
Ostry Dyżur Literacki
By Fundacja Czas Dzieci
Podkast OSTRY DYŻUR LITERACKI to okazja, by dotrzeć do jeszcze większej ilości dzieci!
Słuchaj podkastu, komentuj wybory ekspertów i zadawaj kolejne pytania? O czym chcielibyście usłyszeć?

Ostry Dyżur LiterackiJun 29, 2023

Odcinek specjalny - Nie dręcz mnie! STOP Bullyingowi! - Rozmowa z psycholog Aleksandrą Madejowską
Wiele się mówi o tym, że książki mają moc sprawczą, że mogą zmieniać świat.
Jeśli było by to możliwe tylko w jednym przypadku, to życzylibyśmy sobie, by moc sprawczą miała książka, która jest tematem dzisiejszego podkastu.
To książka wydawnictwa Olesiejuk, autorstwa Nielsa Van Hove, pt. „Nie dręcz mnie. Jak poradziłam sobie z prześladowaniem” - na okładce dopisek „STOP Bullyingowi”!
I teraz już wiecie jaki jest temat tego odcinka. Ogromnie ważny, ale też niezwykle trudny, dlatego naszą gościnią jest Aleksandra Madejowska (psycholożka, analityczka zachowania), która napisała wstęp do tej książki.
Wraz z Panią Aleksandrą wyjaśnimy czym jest bullying i w jakim wieku dzieci się z nim spotykają. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- Kto może być ofiara prześladowania?
- Czy doświadczenie bullyingu może mieć wpływ na kolejne lata dziecka, lub nawet na całe dalsze życie?
- Co możemy robić od samego początku bycia rodzicem w ramach profilaktyki?
Zapraszamy do słuchania.

Odcinek specjalny - Książki na Festiwalu Ojce i Dziatki w Warszawie
W najnowszym odcinku specjalnym prezentujemy Wam bohaterki Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki, czyli książki dookoła których odbędą się nasze festiwalowe spotkania!
Posłuchajcie!

Odcinek specjalny - Butelka Taty - rozmowa z Arturem Gębką i Agatą Dudek
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka Ostrego Dyżuru Literackiego. Tym razem poruszamy temat niełatwy, ale ogromnie istotny!
"Butelka taty" to książka o nałogu, próbie radzenia sobie z problemami za pomocą alkoholu. To też książka o rodzinie, która z tą sytuacją się mierzy. Temat ważny, ale zdecydowanie nie nowy. Pytamy więc twórców dlaczego książka powstała akurat teraz.O czym jeszcze usłyszycie?
- Przyzwyczailiśmy się myśleć o problemie alkoholowym w kontekście rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, tymczasem tu mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją: tato nie otrzymał awansu… Nałóg zaczyna się od frustracji, podobnej do tych, których doświadcza każdy z nas…
- Książka mówi o uzależnieniu od alkoholu, ale wydaje się, że jest też metaforą problemów, z którymi samemu nie można sobie poradzić. Czy to jest zachęta do tego, by częściej prosić o pomoc we właściwej chwili?
Posłuchajcie...

Odcinek specjalny - Idea - bohaterka idealna? - rozmowa z Anną Paszkiewicz
„Idea” - książka, która jest bohaterką tego odcinka - to pozycja dla każdego, niezależnie od wieku. Opowiada o pojęciach abstrakcyjnych, takich jak myśl, idea, marzenie, ale jednocześnie o wartościach i emocjach bardzo nam bliskich. Podejmuje temat samotności i potrzeby relacji z drugim człowiekiem. Poetycka, bardzo subtelna, a przy tym absolutnie zrozumiała dla dzieci. Niezwykła…
Wraz z autorką - Anną Paszkiewicz będziemy zastanawiać się, czego trzeba, by nasze marzenia stawały się działaniem, a w końcu rzeczywistością i co może zdziałać książka „Idea”, gdy trafi w ręce młodego odbiorcy?
Czy udało nam się odpowiedzieć na te pytania? Posłuchajcie i przekonajcie się sami.
Podkast powstał we współpracy z wydawnictwem Widnokrąg.

Odcinek specjalny - Nic nie jest trudne, jeśli pod ręką masz przyjaciela - rozmowa z Marcinem Mortką
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka specjalnego Ostrego Dyżuru Literackiego.
Naszym gościem jest Marcin Mortka - polski pisarz fantasy i autor książek dla dzieci m.in serii "Hania i Kudłaty Pies" i "Drużyna Oka"
- Czy przyjaźń jest ważna?
- Co daje nam wspólne działanie?
- Czy można się przyjaźnić z wymyślonym przyjacielem?
- Czy dorosły czytelnik może odnaleźć coś dla siebie w książkach dla dzieci?
Wspólnymi siłami staraliśmy się odnaleźć odpowiedź na te i inne pytania. Czy nam się udało?
Przekonacie się słuchając odcinka.
Zapraszamy!
Odcinek powstał we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa.

Odcinek Specjalny - Antosia uczy odwagi - rozmowa z Marcinem Szczygielskim, autorem książki "Antosia w bezkresie"
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka specjalnego Ostrego Dyżuru Literackiego. Naszym gościem jest Marcin Szczygielski - pisarz, dziennikarz i grafik, a także autor nagrodzonej przez polską sekcję IBBY książki “Antosia w bezkresie”. To właśnie ta historia, której akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej, stała się kanwą do rozmowy, nie tylko o dramatycznych wydarzeniach z przeszłości, ale również o tym co niezwykle współczesne i aktualne.
Co może wnieść w codzienność dzieci przykład Antosi? Jakie trudności, pytania i myśli pojawiały się w procesie pracy nad książką? Dlaczego historia bohaterki jest tak ważna w kontekście aktualnie dziejących się wydarzeń? Na te i inne ważne pytania znajdziecie odpowiedź słuchając tej bardzo ciekawej i refleksyjnej rozmowy.
fot. Ewa Jezierska

Odcinek specjalny - Szkiełko i Oko - Czy romantyzm krąży w naszym krwioobiegu?
W odcinku specjalnym, rozmawiamy o tym, czy romantyzm jest nadal aktualny i czy może być interesujący dla współczesnych dzieci. Co zrobić, by przybliżyć im dzieła wieszcza bez zbędnego patosu i przymusu lekturowego. Jak udowodnić obecność pierwiastków romantycznych we współczesnej literaturze. Jak sprawić, żeby słowa Adama Mickiewicza mogły na nowo wybrzmieć i trafić do odbiorców?
Pani Dr Oliwia Brzeźniak-Pałgan twierdzi, że czy tego chcemy czy nie, krąży on w naszym krwioobiegu. Czy faktycznie tak jest? Posłuchajcie…
Odcinek powstał w ramach projektu "Szkiełko i Oko" , z okazji jubileuszu 200 lat „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Odcinek specjalny - Detektywistyczna lekcja uważności z Filipem i Inką - rozmowa z Joanną Jagiełło
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka specjalnego Ostrego Dyżuru Literackiego! Tym razem mieliśmy przyjemność porozmawiać z pisarką Joanną Jagiełło, autorką serii Biuro Śledcze Trop Sekret. Filip i Inka powracają w drugim tomie, a wraz z nimi pięć nowych zadań do rozwikłania. Jeśli wsłuchacie się w rozmowę, będziecie mieli okazję przekonać się, że przygody tej dwójki sympatycznych, odważnych i ciekawskich dzieciaków to nie tylko pretekst do rozwiązania zagadek, ale i zachęta do uważnego patrzenia na rzeczywistość, rozpoznawania praw i zjawisk w niej występujących. Filip i Inka w sposób nieszablonowy i niezwykle kreatywny budują swoje myślenie o świecie zderzając się z przeróżnymi sytuacjami, które domagają się rozwiązania. Czy i my moglibyśmy się czegoś od nich nauczyć? Do rozmowy i uważności zaprasza autorka książki “Biuro Śledcze Trop Sekret. Inka i Filip i znikające Bestsellery” - Joanna Jagiełło.
Posłuchajcie sami! Zapraszamy.
Odcinek powstał we współpracy z Wydawnictwem Słowne Młode

Odcinek specjalny - Trudne emocje najmłodszych - rozmowa z psycholog-psychoterapeutą dr Magdaleną Adamczyk-Banach
Emocje u dzieci, szczególnie tych najmłodszych to bardzo ważny i wcale niełatwy temat. Dlatego zaprosiliśmy do rozmowy psycholog-psychoterapeutę – dr Magdalenę Adamczyk-Banach, aby pomogła nam znaleźć odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania. Wspólnie zastanawiamy się nad tym, czy książki mogą służyć do zadań specjalnych i czy mogą być pomocne w radzeniu sobie z nowymi sytuacjami w życiu dziecka… Rozmawiamy o tym, jak serie dla najmłodszych - takie jak „Jadzia Pętelka” - wspomagają rodziców i dzieci w sytuacjach dnia codziennego.
Odcinek powstał we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa.

Odcinek specjalny - Komiksowe Arcygroźne Domostwory - rozmowa z Bereniką Kołomycką
Komiks – opowieść obrazkowa, którą uwielbiają niemal wszystkie dzieci. Ta miłość często pozostaje także w sercach dorosłych. Jak rozpocząć swoją podróż z komiksem? O to zapytamy specjalistkę: Berenikę Kołomycką, która na komiksach zna się nie od dziś. W związku z tym dopytamy, jak kiedyś wyglądał rynek komiksu, co dzieje się podczas Festiwali komiksowych i czy zawsze były to duże i prestiżowe imprezy. Dowiemy się także jaki jest element obowiązkowy historii dla najmłodszych i czy komiksy muszą być tylko o superbohaterach! Posłuchajcie koniecznie.
Odcinek powstał we współpracy z Wydawnictwem Druganoga.

Odcinek specjalny: Wojny dorosłych – historie dzieci
Zachęcamy do wysłuchania kolejnego podcastu z serii Ostry Dyżur Literacki. Tym razem spotykamy się z dr Oliwią Brzeźniak-Pałgan, aby zasięgnąć rady specjalisty w kontekście obecnej sytuacji w Ukrainie. Czy literatura może pomóc dzieciom zrozumieć co się dzieje? Po jakie tytuły sięgać i jaki wpływ będą one miały na najmłodszych? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi w najnowszym odcinku specjalnym.
Odcinek powstał we współpracy z Wydawnictwem Literatura.

Odcinek specjalny - Od gamingu do spełniania marzeń - rozmowa z Agnieszką Dąbrowską o książce "Za duży na bajki"
Od gamingu do spełniania marzeń, czyli jak wygrać wielki turniej i dogadać się z dorosłymi? O książce "Za duży na bajki" rozmawiamy z autorką - Agnieszką Dąbrowską.
Jako młodzi ludzie nie zawsze chcemy uwierzyć w to, jak znakomitą przygodą może być czytanie książek. W dzisiejszej rozmowie udowadniamy, że absolutnie tak jest! Dodatkowo zastanowimy się nad tym jak szukać swojej ścieżki w życiu i czy zawsze jest ona jasno wytyczona od samego początku. Dodajcie do tego znakomitą dawkę dyskusji o relacjach damo-męskich i międzypokoleniowych, a otrzymacie nasz dzisiejszy podcast!
Posłuchajcie koniecznie!
Odcinek przygotowany w partnerstwie z Wydawnictwem Agora dla dzieci.

Odcinek specjalny - Czy dzik jest dziki? - rozmowa z Krzysztofem Łapińskim
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, tak więc i nowy odcinek specjalny naszego podcastu nadchodzi! Na słoneczną pogodę i długie spacery sprawdzi się idealnie! Tym razem przenosimy się wprost do Lasu Kabackiego, w którym sprawdzimy co słychać u „Dzika Dzikusa”, a także jego nowej przyjaciółki – „Świny Malwiny”. Przewodnikiem będzie nie kto inny, jak twórca tych wspaniałych postaci, czyli Krzysztof Łapiński. Opowie nam o tym jak łączyć urok z naprawdę niełatwymi tematami, a także jak zwierzęta mogą uczyć nas tolerancji. Dodatkowo uporamy się z pewnymi przyrodniczymi stereotypami!
Posłuchajcie koniecznie!
Odcinek przygotowany w partnerstwie z Wydawnictwem Agora dla dzieci.

Odcinek specjalny - Rozmowy o północy z Iloną Wiśniewską i Mikołajem Golachowskim, czyli o książce "Przyjaciel Północy"
Kolejny specjalny odcinek podkastu Ostry Dyżur Literacki już jest! Tym razem zabieramy Was w podróż! W dodatku nie byle jaką! Czy zastanawialiście się, dokąd najdalej na Północ można dolecieć samolotem rejsowym? Otóż na Spitsbergen, o którym nieco chcielibyśmy Wam opowiedzieć!
Naszym gościem jest specjalistka w tej dziedzinie – podróżniczka, autorka reportaży, a teraz także niesamowitych książek dla młodzieży – Ilona Wiśniewska. W rozmowie zachwyci Was opowieściami o zwyczajach, przyrodzie oraz tajemnicach, które skrywa w sobie ta niesamowita norweska wyspa! Mało tego – całości historii dopełni znany podróżnik, przyrodnik, polarnik, a teraz także bohater książki – Mikołaj Golachowski.
Wszystko to czeka na Was dzięki wspaniałej książce od Agora dla Dzieci – „Przyjaciel północy”.
Koniecznie dajcie się porwać w tę mroźną przygodę!
Odcinek przygotowany w partnerstwie z Wydawnictwem Agora dla dzieci.

Odcinek specjalny - Jak rozmawiać o… słowach? - czyli o serii „Elementarz ważnych słów”
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka specjalnego Ostrego Dyżuru Literackiego! Tym razem Aleksandra Barczyk gościć będzie specjalistki z zakresu słownictwa wśród najmłodszych, czyli Panie: Agnieszkę Kolano, Iwonę Głowacką oraz Joannę Chojnacką-Łoń z Przedszkola nr 3 im. Jana Brzechwy w Błoniu. W rozmowie podejmiemy takie tematy jak: trudne słowa oraz ich przyswajanie przez najmłodszych. Powiemy także jak duży wpływ na te wszystkie procesy ma samo czytanie. Dodatkowo rozstrzygniemy czy każdy powinien mieć swoje ulubione słowo oraz jak go szukać! Wszystko to w oparciu o niesamowitą serię Wydawnictwa Słowne Młode – „Elementarz ważnych słów”. Koniecznie przesłuchajcie!
Odcinek przygotowany w partnerstwie z Wydawnictwem Słowne Młode.

Odcinek specjalny - Szpiegowski fenomen, czyli o książce "Szkoła Szpiegów"
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka specjalnego Ostrego Dyżuru Literackiego! Tym razem porozmawiamy o literaturze prawdziwie tajnej i sensacyjnej. Nie mylicie się - zajrzymy do tajemniczego świata szpiegów! Czy istnieje szkoła superszpiegòw? Czy James Bond jest jedynym szpiegiem w literaturze? Jak w tym zawodzie odnajdują się dziewczyny? O te i wiele innych rzeczy zapytaliśmy specjalistkę do spraw promocji literatury w Wydawnictwie Agora dla dzieci - Małgorzatę Gałysz-Wròbel, a wszystko to przy okazji premiery absolutnie wystrzałowej - 3 części "Szkoły Szpiegów" Stuarta Gibbsa! Koniecznie sprawdźcie co słychać w obozie wroga!
Odcinek przygotowany w partnerstwie z Wydawnictwem Agora dla dzieci.

Z pasji do muzyki
Tym razem na naszej trasie księgarni niezależnych znalazło się miejsce niezwykłe, bo księgarnia muzyczna. Stworzona przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne posiada znakomitą selekcję książek wielu wydawnictw, które łączy jedno - wprowadzają dziecko w świat muzyki.
Daniel Cichy - dyrektor polskiego wydawnictwa muzycznego opowiada o wartych uwagi publikacjach, planach wydawniczych, ale także wyjaśnia dlaczego dla dzieci tak bardzo ważna jest muzyka.
Książki w księgarni PWM są w formie tradycyjnej ale także nieco bardziej interaktywnej (w połączeniu z aplikacją i możliwością słuchania muzyki). Wszystkie jednak rozwijają zainteresowania, poszerzają wiedzę i rozbudzają pasję.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jak sprawić, aby czas się na chwilę zatrzymał...
Do Świąt zostało zaledwie kilka dni. Kończymy przygotowania, sporo czasu spędzamy w sklepowych kolejkach. Chcemy, by wszystko było idealnie dlatego nie ustajemy w pędzie… My jednak proponujemy, zatrzymajmy się na chwilę, a może nawet cofnijmy w czasie…
Zapraszamy Was do krakowskiej księgarni niezależnej, która jest antykwariatem - zapraszamy do antykwariatu Abecadło.
Naszym gościem będzie Pan Antoni Stąpor, który opowie jakie skarby znajdziemy w antykwariatach i rozwieje wątpliwości, czy w czasach, gdy wszyscy gonimy wciąż za tym co nowe i idealne ludzie wciąż przychodzą do miejsc takich jak Abecadło?
Nie zabraknie rekomendacji. Tym razem w kontekście odwiecznego pytania, co sprawia, że książka się nie starzeje, że jest czytana z wypiekami na twarzy przez kolejne pokolenie.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie kultur - czyli jak nauczyć dzieci ciekawości i otwartości
W najnowszym odcinku spotykamy się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To tam mieści się księgarnia niezależna - Sklepik Kulturalny. A skoro o spotkaniach kultur mowa, prosiliśmy Panią Dorotę Bielak i Izabelę Wawryk-Zin o rekomendacje książek, które przybliżają nam inne kultury, zwyczaje ludzi, uczą otwartości i ciekawości na drugiego człowieka oraz wrażliwości.
Czy takie książki są potrzebne i jak je mądrze wybierać? Jak nie zapomnieć o drugim człowieku będącym znacznie bliżej, po sąsiedzku, czasami będącym tuz obok nas? O tym wszystkim posłuchacie w naszym podkaście.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jak przybliżyć dziecku kulturę za pomocą książki?
W najnowszym odcinku odwiedzamy Katowice, a w nich miejsce niezwykłe - księgarnię Miejscownik. Tygiel kulturalny. W rozmowie z Panią Joanną Godzierz zastanowimy się co zrobić, aby młody człowiek został miłośnikiem kultury. Co robić, a przede wszystkim jakie książki mu podsuwać….
Nie zabraknie oczywiście prezentowych podpowiedzi!
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Literatura dla chłopców dawniej i dziś
Najnowszy odcinek podkastu poświęcony jest książkom dla chłopców. Temu co czytają i co mogłoby zainteresować tych, którzy nie czytają zbyt wiele. Czy rzeczywiście nie lubią książek, w których bohaterką jest dziewczyna? A emocje? Czy w książkach dla chłopców jest miejsce na emocje?
Na te wszystkie bardzo trudne pytania spróbuje odpowiedzieć Piotr Kikta - właściciel bydgoskiej księgarni - Toniebajka.
Zdradzi co sam czytał, gdy był dzieckiem, co ukształtowało jego gust, a co wywołało największe emocje. Podzieli się też rekomendacjami współczesnych książek, które (nie tylko chłopcom) z pewnością przypadną do gustu.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podróż do pięknej, zimowej krainy
W najnowszym odcinku zabieramy Was do wspaniałej, baśniowej, zaśnieżonej krainy - do Krynicy Zdrój, bo tam mieści się Księgarnia Dziecięca Drzewiec.
To tam dzieci (i nie tylko) mogą buszować nieskrępowanie wśród półek z samymi literackimi smakołykami. Gdy już wybierzecie swojego książkowego faworyta możecie spokojnie zapaść się w pluszowej kanapie. Macie ochotę?… właścicielka - Magdalena Kraszewska-Kot - zapewnia, że możecie zostać do zamknięcia!
Pani Magda chętnie doradza i rekomenduje książki dopasowując je do potrzeb indywidualnych dziecka, a korzystają z tego nie tylko mieszkańcy Krynicy, ale też kuracjusze i turyści, bo urlop to znakomity czas by nadrobić czytelnicze zaległości. Dla nas, marzących o zaśnieżonych Świętach, poleca książki o zimie!
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

O księżniczkach, duchach i historii
W najnowszym odcinku zabieramy Was do Poznania, do księgarni Bookowski, która mieści się w najprawdziwszym zamku! A skoro jesteśmy na zamku to nie może obyć się bez tematu księżniczek… z tym, że takich, jakie znajdziemy w aktualnej literaturze dla młodych czytelników. Czym się różnią? Sprawdźcie sami.
Na temacie księżniczek nie poprzestaniemy, bo każdy zamek na swojego ducha, więc zapytamy Panią Monikę Wójtowicz o jej ulubione książki o duchach. Może okazać się, że jej odpowiedź bardzo Was zaskoczy.
Przejdziemy też do ważnej kwestii tego, czy dzieci lubią się bać i jaka jest w tej sytuacji rola rodzica…
Jeśli nie boicie się duchów, zapraszamy do słuchania!
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Książki, które pomagają w życiu
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z panią Anną Musialik z księgarni Badet w Warszawie. Pytamy, czy czytelnicy robią książkowe zapasy na zimę, by pod ciepłym kocem nadrabiać czytelnicze zaległości?
Dopytujemy także o rekomendacje książek, które pomagają dzieciom w ich młodym, ale czasem zupełnie niełatwym życiu. W podejmowaniu wyzwań, rozwiązywaniu problemów. O książki, które pomagają poradzić sobie w relacjach rówieśniczych i międzypokoleniowych, które alarmują i wskazują na sytuacje niebezpieczne, które mogą być pretekstem do ważnych rozmów.
Posłuchajcie o książkach, w których bohaterowie są jak wymyślony przyjaciel, które pozwalają się utożsamić i zapomnieć o samotności. Powiemy także o książkach, które podpowiadając właściwe drogi postępowania, mają na uwadze, by prowadziły one do ludzi. Bo to drugiego człowieka potrzeba nam najbardziej.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Miejsce, w którym Święta trwają cały rok
Zapraszamy na kolejne spotkanie z Panią Krystyną Adamczak, która stworzyła miejsce o niezwykłej atmosferze. Tak niezwykłej, że kojarzy nam się z magią Świąt. To miejsce, które czeka na gości z otwartymi drzwiami, uszami i sercami, z uważnością, bo ta jest zawsze bardzo cenna i zauważana przez ludzi w każdym wieku.
Czy rzeczywiście to atmosfera Świąt? Pani Krystyna przekonuje, ze Święta są zawsze wtedy, gdy mamy radość w sercu i potrzebę uśmiechu oraz obdarowywania innych skarbami, które mamy w sobie, nawet bez kupowania. Kiedy przystajemy i dostrzegamy to co naprawdę ważne…
W tym odcinku odpowiemy także na pytania: jak zadbać o atmosferę spotkania z książką… radość, zabawę, ciepło, bliskość, uśmiech, a także odrobinę szaleństwa i dlaczego jest to tak bardzo ważne? Co to znaczy, że książka zwraca nas ku sobie i kiedy jest spotkaniem z sobą samym? A wreszcie, czego najbardziej potrzebują dzieci niezmiennie od wielu pokoleń?
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

"Wewnętrzny projektor", czyli jak pielęgnować dziecięcą wyobraźnię?
Jak dotrzeć do dzieci, które jeszcze nie czytają? Jakie książki podsuwać im do „rozczytania” i co to jest „wewnętrzny projektor”.
O tym wszystkim rozmawiamy z panią Katarzyną Jacobson, która jak sama przyznaje nigdy nie przestała czytać książek dla dzieci, bo sprawia jej to ogromna przyjemność i w swojej księgarni zna je prawie wszystkie. Jak sprawić by taką samą przyjemność z czytania poczuły dzieci?
Posłuchajcie podkastu!
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Odcinek specjalny - Prawdziwa historia Mikołaja - rozmowa z Joanną Jagiełło
W tak specjalnym dniu jakim są Mikołajki nie pozostaje nic innego jak zaprosić Was do wysłuchania odcinka specjalnego naszego podcastu! Zastanawialiście się kiedyś jak silna jest moc i czar Mikołaja? Czy jego legenda jest już tak ogromna, że można tworzyć własne historie prawdzie?
O te i inne mikołajkowe sprawy zapytaliśmy autorkę książki „Święty Mikołaj. Historia prawdziwa” – Joannę Jagiełło. Posłuchajcie czy tradycje świąteczne to rzeczywiście prezenty i choinka oraz jak to naprawdę było z tym Mikołajem.
Odcinek przygotowany w partnerstwie z Wydawnictwem Słowne.

Po co, tak naprawdę, odwiedzamy księgarnie niezależne?
W dzisiejszym odcinku naszego podkastu odpowiemy sobie na pytania: Kiedy książka jest wyczekana, a kiedy prezentem drugiej kategorii? Czy ma szansę zwrócić uwagę dziecka, gdy wokół są zabawki? Oraz czym kierować się wybierając literackie prezenty i w czym może pomóc nam księgarz, z czego nie zdajemy sobie sprawy...
O tym i wielu innych kwestiach porozmawiamy z Panią Marią Ostrowską-Jaskulską z Księgarni Trzy Jeże w Warszawie.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nie dajmy złapać się w pułapkę stereotypu
Dziś zabierzemy Was do kolejnego niezwykłego miejsca – rodzinnej księgarni Gdańscy we Włocławku, gdzie porozmawiamy z właścicielką – Panią Alicją Gdańską. Pani Alicja opowie nam jak książki mogą zmienić nasze życie. Porozmawiamy także o roli pięknych ilustracji, różnych gustach czytelników oraz o tym, że stereotypy mogą mylić.
Przygotujcie notatniki – czekają na Was kolejne rekomendacje książkowe, które idealnie sprawdzą się pod choinką…
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Co znajduje się między słowami…?
Co znajduje się między słowami? Niezwykła atmosfera, moc uczuć, pasja do czytania, a może drugi człowiek? W niezwykłej lubelskiej księgarni „Między Słowami”, razem z panią Karoliną Pikułą postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania. Zastanowimy się również czy książki zawsze dobieramy do wieku dziecka czy czasami lepiej nagiąć reguły i dopasować książkę do preferencji czytelnika? I jak przekonać do książek tych nie do końca przekonanych…?
Znajdzie się tu również kilka rekomendacji książkowych dla Mikołaja 😊
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Książki prawdziwe, szczere i autentyczne…
Jak selekcjonowane są książki, aby na półkach wrocławskiej księgarni Cocofli móc znaleźć te najpiękniejsze, najprawdziwsze i najbardziej oryginalne? Czego ciągle brakuje w polskich księgarniach i czym zachwycają nas książki zagraniczne? Na ten i wiele innych tematów porozmawiamy dziś z Dorotą Hartwich - publicystką, krytyczką sztuki, tłumaczką, redaktorką, wydawczynią. Skorzystamy także z okazji, aby zapytać jak wygląda praca wydawcy i tłumacza. Nie zabraknie również wielu wartościowych rekomendacji książkowych, które pomogą złapać oddech w zabieganym świecie.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Piękna książka to taka, która działa…
Jak uchwycić piękno książki w słowach i w jaki sposób na nas działa? Co takiego jest w klasykach, że nie tracą na aktualności i są czytane przez kolejne pokolenia?
Na te i inne pytania odpowie Pan Rafał Rutkowski z księgarni Dosłowna w Lublinie. Porozmawiamy także o szukaniu poezji w pięknie i uniwersalnym charakterze picturebooków. Pan Rafał opowie nam także o magicznej atmosferze, jaką posiada sama księgarnia. Czy wpływa na nią wystrój, czy selekcja książek? My nie mamy wątpliwości, że to ludzie, którzy w niej pracują.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kulturalno-kulinarne podróże z książkami
Czy słucha nas ktoś, kto nie lubi podróżować i zwiedzać? Podejrzewamy, że nie 😊 Niestety nie zawsze jest możliwość, żeby wyjechać do wymarzonej destynacji. Ale od czego są książki? To one mogą zabrać nas w najpiękniejsze miejsca i przedstawić nam nowe, fascynujące kultury. To one mogą nam opisać kolory, zapachy i smaki nowych miejsc, tak abyśmy zapomnieli że siedzimy we własnym fotelu, a za oknem pada deszcz. O tych i innych zaletach książek opowie Pani Paulina Bandura z Księgarni Pod Globusem.
Przygotujcie się na pyszne inspiracje książkowe!
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jakie książki czytają współczesne dziewczynki?
Czy współczesna literatura dla dzieci ma płeć? Czy książki dla dziewczynek i chłopców różnią się od siebie? Czy każda dziewczynka chce być księżniczką, a jeśli już o księżniczkach mowa, to czy każda księżniczka jest taka sama? Na te i inne bardzo trudne pytania odpowie Pani Barbara Balmas - w-ce dyrektor Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie.
W tym odcinku także wiele rekomendacji i inspiracji, które warto podszepnąć Mikołajowi ;)
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kupując książki z błyskiem w oku
W Księgarni Dwie Siostry rozmawiamy o tym jaka powinna być dobra książka i czy każdy księgarz ma swoje ulubione tytuły które poleca z błyskiem w oku? O książkach inspirujących do rozwijania pasji i zainteresowań młodego czytelnika oraz o tych które bawią opowiada Pani Zuzanna Brzozowska.
Pssst... będzie też dużo inspiracji dla miłośników dinozaurów :D
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Literackie grubasy na długie jesienne weekendy
W tym odcinku Pani Kinga Borowiecka-Woźniakiewicz poleci kilka literackich grubasów - takich książek, na które czasami obawiamy się, że nie wystarczy nam czasu. Dlaczego? Otóż dwa długie listopadowe weekendy przed nami!
Ponadto zapytamy czy młodzi czytelnicy sprawdzają przed zakupem ile książka ma stron i czy zawsze trzeba czytać książkę od początku do końca.
Na koniec zdradzimy, że w Książkotece do czytania zachęca czworonożny przyjaciel i wielki słój żelków. Nie sposób się oprzeć :)
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Co czytać jesienią, by smutek przemijającego lata zamienić w fascynację…
Co czytać jesienią, by smutek przemijającego lata zamienić w fascynację przyrodą? Z jaką książka wybrać się na spacer, a z jaką zakopać się pod ciepłym kocem?
Czy warto rozmawiać z dziećmi o przemijaniu i czy musi to być trudna rozmowa?
Te i inne podpowiedzi prosto od Pani Basi Cichy z krakowskiej księgarni Karakter.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bullerbyn - tam rozpoczyna się szczęśliwe dzieciństwo
Co znajdziemy w księgarni Bullerbyn, która ma w nazwie zapowiedź szczęśliwego dzieciństwa?
Jak w szczęśliwe dzieciństwo wpisać książki o wirusach, chorobach, żałobie oraz odpowiedzialności za otaczający nas świat?
A może wcale nie trzeba? Pan Grzegorz Krasnodębski podpowiada, że najlepiej podążać za dziećmi. Co to znaczy? Przekonajcie się sami!
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki - Podkast z księgarni niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Odcinek specjalny - rozmowa z Maciejem Rożenem, autorem książki „Jaga i dom na orlich nogach”
W tym odcinku mamy dla Was coś absolutnie niesamowitego. Opowiemy o książce, która jest w stanie przekonać do czytania wszystkich tych, którym zdecydowanie bliżej do świata gier komputerowych, którym wydaje się, że czytanie to nuda… Książka „Jaga i dom na orlich nogach” dostarcza takich emocji od którym może zakręcić się w głowie.
Nasze zaproszenie przyjął autor książki - Maciej Rożen. Posłuchajcie sami jak opowiada o swojej pracy.
Odcinek przygotowany w partnerstwie z Wydawnictwem Zielona Sowa.

Miejsce dla poszukiwaczy skarbów
W ostatnim odcinku tego roku powracamy do Krakowa, aby odwiedzić miejsce, które spodoba się wszystkim poszukiwaczom skarbów – księgarnia-antykwariat Szafa Pełna Książek. Tam z Panią Joanną Zapiór rozmawiamy o tym, że w księgarniach niezależnych czas inaczej płynie, że można w nich rozmawiać, dzielić się opiniami, wrażeniami… Możemy też na moment schować się w nich przed światem, a nawet znaleźć prawdziwe skarby - takie których poszukiwaliśmy od dłuższego czasu, które nas zaskoczą lub sprawią że łza wzruszenia zakręci nam się w oku.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Księgarnia to nie piekarnia
W tym odcinku odwiedzamy niezwykłe miejsce i niezwykłą osobę. Pani Krystyna Adamczak z Księgarni z Bajki w Poznaniu – wielokrotnie nagradzana za działania na rzecz dzieci i popularyzacji czytelnictwa – opowiada nam o tym jak to wszystko się zaczęło i dlaczego tak ważne jest, aby zarażać dzieci pasją do czytania.
Rozmawiamy także o tym, że księgarnie kameralne to miejsca gdzie nie są istotne jedynie nowości, a właśnie te ponadczasowe i międzypokoleniowe pozycje, które niosą ze sobą ważne przesłania.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nowe pokolenia wielbicieli komiksów
Kolejne miejsce, do którego Was zabieramy mogłoby być tematem pięknego filmu. Od 1962 r. w Koluszkach nieprzerwanie działa księgarnia, od 25 lat jest w rękach jednej rodziny księgarzy – pasjonatów, a na dodatek wielbicieli komiksów.
Agnieszka Kuc z księgarni Skład Główny zaprasza do świata literatury, ale przede wszystkim komiksów. Prezentuje te, które można wprowadzać już z pierwszymi książeczkami dzieciom, ale także te, które są kolekcjonerskimi dziełami sztuki.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Uniwersalizm książek dla dzieci
W kolejnym odcinku odwiedzamy miejsce zupełnie nowe , łódzką księgarnia Do Dzieła, którą stworzyła Pani Paulina Frankiewicz - łodzianka z urodzenia i z wyboru, blogerka, dziennikarka literacka, która uwielbia dzielić się swoimi rekomendacjami.
Pani Paulina zwraca naszą uwagę na formę współczesnych książek dla najmłodszych, ale także na aspekt uniwersalny, który decyduje o tym, że dobra książka dla dzieci jest książką interesującą także dla dorosłych.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Posmakować książkę
O dzieleniu się zachwytami i skutecznych rekomendacjach rozmawiamy z Panem Jakubem Bułatem i Panią Mariolą Mindak z księgarni Tarabuk.
Wspólnie zastanawiamy się co czyni z księgarni niezależnych rezerwaty przyjemności, w których czas płynie wolniej, a rozmowy spływają na tematy zupełnie zaskakujące. W Tarabuku spotykamy dzieci, które lubią rozsiąść się w fotelu i posmakować książki.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jak zabrać nastrój księgarni kameralnej do domu?
Jeszcze przed świętami zapraszamy Was do miejsca, które „przycupnęło w samym sercu wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, jakby jego misję napisał sam los. Bo bliskie i nieobojętne są im wielokulturowość, są otwarci na różnorodność treści, tęsknot i dążeń. Miejsce powstało jako inkubator, miejsce inspiracji, spotkań, wystaw i kameralnych koncertów. Jakby było mało, zza baru dostaniecie obłędne ciasta!” - Tak piszą sami o sobie, a my podpisujemy się pod tym. Rozmawiając z panią Dorotą Hartwich przekonujemy się po raz kolejny, że kreatywność to drugie imię Cocoffli. To w jaki sposób radzą sobie z niełatwą pandemiczną sytuacją może być przykładem dla wielu. Zróbcie sobie Cocofli w domu! Jak? Posłuchajcie!
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Książki, które rozbudzają drzemiąca w każdym dziecku kreatywność
Właściciele księgarni „Trzy jeże” - Pani Maria Ostrowska- Jaskulska i Pan Konrad Jaskulski - przekonują, że dobór książek powinien być dopasowany do dziecka, ale też do temperamentu, zdolności i potrzeb rodziców, aby czas z książką był wspólną przyjemnością. Opowiadają o książkach na start, kontrastowych, okienkowych oraz pięknych „wyszukiwankach” i uspokajają, że nawet jeśli dziecko nie jest w stanie się skupić na tekście, warto by książki były blisko dziecka.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Książka dobra jak piernik
Wraz z panią Sławą Jędrzyńską-Chudzińską z księgarni Hobbit w Toruniu rozmawiamy o pokusach pachnących przyprawami i tych literackich, a przede wszystkim o literaturze z wysokiej półki, która jednak jest dostępna dla małych czytelników. Spotykamy się w księgarni, która wychowała pokolenia i wspominamy pozycje, które się nie starzeją, mogą być mostami międzypokoleniowymi, budzić wspomnienia i emocje.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Książki dla tych, którzy nie czytają
Po raz kolejny zapraszamy Was nad morze, tym razem do gdańskiej księgarni Firmin, gdzie Pani Wiola Wojda podpowiada co wybrać dla dzieci, które jeszcze nie czytają i przypomina, że maluchom można czytać jeszcze przed urodzeniem. Zdradza też tytuły, które są w stanie pomóc w nauce czytania lub przekonać tych, których książki nudzą.
Przekonajcie się sami, że potrafi godzinami rekomendować znakomite pozycje, ale jej wybory nie są bezkrytyczne, nie boi się przyznać, że czasami nawet nagradzane książki nie spotykają się z jej uznaniem.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Śladami kotka Włodka odwiedzamy Nową Hutę
W piękny zaśnieżony dzień zabieramy was do księgarni Cafe NOWA w sercu krakowskiej Nowej Huty, która kusi nie tylko znakomitą selekcją książek (w tym największym wyborem książek o Nowej Hucie), ale także świetną kawą i rozkosznymi łakociami. Razem z Jackiem Dargiewiczem polecamy książki na mroźne, śnieżne dni oraz rozmawiamy o roli atmosfery księgarni niezależnych.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Książki pisane bez udawania
Tym razem pytamy Pana Piotra Kiktę z księgarni Skrzynka na Bajki w Bydgoszczy co oznacza „dobra książka dla dziecka”. Rozmawiamy o tych, które trudne tematy traktują serio, pamiętając o delikatności i pozwalając zmierzyć się z pewnymi sytuacjami, zanim jeszcze one nastąpią.
Zastanawiamy się też dlaczego dzieci uwielbiają serie i … książki małe.
Podkast zrealizowany w ramach projektu "Ostry Dyżur Literacki w księgarniach niezależnych"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.