Skip to main content
Spotify for Podcasters
Faldynovic podcast

Faldynovic podcast

By Ota Faldyna

Naše rodinné povídání o knížkách.
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Posezení u knihy #1: Důmyslné umění, jak mít vše ... na banánu (Mark Manson)

Faldynovic podcastJan 29, 2021

00:00
20:17
Valentýnský speciál !

Valentýnský speciál !

V této speciální epizodě mluvíme o knize, která ještě není celá, vzniká v průběhu našeho vztahu z různých druhů příspěvků, které do ní zařadíme. Dozvíte se, kdy jsme ji začali psát, které momenty našeho vztahu mapuje a taky proč do ní zařazujeme i ty ne úplně hezké momenty naší společné historie. Příjemný poslech! 
Feb 14, 202234:49
Posezení u knihy #9: Síla zranitelnosti

Posezení u knihy #9: Síla zranitelnosti

Knihu Síla zranitelnosti bych zařadil do knihy o kategorie populární psychologie. Zranitelností se pak myslí ochota něco zkusit, nabít si dost možná ústa; prostě to zkusit. To je něco, co se tak nějak stále více vytrácí. Chceme být nezranitelní, korektní. To je fajn, ale potom člověk přichází o blízkost druhých, protože jsme tam moc uvnitř své vlastní ulity, že na nás sice nikdo nemůže, ale ani my pak nemáme blízko spojení s druhými. A tak jsme sami.  Být zranitelný znamená "jít na rande po rozvodu, založit firmu, být propuštěn z práce, zkoušet něco nového, otěhotnět po potratu, iniciovat sex s manželem / manželkou nebo podobně (nevíš, s jakou se setkáš odezvou)" a tak dále.  Když se to nepovede, objeví se stud. Každý ho má a nikdo o něm nemluví. Muži a ženy ho prozívají různě (jak autorka hezky popisuje). Stud je nám nepříjemný a tak se mu bráníme různě - hlavně o něm nemluvíme, což je ale jediná efektivní obrana.  Tolik k obsahu. Doporučuji si knihu přečíst, hlavně pokud chcete jít do něčeho nového, bláznivého, zkrátka riskujete svou zranitelnost. Kniha vám může být návodná v tom, jak se vytvářet záchranné sítě jiným způsobem než snahou vyhnout se zranění.  S pozdravy faldynovic.cz 
Dec 17, 202133:51
Posezení u knihy #8: Hrabě Monte Cristo

Posezení u knihy #8: Hrabě Monte Cristo

Další kniha, kterou jsme si vzali na paškál je Hradě (de)Monte Cristo. V tomto díle se dozvíte, zda a pokud ano, tak to přesně Hrabě (de)montoval. Dozvíte se, o čem dílo je a zda má smysl ho čísti a tak.  Tým Falynovic.cz 
Nov 25, 202136:02
Posezení u knihy #7: Bidníci

Posezení u knihy #7: Bidníci

Co takhle trochu klasiky? Kdopak z vás četl Bídníky k maturitě?  Otíček to třebas nestihl, takže se v tomto díle trochu vychytřil.  Enjoy! 
Sep 27, 202121:00
Posezení u knihy #6: J.R.R. Tolkien - otisk křesťanství v jeho díle

Posezení u knihy #6: J.R.R. Tolkien - otisk křesťanství v jeho díle

Dostali jsme dotaz, jakže je to s tím Tolkienem. Ono totiž Pána prstenů zná každý, ale ne každý ví, jak vzniknul, co utvářelo autora i dílo samotné. Pro našeho posluchače může být překvapením, že by mohly být v díle Tolkiena nějaké náznaky křesťanství.  Co se do podcastu nevešlo, najdete v článku Sloužím tajnému ohni. 
May 09, 202138:33
Posezení u knihy #5: Čtyři dimenze písničkáře - aby si tvoje album poslechl i někdo další, než tvoje máma

Posezení u knihy #5: Čtyři dimenze písničkáře - aby si tvoje album poslechl i někdo další, než tvoje máma

Vím, jak obtížné je dnes zaujmout svojí hudební tvorbou publikum, které o tobě ani neví. Proto, když narazil na knížku 4D písničkáře, doposlouchal jsem jí do konce a udělat podcast. Vážně bych si totiž přál, aby tvoje album poslouchal i někdo další než tvoje máma a jeden kámoš.  ...  Knížka je vlastně o tom, že písničkáři, aby byli úspěšní, se musí zaměřit nejen na hudbu samotnou, ale i na další čtyři rozměry světa kolem nás, jinak to nebude fungovat. Krom toho, kniha obsahuje hodně praktických rad - třeba jak formulovat ty tři věty nahoře. Jedná o tzv. tří-větový nadhoz na sociální síť - krátký, stručný a pochopitelný, co vzbudí zaručeně odezvu... To je jen jedna z mnoha věcí, co jsem z knížky získal. Tak si to poslechni!  Co se do podcastu nevešlo, najdeš zde - link.   V případě zájmu, poslechni moje album - link. 
Apr 01, 202131:45
Posezení u knihy #4: Philip Pullman - pálit či nepálit (jeho knihy)?

Posezení u knihy #4: Philip Pullman - pálit či nepálit (jeho knihy)?

Máme tu další díl podcastu Oty a Mini, dnes na téma "pálit, či nepálit", aneb až se tě zima zeptá, co jsi četl v létě...  Téma pálit, či nepálit (knihy) v sobě skrývá řadu dalších otázek! Například jak je kniha tlustá, nebo jestli její papír není vhodný i pro jiné účely.  Jak jsme si nakonec odpověděli, to se dozvíte v podcastu...  Co se do podcastu nevešlo, najdete zde:  https://milana.faldynovic.cz/ctenarak/jeho-temne-esence/  https://milana.faldynovic.cz/clanky/biblicke-motivy-v-trilogii-jeho-temne-esence/ 
Mar 12, 202117:07
Posezení u knihy #3: Faktomluva, aneb jak jsem se mýlil

Posezení u knihy #3: Faktomluva, aneb jak jsem se mýlil

Před časem jsem napsal Píseň o blahobytu, inspirovanou myšlenkou světové vesnice, která říká, že kdyby na světě žilo 100 lidí, jen asi 8 ze sta by si mohlo vybrat, co budou jíst... Faktomluva mě z toho vyvedla. V čem přesně jsme se mýlil, najdete na mém blogu zhruba do týdne mém blogu na https://ota.faldynovic.cz/category/co-se-do-podcastu-neveslo/  Dále doporučuji stránky autora knihy https://www.gapminder.org/dollar-street  Kniha samotná je k dostání třeba zde:  https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/faktomluva-deset-duvodu-proc-se-mylime-v-pohledu-na-svet-a-proc-jsou-veci-lepsi-nez-vypadaji-109187084  Za mě je tato kniha výborný společník v době pandemie - pomůže vám udržet si zdravý rozum o něco lépe. 
Feb 25, 202118:33
Posezení u knihy #2: Harry Potter - kouzla, čáry a my

Posezení u knihy #2: Harry Potter - kouzla, čáry a my

Moje žena má moc ráda Harryho Pottera a musím říct, že má do jisté míry kouzelnické schopnosti. Například dovede nakrmit za pětikorunu za měsíc čtyřčlennou rodinu. Jak k tomu všemu přišla? Poslechni se její příběh cesty do světa fantazy.   Vše, co se do podcastu nevešlo najdete zde: https://milana.faldynovic.cz/clanky/muze-krestan-cist-harryho-pottera/  Na co se můžete těšit příště? Koukneme se na knihu s názvem Faktomluva, což se nám bude hodit při současné pandemii a koukneme se na to, jak se dnes a denně principy v knize popsané vidíme na jednáních vlády nebo pohádkách od Marvelu (Avengers). 
Feb 12, 202120:28
Posezení u knihy #1: Důmyslné umění, jak mít vše ... na banánu (Mark Manson)

Posezení u knihy #1: Důmyslné umění, jak mít vše ... na banánu (Mark Manson)

Je to tu! Náš první #faldynovic podcast o knížkách které čteme.  Dnes to bude o knize s názvem tak nějak na hraně. Více na odkazu níže:  https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/dumyslne-umeni-jak-mit-vsechno-u-prdele-26522385 O tom, co se do podcastu nevešlo se dozvíte zhruba do týdne na blogu https://ota.faldynovic.cz/uncategorized/dumyslene-umeni-aneb-co-se-do-podcastu-neveslo/
Jan 29, 202120:17