
Europos klubas
By Europos klubas
Europos klubas tinklalaidžių platformas pasiekia du kartus per savaitę - trečiadienį ir penktadienį
Prenumeruokite bei sekite mus socialiniuose tinkluose.

Europos klubasApr 22, 2022

6 sankcijų paketas, žalios iniciatyvos ir teisė į remontą
Savaitės naujienos, nafta sankcijų pakete ir keletas žaliųjų iniciatyvų. Apie teisę į remonta pasakoja EP Žaliųjų frakcijos atstovas Bronis Ropė.

Rusijos Trojos arklys ES - Vengrija. Kaip valdyti šalį manipuliuojant žmonių baimėmis ir naikinant nepriklausomą žiniasklaidą
Kaip sukurti autokratiją demokratiškiausioje pasaulio sąjungoje? Rinkimai Vamgrijoje sukele labai daug klausimu. Kas vyksta šioje salyje, kodel niekam nerūpi korupcija, švaistomi saviems milijardai ir Viktoro Orbano draugystė su kaimyninę Ukrainą užpuolusiu Putinu? Trojos arklys ES - Europos klubas kalbino Vengrijos politikus, europarlamentarus Katalin Cseh ir Márton Gyöngyösi, užsienio politikos analitikę Edit Zgut. ir Lietuvos europarlamentarą Petrą Auštrevičių.

Savaitės naujienos ir rengiamas 6 sankcijų paketas. Vežėjams - galimybė nuomotis automibilius svetur
Priešvelykinės savaitės naujienos Ukrainoje ir tarptautinėje erdvėje rengiant naujas sankcijas Rusijai.
Dar apie vieną praėjusios savaitės EP sprendimą, vežėjams - EP Transporto komiteto narys Petras Auštrevičius.

Kas bus po gegužės 9-osios, kokios ateities nori Europos piliečiai ir kodėl jie vis labiau nepasitiki jokiomis organizacijomis?
Metus trukęs demokratijos pratimas į pabaigą. Europos ateties konferencijoje Strasbūre Europos klubas kalbino dalyvius, ekspertus ir politikus.
Tyrėjas Giovanni Allegretti iš Coimbra universiteto Portugalijoje bei eurokomisarė Dubravka Šuica, Hubb iš Nyderlandų, prancūzės Linda ir Camille, estė Riina - ką jie mano ir ką siūlo?

Ambasadorius Arnoldas Pranckevičius - kodėl derybos dėl sankcijų truko dvi paras ir kas toliau?
Europos klubo pokalbis su Lietuvos ambasadoriumi prie ES Arnoldu Pranckevičiumi apie sankcijas, pagalbą Ukrainai, Vengriją po rinkimų ir artėjančią Gegužės 9-ąją, kuri labai simboliška ES, ne mažiau, bet visai kitaip - ir Rusijai. Ko tikėtis?

Rusija išlėkė iš JT Saugumo tarybos, kas toliau? Karas Ukrainoje koreguoja ir žaliąją darbotvarkę
Karo naujienos tarptautinėje arenoje bei pokyčiai dėl žaliosios darbotvarkės, Vokietija skubian savąją, ką daro ES? Apie tai pokalbis su eurokomisaru Virginijumi Sinkevičiumi.

Jeigu nepadėsim Ukrainai ginklais, ji pralaimės, europarlamentarė perduoda ekspertų nuomonę
Sankcijos Rusijai - paketas jau penktas, o vistiek neveikia, kodėl? Diskusija iš Strasbūro su europarlamentarais Aušra Maldeikiene, Juozu Oleku ir Broniu Rope.

Balandžio 1 įvykiai; Rusijos dezinformcijos įrankiai, būdai ir tikslas bei Ukrainos vaikų situacija
EP pirmininkė išvyko į Kijevą, vyksta ES - Kinijos vadovų susitikimas. Dujas toliau perkam, Putinas toliau meluoja. Koks dezinformacijos tikslas ir kaip ji kuriama? Bei apie Ukrainos vaikus - skaičiai ir mokyklos.

Ukrainos karo pabėgėliai - moterys ir vaikai. Pažeidžiami žmonės - lengvos prekybos žmonėmis aukos.
Apie karo pabėgėlius vaikus ir moteris. Kokios būklės jie atvyksta ir kokie pavojai gresia. Europos klube - Rasa Dičpetrienė, organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė, EO Moterų teisių komiteto narės Aušra Maldeikienė ir Vilija Blinkevięiūtė bei Ukrainos žmogaus teisių aktyvistė Mariya Jasenovska.

G.Landsbergis: Ukraina kandidae į ES taps, Lietuva rubliais Rusijai nemokės
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis apie Ukrainos narystę ES ir NATO.

Ar Kinija išliks Rusijos drauge Ukrainos karo akivaizdoje? Kurlink suka ES santykiai su šia šalimi?
Kinija labai pasikeitė per pastarąjį dešimtmetį, sako Lietuvos ambasadorė šioje šalyje, arba tiksliau - šiai šaliai, nes dabar Diana Mickevičienė reziduoja Lietuvoje - diplomatai bvo išprašyti iš Kinijos, o šalies užsidarymas daugiau nei akivaizdus. Europos klube pokalbis su ambasadore.

Ukraina grūdais aprūpino Europą ir kone pusę JT maisto programos, kas bus, kai laukuose ne traktoriai, o tankai?
EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto nariai Bronis Ropė ir Juozas Olekas Europos klube.nKomitetas susitiko su Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministru Romanu Leščenka aptarti karo poveikio Ukrainos žemės ūkio sektoriui.

EK atstovybės Lietuvoje vadovas M. Vaščega: Sankcijos veikia
Tariamasi ir dėl tolimesnių sankcijų, bet svarbiausia, kad jau įvestos būtų vykdomos, tegia EK atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega. Klausykite plačiau apie sankcijas ir jų poveikį. #Ukraina #sankcijos

A.Kubilius: „Per dieną mes sumokam už 400 naujų tankų“. Lietuva galėtų atsisakyti rusiškų dujų jau dabar, sutinka ir pramonininkai
„Europos klube“ apie sankcijas Rusijai ir Baltarusijai, apie tai ar jos gali sustabdyti karą bei kaip veikia Lietuvos pramonę. Pašnekovai - Europos Parlamento Pramonės ir energetikos komiteto narys Andrius Kubilius ir Arūnas Laurinaitis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas ir Lietuvos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Rusijos Federacija Verslo tarybos pirmininkas.

Ar Ukraina taps ne tik ES, bet ir Europos energetikos tinklo dalimi, ir kodėl ES neatsisako rusiškų dujų visiškai?
JAV ir Jungtinė Karalystė atsisako pirkti rusišką iškastinį kurą - dujas, naftą ir anglį. Kodėl to nedaro Europos Sąjunga? Ar Ukraina artimiausiu metu ne tik taps kandidate į ES, bet ir energetinių tinklų dalimi?
Koks Europos planas - mažinti energetinę priklausomybę nuo Rusijos ir kaip padėti gyventojams, šildymo ir kuro kainoms kylant į kosmines aukštumas. Pokalbis su eurokomisaru Virginijumi Sinkevičiumi.

Ar propaganda užtemdyta visuomenė sudaro sąlygas karui?
Apie dezinformaciją ir jos įtaką Europoje „Europos klubo“ diskusija iš Strasbūro su europarlamentarais Aušra Maldeikiene, Juozu Oleku ir Petru Auštrevičiumi.

Putinas pakeliui į Hagą, bet neketina sustoti. ES plėtra
Hagos teismas renka įrodymus. Prašymus stoti į ES pateikė ne tik Ukraina, bet ir Moldova bei Gruzija. Sankcijos toliau plečiasi, bet neveikia.

Karas Ukrainoje ir Ukrainos europinė ateitis - kas laukia ir kokia pagalba dabar
Europos Parlamentas pritarė Ukrainos kandidatavimui į Europos Sąjungą, dabar kamuolys šalių narių rankose. Ar pakankama pagalba Ukrainai ir ką reiškia tokia skubos procedūra? Europos klube europarlamentarai Petras Auštrevičius ir Juozas Olekas.

Kova Ukrainoje. Serhii Karelin: Mes kovojame, o jūs ruoškitės
Pokalbis iš Ukrainos su Serhii Karelin appie situaciją ir Ukrainoje.

Karas Ukrainoje, tarptautinė reakcija į Rusijos ir Putino veiksmus
Skelbiamos sankcijos, tarptautinė reakcija ir pokalbis su Charkivo gyventoja Mariya, kuri tikisi stebuklo iš tarptautinių organizacijų.

Sankcijos Rusijai, žinios iš Ukrainos fronto ir Rusijos planai sunaikinti Grean Deal
Pasaulio sankcijos nebesivaldančiai Rusijai - dėl ko susitarė ES? Pokalbis su UR viceminstru Arnoldu Pranckevičiumi.
Sankcijos neveikia, duokim ukrainiečiams konkrečius dalykus - sako Jonas Ohman iš fronto linijos.
Kodėl brangsta dujos - net nepriklausomai nuo karo. Europarlamentaras Andrius Kubilius.

Ar liks Ukraina be dujų po 2024-ųjų? ES tai gali išspręsti, kaip?
Europarlamentaras Andrius Kubilius siūlo sprendimus, kurie gali spręsti Ukrainos problemas realiai. Kokie jie?

Situacija Ukrainoje, Rusijos agresija ir ES reakcija. Apie tai - Vasario 16-ąją iš Strasbūro
EP plenarinės sesijos dėmesio centre - Europos saugumas, Ukraina ir Rusijos grėsmė. „Europos klube“ Vasario-16-ąją diskusija apie tai - su europarlamentarais Juozu Oleku, Rasa Juknevičiene ir Petru Auštrevičiumi.

Skaitmeninių platformų reguliavimas - kas planuojama?
Europos Parlamentas balsavo už griežtesnį skaitmeninių platformų reguliavimą - europarlamentarai pritarė priemonėms, kuriomis būtų kovojama su neteisėtu turiniu internete, užtikrinama geresnė jo priežiūra ir nustatoma platformų atsakomybė už naudojamus algoritmus. Plačiau apie ketinimus pasakoja europarlamentaras Petras Auštrevičius.

Eurobarometras - per metus dvigubai sumažėjo optimistų. CO2 pasienio mokesčio siūlymai EP
Per metus dvigubai sumažėjo lietuvių galvojančių, kad reikalai šalyje eina geryn - optimistų liko vos ketvirtadalis. Kad reikalai gerėja ES manančių taip pat sumažėjo dvigubai - nuo pernykščių 70% liko vos 35%. Apie naujausios Eurobarometro apklausos rezultatus su EP biuro Lietuvoje atstovu Dovaidu Pabiržiu.
Dar viena tema - artėjantis pasienio anglies dioksido mokesčio mechanizmas. Pateikti EP pranešėjo siūlymai. Apie tai su europarlamentarais Bronius Ropė, Liudu Mažyliu ir Petru Auštrevičiumi.

Situacija Ukrainoje iš arti - nuo spalio iš šalies pasitraukė 12 milijardų eurų investicijų
JAV perspėja, kad Rusija rengia surežisuotą video, kad turėtų pretekstą veržtis į Ukrainą. Pirmadienį, kuomet Europos Parlamento delegacija nuvyko į Ukrainą, čia buvo sulaikyta grupė žmonių, kurie turėjo organizuoti maištus ir imituoti kraujo praliejimą Ukrainoje. Tuo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis priekaištauja JAV ir Vakarų valstybėms, kad šie be reikalo kelia paniką kalbėdami apie beveik garantuotą Rusijos puolimą, nes jis žino geriau. Pokalbis su iš Ukrainos sugrįžusios EP delegacijos nariu Petru Auštrevičiumi.

Dezinformacija ir jos įtaka žmonėms bei politiniams sprendimams. Kaip kovoti?
Dezinformacijos galia ir poveikis?
„Ukrainos specialiosios pajėgos planuoja klaidinančias spec.operacijas, Vakarai gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje ir suversti kaltę Rusijai, o NATO ruošiasi pulti Rusiją per artėjančias žiemos olimpines žaidynes.“
Tokios ir panašios dezinformacinės žinutės plūsta iš Rusijos valstybės remiamos žiniasklaidos ir jų socialinių tinklų. Informacija įvairiomis kalbomis sklinda ir per Russia Today, sutrumpėjusia iki RT, ir netikras socialinių tinklų paskyras. Nestokojame jos ir Lietuvoje. Apie tai šiandien „Europos klube“ su europarlamentare Rasa Juknevičiene ir Seimo pirmininko pavaduotoja Radvile Morkūnaite Mikulėniene.

Bandymai išvengti karo Ukrainoje - EP vizitas į Kijevą
Europarlamentarų vizitas skirtas ne tik parodyti solidarumą su Ukraina ir ukrainiečiais, bet ir paneigti melagienas apie susiskaldžiusią Europą bei parodyti vieningą poziciją Ukrainos atžvilgiu. Rusijos agresija prieš Ukrainą kaip niekada sustiprino ES ir JAV partnerystę, sako Užsienio reikalų komiteto pirmininkas David McAllister ir Saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininkė Nathalie Loiseau.

Kokiomis sąlygomis gabenami gyvūnai ir kaip jas siūloma gerinti?
Daugiau kaip pusantro milijardo gyvų gyvūnų, skirtų maistui, kasmet keliauja po Europą. Toli gražu ne visada gabenimo sąlygos jiems tinkamos ir EP po 18 men tyrimo siūlo kaip lengvitni gabenamų gyvūnų gyvenimą. Apie naujas taisykles - su europarlamentarais Broniu Rope ir Liudu Mažyliu.

EP sesija ir Europos vaistų agentūros galios - ką tai duos?
Ši Europos Parlamento sesija Strasbūre buvo pilna politinių debatų ir rinkimų, apie tai išsamiai diskutavom trečiadienio Europos klubo podkaste, o šiandien plačiau su europerlamentaru Liudu Mažyliu apie vaistų agentūros įgaliojimus ir skaidrumą šioje srityje.

Permainos Europos Parlamente, nauja vadovybė ir Prancūzijos pirmininkavimo ES startas
Iš Strasbūro radijo studijos - europarlamentarai Rasa Juknevičienė (EPP), Juozas Olekas (SD), Petras Auštrevičius (Renew) ir Bronis Ropė (Verts). Moteris EP pirmininkė po dviejų dešimtmečių, naujas vidurio startas ir ko tikėtis iš jo bei Prancūzijos pirmininkavimo ES, ar Europa bus brandesnė ir tvirtesnė?

Karolio Didžiojo premija jaunimui - pernykščiai laimėtojai ir naujas kvietimas
Paskelbtas paraiškų teikimas 2022 m. Karolio Didžiojo jaunimo premijai gauti. Pernykštis laimėtojas - čekų projektas, kuris būtų itin reikalingas ir Lietuvoje - Fakescape. Apie naują kvietimą ir ankstesnius premijos laimėtojus.

Europos klube apie įpusėjusią Europos Parlamento kadenciją ir Sausio 13-ąją
Praėjo pusė šios Europos Parlamento kadencijos - paprastai tuo metu vyksta permainos, keičiasi Parlamento vadovybė, šįkart tai palydėta tragiškų įvykių. Diskusijoje europarlamentarai Petras Auštrevičius ir Liudas Mažylis.

Kokie metai laukia ir kam dėmesį skirs Europa?
Europos jaunimo metai, Prancūzijos pirmininkavimas, audringa metų pradžia artimame užsienyje ir laukiantys sprendimai.

Europos jaunimo metai - pavadinimas ar realus pokytis?
2022-ieji - Europos jaunimo metai. Ką tai pakeis ir kuo gyvena jauni žmonės Lietuvoje. Diskusijoje - Ingrida Jotkaitė, Eurodesk Lietuvos programos vadovė, Klėja Merčaitytė, Lietuvos moksleivių sąjungos viceprezidentė, Lukas Stravinskas, Lietuvos liberalaus jaunimo pirmininkas, Jonas Laniauskas,Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovas ir departamento Jaunimo metų kuratorius Justinas Juškevičius.

2021-ieji trumpai, kokie jie buvo Lietuvoje, Europoje ir pasaulyje
Nuo COVID-19 pandemijos iki Talibano įvykdyto valdžios perėmimo Afganistane, migrantų krizės prie Europos Sąjungos rytinių narių ir Baltarusijos sienų – kas vyko 2021 aisiais.

Ekonomistas giria politikus: „Nors sulaužė visas savo taisykles, Mastrichto kriterijus, bet elgėsi labai ryžtingai“. Kokie buvo 2021-ieji
Ką pakeitė 2021-ieji Lietuvoje ir Europos Sąjungoje. Kokie svarbiausi sprendimai priimti Europos Parlamente ar kitose institucijose, ir ką jie atneš ateityje? Šiandien „Europos klube“ Europos Parlamento biuro Lietuvoje vadovė Daiva Jakaitė, Covalis Capital vyriausiasis ekonomistas Paulius Kunčinas ir kiek vėliau prisijungs UR viceministras Arnoldas Pranckevičius.

Prieššventiniame Europos klube - kinas. Lux filmų apdovanojimai
Lux Awards ir jų naujausi 2022-ųjų nominantai. Apie tris filmus, kuriuos ne tik galite žiūrėti šventinėmis dienomis, bet ir tapti komisijos nariais - nuspręsti, kuris taps numylėtiniu.

Kodėl vėžiu sergantys lietuviai kol kas eilės gale prie inovatyvaus gydymo?
Vėžys - antra mirtingumo priežastis Lietuvoje. Kasmet mūsų šalyje šia liga suserga 18 tūkstančių žmonių ir jų galimybės gydytis ne visada tokios, kokios galėtų būti. Apie jas - doc. dr. Birutė Brasiūnienė, Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus vedėja bei specialiojo Europos Parlamento komiteto, skirto kovai su vėžiu nariai europarlamentarai Bronis Ropė ir Liudas Mažylis.

Įvairios susirūlinimo fazės ir kur jos veda. Sacharovo premija A.Navalnui ir sankcijos Rusijai?
Ką reiškia Sacharovo premija žmogaus teisių gynėjams pasaulyje? Ir kodėl sankcijos teroristiniams režimams nebūtinai iškart suveikia net Lietuvoje, kuri ragina jas įvesti - Europos klube su europarlamentaru Andriumi Kubiliumi.

Europos išbandymas? Kaip Rusijai leidžiama elgtis aplink ES sienas
Rusijoje kalinčiam Aleksejui Navalnui įteikta 2021 m. Europos Parlamento Sacharovo premija už minties laisvę. Minimas sovietų Sąjungos žlugimo 30 metis, aptariamas galima Rusijos grėsmė Ukrainai, reiškiama parama Memorialo organizacijai. Viskas per vieną savaitę EP. Ar tai gali keisti santykius su kaimynais ir šios šalies situaciją ir ką tai reiškia Lietuvai?
Europos klube iš Strasbūro radijo studijos pokalbis su europarlamentarais Petru Auštrevičiumi, Juozu Oleku ir Broniu Rope.

Smurtas prieš moteris - kodėl neratifikuojama Stambulo konvencija?..
Europos Parlamente vyko debatai, kuriuos planuota aptarti Stambulp konvencijos (ne)pažangą. Kol Lietuva aiškinasi dėl Stambulo konvencijos žodžių ar sąvokų, ES kas savaitę namuose nužudoma 50 moterų.
Apie situaciją su europarlamentare Aušra Maldeikiene.

Ar maistas bus švaresnis, o ūkininkai turtingesni? Lapkritį EP pritarė BŽUP reformai
Nieko naujo, neatitinka žaliojo kurso ir strategijos „Nuo ūkio iki stalo“, skriaudžia smulkius ūkius, sako vieni. Subalansuota, lankstesnė ir skaidresnė - apie tą pačią žemės ūkio politikos reformą teigia kiti. Plačiau su „žaliaisiais“ Broniu Rope ir Claude Gruffat bei socialistų atstovu Juozu Oleku.

Minimalus darbo užmokestis - koks jis turėtų būti? Siekiama vienodinti taisykles visoje ES
Minimali alga turėtų siekti 60 proc. Darbo užmoesčio medianos šalyje ir 50 proc. vidutinio atlyginimo, siekiama stiprinti profsąjungų vaidmenį. Europos Parlamentas prieš savaitę patvirtinto tokią savo poziciją deryboms su ES Taryba dėl ES minimalaus atlyginimo taisyklių
Europos klube - EP Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja Vilija Blinkevičiūtė ir Lietuvos Socialinės apsaugos ministrė Monika Navickienė.

COP26, Lietuvos planai taršos mokesčiui ir kiti žali dalykai - su eurokomisaru V.Sinkevičiumi ir europarlamentarais
Europos klube apie žalią ir klimatui neutralią Europą, ar tiksliau planus tokia tapti. Ir ne tik Europos planus. Apie Glazgo susitikimo #COP26 rezultatus, europarlamentarų reakcijas į jo rezultatus ir Lietuvos planus prisidėti įvedant taršos mokestį pokalbis su eurokomisaru Virginijumi Sinkevičiumi.

Sviatlana Cichanouskaja Europos Parlamente, patvirtintas 2022 m. biudžetas
Penktadienio Europos klube savaitės įvykiai - ir keletas jų iš arčiau. Plenarinėje sesijoje kalbą sakė Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja. EP patvirtino kitų metų biudžetą, apie tai plačiau su europarlamentare Aušra Maldeikiene.

Migrantų srautas sutabdytas, ar dabar pajudės per Gardiną? Migracija ir COP26
Diskusijoje iš Europos Parlamento Strasbūre apie dvi dideles problemas ir jų sprendimo būdus - klimato kaitos #COP26 ir nelegalios režimo organizuojamos migracijos iš Baltarusijos.
Radijo studijoje Strasbūre - europarlamentarai, trijų didžiausių frakcijų atstovai Rasa Juknevičienė (EPP), Petras Auštrevičius (Renew) ir Juozas Olekas(SD).
#migration #Belarus

SLAPP - susidorojimo būdas ne tik su žurnalistais, kaip su tuo kovoti?
SLAPP - pakankamai nauja sąvoka, atkeliavusi ir į Lietuvos viešąją erdvę. "Tokie strateginiai ieškiniai yra pakankamai naujas reiškinys ir teisinė sistema šiek tiek vėluodama atrado, kad tai susidorojimo būdas, ir ne tik su žurnalistais”, - sako Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.
Europos klube - apie planus, kaip sustabdyti pasaulio galingųjų vykdomą žiniasklaidos ir visuomenės bauginimą.

Migrantų drama, diriguojama diktatorių prie ES sienos - Baltarusija vs. Lenkija
Diriguojama migrantų drama prie ES sienos tęsiasi, skambučių diktatoriams daugėja, skambinasi visi, pradedant Vokietijos kanclere ir baigiant Lietuvos Prezidentu. Kam visa ta sumaištis pasienyje - būdas prastumti Nordstream 2, dėmesio nukreipimas dar vienam smūgiui Ukrainai ar koks planas?.. „Europos klube" europarlamentarai Petras Auštrevičius, Juozas Olekas, URM viceministras Arnoldas Pranckevičius ir Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala.

Ką pasakė Merkel Putinui ir kas gresia Baltarusijai? Facebook pranešėja Francis Haugen - EP
Savaitės įvykiai - abipus Atlanto rengiamos naujos sankcijos Baltarusijai. Dezinformacijos srautai lydi ne tik šią hibridinę ataką. Prie jų sklaidos prisideda ir skiatmeninės platfomos - Facebook pranešėja Francis Haugen Europos Parlemente.
Dar - Europos piliecio apdovanojimai.