Skip to main content
Spotify for Podcasters
Ловець чайок

Ловець чайок

By Gull-Catcher

Подкаст політичної історії ХІХ-ХХ століть (і трошки XVIII століття інколи) про націоналізм і кордони.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Епізод 5: Литва і Вільнюс на картах

Ловець чайокJun 21, 2022

00:00
41:27
Епізод 5: Литва і Вільнюс на картах

Епізод 5: Литва і Вільнюс на картах

Вільнюс - сучасна столиця Литви, у якій литовці не завжди складали більшість населення. На початку ХХ століття, коли кожен національний рух вимагав національних прав для себе, перед литовцями постало питання, де їхня територія і столиця, бо населення було перемішане, а адміністративні кордони були імперськими. Більше того, литовців не було багато у містах, особливо у Вільнюсі. І карти стали спробою вияснити литовські кордони і які міста дійсно литовські. Цей епізод розповість про картографування проживання литовців на території Російської Імперії у ХІХ - початку ХХ століть і його роль у литовському національному русі. Спочатку я розкажу про спроби не-литовців це зробити (карти Павела Шафарика, Пьотра Кьоппена і Родеріха фон Еркерта) у ХІХ столітті. На початку ХХ століття вже і самі литовські національні діячі взялися складати свої карти і визначати, де на них Литва і Вільнюс (карти Антанаса Маціяускаса, Ядвіги Юшките й Антанаса Смятони). Загалом, цей епізод про те, як Вільнюс став невід'ємною частиною литовського національного простору в уяві литовських націоналістів.


В інтро й аутро використано трек групи Аркадий Коц "Это земля для нас  с тобой" (кавер на пісню Woody Guthrie "This Land Is My Land"). При переходах звучать "Gaude Mater Polonia" і гімни Литви "Tautiška giesmė" і Російської Імперії "Боже, Царя храни".

Jun 21, 202241:27
Епізод 4: Конфлікт у Пн Ірландії

Епізод 4: Конфлікт у Пн Ірландії

Конфлікт у Пн Ірландії - одна з найдовших європейських криз у ХХ столітті. Його корні уходять у рішення поділити острів на республіканську і британську частини у 1925 році, коли ірландські націоналісти і британські юніоністи получили свої національні дома. Но чуть більше як через 40 років вибухає конфлікт у британській часті острова, який не мож було потушити майже 30 років. Республіканські і юніоністські політики не могли між собою договоритися як мирно співжити, в то врємя як терористи з ІРА і Ольстерських добровольців підтримували високий градус конфлікту і настраювали католицьку і протестантську часті населення одна проти одної. У цьому епізоді я стараюся розобратися з політикою навколо конфлікту. Чого він почався? Чого тривав так довго? І як його получилося розрулити?

1:12 Інтро: "Бентежні душі" Ґарта Енніса
5:39 Розклади у Пн. Ірландії після поділу: гегемонія юніоністів і ревізіонізм націоналістів
16:42 Буремні 1960-і рр.: борьба за громадянські права і попитки реформ
26:23 Тєкучка конфлікту: синусоїдна траекторія насильства
41:12 Пошуки виходу з конфлікту: від Санінґдейлського договора (1973) до Договора Страсної п'ятниці (1998)
1:00:27 Підсумки: ненадьожний мир і проблеми з територіальними поділами за національною ознакою

В інтро й аутро використано трек групи Аркадий Коц "Это земля для нас с тобой" (кавер на пісню Woody Guthrie "This Land Is My Land"). У транзитах використано треки Spectacular Sound Productions "The Land of Luck" i "Celtic Dance II," Guifrog "Beyond the Warriors," Serge Quadrado "Russian Heroes."
Jul 26, 202101:06:21
Епізод 3: Поділ Ірландії

Епізод 3: Поділ Ірландії

Північна Ірландія лишається очагом нестабільності й вуличного махача з коктейлями молотова і бомбами до сьогодні. Конфлікту на Ірландському острові вже більше 100 років. Чого британську частину острова продовжує кошмарити так довго? Цей епізод не дасть прямо відповіді на це питання, а лише запропонує поглянути на те, як все почалося під час Першої світової війни. Тут ви почуєте про політичні події, які сформували поділ Ірландії у першій половині 1920-х рр.: як територіальний між Британією й Ірландією, так і суспільний між католиками і протестантами.


В інтро й аутро використано трек групи Аркадий Коц "Это земля для нас   с тобой" (кавер на пісню Woody Guthrie "This Land Is My Land")

Apr 20, 202157:49
Епізод 2: Ельзас на кордоні

Епізод 2: Ельзас на кордоні

Продовжую історію Ельзасу після його приєднання до Німецької імперії у 1871 році. Після того, як я розповів про нанесення Ельзасу на французькі, німецькі й ельзаські карти, я тепер говорю вплив кордону, який ці карти намагалися нав'язати або зруйнувати. Зокрема у цьому епізоді ви можете дізнатися про політику націоналізації Ельзасу німецьким і французьким урядами, реакції ельзасців на ці політики і трошки про світову соціалістичну революцію, яка намагалася уйти від цього націоналістичного мраку. 


Еррата: на 22 хвилині я кажу, що Франція приєднала Ельзас у 1818 році. Має бути 1918 рік звісно.


В інтро й аутро використано трек групи Аркадий Коц "Это земля для нас  с тобой" (кавер на пісню Woody Guthrie "This Land Is My Land")

Mar 30, 202150:26
Епізод 1: Ельзас на карті

Епізод 1: Ельзас на карті

Ельзас - європейський регіон, який став жертвою протистояння французького і німецького націоналізмів у ХІХ - першій половині ХХ століть. Його національну приналежність намагалися вирішити під час двох світових війн. Ельзас є чудовою можливістю зазирнути у те, як два найвідоміші європейські націоналізми пропонували визначати нові внутрішні кордони Європи і згодом усього світу. У цьому епізоді я погляну на різні спроби нанести Ельзас на лінгвістичну карту і яке це мало політичне значення у ХІХ столітті. Зокрема, я представлю три перспективи на Ельзас: французьку Етьєна Шарля де Монтре Кок'юбера, німецьку Карла Бернгарді й ельзаську Луї Ґустава Лібіха. Це перший з двох епізодів про націоналістичну боротьбу навколо Ельзасу. 


В інтро й аутро використано трек групи Аркадий Коц "Это земля для нас с тобой" (кавер на пісню Woody Guthrie "This Land Is My Land")

Mar 16, 202144:55