
Headliner CZ
By Hudební magazín Headliner

Headliner CZSep 22, 2023

Karin Ann: V den koncertu s Imagine Dragons jsem maturovala (113)
Na tuzemské hudební scéně působí jako úkaz. Česko-slovenská zpěvačka Karin Ann na ní vstoupila teprve před třemi lety. Duhovou vlajkou způsobila poprask v Polsku. Má za sebou evropské koncerty s Imagine Dragons, My Chemical Romance, LP nebo Yungbludem, cenu za klip v Los Angeles a písničky natáčí s Grammy oceněnými producenty. „Nevím jestli jsem někdy byla vůbec byla šťastná. Tedy od té doby, kdy mi bylo pět,“ říká ale v podcastovém rozhovoru Honzy Vedrala.

NOTY VOLE: Jak Rolling Stones zase zachránili rokenrol (12/112)
Podcastová revue časopisu Headliner ve dvanáctém vydání oblékla dres nesmrtelné kapely a vyplázla jazyk.
Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a wlado zaměřili na fenomén Rolling Stones. Singl Angry, kterým klasici britského rokenrolu oznámili album s novým materiálem po osmnácti letech, totiž pořádně provětral redakci. „Pro řadu lidí je to kapela dědků, co to měli dávno zabalit. Jenže oni vydali tuhle písničku,“ začíná povídání Honza Vedral. „Nejdřív jsem byl skeptickej, když jsem jí doposlouchal, byl jsem naprosto šokovanej,“ popisuje nadšeně svoje dojmy wlado. „Mladý kapely se x desítek let snaží vrátit kytary…“
„…až přijdou Rolling Stones a znova zachrání rokenrol,“ doplňuje ho Honza. A zároveň tím vyjadřuje, proč je album Hackney Diamonds jedním z nejočekávanějších alb letošního října. „Do teď jsem se z toho konsternovanej,“ podotýká Wlado ještě před tím, než se naše trojice společně ponoří do probírání historie a nejlepších nahrávek slavné kapely. Dojde na tipy na oblíbená alba i bujaré historky z natáčení, během něhož třeba zloději kradli až příliš uvolněným Stounům nástroje i vybavení za bílého dne přímo předními dveřmi studia. „Mick je rock a já jsem roll,“ uzavírá hlavní téma slavný citát Keitha Richardse. A Dany se neudrží a opět vyhlásí pro naše posluchače soutěž.
Po oblíbené sekci citací z tiskových zpráv z redakčního mailu už potom následuje neopatrný ponor do trendů a s ním i nějaká kontroverze. Na prvním místě trendující píseň Andrey Kalousové osazenstvo podcastu opravdu nepotěšila. „Mě to uráží vizuálně i zvukově. Do trendů se to asi dostalo jenom kvůli Kazmovi,“ povzdechne si Dany. „Dle mého názoru ostatní věci, které na profilu má zdaleka nejsou tak příšerný jako tohle. Urvi mi uši, vydloubni mi oči, vyřízni mi jazyk.“ Nadšený nebyl ani wlado. „Palačinky jí jdou jako zpívání,“ shrnuje svoje pocity do úderné věty. A Honza přidal vhled karlínského starousedlíka: „V tom klipu chodí na různá místa, která asi mají vypadat romanticky. Ale na Karlínském náměstí leze pod stromy, kde obyčejně nesbírám ani hovna po psovi, jak to tam smrdí. A to je normálně sbírám všude.“
Co se trendů týče, mnohem větší nadšení vzbudili noví Maneskin, kteří ukazují, že proklínaná Eurovize nemusí vždycky zplodit jenom hrůzu. Pak do toho ovšem přijeli Harlej a umístili se do bedny na pole. A tím se všechno rozbilo.
Hudební chuť jsme si v podcastu NOTY VOLE naštěstí jako vždy spravili u tipů. Honza má velká očekávání od blížícího se vydání alba Jakuba Königa v produkci Petra Ostrouchova, wlado nás seznámil s příběhem fred again.. A Dany i ke svému překvapení objevil fenomenální kanadskou zpěvačku Alison Russel, kterou si určitě poslechněte.
A samozřejmě nechyběl ani oblíbený Ušní červ, jímž jsme se tentokrát definitivně rozloučili s létem.
Co je obsahem dvanáctého vydání?
- Rolling Stones: Jak znovu zachránili rokenrol
- Jaké byly jejich začátky?
- Jaký je příběh vyplazeného loga?
- A jaká jsou naše oblíbená alba a proč?
- Perly z tiskových zpráv, aneb jak vykročit z komfortní zóny
- Ponor do trendů: Co dělá Andrea Kalousová pod stromy, kam chodí kálet psi? Fenomén Maneskin, aneb Eurovize může být k něčemu. A proč nejezdit Harlejem na pole.
- Tipy: Jakub König a jeho zářící Hvězdy, jak nahrává Fred Again.. a kde se sakra zjevila Alison Russel
- A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu dvanácté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

Tereza Balonová: Už jako malá jsem si hrála na Anguse Younga (111)
O jejím talentu se mluví tak dlouho, až málem spadla do kategorie věčná naděje. Skvěle zpívá, skvěle hraje na kytaru, umí složit písničku. Přesto její debut Půlnoc prošuměl. Teď se ale Tereza Balonová vrací s albem Lampiony, které může být domácí hudební událostí podzimu.
Budova vydavatelství Universal v pražských Dejvicích ještě voní novotou. Po rekonstrukci se tu ledacos změnilo, ale kancelář značky SinglTon, domovské stáje Davida Stypky, Jelenů nebo Kateřiny Marie Tiché, zůstala na svém místě.
Sedíme v ní s Terezou Balonovou, v jejímž světě se toho taky dost změnilo, i když základy zůstaly stejné. Je tu s námi i producent Martin Ledvina – ne snad proto, že by Tereza o své hudbě neuměla mluvit sama. Ale protože Martin byl do desky, která vyšla 1. září, ponořený stejně hluboko. A se svými zkušenostmi dovede dobře popsat ten dlouhý proces, jak se z talentované holky může stát skutečná hvězda.
S tak silným albem, jakým jsou Lampiony, se přesně to může stát takřka v přímém přenosu.
V podcastu Headliner CZ si tentokrát můžete poslechnout rozhovor Honzy Vedrala, který doprovází aktuální titulní článek zářijového Headlineru.

NOTY VOLE: Festivalová sezóna a mistrovství Brna ve vokodéru (11/110)
Podcastová revue časopisu Headliner je to po jedenácté.
Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado zaměřili na hodnocení festivalové sezóny. Došlo ale i na drum'n'bass a vokodéry.
Vítejte ve žvanírně o hudebních festivalech. Čeká vás zamyšlení nad úlohou headlinerů, o prospěšnosti popularizace opery, hudební samocitování, vypečené trendy a ještě vypečenější tipy. Tohle všechno najdete v nekonečné epizodě číslo 11 podcastové revue NOTY VOLE, která je jenom díky nůžkám pana Šéfíka, jen o málo kratší, než Tour de France. I přes vykročení z komfortní zóny, kde dojde na Antonína Dvořáka, se v tipech vracíme ke country a ušní červ dnes není za trest.
Co je obsahem jedenáctého vydání?
- Ohlédnutí za festivaly
- Ponor do trendů: Vojtěch Dyk, STEIN 27, Miley Cyrus
- Tipy: Killers, Nivva, Takacs Quartet a Ashley McBryde
- A lahodný ušní červ v podání Simonová / Chladil
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu jedenácté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

Kašpárek v rohlíku: Když řvou maminky „čůrej“, Kefír a pravda o Maxim Turbulenc (109)
„Všechno, co řeknu, je pravda. A jestli ne, tak se to musí pravdou prohlásit. Jinak to nejde,“ vysvětluje Kašpárek v rohlíku v neplánovaném dílu podcastu Headliner CZ. V rozhovoru s Honzou Vedralem mluví o šestnácti letech bejbypanku, největších hitech, řevnivosti mezi českými kapelami pro děti a festivalu Kefír, který se koná už 2. září v Hradci Králové.

NOTY VOLE: Naštvaný pán s vidličkou ve světě polévek Adama Mišíka (108)
Podcastová revue časopisu Headliner slaví desáté vydání.
Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk zaměřili na fenomén Oasis. Hlavní téma nese podtitul "bratři jak se patří" a sleduje vzestup a pád bratří Gallagherů i celého britpopu.
Nechybí paní hrající na nůžky, legendární hlášky ("přeju ti, abys chytnul AIDS a chcípnul") ani hádka Honzy s Wladem o to, jestli je Wonderwall geniální písnička nebo sračka. Ohlédnutí za fenoménem Knebworthu, polemika, jaký má smysl se vracet k tomu, co bylo.
Přinášíme také konečnou odpověď na otázku, kdo je nejlepší britpopová kapela a těšit se můžete i na Danyho novou nepravidelnou rubriku nejlepších hlášek z tiskových zpráv, které nám plní emailové schránky.
K opravdovým emocím ale došlo zejména při hodnocení aktuálních trendů. Během hodnocení společné písně Adama Mišíka a Simy, které se rozlezlo na takřka čtvrt hodiny, nám málem pod návalem negace spadlo studio. "Ty jsi jako muž s vidličkou ve světě polévek Adama Mišíka," snažil se Wlado klidnit Honzu, kterého píseň Bez tebe vytočila do ruda. Zklidnění však přišlo až s novou Olivií Rodrigo a Renne Dangem.
Samozřejmě nechybí ani hudební tipy, ve kterých Dany zkusil vykročit mimo svou komfortní zónu, ale u ostatních členů spolku s tím příliš nepochodil. Neshody panovaly i ohledně Skindred, kteří sice v Británii skončili druzí v závodech o čelo hitparády, ale cestu do Wladovy duše si nenašli.
Jediným skutečným pohlazením tak zůstala zpráva o comebacku The Kills a jejich skladba New York. Protože ta opravdu stojí za poslech.
Samozřejmě nechyběl ani oblíbený Ušní červ, který si tentokrát v osazenstvu podcastu NOTY VOLE našel svého fanouška.
Co je obsahem desátého vydání?
- Oasis: Bratři, jak se patří
- Co přinesl britpop hudební scéně?
- Perly z tiskových zpráv, aneb co se chystá v Olomouci
- Ponor do trendů: Adam Mišík mrhající talentem, špičková Olivia Rodrigo a zajímavý obrat Renneho Danga
- Tipy: Návrat The Kills, Skindred vs. britská hitparáda a James Bay bez klobouku
- A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu desáté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

NOTY VOLE: Rammstein u soudu, homosexuální líbačka 1975 a odvar z makovice Rogera Waterse (107)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk rozhodli projít neuvěřitelnými hudebními událostmi posledních dní a týdnů. Znásilňovali Rammstein, nebo naopak média znásilnili je? Jak to bylo s Anti-Flag? Proč se rozhodnul Matt Healy z The 1975 líbat svého basáka v Malajsii, kde by za to mohl jít na dvacet let do vězení? Poslechli jsme si novou verzi Money od Rogera Waterse, zavzpomínali na Tonyho Benneta i ten největší odkaz Sinéad O’Connor. A k tomu ještě pár vjemů z největšího koncertu, který u nás odehráli Depeche Mode.
Samozřejmě nechybí ani vaše oblíbené rubriky Trendy, Tipy a Ušní červ.
Co je obsahem devátého vydání?
- Kazua Rammstein. Znásilňující nebo znásilňovaní?
- 1975 v Malajsii. Proč jsou v hudbě občas důležitá gesta?
- Roger Waters a jeho nová verze klasiky od Pink Floyd.
- Odkaz Sinéad O’Connor. A její slavné vystoupení na koncertě pro Boba Dylana
- Danyho recenze koncert Depeche Mode v Praze
- Ponor do trendů: zpívající Rytmus s Janem Bendigem, Post Malone a ledová kostka a pičující Vojtaano.
- Tipy: Velká hádka o Berlin Manson, The Last Dinner Party a Chris Stapleton
- A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu osmé části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

NOTY VOLE: Britpop versus hyperpop. Rockové televarieté Škwor a Barbie Eilish (106)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk vrátili z dovolených, aby probrali novinky, české trendy a přidali dvojitou porci hudebních tipů.
Britpop slaví třicet let. Jak se lze na ten žánr dívat po letech? A co všechno je s ním spojeno? Morální panika kolem Mat213 pomalu utichá. Má cenu si pustit jeho nové album? A kdo všechno může hrát v osmdesáti tisícovém městě? V tomto díle dojde i na Wladův coming out, Danyho zpěv a Honzův humor. A samozřejmě nechybí ani vaše oblíbené rubriky Trendy, Tipy a Ušní červ.
Co je obsahem osmého vydání?
- Co jste nevěděli o britpopu (a možná jste ani nechtěli)
- Je Mat213 hudba, nebo ho trmufli kluci z Kumštu?
- Wladův comingout a rockové televarieté Škwor
- Jsou texty Bena Cristovaa debilní nebo geniální?
- A jak zní nová Barbie Eilish?
- Dvojité tipy: Od The Streets, přes Sigur Rós, až po Terezu Balonovou.
- Danyho country speciality.
- A bohužel také dvojitý ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu osmé části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

Bára Poláková: Začalo to rozchodem. Ale proč u pramene Labe? (105)
Třetí album On/Off, které nedávno vydala Bára Poláková, patří mezi nejlepší české popové nahrávky první poloviny roku. Nejen, že na něm jsou krásné písničky a silné melodie, ale taky velmi osobní témata, která Bára do skladeb umí dostat s humorem sobě vlastním.
"Nikdo z nás nechce být s někým, kdo ho nemiluje," říká v rozhovoru s Honzou Vedralem v podcastu Headliner CZ, v němž nahrávku společně a do detailu rozpitvali skladbu po skladbě.

Petr Nohavica: Nejdůležitější je, aby skladba měla „smrad“ a mrazilo tě z ní v zádech (104)
Petr Nohavica, bubeník a skladatel, původem z Valašska, je významnou osobností pražské jazzové scény. Jeho univerzálnost a muzikalita ho přivedly ke spolupráci na různorodých hudebních projektech. Hraje třeba v Allison Wheeler Quartet, s nímž v loňském roce nahrál album Winterspring, dále v kapelách Bardo, trio B/Y Organism s Danielem Bulatkinem a Kirillem Yakovlevem, nebo kvartetem Drifter Days s anglickým saxofonistou Tomem Smithem. Nyní ho můžeme poznat i v roli kapelníka, a to na jeho debutovém albu Glance. To vydává na konci června u vydavatelství Bivak Records, za nímž stojí festival JazzFestBrno. „Je to taková sbírka různých období a inspirace,“ říká v další epizodě podcastu 32 Bar Talk, který společně připravují magazín Headliner a festival JazzFestBrno. Moderuje tentokrát Martin Konvička.

NOTY VOLE: Zákulisí Glastonbury i Rock for People. A vydíračka Krhuta s Kozubem (103)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk prosvištěli červnovými festivaly. Výsledkem je více než dvouhodinová epizoda s rekordním množstvím ukázek.
Pojďte se s námi vrátit do zákulisí festivalů Rock for People a Glastonbury i na další obří akce, které definovaly letošní červen. Chybět nebude ani hádka nad koncertem Marka Ztraceného ve fotbalovém stánku, kam by Wlado nikdy nešel. A samozřejmě ani vaše oblíbené rubriky Trendy, Tipy a Ušní červ.
Co je obsahem sedmého vydání?
- Jak to vypadalo v zákulisí Rock for People?
- Proč to odnesli zrovna The 1975?
- Co se dělo před koncertem u Slipknot?
- Proč, sakra, nikdo nezpíval s Muse?
- Komu půjčil Wlado své trsátko osudu?
- A jaké to bylo pro Danyho poprvé vyrazit na Glastonbury?
- Životní koncert Eltona Johna na vlastní kůži
- Rituální šílenství se skvělými Young Fathers, kteří teď musí do Brna, protože Pop Messe, bohužel, bude.
- Nový singl Ektora, citové vydírání Krhuta s Kozubem a Ema Smetana poprvé v češtině.
- A naše tipy na písničky, které by vás mohly bavit.
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu sedmé části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

Kato vrací na scénu projekt Rigor Mortiz. Inicioval ho zmařený vztah a pochmurné myšlenky (102)
Ústřední postava tuzemské rapové scény v podcastu Headliner CZ vzpomíná na dobu vzniku projektu a více přibližuje okolnosti jeho reinkarnace. Proč se pro obnovu projektu rozhodl, jaké bude jeho nové album, kolik živých formací má Prago Union a na čem v současné době ještě pracuje? Poslouchejte rozhovor Honzy Vedrala.

32 BAR TALK: Čím lepší muzikanty má člověk k dispozici, tím míň by je měl omezovat (Jiří Slavík) (101)
Jiří Slavík je renomovaný multiinstrumentalista a ikona české jazzové scény. Kroky tohoto „hudebního cestovatele“ vedly od havířovského folklorního souboru přes římskou konzervatoř, londýnskou Royal Academy a mnohé další destinace, až k opětovnému návratu do Česka v roce 2014. Tam jeho skladatelský a interpretační um začal aktivně čeřit vody hudební scény, za což byl dva roky na to oceněn Cenou Anděl v kategorii World Music za projekt Mateřština, v němž se mísí prvky jazzu, klasické hudby a folkloru. Mimo spolupráci s VUS Ondráš a vlastní kapelu Survivors je aktivním v mnoha hudebních projektech. V letošním roce Slavík vydal u vydavatelství Bivak Records ryze jazzový počin Nostalgia. „Je to určitá nostalgie za časem, který už nebude.“ O tomto a dalším se baví s Jakubem Gaťkem v sedmé edici 32 Bar Talk.

NOTY VOLE: Hrdinové rokenrolu. S Jirkou Hrdinou živě z Rock for People (100)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje speciálním vydáním pro opravdové fanoušky. Omluvte sníženou kvalitu zvuku.
Přinášíme záznam z prvního živého vystoupení NOTY VOLE, které se konalo 11. 6. na festivalu Rock for People s tématem Hrdinové rokenrolu a specálním hostem Jirkou Hrdinou. Přestože jsme přípravu nepodcenili, nepovedlo se nám kvůli technické chybě bohužel pořídit kvalitní záznam. V redakci jsme se málem uškrtili, zda podcast v této podobě vůbec vydávat nebo ne. Ale vzhledem k tomu, že jsme vám to slíbili, jsme se rozhodli nahrávku publikovat, i když riskujeme, že nám za to budete nadávat víc, než si v této revue obvykle nadáváme my všichni navzájem.
Ještě jednou děkujeme Rock for People za pozvání a pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk se na vás budou těšit zase příště ve studiové kvalitě.

NOTY VOLE: Speciál přímo z pole. Jsme na Rock for People i s naším tajným hostem! (99,5)
Podcastová revue NOTY VOLE se hlásí přímo z pole! Dany Stejskal, Honza Vedral a Wlado Sejk v zákulisí festivalu Rock for People natočili speciální epizodu, kterou vydáváme bez střihů a úprav. Uvnitř se dozvíte i jméno speciálního hosta, kterého uvidíte na první živé show našeho podcastu v neděli ve 14:10 na Conference Stage. A pozor, to bude sté vydání podcastu Headliner CZ!!!
Ale teď je ještě čtvrtek - pojďme si říct, na na koho se letos na Rock for People těšíme!

NOTY VOLE: Kořeny kokotismu Rogera Waterse a softporno Lucky Vondráčkové (99)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk sestavili žebříček kokotů rokenrolů. tedy hudebníků, které milujeme pro jejich hudbu, ale raději bychom neznali jejich postoje. Dočkáte se důkladné analýzy kokotství Rogera Waterse i obhajoby jeho práv na svobodu. Zabývali jsme se také vybranými citáty od Morriseyho, Ericem Claptonem, Jarkem Nohavicou nebo Petrem Kolářem. V Youtube trendech jsme protrpěli například nový klip Lucky Vondráčkové, ve kterém se umělkyně nemůže rozhodnout, zda chce či nechce vykonat striptýz. A aby byl svět v rovnováze, nechybí ani tipy na novou hudbu, která se nám líbí. A velká hádka o novým singlu Blur.
Co je obsahem čtvrtého vydání?
- Kdy a proč se Roger Waters stal kokotem?
- Měl by mu někdo zakazovat koncerty?
- Čím naštval fanoušky Jarek Nohavica?
- Stačí Markovi Ztracenému k úspěchu vykrádat Coldplay?
- Proč je Lucka Vondráčková pořád v křeči?
- Je nový singl Blur skvělý, nebo vyčpělý?
- Plus čím nás okouzlili noví J.A.R.
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu páté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
A nezapomeňte dorazit na naši živou show v neděli ve 14:05 na festivalu Rock for People!

Buřty, pivo a nenávist budou platné vždy. Album V penziónu Svět po 35 letech (98)
"V něčem to byla skvělá doba. Sice nic nešlo, ale na všem záleželo. Dnes všechno jde a na ničem nezáleží," vzpomíná v podcastu Headliner CZ Michal Horáček na vznik zásadní nahrávky československé populární hudby i své textařské kariéry.
Album V penziónu Svět se v roce 1988 vymykalo snad vším. Hity jako Štěsti je krásná věc, S cizí ženou v cizím pokoji, nebo Buřty, pivo a nenávist zlidověly a hrají se dodnes. Byla to nahrávka plná svobody v éře, která byla ještě pořád mizerná, ale už se řítila ke svému zániku.
Jak zní album V Penziónu Svět po pětatřiceti letech? Jak se tehdy do Prahy dostal zvukový mistr od Mike Oldfielda? Co dělala ve studiu Hana Zagorová? A čím to, že songy z něj zní pořád aktuálně?
Hostem Honzy Vedrala v podcastu Headliner CZ byl tentokrát Michal Horáček.

NOTY VOLE: Vesna o holení bobra a Eurovize v rámci vyššího dobra (97)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk ponořili do bažin kýče Eurovize. Vytočili se do běla nad východem zapletenými copy kapely Vesna a zapátrali v historii až k písním, kdy jejich frontwoman zpívala o holení bobrů. Podrobnějšího rozboru se dočkalo i nové album Eda Sheerana. A aby byl svět v rovnováze, nechybí pohled do trendů ani tipy na novou hudbu, která se nám líbí.
Co je obsahem čtvrtého vydání?
- Proč se u nás na Eurovizi nikdo nekouká a všichni o ní mluví?
- Může dokonalá produkce omluvit všechno?
- Kde se vzala skupina Vesna. A jak se z písní o Obamovi a holení bobříků dostala k panslavismu?
- Český rapper s kytarou Gray a jeho nešťastná láska
- Dělají Imagine Dragons v písni Crushed dobrou věc nebo kýč?
- A proč se nám David Guetta rozhodl tak odporně ubližovat
- Plus čím nás okouzlila nová hudba, kterou nahráli Brian Eno a Fred Again, František Skála s Třaskavou směsí, 20 Minutes a Vivan Shadow.
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu čtvrté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

Příběh Circusu Praha. Neúspěšná kapela se stala v magii devadesátek kultem (96)
Nahrávky Circusu Praha nenajdete na Spotify ani Apple Music, přesto zůstává iniciační kapelou pro řadu českých muzikantů. Mohl za to Brad Stratton, Američan, který se naučil perfektně česky a tuzemským hudebníkům přirozeně dodal pocit světovosti. Na Brada Strattona, který nečekaně zemřel loni v září, se bude 18. května vzpomínat v Malostranské Besedě. Hostem Honzy Vedrala v podcastu Headliner CZ byl proto jeho spoluhráč a kamarád Honza Ponocný. Připomíná pražskou hudební scénu devadesátých let, společné chvíle s Red Hot Chili Peppers na pódiu i úsměvné momenty, kdy česká rádia vyčítala Američanovi, že zpívá anglicky.
Podcast Headliner CZ tentokrát doplňuje řada dobových písní, které si dnes v digitálním světě není možné pustit. Ale jejich kouzlo se neztratilo.
Kdo byl Brad Stratton?
A čím ovlivnil českou hudební scénu?

NOTY VOLE: Raději umělou inteligenci než týrání Dalibora Jandy! (95)
Podcastová revue časopisu pokračuje. Tentokrát si pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk vzali na paškál téma využití umělé inteligence v hudbě. Nechybí trendy ani tipy na novou hudbu!
Co je obsahem třetího vydání?
- Jaká je historie umělé inteligence v hudbě?
- Proč posloucháme podle algorytmů?
- Může Eminem opravdu rapovat o Honzovi Vedralovi, Dany Stejskalovi a Vladimíru Sejkovi?
- Mocnářské tajemství Štístka a Poupěnky odhaleno
- Jak se Raego rozhodl mučit Dalibora Jandu.
- A čím nás okouzlila nová hudba, kterou nahráli King Krule, Máří, nebo Joe Bonamassa.
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu třetí části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.

Queenie: Nadávky do šašků i slzy štěstí. 17 let v kůži Freddie Mercuryho (94)
Mají se revivaly a tribute bandy brát vážně? Netradičním hostem Honzy Vedrala v podcastu Headliner CZ byl tentokrát Michael Kluch, frontman kapely Queenie, která letos odehraje dva velké halové koncerty 18. a 19. května v pražské O2 aréně. Jaké to je prožít sedmnáct let v kůži Freddieho Mercuryho?
"Vždycky jsme se snažili dělat jinak, než ostatní podobné kapely. Začali jsme v roce 2005 a byli jsme na stejné úrovni jako řada ostatních tribute bandů. Možná jsme na tom byli i hůř, protože oni měli náskok," vypráví Kluch. "My jsme si ale řekli, že nechceme pořád dokola hrát jenom We Will Rock You a I Want to Break Free. Chtěli jsme hrát i věci, které byly pro publikum nevšední. A tak jsme třeba udělali půlku alba Hot Space a mysleli si, jak jsme skvělí a co všechno fanouškům nenabídneme..." popisuje cestu k jedné ze světově nejúspěšnějších koncertních show na motivy Queen.
"Řekl bych, že dneska už škatulku tribute překračujeme. Říkáme tomu koncertní divadlo. Všichni jsme v rolích, všichni jsme na jevišti, musíme být dobří hudebníci, protože ta muzika není jednoduchá. A i když ta hudba není autorská v tom smyslu, že bychom tvořili vlastní muziku, ale protože se snažíme posouvat hranice žánru tribute, tak v tom satisfakci cítíme," vysvětluje Kluch, který ještě v roce 2011 pracoval jako úvěrový specialista v bance. "Ucházel jsem se o místo ředitele pobočky. Řekl jsem si: Když mě vezmou, budu dělat ředitele v bance. A když ne, tak se zkusím naplno věnovat kapele. Nevzali mě a utvořili tak moji historii," vypráví o začátcích kapely, která se svou show sklízí úspěch po celém světě.
A jak se dívá na různorodé reakce, které i díky svému pěstěnému kníru vzbuzuje, i když si jde třeba jen koupit rohlíky? "Spousta lidí mi řekne: Ty šašku, na co si to hraješ. A já si na to odpovídám: Já si na nic nehraju, já hraju toho Mercuryho hraju. A jestli se vám to nelíbí, tak na to přeci chodit nemusíte," vypráví. "Jenže pak za vámi přijdou lidi, kteří se rozbrečí, když se s nimi vyfotíte. Freddie Mercury byl nesmírně charismatický a mají s ním podivné spojení, které vzniká mezi jevištěm a hledištěm a kterému sám moc nerozumím. Tím, že se do Mercuryho stylizuji dávám některým lidem naději, že se ho můžou alespoň trochu dotknout. Já si to na zeď nepověsím, ale těším mě, že i tímhle způsobem můžu někomu zpříjemnit den nebo týden."
Co obnáší dělat tribute band na světové úrovni? A co nabídnou koncerty 18. a 19. května v O2 aréně? A jak se na činnost Queenie tváří samotná kapela Queen?

32 BAR TALK: Pořád jsou tu lidé, kteří nechtějí hrát s holkami (93)
Saxofonistka Nela Dusová a kontrabasistka Klára Pudláková patří mezi nejzajímavější osobnosti nastupující jazzové generace. Společně působí v kapele 2in2out. V dalším díle podcastu 32 Bar Talk, který připravuje magazín Headliner ve spolupráci s festivalem JazzFestBrno, probrali s moderátorem Jakubem Gaťkem současný stav české jazzové scény, umělou inteligenci i genderové otázky. „Myslím, že téma ženské otázky je stále aktuální. Je potřeba o něm mluvit, ale ne uplakaným způsobem,“ říká Dusová. Pudláková ji doplňuje: „Myslím, že v jazzu není nepoměr v mužských a ženských honorářích. Spíš je pořád málo holek, které ho vůbec začnou dělat.“

NOTY VOLE: Tvrdé drogy dělají větší čísla než hudební ceny (92)
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu druhé části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Podcastová revue časopisu Headliner neplánovaně pokračuje hned druhý týden po sobě.
Tentokrát si pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk totiž vzali na paškál aktuální téma - hudební ceny. Jak se stalo, že hudební kritici vyhlásili v cenách Apollo singlem roku hyperpopovou jízdu tramvají číslo 17 od Matt213? Kdo všechno sedí v České hudební akademii, která rozhoduje o Andělech. A proč jí tak dlouho trvalo objevit Calina? Plus povídání o drsném muži z Ostravska, který se s prodejem tvrdých drog dostal na čelo českých trendů i o trávníku Báry Polákové.
NOTY VOLE přináší názory, novinky, hádky a komentáře k dění na české i světové hudební scéně. A také tipy na alba a singly, které byste rozhodně neměli vynechat.
Co je obsahem druhého vydání?
Jak se volí singl roku podle hudebních kritiků?
Kdo se může stát členem Andělské akademie?
Existuje cena, kterou by mohl dostat Tomáš Savka?
Proč nemají jazzmani svůj galavečer?
Hard Rico a jeho ódy na tvrdé drogy.
A čím nás okouzlila nová hudba od Romy, Luke Combse a boygenius.
To a mnoho dalšího si můžete poslechnout v druhém vydání revue NOTY VOLE!

NOTY VOLE: Mají to radši zabalit Depeche Mode, Metallica nebo Raego? (91)
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu nové podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Názory, novinky, hádky a komentáře k dění na české i světové hudební scéně. To je náplní nové série v rámci podcastu Headliner CZ. Ta získala název podle nejčastěji používaného slovního spojení, které v této hudební revue, v níž za mikrofon usedli Honza Vedral, Wlado Sejk a Dany Stejskal, padají. NOTY VOLE!
Co je obsahem prvního vydání?
Jaký je stav českého hudebního průmyslu?
Jak se Michal David vyšvihl na páté místo v nejprodávanějších albech roku?
Mají se kulturní novináři cítit jako umělci?
roč vyzkoušet Apple Music Classic?
Jaký je smysl textů umělce jménem Raego?
Co mají společného Pokáč a Marek Ztracený?
Proč poslouchat mladou českou kapelu Sundrinker?
Mají ještě kapely jako Depeche Mode a Metallica vydávat nová alba, nebo to mají radši zabalit?
Co si myslíme o jejich nových albech?
A jaké jsou naše hudební tipy a proč právě Sunnbrella, Doom Regulater, nebo MC Gey?
To a mnoho dalšího si můžete poslechnout v prvním vydání revue NOTY VOLE!

Lukáš Rychtařík: Bendig je rozený bavič. Ben dokáže uspět i ve světě (90)
Championship Music patří v tuzemské hudební branži mezi malá ale důležitá vydavatelství. O úspěchů Bena Cristovaa i Jana Bendiga, plánech na zahraniční kariéru i nových akvizicích Báře Polákové a Majku Spiritovi mluvil v podcastu Headliner CZ Honza Vedral s jeho majitelem a šéfem Lukášem Rychtaříkem.

Radek Diestler: Tajemství všech těch báječných beatových klubů a hospod (89)
Hudební historik, publicista a autor řady skvělých publikací Radek Diestler je známý svou exaktností. Působí v Popmuseu, které má sídlo v pražském klubu Kaštan, a pořádá pozoruhodné výstavy zaměřené na hudební historii. O té byla řeč i v rozhovoru Honzy Vedrala pro podcast Headliner CZ. Konal se totiž u příležitosti vydání knihy Praha beatová, v níž Radek Diestler zmapoval klubové dění v metropoli od padesátých let.
To podstatné o její povaze je řečeno už v anotaci: „Praha beatová nabízí „Magical Mystery Tour“ po pražských lokalitách spojených ve druhé polovině 20. století (s mírným přesahem za rok 2000) s rockovou hudbou. Navštívíme kluby, sály, kulturáky, máničkovské hospody, otevřené byty i zkušebny. Vypravíme se za Bosou hlavou i Plechovým dědečkem, na rock‘n‘roll půjdeme do Merkuru i na Rokosku, na metal do Barikádovny. Odkryjeme tajemství popelářské bedny před New Clubem a uvnitř okusíme proslulou leteckou limonádu. A pak skončíme na hřbitově, jako ostatně všichni.“

Ewa Farna: Dětství v šoubyznysu, O2 aréna i kluci, co řvali: „Ukaž kozy!“ (88)
"Zpívat jsem vždycky chtěla. Nikdo mě do toho netlačil. Moji rodiče se mě na to ptali každý den, než podepsali smlouvu s Leškem Wronkou. A ta smlouva se chystala strašně dlouho, snad rok. Objevil mě v jedenácti letech a když mi byl dvanáct, zkoušeli mi vysvětlit, co to znamená závazek," popisuje Ewa Farna v rozhovoru s Honzou Vedralem svoje začátky.
Řeč byla o mnoha tématech: Jak prožívala první vystoupení na diskotékách, proč si ze všeho nejvíc přála jezdit kapelní dodávkou, o hodnotících poradách po koncertech, o tom jak z pódia vyhlásila "dovolenou v Terezíně" i o Ewině cestě k tvůrčí samostatnosti, kořenech její paličatosti, nejlepším hudebním zážitku a udržování balancu mezi světy Slavíků a Andělů.
Před oslavou třicetin, které chystá 14. října v O2 aréně, jsme s Ewou Farnou prozkoumali kořeny současného českého popu i to, jak ho vnímá holka, která v něm prožila dětství, vyrostla, složila maturitu a dospěla.

32 Bar Talk: Talent jménem Daniel Bulatkin. Proč studovat jazz v zahraničí? (87)
Pianista Daniel Bulatkin je považován za jeden z největších talentů české jazzové scény. Narodil se roku 1999 v Praze a už ve svých patnácti letech získal třetí místo v prestižní soutěži Pianista roku pořádané firmou PETROF, které se účastnil jako nejmladší soutěžící v historii. Záhy začal hrát v kapelách se zkušenými jazzmany. V dnešní době je k slyšení jako sideman ve formacích od straight-ahead a moderního jazzu až k prog-rocku, neo-soulu, či world music.
Zároveň pilně pracuje na vlastních projektech a druhým rokem získává zkušenosti při studiu v Rotterdamu. V podcastu 32 Bar Talk, který společně s magazínem Headliner připravuje festival JazzFestBrno, se rozpovídal také o své lásce k hammondkám či o tom, že ne všechno v Nizozemsku je zase úplně růžové. Moderátorem podcastu je trumpetista Jakub Gatěk.

Headliner slaví 9. narozeniny! Proč za námi přijít ve čtvrtek do Besedy? (86)
Honza Vedral a Dany Stejskal vás v nové epizodě zvou na 9. narozeniny časopisu Headliner, které se konají 9.3. v pražské Malostranské Besedě. Jak zní píseň, kterou nám složil Circus Ponorka k narozeninám? Proč spolu s ním letos zahrají právě James Harries, November 2nd a The Atavists? A co právě řešíme za redakčními dveřmi Headlineru? Poslechněte si podcast Headliner CZ a přijďte to s námi oslavit do Malostranské Besedy. Vstup je jako vždy zdarma.

David Urban: Legendární party na Hradě aneb 25 let od Jeleního příkopu (85)
Letos uplyne 25 let od legendárního festivalu Jelení příkop. Na to, jak The Orb demolovali prezidentskou vilu a catering se podával v Míčovně Pražského Hradu vzpomíná v rozhovoru s Honzou Vedralem David Urban z agentury D Smack U Promotion.
Řeč byla i o domlouvání koncertů v devadesátých letech a řadě akcí, jakými byly koncerty Franz Ferdinand nebo Marilyna Mansona, o nichž se dnes vyprávějí legendy. I o tom, jak je to s promotérskou branží dnes a jak se u nás z neznámé zahraniční kapely může stát koncertní trhák jako třeba v případě Yungbluda. Pokud úsudku Davida Urbana věříte, určitě nevynechejte Algiers, nebo Kid Kapichi, nebo jakýkoliv dalí z jeho koncertů.
Díky za všechny komentáře, sdílení a hodnocení podcastu Headliner CZ.
Nic není za paywallem, všechno si můžete poslechnout zdarma.
Více na www.headliner.cz

Našli jsme největšího koncertního fanouška v Česku? (84)
„Pearl Jam poprvé v Praze? Mám nahrávku!“ směje se speciální host Honzy Vedrala v podcastu Headliner CZ Marek Johnny Větrovec. Je opravdu největším žijícím koncertním fanouškem v Praze a možná i v republice?

32 Bar Talk: David Dorůžka o tom, co je skryto za notami (83)
Jazzový kytarista David Dorůžka byl dalším hostem podcastu 32 Bar Talk, který společně připravují magazín Headliner a festival JazzFestBrno. David Dorůžka prožil léta na přelomu milénia na proslulé Berklee College of Music v Bostonu. Škola udělila Dorůžkovi vedle plného stipendia také několik ocenění, např. Wayne Shorter Award a Jimi Hendrix Award. Tehdy se zúčastnil také mistrovského kurzu pro mladé hudebníky v Coloradu, kde jeho lektory byli mimo jiné Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Dnes je Dorůžka nejen úspěšným skladatelem a hudebníkem, ale sám se stal také pedagogem. „Jakákoliv institucionalizace umění může při špatném přístupu uměleckému vyjádření ublížit, na druhou stranu si ale myslím, že školství plní i mnoho pozitivních rolí. Dnes to mají muzikanti daleko snazší, mají informace, spoustu učitelů, nejsou tam žádná rizika,“ prozradil moderátorovi, hudebníkovi a svému bývalému žákovi Martinovi Konvičkovi.

Objev jménem Rozálie: Rozladěná držka, hra tří rukou a postelové pravdy (82)
S debutovým albem se zjevila koncem loňského roku. Nesleduje na něm žádné trendy ani nehledá novou formu. Prostě tahá držky a zpívá leckdy obhroublé, ale pravdivé texty ze života mladé holky. Tedy z toho svého. Stane se Rozálie objevem letošního roku, nebo je na to už „stará“? Poslechněte si rozhovor Honzy Vedrala, který doplňuje titulní článek lednového Headlineru.

Hraboš z Našrot: Historky problémové mládeže, co si čuchla k undergroundu (81)
Aneb začalo to Křečovýma žilama a Gumovým knedlíkem. Jednoho dne se u nás v redakci zjevil nečekaně Petr „Hraboš“ Hrabalik a přinesl s sebou dva poklady. Honza Vedral si s ním hned domluvil natáčení podcastu o Hrabošově kapele Našrot. Jeden z prvních českých hardcorových spolků totiž oslaví 28. ledna v pražském klubu Vagon 35 let na scéně.

32 Bar Talk: Nikol Bóková o sběhnutí od klasiky k jazzu (80)
Klavíristka Nikol Bóková byla dalším hostem podcastu 32 Bar Talk, který společně připravují magazín Headliner a festival JazzFestBrno. Mladá talentovaná umělkyně vystudovala klasický klavír, zároveň však propadla jazzu a toto její okouzlení vedlo v roce 2019 k nominaci a v roce 2021 k zisku Ceny Anděl v jazzové kategorii.
„Ze začátku jsem se cítila v jazzu trochu nemístně, jako jazzová umělkyně jsem si nepřipadala, říkala jsem, že je nonsens se takto zařazovat. Ale teď už se v něm cítím jako ryba ve vodě, protože dokáže nabídnout absolutní svobodu,“ prozradila moderátorovi, svému kamarádovi a nástrojovému kolegovi v jedné osobě Martinovi Konvičkovi.

Rok v české hudbě: Žbirkův odkaz, Ztraceného triumf a Nohavicovy provokace (79)
Vlček, Konáš a Vedral se ohlížejí za rokem 2022 (nejen) v české hudbě.

Pražská hudba II: Agenti jsou ostří jako břitva. Rock for People hraje vabank (78)
"Je to ekonomicky tak náročný ročník, že jedině vyprodanost je meta, které musíme dosáhnout," říká ředitel Rock for People Michal Thomes v rozhovoru s Honzou Vedralem o chystaném pokračování festivalu Rock for People. Zatímco většinu hudebních pořadatelů i klubů v republice covidová a energetická krize přidusila, jeho společnost Ameba se rozhodla uspořádat největší ročník v historii. Potřebuje, aby na něj přišlo 40 tisíc diváků. "Dvě hlavní kapely na rok 2023 stojí víc, než celý line up letošního roku včetně Green Day. Tu mičudu jsme si poslali hodně dopředu a teď se musíme hodně ohánět, abychom ji dohnali," vysvětluje Thomes.
S Green Day si podle něj Rock for People vyzkoušel vstup do extraligy a úplně jinou úroveň produkce. "Když tříčlenná kapela napíše, že přijede dvaceti kamióny a patnácti autobusy a v týmu má 90 lidí a co všechno potřebují. Z toho už nebyla cesta, jak to po česku pošolíchat," vysvětluje evoluci festivalu. Headlinery ročníku 2023 jsou proto kapely Slipknot, Muse, Machine Gun Kelly a The 1975.
Co to znamená pořádat tak velký festival a co ve festivalové branži změnila uplynulá léta? "S nostalgií vzpomínám na covidové roky, kdy agenti kapel byli hodní a pokorní a říkali nám, že jsme na stejné lodi, musíme si navzájem pomáhat a v téhle krizi musíme čelit společnými silami. A teď už je po krizi a jsou ostrý jak břitvy," prozrazuje detaily z pořádání hudebních festivalů. Velké spory totiž nejsou jen o peníze, ale i o takzvaný billing - jakým písmem a v jaké pozici bude který interpret uvededný na plakátu. "To letos řešíme pořád. Je to extrémní poměřování velikostí fontů," vypráví pobaveně Thomes.
Pořádání festivalu je podle něj uměním čelit krizím odjakživa. "Nějaké přichází permanentě. Pořád se něco děje a nkdy nic není v ideálním uspořádání. To, čemu jsme čelili za covidu a co prožíváme teď, ale i tak hraje prim," přiznává Thomes. A líčí problémy, které provázely rok 2022, kdy v Evropě došly tourbusy a řada kapel na poslední chvíli rušila bez náhrady a na účet pořadatelů celá turné.
Festival Rock for People se sice koná v Hradci Králové, ale společnost Ameba má kanceláře v Praze, kde se také během roku věnuje pořádání koncertů. Zde také Thomes ještě před covidem naplánoval sérii velkých koncertů pod širým nebem nazvanou Prague Summer Festival. "To byl projekt, který jsme si vymysleli pro Ledárny v Braníku. Kvůli covidu neprobehnul a kolem Ledáren začalo být rušno. Nebyli jsme na stejném místě, ale Praha 4 nám to nakonec ze strachu před peticemi zrušila," vzpomíná na martyrium pořádání. "Octli jsme se v situaci, kdy jsme měli domluvené kapely, zaplacené zálohy, ale neměli jsme kde ty koncerty udělat. Naštěstí jsme nakonec našli nové místo, které jsme nazvali Powerstation. Kvůli komplikacím to ale nebyl ekonomicky nejúspěšnější projekt," dodává. "Je velkou otázkou, jestli s tím budeme v příští sezóně pokračovat. Je před námi nejistota. Nevíme, co udělá letošní zima, kdy všichni straší drahými energiemi a kousek od nás se válčí. Výhled je nejistý, soustředíme se na naši vlajkovou loď Rock for People. A s rozhodnutím o ostatních projektech vyčkáváme."
O podcastové sérii Pražská hudba II
Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Oto Klempíř: Danuše, hobluj! Hudební bitva prezidentských kandidátu (77)
Improvizovaná podcastová revue Oto Klempíře a Honzy Vedrala na téma stavu české populární hudby, která začala vánoční pohodou, aby vyvrcholila nikýmnevypsanou soutěží Headliner hledá soundtrack pro prezidentské kandidáty.
Zásadní myšlenky:
"Eskalace Dobra proti chystané desce J.A.R. zní jako dorostenecká kapela."
"Bez sněhu není vánoční píseň."
"Generál by mohl lidem nabízet v písni poslední kulku zdarma."

Pražská hudba II: Odložené oslavy Tata Bojs aneb Kluci kde ste po patnácti letech (76)
„Byl to vždycky takový otloukánek, jsem rád, že se toho vinylu taky dočkala,“ říká baskytarista Mardoša o aktuální reedici desky Kluci kde ste?, kterou Tata Bojs křtí 23.11. v pražském Divadle Archa.
„Byla to druhá deska, kterou jsme si připravili celou v našem domácím studiu. Pořád jsme jezdili na Deltu a něco hledali,“ vzpomíná na její nahrávání zpěvák a bubeník Milan Cais.
Mardoša a Cais coby hosté Honzy Vedrala podrobili pozapomenuté album po letech pitvě. „Digitální studia tehdy začínala. Peníze, které nám dala firma na studio, jsme použili na techniku vlastního studia. Na těch deskách je to zvukově znát,“ ohlíží se za albem, z něhož pochází jejich možná největší hit Pěšáci.
„Mělo to velkej ohlas na Myspace!“ vzpomíná pobaveně Mardoša na album, na němž hostuje i kultovní undergroundová formace Ženy.
Došlo ale i na další témata. Co bude s Tata Bojs po odchodu Jury Hradila? Jak se změnil jejich přístup k tvorbě po patnácti letech? A co čekat od sci-fi filmu, který i v době covidu o kapele chystal na příští rok režisér Marek Najbrt?
O podcastové sérii Pražská hudba II
Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Největší bizáry Slavíků. Gott prohrál a Forejt je slavnější než Neckář (75)
Jarda Konáš a Honza Vedral se rozhodli podrobně rozebrat výsledky letošního udílení a hlasování v anketě Český slavík. Jak relevantní a důsledná je anketa, ve které podle pořadatelů skončil poslední Karel Gott, kuchař slavný z bulváru má víc hlasů než ikona české populární hudby a řada hlasujících ani nepozná, co je to kapela?
A jaká byla nejpozitivnějí zpráva šedesátého ročníku Slavíků, kterou měla v režii TV Nova?

Pražská hudba II: Pohled do subkultury. Nobodylisten o dokumentu Generace A (74)
"Jsem z toho taky v rozpacích. Ale není to žádný oslavný dokument, kde by seděla maminka a babička a vyprávěly, jak jsem skvělej," vypráví pražský dýdžej a producent Jakub Nobodylisten Strach v rozhovoru s Honzou Vedralem o dokumentu Generace A: Ať si každej dělá, co chce. "Je to zachycení doby a světa kolem mě. Lidi z jiných světů se z něj dozvědí něco o subkultuře," popisuje snímek režiséra Kryštofa Zvolánka, který měl premiéru na jihlavském filmovém festivalu.
Nobodylisten za sebou má silný rok. Je podepsaný pod úspěšným mixtapem J.EDEN E-GEN, který udělal pro Yzomandiase, produkoval část alba Emmy Smetany a Jordana Haje a znovu naskočil do kolotoče večírků a dýdžejských parties, ze kterých před covidovým obdobím vystavěl fenomén jménem Addict. "Tempo, kterým jsme já a parta kolem jeli, bylo vražedný. Neuměli jsme na nic říct ne. Naučil jsem se zpomalit," ohlíží se nyní za obdobím posledních dvou let.
- Jak souviselo covidové období se vznikem labelu Addict Sound?
- Proč je nyní v hibernaci?
- Jak vznikal dokument Generace A?
- Kde se bude konat další Addict?
- Jak zamíchal s životem Jakuba Stracha bulvár?
- A kdy bude nové album VR/Nobody?
"Konečně zase prožíváme naplno rozjetou podzimní a zimní sezónu. Teď nezzbývá, než to všechno dohrát a dát si zase chvíli pauzu. Potřebuju zmizet," uzavírá Jakub Nobodylisten Strach.
O podcastové sérii Pražská hudba II
Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Pražská hudba II: Nová éra Malostranské besedy začne brzy (73)
Mohou ještě dnes existovat domovské klubové scény pro mladé kapely? I o tom si Honza Vedral povídal s dramaturgem Malostranské besedy Martinem "Wóďou" Vodehnalem v dalším pokračování volného podcastového cyklu Pražská hudba II. Řeč byla i o jeho zkušenostech tourmanažera Vypsané fixy a akustických koncertech, za které Wóďa vyměnil hraní s půlpunkovou kapelou Špuntkvaně.
"Chodí míň lidí. Víc si rozmýšlí, než na něco přijdou. I u stálic, které měly vyprodáno dopředu, trvá, než se koncert vyprodá. Nalákat lidi, aby přišli, nám dá mnohem větší práci," popisuje Vodehnal realitu pražských hudebních klubů po covidu. "Je těžký lákat lidi někam, kam se jim nechce. Pojďme se na to ale podívat tak, že nějaká zábava být musí, nebo se z toho zblázníme," dívá se ale do budoucnosti pozitivně. V roce 2023 by rád konečně naplnil svoji vizi, aby se z Malostranské besedy stal klub nejen pro generaci rodičů dnešních teenagerů, ale svůj domov tu našly i mladé kapely a scény kolem nich.
Bude se do Besedy jednou chodit i na hip hop? I o tom byla řeč v novém vydání podcastu Headliner CZ.
O podcastové sérii Pražská hudba II
Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Fenomén Ztracený: Zrod, pád a triumf nejúspěšnějšího českého hudebníka (72)
Před patnácti lety živořil jako barový muzikant, dnes Marek Ztracený mění dějiny české populární hudby. Během týdne oznámil tři koncerty v pražském Edenu a lístky na první dva zmizely v řádu hodin. Jak se zrodila hvězda ze Železné Rudy? Na to v podcastu Headliner CZ odpovídají VKV – Vlček, Konáš Vedral.
* Kde a jak se objevil Marek Ztracený?
* V čem byla výjimečná skladba Zrácíš?
* Proč si všichni mysleli, že z něj bude one hit wonder?
* Proč od Ztraceného dával celý showbyznys ruce pryč?
* Za co vděčí Richardu Krajčovi?
* Co mají společného Marek Ztracený a Michal David?
* Jak se Ztracený postavil znovu na nohy?
* V čem si prospěli s Hanou Zagorovou a Karlem Gottem?
* A co si myslí o výtkách kritiků sám Marek Ztracený?
* A co na to Miloš Zeman?
Ve speciálu podcastu Headliner CZ probíráme zevrubně celou kariéru nejúspěšnějšího současného českého popového muzikanta. Dojde i na rozhovor s hledačem talentů Martinem Červinkou, který ho kdysi podepsal, a konfrontaci se samotným Markem Ztraceným.
Pokud se vám podcast líbí, budeme rádi, když Headliner podpoříte na www.hithit.cz/headliner

Pražská hudba II: Krizi střídá krize. Hrozí konec hudebních klubů? (71)
Klesající návštěvnost. Rostoucí ceny energií. A nepředvídatelné rušení a překládání dlouhou dobu plánovaných koncertů. Nejen v hlavním městě stojí česká klubová scéna na prahu velké proměny. "Covid na nás dopadá teď. Já jsem dva roky přežil bez problému, protože všichni řešili covid, covid covid. Tady máte peníze navíc, tady vám vyjdeme vstříc… A teď? Už je po covidu, už nepotřebujete pomoc," říká ředitel MeetFactory Marek Lakomý v dalším díle volného cyklu podcastů Pražská hudba II.
V rozhovoru s Honzou Vedralem hovoří o tom, jak se jeho klub vyrovnával s dopady pandemie, změnou dramaturgie i menší chutí lidí chodit do klubů. "I velká jména, která u nás hrála, měla letos návštěvnost nižší. Do roku 2023 s tím budeme muset začít nějak výrazněji pracovat. Kapely, na které dřív přišlo bez problému 500 nebo 600 lidí dnes mají 400 nebo 200 lidí v sále. Je to opravdu špatný," popisuje Lakomý realitu hudebních klubů, které v dramaturgii nesází jen na mainstreamová jména. A který se netýká zdaleka jen MeetFactory. "V současných rozpočtech na hudební akce figurují naprosto minimální částky. Třeba 50 lidí a 300 korun. Zbytek zaplatíme z dotací a od donátorů," přiznává.
- Jak se v pražských klubech změnil systém předprodejů?
- Kdo nese náklady za náhle zrušené koncerty?
- Jak kluby řeší rostoucí ceny energií?
- Jaký má inflace a rostoucí ceny služeb dopad na turné kapel a kdo to zaplatí?
- Jak fungují dotace a komunikace s úředníky?
- A jak reálná je hrozba, že se vrátí na podzim roušky?
"Budeme si muset zvyknout na novou realitu hudby. Jako se dřív říkalo, že galerie a divadla bez dotací nemohou nezávisle fungovat, tak to teď nepůjde ani u té hudby," říká ředitel MeetFactory Marek Lakomý.
O podcastové sérii Pražská hudba II
Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Pražská hudba II: Pitva Chinaski aneb všechno je v hajzlu. Horizontálně i svisle! (70)
Dvanácté album Chinaski dostalo název Frihet a překvapilo energií, návratem k rockovému soundu i cynickými texty. "Láska je na nic" nebo "život je kurva převlečená za kalendář," zpívá na něm Michal Malátný. "Mám pocit, že jsem se dostal ke svobodě, po které jsem toužil," vysvětluje v podcastu Pražská hudba II. "Škoda, že mi to tak dlouho trvalo."
"Možná se to stalo s tím covidem. Dva roky jsme strávili ve zvláštní bublině. Ve stavu, který jsme nikdy předtím nezažili. Odešli mi nějaký kamarádi. Začínám cítit věk… Nebo takhle! Cítím se dobře! Ale už vím, že moje síly už mají nějaké limity a jsou věci, které už si prostě nemůžu dovolit," vysvětluje rockové obrození, jímž Chinaski na albu Frihet, které se po měsících covidové nejistoty natáčelo v Norsku, prošli. "Když máme tři koncerty za sebou, tak už si prostě musím odpočinout, protože pak už bych nemohl zpívat. Ještě to není únava, ještě to není stáří, ale ten věk už trochu cítím," říká Malátný.
Jak vznikaly skladby na albu Frihet? Jaká jsou jeho silná a jeho slabá místa? V novém podcastu frontman kapely společně s Honzou Vedralem provedl jeho pitvu. "Jsme tak rozjetý a v takovým laufu, že už máme rozdělané nové písničky. Chceme jít v listopdu do studia a zkusit to nahrát. Nevím jestli ty písničky někde vyjdou. Ale chceme využít energie, kterou teď máme," říká v podcastu ze série Pražská hudba II, který doplňuje titulní rozhovor říjnového vydání časopisu Headliner.
O podcastové sérii Pražská hudba II
Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Jan Bendig: Je neuvěřitelný, když bílý publikum zpívá romsky (69)
Za mikrofon podcastu Headliner CZ tentokrát usedla Liv Boková a jako svého hosta uvítala zpěváka Jana Bendiga.
Po talentové soutěži, kde se ukázal jako patnáctileté ucho, se od něj všichni odvraceli, mnozí nechtěli mít nic společného „s Romákem“. Jednu z prvních šancí mu dala Hana Zagorová, hodně se naučil od milované Věry Bílé. Hudebně se našel ve stylu latino, zpívá česko-romsky, jeho klipy dnes mají miliony zhlédnutí a sledují ho statisíce fanoušků.
Nyní otevřeně, s úsměvem a pokorou mluví o cestě, mnohdy trnité, která vedla k současným úspěchům. Probíráme jeho nynější aktivity, nejbližší pracovní plány, včetně muzikálového seriálu pro Romflix a největšího koncertu jeho dosavadní kariéry. Mluvíme o jeho vztahu k Chánovu, pravidelném koncertování v Anglii, spolupracích, které si vysnil už jako malý kluk, a teď se stávají realitou.
„Teď když někde zpívám, tak vidím z pódia, jak to bílý publikum zpívá romsky, což je pro mě neuvěřitelný,“ říká o spojování romštiny a češtiny v textech. Češi si prý sami hledají významy jeho písní na internetu. „Co je víc, než spojit více národností a nedělat v tom rozdíly? Na mých koncertech se neřeší, jestli je tam Romák, jestli je tam Vietnamec, jestli je tam černoch…“ vypráví Jan Bendig v podcastu Headliner CZ.
Pokud vás baví číst Headliner, podpořte nás, prosím, na hithit.cz/headliner a kupte si nový tištěný Headliner 100.

Pražská hudba II: Jak Lenny zachytila historii s kytarou v ruce (68)
Nové album Lenny nazvané Heartbreak Culture už sklízí první nadšené reakce kritiků i fanoušků. „Dá se říct, že zachycuje historické okamžiky, kdy se hudba nahrála přes Skype nebo přes Zoom. Je to svým způsobem i záznam covidové doby,“ popisuje jeho vznik sama zpěvačka.
Jak se za poslední tři roky změnil život i vkus hudebníků? A kde se objevila vášeň pro elektrické kytary? Svou třetí desku začala Lenny natáčet v Liverpoolu, ale nakonec na ní z velké části pracovala se skvadrou producentů a songwriterů z domova. Z Prahy sledovala i to, jak její skladbu Lithium online produkuje Mike Shinoda z Linkin Park.
Krom natáčení se zkomplikovaly i možnosti hraní ve světě, které měla Lenny rozjednané. „Z velké části se koncerty jenom přesunuly. Třeba maďarský festival Sziget držel slovo. Ti nás s kapelou chtěli a úplně bez problému to dva roky počkalo,“ vypráví Lenny. „Problém je třeba u showcasových festivalů jako Reeprebahn. Ti naplánovaný program přesunuli o rok, ale protože nemohlo vystupovat tolik interpretů, tak je sesekali a ty zbylé odložili o další rok. Reálně máte šanci až za rok, za dva, protože se to celé posunulo.“
Je po takové změně pravidel pro české hudebníky ještě těžší proniknout do zahraničí? „Já vidím cestu v tom pracovat na muzice, protože když se vám něco povede, tak už se dveře otevírají samy. Ale v cizině je samozřejmě ohromná konkurence a není to jednoduché. Musí se to zkrátka potkat,“ vypráví Lenny v rozhovoru s Honzou Vedralem.
O podcastové sérii Pražská hudba II
Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Pražská hudba II: Ben Cristovao a věci, co o sobě říkat nechtěl (67)
„Někdy se potřebuješ z něčeho vypsat. A tohle album takové bylo," říká Ben Cristovao o aktuální nahrávce Protenkontrast, která celé léto bodovala v trendech. „Byl jsem víc upřímnej, než standardně jsem.“ Jeho nahrávka je uvolněním, které následovalo po zvláštním covidovém období.
Věci, které o sobě zatím neřekl, vypráví i v otevřeném rozhovoru s Honzou Vedralem v rámci série Pražská hudba II.
Asi jako jednomu z mála lidí covidové období Benovi Cristovao v uvozovkách v něčem prospělo. Vneslo mu totiž do života větší řád. Tentokrát ale byla řeč také o kráse i nástrahách chaosu, bitkách s rasisty, úspěších jeho sestry Biancy v Americe, bordelu, dětech, stárnutí i tom, že celá Benova pěvecká kariéra je ve skutečnosti následkem dvouměsíční kalby.
A samozřejmě i o tom, že 1. října se Ben Cristovao chystá podruhé pokořit O2 arénu. „Když letíš v balónu a jsi vodorovně se zemí, tak jsou v tvým zorným poli jenom lidi. Všude. A všichni koukají jenom na tebe. To nikde jinde nezažiješ,“ vypráví Ben. „Viděl jsem třicet tisíc lidí, který na mě koukaj. Zažil jsem trippy věci, který nezažije nikdo. Miluju to, ale potřebuju to znova a tentokrát to zvládnout líp.“
O podcastové sérii Pražská hudba II
Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Pražská hudba II: Vášně, spory i nová tradice v Ledárnách Braník (66)
Jak se po koronavirové ráně změnila hudební scéna v Praze? A přinesla všechna omezení také něco dobrého? Dalším hostem druhé řady podcastové série Pražská hudba byl spolumajitel open air scény Ledárny Braník Tomáš „Jugi“ Staněk.
Jak vzniknul nápad na založení nové open air scény v Praze? Jak na to reagovaly kapely a ostatní festivaly? Proč a jak se zrovna kolem Ledáren strhla politická kauza, která hrozila zavedením nové vyhlášky, která by výrazně omezila živou hudbu v metropoli?
V rozhovoru Honzy Vedrala došlo i na další témata. Z pohledu promotéra se dozvíte, na jaké žánry a proč se dnes chodí, v čem jsou specifika pražského publika, ale i o fungování kapely UDG, ve které Jugi už dvaadvacet let bubnuje. Nebo o společnosti Redhead Music, která zastupuje skupinu Lucie, Pokáče, Voxela, Annu K a řadu dalších úspěšných muzikantů.
O podcastové sérii Pražská hudba II
Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů.
Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Prago Union: Policajti si mysleli, že ve studiu vařím pervitin (65)
"Myslím, že to konečně musel někdo říct nahlas," říká Kato o singlu Marná, který uvádí novou desku Prago Union. Píseň o nesmyslných válkách s drogami vychází i z jeho reálných zážitků. "Policajti mě přifařili k partě lidí, ze kterých jsem znal dva. Mysleli si, že ve svým studiu vařím pervitin. Vůbec nevím, jak je to mohlo napadnout."
V rozhovoru s Honzou Vedralem vypráví o výhružkách, domácích prohlídkách i jejich nepříjemných následcích. Hlavně ale o novém albu Příduhned, které pokřtí 18.8. v pražských Ledárnách Braník. Řeč byla také o šťastném období, které básník českého hip hopu právě prožívá, předpovědi vlastní smrti, časech s Chaozzem i o dvaceti letech prožitých pod značkou Prago Union.
Jak říká Kato: "Časy jsou časy. Stejný hovno, jinej záchod."