Skip to main content
Spotify for Podcasters
Firma bez Ryzyka

Firma bez Ryzyka

By Mariański Group

W dzisiejszych czasach przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na pomyłki. Kluczowa jest współpraca z profesjonalistami i zapobieganie rosnącemu ryzyku. W Mariański Group zapewniamy holistyczne rozwiązania dla każdego przedsiębiorstwa. Wiemy, że interdyscyplinarność doradztwa jest obecnie najbardziej pożądanym wsparciem w rozwoju biznesu.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#48: Grupa VAT – jak skorzystać na wspólnym rozliczeniu?

Firma bez RyzykaMay 17, 2023

00:00
39:54
#48: Grupa VAT – jak skorzystać na wspólnym rozliczeniu?

#48: Grupa VAT – jak skorzystać na wspólnym rozliczeniu?

Podatek od towarów i usług jest dochodem budżetu państwa, od wielu lat pozostaje jedną z bardziej znaczących pozycji w rocznym planie dochodów i wydatków państwa. Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem zgodnie z intencją ustawodawcy jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju gospodarczego. Po zawiązaniu grupy VAT kilku podatników, co najmniej 2-óch, wirtualnie staje się jednym bytem. Podatnicy nadal funkcjonują jako odrębne podmioty (zwłaszcza na gruncie innych podatków, np. dochodowych), natomiast dla celów podatku VAT stają się podatnikiem grupowym. O korzyściach wynikających z założenia grupy vat i o trudnościach tego procesu rozmawiają mec. Aneta Chałat i mec. Krzysztof Cieplucha, adwokaci w Mariański Group.

May 17, 202339:54
#47: ZYSKaj na Firmie Rodzinnej: 2+2=5 ODCINEK 4: Firmy rodzinne skupiają się na przetrwaniu – jak spać bezpiecznie?

#47: ZYSKaj na Firmie Rodzinnej: 2+2=5 ODCINEK 4: Firmy rodzinne skupiają się na przetrwaniu – jak spać bezpiecznie?

Firmy rodzinne skupiają się na przetrwaniu – jak spać bezpiecznie? Jakie bariery w rozwoju biznesu maja firmy rodzinne? Jak zabezpieczyć firmę, by przetrwała na pokolenia? Jak prowadzić biznes w niestabilnym systemie prawno-podatkowym? Jak spać bezpiecznie? O tym, że nie ma innowacyjności i rozwoju bez wolności, a także o tym jak się odnaleźć w ciągłej zmianie i iść do przodu mec. Monika Błońska, Partner w Mariański Group rozmawia z Katarzyną Woszczyną, Wiceprezes Business Centre Club. Pobierz Poradnik z lekkim przymrużeniem oka: JAK NIE ZOSTAĆ PRZESTĘPCĄ

https://marianskigroup.pl/wp-content/uploads/2023/05/jak-nie-zostac-przestepca-poradnik-z-lekkim-przymruzeniem-oka.pdf

May 09, 202329:60
#46: Sporo o Sporach odc. 1 - czyli o rozstaniach wspólników w czasie kryzysu i nie tylko

#46: Sporo o Sporach odc. 1 - czyli o rozstaniach wspólników w czasie kryzysu i nie tylko

Trudna sytuacja ekonomiczna zmusza wspólników spółek do podejmowania trudnych decyzji. Okres prosperity łączył biznesy. Kryzys je dzieli. Spory często przybierają dramatyczny przebieg i dotykają również spraw osobistych. W dzisiejszym odcinku dowiesz się o tym jak zabezpieczyć się przed czarnym scenariuszem. Nasi eksperci - mec. Anita Pardej i mec. Bartosz Rodak - rozmawiają o tym jak przygotować umowę spółki na wypadek rozstania się wspólnika ze spółką. Przedstawiają również sposoby dochodzenia roszczeń pomiędzy wspólnikami – zarówno na gruncie prawa handlowego, jak i prawa cywilnego i karnego.

Apr 26, 202322:58
#45: ZYSKaj na Firmie Rodzinnej: 2+2=5 odc.3 - Sukcesja z sukcesem - Okiem Sukcesora

#45: ZYSKaj na Firmie Rodzinnej: 2+2=5 odc.3 - Sukcesja z sukcesem - Okiem Sukcesora

Uwaga. Premiera.  #ZyskajNaFirmieRodzinnej odc. 3 już jest i czeka na Ciebie. A w nim… Mec. Monika Błońska, Partner w Mariański Group rozmawia z Panem Jerzym Pietruchą, Prezesem Zarządu Grupy Pietrucha  @pietruchagroup6288  o niuansach fundacji rodzinnej, planie/ procesie sukcesji. W dalszej części omawia ten sam temat z mec. Anitą Pardej, która bardzo aktywnie wspiera firmy rodzinne w planowaniu firmy na pokolenia, w budowaniu polskich majątków rodzinnych. Dlaczego ten, nie inny temat rozmowy? Wszystkim nam zależy, by w Polsce powstały takie fundacje jak np.  Fundacja Rockefellera. Warto więc o tym rozmawiać, by wiedzieć na co położyć nacisk i jak się właściwie przygotować. Każdy kto chce poznać tajniki czy znaleźć receptę na to co zrobić, żeby: - firma rodzinna przetrwała w kolejnych pokoleniach, - majątek się tylko i wyłącznie rozrastał, a nie ubożał, - rodzina była silna, nie tylko prywatnie, ale też w biznesie, …. powinien obejrzeć ten odcinek. Zapoznaj się także z naszym testem sukcesora. https://marianskigroup.pl/wp-content/uploads/2023/03/test-sukcesora.pdf Ile razy odpowiedziałeś "nie"? Serwisy Grupy Pietrucha: FB: https://www.facebook.com/PietruchaGroup LI: https://www.linkedin.com/company/pietrucha-group/ Insta: https://www.instagram.com/pietrucha_group/

Mar 29, 202343:03
#44: W podatkach nie ryzykuj. Opinia ekspercka

#44: W podatkach nie ryzykuj. Opinia ekspercka

Kiedy powstają wątpliwości co do podatkowego traktowania zdarzenia/transakcji; w przypadku sporów z fiskusem; przed podjęciem strategicznej decyzji biznesowej gdzie aspekt podatkowy ma decydujące znaczenie – warto sięgnąć po opinię ekspercką.   Kto może być zainteresowany uzyskaniem opinii eksperckiej? Jak można wykorzystać opinie eksperckie? Komu można je przedłożyć? Jaki może być efekt uzyskania opinii eksperckiej? Na te i inne pytania odpowiadają prof. Adam Mariański, adwokat, doradca podatkowy, Partner Zarządzający w Mariański Group i Michał Kłos, doradca podatkowy Dyrektor Pionu Podatków w Mariański Group.

Mar 16, 202319:48
#43 ZYSKaj na Firmie Rodzinnej: 2+2=5 odc.2 - Sprzedać, darować czy założyć fundację rodzinną - słodko gorzkie rozterki polskich firm rodzinnych.

#43 ZYSKaj na Firmie Rodzinnej: 2+2=5 odc.2 - Sprzedać, darować czy założyć fundację rodzinną - słodko gorzkie rozterki polskich firm rodzinnych.

Przeciętny wiek firmy rodzinnej na świecie wynosi 24 lata. Większość takich firm w Polsce, powstałych na początku lat 90, powinna być już po pierwszym transferze pokoleniowym, a sporo z nich już u progu drugiego. W rzeczywistości wiele firm jeszcze nie rozpoczęło tego procesu. Znaczna część sukcesorów nie jest w ogóle zainteresowana przejęciem pałeczki od nestorów. Właściciele firm również nie są skorzy do przekazania władzy.   Do tej pory nie mieliśmy w Polsce instytucji, przy pomocy których przedsiębiorca mógłby planować rozwój swej firmy na pokolenia. Aż do teraz.   22 maja 2023 r. wejdzie w życie Ustawa o fundacji rodzinnej, która wprowadzi do polskiego porządku prawnego instytucję będącą antidotum dla problemów sukcesyjnych i mostem dla transferów pokoleniowych majątków prywatnych i firmowych.  Zapraszam na videopodcast o polskich fundacjach rodzinnych, o tym dlaczego są tak dużą szansą na jak najdłuższe życie polskich biznesów oraz jak znaczący wpływ mogą mieć na budowanie majątków rodzinnych i szczęśliwe emerytury polskich przedsiębiorców. Instytucja ta odpowiednio zastosowana może być ratunkiem dla wielu rodzin, a w przyszłości rodzinnym funduszem inwestycyjnym.   Jeżeli chcesz poznać prawdzie historie i plany ich bohaterów na wykorzystanie fundacji rodzinnej do ochrony biznesu i uregulowania spraw rodzinnych zachęcam do zapoznania się z e-bookiem:   "Fundacja rodzinna – podstawowy instrument budowy firmy na pokolenia – prawdziwe historie"  https://marianskigroup.pl/wp-content/...

Mar 01, 202339:15
#42: 3…2…1… Fundacja rodzinna w Polsce już za chwilę

#42: 3…2…1… Fundacja rodzinna w Polsce już za chwilę

6 lutego br. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o fundacji rodzinnej. Przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że już w maju możliwe będzie założenie polskiej fundacji rodzinnej. Zasadniczym celem ustawy jest wzmocnienie narzędzi prawnych do budowy firm na pokolenia poprzez dodatnie do systemu prawa instytucji fundacji rodzinnej jako podmiotu służącego do gromadzenia rodzinnego majątku i pozwalającego na zatrzymanie go w kraju dla przyszłych generacji. Podczas rozmowy nagranej z lekkim wyprzedzeniem, w czasie kiedy ustawa oczekiwała na prezydencki podpis, o polskiej odsłonie fundacji rodzinnej rozmawiają prof. Adam Mariański i mec. Anita Pardej. 

Bądź z nami na bieżąco. Posłuchaj. #fundacjerodzinnewpolsce #ustawapodpisana

Feb 15, 202323:32
#41: ZYSKaj na Firmie Rodzinnej: 2+2=5 odc.1 - Dlaczego czasem warto sprzedać firmę rodzinną?

#41: ZYSKaj na Firmie Rodzinnej: 2+2=5 odc.1 - Dlaczego czasem warto sprzedać firmę rodzinną?

99% wszystkich polskich przedsiębiorstw stanowią firmy od mikro do średnich. Aż 99%. Większość to firmy rodzinne.

Tymczasem zmiana pokoleniowa, która właśnie następuje, dla wielu z nich stanowi poważny problem. Szczególnie, gdy nie ma następcy zainteresowanego przejęciem biznesu, a także gdy zainteresowany tym następca nie posiada odpowiedni kompetencji. Remedium może być sprzedaż firmy.

Pierwszy odcinek w cyklu "ZYSKaj na Firmie Rodzinnej 2+2=5" poświęcamy korzyściom i ryzykom związanym z procesem przekazania firmy zewnętrznemu inwestorowi.

Rozmawiają Monika Błońska, Partner w Mariański Group i Andrzej Wyród, Partner Zarządzający w EuroMerger.

Jan 31, 202336:02
#40: Patenty i inne prawa wyłączne

#40: Patenty i inne prawa wyłączne

Po co się patentuje i jak wygląda cały proces? Kto udziela patentów i jakie są rodzaje praw wyłącznych? Kto to jest rzecznik patentowy oraz jak go znaleźć i wybrać. Na te oraz inne pytania, w dzisiejszym odcinku Firmy bez Ryzyka odpowiadają mec. Aneta Chałat oraz rzecznik patentowy Jan Szuta

Dec 07, 202230:51
#39: Jak nie zapraszać urzędu do firmy - Kontrole 2023

#39: Jak nie zapraszać urzędu do firmy - Kontrole 2023

Bieżący rok w zakresie podatków – to swoiste tornado – zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany – a dodatkowo następujące w błyskawicznym tempie poprawek, korekt i ulepszeń. Polski Ład wprowadził liczne modyfikacje i nowe przepisy, które będą miały bezpośrednie zastosowanie do kontroli, a w ich następstwie do postępowań podatkowych.

Zapraszamy do wspólnego prześledzenia trendów w kontrolach w 2023 roku, a także najczęstszych błędów jakie popełniają podatnicy – zapraszając tym samym organy na kontrolę. Rozmawiają mec. Bartosz Rodak oraz mec. Monika Wolska-Bryńska.

Nov 23, 202222:34
#38: Ochrona znaków towarowych w Internecie

#38: Ochrona znaków towarowych w Internecie

Znaki towarowe są oznaczeniami stosowanymi w handlu, służącymi do identyfikacji produktów i usług konkretnego przedsiębiorcy. W dzisiejszym odcinku Profesor Adam Mariański oraz mec. Aneta Chałat porozmawiają o ich ochronie w sieci. W tym odcinku omówimy typy deliktów polegające na naruszeniu prawa do znaku towarowego w Internecie. Prowadzący powiedzą też o tym, jak im przeciwdziałać.

Nov 09, 202223:11
#37: Dlaczego warto zarejestrować znak towarowy

#37: Dlaczego warto zarejestrować znak towarowy

Znaki towarowe są oznaczeniami stosowanymi w handlu, służącymi do identyfikacji produktów i usług konkretnego przedsiębiorcy. Czy warto je rejestrować? W tym odcinku na ten temat rozmawiają Prof. Adam Mariański oraz mec. Aneta Chałat.

Oct 26, 202222:35
#36: Pałacyk+ - jakie zmiany będą w przepisach od 2023, co można jeszcze w tym roku zrobić

#36: Pałacyk+ - jakie zmiany będą w przepisach od 2023, co można jeszcze w tym roku zrobić

W dzisiejszym odcinku Prof. Adam Mariański i mec. Bartosz Rodak rozmawiają o uldze dotyczącej zabytków. Jeśli chcesz wiedzieć jak wyglądają dotychczasowe przepisy i jakie są największe problemy praktyczne oraz co zmieni się od 2023 roku ten odcinek jest dla Ciebie. Zapraszamy do audycji.

Oct 12, 202213:18
#35: Dobra niematerialne przedsiębiorcy – dlaczego warto je chronić?

#35: Dobra niematerialne przedsiębiorcy – dlaczego warto je chronić?

Dobra niematerialne przedsiębiorcy to wszelkiego rodzaju wytwory o twórczym charakterze. Mogą niekiedy stanowić najcenniejszy składnik majątku. Dlaczego warto chronić wartość intelektualną? Jak należy to prawidłowo robić oraz jakie niesie to za sobą korzyści i gwarancje dla przedsiębiorcy?Zapraszamy do odsłuchania rozmowy, w której  prof. Adam Mariański oraz mec. Monika Wolska Bryńska (dyskutując) odpowiadają na te i inne pytania.

Sep 28, 202214:44
#34: Sankcje przeciwko Rosji i Białorusi w praktyce

#34: Sankcje przeciwko Rosji i Białorusi w praktyce

Inwazja Rosji w Ukrainie trwa i na razie nie widać symptomów zapowiadających zmianę tej sytuacji. Wielu przedsiębiorców, którzy prowadzili interesy z Rosją i Białorusią boryka się z problemami takimi jak: zakłócenia w łańcuchach dostaw, spadek sprzedaży czy konieczność lub potrzeba zerwania umów ze wschodnimi partnerami. Pozostając w relacjach biznesowych Rosją i Białorusią należy pamiętać także o sankcjach, które zostały wprowadzone przez UE, Wielką Brytanie oraz USA. Z uwagi na pospiech, w którym były wprowadzone zmiany, występują problemy z jakością przepisów sankcyjnych. O skutkach z tym związanych oraz o możliwych rozwiązaniach rozmawiają Prof. Adam Mariański oraz mec. Bartosz Rodak.

Sep 14, 202220:58
#33: Krajowy system e-faktur - ewolucja czy rewolucja

#33: Krajowy system e-faktur - ewolucja czy rewolucja

Podatnicy jeszcze nie otrząsnęli się ze zmian, które wprowadził polski (nie)ład a przed nimi mała rewolucja czyli Krajowy System e-faktur.

KSeF ma służyć usprawnieniu bieżącej kontroli nad operacjami gospodarczymi przedsiębiorców, ale też zmniejszeniu liczby kontroli dokonywanych w siedzibach firm.

Czy system jest obowiązkowy i od kiedy wchodzi w życie? Co to jest faktura ustrukturyzowana i jakie są różnice pomiędzy fakturą elektroniczną a faktura ustrukturyzowaną? Czy faktura papierowa przestanie istnieć?

Na te oraz inne pytania odpowiedzą Prof. Adam Mariański oraz doradca podatkowy Iwona Biernat-Baran.

Aug 24, 202226:24
#32: Jak przygotować się do sporu między wspólnikami spółki osobowej

#32: Jak przygotować się do sporu między wspólnikami spółki osobowej

Dobór wspólników w perspektywie przyszłej współpracy w spółce osobowej (osobista wieź wspólników) czy właściwy dobór spółki do charakteru prowadzonej działalności gospodarczej (również pod kątem podatkowym), to prosty przepis na udaną spółkę osobową. Z naciskiem na duże zaangażowanie wspólników w działalność. Skład osobowy ma  większe znaczenie niż kapitałowe zaangażowanie wspólników. Znajduje to odzwierciedlenie w kodeksowej regulacji prowadzenia spraw spółki oraz jej reprezentacji. Dowiedz się, co zrobić kiedy pojawi się konflikt między wspólnikami spółki. Rozmawiają prof. Adam Mariański oraz mec. Aneta Chałat.

Aug 10, 202219:01
#31: Trudne czasy dla przedsiębiorców – co robić gdy nasza firma popadła kłopoty finansowe

#31: Trudne czasy dla przedsiębiorców – co robić gdy nasza firma popadła kłopoty finansowe

Nastały trudne czasy dla przedsiębiorców. Inflacja, wzrost cen oraz niestabilna sytuacja polityczno-gospodarcza są źródłem poważnych problemów wielu firm. Właściciele wielu przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji zastanawiają się nad sensem prowadzenia biznesu w tak niepewnych czasach. Stale zmieniające się przepisy prawa a przede wszystkim tempo wprowadzanych zmian w przepisach podatkowych, nie ułatwiają sytuacji. Czy firmę można przygotować na problemy finansowe? Co robić, gdy nasza firma już w te kłopoty popadła? Rozmawiają prof. Adam Mariański oraz mec. Magdalena Grzywaczewska-Łuczkowska

Jul 27, 202225:11
#30: Alternatywna spółka inwestycyjna - mało popularne i jeszcze bardziej nieznane narzędzie dla przedsiębiorców

#30: Alternatywna spółka inwestycyjna - mało popularne i jeszcze bardziej nieznane narzędzie dla przedsiębiorców

Alternatywna spółka inwestycyjna to mało znane wśród polskich przedsiębiorców narzędzie inwestycyjne. Wprowadzone do polskiej legislacji w 2016 roku dopiero teraz zyskuję na popularności za sprawą tegorocznej nowelizacji. Czym jest ASI? Jakie są jej zalety? Czy jest dobrą alternatywą dla funduszy inwestycyjnych? Rozmawiają Prof. Adam Mariański oraz mec. Tomasz Hatylak, Partner w kancelarii PATH Law

Jul 13, 202221:04
#29: Nowelizacja ustawy deweloperskiej - główne założenia

#29: Nowelizacja ustawy deweloperskiej - główne założenia

W związku z galopującą inflacją, a przez to wzrostami cen materiałów budowlanych oraz stawkami podwykonawców z jednej strony, z drugiej natomiast – ciągłym wzrostem stóp procentowych, deweloperzy na rynku polskim muszą borykać się coraz częściej z problemami finansowymi. W branży deweloperskiej już teraz widoczny jest spadek zainteresowania zakupem nieruchomości, co przy jednoczesnym wzroście kosztów inwestycji sprawia, że ich realizacja po prostu przestaje być opłacalna. Stąd też deweloperzy coraz częściej zadają sobie (i nam pytanie): czy mogę się wycofać z już zawartej umowy deweloperskiej? Albo jak się zabezpieczyć przed bankructwem? Od 1 lipca jednak wchodzi w życie nowa ustawa deweloperska, która wprowadza istotne zmiany zarówno dla nabywców, jak i deweloperów. Zmiany omawiają Prof. Adam Mariański oraz mec. Anna Dolińska

Jun 29, 202215:52
#28: Czy spółka jest dobra na wszystko? A jeśli tak to jaka?

#28: Czy spółka jest dobra na wszystko? A jeśli tak to jaka?

Czy istnieje jedna uniwersalna i najbardziej optymalna forma prowadzenia działalności? Co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej formy i dlaczego nie powinna być to jednoosobowa działalność gospodarcza? Na te oraz inne pytania odpowiadają prof. Adam Mariański oraz mec. Monika Błońska.

Jun 15, 202216:55
#27: Podatniku broń się! Fiskus sięga po więcej. Jak skutecznie zabezpieczyć swój majątek?
Jun 01, 202221:52
#26: Wielka cyfryzacja – czyli nowe narzędzia kontroli dla organów w ramach „Polskiego Ładu”

#26: Wielka cyfryzacja – czyli nowe narzędzia kontroli dla organów w ramach „Polskiego Ładu”

W jakie narzędzia wyposażył "wielkiego brata" "Polski Ład", a w jakie dopiero wyposaży? Jakie są trzy zasadnicze oblicza cyfryzacji w Polsce? Czy sztuczna inteligencja ma coś wspólnego z podatkami? Na te pytania odpowiedzą prof. Adam Mariański oraz mec. Bartosz Rodak.

May 20, 202225:51
#25: Holding od nowa. Sytuacja grup spółek w związku z nowelizacją KSH. Co się zmieni?

#25: Holding od nowa. Sytuacja grup spółek w związku z nowelizacją KSH. Co się zmieni?

Holding. Co to takiego i jak się go prowadzi? Na pewno nie warto wzorować się w tej kwestii na prezesie holdingu, bohaterze serialu "Tygrysy Europy". Jak zatem wykorzystać instytucję holdingu wobec wprowadzonych zmian nowelizacją Kodeksu Spółek Handlowych? Na ten temat w najnowszym odcinku rozmawiają prof. Adam Mariański oraz mec. Anita Pardej.

May 04, 202224:35
#24: Jak spać spokojnie będąc prezesem, menadżerem czy wspólnikiem.

#24: Jak spać spokojnie będąc prezesem, menadżerem czy wspólnikiem.

Polska jest najbardziej niestabilnym państwem pod kątem zmienności prawa w Europie. Średnio 2 godziny dziennie powinien codziennie poświęcić przedsiębiorca, by być na bieżąco ze zmianami w prawie. Czy można spać spokojnie? Dlaczego szczególnie nie ufać organom? Dowiedzą się Państwo z dzisiejszego odcinka. Rozmawiają Prof. Adam Mariański i mec. Dawid Tomaszewski.

Apr 20, 202233:05
#23: Dlaczego warto być aktywnym w postępowaniu podatkowym – czyli jak skutecznie bronić się przed fiskusem

#23: Dlaczego warto być aktywnym w postępowaniu podatkowym – czyli jak skutecznie bronić się przed fiskusem

Na organie podatkowym spoczywa podjęcie w toku postępowania wszelkich niezbędnych czynności w celu wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy. Oznacza to, że organy podatkowe są zobowiązane do zebrania z urzędu wszystkich dowodów i wyjaśnienia okoliczności sprawy. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek ten nie jest nieograniczony, co w praktyce oznacza, że podatnik powinien również współdziałać z organami w gromadzeniu dowodów oraz informacji i wyjaśnień. O tym jakie korzyści wynikają z bycia aktywnym w postępowaniu dowodowym rozmawiają prof. Adam Mariański oraz mec. Monika Wolska-Bryńska, Menedżer Zespołu Postępowań w Mariański Group.

Apr 06, 202220:48
#22: Jak się rozliczyć ze wspólnikiem występującym ze spółki osobowej?

#22: Jak się rozliczyć ze wspólnikiem występującym ze spółki osobowej?

Jak wygląda procedura wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej? Jakie są skutki wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej? Jakie są zasady rozliczenia spółki ze wspólnikiem w przypadku ustania członkostwa wspólnika na skutek wypowiedzenia umowy spółki?  Jakie są zasady ustalenia wysokości udziału rozliczeniowego na wypadek wystąpienia wspólnika ze spółki? Na te oraz inne pytania odpowiedzą prof. dr hab. Adam Mariański i mec. Marta Napieralska, radca prawny w Zespole Restrukturyzacji Mariański Group.

Mar 23, 202225:24
#21: Czy przedsiębiorca może "kupić sobie święty spokój"?

#21: Czy przedsiębiorca może "kupić sobie święty spokój"?

W ostatnich latach można zaobserwować zdecydowane zaostrzenie polityki finansowej, w tym zwiększenie skuteczności i dolegliwości prowadzonych kontroli podatkowych, czy celno – skarbowych – nie bez echa pozostają także  rozwiązania wprowadzone przez polski (nie)ład. 

Czy można zapewnić sobie w tej kwestii większe bezpieczeństwo? Czy istnieją sposoby zabezpieczające przed negatywnymi skutkami kontroli? Rozmawiają prof. Adam Mariański oraz mec. Monika Wolska-Bryńska, Menedżer Zespołu Postępowań w MG. 

Mar 09, 202227:51
#20: Jak nie siedzieć za lenistwo?

#20: Jak nie siedzieć za lenistwo?

Czy słyszałeś o zasadzie TANSTAAFL lub o gombrowiczowskiej zasadzie w biznesie? A może o zasadzie szczególnego zaufania – szczególnie nie ufaj organom! Zapraszamy do wysłuchania najnowszej rozmowy Prof. Adama Mariańskiego i mec. Bartosza Rodaka. Ta rozmowa to poradnik z lekkim przymrużeniem oka... jak nie zostać przestępcą.

Feb 23, 202223:40
#19: Powtarzające się świadczenia niepieniężne dla członków zarządu – czy warto ryzykować?

#19: Powtarzające się świadczenia niepieniężne dla członków zarządu – czy warto ryzykować?

Polski Ład utrudnił życie osobom pełniącym określone funkcje w spółkach kapitałowych. W dzisiejszym odcinku Prof. Adam Mariański oraz mec. Dawid Tomaszewski porozmawiają na temat powtarzających się świadczeń niepieniężnych - wynagrodzeniu za pełnione funkcje w spółkach kapitałowych. 

Feb 09, 202214:30
#18: Ceny Transferowe a Transfery Piłkarskie

#18: Ceny Transferowe a Transfery Piłkarskie

Jakie są sankcje za brak obowiązków w obszarze cen transferowych? Czy wystarczy powołać się na brak znajomości przepisów podatkowych?

Brak znajomości przepisów podatkowych, na którą powoływał się światowej sławy piłkarz Leo Messi w 2016 roku wskazując, iż nie miał świadomości że kontrakty wizerunkowe zawierane były z firmami – wydmuszkami w Brazyli, Bezlize, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii prowadziły do uniknięcia opodatkowania na niekorzyść hiszpańskiego fiskusa nie uchroniła go i jego ojca przed karą 21 miesięcy pozbawienia wolności za oszustwa podatkowe.

W dzisiejszym odcinku na temat cen transferowych, obowiązków dokumentacyjnych i możliwych sankcji za niewywiązywanie się z obowiązków oraz o.... ciekawostkach ze świata piłki nożnej rozmawiają Prof. Adam Mariański oraz Ireneusz Ledzion, doradca podatkowy w Mariański Group.

Jan 26, 202224:55
#17: Polski Ład -Nowe Prawo Holdingowe

#17: Polski Ład -Nowe Prawo Holdingowe

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych zakłada m.in. wprowadzenie do polskiego prawa spółek handlowych nowego rozwiązania, tj. tzw. prawa holdingowego. Prawa, które dotyczy relacji prywatno-prawnych pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi. Nowe regulacje mają gwarantować ochronę mniejszościowych wspólników (akcjonariuszy) i wierzycieli spółki zależnej. Wyposażają także rady nadzorcze w narzędzia prowadzenia efektywnego nadzoru korporacyjnego. Rozmawiają Prof. Adam Mariański oraz Mec. Aneta Chałat.

Dec 22, 202121:12
#16: Wszczynanie postępowań karnych skarbowych... kiedy jest "instrumentalne"?

#16: Wszczynanie postępowań karnych skarbowych... kiedy jest "instrumentalne"?

Na temat praktyk organów kontrolnych mówiliśmy nie raz. Dlaczego organy wszczynają postępowania w trakcie toczącego się postępowania kontrolnego lub podatkowego. Dlaczego organy często zwlekają do ostatniego mementu. Na te pytania w dzisiejszym podcaście odpowiadają Prof. Adam Mariański oraz mec. Dawid Tomaszewski.

Dec 08, 202121:58
#15: Praktyczne aspekty dotyczące ochrony sygnalistów

#15: Praktyczne aspekty dotyczące ochrony sygnalistów

Prace na polską ustawą ochrony sygnalistów ciągle trwają.  Czy warto wdrożyć system zgłoszeń wewnętrznych w firmie? Czy brak legislacji w pełni uchwalonej jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko? Jakie wątpliwości mają przedsiębiorcy mają w tym obszarze. Rozmawiają Urszula Bryś, Territory Manager CEE & Germany w WHISTLELINK oraz mec. Bartosz Rodak adwokat w Mariański Group.

Nov 17, 202128:53
#14: Polski Ład - Usługi finansowe a VAT

#14: Polski Ład - Usługi finansowe a VAT

Aktualnie większość usług finansowych świadczonych przez instytucje finansowe korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Opcja opodatkowania VAT dla instytucji finansowych miałaby polegać na możliwości wyboru przez tę instytucję czy transakcje zawierane z innymi podatnikami (B2B) traktować jak dotychczas tj. jako zwolnione od podatku VAT (a konsekwencją tego były brak prawa do odliczenia podatku naliczonego) czy też wybrać opodatkowanie VAT tych transakcji, a co za tym idzie uzyskać prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednocześnie, dla klientów instytucji finansowych będących konsumentami, co do zasady, nic nie powinno się zmienić i nadal powinny one korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Rozmawiają Profesor Adam Mariański oraz Wojciech Słapczyński.

Nov 03, 202118:34
#13: Konsorcjum jako alternatywa dla spółki

#13: Konsorcjum jako alternatywa dla spółki

Konsorcjum – określenie zarówno popularne, jak i będące źródłem wielu pytań. W dzisiejszym podcaście prof. Adam Mariański oraz mec. Anita Pardej wyjaśniają na czym polega instytucja konsorcjum oraz czy współpraca podmiotów w ramach konsorcjum w ogóle może być alternatywą dla spółki prawa handlowego. Wskazują także na praktyczne podatkowe zagadnienia związane z prowadzeniem wspólnego przedsięwzięcia w tej formie.

Oct 20, 202120:51
#12: Polski Ład - Grupy VAT

#12: Polski Ład - Grupy VAT

Podatkowe grupy kapitałowe (PGK) funkcjonują w Polsce od wielu lat i umożliwiają spółkom należącym do takich grup wspólne rozliczanie podatku CIT. Niemniej jednak, pomimo wspólnego rozliczania podatku CIT, aktualnie każda ze spółek musi niezależnie rozliczyć podatek VAT. Polski Ład przewiduje jednak zmianę w tym zakresie. Twórcy Polskiego Ładu postawili sobie  za cel dorównanie do standardów europejskich i uproszczenie rozliczeń VAT dla spółek należących do PGK. Rozmawiają Profesor Adam Mariański oraz Wojciech Słapczyński.

Oct 06, 202125:60
#11: Polski Ład – to o czym się nie mówi, a co wstrząśnie polskimi przedsiębiorcami

#11: Polski Ład – to o czym się nie mówi, a co wstrząśnie polskimi przedsiębiorcami

Polski Ład to hasło, które w ostatnim czasie pojawia się w mediach najczęściej. Niemal każdy przedsiębiorca – ten większy i ten mniejszy – zadaje sobie pytanie, co czeka jego firmę w 2022 roku. Hasła i krótkie informacje pojawiające się w mediach nie odpowiedzą na to pytanie, ale podczas dzisiejszego odcinka spróbują tego dokonać Prof. Adam Mariański. r.pr. Monik Błońska oraz dor. pod. Magdalena Olszewska. 

Sep 22, 202130:08
#10: Estoński Cit – Co zmieni się po polskim ładzie.

#10: Estoński Cit – Co zmieni się po polskim ładzie.

Od 1 stycznia 2021 r. w Polsce obowiązują regulacje w zakresie tzw. estońskiego CIT, czyli ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych. Czy nowa propozycja spotkała się z zainteresowanie przedsiębiorców? Dane wskazują, że nie więc w ramach tzw. polskiego ładu Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany, które mają zwiększyć zainteresowanie programem. Na ten temat rozmawiają Magdalena Olszewska oraz Konrad Dura z Zespołu Podatkowego Mariański Group.

Sep 08, 202125:57
#9: SYGNALIŚCI - procedury wewnętrzne dla dużych podmiotów

#9: SYGNALIŚCI - procedury wewnętrzne dla dużych podmiotów

W grudniu 2021 roku niektóre podmioty mogą być zobowiązane do wprowadzenia procedur wewnętrznych umożliwiających realizację bezpiecznej sygnalizacji (whistleblowing) – zgłaszania nieprawidłowości i niezgodności z prawem. Dyrektywa dotycząca sygnalistów może dla niektórych firm wiązać się z koniecznością głębokiego przeorganizowania funkcjonowania firmy. Procedury z jednej strony mają umożliwić składanie zawiadomień o potencjalnych aktach bezprawnych, z drugiej strony mają zapewnić sposób efektywnego załatwienia sprawy wynikającej z takiego zawiadomienia. Mają także zapewnić ochronę samego sygnalisty, również gdy działa on anonimowo. W dzisiejszym odcinku Prof. Adam Mariański oraz mec. Bartosz Rodak rozmawiają o konieczności przygotowania organizacji od implementacji nowych przepisów.

Aug 25, 202128:54
#8:Połączenie spółek jako ratunek w pandemii

#8:Połączenie spółek jako ratunek w pandemii

W okresie pandemii wielu przedsiębiorców (z różnych branż) zetknęło się z trudnymi i niespotykanymi dotychczas w biznesie sytuacjami. Czy połączenie z innym podmiotem jest rozwiązaniem, które pozwoli przetrwać przedsiębiorstwu znajdującemu się w takiej sytuacji gospodarczej? O aspektach prawnych i podatkowych połączeń porozmawiają prof. dr hab. Adam Mariański oraz mec. Marta Napieralska. Zapraszamy do odsłuchu.

Aug 12, 202119:44
#7:Spółki nieruchomościowe - Nowe obowiązki i zagrożenia

#7:Spółki nieruchomościowe - Nowe obowiązki i zagrożenia

Spółki nieruchomościowe zostały wyróżnione przez rządzących jako podmioty podatkowo podejrzane, a jednocześnie alokujące dość duży majątek. Czym są oraz jakie obwiązki i zagrożenia są z nimi związane. W dzisiejszym odcinku na ten temat porozmawiają Profesor Adam Mariański oraz mec. Bartosz Rodak.

Jul 30, 202127:43
#6: Waluty wirtualne - niewirtualny podatek

#6: Waluty wirtualne - niewirtualny podatek

Współcześnie mamy do czynienia z wyjątkowo intensywnym rozwojem tzw. nowych technologii. Coraz częściej proponowane narzędzia wyprzedzają prawo i stawiają przed prawnikami nowe wyzwania. W tym odcinku eksperci Mariański Group: prof. dr hab. Adam Mariański, mec. Aneta Chałat i starszy konsultant Marta Olewińska rozmawiają o kryptowalutach, aspektach prawnych oraz o opodatkowaniu transakcji kryptowalutami. 

Jul 14, 202139:42
#5: Polski Ład - Niejasne plusy i oczywiste minusy podatkowe

#5: Polski Ład - Niejasne plusy i oczywiste minusy podatkowe

Ogłoszony 15 maja 2021 r. program reform społecznych i gospodarczych przez większość przedsiębiorców kojarzony jest przede wszystkim z likwidacją zryczałtowanej składki zdrowotnej, a co za tym idzie ze znacznym podwyższeniem obciążeń publiczno-prawnych. Jednak nowy Polski Ład to nie tylko podwyżki. Planowane zmiany zakładają wprowadzenie licznych ulg, z których skorzystają zarówno mali jak i duzi przedsiębiorcy.  Co przewidziano w programie? Na ten temat porozmawiają oraz odpowiedzą Profesor Adam Mariański oraz mec. Monika Błońska.

Jun 29, 202128:05
#4: PFR - rozlicz subwencję bezpiecznie

#4: PFR - rozlicz subwencję bezpiecznie

Nadchodzi czas rozliczenia subwencji z PFR. Zgodnie z Regulaminem Programu, podmiot korzystający z subwencji, ma obowiązek złożenia oświadczenia o jego rozliczeniu nie wcześniej niż pierwszego dnia po upływie 12 miesięcy liczonych od dnia wypłacenia subwencji finansowej oraz nie później niż w terminie 10 dni roboczych od upływu 12 miesięcy liczonych od dnia wypłacenia subwencji finansowej. 

Nie należy dokonywać automatycznej akceptacji otrzymanej propozycji. To bardzo istotne, aby skrupulatnie przeanalizować oświadczenie o rozliczeniu subwencji z PFR i zweryfikować dane dotyczące zatrudnienia bądź straty gotówkowej. Z racji tego, iż oświadczenie nie podlega żadnym zmianom lub poprawkom w przedmiocie wyliczenia wyższego umorzenia subwencji z PFR, tylko poprawna kontrola otrzymanej propozycji uchroni Beneficjenta przed stratą w postaci mniejszego umorzenia subwencji.

O wątpliwościach na temat rozliczenia subwencji rozmawiają Profesor Adama Mariański, mec. Monika Błońska oraz mec. Magdalena Grzywaczewska-Łuczkowska.

Jun 29, 202136:32
#3: Koniec Świata Spółek Komandytowych

#3: Koniec Świata Spółek Komandytowych

Wiemy już, że spółki komandytowe zostaną opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych. W uzasadnieniu Ministerstwa Finansów możemy znaleźć, że główny celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. Zamiany wchodzą w życie 1 maja 2021. Czy są alternatywy?

Odpowiedzi na te oraz inne pytania  w trzecim odcinku podcastu Firma bez Ryzyka udzieli Prof. Adam Mariański.

Dec 15, 202017:00
#2: Polskie Fundacje Rodzinne

#2: Polskie Fundacje Rodzinne

Ustawodawca przygotował projekt przepisów dotyczących Polskich Fundacji Rodzinnych. Kto może być zainteresowany skorzystaniem z takiego rozwiązania i komu są potrzebne Fundacje Prywatne? Jakie możliwości dają projektowane przepisy? Czy będą dobrą alternatywą dla zabezpieczenia spadkobrania?

Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie Państwo w drugi odcinku podcastu Firma bez Ryzyka. Opowiada Prof. Adam Mariański.

Oct 27, 202018:19
#1: Estoński CIT

#1: Estoński CIT

Czy polska wersja Estońskiego CIT jest korzystna dla osób, które wypłacają zyski?

Oct 07, 202009:44