Skip to main content
Spotify for Podcasters
Hayati Mevzular

Hayati Mevzular

By Hayati Mevzular

Kimiz biz? Burası neresi?
Her şey bir video ile başladı. O zamanlar ben İngiltere’deydim. Döndüm ve Ali ile bu işi adam etmeye karar verdik. Ali benim kadim dostum. Boğaziçi Hazırlık’ta arkadaş olduk, hatta “Aaa… Sen de mi kitap okumayı seviyorsun?” ilk tanışma cümlemizdi. Kadim dostum Ali ve ben, burada kendi mevzularımızı kendimizce yorumlamaya çalışacağız. Derdimiz, derdi olanlara iki kelam edebilmek, konuşmak, dertleşmek, hemhal olmak…

Ali ve Özgür’den hepinize sevgiler, sepetler:)
Available on
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Odaklanmak, yapmak mı demek?

Hayati MevzularMay 16, 2022

00:00
27:55
Odaklanmak, yapmak mı demek?

Odaklanmak, yapmak mı demek?

Odaklanmaya neden ihtiyaç duyuyoruz? Odaklanamamaya odaklanmak odaklanabileceğimizin kanıtı olabilir mi? "Neye odaklanmak istiyorsun?" sorusu neden kritiktir? Odaklanmaya çalıştığım şey benim değilse kimin -meli'si -malı'sı? David Golemon'un odaklanma üçlüsü nelerden oluşuyor? Zihnin durulmasını engelleyen eleştirel düşünceler ile baş etme yöntemi olarak sakinlik nasıl sağlanabilir? İçimizin sakinliğini nasıl davet edebiliriz? Beynimizin çalışması ile araba klimasının ilişkisi nedir? Odaklanmayı engelleyen beynimizdeki karmaşa nasıl çözülebilir? Bir iş nerede biter, kafada mı yürekte mi? Odaklanmanın yolu olarak odaklanmaya hazırlanmak nedir? Odaklanmaya çalıştığım şeyin amacını ve benimle ilgisini sormak nasıl işe yarıyor? Odaklanma ile cesaret arasında bağ nedir? Odaklanma ve yaratıcılık dengesi nasıl bir dengedir? Pembe fil meselesi nedir? "Seçmek" nasıl bir odaklanma tekniğine dönüşebilir? Takımı bozmamak adına hem negatife hem pozitife, hem duyguya hem düşünceye dair sorular sormak hangi imkanları sağlayabilir? 10.000 saat meselesi nedir? 30 saniye odaklanmak odaklanmaktan sayılır mı? Zorlanmak ve zorlamak tersten bir odaklanma aracı olabilir mi? Enerji ile odaklanma arasındaki ilişki nedir? Hayati'nin gövde yürek perspektifi ve Mevzular'ın akıl zihin perspektifi odaklanma ile ilgili bize neler anlatır?

May 16, 202227:55
Kendini görmek mi, kendini gömmek mi?

Kendini görmek mi, kendini gömmek mi?

Kendini ne kadar görmezsen o kadar çok kendini gömmeye eğilimli mi olursun? ‘Imposter Sendromu’ / sahtekarlık sendromu gerçekten yaygınlaşıyor mu? Kendi becerilerini görmek bize neler sağlayabilir? Ön kabullerimizi aşmak için kendimize hangi soruları sorabiliriz? İp cambazını izlerken “ne zaman düşecek?” diye mi izliyorsun “ne zaman başaracak?” diye mi?

Başkasının başarısını taklit etmek kendimizdeki hangi eşsiz hikayeyi gölgede bırakabiliyor?

Yangınlara karşı tohumunu kozalak içinde koruyan çam ağacından neler öğrenebiliriz? Özümüzdeki eşsizliği kullanmadan fark yaratacak şekilde bir başarı elde etmek mümkün olabilir mi? Terfi etmek, başarılı olmak, gelişmek isteyen kendi eşsizliğinde neleri aramalı?

Berber fabrikası fikri niye tutmadı? Kendinden vazgeçmemek bize neyin anahtarını sunuyor? Kendimizi kötü hissetmek için yüz binlerce sebep varken kendimizi görmeyi nasıl sürdüreceğiz? Eskiden kendini gömen insanı tercih eden şirketler şimdi neden kendini gören insanları tercih etmeye başladı?

Bölümle ilgili sorularınızı bize https://bit.ly/hayatimevzularabirsorumvar adresinden ulaştırabilirsiniz.

Sep 23, 202122:39
Sesli Yazılar V

Sesli Yazılar V

Sesli Yazılar, Alkım Doğan’ın yürüttüğü yazı atölyelerinde 24 katılımcının karantina günlerinde yazdıklarını seslendirdikleri bir proje. Bu bölümde Alkım Doğan kendi hayatından bir anekdot paylaşarak yazının gündelik hayatımıza nasıl bir katkı sunabileceğinden bahsediyor. Oruç Aruoba, Virginia Woolf’un yazan kişileri yüreklendirici sözleri anılıyor ve Küçük Harfli Mutluluklar (Haldun Taner), Her Şey Yerli Yerinde (Ahmet Hamdi Tanpınar) eserlerinden alıntılar yapılıyor. Bölümde seslendirilen yazılar: Eşyanın Tabiatı (Sevinç Buse Gürcü), Haziranın Dökümü (Aslı Uysal), Şeker Bedo (Esra Çakıcı), Bekliyorum Yaşamayı (Sima Sertsöz), Üç Dükkanlar (Yasin Göksoy) ve Remy ve Ben (Şilan Küçükokur Bartel).

May 16, 202132:18
Sesli Yazılar IV

Sesli Yazılar IV

Sesli Yazılar, Alkım Doğan’ın yürüttüğü yazı atölyelerinde 24 katılımcının karantina günlerinde yazdıklarını seslendirdikleri bir proje. Bu bölümde Albert Camus’nün sanatın birleştirici gücünü vurgulayan düşüncelerine kısaca yer veriliyor. Bölümde seslendirilen yazılar: Siyah Beyaz (Büşra Feyza Köse), İcril Asfur (Ali Gülüm), Halı (Özge Dural Özer), Tokyo ve Çengelli İğne (Handan Altıparmak Özdel), Çengelli İğne (Gamze Saranlı), Zeytinlikler Arasında (Şeyma) ve Hocam (Gözde Uysal).

May 16, 202128:43
Sesli Yazılar III

Sesli Yazılar III

Sesli Yazılar, Alkım Doğan’ın yürüttüğü yazı atölyelerinde 24 katılımcının karantina günlerinde yazdıklarını seslendirdikleri bir proje. Bu bölümde yazma cesaretinden ve ihtimallerin önünü tıkamamaktan bahsediliyor, Ray Bradbury’den alıntılar paylaşılıyor. Yazılara ilham veren Papusza, İşe Yarar Bir Şey filmleri, Bir Kitabın Sayfaları (Barış Bıçakçı) şiiri ve Moby Dick (Herman Melville) anılıyor. Bölümde seslendirilen yazılar: Yeni Dünya (Nez), Çingene Kızın Şarkısı (Necla Sapan), Kendimizi ve Hayatı Yaşamak (İrem Erden), Uzlaşma Arzusu (Sevinç Buse Gürcü), Kara ve Deniz (Melis Özluoğlu) ve Berber (Eren Uğur).

May 16, 202129:14
Sesli Yazılar II

Sesli Yazılar II

Sesli Yazılar, Alkım Doğan’ın yürüttüğü yazı atölyelerinde 24 katılımcının karantina günlerinde yazdıklarını seslendirdikleri bir proje. Bu bölümde yazmakla dinlemek arasındaki ilişkiden bahsediliyor ve yazılara ilham veren Furuğ Ferruhzad, Gaston Bachelard, Eyüp Yaşar, İlhan Berk gibi isimler anılıyor. Bölümde seslendirilen yazılar: Yasu Eleni (Esra Çakıcı), Leonel İçin Gerçek (Özge Dural Özer), Peri Dileği (Büşra Feyza Köse), Rüzgar Bizi Sürükleyecek (Ali Gülüm), Pembe Bir Çamaşır Sepeti ve İki Küçük Leğen (Defne Yaman), Traktör (Gamze Saranlı), Biraz Yaz Biraz Kış (Birsen Hatipoğlu).

May 16, 202128:15
Sesli Yazılar I

Sesli Yazılar I

Sesli Yazılar, Alkım Doğan’ın yürüttüğü yazı atölyelerinde 24 katılımcının karantina günlerinde yazdıklarını seslendirdikleri bir proje. Bu bölümde bu projenin nasıl ve ne gibi niyetlerle ortaya çıktığı konuşuluyor. Atölyelere ilham olan Rosa Luxembourg, Herman Hesse, Italo Calvino, Jorge Amado gibi isimler anılıyor. Bölümde seslendirilen yazılar: İncir Ağacı (Sima Sertsöz), Uzak Şehir (Handan Altıparmak Özdel), Kara Kutu (Gözde Erdoğdu), Ankara Bebeği (Mert Şahin), Mutluluk (Tuğba Şener) ve (Kırık Hava) Elçin Külahçıoğlu.

May 16, 202131:24
Pandemi, kelimesini buldu mu? Languishing (Lenguişing)

Pandemi, kelimesini buldu mu? Languishing (Lenguişing)

Pandeminin yeni kelimesi Languishing (Lenguişing), henüz Türkçesi yok, zaten ifade etmek de oldukça zor. Bizim tarifimizle, “manavda sıcaktan içi geçmiş marul”. Aslında canlı olmama hali ama canlısın bir yandan da. Araftaki ruh durumu! Bir pandemi duygusal durumu olarak “languishing” ne demektir? ‘Languishing’ kötü ruh halinde olmaktan ya da iyi ruh halinde olmaktan nasıl ayrılıyor? Hissettiklerimiz, yaşadığımız kayıplar için sessizce tuttuğumuz yastan ne kadar etkileniyor? Yaşadığımız bu duygu durumuna yakından bakmak bize neler sağlayabilir?  Bu araftaki ruh hali dayanışmaya olan ihtiyacımızı ve arzumuzu nasıl pekiştiriyor? Paylaşmak ‘languishing’ ruh halini alt etmek için nasıl kullanılabilir?

Komşu komşunun külüne muhtaçtır artık komşu komşunun iki lafına muhtaçtır mı oldu? Hayati Mevzular dinleyicileri 0-10 skalasında nerede hissediyor; bunun ne kadarını ‘languishing’ olarak tanımlayabiliriz? Akış, odaklanma, yaratma hali daha iyi hissetmek için nasıl kullanılabilir? Hayati Mevzular Languishing Mücadele Paketi hangi bölümleri içeriyor?

May 08, 202119:51
Yalnızlık paylaşılmaz mı?

Yalnızlık paylaşılmaz mı?

Bu bölümü yayınlamadan önce küçük bir soru-cevap paylaşımı yaptık. Oradan çıkan sonuç şu oldu, insanların çoğu kendini en çok anlaşılmadığı zaman yalnız hissediyor. Bu anlaşılmamak durumu o kadar baskın ki, çoğu cevabın alt metninden bu çıkıyor. Duyulmamak, görülmemek, anlaşılmamak… Bu bölümde tek başınalığı ve yalnızlığı değerlendirdik. Şu soruların yanıtlarını aradık. İçsel yalnızlık - yaratıcı yalnızlık ile acı verici - tecrit edici yalnızlık arasındaki farklar nelerdir? Tek başınalık ile yalnızlık arasındaki ince ayrım neyi ayırıyor? İnsan kendi kendini acılı bir tecrite mahkum edebilir mi? Yalnız olmadığını ispat etmeye çalışmak tecrit edilmenin acılı ve modern bir versiyonu mudur? Yalnız kalabilmek ilişkilerimizi nasıl besler? Temas ve sevgi ihtiyacımızı gidermeye çalışırken yalnızlık ne işimize yarar? Kırılganlık göstermeden yalnızlığın olumlu yanları ile kucaklaşmak neden mümkün olamıyor?  İlişki çeşitliliği sağlamada ve kendini zenginleştirmede yalnızlık nasıl faydalı bir araca dönüşebilir? Paylaşılsa yalnızlık olmaz mı gerçekten? Yoksa iki insanın derin paylaşımının, birbiri ile akort olmasının ön şartı mıdır yalnızlık?

Apr 30, 202119:41
Cesaret, cesaret, daha fazla cesaret!

Cesaret, cesaret, daha fazla cesaret!

Dünyayı iyiye, güzele doğru değiştiren mucitlerin, yazarların, sanatçıların, politikacıların, bilim insanlarının hepsinin hassas ve kırılgan olması onları bir yandan da cesur yapmıyor mu? İçindeki öze sarılmak cesaret göstermenin ilk adımı olabilir mi? Gözüpeklik ile cesaret arasındaki fark nedir? İnsanın endişe ve kaygı ile karşılaşma cesareti bize ne sağlayabilir? Cesaret kelimesinin özünde, kalp kelimesinin olması bir tesadüf mü? Cesur olmadığımızda neyi kaçırıyoruz? Cesaretin tersi korku mudur, korku olmasa cesaret olabilir mi? Bireysel ve/veya toplumsal olarak öteki ile ilişkide hangi tepkileri veriyoruz, hangi imkanları pas geçiyoruz? Kırılganlık nasıl oluyor da cesaretin ön şartı oluyor? Birlikte yaratmanın imkanları ile cesaret nerede birleşiyor? İnsanın iki temel korkusu, yaşam ve ölüm korkuları ile cesaret arasındaki bağ nedir? Cesaretin karşısına çıkarılan duygusuzlaştırma ve cesaretsizleştirme neye benzer, kendimizi bundan nasıl koruyabiliriz? Kader gerçekten cesurlardan yana mıdır?

Apr 09, 202127:48
Yeni Köye Eski Âdet: Hakiki Olmak

Yeni Köye Eski Âdet: Hakiki Olmak

Kendisiyle hakiki bağ kurmayan karşısındaki ile hakiki bir bağ kurabilir mi? Şirketlerin kişiyi müşteri olarak öngörülebilir, çalışan olarak inovatif görmek istemesi sürdürülebilir mi? Bir şeyi denemek, içindekinden vazgeçmemek ve hareket yaratmak hangi olasılıkları yaratabilir? Senin için çok olağan olmayan şeyler sana ne sağlayabilir? Kendimizi kanıtlamaya çalışmayıp özümüze dönsek neler yakalayabiliriz? Umut ya da umutsuzluğun belirsizlikle ne ilgisi var? Belirsizliğe katlanabilmek neden umudun ön şartıdır? Sistem içerisinde ne yapamayacağımıza değil de ne yapabileceğimize odaklansak neler elde edebiliriz? Bizim başkalarıyla kıyaslanmamız ya da kendimizi başkalarıyla kıyaslamamızın panzehiri nedir? Herkesin istediği şey neden klişedir? İş özel hayat dengesi denen şey gerçekten var mıdır?

(Bu bölüm, Karadeniz Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün Gen ’21 - Geleceğini Netleştir etkinliğinde ‘Hareket Varsa Umut Vardır!’ başlığı ile 13 Mart 2021’de canlı yayınlanmıştır.)

Mar 18, 202146:49
Öğrenmek: Yeni imkanlar yaratmak!

Öğrenmek: Yeni imkanlar yaratmak!

Öğrenmenin sıkıcı olduğu bize öğretilmiş bir şey olabilir mi? Öğrenmenin yeni imkanlar yaratmasını nasıl sağlayabiliriz? Endüstri devrimi, yaratıcılık ve öğrenme arasında ne gibi ilişkiler var? İnsandaki doğal merak duygusunun peşine düşsek, öğrenme nasıl daha etkili olabilir? Başka türlüsü de mümkün olabilir mi sorusu bize neler sunabilir? Öğrenme yolculuğunda otobandan sapmak hangi olasılıkları hizmetimize sunar? Beynin işleyişi ile otonom araçlar arasındaki ilişki ne olabilir? Özümüzle ilişkisini kuramadığımız şeyi neden öğrenemiyor ya da çok zor öğreniyoruz? Yabancı dil öğrenmek hangi durumda zor hangi durumda kolaydır? Öğrenmenin zorluğu ile ‘akış’ın zorluğu arasındaki ilişki nedir? Sıkışmışlığın karşıtı olarak yeni imkanlar yaratmak nasıl bir şeydir? Netflix’in sana %98 ihtimalle seversin dediği şeyi izlemek yerine %1 ihtimalle seveceğin şeyi izlesen hangi güzel şeyler olabilir?

Mar 04, 202122:59
Kibir: Kendi olmanın imkanlarını harcamak - Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Kibir: Kendi olmanın imkanlarını harcamak - Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Kibir nedir? Büyüklenme anlamı dışında mütevazı olma halinde de gizli bir kibir var mıdır? Kibrin zararı en çok kimedir? Kibirli insan neden aynı zamanda yalnız insandır? Kibri bir gösteri olarak düşündüğümüzde neleri fark edebiliriz? Kibirli bir davranışın alternatifi neler olabilir? Kendini kabul etme ile kibri engellemek veya azaltmak mümkün olabilir mi? “Ben daha ...” demek ihtiyacının kaynağı nedir? “İnsanlara olan ihtiyacımı kendime söyleme cesareti” bize ne sağlayabilir? Ben kendimi kabul etsem bile etrafımdakiler beni kibir havuzuna geri atıyorsa ne yapabilirim? İncinmemek için mi kibirli olmayı tercih ediyoruz? Kibirle doğmuyorsak ve kibir öğrenilmiş bir durum ise kibirli olmayı unutmak mümkün müdür? Çocuklukta doyurulmamış duygularla kibir arasındaki ilişkiler nelerdir? Kendi yolculuğun ile kibir arasındaki ilişki nedir? Kibirli olmamız yönünde bir toplum baskısı mı var üzerimizde? “Aaaa sende mi?”, “hâlâ mı?” laflarından kendimizi korumak nasıl mümkün olabilir? Hepsini ve daha fazlasını Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile geldiği gibi konuştuk.

Feb 04, 202125:30
Yaratıcılık - I: Bir derdi evlat edinmek

Yaratıcılık - I: Bir derdi evlat edinmek

Yapan insanın yaratıcı olmama ihtimali var mıdır? “Ayy falanca çok yaratıcı ben hiç değilim!” cümlesi neden geçerli bir önerme olamaz? Bir problemi, bir derdi evlat edinmek ne demektir? Shakespeare ve Picasso bugün öğrenci olsa öğretmenlerinden neyi duymaları çok muhtemel olurdu? Yaratıcılığın korkutucu tarafında neler var? Kırılganlık ile yaratıcılık arasında nasıl bir ilişki vardır? Birer yaratıcılık örneği olarak etsiz et, atom bombası ve uçak arasındaki bağlantı nedir? “Olur olmaz bilmem, denemek istiyorum” cümlesinden ne öğrenebiliriz? Bir derdi evlat edinerek ne elde edebiliriz? Kitap yazmak istiyorsan bunun hayalin ötesine geçmesi için ne yapabilirsin? Çerçevelemek, saçmalamak, kurallar - sınırlar yaratıcılığa nasıl hizmet eder? Elimizdeki malzeme azken mi çokken mi daha yaratıcı olma şansımız vardır? Başarısızlığa şans vermek neye benzer? İrrasyonel düşünmek, kendini tereddüdün kucağına atmak ve sezgine güvenmek ile yaratıcılık arasındaki ilişkiler nelerdir?

Jan 14, 202125:48
Hayati Mevzular Senin Sesin - V

Hayati Mevzular Senin Sesin - V

2020’de hayatımızda neler olup bitti? Hayati Mevzular Senin Sesin’de paylaştık, seslendirdik, birlikte sorduk, birlikte cevap aradık. Yaşam sevinci insanın potansiyeline nasıl etki eder? Kendine duyduğun saygı insanlara nasıl hizmet eder? Kumanda fobisinden teknolojiyi kucaklamaya nasıl geçersin? Değişime ayak uydurmakla mutluluk arasındaki bağ nedir? İnsanları olduğu gibi ve farklılıklarıyla kabul etmek bize neler sağlar? Csikszentmihalyi’nin Akış’ı ile pandemi arasındaki ilişki nedir? 2020 bizden neler aldı, yerine hediye olarak bize neler verdi? Kendine ait zamanın kıymetini bilmek kendi kıymetini bilmek midir? Uçaktaki oksijen maskesi bize neler öğretebilir? Mağdur rolüne bürünmenin alternatifi nedir? Mutsuz insanın insanlara faydası olabilir mi? Mutluluk aramakla mutsuzluktan kaçmak arasındaki fark nedir? Pandeminin eğitime nasıl bir faydası oldu?

Jan 02, 202127:52
Hayati Mevzular Senin Sesin - IV

Hayati Mevzular Senin Sesin - IV

2020’de hayatımızda neler olup bitti? Hayati Mevzular Senin Sesin’de paylaştık, seslendirdik, birlikte sorduk, birlikte cevap aradık. Kendi hayatınla nasıl hemhal olursun?

Derdini seversen o dert seni nasıl besler? Belirsizliği kendi lehine çevirip kendini özgür hissetmek nasıl mümkün olabilir? Kendi alanında ve yalnız olmak, durmak ve kendini dinlemek bize neler sağlar? Kendini dinlendirmek neye benzer, nasıl yapılır? İnsan kendi kendine -mış gibi yapamadığını fark ettiğinde neler olur? Pandemide aynı evde yaşamak kendimizle ilgili neleri değiştirdi? Kaygı ve endişe birilerine anlatarak azalır mı?

Jan 02, 202127:42
Hayati Mevzular Senin Sesin - III

Hayati Mevzular Senin Sesin - III

2020’de hayatımızda neler olup bitti? Hayati Mevzular Senin Sesin’de paylaştık, seslendirdik, birlikte sorduk, birlikte cevap aradık. İnsanın iddialarından vurulması ne demektir, 2020 ile ne ilgisi var? Keskin olmak yerine esnemek bize ne katar? Hayatımızdaki iki önemli gün hangileridir? 2021 nereye gidecek yerine ben nereye gideceğim diye sorsak neyi mümkün kılabiliriz? Koşmak yerine yürümek bize ne sağlar? "Bi du bakalım" - cesaret ve güven arasındaki ilişkiler nelerdir? Herşey -meli -malı mı olmalı? Bir şeyin derinine inmekle mutlu olmak arasındaki ilişki nasıldır? Kendimizle samimiyeti kurup kendimizle arkadaş olmak nasıl mümkün olabilir? Zorunlu yalnızlık sonucu kendinle ilişki kurmak neleri görmemizi sağlar, bize neler getirir? Ben şuyum ben buyum demek yerine kendimize ne söyleyebiliriz? 2020’de birbirimize güvenebilmekle ilgili neler öğrendik? Acı çekmek bir yanlış anlama mıdır? Kendinden sıkılabildiğini görmek neden acı verir ve neden güzel şeyler getirir? Kendine ayna tutmak ve kendi derinliklerine inmek bize nasıl bir anlam kazandırabilir?

Jan 02, 202124:27
Hayati Mevzular Senin Sesin - II

Hayati Mevzular Senin Sesin - II

2020’de hayatımızda neler olup bitti? Hayati Mevzular Senin Sesin’de paylaştık, seslendirdik, birlikte sorduk, birlikte cevap aradık. Eteğindeki gri taşları renkli taşlarla nasıl değiştirebilirsin? İçinde bulunduğun berbat durumu kendin için nasıl güzelleştirebilirsin? Yüzleşmek kendi içimizdeki çamurla uğraşmak mıdır? Çocukluğundaki haline seslenerek belirsizlikten çıkmak nasıl mümkün olabilir? İçimizdeki çocuğun bilgeliği bize neler getirebilir, onunla nasıl konuşabiliriz? Beynimizin kıvrımlarındaki yaratıkla nasıl mücadele edilir? Bir yolculuk olarak 2020 neye benziyor? Çok korktuğumuz durmak bize nasıl bir oyun alanı yarattı? Bir şeyleri halının altına süpürmezsek ne olur? Hayatın altı üstünden daha mı iyidir? Denge kurmak için önce dengeyi bozmak mı gerekir? Motivasyon sağlasın diye içindeki çocuğun elini tutsan neler olabilir? Ekmek yapmanın ötesinde hayat bizi tokatlayarak bize neler öğretti? Kendinle yüzleşmenin valiz hazırlattığı küçük çocuğun hikayesi nedir? İnsanlar arası ilişkiler ve Süper Mario arasında nasıl bir ilişki var?

İçimizdeki çocuklarla, oyunlarla dolu bir bölüm ve Hayati Mevzular Senin Sesin :)

Jan 02, 202132:55
Hayati Mevzular Senin Sesin - I

Hayati Mevzular Senin Sesin - I

Hayati Mevzular nasıl başladı? 3. yaşında neler oluyor? Hayati Mevzular Güzel İnsanlar Kumpanyası (Good People’s Company) yaklaşımı ile ne yapmak istiyor? Birlikte üreterek neler başarabiliriz?

2020’de hayatımızda neler olup bitti? Hayati Mevzular Senin Sesin’de paylaştık, seslendirdik, birlikte sorduk, birlikte cevap aradık. Mars’ta patates yetişir mi? Ben ne yapacağım sorusunun cevabı nerede? Yazıya sığınmak bize ne sağlar? Kendi yalnızlığını kabul etmekle özgürlük arasındaki ilişki nedir? Pandemi farklı insanlarla tanışmak ve birlikte bir şeyler yapmak için bizi nasıl teşvik etti? Herkes aynı durumla mücadele ediyorsa bu durumu kabullenip yolculuğa çıkmak neden mümkün olmasın? Ne hissettiğine daha çok bakmak bize ne sağlar? Kendi özünle ilişki kurmak unutulabilir mi, unutulursa yeniden hatırlanabilir mi? Duyguları yok saymak bir seçenek midir? Gitsek mi kalsak mı sorusuna pandemi ne cevap verdi? Zoom’dan önceki ve Zoom’dan sonraki hayat arasında nasıl bir fark var? Yazı yazmak stresi yenmeye nasıl hizmet edebilir? Yazı ile kendine kavuşmak mümkün olabilir mi?

Birbirini bilen ama henüz bir araya gelmemiş insanları bir araya getirdik, ve işte Hayati Mevzular Senin Sesin :)

Jan 02, 202130:45
Hem meraklı hem öfkeli olabilir misin?

Hem meraklı hem öfkeli olabilir misin?

Aynı anda hem meraklı hem öfkeli olabilir misin? Merak kediyi öldürür mü yaşatır mı? İlgi göstermek ve duyarlılık ile merak arasındaki köklü bağlantılar nelerdir? Merak duygusunun ne kadar var ya da yok olduğu ne kadar yaşadığımızın ya da ne kadar sıkıştığımızın barometresi midir? Bir Başkadır’ı beğenmek ya da beğenmemek dışında bir seçeneğimiz yok mu? Merak ederek toplumdaki kutuplaşmanın yerine renkli bir olasılık dünyası koymamız nasıl mümkün olabilir mi? Bu patron bana niye böyle davranıyor sorusunun cevabını merak etsek neler olabilir? Kendisiyle yüzleşmiş meraklı bir insanın tekrar meraksız hale gelmesi mümkün olabilir mi? Olasılıksız bir hayat mümkün müdür? Seçenekleri masanın üstüne koysak, sırtımızdaki çantadaki yükleri azaltsak neler olur?

Dec 11, 202021:22
Akışı Anlamak - I

Akışı Anlamak - I

Çocuğun otobüste giderken icat ettiği oyunlardan, sokakta oyun oynarken annesinin çağırdığını duymayan çocuktan akışla ilgili neler öğrenebiliriz? “Akıyoruz hocam” ile Mihaly Csikszentmihalyi’nin tarif ettiği AKIŞ arasındaki fark nasıl bir şeydir? Zorlukla karşılaşmaya cesaret etmeden ve fırsatı görmeden akış neden mümkün olamaz? Zorluk eklemek ilişkileri nasıl dönüştürebilir? Peki biz deli miyiz zor hayatın içinde zorluk icat edelim?

Kendi özüyle iletişimi olmayan insanımız neden kendini iyi hissetmez? Bilincin kaosta olması ile bilincin düzenini yaratmak arasındaki farklar nelerdir? Ispanağı ya da baklayı başka türlü yemenin yolunu icat etmek kadar basit midir akış yaratmak? Ototelik aktivite ne demektir, bize neden aykırı gelir? Gelecekte bir fayda beklentisi olmadan bir aktiviteyi yapmak mümkün olabilir mi?

Nov 26, 202025:17
İş yerinde zorbalık (bullying/mobbing) - Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Business Özel)

İş yerinde zorbalık (bullying/mobbing) - Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Business Özel)

İş yerinde zorbalık nedir, sınırları nelerdir, nasıl anlarız? Şiddet ile zorbalık arasındaki fark nedir? Neden çok bağıranın haklı olduğunu düşünme eğilimindeyiz? Zorluk (challenge) ve zorbalık arasındaki ince çizgi nasıl birşey, zorbalığa dönüşmeyen zorlama nasıl bir şey? Şekere bandırılmış rekabetten, horoz dövüştürür gibi birbirimizle uğraşmaktan neden keyif alıyoruz? Bana zorbalık edenin derdi belki kendisiyle evet ama ben neler yapabilirim kendimi koruyabilmek için?  Zorbalığa tanık olanlar hangi kritik rolü oynuyorlar ve isteyerek/istemeyerek nelere sebep oluyorlar? Zorbalığın şirketin kültürüne sirayet etmesi nelere mal olabilir? Sen duygusalsın, sen alıngansın vb suçlamalara karşı iletişim becerilerini nasıl kullanabiliriz? Kişinin değerini belirleyen şey nedir, bunu zorbalıktan korumak ne kadar ve nasıl mümkün olabilir?

Nov 05, 202027:59
Dinlemenin büyüsü!

Dinlemenin büyüsü!

Birinin bizi dinlemesine olan ihtiyacımız arttı mı? Birbirimize muhtaç olma halimiz ile dinlemek arasındaki ilişki neye benziyor? Gerçekten dinlemek, tüm bedenle dinlemek ne demektir? Bir yetkinlik olarak dinlemek hangi kritik yetkinliklere temel oluşturuyor? Liderlikte, koçlukta, satışta, yaratıcılıkta, takım çalışmasında, eğitmenlikte, öğretmenlikte ve pek çok diğer alanda dinlemek nasıl kritik bir role sahip? Dinlemenin insanlarla bağ kurma ve güven yaratma ile ilgileri nelerdir? Gerçekten dinlemek için neler yapabiliriz? Karşındakini dinlemek ile kendini dinlemek arasındaki matematik nedir? Dinlemede sürekli daha iyi hale gelmek hangi büyülü faydaları bizim hizmetimize sunar?

Oct 23, 202028:04
Şirketlerin geri kalmışlığı! – Hayati Mevzular Business

Şirketlerin geri kalmışlığı! – Hayati Mevzular Business

Toplumun ve bireylerin uyumlanma kapasitesi şirketlerden daha mı önde? Günlük hayatında çözdüğü sorunları iş hayatında çözemediği ile suçlanan insanın durumu bize neleri gösteriyor? Kibirli şirketler hangi kapasiteyi kullanma şansını görmezden geliyorlar? İleride olmak isteyen şirketin nelere odaklanması, nelerden vazgeçmesi ve hangi davranışlara kendini bırakması gerekiyor? Çalışanlara getirilen yaftalamaların sebebi şirketin geri kalmışlığı mıdır? İnsanları kuşaklar bazında kutuplaştırarak şirket neleri saklamaya çalışır? Güven, şeffaflık, dinlemek, birliktelik şirketlere hangi şahane kapasiteleri sunabilir?

Oct 08, 202024:37
Duygular mı düşünceler mi? – Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Duygular mı düşünceler mi? – Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Olumsuz duygu olumlu duygu diye bir şey var mıdır? Duyguları kutuplaştırmadan kabul etmek bize ne sağlar? Duygularımızı fark etmek, düşünceden ayırmak ve olduğu gibi kabul etmek neden zordur? Labirentin içinde kaybolmayan duygularımıza nasıl kavuşabiliriz? Bize ne olduğunu, çok da kurcalamadan bulmak nasıl mümkün? Bizi aşağıya çeken duygulardan sakınma-kaçma durumu neye mal oluyor? Duygunun bizi aşağıya çeken gücünü ona biz mi sağlıyoruz? Zihnin bir duyguya kapıyı kapatması onun bedenimizde var olmasını engeller mi?  Bir şeyin peşinde koşmak neden pek de iyi bir fikir olmayabilir? Duygular kapıyı çaldığında kapıyı açmayı neden istemiyoruz? Kapıyı çalan duygulara "kim o?" diye sorsak ne olur? Duygulara dallara konan kuşlar gibi baksak ve izlesek nasıl bir güzellik bizi bulabilir? Birincil duygular ikincil duygular nedir, bu ayrımı bilmek ve fark etmek bize neler sağlar? Merak, duyguları anlamada ve öfkemizi azaltmada nasıl ve pratik bir fayda sağlar? Şu anda bana ne oluyor, şu anda içimde ne oluyor soruları bize neler getirebilir? Karanlığı görmeden ışığı ayırt etmek mümkün değilse ne yapsak iyi olur? Her daim radyo dj’i gibi kalkmaya çalışmak mümkün olabilir mi? Sıkılmak ve yaratıcılık arasındaki bağlantı nedir? “Sıkılmak için bugün ne yaptın?” sorusu bize nasıl hizmet eder?

Oct 01, 202028:13
Kendini Özgür Hissetmek

Kendini Özgür Hissetmek

Gerçek özgürlük sandığımız kadar romantik ve hoş bir şey olmayabilir mi? Sorumluluğun eşlik etmediği özgürlük neden serbest gezen tavuk özgürlüğüne benzer?

Doğu mutfağındaki tatlı-ekşi sos ile hakiki özgürlüğün tadı aynı mıdır? Dayatılan özgürlük ve seçimlerimizden doğan özgürlük arasındaki fark nedir? İmaj olarak özgürlük ve sahici özgürlük ayrımını nasıl yapabiliriz?

Özgürlüğün çocuk, ebeveyn ve yetişkin versiyonları ne anlama gelir? Özgürlük ben istediğim her şeyi yapabilirim anlamına mı gelir gerçekten? Benim özgürlüğüm başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter mi bitmez mi?

İnsanın seçme özgürlüğü neden -ne kadar zor olursa olsun- tüm koşullardan bağımsızdır?

Kendine kavuşmak ve kendine sarılmak kendi özgürlük hissimizi test etmeye nasıl hizmet edebilir?

Sep 24, 202025:00
Ah belirsizlik, sen var ya sen!

Ah belirsizlik, sen var ya sen!

Hayatın kendisi ve doğası mıdır belirsizlik? Hayatta gerçekten belirli neye sahibiz? Pandemi belirli - belirsiz algımıza ne yaptı?

Hayatı gerçekten kontrol edebilir, geleceği güvenceye alabilir miyiz? Marketten geçmişi ve geleceği satın alamamamız gibi, anı satın almak dışında bir seçeneğimiz yokken geleceği satın alma ısrarımız nereden geliyor?

Gerçekten bildiğimiz ne var? Geleceğin bilinebilir olduğu yanılgısına ne zamandır sahibiz? Bilinmezliğe rağmen, hareket halinde kalmak ve bugünü yakalamak nasıl mümkün olabilir? Belirsizliği kabul etmek bize neler sağlar?

Hayati Mevzular’ın önerdiği belirsizliği alt etme araçları neye benziyor? İçinde olmak, yaşadığın an’ı değerlemek, değer kuyumcusu olmak neler sağlayabilir? Gün doğmadan neler doğar, yarın ola hayrola deyimleri belirsizlikle yaşama araçları olarak ne vaat ediyor?

Tüm belirsizliği ile üçüncü sezona başladık…

Sep 17, 202020:09
Başarılı olmak ya da olmamak

Başarılı olmak ya da olmamak

Başarılı olmanın ölçüsü nereden geliyor? Okul başarısı, iş başarısı ve hayat başarısı arasında gerçekten bir bağlantı var mı? Başarının içsel ve dışsal kriterleri ne demektir? Başarılı olmanın 3 yolu 5 yolu 8 yolu neden olamaz?

Başarılı olmak ile vasat olmak arasındaki ilişki neye benzer neye mal olur? Başarılı olmaya çalışmanın arkasındaki temel içgüdüler nelerdir? Kime neyi kanıtlamaya çalışıyoruz? Annemin ve babamın başarı meselesindeki rolü nedir?

Başarı kriterinin sana ait olması ne sağlayabilir? Siyasette herkesin “sayın başkanım” olması ile başarının ne ilgisi var? Dışsal başarı kalıpları benim özümün kalıbı ile uyumsuzsa, özüme ait kalıba nasıl ulaşacağım? “Uzanıp kendi yanaklarımdan öpüyorum” diyebiliyor muyum? Denemek eşittir başarı mıdır?

Potansiyelini kullanmak, içindeki yaratıcılığı kullanmak dışındaki seçenekler bizi nasıl zehirler? Öğrenmek, yaratıcılık ve başarı akışta nasıl kaynaşıyorlar? “Denemeyi denemekten korkmaya rağmen denemek” başarının yeni nesil tanımı olabilir mi?

Aug 11, 202023:28
Yetkinlik, yetenek ve ötesi... - Hayati Mevzular Business

Yetkinlik, yetenek ve ötesi... - Hayati Mevzular Business

Katı meyve sıkacağı ile yetkinlik arasındaki ilişki nasıl bir ilişki? Dedemden öğrendiğim hacıyatmazlık, aslında ithal agile-çeviklik kavramının ta kendisi mi? Yetkinliğin var olması ile yetkinliğin işe yaraması arasında nasıl bir fark var? Öne çıkan yetkinlikler ile kültür ve şirket kültürü arasındaki ilişkiler nelerdir ve neden önemlidir?

Pandemide nasıl takke düştü kel göründü, hangi hassas noktalar gün yüzüne çıktı? Değerli olan yetkinliği, tik atıp sorumluğu reddetmeden nasıl işleyebilirim? Etiket ile hakikat arasındaki fark nedir? Trende uygun eğitim alırken ve trende uygun işe alım yaparken neleri kaçırıyoruz? Bu şirket bir insan olsa nasıl bir insan olurdu sorusunu sorsak ne elde ederiz?

Yetkinlik setlerimizi beraberce kullanıp başka bir dünya yaratmak nasıl mümkün olabilir? Tek başına bir kurtuluş yok görünürken, hesap veren, değer veren, değer ve kadir kıymet bilen bir yolda nasıl ilerleyebiliriz?

Jun 18, 202019:40
-mış gibi yapmak – Hayati Mevzular

-mış gibi yapmak – Hayati Mevzular

Kendim için yaşamayı -mış gibi yaşamakla takas etmiş olabilir miyim? -mış gibi yapınca ne elde ediyorum ve ne kaybediyorum? Kendi gerçek hayatıma yeniden sahip çıkmak için ne yapabilirim?  Gerçekle karşılaşmayı/yüzleşmeyi seçtiğimde, kendi hayatımın biricikliği ile barıştığımda hangi şahane olasılıklar karşıma çıkabilir? Gerçekten uzaklaşmama sebep oluyorsa 'selfie çekmek' ne işe yarıyor? Fotoğraf çekmek amaç haline gelince anı biriktirmek ve an'ı yaşamak elimden nasıl kayıp gidiyor? Yüzeysel takılmaktan hemhal olmaya giden düzlemde nerede duruyorum? Karşılaştığım zorluk ile baş edemeyince saran kaset yerine eski kasede sarılma sarmalı nasıl bir şey, bundan nasıl çıkabilirim? -mış gibi yapmak birbirimizle ortaklaşmayı nasıl engelliyor? Doğada -mış gibi yapan başka canlı yokken biz neden yapıyoruz? -mış gibi yapmaya kendi bedenimiz nasıl tepki veriyor?

Jun 04, 202024:26
Yolculuk Nereye? – Hayati Mevzular

Yolculuk Nereye? – Hayati Mevzular

Yol ve yolda olma hayallerimiz depreşirken, Hayati Mevzular da bir yol ve yolculuk arayışına çıkıyor. Hissetmek ve yola çıkmak ilişkisi nasıl bir ilişki? Yolculuğun bize sunduğu iki tür karşılaşma nelerdir? Yolda kendinle karşılaşmak nasıl mümkün olabiliyor? Gittiğin yerine içine bakmak ve kendi içine bakmak arasındaki bağ nedir? Öğrenmek, yolculuk ve hafıza arasındaki ilişki neye benziyor?  Bir şehrin bize ev gibi hissettirmesi ya da hissettirmemesi ne demektir? Yola çıkarken neleri dikkate almalı, neleri görmezden gelmeliyiz? Zeki Müren dinleyip İstanbul'dan Kars'a araba ile gitmek ne işe yarayabilir? Toprağa ait olma hissini nerede bulmalıyız? Yoldayken durmak neden önemlidir? Fotoğraf çekmek ile anı çekmek arasındaki fark nedir?

May 28, 202013:51
Gelecek ne zaman gelecek? – Hayati Mevzular Business

Gelecek ne zaman gelecek? – Hayati Mevzular Business

Gelecek tahmin edilebilir mi? Rahatlama ihtiyacı alelacele yaratılmış gelecek senaryoları mı yaratıyor? Her şey artık gerçekten başka mı olacak? Değişim pandemi ile mi başladı, yoksa daha önce başlayan bir değişimi görmeye mi başladık? Aman biz de internetten canlı yayın yapalım hakiki bir arzu mudur bir zorlama mıdır? “Dijitalleşiyoruz şahane oldu oh be geri kalmadık!” denirken acaba bir aksülamel mi yaratılıyor? Amacın ne olduğunu düşünmeden problem çözmeye kalkmak bize nasıl bir gelecek sağlar ya da neye mal olur? Panik hali yaratıcılık alanını neden ve nasıl daraltıyor? “Biz bu işte hep beraberiz?” diyen şirketler ne olursa gerçek bir etki yaratabilirler? Şark’ın şahit olma geleneğinden ne öğrenebiliriz? Geleceğe doğru ilerlemek için neden durmak, neden şahit olmak gerekiyor? Başlamak, öğrenmek ve ilerlemek için neden durmalıyız? Bugün inkâr ettiğimiz ne var? Neyin yasını tutuyoruz? Hızlanmak için gaza basarken vites küçültmeyi unutuyor muyuz? Şirketin kültüründe olmayan aksiyonlar nasıl ters tepiyor? Sınavdan önceki gün çalışmayı bırakmayı rahatlamayı hepimiz biliyoruz, peki bu bilgi bugün nasıl işe yarabilir?

Apr 30, 202023:37
Doğa bizi mi çağırıyor? - Hayati Mevzular

Doğa bizi mi çağırıyor? - Hayati Mevzular

Ne oldu da içimizdeki doğaya dönme isteği alevlendi? Dönülen doğa neresidir? Doğaya dönen turist ile doğaya dönen doğal insan arasında bir fark mıdır? Doğa bizi dışarı mı attı, biz kendimizi dışarıda gördüğümüz için mi doğaya dönemiyoruz? Çocukken bildiklerimizi büyüdüğümüzde neden unutuyoruz? Çocuk Bayramı'nda çocuklardan ve içimizdeki çocuktan neler öğrenebiliriz? Modern insanın doğaya dair sıradanlık kaygısının kaynağı nedir? Doğanın parçası olmak sıradanlık mıdır perspektif ve yaratıcılık sunan bir fırsat mıdır? Olanı olduğu gibi kabul eden nehirlerin bilgeliğine giden yol nereden geçiyor? Buck'tan (Jack London -  Vahşetin Çağrısı) neler öğrenebiliriz?

Apr 23, 202021:31
Kendini Keşfetmenin Bir Yolu: Yazmak

Kendini Keşfetmenin Bir Yolu: Yazmak

Yazarak kendini keşfetmek mümkün mü? Yazmanın duygular ve düşüncelerle ilişkisi nedir? Yazmak kişinin kendi özüne yaptığı bir yolculuğun aracı olabilir mi? Daha iyi yazabilmek için yapılabilecek en iyi şey nedir? Haldun Taner'in dükkanı yazıyla açmasından ne öğrenebiliriz? Sabah sayfaları tekniği bize ne sağlar? Harekete geçmenin yazıyla nasıl bir ilgisi var? Yazmak neyi görünür kılar, görünürlük bize ne sağlar? İçindeki çocuk ve içindeki ebeveyn yazı yazmana nasıl karışıyor? Yazarken tüm duyulardan faydalanırsak neler olur?

Apr 16, 202020:49
Kendinle ilişkin nasıl? – Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Kendinle ilişkin nasıl? – Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Yalnız kalana çorba götürmeli mi gerçekten? Batan güneşin tadını çıkarmak için CEO mu olmak gerekiyor yoksa boş gezenin boş kalfası mı yoksa başka bir şey mi? Kendini telefonla arasan neler sorarsın, neler konuşursun? İçindeki zenginlik seni nasıl zengin yapar?

İnsanın kendisi ile ilişkisi ne zaman başlıyor? Sıkılmaya başlamak ile kendimizle ilişki arasındaki ilişki nedir? Çocuğun eline oyalansın diye bir şey vermek ile yetişkinin eline bir şeyler alıp oyalanması arasında nasıl bir benzerlik var? Canı sıkılan çocuğa nasıl davranmalı? Kendinle ilişki zor mudur, kolaylaşsın diye nasıl yaklaşabiliriz? Kendinle savaşmayı kendini keşfetmek yolculuğuna nasıl çevirebiliriz? İleri yaşta kendimle kaldığım zaman barışık olmak için bugün ne yapıyor olmaktan fayda görebilirim?

Yalnız kalmak zayıflık mıdır? Özdeki özelliklerin her birine dokunmak, kendi zenginliklerini keşfetmek neler sağlayabilir? Kendimle olan daha iyi ilişkim başkaları ile ilişkilerimi ne olursa daha iyi yapar? Kendinle ilişkide denge neye benzer? Kendimle ve başkalarıyla olan ilişkilerin dengesi nasıl bir öneme sahiptir? Kendimle ilişkim ve hayatın tadını çıkarmak ilişkisi nedir? Ben ne istiyorum sorusunu sormak hayata ne katabilir? ‘Ben o kadar meşgulüm ki…’ lafı ile kendimle ilişki bağlantısı nedir? İçindeki kaybolmayan zenginlik nasıl bir şey?

Apr 09, 202019:52
Evdeyiz ve canımız çok sıkılıyor... – Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Evdeyiz ve canımız çok sıkılıyor... – Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Evde olmak bize hangi seçenekleri sunuyor? Evde olma halini tahterevalli olarak nasıl kullanabiliriz? Haberlere bakmak bilgi almak istiyorum ama kendimi kaptırmak istemiyorum, peki ne yapmalıyım? Bir evde beraber yaşamayı daha iyi hale getirmekle ilgili neler yapabiliriz? Evdeyim canım sıkılıyor meselesini nasıl ele almalıyız? Evdeki vaktimizi partnerimizle ve/veya çocuklarla ilişkilerimizin lehine çevirmek nasıl mümkün olabilir? Şu an yaşadığımız gibi kriz durumları bizi hangi yaşamsal tercihi yapmak zorunda bırakıyor? Bir evde ve ayrı şeyler yaparak birlikte olmanın yolu nedir, bunun doğalı nedir? Beraber yemek yapmak bu süreçte bize nasıl fayda sağlayabilir, bize ne öğretebilir? Kendine özenmek bize bu günlerde ne sağlar? Canımızın sıkılması nedir, can sıkıntısına izin vermek nasıl bir şeydir? Can sıkıntımızı gidermek için yaptıklarımız bize nasıl hizmet edebilir? Can sıkılmasın diye twitterda uğraştığımda ne yapmış oluyorum? Bilgi edinme ihtiyacını olumlu ve olumsuz kullanmak nasıl bir şey, olumlu kullanmak nasıl mümkün olabilir? Evde, kaynaklarımızı işlevsel kullandığımızı anlamanın hızlı testini nasıl yapabiliriz?

Mar 19, 202022:23
Zaman Yönetimi – Hayati Mevzular Business

Zaman Yönetimi – Hayati Mevzular Business

Zaman yönetilebilir mi? Zaman gerçekten yönetilemiyorsa sorumluluk kimin? Liderin çalışanlarına güvenmemesi ile zaman yönetimi arasında nasıl bir ilişki olabilir? Şirket kültürüne uymayan veya uyumlandırılmayan sistemler zaman yönetimi problemini nasıl besliyor?  8 saati doldurmak için mi toplantı yapıyoruz ve zamanı yönetmiyoruz? Başkasında etkili görünen zaman yönetimi ipuçları bizde neden çalışmaz? Zaman yönetiminde kendinize uyarlayabileceğiniz hangi tavsiyelerden bahsedilebilir? Kurbağını önce yiyerek irade gücünü nasıl kontrollü harcarsın? Hareket ve zamanı yönetmek bağlantısı nedir? Biten işlerin verdiği hissin nasıl bir faydası var?

Mar 12, 202014:15
Her zaman umut vardır! – Hayati Mevzular

Her zaman umut vardır! – Hayati Mevzular

Umut neden fakirin ekmeği değildir? Umudu nerede aramalıyız? Umudu somutlaştırmak ve yaygınlaştırmak için sorumluluğumuz nedir? Vasat olanı kabul etmeyerek ve iyi iş yaparak umudu nasıl koruyabilir, yaşatabiliriz? Bugün neyi iyi yapabilirim sorusunun, minicik hareketin umut ile olan ilişkisi nedir? Umutsuzluğun uyuşturma ve bulaşıcılık etkisi ile nasıl baş edebiliriz? Felç eden umutsuzluğun panzehiri nedir? Hareketin eşlik etmediği umut neden işe yaramıyor? Gerçekçi bir umut ile farkındalık arasındaki yakın ilişki neye benziyor?

Mar 04, 202013:33
Kadın Erkek İlişkileri - Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Kadın Erkek İlişkileri - Kln. Psk. Funda Tekelioğlu ile Geldiği Gibi (Hayati Mevzular Özel)

Sonsuz ve sınırsız olasılık varken neden dönüp dolaşıp ilişkiyi bir şeye benzetmeye çalışıyoruz? Bir elmanın iki yarısı mıyız birer elma mıyız, her durumda bu elmalarla neler yapabiliriz? İyiyi tarif etmeden iyi ilişkiyi neden tarif edemeyiz? "Evet ama ..." ilişkilerle ilgili bize ne söylüyor? Çiftin hikayesine bakmadan ilişkilere dair ne söylenebilir ve ne söylenemez? Tavsiye isteme ile 'bana hak ver' arayışları arasında fark nedir? Kavga etmek ilişkiyi sürdürmenin bir yolu olabilir mi? '..meli', '..malı' beklentilerinin ilişkilerdeki rolü nedir? İlişkilere dair hangi pratik önerilerden faydalanabiliriz? Merak, araştırma, öğrenme ile ilişkinin kolay olması arasındaki ilişki nedir? Aşkı beslemek nedir ve nasıl oluyor? Benim ve onun memnuniyeti arasındaki dengeyi nasıl kurmalıyız? 

Feb 27, 202022:37
Pozitif negatifi döver mi? - Hayati Mevzular

Pozitif negatifi döver mi? - Hayati Mevzular

Kendimizi gömmeye neden eğilimliyiz, bunu nasıl engelleriz? Elimizdeki olumlu şeylere bakmanın pratiğini yapmak nasıl bir şeydir? Pozitif veya negatif düşünmenin kendine değer vermek ya da vermemek, yeterli hissetmek ya da yetersiz hissetmek ile kurduğu ne tür ilişkiler var? Yapılacaklar listesi yerine yaptıklarım listesi yapmak nasıl bir şey? Pozitif ya da negatif eğilimli olmak bir tercihten ibaret olabilir mi? Negatif genellemeden nasıl kaçınabiliriz? Hissetmek ile pozitif olmak arasındaki ilişki nedir? Daha pozitif olmak için Hayati Mevzular neler öneriyor?

Feb 05, 202016:21
Kurumsal Aidiyet - Hayati Mevzular Business

Kurumsal Aidiyet - Hayati Mevzular Business

Birlikte yaratılmamış bir kurumsal kimlik aidiyet üretebilir mi? Bir kuruma aidiyet hissetmek gerçekten mümkün olabilir mi? Peki kurum yerine bir amaca aidiyetten bahsedersek neleri mümkün kılabiliriz? Rekabetçi olabilmek ile aidiyet, aidiyet ile heyecan ve heyecan ile yaratıcılık arasındaki bağlantılar nelerdir? Şirketin amacı ile çalışanın amacı arasındaki hizalanma nasıl başarılabilir? Kurumsal aidiyetin olmadığı ama varmış gibi olan durumlar neler? 'Çalışanı elde tutmak' denilen şey neden yüzeysel bir çabadır? Kurum kültürü ile aidiyet ilişkisi neye benziyor? Akışla kendiliğinden gelişen kurum kültürüne nasıl gideriz? Çalışanların birbirine ve kuruma bağlılığı hangi şahane sonuçları üretebilir? 15, 20 ve 150 sayılarının aidiyet ile ilişkisi nedir?

Jan 30, 202016:30
günlerden PAZAR hayvanlardan LAMA: Marka Olmak - Özel Bölüm

günlerden PAZAR hayvanlardan LAMA: Marka Olmak - Özel Bölüm

Hayati Mevzular özel’de bu hafta… Günlerden PAZAR, hayvanlardan LAMA, konumuz: Marka olmak. 

Brand kelimesinin kökeni ne? Markanın büyükbaş hayvanlarla bir ilgisi var mı? Bir anda marka olunurmuş gibi duruyor ama işin aslı hiç de öyle değil. Peki nereden başlamak lazım? 

Hangi soruları sormak lazım? Bir şirketi/ürünü/hizmeti tek bir reklamla marka yapmak mümkün mü? 2 Beyaz yakalının 3. Nesil kafe açma projesinde son durum ne? Hepsi Hayati Mevzular Özel’de! 

Jan 22, 202015:19
Motivasyon - Hayati Mevzular

Motivasyon - Hayati Mevzular

Etkisi 5 günden fazla süren kalıcı motivasyon nasıl elde edilir? Motivasyon yerine motif+aksiyon dersek ne olur? Motivasyon nasıl ucuzlatıldı, motivasyonun gerçek değerini nasıl tekrar buluruz? Spor yapmalıyım diye düşündüğümüzde aklımıza neden sadece spor salonuna üye olmak geliyor? Motive olmak için uygulanabilir teknikler neler olabilir? İkinci ve üçüncü soruyu sorma tekniği, ilk aksiyon tekniği nasıl kullanılabilir? 

Jan 15, 202014:51
Değişim - Hayati Mevzular Business

Değişim - Hayati Mevzular Business

Değişimin ucunun bana dokunmaması mümkün müdür? Değişim yumurta kapıya dayanınca mı başlar? Değişim ile ilgili korkumuz nereden geliyor? Suni değişim ile hakiki değişim, statik değişim ile dinamik değişim arasındaki fark nedir? Değişim için çalışan - yöneticinin dans etmesi gerekiyor, peki bu dans nasıl olmalı? Marka kimliği ile değişim tasarımı arasındaki bağlantı neye benziyor? Değişim artık tek boyutlu değilse, hangi boyutları dikkate almalıyız? Çalışan mutluluğu ile değişim arasındaki ilişki nedir? Bu memleketin toprağında var olan kodu kendimizde nasıl yeşertebiliriz?

Jan 08, 202015:10
İnsanın Süper Gücü: Sezgi - Hayati Mevzular

İnsanın Süper Gücü: Sezgi - Hayati Mevzular

Sezgi herkeste var mı, sezgi ölebilir ya da gelişebilir mi? Kullandığımız telefon uygulamaları sezgiyi nasıl öldürüyor? İçimize güvenmek, sezgi gücümüzü büyütmek nasıl mümkün olabilir? Kendine güvenmek ile sezgine güvenmek arasındaki doğrudan ilişki nedir? Süper güç, süper ezgi nasıl aktif hale getirilip daha yaratıcı olunur? Sezgi becerimizi artırmak için neler yapabiliriz?

Dec 26, 201914:57
Sunum - Hayati Mevzular Business

Sunum - Hayati Mevzular Business

Sunum nasıl yapılır, sunum nasıl yapılmaz, "sunumun derdi" olması ne demektir ? Şişirme sunum ne demektir neden bundan hoşlanmayız? Bir kamp ateşi etrafında hikaye anlatsak powerpointten daha etkili bir sunum olabilir mi? Yöneticinin yapacağı sunumu çalışanın hazırlaması neden dünyanın en saçma işidir? Derdi kaybolmayan sunum nasıl yapılır? Kapana peynir koyarken fareye nasıl yer bırakmak ne demek? Sunumun sonunda katılımcılar nasıl hissetsin? Hedef kitle ile hedef etki arasındaki fark nedir?

Dec 18, 201913:19
Anlam ve Hayatın Anlamı

Anlam ve Hayatın Anlamı

Hayatın anlamı anlamsızlık olabilir mi? Anlam ya bulunacak değil de yapılacak bir şey ise? Hayatımıza anlam katacak şeylerin ortak özelliği gözle görülemeyen şeyler olmaları olabilir mi? Keşfetmenin ve hayal etmenin anlam ile ilişki nedir?

Dec 11, 201912:28
İkna – Hayati Mevzular Business

İkna – Hayati Mevzular Business

Duygusal bağ yaratmak ikna etme tekniklerine her koşulda üstün gelebilir mi? İkna etmenin teknikleri olabilir mi? Bu tekniklerin işe yarama koşulları nelerdir? Sahicilikle değil teknikle gelen ikna ne kadar sürdürülebilir? Müşterimle, çalışanımla, yöneticimle, iş arkadaşımla uzun soluklu ilişki ile ikna arasındaki ilişki nedir?

Hayati Mevzular Business, birinci sezon, ikinci bölüm.

Dec 04, 201913:47
Azim ve Hırs - Hayati Mevzular

Azim ve Hırs - Hayati Mevzular

"Asla pes etme, istediğine ulaşırsın!" ne kadar ya da hangi koşullarda doğrudur?  Bencil olmayan, senin ve herkesin iyiliği için olan azim nasıl bir şeydir? Zarar vermeyen kişiyi tüketmeyen azmetme nasıl olabilir?

İkinci sezon, ikinci bölüm.

Nov 27, 201909:28
Geri Bildirim ya da İleri Bildirim – Hayati Mevzular Business

Geri Bildirim ya da İleri Bildirim – Hayati Mevzular Business

Geri bildirim bir çöptür! Doğru kullanılmayan geri bildirim faydalı olmak bir yana, bir iğneleme aracına dönüşüyor. Geri yerine, ileri bildirim, yani pozitif ve geleceğe dair bir dans öneriyoruz. Dans çünkü, geri bildirim iki tarafın da aktif olması ve rol aldığı bir eylem olmalı. İnsana odaklı liderliğin olmazsa olmazı ileri bildirim, öğüt vermeyen izinli olan bir diyalog. Beraber yaratmak ve beraber üretmek ve harekete geçmek aracı olarak ileri bildirim.

Hayati Mevzular Business, birinci sezon birinci bölüm.

Nov 07, 201907:46
Nankörlük ve Şükretmek – Hayati Mevzular

Nankörlük ve Şükretmek – Hayati Mevzular

Şükretmek ile nankörlüğün nasıl bir ilişkisi var? Haline şükretmemek ve kendini görmemek nasıl kendine değer vermemek ve kendine nankörlük etmek haline geliyor? Şükretmeyi, kendinde olandan güç alma aracı olarak kullanıp, nasıl daha ileriye gidebiliriz?

İkinci sezon, birinci bölüm.

Oct 31, 201908:28
Arkadaşlık Nedir, Nasıl Yaşatılır? - Hayati Mevzular

Arkadaşlık Nedir, Nasıl Yaşatılır? - Hayati Mevzular

Arkadaş kelimesi nereden geliyor? Dost gerçekten acı söyleyen midir ve dost gerçekten acı mı söyler? Arkadaş karşısında sınırlarımız daha mı geniştir, daha mı dardır? Kişisel tarihinde arkadaşın ve arkadaşlığın yeri nedir, arkadaşlık nasıl büyür?

Ve sezon finaline özel, Özgür ve Ali’nin arkadaşlığı nasıl başladı, nasıl Hayati ve Mevzular’a dönüştü, kısaca da ondan bahsettik…

Peki arkadaşlık sence nasıl bir şey, ne olursa olsun yanında olmak mı, acı geri bildirim ile bir yönde teşvik etmek mi? Yorumlarını bekliyoruz, yorumlardan hareketle Arkadaşlık 2’yi konuşmak istiyoruz.

Birinci sezon, on ikinci bölüm. Sezon Finali.

May 29, 201921:12
Kitap Okumak - Hayati Mevzular

Kitap Okumak - Hayati Mevzular

Kitap okumak hobi olarak yazılan bir faaliyetten mi ibarettir? Kendi “kitap okuma” hikayeniz nerede başladı? Farklı farklı kitap okuma tarzları olabilir mi? Kurgu ve kurgu dışı kitaplarla ilişkimiz hangi şekillere girebilir? Kitap okuma zevkine zarar veren ve kitap okuma hevesini artıran şeyler nelerdir? Hayati Mevzular kitap tavsiye etse nasıl bir şey eder? Kendi kitap okuma hikayemizi paylaşıp, kendi kitap okuma deneyimimi ve kitapla ilişkimizi konuştuk. Senin kitapla ilgili hikayen nedir?

Birinci sezon, on birinci bölüm.

May 18, 201919:29
Kendini Sevmek - Hayati Mevzular

Kendini Sevmek - Hayati Mevzular

Lisede sevgilinle başbaşa kalmak için harcadığın çabayı kendinle başbaşa kalmak için de harcadın mı hiç? Seni senden daha fazla sevebilecek başka birinin olması ne kadar mümkündür? Mümkün değilse, neden kendimizi kendi sevgimizden mahrum bırakma eğilimindeyiz? Kendine vakit ayırıp, kendinle başbaşa kalsan önünde açılacak şahsi kütüphane senin için hangi olasılıkları mümkün kılabilir? Cesur olup kendimizle baş başa kalmak nasıl mümkün olabilir? Kendini Sevmek konusundaki ilk bölümde bunları konuştuk.

Birinci sezon onuncu bölüm. 

May 08, 201913:33
Beyin - Hayati Mevzular

Beyin - Hayati Mevzular

Beyin aptal mıdır, akıllı mıdır? Beynini kullan tam olarak ne demektir? İtaatkar olan beyin, ne şekilde davranır ve yaklaşırsak işe yarar sonuç üretiyor, ne yaparsak talebimizi sonuçsuz bırakıyor? Kendi beynimizle konuşmak mümkün mü, beyin Türkçe bilmiyorsa nece söyleyeceğiz? Kendi deneyimlerimizi ve okuduklarımızdan derlediklerimizi paylaştık, yorumlarınızla beraber tartışmaya devam etmek istiyoruz.

Birinci sezon, dokuzuncu bölüm.

May 01, 201916:35
Hobi - Hayati Mevzular

Hobi - Hayati Mevzular

“Hobilerim arasında…” diye başlayan cümlelere hepimiz aşinayız. Ve o çok bilindik “kitap okuma, film izleme” kalıpları… Oysa uğraşı dediğimiz şey pek de hoş ve kıymetli bir şey, kendimizi bulmamıza yarayan, akışa geçmemize izin veren bir şey. Bu bölümde hobi’yi konuştuk. Neye hobi deriz, neye demeyiz, neyi hobi yapabiliriz?

Birinci sezon, sekizinci bölüm.

Apr 24, 201912:10
Boş Zaman - Hayati Mevzular

Boş Zaman - Hayati Mevzular

Boş zaman mı? Hoş zaman mı? Boş zaman çok mu boş? Boşluktan korkuyor muyuz? Bu bölümde boş zamanı (hoş zamanı:) konuştuk. Acaba boş zamanlarımızda neler yapıyoruz? Köy kahvesinde akşam üstü yan yana dizilen dedeler aslında meditasyon mu yapıyor?

Birinci sezon, yedinci bölüm.

Apr 24, 201912:20
Kafaya Takmak - Hayati Mevzular

Kafaya Takmak - Hayati Mevzular

Odak ve takıntı arasındaki fark nedir? Kafayı takmamak mümkün mü? Ya da kafayı neye takacağımızı nasıl bulacağız? Bir şeyleri takıntı haline getirip hedonik çarkın içinde ezilmek yerine odaklanmak ve seçerek takmak diye bir şey olabilir mi? Öz farkındalık ile takıntılarımız arasına nasıl bir ilişki vardır? Soğanın cücüğü ile takıntı arasındaki ilişki nasıl bir ilişki ?! Bu bölümde bu soruları sorduk, cevap bulmaya çalıştık.

Birinci sezon, altıncı bölüm.

Apr 10, 201911:45
Sınırlar - Hayati Mevzular

Sınırlar - Hayati Mevzular

“Sinir Etmeden Sınır Çizmek” nasıl mümkün olabilir? Kendini ihmal etmeden, karşındaki üzmeden kişisel sınır çizmek, örneğin hayır diyebilmek zor gibi görünür ama mümkündür. Üzmeden, kırmadan, kendini ihmal etmeden kişisel özgürlüklerimizi nasıl koruyabiliriz ele aldık, öneriler sunduk.

Birinci sezon, beşinci bölüm.

Apr 03, 201912:14
Özgüven – Hayati Mevzular

Özgüven – Hayati Mevzular

Kişinin kendisiyle karşılaşmaktan korkmamasıdır özgüven!

Özgüven nedir? Nasıl Edinilir? Çekince ve korkuyu alt etmek midir özgüven? Yoksa korkuya ve çekinceye rağmen ilerleyebilmek, harekete devam edebilmek midir? Özgüveni getirecek cesaret nasıl bir şeydir ve cesur insan olmak için ne yapmak gerekir? Dördüncü bölümde tüm bu sorulara cevap bulmaya çalıştık.

Birinci sezon, dördüncü bölüm.

Mar 26, 201910:47
İş Yerinde Rekabet – Hayati Mevzular

İş Yerinde Rekabet – Hayati Mevzular

Üçüncü bölümün konusu ‘İşyerinde Rekabet’. Negatif rekabeti, çekişmeyi ele aldık. Rekabet etmek ne kazandırır, ne kaybettirir? Rekabet olmadan başarı nasıl mümkün olabilir? 

Birinci sezon, üçüncü bölüm.

Mar 19, 201910:44
Alışkanlıklarımızı nasıl değiştirebiliriz? - Hayati Mevzular

Alışkanlıklarımızı nasıl değiştirebiliriz? - Hayati Mevzular

Hayati Mevzular birinci sezon ikinci bölümde Alışkanlıklar ele alınıyor. Alışkanlık nedir? Alışkanlıklarımızı nasıl değiştiririz? Alışkanlık değiştirmek kolay mı? Fikirlerinizi ve sorularınızı blogdan veya videonun altından paylaşırsanız hem şahane olur hem de hayati mevzularla ilgili bir tartışma bir fikir alışverişi alışkanlığı oluşturabiliriz 🙂 

Birinci sezon ikinci bölüm.

Mar 10, 201919:36
Kişisel Gelişim - Hayati Mevzular

Kişisel Gelişim - Hayati Mevzular

İlk sezon… İlk bölüm…

Kişisel Gelişim bir zırvalık mıdır?

Mar 03, 201920:25