Skip to main content
Spotify for Podcasters
Everest LIDERA

Everest LIDERA

By Anna Sarnacka-Smith

„Everest LIDERA” to podcast dla managerów, który pomoże w zrozumieniu różnic osobowości i wykorzystywaniu tych informacji we właściwym doborze pracowników, podnoszeniu jakości współpracy i rozwijaniu postawy liderskiej. Zaprasza Anna Sarnacka – Smith, konsultant HR, Master DISC D3 Consultant w EFFECTIVENESS i autorka bestsellerowych książek z obszaru zarządzania: "Everest lidera", "Siła różnic w zespole", "Zaangażowany zespół".
Nowe odcinki będą ukazywały się 2 razy w miesiącu, w drugą i ostatnią środę miesiąca.
Kontakt: asarnacka@effectiveness.pl

Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#59 Książki dla lidera, z których warto korzystać.

Everest LIDERASep 19, 2023

00:00
34:32
#59 Książki dla lidera, z których warto korzystać.
Sep 19, 202334:32
#58 Agresywny szef czy po prostu wymagający, gdzie jest granica?

#58 Agresywny szef czy po prostu wymagający, gdzie jest granica?

Agresja w pracy pojawia się ze strony szefów, ale nie zawsze – postawę agresywną mogą przyjmować także pracownicy. Ja będę mówiła o agresywnym szefie dlatego, że tej właśnie grupie dedykuję ten podcast. W dzisiejszym odcinku pochylam się nad tym, czym jest  agresywne zachowanie, i jak odróżnić je od wysokich wymagań? Co powinien wiedzieć agresywny szef o sobie, jeśli chce mieć efekty? A także, jak pracować z agresją?

Sep 05, 202321:57
#57 „Ale zawsze tak robiliśmy!" 4 wskazówki, aby pracownicy nie używali tego argumentu.

#57 „Ale zawsze tak robiliśmy!" 4 wskazówki, aby pracownicy nie używali tego argumentu.

W tym odcinku wracam tematycznie do nagrania, w którym razem z Julią, Senior Project Leaderem w moim zespole, pochyliłyśmy się nad sytuacją, którą wywołało właśnie to  jedno zdanie ”ale zawsze tak robiłyśmy!” Wspólnie analizowałyśmy to zdarzenie z perspektywy szefa i pracownika. A dzisiaj już w solowym odcinku przedstawiam 4 wskazówki wokół tego, co robić, by pracownicy nie używali tego argumentu. Zaciekawiłam Cię? Zapraszam.

Link do rozmowy z Julią Górą: https://effectiveness.pl/podcast-everest-lidera/55-ale-zawsze-tak-robilismy-jak-reagowac-na-pracownikow-ktorzy-skupiaja-sie-na-przeszlosci/

Aug 22, 202315:37
#56 Wieczny optymista, który nie dowozi. Skąd się bierze i jak z nim współpracować?

#56 Wieczny optymista, który nie dowozi. Skąd się bierze i jak z nim współpracować?

Czy zdarzyło Ci się, że pracownik kolejny raz nie dowozi projektu w terminie? Może próbowałeś też z taką osobą rozmawiać i ona Cię pokornie zapewniała, że to się więcej nie powtórzy? Jeśli to brzmi znajomo, to posłuchaj 56. odcinka. Wzięłam w nim pod lupę osobowość „wiecznego optymisty”. Krok po kroku powiem Ci, jak z taką osobą współpracować, jak wpłynąć na jej zachowanie, by - mówiąc zupełnie wprost – zaczęła dowozić to, na co się umówiliście.

Aug 08, 202321:23
#55 „Ale zawsze tak robiliśmy!” Jak reagować na pracowników, którzy skupiają się na przeszłości?

#55 „Ale zawsze tak robiliśmy!” Jak reagować na pracowników, którzy skupiają się na przeszłości?

Słuchając dzisiejszego odcinka dowiesz się: z czego wynika to, że pomimo ustaleń z pracownikami co do tego, co im delegujesz, otrzymujesz nie to, czego się spodziewasz;  co jest przyczyną tego, że niektórzy pracownicy mówią: „ale zawsze tak robiliśmy”, podczas kiedy Ty oczekujesz świeżego podejścia za każdym razem. Jak znaleźć porozumienie z takimi współpracownikami?
Te zagadnienia rozkładam na czynniki pierwsze razem z Julią Górą z mojego zespołu, analizujemy wspólnie sytuację, w której obie uczestniczyłyśmy i z której wyciągnęłyśmy lekcję na przyszłość.

 

Jul 24, 202323:56
#54 „Kto odpowiada za rozwój - pracownik czy pracodawca?”

#54 „Kto odpowiada za rozwój - pracownik czy pracodawca?”

Do 54. odcinka zaprosiłam nie jedną lecz aż dwie gościnie: Annę Jaszczak, HR Dyrektor oraz Grażynę Koziołek, Manager do rozwoju kadry. Obie rozmówczynie pracują w SGB Banku. Podczas naszego spotkania dyskutowałyśmy o tym, czym tak naprawdę jest rozwój, jak definiują go sami pracownicy? Pytałam o to, jakie formy rozwojowe preferują dziś pracownicy, jakie kompetencje uważają obecnie za najbardziej istotne? Nie ominęłyśmy tak istotnej kwestii, jak rola samego lidera w rozwijaniu indywidualnej ścieżki kariery członków zespołu i to jak poznanie osobowości pracowników może mu w tym pomóc? No właśnie, kto ostatecznie odpowiedzialny jest za rozwój - pracownik czy pracodawca?

Jul 11, 202356:56
#53 Jak rozmawiać z perfekcjonistą?

#53 Jak rozmawiać z perfekcjonistą?

PERFEKCJONIŚCI... Skąd u  nich tak silne zamiłowanie do szczegółów, ale też i do problemów? Kiedy takie osoby warto mieć w zespole? Jak je doceniać, żeby rzeczywiście usłyszały tę pochwałę? Jak je krytykować, żeby wzięły sobie Twoje słowa do serca i coś konstruktywnego z tym zrobiły? Ten odcinek to odpowiedź na te wszystkie dylematy. Zapraszam.

Jun 27, 202323:10
#52 Rola lidera zespołu w rozwoju pracowników

#52 Rola lidera zespołu w rozwoju pracowników

Gdyby dziś ktoś Cię zapytał: Za co cenisz tego konkretnego pracownika, co unikalnego wnosi do Twojego zespołu? Czy odpowiedź przyszłaby od razu? To tylko jeden z obszarów, o którym każdy lider powinien pamiętać zawsze. Przygotowałam taką check listę 9 pytań. Szczera odpowiedź na każde z nich pomoże Ci zrozumieć: czym jest rozwój pracownika i jak poznać indywidualne potrzeby członków zespołu. Pracując z różnymi liderami, widzę jak bardzo znajomość tych informacji i umiejętność szybkiej odpowiedzi na te pytania, pomaga w przyjęciu tej właściwej postawy i prowadzenia zespołu na co dzień właśnie w kierunku rozwoju.

Jun 13, 202318:17
#51 Nie chcą się rozwijać, chodzi im tylko o pieniądze.

#51 Nie chcą się rozwijać, chodzi im tylko o pieniądze.

To, że pracownik mówi, że chce rozwijać się w kierunku finansowym, może mieć dwie przyczyny. Z jednej strony, może to być rzeczywiście jego prawdziwą motywacją. Ale mamy też osoby, które mówią o pieniądzach, co nie oznacza, że nawet jak dostaną więcej, to ta podwyżka będzie dla nich takim długofalowym motorem do rozwoju. Co konkretnie mam na myśli? Więcej dowiesz się z dzisiejszego odcinka, w którym opowiem także  o tym: jak rozpoznać osoby, dla których rozwój silnie łączy się z aspektem finansowym oraz w jaki sposób rozmawiać z pracownikami o rozwoju, uwzględniając również swoje - liderskie oczekiwania w tym zakresie?

May 30, 202317:13
#50 Jak przekonać pracowników do rozwoju?

#50 Jak przekonać pracowników do rozwoju?

Podobno pracownicy chcą się rozwijać i na to podobno stawiają pracodawcy - i rzeczywiście są firmy, w których to się naprawdę dzieje. Ale też nie oszukujmy się, że tak jest zawsze. Nierzadko słyszymy o tym, że udział pracowników w projektach rozwojowych jest daleki od zadowalającego. Dlaczego tak się dzieje, co z tym zrobić? Tym odcinkiem zaczynamy kolejny blok tematyczny, a jest nim rozwój pracowników. Posłuchaj pierwszej historii.

May 16, 202313:15
#49 „Stres w pracy - jak wspierać siebie i swój zespół?”
May 02, 202337:31
#48 Jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym pracowników?

#48 Jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym pracowników?

Dzisiejszy temat bardzo mocno mnie porusza. Uznaję go za zagadnienie niezwykle ważne i wymagające zaopiekowania się – mowa o zdrowiu psychicznym w środowisku pracy. Podejmuję ten temat właśnie teraz, kiedy trwa ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna "Bliżej Siebie". Kampania skupiona jest na temacie zdrowia psychicznego w środowisku pracy, ale bardzo mocno koncentruje się na komunikacji i empatii w tym zakresie. Jako jeden z ekspertów kampanii podzielę się moim doświadczeniem w tym obszarze, bo mam sporo do powiedzenia z punktu widzenia i pracownika i pracodawcy. 

Link do strony kampanii „Bliżejsiebie:  https://blizejsiebie.info

Apr 18, 202325:53
#47 Kiedy żartowanie z pracownikami nie popłaca?

#47 Kiedy żartowanie z pracownikami nie popłaca?

Humor sprawia, że stajemy się przyjaźni dla otoczenia. W sytuacjach zawodowych ułatwia współpracę, powoduje rozluźnienie w zespole czy pomaga osiągać wspólny cel. Ale dzisiaj chcę opowiedzieć o sytuacji, kiedy żartowanie z pracownikami nie popłaca. Kiedy może spowodować narastanie frustracji w zespole, bo druga strona nie czuje się traktowana poważnie. Posłuchaj historii dyrektora handlowego, który wyciągnął lekcję ze swojej zachowania.

Apr 03, 202315:20
#46 „Kiedy nagłe zmiany mogą podciąć pracownikom skrzydła?”

#46 „Kiedy nagłe zmiany mogą podciąć pracownikom skrzydła?”

Dziś chcę opowiedzieć Ci historię lidera zespołu, którego zachowania wprowadzały zespół w stres, obniżały poziom zachowania. Więc opowiem Ci o konsekwencjach i o tym, jak możemy mieć nad tym większą kontrolę – by stres nie był destrukcyjny dla zespołu.

Mar 21, 202312:06
#45 Jak kontrolować swoją reakcję na stres?

#45 Jak kontrolować swoją reakcję na stres?

WHO nazywa stres „chorobą stulecia”- ponad 60% chorób cywilizacyjnych ma podłoże nerwowe. To zdecydowanie temat obok, którego nie można przechodzić obojętnie, dotyczy naszych pracowników, a także nas – liderów. Tym odcinkiem otwieram nowy blok tematyczny, najbliższe
4 odcinki będą dotyczyły właśnie tego, jak na współpracę działa stres. Posłuchaj pierwszej historii, zapraszam.

Mar 07, 202311:24
# 44 „Jak utrzymać zaangażowanie pracowników?”

# 44 „Jak utrzymać zaangażowanie pracowników?”

Wyniki badań opinii pracowników pokazują, że największe zaangażowanie charakteryzuje pracowników w pierwszym roku ich zatrudnienia. Im dłuższy staż pracy, tym poziom zaangażowania staje się niższy. W dzisiejszym odcinku, który spina w całość ostatnie nagrania, opowiem więc m.in. o tym, jak utrzymać zaangażowanie pracownika na dłużej niż tylko przez pierwsze miesiące, a kiedy naprawdę nie można już nic zrobić. Zapraszam!

Feb 21, 202320:50
#43 „Nie wpadłabym na to, że chodzi o to jedno pytanie.”

#43 „Nie wpadłabym na to, że chodzi o to jedno pytanie.”

Dzisiaj sytuacja z mojego firmowego podwórka, która rozgrywała się między mną a pracownikiem, którego bardzo cenię i znam od paru już lat. Sytuacja, która powiem to wprost, powodowała moją irytację a u drugiej strony wycofanie. Wyłapanie tego elementu, pozwoliło nam przedyskutować temat, zrozumieć swoje intencje i ruszyć do przodu. Posłuchaj, na co tym razem nie wpadłam!

Feb 06, 202310:16
#42 „Nie wpadłabym na to, że chodzi o przeszłość”

#42 „Nie wpadłabym na to, że chodzi o przeszłość”

Dzisiaj historia o zmianach: zmianie na stanowisku lidera, ale też zmianach, które ten nowy lider wprowadza. Niestety zespół każdą z nich odrzuca, pomimo tego, że mają uzasadnienie biznesowe i są nakierowane na lepsze funkcjonowanie w przyszłości. Czym było podyktowane takie zachowanie pracowników i jak udało się wybrnąć z tej sytuacji? O tym, opowiem w dzisiejszym odcinku, zapraszam.

Jan 23, 202311:32
#41 „Nie wpadłabym na to, że chodzi o… piętro."

#41 „Nie wpadłabym na to, że chodzi o… piętro."

Opis odcinka: Zapraszam Cię do odsłuchania pierwszego odcinka z nowego cyklu, w którym to podzielę się z Tobą prawdziwymi historiami z firmowego podwórka osób, z którymi pracuję. To historie o tym, jak niezrozumienie różnic osobowości potrafi zepsuć nawet - wydawałoby się - „ułożone” już relacje. Pierwsze 4 odcinki będą dotyczyły powodów nagłego spadku zaangażowania. Czasami przyczyna jest tak nieoczywista, że aż trudno w nią uwierzyć.. Tak jak w tej historii o piętrze… Posłuchaj.

Jan 10, 202310:15
 #40  „8 x NIE - czyli czego nie robi lider zespołu?”

#40 „8 x NIE - czyli czego nie robi lider zespołu?”

Tyle mówi się o tym, co robi lider zespołu, a ja chcę dziś odwrócić sytuację i opowiedzieć Ci, czego lider nie robi. A lider nie koncentruje się na zespole, nie śpi a nawet nie słodzi… Co mam na myśli? Odcinek jest podsumowaniem tego, czym do tej pory dzieliłam się z Tobą w kwestii leadership oraz zapowiedzią, co przed nami. Tyle zmian, już zacieram ręce… Zapraszam do słuchania.

Linki do materiałów wymienionych w odcinku:

  • ”Siła różnic w zespole” https://mtbiznes.pl/produkt/sila-roznic-w-zespole
  • Najlepiej słuchany odcinek Everestu LIDERA:  https://bit.ly/3VsTfGy
  • #8 Jak być asertywnym szefem i nie zepsuć relacji z pracownikami?  https://bit.ly/3veV7s5
Dec 27, 202221:26
#39 „Wypalenie zawodowe u pracownika - co z tym zrobić, jak temu zaradzić?”
Dec 13, 202235:53
 #38 „Za nic w świecie nie przeprosi – jak na to reagować?”

#38 „Za nic w świecie nie przeprosi – jak na to reagować?”

Pracownik popełnił błąd, więc chyba warto, by przeprosił? Warto, bo to powiedzenie „przepraszam” jest bardzo ważnym i potrzebnym zachowaniem; oczyszcza sytuację, uwalnia napięcie w relacji, pozwala iść dalej. Ale czy jeśli ktoś nie przeprosi, to oznacza, że nie odczuwa skruchy lub nie przyznaje się do końca do błędu? W dzisiejszym odcinku odpowiadam na powyższe pytania, wyjaśniając też jedną z możliwych przyczyn tego, że niektórym tak ciężko wypowiedzieć to „magiczne” słowo oraz wskazuję, co warto wiedzieć o takich osobach, będąc z nimi w codziennej interakcji. Zapraszam do słuchania!

Nov 28, 202224:13
#37 Jak odpowiadać na niesłuszne zarzuty pracowników?
Nov 14, 202222:35
#36 "Od samoświadomości do odporności, czyli o nawykach silnego psychicznie lidera"
Oct 31, 202236:09
 #35 „Czy ja nie jestem dla nich za dobra?”

#35 „Czy ja nie jestem dla nich za dobra?”

Dajesz z siebie tak dużo, a masz poczucie, że pracownicy tego nie doceniają, bądź nie chce się im angażować na oczekiwanym przez Ciebie poziomie? Może docierają do Ciebie informacje o tym, że lider zespołu powinien być dziś delikatny w komunikacji, otwarty na potrzeby pracowników a Ty sam nie masz pewności, gdzie jest granica w tej empatii, łagodności? A może wiesz i doświadczasz, że właśnie bycie zdecydowanym a nawet dyrektywnym w komunikacji przynosi więcej pożytku? Z czego bierze się to, że mimo tego, że masz silny, wspierający zespół, przychodzi dzień, w którym zastanawiasz się, czy przypadkiem dobroć względem zespołu na pewno się opłaca?

Linki wymienione w odcinku: 

https://effectiveness.pl/podcast-everest-lidera/8-jak-byc-asertywnym-szefem-i-nie-zepsuc-relacji-z-pracownikami/

https://mtbiznes.pl/produkt/everest-lidera

LINK do zapisów na WEBINAR: https://jakrekrutowacw2023webinar.gr8.com/

Już 22 listopada o godz.: 13:00 poprowadzę webinar „Jak rekrutować w 2023 roku?”. Poruszę te aspekty rekrutacji, które w przyszłym roku będą odgrywać

kluczową rolę w pozyskaniu najlepszych kandydatów. Dostarczę Ci informacje m.in. na temat tego:

- Co jest priorytetem, by przyciągnąć talenty do Twojej organizacji, odróżnić się od innych graczy na rynku?

- Które z kompetencji kandydatów warto uwzględnić w strategii rekrutacyjnej, szukając osób, które szybko odnajdą się w zmieniającym się środowisku, w pracy zdalnej czy hybrydowej?


Oct 17, 202224:16
#34 "Odpowiedzialny, rzetelny, pracowity – jak go znaleźć?"

#34 "Odpowiedzialny, rzetelny, pracowity – jak go znaleźć?"

Doświadczenie jest ważne, ale to postawa, to konkretne cechy osobowości najczęściej zadecydują o tym, czy będziesz zadowolony ze współpracy. W tym odcinku, który jest solową kontynuacją poprzedniego, odpowiem na pytanie o to, dlaczego tak trudno zatrudnić pracownika, którego postawa wpisywałaby się w nasze oczekiwania? Jaki błąd najczęściej popełniamy, weryfikując kompetencje kandydata, nawet w bardzo rozbudowanym procesie rekrutacyjnym? Zapraszam do słuchania!

Oct 04, 202220:51
#33 "Doświadczenie czy postawa - co jest dziś ważniejsze w biznesie?"
Sep 20, 202228:18
#32 "Q&A - pytania nie tylko o inflację i podwyżki".
Sep 06, 202217:42
#31 „Zwinność w komunikacji międzykulturowej - na co zwracać uwagę, by uniknąć nieporozumień?”
Aug 23, 202237:14
#30 "Testy kompetencji miękkich - jaki problem zdejmą ci z głowy?"
Aug 09, 202222:13
#29 "Ta współpraca się opłaca! Liderze, po co Ci HR?"

#29 "Ta współpraca się opłaca! Liderze, po co Ci HR?"

Bycie liderem jest wymagające – to wie każdy, kto prowadzi zespół; ale co ważne, z tymi wyzwaniami szef nie musi być sam. Może mieć obok partnera – HR. Jaką wartość niesie dobra współpraca lidera zespołu z HR Business Partnerem oraz co znaczy „dobra współpraca? W czym konkretnie Cię wesprze a w czym niekoniecznie? Czego możesz oczekiwać a czego nie? Swoim doświadczeniem i perspektywą na efektywną, choć wcale nie pozbawioną wyzwań, współpracę dzieli się ze mną Katarzyna Bucka, Head of HR&Recruitment w j-labs. Zapraszam do słuchania!

Jul 26, 202231:25
#28 Jak NIE celebrować sukcesów z zespołem?

#28 Jak NIE celebrować sukcesów z zespołem?

Celebracja sukcesu to niekoniecznie fajerwerki, uścisk dłoni, poklepanie po plecach czy dodatkowy przelew na konto, którym rzecz jasna nikt nie pogardzi. Celebracja sukcesu to przede wszystkim świętowanie wartości, jaką poszczególne osoby wnoszą do zespołu i organizacji. Słuchając tego odcinka, dowiesz się, po co celebrować sukcesy i jak to robić, by pracownicy rzeczywiście to docenili. Opowiem Ci również, jak świętować, kiedy nie masz na to budżetu lub czasy wspólnej pracy w biurze to przeszłość. A co z celebracją sukcesów, jeśli w zespole wcale nie dzieje się dobrze? Zapraszam do słuchania!

Jul 12, 202218:48
#27 Szef o silnej osobowości…. co powinien wiedzieć o Tobie Twój zespół?
Jun 28, 202225:58
#26 "Jak dobrze krytykować pracownika?"

#26 "Jak dobrze krytykować pracownika?"

Czy zdarzyło Ci się, że krytykujesz pracownika, mając ku temu realny powód, a ten pracownik zamiast wziąć to za dobrą monetę, obraża się, zaprzecza, milczy etc.? A może sam już nie wiesz, jak krytykować, by wreszcie to przyniosło efekt – zmianę w zachowaniu czy postawie? W tym odcinku odpowiem na takie pytania jak m.in: Czy na pewno warto krytykować? Jak to dobrze robić i jak często? Dlaczego czasem nam samym, szefom zespołów, tak trudno krytykować i decydujemy się przemilczeć błędy czy nieakceptowane zachowania?

Jun 14, 202223:58
#25 "Feedback - czyli o tym, jak dobrze udzielać informacji zwrotnej pracownikom?".

#25 "Feedback - czyli o tym, jak dobrze udzielać informacji zwrotnej pracownikom?".

Informacja zwrotna – to oczywiste, że szef zespołu powinien jej udzielać i powinien wiedzieć jak to robić dobrze. Niestety ta oczywistość komplikuje się kiedy spojrzymy jej w oczy. Bo jak tam spojrzymy to się okaże, że po pierwsze nie wszyscy jej udzielają, wielu od niej ucieka, wielu jej udziela, ale też nie do końca zawsze przynosi efekt, wielu z nas np. udziela, ale nie ma pewności czy robi to dobrze, czy robi to wystarczająco często itd. Dużo by mówić, to dobrze, bo dużo na ten temat ma do powiedzenia mój dzisiejszy gość dr Grzegorz Radłowski, który jest autorem książki "Sztuka feedbacku – jak korzystać z potencjału inf. zwrotnej?”

May 31, 202246:60
#24 "Awans na lidera zespołu - co warto wiedzieć, czego się spodziewać?".
May 17, 202220:40
#23 Błędne przekonania w relacji z pracownikami – sprawdź, które z nich masz.
May 02, 202220:26
#22 "Servant leadership - moda czy konieczność na miarę dzisiejszych czasów?"
Apr 19, 202238:44
#21"Wszyscy są winni tylko nie on. Jak sobie radzić z pracownikiem, który nie przyznaje się do błędu?".

#21"Wszyscy są winni tylko nie on. Jak sobie radzić z pracownikiem, który nie przyznaje się do błędu?".

On mówi: Ale to nie ja… Gdybym tylko wiedział… Nie miałem wystarczająco dużo czasu… To ja już nie wiem, czego oczekujesz… Ty myślisz: czy nie możesz po prostu przyznać: zawaliłem, to mój błąd? Dlaczego niektórym tak trudno przyznać się do błędu? To się zdarza i będzie się zdarzało, nawet jeśli budujesz kulturę współpracy, w której jest miejsce na błąd. Wspomniana reakcja ma swoją przyczynę, ba… jest ich kilka, ale w dzisiejszym odcinku skupię się na jednej
z nich – wysokim poziomie sumienności. O co chodzi? Posłuchaj!

Apr 05, 202223:20
#20 "Ciężka praca czy charyzma - co jest ważniejsze w zarządzaniu zespołem?"

#20 "Ciężka praca czy charyzma - co jest ważniejsze w zarządzaniu zespołem?"

Mar 22, 202237:54
#19 "Jak rozmawiać z pracownikami o wojnie?"

#19 "Jak rozmawiać z pracownikami o wojnie?"

Możesz być ekspertem od zarządzania kryzysowego… Możesz mieć na koncie listę odbytych szkoleń liderskich, przeczytanych książek… a przychodzi moment, w którym nie wiesz, co robić, jak reagować – bo jesteś w środku kryzysu, jakiego dotąd nikt z nas nie doświadczył… Co wtedy? Prowadząc podcast Everest LIDERA poczułam się wręcz w obowiązku, by podjąć ten trudny temat. Ale i poczułam, że prawdziwą wartość w tym temacie wniesie osoba - lider, który nie jest tak bardzo emocjonalnie związany z obecną sytuacją w Europie jak ja (choć całej sytuacji przyglądam się, mieszkając w USA). O tym, jak rozmawiać z pracownikami o wojnie, zapytałam Chrisa Cebollero, mentora, rzecznika prasowego branży medycznej – pogotowia ratunkowego, autora wielu książek o przywództwie.

Słuchając Chrisa, znalazłam odpowiedź na moje pytanie. Co ciekawe i o czym w tej całej sytuacji gdzieś zapomniałam, rozmawiając z pracownikami o wojnie, nie chodzi o słowa, a o postawę, którą przyjmujesz. I to swoją postawą wywierasz wpływ na innych. Ta rozmowa mnie uspokoiła, dodała siły i dlatego Tobie ją oddaję – mam nadzieję, że weźmiesz sobie z niej to, czego właśnie TY potrzebujesz, by nie zmarnować tego kryzysu. Nie zmarnować? Co mam na myśli? Posłuchaj…

Mar 15, 202221:29
#18 „Jak pracownik może docenić szefa?”

#18 „Jak pracownik może docenić szefa?”

W tym odcinku nie usłyszysz mnie, ani żadnego z gości, których mam na swojej podcastowej liście. Nie wiedziałam też, że powstaje takie nagranie. Otrzymałam je od swojego zespołu w dniu moich urodzin. Nie, to nie są tylko urodzinowe życzenia. Zdecydowałam się na włączenie tej „niespodzianki” do regularnego cyklu mojego podcastu, bo temat którego podjął się mój zespół jest ważny, aktualny i potrzebny.

Jak pracownicy mogą docenić szefa? Choć tak bardzo jesteśmy różni, to potrzebujemy tego samego: zauważenia mnie jako człowieka, przynależności i emocjonalnego bezpieczeństwa. W tej obecnie trudnej i niepewnej rzeczywistości, temat ten wydaje mi się jeszcze bardziej aktualny niż w dniu kiedy postanowiłam podzielić nim się ze światem. To nagranie pozwoliło mi również doświadczyć, że TAK - mam wpływ na ludzi.

Linki do stron: 

https://effectiveness.pl/podcast-everest-lidera/16-problem-we-wspolpracy-czyja-to-wina-czyja-odpowiedzialnosc/

https://effectiveness.pl/blog/czy-szef-moze-sie-zmienic-czyli-o-liderze-okiem-pracownika/

https://effectiveness.pl/disc-d3-vs-disc/

https://effectiveness.pl/o-nas/

Mar 08, 202217:20
#17 "Delegowanie – jak to robić, by ludzie nie chcieli od Ciebie odchodzić?"
Feb 22, 202221:42
 #16 "Problem we współpracy - czyja to wina, czyja odpowiedzialność?”

#16 "Problem we współpracy - czyja to wina, czyja odpowiedzialność?”

Zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, by zatrudnić właściwego pracownika; dajesz z siebie naprawdę wiele, by pomóc mu się wdrożyć, a współpraca wciąż jest daleka od tego, na co liczyłeś. A może nawet przychodzi taki moment, że rozkładasz ręce z bezsilności i myślisz, że zatrudnienie tej osoby to był błąd i może trzeba będzie się pożegnać… Znasz to? 

Ja tak… i właśnie dlatego, że wiem, jakie towarzyszą temu emocje, ile jest tam napięcia, niezgody, może niezrozumienia całej sytuacji, zapraszam Cię do wysłuchania tego odcinka podcastu, innego niż te, które do tej pory nagrałam. Zaprosiłam Anię z mego zespołu do tego, byśmy wspólnie opowiedziały Ci o naszym „docieraniu się” – naszym, bo Ani ze mną też nie było lekko , ale zdobyłyśmy się na postawę liderską, by nie oceniać a spróbować zrozumieć, skąd te nieporozumienia między nami. I efekt tego jest taki, że dziś nam obu szczerze chce się ze sobą pracować. Co zrobiłyśmy, by różnice w naszej osobowości przekuć na prawdziwą wartość?

Feb 08, 202227:47
#15 "Jak motywować pracowników?"

#15 "Jak motywować pracowników?"

Cały problem z motywacją bierze się z przekonania, że pracowników można zmotywować. W mojej karierze menedżerskiej przełomowe było zrozumienie, żebym to sobie odpuściła. Nie jest to potrzebne, ponieważ oni są już wewnętrznie zmotywowani. Co zatem w tej sytuacji ma zrobić szef? Zadaniem menedżera jest poznać, co motywuje daną osobę i stworzyć warunki, w których będzie czuła, że ma szanse realizować to, na czym jej szczególnie zależy. "Ale skąd mogę wiedzieć, co motywuje danego pracownika?" ; "Mam tak różnych pracowników, więc jak mam wszystkim dogodzić?" - to dwa pytania, na które najczęściej odpowiadam menedżerom, z którymi pracuję, a dzisiaj także i Tobie! Zapraszam posłuchaj!

Jan 25, 202219:19
 #14 Innowacyjny przywódca - co musi mieć w sobie a czego powinien unikać?
Jan 11, 202250:49
#13 "Szef perfekcjonista. Jak współpracować, by zrozumiano Twoje intencje?".
Dec 28, 202122:56
#12 Ameryko! Tak Cię kocham i tak Cię nienawidzę!
Dec 14, 202120:32
#11 „Jak komunikować trudne decyzje?”

#11 „Jak komunikować trudne decyzje?”

Opis odcinka:

Brak awansu, brak podwyżki, zmiana celów, konieczność skrytykowania, dołożenia kolejnych zadań, zwolnienie... To tylko parę przykładów trudnych decyzji, z którymi liderzy mierzą się niemalże każdego dnia. Podjęcie trudnej decyzji to dopiero początek drogi. Dla wielu konieczność zakomunikowania jej pracownikom stanowi spore wyzwanie. Dlatego w 11. odcinku chcę Cię pokierować w tym, jak możesz robić to skutecznie, albo skuteczniej niż do tej pory. Zdradzę Ci jak takie trudne rozmowy prowadzić, jak takie niełatwe informacje przekazywać, żeby (co tutaj jest ważne!) nie prowokować kolejnych trudnych sytuacji. Zapraszam!

Nov 30, 202126:55
#10 „Pieniądze. Jak o nich rozmawiać z pracownikami?”

#10 „Pieniądze. Jak o nich rozmawiać z pracownikami?”

Czy wiesz, że nie każdy kto pyta o podwyżkę jest motywowany pieniędzmi? Zbliża się koniec roku, a wraz nim podsumowania, plany i rozmowy ewaluacyjne z pracownikami, które czy tego chcemy czy nie, będą dotyczyły również pieniędzy. No właśnie, co jest takiego w rozmowach o pieniądzach, że one bardzo często wzbudzają emocje? Nawet jeśli masz za sobą kilkanaście lat doświadczenia, możesz czuć, że po prostu jest to ciężki dla Ciebie temat. Zgadzam się, że nie jest to prosty kawałek managerski, ale kawałek, z którym możemy sobie poradzić. Dlatego na potrzeby dzisiejszego odcinka wybrałam kilka takich sytuacji, z którymi, mogę śmiało powiedzieć, mierzy się większość szefów. Poodkrywam to o czym czasami milczymy, ponazywam to o czym może myślisz, a nie zawsze masz ochotę przerabiać sam ze sobą. Dowiesz się również dlaczego nie jest prawdą, że większość pracowników zatrzyma tylko podwyżka. Pomogę Ci przygotować pracowników do rozmowy o pieniądzach i wskażę kwestie, o których powinien pamiętać każdy lider zespołu.                                                                                                                                      Zapraszam, zaczynamy!

Linki do stron wymienionych w tym odcinku podcastu:

https://effectiveness.pl/

https://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_O%27Leary

https://peoplekeys.com/

http://www.mtbiznes.pl/b2506-sila-roznic-w-zespole.htm


Nov 16, 202122:52