Skip to main content
Spotify for Podcasters
Talking Europe(um)

Talking Europe(um)

By Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Podcast Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, který se zabývá aktuálními politickými tématy v rámci Evropské unie.
Available on
Spotify Logo
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Currently playing episode

#45 Dezinformace v české informační sféře - 1. výročí války na Ukrajině

Talking Europe(um)Feb 28, 2023

00:00
33:52
#45 Dezinformace v české informační sféře - 1. výročí války na Ukrajině

#45 Dezinformace v české informační sféře - 1. výročí války na Ukrajině

Česká informační sféra je plná dezinformací a mis-informací, které ovlivňují veřejnou debatu o různých tématech. Přestože tento jev není nový, projevil se zejména během nedávných prezidentských voleb v ČR a dezinformace převládají i v souvislosti se zelenou agendou Evropské unie nebo ruskou agresí proti Ukrajině. O tom, jak dezinformace vypadají, jak se šíří a jak s nimi bojovat, hovoří projektové manažerky Kristína Šefčíková z Prague Security Studies Institute a Tatiana Mindeková z Institutu EUROPEUM. Evropa a svět si také nedávno připomněli první výročí ruské agrese proti Ukrajině. Jak toto výročí vypadalo v Kyjevě, v Evropě a v členských státech a kam se v reakci na tuto krizi posunula Evropská unie za poslední rok, komentuje Jana Juzová, vedoucí výzkumná pracovnice Institutu EUROPEUM. Odpovídá také na otázky týkající se budoucího směřování Ukrajiny, jejího možného členství v EU, změn v integračním procesu a toho, jak se na tyto debaty dívají země západního Balkánu. Moderuje Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM. Výzkum PSSI o dezinformacích během prezidentských voleb a války na Ukrajině. Výzkum dezinformací v souvislosti se Zelenou dohodou EU v rámci IRI Beacon projektu. Debata Café Evropa k prvnímu výročí války s Petrem Pavlem, Věrou Jourovou a Vitalijem Usatyjem.
Feb 28, 202333:52
#44 Nový prezident České republiky – švédské předsednictví v Radě EU

#44 Nový prezident České republiky – švédské předsednictví v Radě EU

Česká republika si o víkendu zvolila nového prezidenta. V první části podcastu Martin Vokálek, výkonný ředitel Institutu EUROPEUM, komentuje, co od něj můžeme očekávat v mezinárodní sféře, kdo budou nejdůležitější partneři prezidenta a jaký vliv budou mít předchozí zkušenosti Petra Pavla. Na začátku roku převzalo Švédsko od úspěšné České republiky předsednictví v Radě EU. Které oblasti evropské agendy budou pro Švédsko prioritou a jak naváže na dohody vyjednané Českou republikou? Jak pomůže při jednáních švédská tradice demokratického rozhodování a jakou roli budou během předsednictví hrát velvyslanectví ve světě nebo kulturní akce? To ve druhé části podcastu vysvětluje Martin Severýn z Velvyslanectví Švédska v České republice. Moderuje Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM.
Jan 31, 202337:24
#43 Které EU události budeme sledovat v roce 2023?

#43 Které EU události budeme sledovat v roce 2023?

V poslední epizodě podcastu Talking Europe(um) v roce 2022 si moderátorka Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institut EUROPEUM, povídá s vedoucím bruselské kanceláře Žigou Faktorem o tom, co Evropskou unii čeká v roce 2023 a na co se zaměří on. Nakolik bude rok 2023 posledním legislativním rokem před volbami do Evropského parlamentu v květnu 2024, po kterých se obmění nejen Parlament ale i Evropská komise. Čeká se snaha dokončit balíčky v oblasti klimatu, digitalizace, ekonomiky nebo implementace závěrů Konference o budoucnosti Evropy. Evropu také čekají výzvy stále zhoršující se ekonomiky, komplikovaných vztahů s USA a Velkou Británii, či stále přítomná ruská válka na Ukrajině a s ní spojené hrozby.
Dec 21, 202241:11
#42 - Klimatická konference COP27 – Aktuální trendy v elektromobilitě

#42 - Klimatická konference COP27 – Aktuální trendy v elektromobilitě

V listopadu se v egyptském Sharm al-Sheikh konala další Klimatická konference COP27, na níž se zástupci téměř všech zemí světa snažili dohodnout na dalších krocích k řešení klimatické krize. Co bylo na konferenci dohodnuto, jak by měl fungovat nově vytvořený Loss and Damage fond pro země nejvíce postižené změnou klimatu a je cíl snížit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia stále reálný? A co je to takzvaný biodiverzitní COP? To na začátku epizody vysvětluje Kateřina Davidová, seniorní výzkumná pracovnice Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. V další části si o nejnovějších trendech a vývoji v oblasti elektromobility v Evropě a v České republice povídáme s Lukášem Folbrechtem, tajemníkem Elektromobilní platformy. Proč je elektromobilita v současnosti nejoblíbenějším nástrojem dekarbonizace dopravy a jaké jsou nejrozšířenější mýty o tomto tématu? Jak si v této oblasti vede Česká republika jako předsednická země Rady EU? Podporuje stát rozvoj elektromobility v Česku dostatečně? Hrozí nám závislost na bateriích z Číny? To se dozvíte v druhé části podcastu. Moderuje Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM.
Dec 14, 202238:29
#41 Nové napětí ve vztazích Evropy s USA - Hospodářská situace a rozpočtová odpovědnost v Evropě

#41 Nové napětí ve vztazích Evropy s USA - Hospodářská situace a rozpočtová odpovědnost v Evropě

Evropští představitelé s napětím očekávají začátek roku 2023, kdy ve Spojených státech vstoupí v platnost přelomový zákon o snižování inflace (Inflation Reduction Act). Navzdory pozitivnímu signálu, který legislativa vysílá díky svému zaměření na boj proti změně klimatu, je EU nespokojena s tím, že znevýhodňuje evropské podniky a výrobce. Proč je evropský průmysl Spojenými státy ohrožen, v jakém stavu jsou evropské podniky po pandemii a ve špatné ekonomické situaci a je Evropa vůbec ještě globálně konkurenceschopná? Odpovídá analytik Europea Michal Hrubý. Evropský kontinent zažívá na svém území válku, která si vyžádala značné hospodářské náklady včetně bezprecedentní energetické krize. Evropu navíc sužuje vysoká míra inflace, a to v době, kdy jsou rozpočtové možnosti států po dlouhém období pandemie koronaviru omezené. V tomto prostředí se oživila debata o významu a účinnosti fiskálních pravidel EU. Profesor Stanislav Šaroch z Vysoké školy ekonomické v Praze a ŠKODA AUTO Vysoké školy komentuje, jak systém vlastně funguje, zda jsou postoje volající po větším zadlužování a investicích oprávněné a proč je rozpočtová odpovědnost stále důležitá. Moderuje Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM.
Dec 02, 202241:24
#40 Prezidentské volby v Brazílii – 30. výročí jednotného trhu EU

#40 Prezidentské volby v Brazílii – 30. výročí jednotného trhu EU

Brazílii od ledna povede staronový prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Co bude jeho vláda znamenat pro budoucnost Brazílie, mezinárodní vnímaní země, obchodní vztahy s Evropou či pro ochranu Amazonie. V čem jsou si podobní Trump a dosud úřadující Jair Bolsonaro? A jaký postoj ke konfliktu na Ukrajině Brazílie momentálně zastává a jak se do budoucna tento postoj bude vyvíjet? Na otázky odpovídá Radek Buben z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V druhé části podcastu se přesuneme k 30. výročí Jednotného evropského aktu, který v Evropské unii ustanovil tzv. jednotný vnitřní trh. Jak trh funguje, jaké milníky byly pro jeho formování nejdůležitější a jak vypadá jeho fungování v praxi? To vysvětluje Václav Šmejkal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Zároveň také objasní, jaké výzvy pro fungování jednotného trhu přináší válka na Ukrajině či zelená a digitální transformace. Moderuje Kristína Chlebáková, projektová manažerka Institutu EUROPEUM.
Nov 18, 202237:06
#39 Úvod do fungování trhů s energiemi – Jak Evropská unie plánuje chránit nezávislost médií?

#39 Úvod do fungování trhů s energiemi – Jak Evropská unie plánuje chránit nezávislost médií?

Z energetiky se stalo evropské téma číslo jedna, s nekonečnými maratóny rokování ministrů i lídrů téměř každý týden. Jak ale evropský trh s energiemi funguje? Jak se stanovuje cena energií a co znamenají různé návrhy cenových stropů na stole? A jakou roli má plyn? V rozhovoru s Kristínou Chlebákovou vysvětluje analytik Europea Michal Hrubý. V druhé části epizody mluví výkonný ředitel Institutu EUROPEUM Martin Vokálek s vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice Monikou Ladmanovou o návrhu Evropské komise European Media Freedom Act. Tento legislativní návrh cílí na ochranu nezávislosti médií v EU, ochranu novinářů či zaručení editorské nezávislosti. Jak by toho měl tento návrh dosáhnout? V jakém stádiu je legislativa dnes? Co by to znamenalo pro média v Česku? A jak se na něm podíleli Češi v evropských institucích?
Oct 25, 202237:60
#38 Politické turbulence v Spojeném království – Střetnutí lídrů EU a Evropského politického společenství

#38 Politické turbulence v Spojeném království – Střetnutí lídrů EU a Evropského politického společenství

Spojené království má novou vládu a premiérku, začátek kterých ale nebyl úplně nejhladší. Nová premiérka Lizz Truss začala své působení představením kontroverzního ekonomického plánu, od kterého musela po široké kritice ustoupit. O tom, co to znamená pro budoucnost její vlády i jak se budou vyvíjet vztahy mezi Británii a Evropskou unii, mluví s Kristínou Chlebákovou z Europea Jan Váška z Katedry evropských studií FSV UK V druhé části se věnujeme historickým summitům, které se v Praze konaly 6. a 7. října. Co přineslo historicky první setkání Evropského politického společenství a co toto vlastně fórum je? Proč se lídři poprvé sešli právě v Praze? A jaké posuny v řešení energetické krize našli lídři unijní 27-čky? Odpovídají Žiga Faktor a Michal Hrubý z Europea. Článek Michala Hrubého - Plyn v číslech | Evropská solidarita s plynem: jak je na tom Česko? https://europeum.org/articles/detail/5019/plyn-v-cislech-evropska-solidarita-s-plynem-jak-je-na-tom-cesko-aktualizovano
Oct 11, 202237:46
#37: Změna hlasování v Radě EU - Budoucnost rozšiřování Unie

#37: Změna hlasování v Radě EU - Budoucnost rozšiřování Unie

Proč je v některých oblastech potřeba dosáhnout jednomyslnosti mezi státy? Jak funguje hlasování kvalifikovanou většinou na obecné rovině? Je důležitější akceschopnost EU, nebo abychom se do budoucna vyvarovali rozhodnutím, která by některými členskými státy nemusela být brána jako legitimní? O těchto otázkách se v první části podcastu baví vedoucí naší bruselské kanceláře Žiga Faktor se seniorním výzkumným pracovníkem Institutu EUROPEUM Vítem Havelkou. V druhé části u mikrofonu Víta Havelku vystřídá seniorní výzkumná pracovnice Jana Juzová (EUROPEUM), se kterou se přesuneme k tématu rozšiřování Evropské unie. Jak rozšiřování ovlivnila válka na Ukrajině, co můžeme v dalších letech očekávat a jsou na další rozšiřování připraveny členské státy?
Sep 27, 202235:05
#36: Plynová krize v Evropě – Regionální koalice ve střední Evropě

#36: Plynová krize v Evropě – Regionální koalice ve střední Evropě

Jak se vyvíjí aktuální situace na trhu s energiemi v EU? Rostoucí ceny plynu i elektřiny ohrožují spotřebitele i průmysl – jak to řeší vlády členských států? A jak k řešení přispělo mimořádné rokování ministrů pro energetiku v rámci Rady EU v pátek 9.září? O tom se v úvodu podcastu baví výzkumný pracovník Institutu EUROPEUM Michal Hrubý s naší projektovou manažerkou Kristínou Chlebákovou. Článek Michala Hrubého - Plyn v číslech | Evropská solidarita s plynem: jak je na tom Česko? https://europeum.org/articles/detail/5019/plyn-v-cislech-evropska-solidarita-s-plynem-jak-je-na-tom-cesko-aktualizovano V druhé části si můžete vyslechnout rozhovor vedoucího naší bruselské kanceláře Žigy Faktora se seniorními výzkumníky Janou Juzovou a Vítem Havelkou na téma různých regionálních spoluprací a koalic ve střední Evropě. Jak teď funguje spolupráce ve Visegrádské čtyřce? Jak aktuální situace změnila zajeté formy a procesy spolupráce v regionu? Přežije V4 aktuální neshody mezi členy? A v jakých dalších formátech spolupráce je Česká republika aktivní?
Sep 13, 202239:13
#35 - Evropská občanská iniciativa

#35 - Evropská občanská iniciativa

Evropská občanská iniciativa pomohla v EU prosadit zákaz klecových chovů, v Česku se ale o iniciativě tolik neví a participace občanů je spíše nižší, než je tomu v jiných členských státech. Jak vlastně Evropská občanská iniciativa funguje a jak se do ní může občan EU zapojit? Jaké kampaně byly úspěšné a proč? Nejen o tom se bavíme s Vladimírem Bartovicem, prezidentem Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Moderuje Barbora Genser.
Aug 08, 202222:49
#34 - Work in Progress: Can the EU finally push for the adoption of the Migration Pact?

#34 - Work in Progress: Can the EU finally push for the adoption of the Migration Pact?

Two years after the European Commission presented its New Pact on Migration and Asylum, package aimed at reforming both internal and external dimensions of this policy, French presidency finally achieved minor successes in the adoption of the proposed legislation. Moreover, wave of refugees fleeing the war in Ukraine seemed to provide a new momentum to unlock the veto of certain countries. What actually is EU's Common Asylum System? Did the war in Ukraine redefine position of Member States in this area? And can the Czech presidency follow up on the progress in the adoption of Migration Pact?  These questions and many more will be answered by the EUROPEUM's Deputy Director & Head of Research Christian Kvorning Lassen in a discussion with the moderator Žiga Faktor.
Jul 26, 202227:47
#33 - Perspektiva členství Ukrajiny v EU - realita či utopie?

#33 - Perspektiva členství Ukrajiny v EU - realita či utopie?

V pozměněném formátu podcastu se Žiga Faktor společně s Janou Juzovou a Vítem Havelkou zabývá nejen aktuálním děním v EU, včetně výsledků prezidentských voleb ve Francii, ale především i otázkami spojenými s možným členstvím Ukrajiny v Evropské unii, které je v současnosti často zmiňováno i předními českými politiky.  Je tato podpora reálným příslibem nebo spíše politickou frází? Co by musela Ukrajina splňovat, aby se v budoucnosti členskou zemí stala? A jak dlouho může takový proces trvat? Na to, a mnoho dalšího, Vám odpoví Žiga Faktor s jeho hosty.
May 03, 202239:00
#32 - Konference o budoucnosti Evropy: změní fungování EU nebo zůstane pouhým stínem velkých ambicí?

#32 - Konference o budoucnosti Evropy: změní fungování EU nebo zůstane pouhým stínem velkých ambicí?

Zuzana Stuchlíková, výzkumná spolupracovnice Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Epizoda se zabývá probíhající Konferenci o budoucnosti Evropy (KOBE), popisuje její strukturu a hodní prozatímní průběh. Jak vypadají veřejné panely s občany a jaké jsou jejich výstupy? Jak je KOBE vnímána v Česku? Co nás čeká v následujících měsících? A proč je důležité, aby byla zakončena během francouzského předsednictví jejím „myšlenkovým otcem“ Emmanuelem Macronem? Na tyto otázky odpovídá Zuzana Stuchlíková, výzkumná spolupracovnice Institutu EUROPEUM.
Jan 11, 202228:55
#31 - Summit EU a Východního partnerství: příslib budoucího prohloubení vztahů?

#31 - Summit EU a Východního partnerství: příslib budoucího prohloubení vztahů?

Epizoda komentuje výsledky summitu EU a zemí Východního partnerství a nahlíží do závěrů tohoto setkání, které má dále prohloubit spolupráci mezi EU a jejími východními sousedy. Proč se tento summit konal až po čtyřech letech i přes nastavený dvouletý cyklus? Jak se změnila dynamika států Východního partnerství a jak zohledňovat složitou situaci Běloruska, které se rozhodlo své členství v iniciativě přerušit? A existuje perspektiva toho, že by se v budoucnosti EU rozrostla směrem na východ? Na tyto otázky odpovídala Věra Řiháčková Pachta, zastupující ředitelka Eastern Partnership Civil Society Forum.
Dec 23, 202129:19
#30 - Hrozba další ruské agrese na Ukrajině?

#30 - Hrozba další ruské agrese na Ukrajině?

Na ruské straně hranic s Ukrajinou se dle dostupných informací shromažďují desetitisíce vojáku společně s velkým počtem těžké vojenské techniky. Chystá se další invaze ohrožující územní celistvost Ukrajiny? Jak na tyto manévry reagují představitelé Severoatlantické aliance? A jak se změnila dynamika transatlantických vztahů od nástupu Joe Bidena? Na tyto otázky odpovídá Zdeněk Beránek, ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.
Dec 16, 202130:05
#29 - Uprchlíci na polsko-běloruské hranici jako nástroj nátlaku na EU

#29 - Uprchlíci na polsko-běloruské hranici jako nástroj nátlaku na EU

Epizoda se zabývá současnou krizí na polsko-běloruské hranici, kde se autokratický režim Aleksandra Lukašenky rozhodl použít migraci jako zbraň, kterou bojuje proti sankcím uvaleným na Bělorusko ze strany EU. Jak zvládá Polsko situaci na hranicích a proč zatím nepožádalo o pomoc Frontex? Lze mluvit o migrační krizi, nebo je to převážně geopolitický konflikt? Co je „Nový pakt o migraci a azylu" a byla by Evropská unie vůči podobným výzvám odolnější, pokud by byl přijat? A jaký podíl žadatelů o azyl se vlastně do EU dostává nelegálně? Na tyto otázky bude odpovídat Vít Novotný, seniorní výzkumník Wilfried Martens centra pro evropská studia.
Dec 01, 202130:09
#28 – Klimatická konference v Glasgow – COP26

#28 – Klimatická konference v Glasgow – COP26

V tomto díle se budeme bavit o Klimatické konferenci, která proběhla v Glasgow a je též známá jako COP26. Jaká témata sa na COP26 probírala, přinesla tato konference výsledky a můžeme očekávat reálné změny v boji proti globalnímu oteplovaní? Tyto otázky probereme s expertkou na klima a energii, Kateřinou Davidovou, ktérá pracuje jako vyzkumná pracovnice pro Institut evropské politiky EUROPEUM. Moderuje Tatiana Mindeková.
Nov 22, 202126:15
#27 - New START Treaty

#27 - New START Treaty

Éra amerického prezidenta Donalda Trumpa přinesla v oblasti mezinárodních dohod zaměřených na kontrolu zbraní významné milníky. Mezi ně patří například odstoupení Spojených států od dohody o otevřeném nebi (Open Skies Treaty) nebo od íránské jaderné dohody (Joint Comprehension Plan of Action), jejichž budoucí existence a podoba zůstávají nejasné. Mezi dohody se spornou budoucností se řadí i vzájemná dohoda o snižování počtu jaderných zbraní, tzv. START Treaty, uzavřená mezi Spojenými státy a Ruskou federací. Platnost této dohody je navzdory plánované expiraci v únoru 2021 stále aktuální do roku 2026 a její novější verze tzv. New START Treaty je zatím v nedohlednu. Jaká je současná situace v mezinárodní kontrole zbraní po nástupu amerického prezidenta Joea Bidena? Co je to New START Treaty a proč byla namísto ní na poslední chvíli prodloužená platnost původní verze dohody? Kde vidí jaderné velmoci největší sporné body během rokování o nové podobě smlouvy? Může Evropská unie ovlivnit budoucí podobu New START dohody, a jaké konsekvence pro Unii z nově vznikající smlouvy vyplývají? Na tyto otázky bude odpovídat Juraj Sýkora, junior expert, Slovenská společnosť pro zahraničnou politiku
Oct 26, 202134:04
#26 - Dopad voleb na pozici ČR v EU

#26 - Dopad voleb na pozici ČR v EU

Jak se s novou vládou změní pozice ČR v Evropské unii? Budou mít výsledky voleb vliv na ambice či priority českého předsednictví? A co čekat od budoucí spolupráce ve Visegradské skupině? O tomto budeme diskutovat s Vítem Havelkou, výzkumným pracovníkem Institutu EUROPEUM.
Oct 11, 202122:36
#25 - Dekarbonizace automobilového průmyslu a elektromobilita. Co je nového a co to znamená pro Česko?

#25 - Dekarbonizace automobilového průmyslu a elektromobilita. Co je nového a co to znamená pro Česko?

Po představení nových legislativních návrhů a politických iniciativ, které jsou známé pod názvem Fit for 55, se téma dekarbonizace automobilového průmyslu věnuje zvýšená pozornost. Nové, přísnější regulace emisí pro auta a dodávky nebo navržené deadliny pro prodej nových spalovacích motorů vyvolali různé reakce. Co tyto změny znamenají pro český automobilový průmysl a elektromobilitu v Česku? Jaké dopady bude mít tento vývoj na zaměstnanost v tomto odvětví? Jak se bude přístup k elektromobilitě v Česku vyvíjet? Na tyto a další otázky se pobavíme s výzkumným pracovníkem Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, Michalem Hrubým. Moderuje Tatiana Mindeková.
Sep 27, 202128:35
#24 - Repatriation of foreign terrorist fighters. Is there a common European approach? / Repatriace zahraničních teroristických bojovníků. Existuje společný evropský přístup?

#24 - Repatriation of foreign terrorist fighters. Is there a common European approach? / Repatriace zahraničních teroristických bojovníků. Existuje společný evropský přístup?

From the early days of the insurgence of civil war in Syria, many Europeans decided to join the so-called Islamic state in its fight. How many people from Europe were recruited by the “caliphate” and where are they now? Why is it crucial for European countries to take the responsibility and assure the repatriation of its citizen? And how can the returnees be prosecuted in its home country? These questions will be discussed with Asya Metodieva, Research Fellow at IIR Prague.
Aug 03, 202131:16
#23 - Jak může ke snížení uhlíkových emisí přispět systém Carbon Capture and Storage?

#23 - Jak může ke snížení uhlíkových emisí přispět systém Carbon Capture and Storage?

Již 14. července bude představen klimatický balíček Fit for 55, který má mimo jiné za cíl snížení uhlíkových emisí o 55% do roku 2030. Co všechno by měl balíček obsahovat? Jak funguje systém Carbon Capture and Storage (CCS), který by měl v budoucnu hrát větší roli v zachycování CO2? Které evropské státy jdou příkladem a podporují ho nejvíce? A jak jsme na tom s CCS v Česku? Na tyto dotazy odpovídal Michal Hrubý, výzkumný pracovník Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.
Jul 05, 202119:47
#22 - 30 let od začátku válek v bývalé Jugoslávii a jejich dopad na země západního Balkánu

#22 - 30 let od začátku válek v bývalé Jugoslávii a jejich dopad na země západního Balkánu

Rozpad bývalé Jugoslávie a s ním spjaté krvavé boje mezi národnostními skupinami jsou i dnes aktuálním tématem ve většině zemí regionu západního Balkánu. V tomto díle podcastu se Žiga Faktor spolu s jeho hosty, Janou Juzovou a Petrem Čermákem, zabývali následky těchto válek, především se záběrem na současnou situaci v Kosovu a Bosně a Hercegovině. Jak války v těchto oblastech probíhaly? Proč je Daytonská dohoda, která ukončila válku v Bosně a Hercegovině, v současné době kritizována a považována za kontroverzní? Proč jsou i po více než 20 letech u moci stejné politické elity? A jaká je budoucnost obyvatel těchto zemí?
Jun 21, 202156:58
#21 - Odkaz Angely Merkelové: jak změnila Německo a je země připravena na její odchod?

#21 - Odkaz Angely Merkelové: jak změnila Německo a je země připravena na její odchod?

Za necelé 4 měsíce opustí Angela Merkelová post německé kancléřky, který zastávala posledních 16 let. Během její dlouhé vlády se událo mnoho významných momentů, jak na evropské, tak světové scéně. Po čem si tuto výjimečnou státnici budou pamatovat v Německu a zbytku Evropy? Jak se za doby její vlády Německo změnilo? Co čekat od nadcházejících parlamentních voleb a může se stát, že by se koalice CDU/CSU musela přesunout do opozice? Hostem této episody je Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studíí Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
May 31, 202129:44
#20 - Sedmnáct let od vstupu ČR do EU

#20 - Sedmnáct let od vstupu ČR do EU

Je tomu již 17 let, co Česko, spolu s dalšími 9 státy, vstoupilo do Evropské unie. Jak se ČR za dobu svého členství v Unii změnila? Proč máme u nás stále problémy s komunikací o fungování EU? A jaké příležitosti se pro ČR naskýtají do budoucna, například v rámci českého předsednictví v roce 2022? O tom diskutoval Žiga Faktor se Štěpánem Černým, ředitelem Odboru koordinace evropských politik na Úřadě vlády České republiky.
May 10, 202127:04
#19 - Slovinský premiér v záři reflektorů – po boji s médii snaha o změnu hranic na Balkáně?

#19 - Slovinský premiér v záři reflektorů – po boji s médii snaha o změnu hranic na Balkáně?

Po doslova trapném vystoupení v Evropském parlamentu se jméno slovinského premiéra opět objevilo na titulních stránkách médií a to v návaznosti na uniklý non-paper, který je označován jako slovinský, a ve kterém se navrhuje přepsání hranic několika států západního Balkánu. Jaká je současná slovinská vláda a proč je v poslední době kritizována na evropské úrovni? Podporuje opravdu Slovinsko překreslení hranic států západního Balkánu? A co by takové řešení pro region znamenalo? Na tyto otázky se zaměří poprvé v roli moderátorky Tereza Masopustová, manažerka kanceláře Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM spolu s Žigou Faktorem, vedoucím bruselské kanceláře Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.
Apr 26, 202138:32
#18 - Proti útlaku nad Ujgury: Jak chápat aktuální spor mezi EU a Čínou?

#18 - Proti útlaku nad Ujgury: Jak chápat aktuální spor mezi EU a Čínou?

Otázka porušování lidských práv a utlačování ujgurské menšiny v Číně přivodila v posledním měsíci málo vídaný konflikt na trase Brusel-Peking, který vyústil v uvalení sankcí na představitele obou stran. Čím se ujgurské obyvatelstvo liší od čínské většiny? Co obsahuje tzv. proces převýchovy, kterým se snaží čínská vláda potlačit specifika ujgurské kultury? A jaký vliv můžou mít aktuální spory na budoucnost vztahů mezi EU a Čínou? Na tyto otázky se zaměří Žiga Faktor spolu s Matejem Šimalčíkem, analytikem MapInfluenCE na Čínu na Slovensku a ředitelem think tanku Central European Institute of Asian Studies (CEIAS) se sídlem v Bratislavě.
Apr 12, 202125:58
#17 - Vedlejší účinek ruské vakcíny: pád slovenské vlády?

#17 - Vedlejší účinek ruské vakcíny: pád slovenské vlády?

Rok od nástupu vlády došlo na Slovensku k politické krizi, která vyústila ve změnu na premiérském postu. Proč byl expremiér Igor Matovič donucen k rezignaci? Je jeho výměna za bývalého ministra financí Eduarda Hegera adekvátním řešením? A jakou roli hrála ve vyvolání vládní krize ruská vakcína Sputnik? Na tyto otázky se zaměří Žiga Faktor spolu s Miroslavou Pisklovou, projektovou manažerkou Institutu EUROPEUM.
Mar 29, 202147:52
#16 - Jak hodlá Česko využít peníze z evropského fondu na post-pandemickou obnovu?

#16 - Jak hodlá Česko využít peníze z evropského fondu na post-pandemickou obnovu?

Spolu s přijetím rozpočtu EU na příštích 7 let byl vloni schválen i tzv. Fond příští generace EU, který má pomoci členským státům s ekonomickými následky pandemie COVID-19, a to především v oblastech digitalizace a dekarbonizace. Jak chce Česko využít finance z Fondu příští generace EU? Jak probíhala tvorba národního plánu a proč do něj nebyla více zahrnuta i občanská společnost či další důležití představitelé? A je v něm kladen dostatečný důraz na zelené a digitální projekty? Na tyto otázky odpovídá Vít Havelka, výzkumný pracovník Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.
Mar 15, 202125:48
#15 - Napjaté vztahy s Ruskem: Geopolitika, Navalnyj a nadcházející volby

#15 - Napjaté vztahy s Ruskem: Geopolitika, Navalnyj a nadcházející volby

Tento díl se zabývá současnými napjatými vztahy mezi EU a Ruskem a reflektuje návštěvu Josepa Borrella v Moskvě. Přibližuje také fungování opozičních stran v Rusku a především pak osobu Alexeje Navalného. Lze doufat v to, že se vztahy s Ruskem do budoucna zlepší a co je pro to nutné udělat? Jak je v Rusku vnímána EU? A co očekávat od nadcházejících parlamentních voleb, které v Rusku proběhnout v září? O těchto tématech jsme diskutovali s Pavlem Havlíčkem, analytikem Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Mar 01, 202141:29
#14 - Ekonomika vs. bezpečnost: jaká je budoucnost vztahu EU s Čínou?

#14 - Ekonomika vs. bezpečnost: jaká je budoucnost vztahu EU s Čínou?

Tématem tohoto dílu jsou vztahy mezi EU a Čínou i v návaznosti na vzájemné podepsání nové obchodní dohody. Jaké výhody tato dohoda přináší pro evropské firmy? Změnily se vztahy mezi EU a Čínou od propuknutí pandemie COVID-19? Co přináší spolupráce v rámci tzv. platformy 17+1, které se účastní i Česko? A je reálné, aby Čína dosáhla svého závazku stát se do roku 2060 uhlíkově neutrální ekonomikou? Na tyto otázky odpovídal výzkumný spolupracovník Institutu EUROPEUM Alexandr Lagazzi.
Feb 15, 202127:27
#13 - Konference o budoucnosti Evropy

#13 - Konference o budoucnosti Evropy

Žiga Faktor a Zuzana Stuchlíková se v nejnovější episodě zabývají tématem Konference o budoucnosti Evropy. Zahájení tohoto projektu, který měl více zapojit veřejnost a občanskou společnost do rozhodování o budoucím směřování EU, a který byl předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou označen za jednu z priorit nové Komise, se ovšem i vinou pandemie COVID-19 zatím odsouvá. Co přesně Konference o budoucnosti Evropy je? Odkud vzešla myšlenka uskutečnit takový projekt? Proč se stále neví, kdo Konferenci povede? A jaký je její reálný potenciál? To vše a více se dozvíte v podcastu Talking Europe(um).
Feb 01, 202131:06
#12 - Co očekávat od roku 2021?

#12 - Co očekávat od roku 2021?

Ve dvanáctém dílu vám Vladimír Bartovic, Jana Juzová, Vít Havelka a Kateřina Davidová nastíní, co čekat od roku 2021 v oblasti EU a české evropské politiky. Mezi hlavními tématy budou evropská zahraniční politika, klimatická změna, boj proti pandemii Covid-19 či parlamentní volby v ČR.
Dec 31, 202016:31
#11 - Nový šerif v Bílém domě: Co očekávat od Joe Bidena?

#11 - Nový šerif v Bílém domě: Co očekávat od Joe Bidena?

V dalším díle se s naším hostem Jiřím Pehe, ředitelem University of New York in Prague a politickým komentátorem, zabýváme prezidentskými volbami v USA. Událost, kterou vždy s napětím sleduje celý svět, byla letos výjimečná nejen obrovskou polarizací dvou voličských táboru, ale i průběhem ovlivněným koronavirovou pandemií. Co znamená nejen pro USA, ale pro celý svět, vítězství Joe Bidena? Ovlivní porážka Trumpa negativně i evropské populisty? Jak se změní vztahy mezi USA a EU? A bude Kamala Harris první ženskou prezidentkou USA?
Nov 10, 202029:02
#10 – Napětí ve východním Středomoří: Jak obnovit dialog mezi EU a Tureckem?

#10 – Napětí ve východním Středomoří: Jak obnovit dialog mezi EU a Tureckem?

V tomto díle podcastu Talking Europe(um) se budeme zabývat tureckými aktivitami ve Středozemním moři a nastalou krizí. Průzkumné plavby těžařské lodi Oruç Reis, které zkoumají možná naleziště zemního plynu a ropy ve výhradních vodách Kypru, se staly dalším předmětem sporu a vyostření vztahů mezi EU a Tureckem. Jak Turecko vysvětluje své průzkumné akce? Jaká je historie vztahů mezi Řeckem a Tureckem v otázce vztahů s Kyprem? Jaké nástroje by měla EU použít pro normalizaci vztahů s Tureckem? A můžeme v případě krachu jednání očekávat tvrdší postup EU proti režimu prezidenta Erdogana?
Oct 28, 202033:45
#9 – Dialog mezi Kosovem a Srbskem: Našel západ společnou řeč?

#9 – Dialog mezi Kosovem a Srbskem: Našel západ společnou řeč?

Spor mezi Srbskem a Kosovem komplikuje nejen budoucí integraci těchto zemí do EU, ale přenáší napětí do celého regionu. Bruselem vedený dialog mezi Bělehradem a Prištinou se letos dává opět do pohybu. Zároveň došlo v září k podpisu dohod s Kosovem a Srbskem ve Washingtonu, kde se země zavázaly k ekonomické spolupráci. Jaké jsou praktické dopady dohody? Konkurují jednání vedená USA nějak dialogu pod záštitou EU? Proč se USA v regionu západního Balkánu angažují a sledují stejné cíle jako EU? A co znamená pro ČR obsazení pozice zvláštního zástupce EU v Kosovu českým diplomatem Tomášem Szunyogem?  Odpověď na tyto otázky vám tentokrát přináší výzkumná pracovnice Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Jana Juzová spolu s Janinou Hřebíčkovou, zvláštní zmocněnkyní pro západní Balkán z Ministerstva zahraničí ČR.
Oct 08, 202051:25
#8 - Tanec s medvědem: Udrží Putin u moci svého (ne)přítele Lukašenka?

#8 - Tanec s medvědem: Udrží Putin u moci svého (ne)přítele Lukašenka?

Bělorusko prochází největšími nepokoji za posledních několik desetiletí. Již přes měsíc jsou ulice měst plné protestujících, kteří zpochybňují výsledky srpnových prezidentských voleb, ve kterých alespoň dle oficiálních výsledků suverénně obhájil post prezidenta Alexandr Lukašenko. Do jaké míry byly volby zmanipulované? Jak se ke kandidatuře dostala opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská? Jaká byla reakce států Evropské unie, či sousedního Ruska? A mohou protesty ukončit Lukašenkovu 26letou nadvládu nad východoevropskou zemí? Odpovědi na tyto i další otázky vám přináší vedoucí bruselské kanceláře Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Žiga Faktor a Pavel Havlíček, výzkumný pracovník Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Sep 22, 202047:59
#7 - A tale of two elections: US elections in review

#7 - A tale of two elections: US elections in review

Talking Europe(um) is back after summer, with an English episode. The Democratic and Republican National Conventions have just wrapped up and so far have painted two stark and very different pictures of America. One has encompassed diversity, plurality and normalcy, the other one focused divisive issues and painted a distorted and polarized reality. Our Deputy Director Christian Kvorning Lassen and Research Fellow and resident American, Danielle Piatkiewicz, discussed the differences between the two with regards to key foreign policy and domestic issues, while also having a free-wheeling more philosophical discussion about the state of the US and what the future might hold.
Sep 08, 202055:03
#6 - Jaké jsou možnosti studijních pobytů a stáží?

#6 - Jaké jsou možnosti studijních pobytů a stáží?

Nový díl podcastu Talking Europe se zabývá možnostmi studijních pobytů a stáží nejen v rámci programů Evropské unie, ale i dalších institucí, např. v rámci Mezinárodního Visegrádského fondu. Co všechno nabízí programy Erasmus+, IVF Mobility a jiné? Jak si vybrat ideální univerzitu na studium v zahraničí? Jak důležité a přínosné jsou zkušenosti z těchto zahraničních pobytů? A jak je to se stážemi v Evropské komisi či Evropském parlamentu? Na tyto otázky vám odpoví Martin Vokálek a Žiga Faktor.
Jun 25, 202038:26
#5 - První kroky nové slovenské vlády: důvod k optimismu či obavám?

#5 - První kroky nové slovenské vlády: důvod k optimismu či obavám?

Nový díl podcastu Talking Europe(um) rozebírá současnou politickou situaci na Slovensku, přibližuje výsledky únorových voleb a následné formování nové vlády v čele s Igorem Matovičem. Jak stabilní bude koalice, která reprezentuje různé názorové proudy? Jaký politický vývoj můžeme na Slovensku očekávat do budoucna? Co budou hlavní cíle a zájmy nové vlády? A jaké následky má negativní volební výsledek na fungování strany SMER-SD, která v posledních osmi letech dominovala slovenské politické scéně? Nad těmito otázkami budou diskutovat Vladimír Bartovic a Žiga Faktor.
May 27, 202021:05
#4 - Zelená dohoda pro Evropu

#4 - Zelená dohoda pro Evropu

V tomto díle Talking Europe(um) budou Kateřina Davidová a Žiga Faktor debatovat o konceptu, který Evropská komise vytvořila v reakci na zhoršující se životní prostředí a na klimatické změny, a tím je takzvaná Zelená dohoda pro Evropu. K jakým cílům se dohoda zavazuje a jaké byly hlavní důvody pro vznik iniciativy? Je Evropská unie schopna vykonávat roli světového lídra v boji proti klimatických změnám? Proč by měla Zelenou dohodu podporovat Česká republika? A jaké následky může mít pandemie COVID-19 na plánovanou dekarbonizaci? 
May 11, 202026:16
#3 - Vyjednávání o příštím rozpočtu Evropské unie

#3 - Vyjednávání o příštím rozpočtu Evropské unie

Nový díl podcastu Talking Europe(um) se bude věnovat rozpočtu Evropské unie. V rámci diskuze bude vysvětlen koncept víceletého finančního rámce (VFR) a jeho struktury. Dále se pak diskutující zaměří na to, jak probíhají současná jednání mezi členskými státy o podobě VFR od roku 2021. Jak se o víceletém finančním rámci rozhoduje? Co je jeho cílem? Do jakých okruhů je rozdělen? A jak moc změní dlouhodobě připravovaný plán nového víceletého finančního rámce současná koronavirová pandemie? Na tyto a další dotazy Vám odpoví Vít Havelka a Žiga Faktor.
Apr 29, 202027:02
#2 - Reakce Evropské unie na koronavirovou pandemii COVID-19

#2 - Reakce Evropské unie na koronavirovou pandemii COVID-19

Ve druhém dílu podcastu Talking Europe(um), který přináší Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, komentujeme situaci způsobenou koronavirovou pandemií CoVid-19 a analyzujeme reakci Evropské unie i přístup jednotlivých členských zemí. Diskuze se zaměří na pravomoci Evropské unie, vnitřní spolupráci v rámci Unie a také na finanční strategie, které by měly přispět ke zmírnění dopadů pandemie. Reagovala Evropská unie na krizi včas? Jak v současné době fungují evropské instituce? Koordinuje EU spolupráci mezi členskými zeměmi? Na tyto a další dotazy budou odpovídat Žiga Faktor a Zuzana Stuchlíková.
Apr 13, 202023:32
#1 - Otevření přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií

#1 - Otevření přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií

První díl podcastu Talking Europe(um), který přináší Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, komentuje současnou situaci procesu rozšiřování Evropské unie a zabývá se především aktuálním otevřením přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií. Dozvíte se, jaká je aktuální politická situace v obou kandidátských zemích, co musely dané státy pro otevření rozhovorů splnit a jaký vliv mělo na proces rozšiřování EU loňské veto francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, po kterém Evropská komise přistoupila ke změně metodologie přístupových jednání. Jaký vliv bude mít tato změna na kandidátské země a můžeme v blízké budoucnosti očekávat rozšiřování Evropské unie na západní Balkán? Na tyto i další otázky odpovídají naši odborníci na dané téma, Jana Juzová a Žiga Faktor.
Mar 28, 202029:21