
Értékek útján – 1. állomás: Hetény
By Felvidéki Értékek

Értékek útján – 1. állomás: HetényMar 30, 2023

Értékek útján – 18. állomás: Értéktár
A Felvidéki ÉrtéktárrólLucza Enikő pedagógus beszélget Rancsó Andreával a Felvidéki Értéktár Bizottság elnökasszonyával az értéktár tevékenységéről.

Értékek útján – 17. állomás: Nofene
Nofene

Értékek útján – 16. állomás: Az árvízről és a kastélyról
Sárik Szilvia nagypapájával, Csicsai Kálmánnal beszélget az árvíz során megélt gyermekkori élményekről. Markuszek Kristóf pedig az őrsújfalusi Darányi kastély nyomában jár. Segítségére Markuszek Katalin volt.
Támogató: Kultminor

Értékek útján – 15. állomás: Gútaiak egy erdélyi és komáromi monda nyomában
Halász Rebeka és Polák Zsófia egy erdélyi és egy komáromi mondát mutatnak be a hallgatóknak.
Támogató: Kultminor

Értékek útján – 14. állomás: Szatmári népmonda és a Békavár
Tóth Máté és Vörös Anna Gútaiak. Egy szatmári népmondát és a Békavárat mutatják be nekünk.
Támogató: Kultminor

Értékek útján – 13. állomás: A tőkési ágról és a vízimalmokról
Heizer Botond és Kálmán Bence Vásárútról érdekes témával foglalkoznak. Bemutatják a Kis-Duna tőkési ágát és a vízimalmok történetét.
Támogató: Kultminor

Értékek útján – 12. állomás: A Komáromi várról és a Baranyai családról
A búcsi lányok, Fodor Zsófia a Sándor Réka a komáromi vár történelmi legendájáról és a marcelházi Baranyai családról beszélgetnek.
Támogató: Kultminor

Értékek útján – 11. állomás: Almágy
Fábián Réka és Hanyus Regina Almágy mondáiról beszélgetnek.
Támogató: Kultminor

Értékek útján – 10. állomás: Csicsó 2
Az Összetartozás éve projekten belül megvalósított Öt határon át elnevezésű Kárpát-medencei vetélkedő felvidéki versenyzőinek érték-beszélgetéseit hallhatják. Csécs Enikőtől részletek tudhatunk meg a csicsói református templomról, Komjáthy Dorka pedig a csicsói Zichy-Kálnoky kastélyt mutatja be. Mindkét építmény megtalálható a Felvidéki Értéktár adatbázisában.

Értékek útján – 9. állomás: Kéty
Az 5 határon át Kárpát-medencei vetélkedő célja a külhoni értékek megismertetése és megőrzése, valamint az értéktárak bővítése.
Külhoni és anyaországi magyar általános iskolák 6., 7. és 8. osztályos tanulói többek között rövid podcastok segítségével mutathatták be értékeiket. Ezeket a beszélgetések rendeztük csokorba települések szerint.
Most a kétyi tanulók által készített hangfelvételekbe hallgathatnak bele: Elsőként Bohák Botond a kétyi születésű Bohák Lajos cimbalomkészítőről beszélget testvérével Emesével.
Majd Farkas Laura a szüretről, borkészítésről beszélget nagypapájával Farkas Nándorral.
Hallhatjuk Pákozdi Dorinát is, akinek a 87 éves Kaskó Bözsi néni mesél a kétyi fekete menyasszonyi ruháról.
Tóth Eszter a szövőszékről beszélget Bohák Valériával.
Varga Vivien a régi játékokra volt kíváncsi, ezért megkérdezte nagymamáját, hogyan játszottak régen a gyerekek.

Értékek útján – 8. állomás: Kincskeresők
Rancsó Andrea, a FÉB szakmai alelnökének beszélgetőpartnere Szanyi Mária, a Kincskeresők megálmodója. Témánk maga a konferencia, annak kezdetei, magyarságunk, értékeink. Megtudhatjuk, hogyan fejlődhet egy helyismereti, helytörténeti konferencia, hogyan épülhet be az oktató nevelő munkába, valamint hogyan lehet szerves része az összmagyar kultúrának.

Értékek útján – 7. állomás: Karva
Karvai földbirtokos és nemesi családokról beszélgetünk Zsírosné Hegedűs Magdolnával, Sinkáné Finta Ilonával és Simcsikné Pollák Emíliával. Személyes élmények segítségével közelebbről megismerhetjük a Szarvassy, Hroššó, Botka, Láng és Kuzmik családokat és talán kiderül, hogy van-e alagút a Duna alatt. A beszélgetést a Villa Heten PT Kincskeresői készítették, Nyitra megye támogatásával.

Értékek útján – 6. állomás: Csicsó 1
Bödők Károly, a FÉB titkára beszélget Androvics Adriannával, a Csicsó PT elnökével értékekről, értékmentésről, iskolai és falusi táborokról. Tudjuk-e nevelni gyermekeinket az értékmentésre, értékmegismerésre, egymásra való figyelésre? Megmenthetjük –e magunkat egy az oktatásban használható helyismereti, helytörténeti munkafüzet megalkotásával?

Értékek útján – 5. állomás: Kürt
Kovács Tamás, a Kürti Települési Értéktár egyik alapítója beszélget Kasnyik Tamással a Kürti Borfesztiválról, Sütő Zsolttal a Kürti Kötésfesztiválról, anyával és lányával: Szendi Tündével az értéktáras közösségről, Szendi Erikával a csapatmunkáról és lehetőségekről az értéktári munkában.

Értékek útján – 4. állomás: Bátka
Gyorsan változó világunkban sokszor feledésbe merülnek nagyjaink alkotásai, szokásaink, építészeti értékeink, népi hagyományaink, környezetünk szépségei. Ezen értékek összegyűjtése, rendszerezése és nyilvántartása céljából jött létre a Felvidéki Értékgyűjtő Mozgalom. A Bátkai Települési Értéktár Bizottság elnökét, a helyi alapiskola igazgatóhelyettesét Gyurán Ágnest kérdezte a részletekről Nyitrai Nóra.

Értékek útján – 3. állomás: Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet
Beszélgetés Huszár Lászlóval, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatójával, a Felvidéki Értéktár Bizottság elnökével.

Értékek útján – 2. állomás: Madar
A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet beszélgetésében Szász Veronika, az Édes Gergely Alapiskola igazgatója, Fišer Angéla pedagógus, Zajos Kincső és Rontó Zsolt diákok beszélnek a madari Érték-programról, melynek keretén belül helyismereti, helytörténeti munkafüzetet és olvasókönyvet készítettek. Aki kérdez: Rancsó Andrea, a Felvidéki Értéktár Bizottság szakmai alelnöke.

Értékek útján – 1. állomás: Hetény
A Felvidéki Értéktár Bizottság beszélgetésében Czibor Angelika, Hovany Renáta, Rancsó Andrea és Lucza Ákos beszélget értékekről, iskolai értékfeltárásról és oktató nevelő munkáról, közösségről és jövőképről. Aki kérdez: Kotiers Róza, egyetemista, a Diákhálózat aktív tagja.