
Rodinné podnikanie
By FONDATI & PARTNERS, SUBIN & PARTNERS, Advokátska kancelária MCL

Rodinné podnikanieAug 30, 2023

Dynamika súrodeneckých vzťahov v rodinnej firme
Zdravú dynamiku vzťahov potrebujeme tak pri budovaní biznisu ako aj pri jeho riadení rodinnými príslušníkmi. Každá firma zrkadlí svojho majiteľa, jeho očakávania a štýl riadenia však často narazia na odlišné predstavy nástupníckej generácie. Ako tieto situácie zvládnuť s úctou a s rešpektom sa rozprávala koučka Andrea Vadkerti so súrodencami, spolumajiteľmi Zubnej kliniky Petramed, Danielou Sokol a Petrom Džupom mladším.

Od nápadu k nehmotnému majetku alebo načo je komu patentový zástupca
Téma nášho letného podcastu súvisí na prvý pohľad s rodinným podnikaním len okrajovo. Keď však náš hosť, Radovan Čechvala z patentovej a známkovej kancelárie inventa, naznačí základný rámec práv duševného vlastníctva, zistíme, že ochrana duševného vlastníctva je oblasťou, ktorá je v rôznych formách prítomná v podnikaní mnohých rodinných firiem. Zistíme, že trendy ovplyvňujú aj inak pomerne rigidný segment práva. Dozvieme sa, ako sa oblasť ochrany duševného vlastníctva vyrovnáva s rastúcim vplyvom umelej inteligencie, ako aj to, že získanie patentovej ochrany ešte nie je zárukou monetizácie produktu.

Aj majitelia rodinných firiem sa pýtajú, kam dnes investovať
Dnešná ekonomická situácia prináša opäť niečo nové a dosiaľ nepoznané. V roku 2022 sme boli spoločne svedkami globálnej inflácie, akú si pamätajú skutoční pamätníci, sledovali sme následný bezprecedentný rast úrokových sadzieb, reakcie kapitálových trhov a dopady na podnikanie. V dnešnom podcaste, ktorého hosťom je hlavný ekonóm Privatbanky Richard Tóth, sa pozrieme na možný vývoj do budúcnosti, a to s ohľadom na podnikanie, ale aj na kapitálové trhy a ich vývoj.

Ľudia sú to najcennejšie, čo máme
Práca s ľuďmi nie je len povinná administratíva a sem-tam inzerát na internete. To, čo stačilo mnohým rodinným firmám v minulosti, musia dnes rozšíriť o vzdelávanie, rozvoj, personálny marketing, hodnotiace pohovory a ďalšie témy. Doba je rýchla a práca s talentmi sa stáva súčasťou stratégie každej firmy, tie rodinné nevynímajúc. O tom ako nastaviť moderné procesy v oblasti HR v menšej alebo strednej firme sa Mario Fondati porozprával s Katarínou Baculákovou zo zubnej kliniky Petramed v Čadci a Luciou Plačkovou, senior konzultantkou pre Human Capital Management v spoločnosti FONDATI & PARTNERS.

Filantropia v rodinných firmách
Čo je to filantropia? Ako s ňou začať? Sú alebo nie sú na Slovensku filantropi? Prečo o nich nepočujeme/nečítame? Ktoré oblasti radi podporujú slovenské rodinné firmy a podnikatelia? Mario Fondati a Michal Šubín sa na tému filantropie v rodinných firmách porozprávali s výkonnou riaditeľkou Nadácie Pontis Martinou Kolesárovou.

Zmena ako predpoklad rozvoja alebo Ne-rodinný podnik s inšpiratívnym príbehom
S Marcelom Vassom, CEO spoločnosti ETARGET, sme sa rozprávali o strategickom myslení vlastníka versus manažéra-operatívca. Hovorí o tom, aké dôležité je precízne formalizovať vzťahy, aj keď v spoločnosti zatiaľ všetko hladko funguje, ale taktiež o „can-do attitude“ a o tom, že zmena, ktorá sa spočiatku javí ako likvidačný zásah, môže rozvinúť schopnosť firmy rýchlo adaptovať svoje služby na aktuálne potreby trhu a stáť pri zrode konkurenčnej výhody.

Riziká podcenenia manažérskeho nástupníctva
Nefungujú vám procesy? Vaši ľudia sú vyhorení a frustrovaní? Nemáte na nič čas? Trh a konkurencia vám uteká? Nestíhate inovovať? Finančné výsledky nie sú pozitívne? Možno ste podcenili generačnú výmenu pri riadení firmy. Mario Fondati rozpráva o chybách pri nástupníckom procese a odporúča, na čo sa zamerať, aby ste tento strategický proces zvládli.

Oceňovanie firiem a nehnuteľností
V rámci našich diskusií na tému rodinného podnikania sme sa tentoraz vydali do Prahy s cieľom prediskutovať problematiku ocenenia firiem a nehnuteľnosti. Naše pozvanie prijali zástupcovia jednej z najväčších znaleckých kancelárii v ČR – Rudolf Hajek a Jiří Skotnica z RSM ČR&SK. Michal Šubín, Head of Family Office, RSM, s nimi diskutoval o problematike ocenenia oboch segmentov, dopade covidu na ceny firiem a nehnuteľností, o východiskách, z ktorých znalci vychádzajú pri určení hodnoty, ako aj o tom, či je dobré, ak vlastník vie, čo má čakať.

Príbeh kliniky rodinného lekárstva MyDOCTOR+
MUDr. Peter Lipovský sa po skončení úspešnej kariéry v medzinárodnej farmaceutickej firme pustil do rozbehnutia vlastného biznisu - kliniky rodinného lekárstva pod značkou MyDOCTOR+. Pod celou myšlienkou je výrazne podpísaná jeho manželka Ingrid, ktorá je dlhoročnou zdravotnou sestrou a vie, ako funguje ambulantný svet. O rozbehnutí firmy, fungovaní v časoch covidu, ale aj rodinných vzťahoch, inováciách v zdravotníctve a firemnej vízii sa s oboma manželmi, ako aj ich synom Lukášom, porozprával Mario Fondati.

Nástupníctvo v zubnej klinike PETRAMED
„Zubárinu som išiel študovať tak nejako automaticky, ale po nástupe do firmy ma viac zlákal manažment,“ hovorí Peter Džupa mladší, výkonný riaditeľ zubnej kliniky PETRAMED v Čadci. Zakladateľ rodinnej firmy Peter Džupa starší dodáva: „Ja postupne redukujem odbornú činnosť a venujem sa prednášaniu pre študentov a rozvíjaniu vzťahov.“ Ako sa uživí zubná klinika so 70 zamestnancami v menšom meste, čo ich ešte čaká v procese generačného transferu, ale aj o budúcnosti zubárskeho remesla na Slovensku sa s oboma spolumajiteľmi porozprávali Michal Šubín a Mario Fondati.

Nástupníctvo a druhý život zakladateľa v MINIT SLOVAKIA
"Na prvom mieste je firma, nie moje osobné záujmy," hovorí zakladateľ úspešnej rodinnej firmy MINIT SLOVAKIA František Ambrovics v súvislosti s už dokončeným procesom nástupníctva. Jeho syn a nový líder Ladislav Ambrovics dodáva: "Po mojom nástupe som nikomu neprebral miesto. Prevzal som agendu, ktorú nikto nerobil alebo nechcel robiť." O vzájomnej komunikácii a spolupráci, ale aj o "druhom živote" zakladateľa po odovzdaní operatívy sa s oboma spolumajiteľmi porozprávali Mario Fondati a Michal Šubín.

Rodinné podnikanie v agende Združenia podnikateľov Slovenska
Prvé rodinné podniky začali na Slovensku vznikať koncom roku 1989 a v rovnakom období vznikla prvá profesná organizácia, ktorá sa podnikaniu na Slovensku venuje – Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS). S jeho prezidentom Jánom Solíkom sme sa rozprávali o aktivitách združenia v prospech rodinného podnikania, nových výzvach, ktoré minulý rok skomplikovala korona, ale aj o pláne obnovy a legislatívnych zmenách, ktoré rodinné podniky netrpezlivo čakajú.

Vzťahy, talent a ego v podnikateľských rodinách
Ako oddeliť rodinné roly od biznis rolí? Prečo komunikácia v podnikateľských rodinách často viazne? A ako manažovať rozdielne generačné očakávania? O emóciách, vzťahoch, hľadaní motivácie, princípoch budovania dôvery, ale aj vplyve ega a talentu na rodinné podnikanie diskutujú egokoučka a leadership konzultantka Andrea Vadkerti a poradcovia Michal Šubín a Mario Fondati.

Výchova a rozvoj druhej generácie
Kedy začať s deťmi debatovať o rodinnom biznise? Dať im voľnosť alebo ich cielene rozvíjať pre potreby firmy? Ako naplánovať ich príchod do firmy a dávkovať im zodpovednosti už priamo pri jej riadení? Mario Fondati diskutuje so zástupcami nástupníckej generácie vlastníckych rodín Katarínou Lapkovou z Matador Group, Slavomírou Raškovič z firmy FIRES a Jurajom Lunterom z ALFA BIO.

Spolupráca majiteľa s externým manažérom
Zakladateľ rodinnej firmy sa chce odbremeniť od riadenia operatívy, ale zároveň žiadny manažér nie je dosť dobrý, aby to robil presne tak, ako on chce. Ako vybrať toho správneho a nastaviť spoluprácu tak, aby mal manažér dostatok kompetencií a zároveň si majiteľ zachoval kontrolu nad dianím vo firme? O fungovaní tandemu majiteľ firmy - externý manažér sa Mario Fondati porozprával so skúsenými manažérkami Janou Račkovou a Zuzanou Száraz a pohľadom psychológa a manažérskeho poradcu diskusiu obohatil Róbert Čierňava.

Štruktúra a výhody rodinného holdingu
Každé rodinné podnikanie prechádza svojimi vývojovými štádiami. Na začiatku je to predovšetkým o vyhľadávaní a využívaní príležitostí, neskôr podnikanie rastie a pomaly dozrieva a prichádza čas poupratovať, konsolidovať a stabilizovať. Vhodným nástrojom konsolidácie rodinného podnikania a majetku je rodinný holding. V ďalšej časti podcastu Rodinné podnikanie sa Michal Šubín z Family office spoločnosti RSM CZ&SK a Matej Firický, partner advokátskej kancelárie MCL spoločne podelia s praktickými skúsenosťami týkajúcimi sa motivácie a cieľov spojených s konsolidáciou rodinného majetku a budovaním rodinného holdingu.

Proces nástupníctva v MEDEKO CAST
Spoločnosť MEDEKO CAST z Považskej Bystrice je na trhu už 26 rokov a za ten čas sa vypracovala na jednu z popredných firiem v oblasti zlievarenstva na Slovensku aj v širšom regióne. Jej zakladateľ Pavol Demáček sa s nami podelil o skúsenosti ako pritiahol deti do firmy, ako neskôr naštartovali proces nástupníctva a čo mu prinieslo odovzdanie operatívneho riadenia firmy ďalšej generácii. Jeho dcéra Kristína Lang nám priblížila svoju motiváciu spojiť svoju budúcnosť s firmou svojich rodičov, ale aj praktické poznatky o tom, ako funguje model s dvoma riaditeľmi a aké roly si rozdelili piati členovia majiteľskej rodiny.

Proces nástupníctva v rodinných firmách
Slovenské rodinné firmy prechádzajú generačnou výmenou. Na čo sa musia pripraviť pri plánovaní tohto procesu? Aké sú riziká jeho nezvládnutia? V pravidelných podcastoch vám prinesieme príbehy slovenských rodinných firiem a s ich majiteľmi, či ďalšími hosťami budeme diskutovať o tom, ako riešia proces nástupníctva, správy majetku, či riadenie firmy.