Skip to main content
Spotify for Podcasters
Hey! G'day! Podcast z Australii

Hey! G'day! Podcast z Australii

By Hey! G'Day

Podcast z Australii, o Australii. O codzienności na końcu świata i wyprawach nie tylko pod namiot. Z humorem, bardzo szczerze, a czasem na poważnie. Prowadzony przez znajomych, mających kompletnie różne życia, których łączy Australia, pasja do podróży, robienia tysiąca rzeczy na raz i rocznik '85 - Julię Gospo i Marka Knappe.
Available on
Amazon Music Logo
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

S01E21 Czy na święta w Australii wszyscy siedzą w basenie, a mikołaj chodzi w krótkich spodenkach?

Hey! G'day! Podcast z AustraliiDec 05, 2023

00:00
01:08:59
S01E21 Czy na święta w Australii wszyscy siedzą w basenie, a mikołaj chodzi w krótkich spodenkach?

S01E21 Czy na święta w Australii wszyscy siedzą w basenie, a mikołaj chodzi w krótkich spodenkach?

Jak się obchodzi Święta w Australii i czy można tam poczuć świąteczny klimat? W tym odcinku Julia i Marek rozmawiają o australijskich tradycjach. O choince i jej braku. O Mikołaju w kąpielówkach. O Bad Santa, Christmas Parties i Boxing Day. O tym, jak bardzo różni się Boże Narodzenie w Australii od tego w Polsce i jak dobrze nabrać do wszystkiego dystansu. Ho ho ho!

Dec 05, 202301:08:59
S01E20 Kupowanie domów w Australii

S01E20 Kupowanie domów w Australii

Jak wygląda rynek nieruchomości w Australii, co można kupić za milion dolarów i jak to się robi? W tym odcinku Julia i Marek dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat kupowania domów w Australii. Dyskutujemy o azbeście, mierzeniu domów na liczbę sypialni i cwanych agentach nieruchomości. Rozmawiamy także o... klapkach japonkach, czyli podstawowym australijskim obuwiu i łapaniu gumy. A co najważniejsze - Marek jest w lepszym humorze!

Nov 28, 202301:11:45
S01E19 Podróże po Australii latem, czyli polską zimą

S01E19 Podróże po Australii latem, czyli polską zimą

Okres od listopada do marca to najgorętszy czas na podróże po Australii. Gdy w Polsce robi się zimno i nieprzyjemnie, z przyjemnością przylatujecie na drugą półkulę po słońce. W tym odcinku Marek i Julia rozmawiają o regionach Australii, które warto odwiedzić australijskim latem. Okazuje się również, że Marek jest lokalnym patriotą i uważa, że Queensland to najlepszy stan w Australii.


Kilka rzeczy, o których wspominamy:

>> Filmy:

Storm Boy

>> Miejsca na Tasmanii:

Maria Island

Wineglass Bay

Cradle Mountain

Port Arthur

Hobart


>> Miejsca w Nowej Zelandii:

Hobbiton

Tongariro National Park


>> Miejsca koło Melbourne:

Great Ocean Road

Wilsons Prom

Phillip Island

Winarnie w Yarra Valley i na Mornington Peninsula


>> Miejsca kolo Adelajdy:

Winiarnie w Barossa Valley, Maclaren Vale, Adelaide Hills, Claire Valley

Kangaroo Island

Port Augusta


>> Miejsca kolo Perth:

Rottnest Island

Pinnacle Desert

Margaret River

Esperance i okolice

Nov 21, 202301:18:50
S01E18 Polskość w Australii

S01E18 Polskość w Australii

Niektórzy mówią, że z polskości w Australii najważniejsze są polskie zespoły ludowe... Jedno jest pewne - ich popularność jest zdecydowanie większa niż w Polsce. W tym odcinku Marek i Julia rozmawiają o polskich festiwalach i festynach w Brisbane, Sydney i Melbourne, o prowadzeniu polskich biznesów nieskierowanych do Polaków i o pączkach oczywiście! Polskość w Australii to zdecydowanie podróż do przeszłości. Na rozgrzewkę (dosłownie) zahaczamy o pożary w Queensland i atak karaluchów.

Nov 07, 202301:10:01
S01E17 Opera House w Sydney

S01E17 Opera House w Sydney

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków świata - Opera House w Sydney. Nawet, gdy ktoś nie wie, gdzie jest Sydney, wie, że to tam stoi sławny budynek, przypominający żagle, albo, jak śmieją się niektórzy, suszarkę na umyte naczynia. W tym odcinku Julia i Marek rozmawiają o Opera House, ikonie Australii, która właśnie kończy 50 lat. Rozważamy też o sensie posiadania nożyczek kuchennych, o prawie do posiadania broni w Australii i o tym, czy powinniśmy założyć konto na Patronite.

Oct 31, 202301:02:15
S01E16 O zakończonym porażką referendum dotyczącym rdzennej ludności Australii

S01E16 O zakończonym porażką referendum dotyczącym rdzennej ludności Australii

W październiku odbyło się referendum, w którym Australijczycy odpowiedzieli na pytanie: "Czy zgadzasz się na zmianę konstytucji mającą na celu uznanie rdzennych mieszkańców Australii poprzez ustanowienie Głosu (Voice) Aborygenów i Mieszkańców Wysp Cieśniny Torresa w Parlamencie?". W większości odpowiedzieli NIE. Dlaczego? W tym odcinku Julia i Marek rozważają o tym, co poszło nie tak, gdzie popełniono błędy, czy to wszystko miało sens i dlaczego jedno z nich zagłosowało na tak, a drugie na nie? Rozmawiamy też o pszczołach - do Australii dotarł niestety groźny pasożyt - varaora destructor - i nie udało się go zatrzymać.
O Czym mowimy: - Kelly Slater - surfer - https://www.nindigullypub.com.au/ - Pub nidigully - Byron Bay - Miasteczko surferow, pizzy i juz nie burgerow

Oct 24, 202301:18:29
S01E15 Jacy są Australijczycy? Part 1

S01E15 Jacy są Australijczycy? Part 1

Czy z Australijczykiem można się zaprzyjaźnić, a jeśli tak - jaka jest ta przyjaźń? Jacy mieszkańcy Australii są na co dzień w domu, a jacy są w pracy? Czym przejmują się najbardziej, a czym wcale? I czego można się od nich nauczyć? Julia i Marek rozważają o charakterach, mentalności, nawykach i zwyczajach swoich rodaków. Zastanawiamy się kim tak naprawdę jest Australijczyk i skąd biorą się różnice między Australijczykami i Polakami? To dotychczas nasz ulubiony odcinek i mamy nadzieję, że wam spodoba się równie bardzo!

Oct 17, 202301:07:16
S01E14 Kampervany, domy na kołach, przyczepy. Jak podróżują Australijczycy, a jak Polacy?

S01E14 Kampervany, domy na kołach, przyczepy. Jak podróżują Australijczycy, a jak Polacy?

Zacznijmy od klasyfikacji - czym różni się kempervan od kampera? Czy kamper, motorhome i RV to to samo? Jakie są rodzaje przyczep? Już na tym etapie się pogubiliśmy i pokłóciliśmy .W tym odcinku dyskutujemy o podróżowaniu domem na kołach w Australii i w Polsce, o różnicach, powodach tych różnic, plusach i minusach różnych rozwiązań. Rozważamy też o kanapkach typu Fairy Bread i australijskim McDonaldzie, do którego Marek zagląda na... śniadanie!

Wspomniane:

- https://www.youtube.com/@CamperAustraliaTrip - Amerykańskim kamperem po stanach i europie

- France Passion - stowrzyszenie we francji pozwalajace zatrzymywac sie w winiarniach

- park4night - apka do kamperowania w europie

- Wikicamps AU i Wikicamps NZ - aplikacje do kampingowania wo AU i NZ :)

Oct 10, 202301:29:44
S01E13 Czy Polacy mieszkający w Australii powinni głosować w polskich wyborach?

S01E13 Czy Polacy mieszkający w Australii powinni głosować w polskich wyborach?

To pytanie wraca, co kilka lat, gdy w Polsce odbywają się wybory - czy Polacy mieszkający za granicą powinni mieć prawo głosu? Czy powinni decydować o tym, kto rządzi w Polsce, jeśli sami tam nie mieszkają? Marek nie będzie głosował. Julia tym razem tak, chociaż nie zawsze tak było. W tym odcinku rozważamy o polityce, o prawach wyborczych, o prawach i obowiązkach obywateli Polski mieszkających w Australii. Odcinek 13 jest pełen chochlików, opóźnień dźwięku, bo jednak odległość między Polską i Australią robi swoje, i... obaw, że nasz podcast może zniknąć z anteny.

Oct 02, 202355:42
S01E12 Różnice między Polską a Australią. Part 2
Sep 26, 202301:14:02
S01E11 - Różnice między Polską a Australią. Part 1

S01E11 - Różnice między Polską a Australią. Part 1

Czy Australia i Polska naprawdę są tak bardzo różnymi krajami? Gdzie są największe różnice, a gdzie te drobne? W tym odcinku Marek i Julia starają się porównać Polskę i Australię, ale okazuje się, że to temat rzeka! Rozmawiamy o podejściu Australijczyków do prawa i zasad ruchu drogowego, o używkach i oczywiście o.... jedzeniu! I na pewno nagramy część drugą, a może i trzecią. Czy energia 11 odcinka jest inna, dlatego, że nagrywamy był o innej porze dnia niż poprzednie?

Sep 19, 202301:03:38
S01E10 - Jak się pracuje w Australii

S01E10 - Jak się pracuje w Australii

Jak szukać pracy w Australii? Na co się przygotować? I dlaczego nie należy bać się się kilku kroków wstecz, aby ruszyć ze swoją karierą na drugim końcu świata! Julia i Marek odpowiadają na prośbę słuchaczy i rozmawiają o rynku pracy w Australii. Perspektywy mają zupełnie różne - zaczynali na różnych wizach, w innych branżach i na różnych stanowiskach, ale wnioski bardzo podobne. Zgadzają się też w kwestii chleba.

Sep 12, 202301:15:04
S01E09 - Wyspy Whitsundays

S01E09 - Wyspy Whitsundays

Jedno z tych NAJ miejsc w Australii - archipelag Wysp Withsundays i uznana za najpiękniejszą plażę świata, Whitehaven Beach. W tym odcinku Marek i Julia zabierają słuchaczy w podróż do regionu ukochanego przez wielbicieli żeglarstwa, podwodnego świata i - odpoczynku. Posłuchacie ciekawostek o wyspach i znajdziecie wskazówki, dzięki którym zaplanowanie wakacji będzie łatwiejsze. Rozmawiamy również o tym, czy Australijczycy są przesądni, dlaczego koty powinny siedzieć w domy oraz o jeżdżeniu na... spacery.

Sep 05, 202301:04:06
S01E08 - Najczęstsze pytania o Australię. Part 2

S01E08 - Najczęstsze pytania o Australię. Part 2

Czy w Australii pada śnieg? Zapraszamy na kolejny odcinek z serii "Najczęstsze pytania o Australię". Julia i Marek rozmawiają o zimie w Australii, o wulkanach, lodowcach i niepodległości - bo kiedy Australia odzyskała nie podległość?! I czy faktycznie ją ma? Rozstrzygamy również kwestię najwyższej australijskiej góry - Mt Kościuszko (Kozjosko), czy może inna?

Aug 29, 202351:03
S01E07 - Najczęstsze pytania o Australię. Part 1

S01E07 - Najczęstsze pytania o Australię. Part 1

Która godzina jest w Australii? Czemu Australia bierze udział w Eurowizji? Czy w Australii naprawdę wszystko może cię zabić?! Julia i Marek odpowiadają na najczęstsze pytania o Australię. Jak zawsze - pół żartem pół serio, jednocześnie z ogromem wiedzy i humorem. O wężach i pająkach, atakach rekinów i krokodyli. O strefach czasowych i miejscach, gdzie zegarki przestawia się o kwadrans. I o kiczu w australijskiej telewizji.

Aug 22, 202346:55
S01E06 - Czym podróżować po Australii? Part 2

S01E06 - Czym podróżować po Australii? Part 2

Jak kupić samochód w Australii? Czym się różni campervan i motorhome (i dlaczego Marek wolałby jednak motorhome)? O relokacjach i o tym, jak to jest utknąć na Outbacku, odkrywając Australię samochodem z napędem na cztery koła. Julia i Marek rozmawiają o tym, czym podróżować po Australii, żeby zwiedzić ją najlepiej i najwygodniej. Rozprawiamy również o hazardzie, młodym ziemniakach z koperkiem i życiu na wsi.

Aug 15, 202301:02:16
S01E05 - Czym podróżować po Australii? Part 1

S01E05 - Czym podróżować po Australii? Part 1

I nagle okazuje się, że potrafimy pogadać też o filmach, książkach i musicalach. Mamy dla was kilka poleceń z Australią w tle! Po nieco przydługim, acz ciekawym wstępie, Julia i Marek przechodzą od meritum - tematem odcinka jest transport, czyli odpowiedź na pytanie "Czym podróżować Australii?". Czy można awionetką i dlaczego rejsowy samolot to jednak lepszy wybór? A do tego wynajęte auto. Tak - samolot i auto to najlepsze połączenie na standardowe wakacje w Australii. Podpowiadamy, jakimi liniami można latać, co jest potrzebne w wypożyczalni aut i na jakie zapisy w umowie zwrócić uwagę. Rozmawiamy też o pociągu, na który bilet kosztuje $3500 dolarów australijskich! W kolejnym odcinku przejdziemy do kamperów, bo to temat rzeka. P.S. Australijska jakość połączenia internetowego oraz budzący się bobas utrudniły nam realizaję tego odcinka - dziękujemy za wyrozumiałość!


Aug 08, 202352:17
S01E04 - Ślub i wesele po australijsku

S01E04 - Ślub i wesele po australijsku

Tradycje ślubne mówią dużo o danym kraju. Tym razem Marek i Julia rozmawiają o weselach w Australii i w jednym totalnie się zgadzają - po takiej imprezie trzeba wybrać się na pizzę lub do Maca (i wie o tym każdy Australijczyk). Australijskie śluby to zazwyczaj: piękne okoliczności przyrody, dużo przemówień, mało tańczenia (i jedzenia). Czym tutejsze tradycje różnią się od tych polskich? Posłuchajcie! To również pierwszy odcinek, który nagraliśmy z obrazkiem. Mamy więc videocast z Australii!

Aug 01, 202351:01
S01E03 - Podróże po Australii wiosną, czyli polską jesienią

S01E03 - Podróże po Australii wiosną, czyli polską jesienią

Niekończąca się rozmowa o podróżach. Bo po Australii można by podróżować w nieskończoność - tyle tu ciekawych miejsc i tak wielki to kraj! Julia i Marek rozmawiają o tym, gdzie w Australii jechać australijską wiosną, czyli polską jesienią - między wrześniem i październikiem. Podsumowując - to dobry okres na zwiedzanie Australii.

Jul 25, 202301:11:27
S01E02 - Akcent, slang i australijski

S01E02 - Akcent, slang i australijski

Czy wypada pytać kogoś "Skąd ten akcent?". Czy jest po, co stresować się tym, że się go ma? Julia i Marek rozmawiają o języku australijskim i o luzie, którego trzeba nabrać, żeby przetrwać na końcu świata. UWAGA! Przeklinamy trochę - chociaż w Australii to mowa codzienna.

Jul 18, 202338:07
S01E01 - O podcascie i o nas słów kilka

S01E01 - O podcascie i o nas słów kilka

Odcinek 1

Julia i Marek opowiadają o swoim pomyśle na podcast o Australii, o poznaniu na ławce pod ogrodem botanicznym (nie ma w tym nic romantycznego), o swoich pasjach i drodze do miejsca, w którym są dzisiaj.


Jul 11, 202343:28