Skip to main content
Spotify for Podcasters
INESS na DNES

INESS na DNES

By INESS

Ekonomický rozhovor od #INESS, ktorý dnes potrebujete počuť.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

INESS na DNES #90: Finále 6. ročníka EO: Kto sú najšikovnejší mladí ekonómovia?

INESS na DNESMay 22, 2023

00:00
19:05
INESS na DNES #90: Finále 6. ročníka EO: Kto sú najšikovnejší mladí ekonómovia?

INESS na DNES #90: Finále 6. ročníka EO: Kto sú najšikovnejší mladí ekonómovia?

Poznáme víťazov už 6. ročníka Ekonomickej olympiády pre stredoškolákov. Vo štvrtok, 4. mája 2023 o titul zabojovalo 50 najšikovnejších mladých ekonómov a ekonómiek z celého Slovenska. Po školských a krajských kolách na nich v celoslovenskom kole čakal test, ktorý bol zameraný na aktuálne ekonomické problémy. Stredoškoláci museli argumentovať, ako môže zvýšenie víkendových cien za parkovanie počas letnej sezóny v Tatrách pôsobiť na dopyt po parkovacích miestach, ako vplývajú clá na dovoz obilia z Ukrajiny na blahobyt spotrebiteľov, výrobcov a štátu, či vypočítať zisk a cashflow obchodného reťazca.


Gratulujeme trom víťazom, ktorými sa stali:

1. miesto: Samuel Jurčišin z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave

2. miesto: Martin Kips z Gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave

3. miesto: Filip Poláčik z Gymnázia Metodova v Bratislave


Dostať sa až sem nebolo vôbec jednoduché a veľká gratulácia patrí naozaj všetkým päťdesiatim finalistom. Do Ekonomickej olympiády sa v tomto ročníku zapojilo až 10 120 stredoškolákov a konkurencia tak bola naozaj vysoká. Vypočujte si reportáž z finálového dňa, kde sa o svoje dojmy a názory podelili študenti, učitelia, odborná porota, partneri a, samozrejme, aj riaditeľka Ekonomickej olympiády Monika Budzák.

https://ekonomickaolympiada.sk/


Za podporu Ekonomickej olympiády v školskom roku 2022/2023 ďakujeme partnerom:

Slovenská banková asociácia, Slovenská asociácia poisťovní, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Nadácia Tatra banky, Martinus,  ABCedu, Nexteria, portál Zones, týždenník Trend, Slovenská ekonomická spoločnosť, Institut ekonomického vzdělávání (INEV), Ekonomická univerzita v Bratislave, Fakulta managementu Univerzity Komenského, Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave, Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov A. Dubčeka v Trenčíne, Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre, Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov UNIZA, Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu Prešovskej univerzity a Ekonomická fakulta, TUKE.

Textovú reportáž nájdete tu: https://iness.sk/sk/pozname-vitazov-6-rocnika-ekonomickej-olympiady-pre-stredoskolakov

#ekonomickaolympiada #INESS #INESSnaDNES

May 22, 202319:05
INESS na DNES #89: Koľkokrát zmeníš zákon, toľkokrát reformuješ?
Mar 17, 202315:43
INESS na DNES 88: Ekonomická olympiáda prichádza na základné školy!

INESS na DNES 88: Ekonomická olympiáda prichádza na základné školy!

Rozširujeme Ekonomickú olympiádu aj na základné školy! V tomto podcaste sa dozviete všetko o tom, ako olympiáda pre ôsmakov a deviatakov základných škôl prebieha, ako vyzerá test, ako sa naň pripraviť a prečo je dobré vyskúšať zapojiť sa.

Vypočujte si #INESSnaDNES s riaditeľkou Ekonomickej olympiády Monikou Budzák o olympiáde pre základné školy, ktorej prvý ročník prebehne už v marci 2023.

Do Ekonomickej olympiády pre základné školy sa do 13.3. 2023 prihlásite tu: https://ekonomickaolympiada.sk/eo-pre-zs/

Link priamo na študijné materiálny nájdete tu: https://ekonomickaolympiada.sk/studijne-materialy-pre-zs/

A toto je link na učebnicu Ekonómia v 31 hodinách: https://www.expolpedagogika.sk/gymnazium/ekonomia-v-31-hodinach

Tešíme sa na vás!

Za podporu Ekonomickej olympiády pre ZŠ ďakujeme našim partnerom:

Slovenská banková asociácia, Nadácia VÚB, Slovenská asociácia poisťovní, vydavateľstvo ABCedu, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Institut ekonomického vzdělávání (INEV).

Ak by ste tiež chceli podporiť Ekonomickú olympiádu alebo sa stať priamo partnerom, budeme radi, ak nám napíšete na monika.budzak@iness.sk.

#ekonomickaolympiada #ekonomickaolympiadaZS #INESSnaDNES

Mar 06, 202324:47
INESS na DNES #87: Oko štátu sa upiera (aj) na Slovnaft

INESS na DNES #87: Oko štátu sa upiera (aj) na Slovnaft

Prečo je účelová daň na Slovnaft škodlivá vec, aké všetky následky by jej schválenie parlamentom prinieslo? Ako odpoveď na túto otázku vysvetliť tým, ktorým sa zdá zisk Slovnaftu prehnaný, ale aj o tom, dokedy budeme nakupovať ropu z Ruska, ako sú dnes nastavené výnimky, keďže celoúnijné embargo už platí od 5. februára 2023. Vypočujte si nový #INESSnaDNES s Radovanom Ďuranom.


Ako je to s embargom na ruskú ropu?

Od 5. februára 2023 platí pre Slovnaft zákaz vyvážať ropné produkty z ruskej ropy do Rakúska a Poľska. Výnimkou zostáva Česko – tam môže Slovnaft vyvážať do 5. decembra 2023; po tomto termíne už môže Slovnaft predávať svoje produkty (z ruskej ropy) len na slovenskom trhu, alebo vyvážať na Ukrajinu.

#slovnaft #selektivnadan #ropa #ruskaropa #windfalltax #INESSnaDNES

Mar 01, 202334:24
INESS na DNES #86: Oko štátu sa upiera na banky
Feb 17, 202324:18
INESS na DNES #85: Obmedzenie zisku zdravotných poisťovní
Feb 10, 202339:34
INESS na DNES #84: Ako sú platení lekári?

INESS na DNES #84: Ako sú platení lekári?

Informácii, že platy nemocničným lekárom stúpli, ste sa určite nevyhli. Viete ale odkiaľ prichádza lekárom na účet ich plat? Kto platí našich lekárov? Celkom jednoduchá otázka, no mnohým odpoveď jasná nie je. Vypočujte si náš prvý podcast z roku 2023 a všetko sa od Martina Vlachynského dozviete.

#platyzdravotnikov #ktoplatilekarov #zdravotnictvo #INESSnaDNES

Jan 04, 202329:48
INESS na DNES #83: Ako sa zmenila cena zamestnanca v roku 2022
Dec 14, 202220:21
INESS na DNES #82: Čo je prerozdeľovací mechanizmus zdravotných odvodov

INESS na DNES #82: Čo je prerozdeľovací mechanizmus zdravotných odvodov

Vedeli ste, že keď pošlete svojej zdravotnej poisťovni zdravotné odvody, suma jej neostáva priamo na využívanie, ale najprv prechádza tzv. prerozdeľovacím mechanizmom medzi všetkými poisťovňami? Čo to znamená „prerozdeľovaci mechanizmus medzi poisťovňami“ a aké úpravy sa v ňom aktuálne udiali? O tom sa rozprávame v #INESSnaDNES s Martinom Vlachynským.

#prerozdelovacimechanizmus #zdravotnepoistovne #zdravotnepoistenie #solidarita #INESSnaDNES

P.S. Mrzí nás ne-kvalita polovice zvuku tohto dielu, ale veríme, že nám to odpustíte : )

Nov 24, 202227:36
INESS na DNES #81: Prihláste sa do 6. ročníka Ekonomickej olympiády!

INESS na DNES #81: Prihláste sa do 6. ročníka Ekonomickej olympiády!

Ekonomická olympiáda pre stredoškolákov otvorila brány 6. ročníka! Prihláste seba alebo svoju školu a zabojujte o titul najšikovnejšieho mladého ekonóma. 

Najmä však Ekonomická olympiáda prináša možnosť rozšíriť si vedomosti z ekonómie a financií, porozumieť lepšie súvislostiam aktuálneho spoločenského diania, návrhom zákonov či lepšie vyhodnotiť domáce alebo globálne štátne politiky. Takisto je to priestor, kde môžete spoznať množstvo nových ľudí – rovesníkov, učiteľov, analytikov INESSu či vysokoškolských pedagógov.   Prihlasovanie trvá do 30. novembra 2022, prvé školské kolá sa budú konať ešte v decembri tohto roka. Link na prihlasovanie ako aj všetky ďalšie detailné informácie aj vzdelávacie materiály nájdete na webe https://ekonomickaolympiada.sk/. Tešíme sa na vás! 

Za podporu Ekonomickej olympiády ďakujeme partnerom: Slovenská banková asociácia, Slovenská asociácia poisťovní, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Nadácia Tatra banky, Martinus, Nexteria, portál Zones, týždenník Trend, Slovenská ekonomická spoločnosť, Institut ekonomického vzdělávání (INEV), Ekonomická univerzita v Bratislave, Fakulta managementu Univerzity Komenského, Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave, Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov A. Dubčeka v Trenčíne, Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre, Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov UNIZA, Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu PU a Ekonomická fakulta, TUKE.

Oct 25, 202219:48
INESS na DNES #80: Ceny energií sa zbláznili

INESS na DNES #80: Ceny energií sa zbláznili

Čo všetko má vplyv na desivo vysoké ceny energií – špeciálne plynu a elektriny, ako prebieha ich vývoj a čo sa odohráva na burze? O tom, ako porozumieť cenám energií, ako funguje celý reťazec až kým platíme účty za energie vo svojich domácnostiach a aj o tom, čo môžeme v nasledujúcom vývoji očakávať, sa rozprávame v aktuálnom #INESSnaDNES s Martinom Vlachynským.

#energetika #cenyenergii #elektrina #plyn #INESSnaDNES

Aug 26, 202237:11
INESS na DNES #79: Triler menom minimálna mzda

INESS na DNES #79: Triler menom minimálna mzda

Minimálna mzda stúpne na 700 eur. Čo je a čo nie je vidieť, keď hľadáme vzťah medzi výškou minimálnej mzdy a úrovňou ne-zamestnanosti? O tom, ako došlo k dohode, výsledku štúdie Inštitútu finančnej politiky a že riešenie treba hľadať na opačnej strane – znižovaním odvodov z minimálnej mzdy. #INESSnaDNES s Róbertom Chovanculiakom.

#minimalnamzda #nezamestnanost #INESSnaDNES

Jul 29, 202219:50
INESS na DNES #78: Ako na dáta v zdravotníctve
Jul 12, 202222:52
INESS na DNES #77: 2. pilier: Už vám chcú zase zobrať prístup k úsporám

INESS na DNES #77: 2. pilier: Už vám chcú zase zobrať prístup k úsporám

Na stole je novela 2. dôchodkového piliera. Niet divu, že ste si to nevšimli, keď v parlamente len tak lieta 1,2 miliardy eur. Návrh novely už ale o chvíľu bude predložený na rokovanie vlády, a preto sa dnes v #INESSnaDNES budeme rozprávať o tom, že okrem pozitívnych úprav chce napríklad znemožniť jednorazový výber úspor. Prečo sa toto rozhodne nemá udiať a ako vyzerá celá novela, o tom dnes s Radovanom Ďuranom.

#druhypilier #dochodky #starobnesporenie #INESSnaDNES

Jun 10, 202233:17
INESS na DNES #76: 21 zlepšení pre slovenské zdravotníctvo, časť druhá
May 30, 202227:58
INESS na DNES #75: 21 zlepšení pre slovenské zdravotníctvo, časť prvá
May 26, 202234:36
INESS na DNES #74: Finále 5. ročníka EO: najlepší mladí ekonómovia o inflácii, sankciách a podpoistení

INESS na DNES #74: Finále 5. ročníka EO: najlepší mladí ekonómovia o inflácii, sankciách a podpoistení

Poznáme víťazov jubilejného, piateho ročníka Ekonomickej olympiády. V utorok, 3. mája si sily zmeralo 51 najšikovnejších mladých ekonómov a ekonómiek z celého Slovenska. V celoslovenskom kole sa museli popasovať s výpočtom poistného plnenia pri podpoistenej nehnuteľnosti, analyzovať dopady cenového stropu na dopyt a ponuku po pohonných hmotách či popísať vplyv ekonomických sankcií na vybrané sektory v Rusku.

A že dostať sa vôbec do finále nebolo ani trochu ľahké! Opäť sa nám podarilo zlomiť rekord, do Ekonomickej olympiády sa v tomto ročníku zapojilo až 11 300 stredoškolákov. Vypočujte si reportáž z finálového dňa, kde sa o svoje dojmy a názory podelili študenti, odborná porota, pedagógovia aj prednášajúci a, samozrejme, aj riaditeľka Ekonomickej olympiády Monika Budzák.

Príjemné počúvanie a veľa rozumných ekonomických rozhodnutí všetkým – nie len stredoškolákom : ).

https://ekonomickaolympiada.sk/

Za podporu Ekonomickej olympiády v školskom roku 2021/2022 ďakujeme partnerom:
Slovenská banková asociácia, Slovenská asociácia poisťovní, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Nadácia Tatra banky, Martinus, EY Slovakia, ABCedu, Nadácia SPP, Nexteria, portál Zones, týždenník Trend, Slovenská ekonomická spoločnosť, Institut ekonomického vzdělávání (INEV), Ekonomická univerzita v Bratislave, Fakulta managementu Univerzity Komenského, Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave, Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov A. Dubčeka v Trenčíne, Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre, Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov UNIZA, Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu PU a Ekonomická fakulta, TUKE.

Textovú reportáž nájdete tu: https://iness.sk/sk/pozname-vitazov-5-rocnika-ekonomickej-olympiady

#ekonomickaolympiada #INESS #INESSnaDNES

May 25, 202234:01
INESS na DNES #73: Drahá rodinná politika
Apr 01, 202221:31
INESS na DNES #72: Nová uhlíková daň, ktorú už dávno máme
Mar 18, 202218:21
INESS na DNES #71: Bryan Caplan na Slovensku
Mar 10, 202216:50
INESS na DNES: Слава Україні
Feb 27, 202203:06
INESS na DNES #70: Ceny elektriny neporastú, zato narastú väčšie problémy
Feb 18, 202220:18
INESS na DNES #69: Ako pomôcť škôlkarom
Feb 11, 202217:42
INESS na DNES #68: Na voskových krídlach inflácie
Jan 20, 202225:09
INESS na DNES #67: Zrušme polohrubú mzdu a nahraďme ju skutočne hrubou!
Dec 22, 202115:44
INESS na DNES #66: Reštauračná absurdná dráma a krčah vody grátis

INESS na DNES #66: Reštauračná absurdná dráma a krčah vody grátis

Krčahom vody k svetlým zajtrajškom! ... Vyvrcholenie absurdného surrealistického (kiežby) dokumentu o zdaňovaní je tu! Dajte si povedať, minister vie lepšie čo vám pomôže a čo chcete na obed. O Reštauračnom balíku zmien v #INESSnaDNES s Radovanom Ďuranom. Vypočujte si hneď a v závere vás čakajú 2 bonusy ZDARMA!!!

Keby ste nás ale celkom neabsurdne chceli podporiť, budeme vám veľmi vďační. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas

P.S: U nás za každý malý príspevok dostanete kompletnú plnú porciu 100% nasadenia všetkých našich síl a každú vašu podporu si zároveň veľmi vážime.

#danovarevolucia #danovoodvodovareforma #krcahvody #gastronakolena #svetlezajtrajsky #navekyvekovanikdyinac

Nov 24, 202119:41
INESS na DNES #65: Kladivo na živnostníkov

INESS na DNES #65: Kladivo na živnostníkov

Živnostníka z princípu jeho práce, v ktorej na seba berie vlastnú zodpovednosť a vzdáva sa výhod Zákonníka práce, jednoducho nemožno porovnávať so zamestnancom. A už vôbec nie prispôsobovať výšku daní a odvodov už aj tak vysokým daniam a odvodom zamestnancov. RD: „Ani zamestnanci nie sú spokojní so svojím daňovým zaťažením, a chcú ho nižšie.“ O plánoch Igora Matoviča “ako na živnostníkov“ v #INESSnaDNES s Martinom Vlachynským.

Ak sa ani vy nechcete jedného dňa prebudiť do Slovenska, kde sú živnostníci zdaňovaní 5x vyššie ako u susedov, podporte nás v našom úsilí. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#danovoodvodovareforma #zivnostnici #kladivonazivnostnikov #INESSnaDNES

Nov 23, 202126:48
INESS na DNES #64: Čo priniesol Glasgow?

INESS na DNES #64: Čo priniesol Glasgow?

Máme za sebou svetovú klimatickú konferenciu COP26. Minulú sobotu vyvrcholili dvojtýždňové rokovania a prišlo k nečakanému zvratu, uhlia sa tak rýchlo nezbavíme. A ruský ani čínsky prezident sa samitu nezúčastnili. Prišlo ale aj k dohodám - obmedzenie metánových emisií a ochrana lesov. Čo sa v Glasgowe odohralo, aké padli záväzky a ako je to s ich realizovateľnosťou? Vypočujte si #INESSnaDNES s Radovanom Ďuranom.

Linky na podcasty k téme cien energií a emisných povoleniek:

Na Vŕšku #92 – Budúcnosť energetiky alebo COP záhradníkom

INESS na DNES #56: Emisné povolenky alebo Sme fit na Fit for 55?

INESS na DNES #55: Prečo elektrina prudko rastie?

Na Vŕšku #84 – Decarbonisation, electricity and EU industry with Cillian O'Donoghue (anglicky)

Na Vŕšku #83 – Emisné povolenky

Záznam vystúpení na konferencii Priemysel na odchode?

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#COP26 #klimatickakriza #INESSnaDNES

Nov 19, 202119:58
INESS na DNES #63: Veľká daňovo-odvodová reforma: Časť tretia – Firmy

INESS na DNES #63: Veľká daňovo-odvodová reforma: Časť tretia – Firmy

Tretia časť daňovo-odvodovej reformy je odhalená, no príbeh ňou nekončí, ešte sa máme dozvedieť čo čaká živnostníkov. Na teraz, aké zmeny sa majú týkať firiem a ich zdaňovania? O tom v #INESSnaDNES s Radovanom Ďuranom.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#danovoodvodovareforma #INESSnaDNES

Nov 16, 202116:57
INESS na DNES #62: Veľká daňovo-odvodová reforma: Časť druhá – Zdanenie práce

INESS na DNES #62: Veľká daňovo-odvodová reforma: Časť druhá – Zdanenie práce

Pokračujeme v seriáli o daňovo-odvodovej reforme z dielne ministerstva financií. Druhý diel je venovaný zaťaženiu práce, odvodom a daniam zamestnávateľa a zamestnanca. Radovan Ďurana v #INESSnaDNES vysvetľuje a hodnotí jednotlivé opatrenia a tiež zdôrazňuje, že ide skôr o účtovnú ako daňovú revolúciu.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#danovoodvodovareforma #INESSnaDNES

Nov 16, 202119:36
INESS na DNES #61: Veľká daňovo-odvodová reforma: Časť prvá – Neadresný sociálny balíček

INESS na DNES #61: Veľká daňovo-odvodová reforma: Časť prvá – Neadresný sociálny balíček

Veľký tresk prichádza – po polroku prezentuje minister financií „Daňovo-odvodovú revolúciu“. V #INESSnaDNES s Radovanom Ďuranom prinášame prehľad a zhodnotenie prvej časti venovanej rodinám. Jej hlavným menovateľom je neadresnosť, čo, ako a prečo sa už dozviete kliknutím na play.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#danovoodvodovareforma #INESSnaDNES

Nov 15, 202115:54
INESS na DNES #60: Vysoké školy: z výšky dole kopcom a čo s tým

INESS na DNES #60: Vysoké školy: z výšky dole kopcom a čo s tým

Prečo klesá úroveň našich vysokých škôl, ako vyzerajú naši absolventi a ich uplatnenie a čo môžeme robiť pre zlepšenie? O tom všetkom v novom #INESSnaDNES s Róbertom Chovanculiakom.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#vysokeskoly #vzdelavanie #INESSnaDNES

Nov 10, 202118:35
INESS na DNES #59: 224 hodín s ňou – s byrokraciou

INESS na DNES #59: 224 hodín s ňou – s byrokraciou

Koľko papierov ste dnes museli vyplniť vy? Priemerný podnikateľ na Slovensku to má za rok na 224 hodín (to je jeden celý mesiac) práce. Taký je výsledok Byrokratického indexu 2021, ktorému sa venujeme v novom #INESSnaDNES. Martin Vlachynský o výsledkoch indexu, typoch administratívnych povinností (viete koľko vešiakov musí mať hotelová izba?), ale aj o prebiehajúcich a nádejných legislatívnych zmenách, ktoré by mohli byrokratickú záťaž postupne znižovať.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#byrokratickyindex #byrokracia #INESSnaDNES

Nov 04, 202115:17
INESS na DNES #58: Poľnohospodárske dotácie: Za zeleným príkladom Nového Zélandu

INESS na DNES #58: Poľnohospodárske dotácie: Za zeleným príkladom Nového Zélandu

Poľnohospodárstvo a dotácie už pôsobia skoro ako synonymá. No podstata kvalitnej a efektívnej produkcie je niekde celkom inde – v kvalite podnikateľského prostredia. A práve o tom je aktuálny #INESSnaDNES, kde Monika Budzák predstavuje transformáciu poľnohospodárstva na Novom Zélande, čo stojí za jeho úspechom, a najmä, čo z toho môže byť aj pre nás inšpiráciou.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#polnohospodarstvo #dotacie #novyzeland #INESSnaDNES

Nov 02, 202119:13
INESS na DNES #57: Rozpočet zdravotníctva na nevýbornú

INESS na DNES #57: Rozpočet zdravotníctva na nevýbornú

Navrhnutý rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2022 sa nevydaril, naráža na kritiku celého zdravotníckeho sektora. Je skutočne väčší ako ten posledný a čo sú jeho najväčšie problémy? Ako vyzerá v porovnaní s rozpočtami ostatných krajín V4 a prečo hrozí odchod ďalších zdravotníckych pracovníkov? O tom všetkom v #INESSnaDNES s Martinom Vlachynským.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#zdravotnictvo #rozpocet #INESSnaDNES

Oct 27, 202119:46
INESS na DNES #56: Emisné povolenky alebo Sme fit na Fit for 55?

INESS na DNES #56: Emisné povolenky alebo Sme fit na Fit for 55?

Ako funguje systém emisných povoleniek – kto ich musí kupovať (a za koľko), kto ich vydáva, ako sa to prejavuje v cenách tovarov – napríklad elektrina - kde takto systém naráža na problém a čo sa s tým dá robiť. O tom všetkom v aktuálnom #INESSnaDNES s Radovanom Ďuranom.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#emisnepovolenky #emisie #fitfor55 #INESSnaDNES

Oct 15, 202121:37
INESS na DNES #55: Prečo elektrina prudko rastie?

INESS na DNES #55: Prečo elektrina prudko rastie?

Prečo cena elektriny tak prudko stúpa a čo to má spoločné s emisnými povolenkami? V aktuálnom #INESSnaDNES sa s Radovanom Ďuranom rozprávame aj o tom, v akej situácii sa takto ocitol slovenský priemysel, čo to znamená pre domácnosti a čo sa s tým dá robiť.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, výber tých najdôležitejších pre vás tiež každý týždeň pripravujeme v newsletteri Týždeň s INESS. Na jeho odber sa prihlásite jednoducho kliknutím na tento odkaz: https://iness.sk/sk/tyzden-s-iness

Ak vnímate obsah, ktorý vytvárame ako hodnotný, budeme vám veľmi vďační, ak našu činnosť podporíte. Návod ako to urobiť nájdete na našom webe tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas. Ďakujeme, každú vašu podporu si veľmi vážime.

#cenyelektriny #emisnepovolenky #priemyselnaodchode #INESSnaDNES

Oct 01, 202122:26
INESS na DNES #54: Dôchodková reforma: Ešte horšie, ako sme dúfali

INESS na DNES #54: Dôchodková reforma: Ešte horšie, ako sme dúfali

Čo všetko chce meniť dôchodková reforma? Okrem rodičovského dôchodku je medzi návrhmi zrušenie stropov odvodov do sociálnej poisťovne, ale aj opätovné naviazanie odchodu do dôchodku na vývoj strednej dĺžky života. Na nové opatrenia, ich cenu a dopady sa pozrieme v aktuálnom #INESSnaDNES s Radovanom Ďuranom.

#dochodky #dochodkovareforma #rodicovskydochodok #INESSnaDNES

Aug 12, 202119:36
INESS na DNES #53: Globálna minimálna daň – aká bude jej cena?
Jul 30, 202114:56
INESS na DNES #52: INESS a päťdesiat najšikovnejších mladých ekonómov

INESS na DNES #52: INESS a päťdesiat najšikovnejších mladých ekonómov

Poznáme víťazov Ekonomickej olympiády 2020/2021!

1. miesto: Daniel Baňár, Gymnázium Nové Zámky

2. miesto: Matej Sova, Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v Bratislave

3. miesto: Šimon Pekár, Bilingválne gymnázium Milana Hodžu v Sučanoch 

Pozrite sa s nami na finálový deň, spoznajte bližšie Ekonomickú olympiádu a tiež názory a dojmy 50 finalistov, víťazov, učiteľov aj organizátorov.  

https://ekonomickaolympiada.sk/
eo@iness.sk

#ekonomickaolympiada #mladiekonomovia #INESSnaDNES

Jul 02, 202115:22
INESS na DNES #51: Prečo nová komisia nevytrhne zdravotníctvo z biedy
Jun 14, 202115:13
INESS na DNES #50: Nie je živnostník ako zamestnanec
May 28, 202110:48
INESS na DNES #49: Pozor na úvahy o jedinej zdravotnej poisťovni
May 11, 202114:13
INESS na DNES #48: Kladivo na ekonomickú aktivitu
May 06, 202105:06
INESS na DNES #47: Igor Matovič – záchranca rodín s 25% DPH?
May 03, 202110:27
INESS na DNES #46: Školy, prax a vízie

INESS na DNES #46: Školy, prax a vízie

Musíme sa pre praktické uplatnenie na trhu práce vzdávať svojich túžob a záľub keď si vyberáme strednú či vysokú školu? A čo znamená škola ako simulátor a škola ako inkubátor? O tom, ako by školy mali vyzerať a čo od nich vlastne chceme sme sa rozprávali v #INESSnaDNES s Róbertom Chovanculiakom.

Podporiť nás svojimi 2 % alebo inou formou môžete tu: https://iness.sk/sk/podporte-nas

#buducnostposkole #skoly #ikigai #INESSnaDNES

Apr 29, 202112:43
INESS na DNES #45: Riešením chudoby nie je rovnosť príjmov
Apr 18, 202112:40
INESS na DNES #44: O čom je mýtus okolo dane z bývania
Mar 27, 202111:43
INESS na DNES #43: Máme cit pre deficit?
Mar 20, 202111:40
INESS na DNES #42: Náročná cesta k nároku pacienta

INESS na DNES #42: Náročná cesta k nároku pacienta

Všetci chceme pre svojich blízkych kvalitnú a promptnú zdravotnú starostlivosť. No dnešné neprehľadné "všetko všetkým" často skončí pri "niekomu až o mesiac". Ako sa vyrovnať s obmedzenými zdrojmi v zdravotníctve? Definícia nároku nebude bezbolestná. Martin Vlachynský v aktuálnom #INESSnaDNES.

Ak vás zaujíma náš pohľad aj na ďalšie témy, prehľad tých najdôležitejších pre vás každý týždeň pripravujeme v newsletteri #TýždeňsINESS. Na jeho odber sa jednoducho prihlásite tu: https://www.iness.sk/en/node/14787 

#narokpacienta #zdravotnictvo #pravonazivotsnarokom #INESSnaDNES

Mar 13, 202111:21
INESS na DNES #41: Nechajte za školu zaplatiť svoje budúce úspešné ja

INESS na DNES #41: Nechajte za školu zaplatiť svoje budúce úspešné ja

Ako identifikovať dobré školy a nechať za toto kvalitné štúdium zaplatiť svoje budúce úspešné ja? Income share agreement alebo dohoda o zdieľanom príjme môže byť tá správna odpoveď. Školy, ktoré sú motivované ponúkať kvalitné programy a študenti, ktorí sa nemusia báť, že nebudú mať z čoho štúdium splácať. O tom v aktuálnom #INESSnaDNES s analytikom Róbertom Chovanculiakom.

#incomeshareagreement #dohodaozdielanomprijme #kvalitneskoly #vzdelavanie #INESSnaDNES

Feb 25, 202111:32
INESS na DNES #40: Za veľa peňazí málo muziky v poľnohospodárstve

INESS na DNES #40: Za veľa peňazí málo muziky v poľnohospodárstve

Čo sú hlavné problémy slovenského poľnohospodárstva a do akej miery by na ne ohlasovaná redistributívna platba mohla odpovedať? Ako zmerať efektivitu dotácií? Na tieto otázky v dnešnom #INESSnaDNES bude odpovedať analytička Monika Budzák.

#polnohospodarstvo #dotacie #redistributivnaplatba #INESSnaDNES

Feb 18, 202111:11
INESS na DNES #39: Rozhoreli sa nám ohniská nezamestnanosti

INESS na DNES #39: Rozhoreli sa nám ohniská nezamestnanosti

Že počet nezamestnaných oproti minulému roku výrazne nevzrástol? Zadržme, na radosť je priskoro. Aby sme spoznali realitu, tak ako pri testovaní, musíme sa pozrieť do okresov jednotlivo. Plošné číslo za celé Slovensko len slabo uteší, problém viacerých okresov je totiž trochu skrytý. Prečo? V aktuálnom #INESSnaDNES vysvetľuje analytik Róbert Chovanculiak.

#nezamestnanost #ohrozeneokresy #INESSnaDNES

Feb 05, 202110:54
INESS na DNES #38: Prečo sa báť európskeho balíka obnovy
Jan 21, 202107:50
INESS na DNES #37: Kilečko 2

INESS na DNES #37: Kilečko 2

Ministerstvo hospodárstva predstavilo koncom roka 2020 nový balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia – tzv. Kilečko 2. Obsahuje takmer 500 bodov a v aktuálnom #INESSnaDNES ho priblíži a zhodnotí analytik Martin Vlachynský.

#kilecko2 #podnikatelskeprostredie #INESSnaDNES

Dec 31, 202011:14
INESS na DNES #36: WHO: Dobrý alkohol je len žiadny alkohol

INESS na DNES #36: WHO: Dobrý alkohol je len žiadny alkohol

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila nový akčný plán na znižovanie škodlivých dopadov alkoholu. Súčasťou návrhu je jednak zavedenie globálnej dane z alkoholu, ktorá by bola v gescii WHO, a tiež aj stanovenie prijateľnej miery konzumácie alkoholu na nulu. Novú stratégiu a jej potenciálne dopady priblíži v aktuálnom #INESSnaDNES analytik Radovan Ďurana.

#alkohol #akcnyplan #WHO #INESSnaDNES

Dec 28, 202009:44
INESS na DNES #35: Rodičia, nebojte sa, budúcnosť našich detí nie je stratená

INESS na DNES #35: Rodičia, nebojte sa, budúcnosť našich detí nie je stratená

Máme sa báť, že naše deti kvôli dnes zatvoreným školám prichádzajú o svoje šance v budúcnosti? Alebo hrajú zásadnejšiu rolu ich vrodené predispozície? Keďže jedno s druhým je úzko späté, téme sa venujeme v aktuálnom #INESSnaDNES s Róbertom Chovanculiakom.

#buducnostnasichdeti #skolstvo #covid #INESSnaDNES

Dec 18, 202015:07
INESS na DNES #34: Zázračné lieky a kde na ne vziať
Dec 09, 202019:55
INESS na DNES #32: EK vs. Amazon

INESS na DNES #32: EK vs. Amazon

Európska komisia spustila konanie proti Amazonu a obviňuje ho, že zneužíva svoju dominantnú pozíciu na trhu. Je Amazon monopolom? A ako je to na trhu so vzťahovým trojuholníkom Amazon – predajca – zákazník? O tom všetkom bude v aktuálnom #INESSnaDNES hovoriť analytik Róbert Chovanculiak.

#amazon #pokrokbezpovolenia #INESSnaDNES

Dec 04, 202010:34
INESS na DNES #32: Ako sa nezamotať v dôchodkovej reforme

INESS na DNES #32: Ako sa nezamotať v dôchodkovej reforme

Na stole je ústavný zákon, ktorý zahŕňa dôchodkovú reformu. Ako vyzerá a čo v nej chýba? O tom, prečo ju treba pripomienkovať a aké zmeny sú v návrhu zákona potrebné vysvetlí v dnešnom #INESSnaDNES analytik INESS Radovan Ďurana.

Hromadnú pripomienku môžete podporiť do piatka, 4. decembra tu: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=1174868

#dochodkovareforma #dochodky #INESSnaDNES

Dec 01, 202011:45
INESS na DNES #31: Sebestačnosť ako cesta do pekla

INESS na DNES #31: Sebestačnosť ako cesta do pekla

Sladké jablká, kvalitné biomäso či zemiaky od konkurencieschopných domácich fariem - to má zabezpečiť podpora sebestačnosti. V dnešnom #INESSnaDNES s Monikou Budzák sa dozviete, prečo sebestačnosť nie je všeliekom slovenského poľnohospodárstva, že je veľký rozdiel medzi sebestačnosťou a potravinovou bezpečnosťou a na čo by sme sa mali zamerať, ak chceme aby naše poľnohospodárstvo prosperovalo.

#sebestacnost #potravinovabezpecnost #polnohospodarstvo #INESSnaDNES

Nov 27, 202020:31
INESS na DNES #30: Na čisto o „polohrubej“ mzde

INESS na DNES #30: Na čisto o „polohrubej“ mzde

- Koľko zarábaš? - V hrubom či v čistom? Ako je to skutočne s tou hrubou mzdou vysvetlí v dnešnom #INESSnaDNES analytik Róbert Chovanculiak. Budeme hovoriť o tom, aké vysoké sú naše dane a odvody a prečo je hrubá mzda v skutočnosti „polohrubá“. O tom, že Slovensko patrí do prvej tretiny krajín OECD z pohľadu výšky daňovo-odvodového zaťaženia a čo je cestou k jeho zníženiu.

🔗

A ešte viac sa dočítate v jeho publikácii tu: https://iness.sk/sites/default/files/pictures/int_polohruba_mzda_vytvara_danovo-odvodovy_gulas.pdf

#polohrubamzda #daneaodvody #INESSnaDNES

Nov 19, 202010:34
INESS na DNES #29: Základné otázky o základnom príjme

INESS na DNES #29: Základné otázky o základnom príjme

Univerzálny základný príjem. Aké sú jeho plusy a mínusy a čo hovoria doterajšie výsledky testovania tohto systému v rôznych krajinách? O potenciáli a rizikách základného príjmu hovorí v aktuálnom #INESSnaDNES analytik Radovan Ďurana.

#zakladnyprijem #UBI #INESSnaDNES

Nov 13, 202007:56
INESS na DNES #28: Nízkouhlíková diéta EÚ a Slovenska

INESS na DNES #28: Nízkouhlíková diéta EÚ a Slovenska

Napriek tomu, že ovzdušie je dnes plné koronavírusu, intenzívne diskutovanou témou je aktuálne tiež to, ako toto ovzdušie očistiť aj od nadmerných hodnôt CO2. Čo to pre nás znamená a čo nás čaká, keď sa zaviažeme k cieľom navrhovaným Európskou komisiou? A dokážeme takéto záväzky realizovať? O tom všetkom v dnešnom #INESSnaDNES s analytikom INESS Radovanom Ďuranom.

#nizkouhlikovastrategia #uhlikovaneutralita #globalneoteplovanie #INESSnaDNES

Oct 26, 202024:19
INESS na DNES #27: Tŕne v päte slovenského školstva

INESS na DNES #27: Tŕne v päte slovenského školstva

Za poslednú dekádu vzrástol priemerný plat slovenského učiteľa o 80 %. Sú dnes už ich platy dostatočne vysoké? Čo sú najpálčivejšie problémy v našom školskom systéme a čo by mohlo byť riešením na ceste za skutočne kvalitným vzdelávaním? Aj podľa Národného integrovaného reformného plánu patrí školstvo medzi jednu z hlavných priorít a my sa v dnešnom #INESSnaDNES s analytikom INESS Róbertom Chovanculiakom práve na túto oblasť zameriame.

#vzdelavanie #autonomneskoly #ucitelia #skolstvo #INESSnaDNES

Oct 16, 202018:37
INESS na DNES #26: Keď štát vytláča súkromné investície

INESS na DNES #26: Keď štát vytláča súkromné investície

Čo sa stane, keď štát vstúpi na trh, kde sa snaží konkurovať súkromným podnikateľom? Môže naplniť svoje presvedčenie, že bude efektívnejší ako súkromný podnik? Na príklade aktuálnych úvah vytvoriť verejné spaľovne odpadu analytik INESS Martin Vlachynský vysvetlí, prečo takýto krok nie je riešením, ako ovplyvňuje trh a kde sú jeho veľké slabiny.

#podnikateľsképrostredie #štátnypodnik #INESSnaDNES

Oct 08, 202015:16
INESS na DNES #25: Prečo je konkurencia v zdravotnom poistení dôležitá

INESS na DNES #25: Prečo je konkurencia v zdravotnom poistení dôležitá

Rozdielny výber nemocníc, personalizovaný prístup postavený na dátach či kvalitnejšie webové služby. Aj toto môže ponúknuť konkurencia v zdravotnom poistení. O tom, aké podoby by mohla mať aj u nás na Slovensku a prečo je dôležitá sa dozviete v dnešnom rozhovore #INESSnaDNES s analytikom INESS Martinom Vlachynským.

#zdravotnepoistenie #konkurencia #INESSnaDNES

Sep 25, 202014:19
INESS na DNES #24: Ekonomická Olympiáda
Sep 15, 202016:08
INESS na DNES #23: Dane za každú cenu

INESS na DNES #23: Dane za každú cenu

40, 50 alebo až 70 %? Vedeli by ste povedať koľko percent z hodnoty cigariet tvoria dane na výslednej cene tohto výrobku? Je správne ju zvyšovať a podľa čoho stanoviť jej výšku? O tom všetkom sa dozviete viac v aktuálnom #INESSnaDNES, kde s analytikom INESS Radovanom Ďuranom hovoríme o novom návrhu na zvýšenie spotrebnej dane za cigarety a tabakové výrobky, ktorý, ak bude schválený, má začať platiť od roku 2021.

#cigarety #spotrebnadan #INESSnaDNES

Sep 04, 202013:50
INESS na DNES #22: Čo znamená koniec obedov zadarmo?

INESS na DNES #22: Čo znamená koniec obedov zadarmo?

Obedy zadarmo má v rámci prvého sociálneho balíčka novej vlády nahradiť dvojnásobný daňový bonus na dieťa. Analytik INESS Róbert Chovanculiak hovorí, že na tie najchudobnejšie deti sa znova zabudlo. V dnešnom #INESSnaDNES budeme hovoriť o tom, čo teda táto zmena prinesie a čo by bol efektívnejší spôsob ako pomôcť deťom zo znevýhodneného prostredia.

#socialnysystem #vzdelavanie #INESSnaDNES

Aug 25, 202012:49
INESS na DNES #21: Vyliečia miliardy slovenské zdravotníctvo?

INESS na DNES #21: Vyliečia miliardy slovenské zdravotníctvo?

Zo záchranného balíka peňazí Next Generation EU je 2,5 miliardy eur určených pre slovenské zdravotníctvo. Môžu tieto peniaze nášmu zdravotníctvu pomôcť a priniesť dlho očakávané a zároveň nevyhnutné zmeny? A ako ich čo najefektívnejšie využiť? Analytik INESS Martin Vlachynský v aktuálnom #INESSnaDNES vysvetlí aj to, prečo môžu byť tieto peniaze paradoxne veľkou hrozbou.

#NextGenerationEU #zdravotnictvo #INESSnaDNES

Jul 28, 202011:10
INESS na DNES #20: Kto bude strážiť slovenský rozpočet?

INESS na DNES #20: Kto bude strážiť slovenský rozpočet?

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) bude mať nového predsedu. Ivana Šramka vo funkcii vystrieda jeden z trojice „finalistov“, ktorých parlamentu odporučila výberová komisia. Sú nimi Martin Šuster, Ján Tóth a Jarko Fidrmuc. V dnešnom #INESSnaDNES budeme s analytikom INESS Radovanom Ďuranom hovoriť o tom, ako výberový proces prebiehal, ale aj o hlavných úlohách a činnosti RRZ. Dozviete sa aj to, koho by Radovan Ďurana z tejto trojice vybral.

#RRZ #transparentnyvyber #INESSnaDNES

Jul 21, 202014:43
INESS na DNES #19: Prečo sprivatizovať teplárne

INESS na DNES #19: Prečo sprivatizovať teplárne

Sprivatizovať či nesprivatizovať? Otázka, ktorá je za éru samostatnosti Slovenska snáď takmer taká slávna ako Hamletova „Byť či nebyť.“. A práve otázka prečo môže byť privatizácia dobrým riešením bude témou dnešného #INESSnaDNES. S analytikom INESS Martinom Vlachynským budeme hovoriť konkrétne o tom, prečo sprivatizovať slovenské teplárne. Dozviete sa v čom vidí najväčšie problémy a prečo je jeho názor taký jednoznačný.

#slovensketeplarne #privatizacia #INESSnaDNES

Jul 09, 202008:18
INESS na DNES #18: Podnikateľské „kilečko“

INESS na DNES #18: Podnikateľské „kilečko“

Ešte pred voľbami ohlasoval Richard Sulík, že majú pripravenú 100-ku opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia v tak prepracovanej forme, že môže ísť rovno do schvaľovacieho legislatívneho procesu. Zajtra (v utorok, 7. júla) by sa o tomto balíku už malo rokovať aj v parlamente. Ako hodnotí balík opatrení analytik INESS Martin Vlachynský sa dozviete v aktuálnom vydaní #INESSnaDNES.

#podnikatelskeprostredie #podnikatelskekilecko #INESSnaDNES

Jul 06, 202008:52
INESS na DNES #17: Evidenčné čísla treba vyliečiť komplexne

INESS na DNES #17: Evidenčné čísla treba vyliečiť komplexne

Štát a teda my, daňoví poplatníci, zaplatíme za tabuľky s evidenčným číslom vozidla oveľa viac ako v iných krajinách – v porovnaní s Českou republikou je to napríklad až štyrikrát viac. Prečo je to tak a ako by sa dal systém vylepšiť? O tom, ako na EČV ušetriť milióny eur v troch jednoduchých krokoch, porozpráva v dnešnom #INESSnaDNES analytik INESS Martin Vlachynský.

#EČV #elektronizacia #INESSnaDNES

Jun 12, 202006:55
INESS na DNES #16: Čo s Kičurovými rezervami?

INESS na DNES #16: Čo s Kičurovými rezervami?

Čo všetko majú dokázať zabezpečiť štátne hmotné rezervy? Čo v nich dnes skladujeme a ako je to v porovnaní so zahraničím? V dnešnom #INESSnaDNES sa s analytičkou Monikou Budzák pozrieme aj na to, ako by bolo vhodné prehodnotiť napríklad zásoby potravín a čím by pre nás mohlo byť aj Švajčiarsko inšpiráciou.

#statnehmotnerezervy #kriza #INESSnaDNES

Jun 04, 202010:13
INESS na DNES #15: Ako spoplatniť vzdelávanie? Zdieľajme svoju budúcnosť!

INESS na DNES #15: Ako spoplatniť vzdelávanie? Zdieľajme svoju budúcnosť!

Ako zvýšiť úroveň vysokoškolského vzdelávania na Slovensku? Je cestou spoplatnenie vzdelania? Kde tie peniaze ale vziať? V dnešnom #INESSnaDNES sa s analytikom INESS Róbertom Chovanculiakom pozrieme na veľmi zaujímavý model, takzvanú „dohodu o zdieľanom príjme“, kde študent vystupuje v role akéhosi startupu a investor, ktorý mu štúdium hradí, vsádza na jeho budúci úspech v praxi.

#zdielajmebuducnost #vysokeskoly #INESSnaDNES

May 28, 202013:56
INESS na DNES #14: Ako bude chutiť recept na zdravotníctvo?

INESS na DNES #14: Ako bude chutiť recept na zdravotníctvo?

Dnešný diel #INESSnaDNES venujeme zdravotníctvu, no tentoraz sa nebudeme sústrediť na situáciu spojenú s ochorením COVID-19. Zameriame sa na programové vyhlásenie vlády v tejto oblasti, aké sú jeho pozitíva aj nedostatky. Reč bude aj o tom, ako je to so ziskami zdravotných poisťovní. Plusy a mínusy nového programového vyhlásenia zhodnotí analytik INESS Martin Vlachynský.

#PVV #zdravotnictvo #INESSnaDNES

May 15, 202013:16
INESS na DNES #13: Prečo šrotovné nepomáha

INESS na DNES #13: Prečo šrotovné nepomáha

Je šrotovné cesta ako podporiť automobilový priemysel a pomôcť naštartovať pridusenú ekonomiku? Prinieslo by nám šrotovné reálny zisk a benefity? Okrem týchto otázok sa v dnešnom #INESSnaDNES s analytikom Martinom Vlachynským pozrieme aj na to, ako sa vyvíjal predaj automobilov pri zavedení šrotovného v rokoch 2008-2009.

#srotovne #automotive #COVID19SK #INESSnaDNES

May 13, 202010:13
INESS na DNES #12: Ekonomické vzdelávanie s INESS

INESS na DNES #12: Ekonomické vzdelávanie s INESS

V dnešnom podcaste sa zameriame na to, čo všetko INESS ponúka v oblasti ekonomického vzdelávania nie len pre študentov. Analytička a projektová manažérka INESS Monika Budzák predstaví projekty Ekonomická olympiáda, učebnica Ekonómia v 31 hodinách, Cena štátu a aj najnovší projekt s názvom Ekonómia na doma. A zistíte, ako aj vy môžete svojou troškou prispieť k vzdelanejšiemu Slovensku.

#ekonomickaolympiada #ekonomiav31hodinach #cenastatu #ekonomianadoma #INESSnaDNES

May 08, 202012:59
INESS na DNES #11: Nič nerobiť znamená zvyšovať minimálnu mzdu

INESS na DNES #11: Nič nerobiť znamená zvyšovať minimálnu mzdu

Minimálna mzda má v budúcom roku vzrásť o rekordných 12,9 %. Aké dôsledky by takéto opatrenie malo na trhu práce? O tom, že treba konať a čo by mohlo byť namiesto zvyšovania minimálnej mzdy riešením, nám v dnešnom #INESSnaDNES povie analytik INESS Róbert Chovanculiak.

#minimálnamzda #INESSnaDNES

May 05, 202008:27
INESS na DNES #10: Čas v zdravotníctve beží aj na druhom fronte

INESS na DNES #10: Čas v zdravotníctve beží aj na druhom fronte

Najmä posledné dni ukazujú, že s ochorením COVID- 19 sa nám darí celkom úspešne bojovať a počty infikovaných pribúdajú denne len v jednociferných číslach. Nie je to však jediný front, na ktorý sa zdravotníci musia sústrediť. O tom, čo hrozí pri iných druhoch ochorení a na čo nesmieme popri korone zabúdať, bude v dnešnom #INESS na DNES hovoriť analytik INESS Martin Vlachynský.

#zdravotníctvo #COVID19SK #INESSnaDNES

May 01, 202007:06
INESS na DNES #9: Čo potrebuje naše školstvo?

INESS na DNES #9: Čo potrebuje naše školstvo?

Slovenské školstvo dlhodobo zápasí s veľkými problémami. Čo sa dá urobiť hneď, ale aj ako riešiť systém z dlhodobého pohľadu. V dnešnom #INESSnaDNES analytik INESS Róbert Chovanculiak predstaví okrem iného aj systém takzvaných slobodných alebo autonómnych škôl.

#školstvo #autonómne školy #INESSnaDNES

Apr 20, 202011:44
INESS na DNES #8: Minimálna mzda – maximálny problém

INESS na DNES #8: Minimálna mzda – maximálny problém

Môže nás minimálna mzda v zlých časoch zachrániť? To, ako jej zvyšovanie nezamestnanosť paradoxne prehĺbi a prečo je to tak, sa dozviete v aktuálnom vydaní podcastu #INESSnaDNES. Ale nezostaneme len pri opise čiernych scenárov. Róbert Chovanculiak, dnešný hosť a analytik INESS, nám predstaví aj možnosti, ktoré by mohli tieto problémy riešiť.

#minimalnamzda #COVID19SK #INESSnaDNES

Apr 14, 202011:59
INESS na DNES #7: Ako pomôcť veľkým firmám a nestroskotať na tom?

INESS na DNES #7: Ako pomôcť veľkým firmám a nestroskotať na tom?

Po ďalších ekonomických opatreniach teraz volajú veľké firmy a apelujú na vládu, aby naplnili ich požiadavky. Žiadny rozpočet však nie je nekonečný a ani dlhy nesmú byť bezbrehé. Inak nastane skôr či neskôr kolaps. Čo na niektoré požiadavky veľkých zamestnávateľov hovorí analytik INESS Martin Vlachynský a aké úpravy navrhuje sa dozviete v aktuálnom diele podcastu #INESSnaDNES.

#business #COVID19SK #INESSnaDNES

Apr 09, 202011:11
INESS na DNES #6: COVID-19 Manifest pre Slovensko

INESS na DNES #6: COVID-19 Manifest pre Slovensko

Situácia vyvolaná koronavírusom sa každý deň mení a vyžaduje si mnoho opatrení a rýchlych a operatívnych rozhodnutí. O to dôležitejšie je stanoviť krátko- a strednodobú stratégiu, ktorá zníži neistotu pre podnikateľov a občanov. Takúto stratégiu sme v INESS naformulovali pod názvom COVID-19 Manifest pre Slovensko. Prinášame vám aj jeho podcastovú verziu.

#COVID19SK #Manifest #INESSnaDNES

Apr 06, 202006:47
INESS na DNES #5: Nevypínajme krajinu

INESS na DNES #5: Nevypínajme krajinu

Prečo má byť blackout podľa premiéra vhodné riešenie a prečo to tak nie je. Aké môže mať vypnutie krajiny následky a čo je práve teraz dôležité robiť? To všetko v dnešnom rozhovore rozoberáme s analytikom INESS, Martinom Vlachynským.

#blackout #COVID19SK #INESSnaDNES

Apr 02, 202008:31
INESS na DNES #4: Kurzarbeit na Slovensku?

INESS na DNES #4: Kurzarbeit na Slovensku?

Mal by štát preplácať platy zamestnancov v čase koronavírusu? Ako by malo byť toto opatrenie nastavené a za akých podmienok by malo fungovať? Viac o tom, ako pomôcť firmám či živnostníkom, ale aj o tom, prečo sa na Slovensku nedá aplikovať nemecký model kurzarbeitu dnes povie analytik INESS, Radovan Ďurana.

Apr 01, 202006:31
INESS na DNES #3: Zdravotníctvo 2021

INESS na DNES #3: Zdravotníctvo 2021

Aké sú možnosti slovenského zdravotníctva? Dokáže výzvy pandémie zvládnuť? O opatreniach a ich efektivite, ale aj o pozitívach, ktoré, možno paradoxne, táto krízová situácia priniesla, bude v dnešnom podcaste #INESSnaDNES hovoriť analytik INESS, Martin Vlachynský.

#COVID19SK #zdravotníctvo #INESSnaDNES

Mar 31, 202008:52
INESS na DNES #2: Noemova koronavírová archa

INESS na DNES #2: Noemova koronavírová archa

V dnešnom podcaste #INESSnaDNES sa dozviete ako málo toho vieme o recesii, o tom, že prepadu nezabránime, ale aj o tom, že pandémia nie je prekážka na strane zamestnávateľa. Toto všetko viac priblíži analytik INESS, Martin Vlachynský.

#COVID19 #Noemovaarcha #INESSnaDNES

Mar 30, 202007:10
INESS na DNES #1: Koho v kríze podporiť?

INESS na DNES #1: Koho v kríze podporiť?

Čo je v mimoriadnej situácii, ktorú spôsobil koronavírus, ten najvhodnejší kľúč, podľa ktorého firmy podporiť? Aké opatrenia by mohla vláda prijať na podporu zamestnávateľov, zamestnancov, ale aj živnostníkov? Ktorým opatreniam sa vyhnúť? Na tieto aj ďalšie otázky odpovedal v novom podcaste #INESSnaDNES analytik INESS Radovan Ďurana.


#COVID19 #INESSnaDNES

Mar 26, 202010:37