
PedCast
By FP TUL
Sledujte FP TUL na sociálních sítích: @fptul

PedCastDec 04, 2023

Didaktická dílna #7 – s Hynkem Böhmem o terénní výuce
Terénní výuka v přípravě moderních učitelů. Práce v týmu, komunikace, řešení krizových situací – to vše je součástí i cílem terénní výuky. Co přináší budoucím vyučujícím a jejich pedagogům a pedagožkám? A jak zapadá do Strategie 2030+?
Didaktická dílna uspořádala expedici ve skutečně drsných podmínkách vyloučené lokality poznamenané těžkým průmyslem, na místě, kam běžně veřejnost nemůže. Jakým výzvám museli účastníci čelit?
Poslechněte si rozhovor Alexe Röhricha s Miroslavem Slowikem z katedry románských jazyků, zakladatelem Didaktické dílny, a Hynkem Böhmem z katedry geografie, který se vypravil se studenty a studentkami FP TUL na expedici Karbon do Karviné, do blízkosti Šikmého kostela.
---------
PedCastový miniseriál Sidaktické dílny vznikl jako součást projektu #Změna.začíná.lidmi, který podpořilo MŠMT v rámci výzvy Na učitelích záleží.
Sledujte Didaktickou dílnu na FB: https://www.facebook.com/didakticka.dilna
Web FP TUL: https://www.fp.tul.cz/

Didaktická dílna #6 – s Annou Habánovou o didaktické hře
Didaktická hra. Co se stane, když se škola promění v hru podobnou deskovce? Bude to apokalypsa, konec školství?
Už Jan Amos Komenský říkal, že škola je dílna lidskosti, kde má probíhat škola hrou. Gamifikace výuky je možná nový fenomén ve vzdělávání, ale v podstatě jen naplňuje základní Komenského předpoklad.
Poslechněte si rozhovor Alexe Röhricha s Miroslavem Slowikem z katedry románských jazyků, zakladatelem Didaktické dílny, a Annou Habánovou z katedry historie, která byla u toho, když studenti FP TUL realizovali didaktickou hru pro žáky 5. až 9. tříd ZŠ Dětská v Ostravě-Porubě.
------------
PedCastový miniseriál Didaktické dílny vznikl jako součást projektu #Změna.začíná.lidmi, který podpořilo MŠMT v rámci výzvy Na učitelích záleží.
Sledujte Didaktickou dílnu na FB: https://www.facebook.com/didakticka.dilna
Web FP TUL: https://www.fp.tul.cz/

#22 Eva Koudelková: o regionální literatuře, nakladatelství a literární exkurzi
Do dvaadvacáté epizody PedCastu přijala pozvání Alexe Röhricha jeho kolegyně z katedry českého jazyka a literatury Eva Koudelková.
Co ji přivedlo k regionální literatuře? Proč se ji rozhodla nejen zkoumat a vyučovat, ale i vydávat? Jakou knihu by ve svém nakladatelství nikdy nevydala? V čem se literárně liší její rodné Náchodsko od Liberecka? Proč ji tolik přitahuje lidová slovesnost a Krakonoš? A čím si vysvětluje vysoký zájem o náročnou literární exkurzi, kterou na katedře češtiny založila?
Web Nakladatelství Bor: https://www.naklbor.cz/
Web katedry českého jazyka a literatury: https://kcl.fp.tul.cz/
Facebook FP TUL: https://www.facebook.com/fptul/
Instagram FP TUL: https://www.instagram.com/fptul
Web FP TUL: https://www.fp.tul.cz/

#21 David Lukáš: o nanovláknech a bioinženýrství
Profesor David Lukáš, vedoucí oddělení bioinženýrství na katedře chemie, FP TUL přijal pozvání Alexe Röhricha do jednadvacáté epizody PedCastu. Baví ho být učitelem, i když jím být nechtěl? Co je pravdy na tom, že nanovlákna předběhla svou dobu? Jak široké je využití nanovláken? Co je bioinženýrství a jaký je profil jeho absolventů?
Informace o bioinženýrství pro uchazeče:
https://www.fp.tul.cz/uchazec/co-studovat-na-fp/bioinzenyrstvi
Web katedry chemie: https://kch.fp.tul.cz/
Facebook FP: https://www.facebook.com/fptul/
Instagram FP: https://www.instagram.com/fptul/
Web FP: https://www.fp.tul.cz/

#20 Kateřina Portmann: o paměti, soudobých dějinách a zmizelých Liberečanech
Do dvacáté epizody si moderátor Alex Röhrich pozval Kateřinu Portmann z naší katedry historie. Proč je podle ní 20. století bláznivé? Co jsou kameny zapomnění? Jak probíhá jejich pokládání v Liberci? Jak se při hledání obětí holokaustu zapojují studující a jak jim v tom pomáhají sociální sítě? Jak spolu se studujícími prožila týdenní pobyt Osvětimi? Jaké stereotypy se pojí s holokaustem? A je pravda, že jsme se z historie stále nepoučili?

#19 Milan Ducháček: o historické gramotnosti, badatelské výuce a didaktice
V devatenácté epizodě PedCastu si Alex Röhrich povídal s Milanem Ducháčkem z katedry historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Měli bychom čekat historickou pravdu od historických filmů či románů? Má školní dějepis ještě smysl? A v jaké podobě? Jak může způsob výuky dějepisu pomoct dětem a mladým lidem orientovat se v současném světě? Co je historická gramotnost? A může dobře učit i ten, kdo neprošel didaktickým školením?

#18 Jana Konvalinková: o sborovém zpěvu a silných lidských příbězích
Do osmnácté epizody PedCastu si Alex Röhrich pozval Janu Konvalinkovou z naší katedry primárního vzdělávání, vedoucí pěveckých sborů Bohemia Chór a Aurea Rosa. Jak vznikla myšlenka seniorského sboru? V čem je specifický? Kde se vzalo tolik silných válečných příběhů pro komponované pořady studentského sboru? Liší se nějak tradice pěveckých sborů v Česku a v Anglii? A o jakých příbězích budou vyprávět další komponované pořady Bohemia Chóru?

Didaktická dílna #5 – Pilotáž
Bez požehnání ředitele by se změna ve škole těžko ujala. Proto si Hedvika Vavrečková do posledního dílu našeho pedcastového miniseriálu pozvala ředitele Gymnázia Karviná Miloše Kučeru.
Proč vůbec přišla změna do karvinského gymnázia? Jakou roli v tom hraje Strategie 2030+ a jakou Didaktická dílna? Jak na inovaci reagoval učitelský sbor a jak rodiče žáků? Jak důležitá je v nových předmětech kreativita? Je něco, co škola při zavedení změny do výuky podcenila?
Pedcastový miniseriál Didaktické dílny vznikl jako součást projektu #Změna.začíná.lidmi, který podpořilo MŠMT v rámci výzvy Na učitelích záleží.
Sledujte Didaktickou dílnu na FB: https://www.facebook.com/didakticka.dilna
Web FP TUL: https://www.fp.tul.cz/

Didaktická dílna #4 – Žákovské kompetence
Ve čtvrté epizodě našeho pětidílného pedcastového miniseriálu vyzpovídala moderátorka Hedvika Vavrečková, studentka Gymnázia Karviná (modelová škola Didaktické dílny), své spolužáky Veroniku Míkovou a Tomáše Juchelku.
Co si o předmětu Mapa na začátku mysleli? Čeho se obávali? Potvrdily se jejich obavy? Jak výuka probíhá a baví je? Co na nový způsob výuky říkají jejich spolužáci či rodiče?
Pedcastový miniseriál Didaktické dílny vznikl jako součást projektu #Změna.začíná.lidmi, který podpořilo MŠMT v rámci výzvy Na učitelích záleží.
Sledujte Didaktickou dílnu na FB: https://www.facebook.com/didakticka.dilna
Web FP TUL: https://www.fp.tul.cz/

#17 Vánoční speciál: o Vánocích v hudbě, umění a pohádkách
Sedmnáctá epizoda našeho fakultního PedCastu je speciální, vánoční. Alex Röhrich si do ní tentokrát pozval hned tři hosty – o vánoční hudbě mluvíVilém Valkoun z katedry primárního vzdělávání, o zobrazení Vánoc v umění povídá Anna Habánová z katedry historie a o spojení Vánoc a pohádek vypráví Kateřina Váňová, vedoucí katedry českého jazyka a literatury.
O Ježíškovi, vánoční náladě, křesťanské historii, koledách, zobrazování Vánoc v historickém i moderním umění, sněhu, rolničkách a tradici vánočních pohádek.
Přejeme příjemný poslech a krásné Vánoce!

#16 Dominik Rubáš: o Ralsku a Podještědí, o terénní výuce a ekopsychologii
V šestnácté epizodě Alex Röhrich přivítal Dominika Rubáše, absolventa geografie a fyziky na naší fakultě a zároveň vyučujícího z naší katedry primárního vzdělávání a katedry geografie. Čím mu učaroval bývalý vojenský prostor, dnes Národní geopark Ralsko, kde působí jako geograf? A čím rodné Podještědí, o němž dokonce napsal knihu? Jak a proč se někdo, kdo chtěl být meteorologem, stane učitelem? Proč jako učitel prosazuje terénní výuku? Čím je pro žáky přínosná? Co je to ekopsychologie? A jsou dnešní žáci méně lhostejní k přírodě než předchozí generace?
Kniha Přírodní klenoty Podještědí: https://obchod.knihyfryc.cz/product/prirodni-klenoty-podjestedi
Web Národního geoparku Ralsko: https://www.visitralsko.com/
Web FP TUL: https://www.fp.tul.cz/

Didaktická dílna #3 – Integrovaný předmět
Třetí epizodu našeho pětidílného pedcastového miniseriálu jsme natáčeli mimořádně na hradě Hauenštejn, kde spolu žáci a učitelé z Gymnázia Karviná (modelová škola Didaktické dílny) a studenti a pedagogové Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL strávili víkend, aby všichni společně rozvíjeli integrovaný předmět Mapa. Moderátor Vojtěch Morávek, student karvinského gymnázia, postupně vyzpovídal hned čtyři hosty: Zuzanu Pechovou, proděkanku FP TUL, Davida Venclíka, historika z Univerzity Karlovy, Martina Brzósku, učitele z Gymnázia Karviná, a Vladimíra Křivského, studenta FP TUL.
Je potřeba v dnešní době podporovat učitelské povolání? Jaké přínosy má Didaktická dílna pro FP TUL? Co je to "didaktický inkubátor" a jak může školám pomoci? Jak mohou sami žáci ovlivnit, co a jak se ve škole učí? A jak vnímají propojování různých oborů budoucí učitelé?
Pedcastový miniseriál Didaktické dílny vznikl jako součást projektu #Změna.začíná.lidmi, který podpořilo MŠMT v rámci výzvy Na učitelích záleží.
Sledujte Didaktickou dílnu na FB: https://www.facebook.com/didakticka.dilna
Web FP TUL: https://www.fp.tul.cz/

Didaktická dílna #2 – Pedagogický lídr
Ve druhé epizodě našeho pětidílného miniseriálu z Gymnázia Karviná, které se stalo modelovou školou Didaktické dílny a kde se nyní vyučují hned dva kompetenční mezioborové předměty, se zaměříme na téma pedagogický lídr. Moderátorka Hedvika Wawreczková, studentka karvinského gymnázia, vyzpovídá svou učitelku a zároveň pedagogickou lídryni Moniku Brzou spolu s garantem Didaktické dílny Miroslavem Slowikem.
Kdo je pedagogický lídr? Co je náplní jeho práce? Jaký je vztah mezi pedagogickým lídrem a garantem Didaktické dílny? Na čem konkrétně pracuje pedagogický lídr karvinského gymnázia a s jakými výzvami se spolu se svým týmem musí potýkat? A jak může spolupráce pedagogických lídrů z různých škol pomoci zavést do výuky Strategii 2030+ rychleji?
Pedcastový miniseriál Didaktické dílny vznikl jako součást projektu #Změna.začíná.lidmi, který podpořilo MŠMT v rámci výzvy Na učitelích záleží.
Sledujte Didaktickou dílnu na FB: https://www.facebook.com/didakticka.dilna
Web FP TUL: https://www.fp.tul.cz/

#15 Václav Lábus a Daniel Vrbík: o Živých jménech a mezioborové spolupráci
Do patnácté epizody Pedcastu si náš moderátor Alex Röhrich pozval svého kolegu Václava Lábuse z katedry českého jazyka a literatury FP TUL a Daniela Vrbíka z katedry aplikované matematiky FP TUL, aby představili svůj unikátní projekt Živá jména, který mapuje lidová pojmenování míst v Liberci. Jak se vůbec mohla spojit čeština s matematikou? Jakým způsobem se sbíraly materiály od místních obyvatel a kolik respondentů se do výzkumu zapojilo? Jak moc se liší oficiální jména míst od těch lidových? Může taková mapa sloužit i k něčemu jinému, než jen pro zajímavost a pobavení? Jak?
Web Živá jména: https://mapy.fp.tul.cz/zivajmena/
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

Didaktická dílna #1 – Změna ve škole
O Didaktické dílně jsme s jejím garantem Miroslavem Slowikem v Pedcastu už mluvili, a to v šesté epizodě. Nyní Didaktické dílně věnujeme pětidílný miniseriál, ve kterém se nám představí do detailu.
Prvním dílem miniseriálu s názvem Změna ve škole nás provede moderátorka Hedvika Wawreczková, studentka Gymnázia Karviná, která je přímou účastnicí aktivit Didaktické dílny. Právě karvinské gymnázium se totiž stalo modelovou školou, ve které se nyní vyučují hned dva kompetenční mezioborové předměty – textový editor a mapa.
Jaké inovace do českého školství přináší Didaktická dílna?
Co je Strategie 2030+ a jak ji Didaktická dílna pomáhá implementovat do škol?
Jak studenti karvinského gymnázia reagují na své nové předměty?
Pedcastový miniseriál Didaktické dílny vznikl jako součást projektu #Změna.začíná.lidmi, který podpořilo MŠMT v rámci výzvy Na učitelích záleží.
Sledujte Didaktickou dílnu na FB: https://www.facebook.com/didakticka.dilna
Web FP TUL: https://www.fp.tul.cz/

#14 Svatava Škodová: o češtině pro cizince, o syntaxi a korpusové lingvistice
Ve čtrnácté epizodě Pedcastu přivítal Alex Röhrich svou kolegyni z katedry českého jazyka a literatury FP TUL. Jak se hraje hra na syntax? Byl a je komunikační prostředek "ty vole" vulgární? K čemu je dobrý jazykový korpus? Je čeština pro cizince těžká? Je rozdíl, když se česky učí Vietnamci a Ukrajinci? A je vůbec nutné navštěvovat jako cizinec jazykové kurzy, nebo se dá jazyk naučit odposlechem?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#13 Jiří Erhart: o fyzice a její výuce na základkách, o pokusech a pasivních studentech
Do třinácté epizody PedCastu si Alex Röhrich pozval profesora Erharta, vedoucího naší katedry fyziky. Panuje mezi matematiky a fyziky rivalita? Jak se z teoretického fyzika z MatFyzu stane učitel? Dokáže vysvětlit svou odbornost, což je piezoelektřina a pyroelektřina, i úplnému laikovi? Čím to, že je fyzika tak významným vědním oborem, ale ve školách nemá úplně dobrou pověst? A jak probíhá Fyzikální jarmark pro prvňáčky, který pořádá KFY spolu s gymnáziem Doctrina?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#12 Zuzana Pechová a Hana Valešová: o výtvarné výchově a vizuální gramotnosti
Ve dvanácté epizodě PedCastu Alex Röhrich přivítal hned dva hosty: Zuzanu Pechovou a Hanu Valešovou z katedry primárního vzdělávání FP TUL. Měl by být výsledek práce v hodině výtvarné výchovy krásný? Je dobré žáky na konci hodiny vždy pochválit? Žijeme ve vizuálním světě a v mnoha profesích je nutná kreativita - proč tedy není výtvarná výchova považována za důležitý školní předmět a dokonce v rámci nových revizí dochází k omezení jejího počtu hodin na druhém stupni ZŠ? Co je to vizuální gramotnost a proč by se na ni měl klást větší důraz?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#11 Miroslav Brzezina: o matematice, o vedení univerzity a morálce
V jedenácté epizodě PedCastu Alex Röhrich zpovídal Miroslava Brzezinu, v současnosti již podruhé zvoleného rektora Technické univerzity v Liberci a dřívějšího děkana naší fakulty. Jak se studovala matematika za minulého režimu? Co je to teorie potenciálu? Jaké to je šéfovat sedmi fakultám? S jakými etickými a mravními problémy se na akademické půdě setkává? A jak je řeší?

#10 Magda Nišponská: o mentalizaci, sdílené pozornosti i spolupráci s americkou univerzitou
Do desáté epizody PedCastu si Alex Röhrich pozval Magdu Nišponskou z katedry pedagogiky a psychologie FP TUL. Je vždy dobré být empatický? Proč 75 % matek poprvé zrcadlí pocity svého dítěte špatně? A je to opravdu špatně? Žijeme svůj příběh nebo si život jako příběh představujeme? Co je to sdílená pozornost? A co studentům přináší mezinárodní spolupráce s americkou univerzitou?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#9 Jasňa Pacovská: o mateřském jazyku, kognitivní lingvistice, porozumění a stereotypu
V deváté epizodě PedCastu Alex Röhrich zpovídá Jasňu Pacovskou, svou kolegyni z naší katedry českého jazyka a literatury. Proč kognitivní lingvisté milují metafory? Proč svým studentům vypráví o Eskymácích a tchyních? Jak pomáhá stereotyp porozumění? A opravdu musí vzdělávání tak trochu bolet?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#8 Milan Svoboda: o výuce historie, o rodu Clam-Gallasů a o tom, co nás může historie naučit
Do osmé epizody si Alex Röhrich pozval docenta Milana Svobodu z naší katedry historie. Měli bychom se zajímat o historii? Kdy se událost stává dost starou, aby se stala součástí historie? A je pro historika výhodnější, když už z doby, o kterou se zajímá, už nikdo nežije?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#7 Pavlína Vrchovecká: o sportovní gymnastice, tělesné výchově a trenérech ve školách
Alex Röhrich v sedmé epizodě PedCastu vyzpovídal Pavlínu Vrchoveckou z katedry tělesné výchovy a sportu, která se dlouhodobě věnuje výuce a didaktice gymnastiky. Proč sportovní gymnastky tak často utíkají k jiným sportům? Jakou roli hraje v gymnastice psychika? Opravdu se děti málo hýbají, jak se říká? Jakou roli v tom hrají rodiče? A jak může pomoci nový projekt Trenéři ve škole?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#6 Miroslav Slowik: o španělštině, moderní výuce a Didaktické dílně
V šesté epizodě PedCastu Alex Röhrich přivítal Miroslava Slowika z katedry románských jazyků. Co má společného španělština se slezským přízvukem? Co je komunikační klíč jazyka? Mělo by se v Česku učit moderněji? Co se studenti FP učí v Didaktické dílně, kterou nově mohou navštěvovat? Mohou se v kurzech didaktické dílny dál vzdělávat i již pracující učitelé? A jaký by měl být učitel budoucnosti?
FB stránka Didaktické dílny: https://www.facebook.com/didakticka.dilna/
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#5 Pavel Novotný: o poezii, literární vědě i překladatelství
Do páté epizody našeho PedCastu si Alex Röhrich pozval Pavla Novotného, laureáta ceny Magnesia Litera za poezii 2021 a vedoucího katedry německého jazyka FP TUL. Cítí se být Pavel Novotný spíše básníkem, nebo germanistou? Mění Magnesia Litera oceněným život? Jak se píše operní libreto pro Národní divadlo? Jak se překládá německá poezie do češtiny a jak česká do němčiny? Zvlášť, když o překladu můžete diskutovat s autorem?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#4 Zuzana Bubeníčková: o operním zpěvu, rétorice a primárním vzdělávání
Ve čtvrté epizodě PedCastu Alex Röhrich přivítal Zuzanu Bubeníčkovou, která na katedře primárního vzdělávání FP TUL působila 30 let a teď se vrací na rodné Slovensko. Může si operní pěvkyně vybírat role? Dá se pěvecký talent poznat po prvním setkání? Proč je pro hlas důležitý dobrý učitel zpěvu? A co mají společného zpěv a rétorika?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#3 Emil Drápela: o výuce zeměpisu ve školách, humánní geografii i liberecké žule
Do třetí epizody PedCastu si Alex Röhrich pozval Emila Drápelu z katedry geografie FP TUL. Čím rodilého Brňana okouzlil Liberec? Jak mohou geografové pozitivně působit na cestovní ruch? Co má liberecká žula společného s egyptskými pyramidami? A jak by měla vypadat výuka zeměpisu v době, kdy si všechna hlavní města a další informace snadno najdeme na internetu?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#2 Lenka Václavíková: o genderové problematice i dopadech lockdownu na naši psychiku
Do druhé epizody PedCastu si Alex Röhrich pozval Lenku Václavíkovou, socioložku, psychoterapeutku a členku katedry filosofie FP TUL. Jaké jsou nejzávažnější genderové problémy v Česku? Kdy jí přestala sociologie stačit? S jakými těžkostmi se v době covidové nejčastěji setkává ve své praxi? A co by poradila nám všem, abychom si i v těžkých časech udrželi zdravou duši?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul

#1 Jan Picek: o lásce k matematice a důležitosti pedagogických fakult a učitelské profese
V první epizodě PedCastu Alex Röhrich zpovídá děkana FP TUL Jana Picka. Jak se stane, že se člověk zamiluje do matematiky? Měly by pedagogické fakulty rozhodovat o tom, co se budou žáci učit? Mají učitelé-studenti dostatek praxe? Umí učitelé sdílet své zkušenosti?
Web FP TUL: https://www.facebook.com/fptul