zejména výživou.
Dnes se podíváme na mozek a na to, jak ho mít výkonný v každém věku, tedy už od chvíle, kdy nás naše maminky nosí v bříšku a mohou tak částečně ovlivnit, jak mocný náš mozek bude v dětství, při dospívání a i v dospělém věku. Zastavíme se i u tipů, jak pečovat o svou paměť i schopnost koncentrace ve věku 60+.

#1 Blanka Gololobovová - Epigenetika ve sportu, zlepšení výkonnosti a kvality regenerace.
Zajímá vás epigentika? V tomto dílu rozebereme s Blankou zejména sportovní výkonnost, ale zabrousíme i do ostatních okruhů zdravého životního stylu z pohledu epigenetiky.
Nezbývá než kliknout na PLAY a užít si poslech!