Skip to main content
Spotify for Podcasters
Interpersonalnx podcast

Interpersonalnx podcast

By Greenpeace

Z tej strony Krzysztof Neldner z fundacji Greenpeace Polska, czyli osoba, która pewnego dnia wstała i pomyślała: “nagram aktywistyczny podcast”. Taki wokół klimatu, badający jego orbitę, perspektywy osób aktywistycznych, poszerzający kontekst naszej codziennej działalności, który ma być chwilą wytchnienia, a może nawet ogniwem początkującym działanie.
Available on
Spotify Logo
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Currently playing episode

Sztuka aktywizmu

Interpersonalnx podcastMar 08, 2023

00:00
29:22
Sztuka aktywizmu

Sztuka aktywizmu

Jaką funkcję w twoim życiu pełni sztuka? Która, z jej dziedzin, wydaje Ci się być najatrakcyjniejsza? Która może zachęcić do działania i być pobocznym lub głównym elementem buntu? Odpowiedź jest prosta - każda. Choć w naszej rozmowie najmocniej wybrzmią przykłady sztuki wizualnej. Niemniej zaproszona osoba goszczona, Kwiatka (wszystkie zaimki), opowie o tym czym jest i jak działa sztuka zaangażowana lub jak to sama mówi - policyjna (sic!). Zapraszamy do odbioru.
Mar 08, 202329:22
Czy odczuwasz nadzieję?

Czy odczuwasz nadzieję?

Nadzieja - stan lub emocja. Niezwykle trudna do zdefiniowana, tak często umykająca naszej uwadze. Nie znajdujemy na nią zbyt często chwili, nie zajmujemy nią myśli. Niesłusznie! Jest to bardzo ważny element naszych działań - w tym aktywizmu. Dodaje otuchy, ale może równie dobrze przyjmować wymiar ukojenia i dodania sił w momentach kryzysowych - takie się zdarzają i ważnym jest, by je zauważać. Nadzieję w najnowszych odcinku podcastu próbuje uchwycić Kasia Niemier (ona/ jej) - aktywistka klimatyczna, gościni Interpersonalnego podcastu.
Mar 01, 202333:48
Męski pierwiastek

Męski pierwiastek

Aktywizm klimatycznym jest świetną przestrzenią do diagnozowania toksycznej męskości. W ruchach klimatycznych znajduje się dużo przestrzeni na feminizm i egalitaryzm. Jednak co dalej z tą diagnozą - kto powinien do niej najchętniej sięgać i z niej korzystać? Jak aktywiści, walczący o klimat i nie tylko, mogą działać na jednostki i społeczności wokół siebie? Wszak jest to głównie proces o wsparciu, opiece i partnerstwie. O uzdrawianiu męskości w najnowszych odcinku podcastu opowie aktywista klimatyczny - Jakub Kwiatkowski (on/jego). Zapraszamy do odbioru!
Feb 22, 202332:60
Klimat w duchu feminizmu

Klimat w duchu feminizmu

Drążymy dalej w naszych intersekcjonalnych przestrzeniach i płynnym ruchem przechodzimy do feminizmu, a dokladniej - ekofeminizmu. Czym jest? Jak działa? Dokąd prowadzi? Na te i inne pytania odpowie gościni najnowszego odcinka interpersonalnego podcastu - Gosia (ona/jej), aktywistka klimatyczna, feministka, specjalistka od social mediów.
Feb 15, 202324:38
Queerowy klimat

Queerowy klimat

Czy znasz wspólne źródła queerfobii i kryzysu klimatycznego? Nie? Spokojnie, nie jest to tak oczywiste. Jest to stosunkowo świeży temat w światowym, ale szczególnie w polskim środowisku aktywistycznym. Wciąż mierzymy się z deficytem badań w tym obszarze. Jednak już teraz wiemy, że jest to w pełni realny problem, z którego skutkami mierzą się ogromne społeczności na całym świecie. Tymi intersekcjami, wraz z całą grupą aktywistyczną, zajął się Kacper Lubiewski (on/jego), gość najnowszego odcinka interpersonalnego podcastu.
Feb 08, 202330:47
Jak się robi aktywizm?

Jak się robi aktywizm?

Czy w historii naszych cywilizacji można wskazać wydarzenie, które początkuje aktywizm? Na pewno są takie, które nadają mu kształt i rozwijają. Jest on silnie sprzężony z buntem i oddolną chęcią zmian. Czasami też przestrzenie naszych działań są z sobą silnie skorelowane i zazębiają się tak silnie, że tworzy to sytuację intersekcjonalną. Nad tymi zagadnieniami pochylimy się wraz z Julią Sikorską (ona/jej) w premierowym odcinku Interpersonalnego podcastu.  
Feb 01, 202329:22