Skip to main content
Spotify for Podcasters
Prečo bocian mešká?

Prečo bocian mešká?

By GYN-FIV

Podcast Prečo bocian mešká je v réžií GYN-FIV, centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu. Chceme efektívnejšie a spontánnejšie reagovať na otázky spoločnosti ohľadne tém neplodnosti. Ak vás naše témy zaujímajú a hľadáte odpovede na svoje vlastné problémy, prípadne by ste chceli zdieľať svoje osobné skúsenosti, budeme radi, ak nám o tom napíšete do správy na našom Facebooku. Postupne sa im budeme s našimi špecialistami venovať. Viac informácii o našom centre nájdete na www.gyn-fiv.sk

Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Skutočný príbeh: Katka

Prečo bocian mešká?May 30, 2023

00:00
31:01
Skutočný príbeh: Katka

Skutočný príbeh: Katka

Trojnásobná mamina, Katka z Nových Zámkov, nie je typ človeka, ktorý sa ľahko vzdáva. Hoci pre zdravotné komplikácie takmer prišla o možnosť založiť si rodinu, dôverovala lekárom a centru GYN-FIV. Vytrvala v liečbe a dočkala sa pozitívneho výsledku. Veríme, že jej príbeh z rady podcastov "Prečo bocian mešká" bude pre vás inšpiráciou.

May 30, 202331:01
Skutočný príbeh: Andrej

Skutočný príbeh: Andrej

Vypočujte si rozhovor s mladým sympatickým mužom, Andrejom Moresom, ktorý sa s nami podelil o svoju osobnú skúsenosť s nádorovým ochorením. Andrej nielen zabojoval s rakovinou semenníkov, ale myslel aj na svoju budúcnosť, svoje potomstvo a dal si preventívne zamraziť spermie. Sme mu vďační, že ide príkladom a šíri osvetu týkajúcu sa prevencie neplodnosti pri závažných ochoreniach.

May 18, 202325:20
Prečo svoju plodnosť začať riešiť už v 30tke?

Prečo svoju plodnosť začať riešiť už v 30tke?

Až 15-20% párov trpí v súčasnosti neplodnosťou. Patríte aj vy  medzi tých, ktorým počatie potomka spôsobuje vrásky? Kedy je ten správny  čas začať sa zaoberať svojou plodnosťou? Kde hľadať príčinu neúspešných  pokusov o splodenie dieťatka? Začnite sa zaujímať o svoju plodnosť ešte  predtým, ako plánujete otehotnieť.

Na otázky odpovedajú naši lekári z Centra asistovanej reprodukcie  GYN-FIV: MUDr. Peter Harbulák, PhD. a MUDr. Silvester Galo, PhD.

0:00 Úvod
0:26 Predstavenie odborníkov
0:50 Vek ako dôležitá príčina neplodnosti
1:37 Vyšetrenie muža a vyšetrenie ženy
2:57 Kedy začať riešiť svoju plodnosť?
4:07 Spermiogram a oxidačný stres
4:50 Diagnóza: neplodnosť
5:48 Prečo navštíviť centrum asistovanej reprodukcie?
6:26 Úspešnosť liečby neplodnosti
7:09 Budúcnosť umelého oplodnenia

Feb 14, 202325:41
Darcovské programy v liečbe neplodnosti v centre GYN-FIV

Darcovské programy v liečbe neplodnosti v centre GYN-FIV

Milí priatelia, pripravili sme pre vás ďalšiu epizódu podcastu, v ktorom sa dozviete, aké druhy darcovských programov máme na Slovensku k dispozícii, ako prebieha liečba, ako tento proces prežívajú samotné páry a s čím všetkým sa musia vysporiadať? Na tieto otázky nám odpovedia dve dámy: koordinátorka pre liečbu neplodnosti Mgr. Beata Wallmann z centra GYN-FIV a pani psychologička Mgr. Janka Vasilová, ktorá poskytuje oporu párom podstupujúcim spomínanú liečbu.

Jul 19, 202212:34
Keď je problém na strane muža... Páni, na slovíčko!

Keď je problém na strane muža... Páni, na slovíčko!

Túto epizódu podcastu Prečo bocian mešká sme nazvali: Páni, na slovíčko! Je venovaná mužom, ktorí sú rovnako dôležitou súčasťou celého procesu liečby neplodnosti. Vznikla na podnet mnohých vašich „pánskych“ otázok, ktorým sa v médiách a na sociálnych sieťach nevenuje dostatok pozornosti. Na vaše otázky budú odpovedať špecialisti z oblasti andrológie a embryológie, Mgr. Patrik Šranko, PhD. a Mgr. Martin Pustaj, z centra asistovanej reprodukcie GYN-FIV.

Dec 17, 202127:18
Skutočný príbeh: Dala som si zamraziť vajíčka a neľutujem

Skutočný príbeh: Dala som si zamraziť vajíčka a neľutujem

Aktuálny diel nášho podcastu sa bude týkať najmä žien, ktoré sa ocitli po tridsiatke, bez perspektívneho vzťahu a vlastného dieťaťa. Ako neurobiť z nasledujúcich rokov frustrujúci lov na dieťa, poistiť si svoje materstvo a získať čas na nájdenie tohto správneho partnera? Odpoveďou je mrazenie vajíčok. 

Naším vzácnym hosťom je sympatická, mladá a šikovná slovenská vedkyňa Dominika Fričová. Dominika je lekárka, neurobiologička a zakladateľka neziskovej organizácie ŽIJEM VEDU, ktorá sa po rozvode rozhodla nenechávať budúcnosť len na náhodu a zamrazila si vajíčka v našom centre. Vypočujete si osobnú skúsenosť ženy, ktorá si prešla procesom mrazenia vajíčok a s úprimnosťou sa s vami chce podeliť o svoj príbeh. Oct 28, 202140:40
Skutočný príbeh : Zuzka a Albín

Skutočný príbeh : Zuzka a Albín

Zuzka ako tínedžerka prekonala náročné operácie, po ktorých jej lekári povedali, že nebude môcť otehotnieť. Keď prišiel do jej života Albín, obaja začali rozmýšľať nad dieťatkom. Keďže vedeli, že prirodzene dieťatko mať nebudú, prišli do nášho centra asistovanej reprodukcie GYN-FIV. Vypočujte si celý príbeh tohto milého páru v aktuálnej epizóde nášho podcastu.

Aug 02, 202127:40
Psychologička radí: Ako zvládnuť IVF a prípadné sklamanie?

Psychologička radí: Ako zvládnuť IVF a prípadné sklamanie?

Mnoho párov v súčasnosti čelí problémom pri splodení potomka. Nenaplnenie tejto potreby začne postupne, často najmä u žien, vytvárať disharmóniu, dopadá na ne podvedomý stres a celkový psychický diskomfort. Ako sa týmto pocitom ubrániť, a taktiež ako sa obrniť proti negatívnym správam a možným nevydareným pokusom na ceste za bábätkom, nám poradila v ďalšom vydaní podcastu Prečo bocian mešká psychologička Janka Vasilová.

Jun 02, 202126:56
Onkologickí pacienti a ich šance na vlastnú rodinu

Onkologickí pacienti a ich šance na vlastnú rodinu

Mladých ľudí trpiacich na nádorové ochorenia pribúda. Našťastie, vďaka pokrokom v diagnostike a liečbe sa lekárom darí ich životy pred najhorším uchrániť. Nad čím nás pribúdajúce skúsenosti nútia premýšľať je, ako sa postarať o to, aby sa po úspešnom absolvovaní liečby mohli čo najlepšie zaradiť do bežného života. Keďže onkologická liečba, chemoterapia alebo rádioterapia predstavuje veľkú záťaž pre celý organizmus, nie je prekvapením, že jej nežiadúce vedľajšie účinky sa môžu v niektorých prípadoch prejaviť aj na plodnosti. Špecialisti z centier pre asistovanú reprodukciu vedia pomôcť aj v takejto situácii. Ako? O tom sa porozprávame práve v tejto časti relácie Prečo bocian mešká s MUDr. Ivetkou Švecovou, z centra pre gynekológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV Žilina.

Apr 15, 202121:55
Prečo som darovala vajíčka v GYN-FIV?

Prečo som darovala vajíčka v GYN-FIV?

,,Volám sa Lucia a mám 27 rokov. Rozhodla som sa darovať moje vajíčka anonymnému páru na liečbu neplodnosti. Vypočujte si môj osobný príbeh a dozviete sa viac aj o programe darovania vajíčok na klinike GYN-FIV."

Mar 26, 202135:09
Skutočný príbeh: Veronika a Ivan

Skutočný príbeh: Veronika a Ivan

Kedy sa dá hovoriť o skutočnej láske? Možno po vypočutí nášho podcastu nájdete odpoveď. Veronika a Ivan sú skvelým príkladom toho, že vzťah založený na láske, trpezlivosti a vzájomnej podpore dokáže prekonať aj tie najťažšie prekážky. Na dieťatko si síce museli niekoľko rokov počkať, ich vzťah to však negatívne nepoznačilo, práve naopak, posilnilo a dnes sú skvelým príkladom pre nás všetkých, že treba vytrvať.

Feb 10, 202134:31
Mrazenie vajíčok v centre asistovanej reprodukcie

Mrazenie vajíčok v centre asistovanej reprodukcie

Ste po tridsiatke a bez partnera? Nie je hanba začať premýšľať o vlastnej rodine a zachovať si šance mať vlastné dieťa neskôr, keď príde vhodný partner. Všetko čo ste doposiaľ nevedeli o mrazení vajíčok sa môžete dozvedieť práve v našom prvom podcaste s MUDr. Petrom Harbulákom, PhD., vedúcim lekárom GYN-FIV, centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu.

Jan 21, 202130:12