Skip to main content
Spotify for Podcasters
Football Club podcasty

Football Club podcasty

By Football Club

Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Football Club #26 Rivalita, peníze i menstruační cyklus. Kapitánky pražských S o ženském fotbale

Football Club podcastySep 06, 2023

00:00
55:55
Football Club #26 Rivalita, peníze i menstruační cyklus. Kapitánky pražských S o ženském fotbale

Football Club #26 Rivalita, peníze i menstruační cyklus. Kapitánky pražských S o ženském fotbale

Kapitánky Sparty a Slavie, Eliška Sonntagová a Diana Bartovičová, vyprávějí před prvním derby letošní sezony o vývoji ženského fotbalu v Česku, ambicích na zahraniční angažmá, ideálních fotbalových trenérech i rizicích zranění vrcholových hráček.

Ještě během závěrečných kol mistrovství světa zahájily české fotbalistky ligovou sezonu. Už ve čtvrtém kole na konci prvního školního týdne dojde na první souboj největších rivalek a adeptek na mistrovský titul. V roli držitelek ceněného doublu vstoupí do úvodního derby ročníku slávistky. Na pražské Letné by se mohla sejít podobná návštěva, která letos v březnu překonáním hranice pěti tisíc diváků stanovila nový rekord nejvyšší soutěže žen. Ve Football Clubu pochopitelně duel Sparta versus Slavia budeme sledovat a do nového dílu podcastu jsme pozvali kapitánky obou družstev.

Diana Bartovičová už víc než 11 let obléká sešívaný dres, a i když má kořeny na Slovensku, perfektní češtinou umí zajímavě povídat nejen o svých začátcích s fotbalem v rodném Trenčíně, ale i o kombinaci vrcholového fotbalu s profesí fyzioterapeutky. Její oponentka, kapitánka Sparty Eliška Sonntagová, je příslušnicí mladší generace hráček, které před několika lety s českou sedmnáctkou zažily domácí Euro v Plzeňském kraji. Se svými letenskými spoluhráčkami se v posledních sezonách musela sklonit před sešívanými rivalkami. Pro letošek jim ale z Edenu přišla velká posila – Tereza Kožárová se pokusí svými góly vrátit korunu pro fotbalové královny Česka na Spartu.

Jaká panuje rivalita mezi oběma tábory a je podobná jako u mužů? Jak se liší zápasy na hlavních stadionech na Letné a v Edenu od obvyklých utkání na Proseku, respektive v Horních Měcholupech? A má nějaký český tým šanci zopakovat loňskou účast Slavie v základní skupině Ligy mistryň?

Řeč pochopitelně přišla i na srovnání podmínek fotbalistek v Česku a na Slovensku a výkonnosti reprezentací obou zemí, vrátili jsme se k mundialu fotbalistek. A pokud vás zajímá, proč právě fotbalistky trpí tak často na tzv. ACL, tedy utržené přední zkřížené vazy, poslechněte si zajímavé vysvětlení Diany Bartovičové. Přejeme příjemný poslech a hodně inspirace a zábavy s Football Clubem!

Sep 06, 202355:55
Football Club #25 Zranění, deprese a neustálý boj s hlavou. Jan Rajnoch a Zdeněk Folprecht o úskalích profifotbalu

Football Club #25 Zranění, deprese a neustálý boj s hlavou. Jan Rajnoch a Zdeněk Folprecht o úskalích profifotbalu

Profesionální fotbal je permanentní zkouška psychické odolnosti, ve které neuspěje každý. Bývalí fotbalisté Jan Rajnoch a Zdeněk Folprecht otevřeně hovoří o vzestupech a pádech jejich bohaté kariéry.

Obtížný přechod do dospělého fotbalu, zdravotní komplikace, cestování po hostovačkách, démon alkoholu, křehké sebevědomí i hledání motivace v životě po fotbale. V dalším pokračování Football Club podcastu si poslechněte upřímnou zpověď bývalých hráčů Jana Rajnocha a Zdeňka Folprechta o nelehkých výzvách profesionální fotbalové kariéry. Rozebírají svůj fotbalový i osobnostní vývoj, vzpomínají na vyrovnávání se s konkurencí, tlakem i neúspěchem nebo přibližují, proč je lákalo přejít na druhý břeh a dělat fotbal z televizního studia. Oba potvrzují, že se jim splnil sen milionů malých holek a kluků – být profi fotbalistou. Zároveň přiznávají, že na úskalí, kterým budou čelit, mohli být připraveni lépe.

Aug 21, 202358:22
Football Club #24 Kouzlo starších stadionů nejde nahradit. Gebrian a Minha o fotbalových chrámech

Football Club #24 Kouzlo starších stadionů nejde nahradit. Gebrian a Minha o fotbalových chrámech

Staré, nebo nové? Ve městě, nebo na periferii? A které jsou vlastně ty nejkrásnější? Architekt Adam Gebrian a sportovní novinář Martin Minha vyprávějí o své lásce k fotbalovým stadionům.

Návštěva fotbalového zápasu nabízí mnohé požitky a jedním z nich může být i samotné místo, kde se daný špíl zrovna odehrává. Stadion. Někde vám vezme dech pohled z nejvyššího patra, odkud se hráči zdají být pouhými figurkami na zelené šachovnici, jinde pohltí atmosféra početně obsazených kotlů za brankami, někdy stačí už pouhý příchod před kolos, tyčící se nad městskou zástavbou.

V Česku mnoho velkých fotbalových stánků není – s kapacitou 10 tisíc a víc jich ve dvou profesionálních soutěžích napočítáte jen sedm. Přesto v roce 2023 zažívají fanoušci, především ti na východě Čech, nebývalý boom – v únoru otevřely kolbiště FK Pardubice a na sklonku léta se zbrusu nové arény dočkají i jejich rivalové z FC Hradec Králové.

Stadiony jsou také jedním z hlavních témat 25. čísla čtvrtletníku Football Club. V něm se dočtete třeba o úpadku legendárního brazilského Maracanã, o nehynoucím kouzlu argentinské La Bombonery, o českém architektovi podílejícím se na stavbě stadionů v arabských zemích (včetně fotbalových staveb pro nedávné MS v Kataru) nebo o tom, kde by mohla pražská Sparta za pár let mít svůj domov.

V návaznosti na poslední texty tištěného Football Clubu vznikl i nový díl podcastu, který je o fotbalových stadionech v nejrůznějších souvislostech. Pozvání přijali dva povolaní hosté – Adam Gebrian, díky kterému spousta lidí začala vnímat stavby a prostor okolo sebe novýma očima, popularizátor architektury a Martin Minha, sportovní fanoušek a autor oceňované podcastové série Českého rozhlasu Stadiony, televizní a rozhlasový moderátor a milovník anglické fotbalové kultury.

Měly by se některé stadiony udržovat uvnitř městské zástavby, nebo je lepší je stěhovat na periferii? Jaký zahraniční stadion uchvátil Adama Gebriana a čím si oblíbil fotbalové chrámy ve Španělsku? A místa v jakých řadách při návštěvě utkání volí Martin Minha, který zkusil přiblížit ducha šestnácti českých prvoligových stadionů prostřednictvím unikátní podcastové série?

Téma stadiony je takřka nevyčerpatelné, vydalo by jistě i na pokračování, ke kterému možná jednou dojde. Posuďte sami, kolik otázek vám ještě zbude po poslechu nejnovějšího dílu podcastu Football Clubu! Příjemný poslech a hezké léto.

Jul 13, 202301:03:01
Football Club #23 Fotbal je univerzální jazyk. Pomáhá i manipuluje

Football Club #23 Fotbal je univerzální jazyk. Pomáhá i manipuluje

O pomoci ukrajinským uprchlíkům, sociální práci s menšinami, lokálních komunitních projektech, ale také sportswashingu a ovlivňování veřejného mínění vyprávějí publicista a marketér Vojtěch Raiman a manažer projektu Fotbal pro rozvoj Ansley Hofmann.  

Nejoblíbenější hra planety má velkou moc bavit miliony fanoušků, má ale taky sílu pomáhat a obdarovávat materiálně. Pokud si to situace žádá, podpora ze strany fotbalového světa bývá enormní. Jak se ukázalo například v případu loňského napadení Ukrajiny Ruskem a započetí války, vlna solidarity a jednoty může mít vliv i na rozhodování mocipánů v čele mezinárodních organizací a společenství.

Je ovšem i jednou z otázek nového dílu Football Club podcastu, jak silná je podpora zkoušené Ukrajině rok a čtvrt po začátku stále trvajícího konfliktu. Hodně viditelné činy si připsaly hvězdy současnosti i minulosti ukrajinského fotbalu – Oleksandr Zinčenko a Andrej Ševčenko na začátek srpna plánují charitativní utkání na Stamford Bridge. Minulý rok se ovšem zapojily i některé české kluby, více o jejich aktivitách řekne jeden z přispěvatelů našeho tištěného čtvrtletníku Vojtěch Raiman.

Zaměříme se ale i na možná méně viditelné formy pomoci, které fotbalové prostředí nabízí dětem a mladistvým ze sociálně znevýhodněného prostředí. O projektu Fotbal pro rozvoj a jeho Lize férového fotbalu mluví rodák z Belgie a aktuálně „občan“ pražského Žižkova Ansley Hofmann.

Přejeme inspirativní poslech a vydařený vstup do letních měsíců!

Jun 17, 202352:60
Football Club #22 Messi v PSG neběhal. Narguet a Touma o francouzském fotbalu

Football Club #22 Messi v PSG neběhal. Narguet a Touma o francouzském fotbalu

Hegemonie PSG, Neymar a Messi na pranýři, famózní úspěch Racingu Lens, ekonomická situace tradičních klubů i zúžení počtu týmů v lize. Guillaume Narguet a Štěpán Touma vyprávějí aktuální příběhy francouzského fotbalu.

Francouzská fotbalová Ligue 1 zůstává v Česku v posledních letech ve stínu sledovanějších příslušníků z kategorie nejlepších evropských lig. Mezi hlavní důvody patří absence českých fotbalistů v nejvyšší francouzské lize nebo chybějící rovnoměrné rozložení sil v boji o titul. Hegemonie PSG už zkrátka diváky nebaví.

Navíc už je to třicet let, co některý z francouzských klubů naposledy ovládl nejprestižnější evropskou soutěž, dnes známou jako Ligu mistrů. Přesto se podcast Football Clubu právě na fotbal v zemi vicemistrů světa zaměřil.

S publicisty a autory Football Clubu, Guillamem Narguetem a Štěpánem Toumou, vám přiblížíme například zrod mašiny na tituly PSG, která ale po aktuálním ročníku přichází o řadu hvězd v čele s Messim. Řeč přijde i na francouzského fénixe z Racingu Lens, který po letech bídy povstal a překvapivě pronikl mezi absolutní špičku ligy.

Jaká jsou specifika fanouškovské základny ve Francii, jaký pohádkový příběh neznámého trenéra přinesl uplynulý ročník Ligue 1 nebo kde se zrodil pád slavného Girondins Bordeaux? To vše se dozvíte v novém díle našeho Football Club podcastu. Přejeme příjemný poslech!

Jun 09, 202349:07
Football Club #21 Premier League jako dokonalý produkt. Häring a Šifta o nadvládě anglické ligy

Football Club #21 Premier League jako dokonalý produkt. Häring a Šifta o nadvládě anglické ligy

Tradice, vášeň, ale také hromada peněz. Jak Premier League vystoupala na trůn evropského fotbalu? A je fungování nejlepších anglických klubů ekonomicky udržitelné? Hosty dalšího dílu Football Club podcastu jsou Karel Häring a Miroslav Šifta.

Dávno zapomenuté jsou časy, kdy byl anglický fotbal pověstný hlavně tvrdou hrou, škaredým počasím a hulváty v ochozech. Dnešní Premier League je excelentním ekonomickým, marketingovým a samozřejmě i sportovním produktem a v mnoha ohledech nemá dokonce mezi ostatními evropskými soutěžemi konkurenci.

Jen pro představu, jaký má dosah – firma Premier League Productions, spadající pod amerického obra IMG, z londýnského Uxbridge vysílá jedno hrací kolo do víc než 700 milionů domácností po celém světě – v KLDR ho sice nechytnete, naopak třeba ve Vatikánu ano. Doba se také už hodně posunula od časů, kdy jste z jednoho kola mohli vidět jeden až dva zápasy živě a zbytek v pořadu Match of the Day – dnes jede live úplně všechno.

O původu nadvlády Premier League nad ostatními evropskými ligami, o specifických příbězích vybraných klubů, o zájmu movitých investorů o prestižní fotbalové adresy nebo o možných rizicích pro členy rodiny jménem Premier League si do nového dílu FC podcastu přišli povídat spoluzakladatel Football Clubu a editor a dramaturg Canal+ Sport Karel Häring a geograf Miroslav Šifta, fotbalový fanoušek a autor knihy Víc než jen zápas o fotbalových derby v Anglii (k dostání spolu s předplatným Football Clubu i v našem eshopu). Příjemný poslech a hezké jarní dny!

Apr 11, 202346:50
Football Club #20 Proč fotbalisti končí v dluzích? Jak se tomu vyhnout a jak investovat

Football Club #20 Proč fotbalisti končí v dluzích? Jak se tomu vyhnout a jak investovat

Vydělávají spoustu peněz, ale často se nechají chytit do dluhové pasti. O tom, proč dělají sportovci tolik investičních chyb a jak by se jim mohli vyvarovat, vyprávějí v dalším díle Football Club podcastu finanční analytik Martin Tománek a advokát Zdeněk Tomíček.

Když vyděláváte hodně peněz, neznamená to automaticky, že jich budete mít navždy dost. Musíte vědět co s nimi. Například v Premier League v posledních týdnech chyběl Gustavo Scarpa, jedna z mnoha posil Nottinghamu Forest. Brazilec dostal od klubu povolení odcestovat do své vlasti, aby se tam u soudu domáhal spravedlnosti v případu milionového podvodu v oblasti kryptoměn. A v Česku začátek fotbalového jara přinesl zprávu o velkých finančních problémech Adama Hlouška, který nadělal milionové dluhy a podal žádost o oddlužení.

Jak mají fotbalisti se svými penězi nakládat, aby se přinejmenším vyhnuli problémům a vysokým ztrátám a nejlépe se aspoň částečně zajistili na život po kariéře? Jak správně investovat a komu věřit? A v čem se liší pracovní poměr mezi kluby a hráči v zahraničí a v Česku? Tomu a dalším tématům se věnuje nový díl podcastu Football Clubu s Martinem Tománkem, investičním analytikem finanční skupiny Partners a Zdeňkem Tomíčkem, partnerem advokátní kanceláře CEE Attorneys, který se zabývá fotbalovým právem a založil mezinárodní concierge agenturu pro profesionální sportovce. Přejeme inspirativní poslech.

Mar 29, 202349:00
Football Club #19 Jak se zrodil neapolský zázrak? Italský fotbal pod lupou Černíka s Pikousem

Football Club #19 Jak se zrodil neapolský zázrak? Italský fotbal pod lupou Černíka s Pikousem

Spanilá jízda Neapole za titulem. Trable Juventusu a Pavla Nedvěda. Nostalgické vzpomínky na zlaté časy italského fotbalu. A výkony českých fotbalistů v Serii A. Experti na italský fotbal Jan Pikous a Bart Černík vyprávějí o aktuálních tématech z Apeninského poloostrova.

Itálii má většina Čechů spojenou s dobrým vínem a dovolenou, dlouhá léta jsme navíc byli zvyklí soustředit svou pozornost na Apeninský poloostrov i kvůli elitním českým fotbalistům. Časy Skuhravého, Nedvěda nebo Jankulovského jsou už dávnou minulostí, stejně jako doba, kdy Serie A platila za nejlepší soutěž v Evropě.

I když upadl trochu v zapomnění, vyplatí se italský fotbal sledovat, o čemž vás přesvědčíme v novém díle Football Club podcastu V Lize mistrů jsou po 17 letech tři italské týmy ve čtvrtfinále. Titul by se měl po 33 letech vrátit do Neapole, poprvé od triumfu s Diegem Maradonou v sestavě. Do velkých problémů se dostal Juventus včetně Pavla Nedvěda a k záchraně by měla bez problémů dojít Monza Silvia Berlusconiho.

Řeč bude ale taky o současných českých fotbalistech na Apeninském poloostrově. Hosty jsou dva fotbaloví experti, fanoušci a podcasteři. Jan Pikous z Kontrapresinku, který je také přispěvatelem Football Clubu v pravidelné rubrice Albion, a Bart Černík z redakce iRozhlas.cz při Českém Rozhlase. Přejeme vám dobrý vstup do jara i při poslechu našeho podcastu!

Mar 21, 202357:54
Football Club #18 Fotbal není pro princezny! Rahimi a Bičíková o stereotypech

Football Club #18 Fotbal není pro princezny! Rahimi a Bičíková o stereotypech

Fotbal a ženy? Fotbal a politika? Fotbal a Češi? V dalším ze série podcastů Girl Power magazínu Football Club jsme si povídali s novinářkou Fatimou Rahimi a překladatelkou Romanou Bičíkovou o jejich lásce k nejpopulárnějšímu sportu planety.

Láska k fotbalu se dá získat mnohými způsoby. Třeba skrz fotbálek s kamarády v dětství v rodné vesnici, ale i přes vysokoškolské studium v Barceloně, městě fotbalu zaslíbeném. Takto rozdílné zkušenosti mají aktérky nejnovějšího dílu podcastu Football Clubu, novinářka Fatima Rahimi a tlumočnice a překladatelka Romana Bičíková.

Zatímco Rahimi se vedle jiné agendy pro Radio Wave nebo Deník Referendum zabývá i tematikou lidských práv ve fotbale na Blízkém východě, u nás najdete například texty o Modré dívce nebo o právech žen v Íránu, Bičíková měla během kariéry možnost tlumočit tiskovky slavného Pepa Guardioly, hráčů Barcelony nebo španělské a české reprezentace.

Povídání s dvěma inspirativními ženami se netočí jen kolem jejich profesního života, ale i jejich vztahu k fotbalu coby fanynek.

Jakým reakcím musí žena čelit, když přizná náklonnost k nějakému klubu, ale zároveň není slepě vyhraněná a dokáže popřát k vítězství i odvěkému rivalovi? Jak vnímají prostředí v českém fotbale a na stadionech? A jaké mají fotbalové sny, na jaký stadion by se chtěly podívat a zápas kterého týmu vidět?

Feb 09, 202352:37
Football Club #17 Ze hřiště před kameru. Podaný a Rosa o práci televizního experta

Football Club #17 Ze hřiště před kameru. Podaný a Rosa o práci televizního experta

Jak vypadá přechod hráčů do role fotbalových expertů? Co je inspiruje? V čem se chtějí zlepšovat? A jak hledají balanc mezi důkladnou analýzou a televizní zábavou? Hosty Football Club podcastu jsou Jakub Podaný a Antonín Rosa.

Fotbal patří k nejsledovanějším sportům a jeho prezentace v televizním vysílání je důležitým faktorem toho, jak velké publikum daná soutěž osloví, nebo naopak otráví. Nástup sociálních sítí diametrálně změnil požadavky na tvůrce televizního produktu. Moderátoři, komentátoři i experti jsou podrobeni často nekompromisní kritice a i vzhledem k velmi konkurenčnímu prostředí na sobě musí neustále pracovat.

Experti se rekrutují nejčastěji z řad trenérů a hráčů. Zejména v britském mediálním prostoru se i díky velkým finančním možnostem vysílatelů daří angažovat i největší hvězdy. Experti tam podstupují náročnou přípravu, která klade důraz na projev, vytříbenost názorů a odborný vhled.

V tuzemském prostředí jde o záležitost přinejlepším velmi zřídka praktikovanou. A i obyčejný divák velmi rychle odhadne, zda předkládané informace mají hlubší kontext. Proto je nesmírně osvěžující, když se objeví originální a talentovaní glosátoři dění, kteří ještě nedávno nastupovali v nejvyšší soutěži, mají kontakty a informace a dokážou podat věci zajímavě a přitom srozumitelně.

Dva takové experty máme v 17. dílu podcastu. Jakub Podaný a Antonín Rosa v něm mluví o jejich vnímání novinářského prostředí v době aktivní kariéry, o motivaci, která je vedla na druhý břeh i o tom, zda mají ambice stát se třeba moderátory studií. Přejeme příjemný poslech.

Jan 26, 202350:10
Football Club #16 Německo zblízka. Šprechtění s Davidem Jarolímem a Lubošem Brabcem

Football Club #16 Německo zblízka. Šprechtění s Davidem Jarolímem a Lubošem Brabcem

Dec 27, 202254:28
Football Club #15 FIFA ničí fotbal, říkají novináři Mádl a Tůma

Football Club #15 FIFA ničí fotbal, říkají novináři Mádl a Tůma

Je chyba, že se mistrovství světa koná v Kataru? Jak moc by se měli fotbalisté zapojovat do společenského aktivismu? V novém díle podcastu diskutují šéfreportér sportu na Seznam Zprávách Luděk Mádl a ředitel Football Clubu Ondřej Tůma.

Duhové kapitánské pásky na podporu utlačovaných menšin a příběhy tisíců mrtvých dělníků. Mistrovství světa, které se od půlky listopadu koná v Kataru, už dlouho dopředu poutalo pozornost hrubým porušováním lidských práv, neúctou k lidskému životu a korupčním jednáním při udělení pořadatelství.

V čiré podstatě to není špatný nápad, umístit nejsledovanější sportovní akci roku do bohaté a zároveň fotbalově ne tolik rozvinuté země, která navíc svou velikostí umožňuje fanouškům prožít mundial opravdu intenzivně a vidět co nejvíc zápasů díky snadné dostupnosti. Krásné a moderní stadiony blízko u sebe, nejlepší fotbalisti světa a barevný karneval nadšených fanoušků. Jenže ne všechno je zlato, co se třpytí…

Nablýskaný obal nesmí zakrýt dění, které by mimo pořadatelskou zemi bylo ve vyspělém světě nepřípustné. Pokrytecké konání představitelů FIFA, kteří na jedné straně razí hesla jako „Ne diskriminaci“ nebo „Fotbal spojuje svět“ a souběžně s tím zakazují týmům jakékoliv projevy na podporu menšin, naštěstí vzbudilo zasloužené pobouření veřejnosti alespoň v západním světě.

Jedním z nejzásadnějších témat jsou tisíce úmrtí zahraničních dělníků, kteří budovali infrastrukturu pro letošní mistrovství světa. Katar vinu odmítá, lidskoprávní organizace ale tvrdí, že ani po zrušení kontroverzního práva kafala, které z dělníků dělalo novodobé otroky, se toho pro většinu z nich zas tolik nezměnilo. I proto se stal Football Club mediálním partnerem projektu Cards of Qatar, který vznikl pod taktovkou švédské investigativní platformy Blankspot.se.

Nový díl podcastu Football Clubu rozebírá fotbalový šampionát v Kataru z ryze nefotbalových hledisek. Šéfreportér sportu na Seznam Zprávách Luděk Mádl a ředitel Football Clubu Ondřej Tůma se spolu s moderátorem Janem Pěruškou mimo jiné zamýšlí nad tím, proč podobné kontroverze jako Katar už dříve nevzbuzovaly jiné velké sportovní akce v totalitních nebo nesvobodných zemích, viz předchozí mundial v Rusku nebo dvě olympiády během 14 let v Číně.

Nov 26, 202250:32
Football Club #14 Objevily Ameriku! Fotbalistky Černá a Stárová o zkušenostech ze zámoří

Football Club #14 Objevily Ameriku! Fotbalistky Černá a Stárová o zkušenostech ze zámoří

Franny Černá a Antonie Stárová jsou na hřišti rivalky i spoluhráčky. V české lize hrají proti sobě, v reprezentaci oblékají stejný dres. V novém Football Club podcastu mluví o ženském fotbale v USA, Lize mistryň, reprezentaci i potřebné profesionalizaci jejich sportu.

Football Club se pravidelně věnuje i ženskému fotbalu a tak po čase i v našem podcastu přichází na přetřes soutěžní dění u českých fotbalistek. Podzimní ligové derby Slavie a Sparty přineslo napínavý souboj, který skončil remízou 2:2. Hráčky z Edenu se navíc vedle domácích soutěží snaží i v prestižní Lize mistryň a mají za sebou i utkání s velkými favoritkami, vítězkami bundesligy z Wolfsburgu.

A vyvrcholil také kalendářní rok českého národního týmu, který má za sebou mimo jiné prestižní zápasy s mistryněmi světa z USA a mistryněmi Evropy z Anglie. Obě utkání naše reprezentantky zvládly a remizovaly 0:0. Kvalifikace na světový šampionát se jim ale bohužel zase nepovedla, takže Česko dál čeká na první účast dospělá reprezentace na velkém turnaji. I o tom přišly do podcastu Football Clubu mluvit hráčky nejsilnějších českých klubů a reprezentantky – Franny Černá ze Slavie a Antonie Stárová ze Sparty.

Obě mají blízký vztah k USA, kde se ženský fotbal těší ohromné popularitě a prestiži. Mají za sebou angažmá na tamních univerzitách, kde hrály fotbal a snažily se dostat do elitní americké ligy NWSL. Jen ty nejšťastnější a nejlepší se ale na draftu dočkají, těm dalším nezbývá mnoho řešení, protože ženský fotbal se stále teprve rozvíjí a nenabízí ani zdaleka tolik příležitostí jako ten mužský. Jak vzpomínají na svá angažmá a jaké zkušenosti v zámoří nabraly?

Nov 18, 202248:30
Football Club #13 Jak zvládnout tlak a ukočírovat hlavu? Rozebíráme psychiku sportovců

Football Club #13 Jak zvládnout tlak a ukočírovat hlavu? Rozebíráme psychiku sportovců

Jak se správně motivovat k co nejlepšímu výkonu, smířit se se zraněními, ustát mediální tlak nebo se připravit na alternativu, že se ve vysněném sportu nedokážu dostatečně prosadit? O tom, co se odehrává v hlavě profesionálních sportovců mluví v podcastu psycholog Václav Petráš a fotbalista Tomáš Egert.

Vrcholoví fotbalisté jsou ve své profesi vystaveni mimořádné pozornosti médií a fanoušků. Každý jejich čin je posuzován a každá chyba tvrdě odsuzována. Na jejich psychiku ale tlačí i další faktory. Nepřijde pokles formy, nebo zranění? Jak to všechno řešit, aby se z toho člověk lidově řečeno nesesypal? A jak zjistit, kdy je lepší přestat?

O tom, co se děje v hlavě vrcholového sportovce je třináctý díl podcastu magazínu Football Club. Hosty jsou Václav Petráš, sportovní psycholog a autor knihy Psychologie vítězství, a Tomáš Egert, který má ve 28 letech kvůli opakovaným zraněním přerušenou fotbalovou kariéru. I přes osudové rány si v sezoně 2017/18 vyzkoušel v dresu Burton Albion druhou anglickou ligu a naposledy hrál na Slovensku za Senicu. V průběhu kariéry na doporučení trenéra Davida Vavrušky zkusil i sportovního psychologa, ale nedávalo mu to smysl. Proč? A co na to říká psycholog Petráš?

Nov 10, 202249:00
Football Club #12 Když Haaland dává góly za vás. Fantasy mění prožívání fotbalu

Football Club #12 Když Haaland dává góly za vás. Fantasy mění prožívání fotbalu

Proč jsou sportovní fantasy hry stále oblíbenější? A jak se prolíná skládání virtuálních sestav s realitou? V pokračování Football Club podcastu o fenoménu fotbalové fantasy mluví Martin Špát a Karel Tvaroh, tváře české a anglické fantasy.

Fantasy se ve sportovním a zvlášť fotbalovém prostředí stala v poslední době doslova fenoménem, díky kterému se fanoušci můžou ještě víc zapojit do jejich oblíbené hry. A to zdarma a jednoduše. Jak se vám bude dařit, záleží na přehledu o konkrétní fotbalové soutěži a jak už to tak ve sportu bývá, tak i štěstíčko hraje roli.

Pokud jste, nebo se stanete manažerem v anglické Premier League, pravděpodobně teď budete každý týden přemýšlet, koho poskládat do sestavy vedle útočné komety Erlinga Haalanda. Jeho 17 gólů a 3 asistence v 11 zápasech je pořádná porce bodů. Kdo si Haalanda nechal utéct a sázel na začátku anglické ligy raději třeba na Mohameda Salaha (3 góly, 3 asistence), má teď těžké spaní.

Každý, komu dáte důvěru, může váš fantasy tým zvednout, ale i potopit. Nemůžete si ale pořídit každého, pracujete s omezeným rozpočtem. Hráči fantasy české ligy zase kalkulují, zda se jim vyplatí sázet hlavně na zástupce velké trojky Plzeň, Slavia a Sparta, nebo zda objeví poklady ve zbytku ligy.

Jak fantasy hrát, jaká jsou pravidla, jak se dělá nebo jak se stanovují ceny hráčů, o tom v novém dílu podcastu Football Clubu mluví Martin Špát, který má na starost projekt Sazka Fantasy a Karel Tvaroh, moderátor pořadu Fantasy Show na stanici Canal+ Sport.

Oct 27, 202247:22
Football Club #11 Plavšič morálně selhal, říká Podaný v debatě o fotbalové kultuře

Football Club #11 Plavšič morálně selhal, říká Podaný v debatě o fotbalové kultuře

Proč se už na fotbal nechodí v oblecích? Jak se sportovci vyrovnávají s agresivními komentáři na sítích? Čím se vyznačuje fotbalová kultura v Itálii, Brazílii a Indii? Co čeká ženský fotbal? A zažíváme soumrak klubismu? Na akci Setkání s Football Clubem jsme si povídali s Jakubem Podaným, Evou Bartoňovou a Janem Jiráněm.

Na konci září se v prostoru Magenta Experience Center v Arkádách Pankrác uskutečnilo první oficiální setkání Football Clubu. Kromě stálé redakce magazínu FC navštívila akci řada našich spolupracovníků a podporovatelů z fotbalové, kulturní a byznysové branže. Vrcholem večera byla panelová diskuze o fotbalové kultuře, ve které si s moderátorem Janem Pěruškou povídali bývalý fotbalista Jakub Podaný, herec Jan Jiráň a fotbalistka Eva Bartoňová.

V úvodní části debaty se řešily především emoce při dnešním fotbale. Herec Ypsilonky Jan Jiráň považuje fotbal za divadlo, takže ho mrzí rostoucí agresivita na stadionech, Jakub Podaný a Eva Bartoňová si zase posteskli nad toxicitou na sociálních sítích, se kterou se musejí profesionální sportovci vyrovnávat. Jejich doporučení pro kolegy je jasné – komentáře vůbec neřešit.

Jan Jiráň přidal historku o tom, jak se stal sparťanem, Eva Bartoňová zase mluvila o pozici dívek, které začínají s fotbalem. A Jakub Podaný rozebíral psychický tlak, kterému dnes čelí profesionální sportovci.

Hosté diskuze pak přidali své zkušenosti z (nejen) fotbalového prostředí v Indii, Itálii a Brazílii. Závěr večera patřil úvahám, zda dnes pro profesionální fotbalisty má klubismus ještě nějakou váhu a v čem se od sebe lišily nedávné přestupy mezi Spartou a Slavií. Celou debatu si můžete poslechnout jako speciální vydání podcastu v naší sérii Football Club podcasty.

Oct 09, 202251:10
Football Club #10 Vzpoura strojů! Jak technologie a data mění fotbal?

Football Club #10 Vzpoura strojů! Jak technologie a data mění fotbal?

Jaký vliv na současný fotbal mají technika a počítače? V dalším vydání Football Club podcastu to rozebírají datový analytik Jakub Dobiáš a nadšenec fotbalové taktiky Vojtěch Mrklas.

Byť se o fotbalu v porovnání s jinými sporty říká, že je hodně konzervativní, tak na hřišti v poslední době zažívá pádivý vývoj. Z velké části je za tím nástup moderních technologií a využití dat a statistik v trénování i skautingu hráčů.

Právě analytický přístup k fotbalu a změny s ním spojené jsou hlavním tématem nového dílu našeho podcastu, jehož hosty byly Jakub Dobiáš, zakladatel a výkonný ředitel firmy 11Hacks a Vojtěch Mrklas, držitel základní trenérské licence, milovník fotbalové taktiky a spolupracovník Football Clubu.

Dá se dobrým využitím dat vyvážit nerovnost mezi rozdílně movitými kluby? Kdo v Česku vhodně využívá nové technologické postupy? A jak se mění význam individuálních schopností hráčů a přístup k nim? To jsou jen některá témata našlapaného hodinového povídání.

Přejeme příjemný poslech a dobrý vstup do podzimu!

Sep 22, 202253:12
Football Club #9 Fotbal za mikrofonem. O zákulisí podcastů s tvůrci Fotbal fokusu a Kontrapresinku

Football Club #9 Fotbal za mikrofonem. O zákulisí podcastů s tvůrci Fotbal fokusu a Kontrapresinku

Jak se vyrábí podcasty? A jak budou vypadat v budoucnosti? O tom jsme v pokračování Football Club podcastu vedli řeč s tvůrci úspěšných fotbalových pořadů Pavlem Jahodou a Janem Pikousem.

Kdy jste naposledy četli noviny? A víte, co dávaly v sobotu večer nejsledovanější televizní stanice? A co takhle podcast? Už jste slyšeli nové vydání Kontrapresinku? Nebo to, co říkali o ligovém dění ve Fotbal fokusu pánové z ČT Sport?

Pokud jste na „podcastové“ otázky odpovídali snáz než na ty předešlé, je to vlastně docela logické – jednak jste nejspíš fotbalový fanoušek a také jsme v době odklonu od tradičních médií. Může za to úspěch moderních forem přenosu informací. Jednou z nich je právě podcast.

A nový díl FC podcastu je méně o fotbale a více o fotbalových podcastech.

Jan Pikous z Kontrapresinku i Pavel Jahoda z Fotbal fokus podcastu mají mnohaleté zkušenosti s jejich tvorbou a dávají nahlédnout „pod pokličku“ tvorby svých audio pořadů. Jak a proč je zakládali? Co je k tomu třeba? Jaký technologický vývoj zažili a co věští nejen svým podcastům?

Sep 01, 202259:13
Football Club #8 Bez profesionalizace nám ujede vlak, shodují se Pěničková s Bužkovou

Football Club #8 Bez profesionalizace nám ujede vlak, shodují se Pěničková s Bužkovou

Jak daleko má Česko k reprezentacím z anglického eura? Jak se zdejší kluby připravují na kvalifikaci Ligy mistryň a jaký je život fotbalistek v české lize? O tom v novém díle Football Club podcastu mluví trenérka Blanka Pěničková a hráčka Kateřina Bužková.

Fotbalové léto na britských ostrovech patřilo bez nadsázky fotbalistkám. Letošní mistrovství Evropy žen lámalo rekordy v návštěvnosti a nabídlo velmi zajímavé příběhy. Pro domácí reprezentaci Anglie navíc skončilo prvním zlatem v historii.

I tuzemské fotbalistky měly během prázdnin napilno s přípravami na nový ligový ročník. Třeba Slavia a Sparta se v rámci přátelských utkání utkaly i s Realem Madrid, aby byly dobře nachystané na kvalifikaci Ligy mistryň.

V dalším díle Football Club podcastu pokračujeme s projektem Girl Power a opět se bavíme o ženském fotbale. Tentokrát s legendou ženské Slavie i fotbalové reprezentace Blankou Pěničkovou a s fotbalistkou pražské Sparty Kateřinou Bužkovou, která aktuálně hostuje ve Slovanu Liberec.

Obě poodhalí své fotbalové začátky nebo zkušenosti z rozdílných období rozvoje ženského fotbalu v Česku. Probereme výhody a nevýhody zahraničního angažmá a potenciál, který (ne)skrývá případný postup české reprezentace na velký turnaj.

Třeba vás poslech tohoto dílu podcastu inspiruje k návštěvě nejvyšší české soutěže fotbalistek, která už odstartovala. Slavia obhajuje double z minulé sezony.

Aug 22, 202242:04
Football Club #7 Život po životě. Antonín Rosa a Karel Tvaroh o brzkém konci kariéry

Football Club #7 Život po životě. Antonín Rosa a Karel Tvaroh o brzkém konci kariéry

O smiřování se s koncem kariéry profesionálního sportovce a přípravě na nový život mluví v pokračování Football Club podcastu dnes už bývalí fotbalisté Antonín Rosa a Karel Tvaroh.

Kariéra profesionálních sportovců obvykle nepřesáhne dvě dekády a je tudíž kratší než profesní život v jiných odvětvích. Jsou ale i takoví, kteří si ji vědomě ještě zkrátí. Co je k tomu vedlo, kdo nebo co stojí za ztrátou motivace a není konec s vrcholovým sportem vlastně změnou k lepšímu?

V novém podcastu magazínu Football Club o tom otevřeně diskutují Antonín Rosa, který v první lize odehrál téměř 200 zápasů a Karel Tvaroh, jenž donedávna patřil do kádru pražské Sparty. Oba se na svůj odchod z fotbalu vědomě připravovali, uvědomovali si, že je to táhne jinam.

Proč začne vrcholový fotbalista přemýšlet, že s profesionálním sportem skončí dřív, než jeho okolí čeká? Jaké jsou následné reakce blízkých, trenérů a spoluhráčů? A jaká úskalí vlastně zdolávají mladí fotbalisté na cestě za snem, kterým je angažmá v lize, zahraničí a v reprezentaci?

Aug 01, 202248:30
Football Club #6 Dáme Fifu? Tuček s Durčákem o fotbalové hře, která ztratila jméno

Football Club #6 Dáme Fifu? Tuček s Durčákem o fotbalové hře, která ztratila jméno

Kultovní FIFA spojovala generace, zároveň byla skvělým byznysem. Teď ji čekají velké změny. O průniku nejpopulárnějšího sportu planety a počítačových her mluví novináři a fotbaloví fanatici Mikoláš Tuček a Michael Durčák.

V aktuálním vydání Football Club podcastu se věnujeme fenoménu, který provází a baví fotbalové příznivce už tři desetiletí, a ač pod odlišným názvem, bude součástí života fanoušků téměř jistě i dál.

Produkt z dílny EA Sports je asi nejúspěšnější a nejoblíbenější napodobeninou reálného fotbalu ve videoherním světě, teď ho ale čekají velké změny. Zástupci EA Sports se s organizací FIFA nedohodli na podmínkách a přichází o licenci na název FIFA.

Hra, která dlouhá léta fascinovala progresem grafiky a herních vlastností, v poslední době upoutala hlavně sázkou na mód Ultimate Team a pro tisíce uživatelů se nevědomě stala virtuálním fotbalovým kasinem.

Co bude v praxi rozkol FIFA a EA Sports pro hráče znamenat? Jak fungovala symbióza virtuálního světa, sportu, marketingových a byznysových aktivit? Měla by česká liga a české kluby usilovat o zapojení do hry? A jak si stojí FIFA v porovnání s jinými oblíbenými hrami? O tom diskutují Mikoláš Tuček z pořadu Football Fanatics na CNN Prima News a Michael Durčák, publicista a fotbalový fanoušek. Příjemný poslech!

Jul 19, 202243:39
Football Club #5 Od zákazů po úspěchy na univerzitách a plné stadiony. Síla ženského fotbalu ve světě

Football Club #5 Od zákazů po úspěchy na univerzitách a plné stadiony. Síla ženského fotbalu ve světě

Profesionální smlouvy, zájem médií a fanoušků a velká prestiž. Ve Spojených státech těží ženský fotbal i z pravidla Title IX, se kterým je od června 1972 v zákoně o vysokých školách antidiskriminační pasáž a díky ní se značně rozvinul sport žen na univerzitách.

I o tom hovoří v novém vydání podcastu Football Clubu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba, který se u mikrofonu sešel s moderátorem Janem Pěruškou a historikem Filipem Bláhou. Ten je zase autorem řady textů o počátcích ženského fotbalu v Evropě, potažmo v tuzemsku. Jeden z nich je i v aktuálním čísle tištěného Football Clubu.

Věděli jste, že první zápas fotbalistek v Anglii sledovalo 10 tisíc diváků? Jaký vliv mělo nařízení Anglické fotbalové asociace z roku 1921, že ženy nesmí kopat do míče v rámci jakékoliv soutěže? A které družstvo ovládlo turnaj Srdce Mladého světa, který byl první soutěží fotbalistek v Československu?

Tímto podcastem i aktuálním číslem našeho čtvrtletníku startujeme projekt Girl Power, v rámci kterého se ženskému fotbalu budeme věnovat důkladněji.

Jul 02, 202251:07
Football Club #4 Fanoušci pod palbou. Nepokoje na stadionech očima Karla Häringa a Jiřího Hoška

Football Club #4 Fanoušci pod palbou. Nepokoje na stadionech očima Karla Häringa a Jiřího Hoška

Bude na fotbalových stadionech přibývat agrese? Je potřeba razantněji zakročit proti fanouškům? Zvládají pořadatelé a policie svou roli? A jak množící se problémy souvisejí s pandemií? V pokračování Football Club podcastu o násilí na fotbale mluví novináři Karel Häring a Jiří Hošek.

Po dvou letech ovlivněných koronavirovými omezeními za sebou konečně máme normální fotbalovou sezonu s fanoušky v ochozech. Tedy normální. Její vyvrcholení v podobě finále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Realem Madrid doprovázely skandální scény, během kterých se fanoušci tlačili v dlouhých frontách před Stade de France a jen se štěstím nedošlo k podobné tragédii jako kdysi v Hillsborough.

Pořadatelská služba každopádně zásadním způsobem selhala. Nešlo navíc o ojedinělý exces, fanouškovské nepokoje provázely v letošním roce – a zvláště v závěru sezony – v Anglii a Francii celou řadu zápasů.

Právě divákům na stadionech v ročníku 2021/22 se věnuje nejnovější vydání Football Club podcastu. S experty na anglické fotbalové prostředí Karlem Häringem a Jiřím Hoškem vedl Jan Pěruška diskuzi o tom, proč se po covidové pauze tak zhoršilo prostředí na tribunách i ve slovutné Premier League. Vrátíme se k ostudným výtržnostem při finále mistrovství Evropy 2021 ve Wembley, vzpomínky budou patřit ale i zmíněné tragédii v Hillsborough v roce 1989.

Co způsobilo, že se dění na tribunách tak razantně změnilo? Proč organizátoři nezvládli dva největší zápasy uplynulých dvanácti měsíců? Jak se v tomhle ohledu projevila doba covidu? Nejen na tyhle otázky zkusíme odpovědět v následujících minutách. Tak příjemný poslech.

Jun 17, 202245:18
Football Club #3 Co bude s fotbalem na Ukrajině a v Rusku? Odpovídají novináři Soukup a Raiman

Football Club #3 Co bude s fotbalem na Ukrajině a v Rusku? Odpovídají novináři Soukup a Raiman

Že by se dnes neměl míchat fotbal s politikou? Nesmysl! Když nemůžete sportovat, protože vám někdo vybombarduje stadiony, tak prostě musíte politiku řešit, shodují se novináři Ondřej Soukup a Vojtěch Raiman ve třetím pokračování Football Club podcastu věnovanému válce na Ukrajině a jejímu dopadu na fotbal.

Od konce února celý svět s obavami sleduje agresi ruských vojsk na Ukrajině. Válka zasáhla miliony lidí, kteří přišli o své blízké, střechu nad hlavou, obživu a taky zábavu. Ukrajinská fotbalová liga se nedohrála, ruské reprezentace i kluby byly vyloučeny z mezinárodních soutěží.

Ve třetím dílu podcastu magazínu Football Club je hlavním tématem – stejně jako v případě dvacátého čísla našeho čtvrtletníku – Fotbal a válka. Bohužel hlavně ta aktuální. Do studia přišli diskutovat redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup a fotbalový publicista Vojtěch Raiman. Oba se znalostmi východní Evropy a zpráv z Ruska a Ukrajiny.

Jaká je současná situace a vyhlídky ukrajinských klubů? Které z nich nepřežily válečnou vřavu? Co bude s ruským fotbalem? Existuje snad možnost, že by se vydal asijským směrem? A proč je dnes absolutně nepřijatelné klišé, že sport a politika by se neměly propojovat? I o hledání odpovědí na tyto otázky je nové vydání podcastu magazínu Football Club. Téma to není příjemné, ale společensky naprosto zásadní, zavírat oči před ním nelze. Tak dobrý poslech!

May 25, 202250:27
Football Club #2 Nenávist ke Slavii? Teď už to vidím jinak, říká Sivok

Football Club #2 Nenávist ke Slavii? Teď už to vidím jinak, říká Sivok

Derby a rivalita s nimi spojená dělá z běžných ligových kol výjimečné události. V aktuálním díle FC Podcastu o nich vypráví Tomáš Sivok, bývalý kapitán Sparty a dlouholetý hráč istanbulského Besiktase. Zažil mnoho třaskavých bitev v české i turecké metropoli. Jak derby mění psychologii hráčů, nebál se nenávisti fanoušků rivala a o co se vsadil s Milanem Barošem před šlágrem Besiktase s Galatasaray?

Bavit se budeme i o slavném jihoamerickém "Superclásicu" a dalších aspektech spojených s hlavním tématem 19. čísla tištěného Football Clubu, který derby zápasům věnoval 170 stran.

Apr 27, 202252:14
Football Club #1 Vykopáváme

Football Club #1 Vykopáváme

Historicky první vydání Football Club podcastu s Karlem Häringem a Ondřejem Tůmou. Představujeme obsah tištěného magazínu s hlavními rubrikami Fotbal a válka a Ikonické góly. Poodhalujeme plány s webem a podcasty. Řeč se ale točí i kolem aktuálních témat: Jak to dopadne s prodejem Chelsea? Co by pro klub znamenali američtí majitelé? Vrátí se do hry choutky na superligu? A má Petr Čech šanci zůstat i po odchodu Romana Abramoviče? Vzpomínáme také na věčného smolaře Michaela Ballacka a zkoušíme najít důvody, proč českému nároďáku nesedí kvalifikace na mistrovství světa.


Apr 08, 202244:19